1JMU1DER COURANT ORGAAN VOOR D VELSEN "J:r»;SKI 'SU1SSJWSg-£ No. 83 Woensdag 15 Augustus 19S3 8e Jaargang Schouw over de Wateren. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren, heulen, duikers, beken en slooten zal worden gevoerd op Zaterdag 25 Augustus 1923. De betrekkelijke voorschriften der Alge meene Politieverordening bepalen: Art. 50. Met boete van ten hoogste vijf gulden of hechtenis van één dag, wordt gestraft de eigenaar van een perceel, die blijkens de door de betrekkelijke commissie gehouden schouw, niet heeft zorg gedragen, dat de tot zijn perceel behoorende wateren in goeden staat worden onderhouden. Art. 50a. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen, wordt gestraft de eigenaar van een perceel, die na daartoe door burgemeester en wethouders te zijn aangeschreven, vóór de herschouw niet heett zorg gedragen, dat de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen, duikers, beken en slooten tot dat perceel behoorende, door hen op advies der schouwcommissie noodig geoordeeld tot hel verkrijgen van een goeden waterafvoer of in het belang der openbare gezondheid, zijn aangebracht Art. 51. Minstens tweemaal per jaar zal over de wateren een schouw worden gehouden op daartoe door burgemeester en wethouders vast te stellen tijdstippen. De herschouw geschiedt binnen veertien dagen na de gewone schouw. Art. 52. De wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevindende heul of duiker. De bodems der wateren moeten liggen minstens 5 c.M. beneden de lijn, welke de bodems der opeenvolgende heulen verbindt. De heulen of duikers zullen minstens moeten zijn 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester en Wethouders noodigen de schouwplichtigen uit om in het belang van den goeden waterloop enter voorkoming van moeilijkheden te willen medewerken tot een richtige uitvoering der voorschriften. Velsen, 10 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, Hofstede l.s. Rijkens. J. T. CRtMER f. Zoo is dan gisteren de heer J. T. Cremer, de bewoner van Duin- en Kruidberg, de Boerhaave-kliniek te Amsterdam op 76-jarigen leeftijd overleden. Wij zullen in ons blad niet schetsen wat de heer Cremer als handelsman, als poli ticus, als minister van koloniën en als gezant in Amerika is geweest. De dagbladen hebben reeds gisteren vele kolommen aan hem gewijd en zijn groote verdiensten genoemd. Wij willen hier memoreeren, hoe onze gemeente in den heer Cremer één harer meestbekende en meestgeachte ingezetenen verliest. Het is moeilijk te denkenDuin en Kruidberg zonder den heer Cremer! Want door hem had Duin- en Kruidberg een groote vermaardheid, niet alleen in ons land, maar ver daarbuiten En door hem zijn heel wat vermaarde en illustere personen in onze gemeente geweest. Want de heer Cremer was ook een man, die op het gebied van gastvrijheid der- roem van ons land wist op te houden. Wij herinneren ons nog, hoe voor een aantal jaren de leden van het congres de Interparlemen taire Unie door den heer Cremer op zijn landgoed werden ontvangen. En welk een gul gastheer was hij danDaarbij liet hij dan geen buitenlandsche beroemdheden komen, maar inviteerde Santpoorts gemeng de koor om eenige liederen te zingen. Duin- en Kruidberg is door den heer Cremer tot een waar lusthof gemaakt en het is maar te hopen, dat het bewoond zal blijven door zijne echtgenoote en ho pelijk later door zijn kinderen. Want zulke ingezetenen kan onze gemeente niet missen In onze gemeente is de heer Cremer nooit op den voorgrond getreden. Maar ,dat was ook niet te verwachten van een man, die zoo groote dingen deed voor zijn land en cosmopolitisch was. Echter had ook onze gemeente daarom wel zijn belangstelling en vele goede dingen moch ten zijn steun erlangen, ook al was het te IJmuiden of Velseroord. Deze groote man laat een leege plaats achter in de wereld en in ons land, maar dan ook in onze gemeente. En zeer zeker in den familiekring en in de naaste om geving. Zijn stoffelijk hulsel zal in ons midden blijven rusten. Moge het zijn in vrede De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Vrijdag middag te 12 uur op Westerveld. SANTPOORT. Zaterdagavond. Het weer hield zich we zouden bijna zeggen natuurlijk uitstekend. Vandaar, dat we, bij het be treden van het concours-terrein, reeds een groote schare belangstellenden hadden verwacht, vooral nu een harmonie-kapel als die der Koninklijke Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen, welwillend een con cert aanbood. Dit was echter niet het geval. Gelukkig èn voor „Wilhelmina" èn voor de concenteerende vereenigingen naast „De Eendracht" trad, zooals wij reeds melden, ook het Chr. Gemengde Koor „Looft den Heer" uit IJmuiden op werd de belangstelling later op den avond grooter, zoodat de beschikbare zitplaatsen vooreen goed deel waren bezet. De avond werd geopend door den heer Kerkhoff en zijn mannen. De schitterende resultaten, die deze dirigent steeds met zijn korps behaalt, stonden ons borg, dat we iets goeds mochten verwachten. En in deze verwachtingen zijn we niet teleur gesteld. Met groote aandacht werd ieder nummer gevolgd en een na ieder nummer welgemeend applaus bewees, dat men het ten gehoore gebracht op de juiste waarde wist te schatten. De nummers welke de zwaarste eischen stelden, had „De Eendracht" tot na de pauze bewaard. Een goede vertolking te geven van Prometheus, van Beethoven, Le roi s'amuse van Delibes en Ballet Egyptien van Lugenè ligt niet binnen het bereik van ieder dilettanten-korps. Dat „De Eendracht" zich op meer dan lofwaardige wijze hier van kweet, bewijst, dat we haar tot de beste korpsen uit den lande kunnen rekenen. Onvolledigheid zou men ons kunnen verwijten, wanneer we niet even melding maakten van de Polka voor Clarinetten, uitgevoerd door de heeren Wicherink en Hollander, met begeleiding van het orkest. Volkomen op zijn plaats liet de heer Kerk- hoff beide clarinet-spelers in het succes deelen. Nadat „De Eendracht" het eerste gedeelte van haar programma had afgewerkt, be klommen de dames en heeren van „Looft den Heer" de muziektent, om onder leiding van Piet Hespe haar programma af te werken. „Looft den Heer" is een koor, waarvan de diverse partijen flink bezet zijn. Vooral de sopranen waren in een niet gering aantal vertegenwoordigd. Mede door het niet aanwezig kunnen zijn van een paar goede diepe bassen, ontbrak nu de mooie diepe ondergrond, welke de bassen bij juiste stemverhouding kunnen vormen. Daartegenover staat, dat het koor te beschikken heeft over zeer goede alten. Ze mogen dan quantatief, zooals men ons mededeeld, de minderen zijn qualitatief zeker niet. In aanmerking voor deze laatste eigenschap komen naar onze meening de tenoren, onder wie nog zeer vele niet geviltireerde stemmen schuilen. Speciaal in de hoogere registers is hun geluid op het kantje van het ruwe af, wat b.v. bij „Lentezang" van Fred. J. Roeske zeer scherp uitkwam. Goed ingezet, waren het tegen het einde de tenoren, die een deel van dien indruk wegnamen. Niettegenstaande een en ander hebben we met genoegen „Looft den Heer" aan gehoord. Vooral „Droome Vrouw Kom' van Isr. J. Olman, „Sneeuwklokjes" van P. Mart. Zijderlaan en „De Avond Valt' van Jac. Bonset mochten ons bekoren. Ook het tijdens het optreden van „Looft den Heer" sterk aangegroeide publiek waardeerde de kunst der IJmuidenaren, zoodat gevoeglijk van een welgeslaagden kunstavond kan gesproken worden. Na afloop hiervan maakten een aantal Wilhelmina'Meden zich verdienstelijk door aan hun instrumenten dansmuziek te ont lokken, waardoor zij menig danslustig paartje aan zich verplichten. Zondagmorgen. Zondagmorgen weer stralende zonneschijn zoodat we een drukken dag mochten ver wachten. Hierin zijn we niet teleurgesteld. Reeds lang voor elf uur was het gezellig druk bij het station en zijn omgeving. Nadat de vertegenwoordigers der deel nemende vereenigingen in het Stations- koffiehuis ontvangen waren en de eerewijn was rondgediend, kon de marschwedstrijd beginnen. Hiervoor bestond van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling, zoodat de vrij talrijke politiemacht de handen vol had, om alles te kunnen regelen. Ook van de zijde der vereenigingen was de belangstelling groot. In onderstaande volgorde „startten" de volgende korpsen 1Het Noorden, Amsterdam2. Euphonia Bloemendaal; 3. St. Caecilia, Velsen; 4 St. Caecilia, Schoten; 5. D. W. V., Amster- INGEZONDEN MEDEDEELING. DE OVERMATIGE ZOMERHITTE veroorzaakt dikwijls hevige hoofdpijn een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Prijs per koker 60 ets. Bij apothekers en drogisten. dam; 6. St. Caecilia, Akersloot; 7. Brand weer Muziekkorps, Amsterdam; 8 Hille- gomsche Muziekkapel; 9. Forsando, A'dam; 10. Sarphati, Amsterdam; 11. Concordia, Oostzaan; 12. Waterl. Fanfare, Buiksloot— Nieuwendam. Wat deden zij allen hun best, die dilettanten uit Amsterdam en Nieuwendam, uit Schoten en Bloemendaal en waar ze meer vandaan mogen komen! De taak van de jury was dan ook geen gemakkelijke. Een machtigen indruk, niet alleen door hun keurig marcheeren, maar vooral door hun mooie uniformen maakten de mannen van de Amsterdamsche Brandweer, wien, zooals hieronder wel zal blijken een eersten prijs werd toegekend. De concertwedstrijd nam een aanvang met de 3e afd. B harmonie. Over het geheel werd in deze afdeeling weinig superieur werk geleverd. De jury vond dan ook geen termen aanwezig een eersten prijs toe te kennen. In de 3de afd. A „regende" het daaren. tegen eerste prijzen. Van de 5 korpsen kregen er 4 een eersten prijs. Dat de korpsen elkaar weinig ontliepen mógen hieruit blijken, dat de eerste eersteprijs- winnaar en de vierde eerste prijswinnaar slechts 6 punten verschilden. In de 2e afd. Harmonie gaven de diverse korpsen eveneens van ernstige studie blijk. De jury bleek eveneens die meening toege daan en kende aan de vier korpen allen een eersten prijs toe. Voor de eere-afdeeling Fanfare kwamen uit: Harmonie, Assendelft; Waterlandsche Fanfare, BuikslootNieuwendam en Con cordia, Oostzaan. Omtrent het toekennen van den hoogsten eersten prijs kon weinig twijfel bestaan, daar Harmonie uit Assendelft haar concurrenten in alle opzichten verre de baas was. Concordia uit Oostzaan, da; wij al eens eerder hoorden, viel ons tegen Het was reeds verover den vastgestelden tijd, toen de jury de volgende uitspraak bekend maaktfe: Marschwedstrijd: le prijs met 5278 punt: Brandweer Muziekkorps, Amsterdam, dir. Fr. van Diepenbeek. le prijs met527apunt: Concordia,Oost zaan, dir. H. Rijgersberg. 2e prijs met 51 puntenSt. Caecila Schoten, dir. Chr. Heijboom. 2e prijs met 51 punten Sarphati, A'dam, dir. Joh. Schuitenmaker. 2e prijs met 51 punten Waterlandsch Fanfarecorps, BuikslootNieuwendam, dir. Joh. Schuitenmaker. 3e prijs met 49punt: Hillegomsche Harmoniekapel, dir. J. D. Schouten. •3e prijs met 4972 punt: Forzando, Am sterdam, dir. P. Zwager. Concertwedstrijd. 3e Afdeeling B. Harmonie. 2e prijs met 168 punten: Muziekvereen. Het Noorden", Amsterdam, dir. Joh Schuitenmaker. 2e prijs met 156 punten: Euphonia Overveen, dir. J. W. Lefeber. 3e prijs met 147 punten R. K. Harmonie korps „St. Jacobus". Haarlemmerliede, dir, Smit. 3e Afdeeling A. Harmonie 1 prijs met 181 ll2 punt: Winkel's Harmo nie, Winkel, dir. P. Pranger. le prijs met 177 punten Door Wilskracht Verkregen, Amsterdam, dir. Joh. Schuiten maker. le prijs met 174 punten: St. Caecilia, Schoten, dir. Chr. Huijboom. le prijs met 1J5V2 punt: St. Caecilia. Akersloot, dir. Jac. Pepping. 2e prijs met 157V2 punt: St. Caecilia, Velsen, dir J. G. H. Damen. 2e Afdeeling Harmonie, le prijs met 181V2 punt: Sarphati, Am sterdam, dir. Joh. Schuitenmaker. le prijs met 180 punten: Forzando, Amsterdam, dir. P. Zwager.' le prijs met 175V2 punt: Hillegomsch Harmoniekapel, dir. J. D. Schouten. le prijs met 175'/2 punt: Brandweermuziek korps, Amsterdam, dir. Fr. v. Diepenbeek. Eere-afdeeling Fanfare. 195 punten: Harmonie, Assendelft, dir. J. Jongejans. le prijs met 1757s punt: Waterlandsch fanfarekorps, Buiksloot-Nieuwendam, dir. Joh. Schuitenmaker. 2e prijs met 153 punten: Concordia, Oostzaan, dir. H. Rijgersberg. Z o n d a g a v o n d Om acht aldus het programma zou de eerewedstrijd beginnen. Vermoedelijk werd hiermede 8 uur zomertijd bedoeld, want ons horloge wees reeds kwart over 9 zomertijd, toen St. Caecilia uit Akersloot de muziektent besteeg. Ondanks de held haftige pogingen van den directeur zijn korps in goede banen te leiden, bleek al spoedig, dat St. Caecilia geen ernstig con current zou zijn. De overige deelnemende harmonie-vereenigingen leverden veel beter werk. Zooals Forzando uit Amsterdam voerde onder leiding van haar energieken directeur haar nummer prachtig uit. In de fanfare-afdeeling leverden zoowel Waterl. Fanfare als Harmonie uit Assendelft prachtig werk. Het was voor ons een ver blijdend verschijnsel op te merken, hoe ver deze voor het grootste deel uit arbeiders bestaande vereenigingen het in de muziek hadden gebracht. Beiden vereenigingen viel een welgemeend applaus ten deel. De jury deelde nu de uitspraak van den geheelen eerewedstrijd mede. Afd. Harmonie, le prijs met 78 punten Arbeiders Mu ziekvereeniging „Excelsior" Haarlem, dir. G. Okel. ook wel eens pijpesteelljes. Maar vergeleken bij het weer in de tropenwereld is het hier kalm en gemoedelijk als de aard is van ons ras. In „De West" wordt een wervel wind in zijn wilde tocht door eenige straten van Paramaribo beschreven. De wind smakte een dak van een laboratorium naast het gebouw neer, deed alle deuren en vensters openvliegen, rukte twee zware binnendeuren ^uit hun voegen en sloegen ze tegen den grond. In een kweekerij brak hij klein en groot, dik en dun, zoodat het wel leek alsof er een olifant had rondge danst. Duizenden stammen van een bananen- plant werden neergesabeld. Vele koeliehutjes omgeworpen of scheef gedrukt. Een heel woonhuis werd zelfs door den wind opgenomen en 'een eindje verder neerge kwakt. We noemen het weer ook wel leelijk, slecht, kwaad, vervelend, maar zoo dol en gevaarlijk als in de tropen is het hier toch nooit. Een storm mag hier eens een rijtje pannen de lucht injagen, soms een heel dak afbreken en zinken platen losrukken, maar een heel woonhuis opnemen en elders neer kwakken doet het toch alleen in de wereld, die we ons veel schooner en lieflijker denken, dan ze werkelijk is. Reizigers verzekeren, dat nergens de wereld zoo mooi is als onder onze gedekte 2e prijs met 75 punten Ons Genoegen, luchten en het gewoonlijk zacht getemperde Wormerveer, dir. A. Meijns. i zonlicht. Daflrom brengt ons land zijn 3e prijs met 72 punten: Harmonie ver-groote schilders voort, terwijl de schilder- eeniging „Excelsior", Amsterdam, dir. j kunst in de tropenwereld weinig beteekent. P. Zwager. 3e prijs met 72 punten Soli Deo Gloria, Driehuis-Velsen, dir C. Oudendijk. 3e prijs met 72 punten: Gemeente Werklieden Harmonie „Forzando", Amster dam, dir. P. Zwager. Afd. Fanfare. le prijs met 78 punten Harmonie, Assen delft, dir. J. Jongejans. 2e prijs met 72 puntenWaterlandsch Fanfarecorps Buiksloot-Nieuwendam, dir. Joh. Schuitenmaker. 3e prijs met 69 puntenHaarlemsche Politiemuziekvereeniging, Haarlem, dir. Reijnier van 't Hoff. 3e prijs met 69 puntenNieuwer-Am- stel's Fanfarecorps, Nieuwer-Amstel, dir. We moeten dus maar niet te veel mopperen op het beroerde weer in ons land van mist en regen. Veilig verkeer. Op één bladzijde der krant: motoron geluk, een motorrijder te Amersfoort slipfe, viel en brak een beenauto tegen een boom, nabij Granthem is jhr. L. Michiels van Kessenich met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden, zwaar aan het hoofd verwond motorongeluk, te Gassel- ternyeveenschemond werd de 19-jarige Sp. in vliegende vaart van zijn motorrijwiel geslingerd en bewusteloos, zwaar gekneusd opgenomendoor een auto gedood, de 7-jarige W. v. L. zou de Westzeedijk, Rotterdam oversteken, van den tegenover- Prins Hendrik beschikbaar gestelde me-; op slag gedood. Daar is zekere eentonigheid in dergelijke iv/-1I 1> 4 UfXai 13 il_n.CH. 1.1.11IUII 111 uvigviijnv dailies, \velke het bestuur van X ïlhelmina berichten. Er gaat geen dag voorbij, of de ho.iAmH nnnr Hp twee vereenipinpen. |{rant z6j gewoonlijk meerderen tege lijk. Qeen wonder, dat men spreekt van had bestemd voor de twee vereenigingen, die in de harmonie- en fanfare-afdeeling het hoogst aantal punten behaalden, werden resp. toegekend aan ,de Arb. Muziekver. Excelsior" te Haarlem en aan „Harmonie" te Assendelft. Het door het bestuur en leden van Wilhelmina geschonken gouden potlood als directeursprijs werd toegekend aan den heer j. D. Schouten van de Hillegomsche Harmoniekapel. Tot slot van het zoo schitterend geslaagde concours werd tegen middernacht een fraai vuurwerk afgestoken. Het concours ligt thans weer achter ons. We zijn er van overtuigd, dat de deelnemen de korpsen er de aangenaamste herinne ringen van hebben medegenomen. Zooals 1 VV.i - tn nn4.t44/l.at1 rl den razenden dood op den weg. Het publiek begint zich bij dergelijke moort- ongelukken als een onvermijdelijk kwaad neer te leggen. Het is gewillig, om aan den modernen afgod, de snelheid deze zware offers te brengen. De barbaarsche menschenoffers van vroeger tijden bestaan eigenlijk nog. Bij een snelheid van 15 K.M. per uur op drukke wegen en in den bebouwden kom zouden er veel minder ongelukken gebeuren. Wie een groote stad bezoekt en acht geeft op het woeste straatverkeer, verwondert zich, dat er niet veel meer ongelukken gebeuren. Wanneer de politie streng optreedt tegen reeds gezegd Het concours is schitterend 0vergr00|e snelheid, spreekt men smadelijk geslaagd. In de eerste plaats dank zi] de van den die zij plaatsen, om maar medewerking van het weer. Maar ook door,- ces_verkaa| (e gunnen opmaken. Een het volhardende werk van het bestuur, j gemeentebestuur, dat in den bebouwden de Commissie van Bijstand, de Jury, cnz.ij(0nl een maxjmum snelheid van 20 K.M. Welgemoed treedt „Wilhelmina" haardurft voorschrijven, wordt door de motor tweede kwart-eeuw thans in. menschen als buitengewoon achterlijk be- VELSEBOORD. De heer P. J. de Mooy alhier, slaagde gisteren te Haarlem voor de hoofdactie. Burgerlijke Stand Velsen. Oehuwd: H.Jansen en L. Buding. Bevallen: J. OudshoornWassink z. E. de Groot—Rieff z.C. Goedkoop— Baljet z.R. Roozen—Zevenbergen d.;M. L. v. d. NulftVerdorst z.H. Horst—Veen- stra d.IJ. de Boer—van 't Slot z.R. Wagner—Posthumes z.J. M. Steenhoek— Selhorst d.M. C. Kabel—van Laar z. H. P. Boonvan Vuuren d.A. Been hakkerv. Noordenne z. V AN DEN WACHTTOREN. Een wervelwind. De Oosterling is veel vuriger en hartstoch telijker, veel gevaarlijker in zijn haat en woede dan de Westerling. Het weer schijnt met het karakter van het ras overeen te stemmen. Het weer is bij ons ook wel grillig en veranderlijk en wij hebben ook stormen, die wei eens een dak afrukken 'en bliksem, die inslaat en het regent hier schouwd. In sportkringen wordt het eer heldhaftig dan misdadig geacht, als een woeste rijder eens over den kop vliegt en als de schrik der wegen bekend staat! Wij zijn de laatste jaren aan verbrijzelde ledematen en rampspoedigen dood gewoon geraakt. In de oorlogsjaren werden menschen immers als vliegen gedood. De verwildering van den oorlog is blijven doorwerken ook daarnabijzonder groot is het aantal lust en roofmoorden. In de landen, die het zwaarst van den oorlog leden en die in heftige politieke beroering bleven, zijn meer malen regeeringspersonen uit den weg geruimd. Wat zouden nu een stuk of wat doode menschen, slachtoffers van den motor beteekenen Gelukkig komt er tegen dezen gedach- tengang steeds meer verzet; het meest wel in Amerika, waar ook de meeste auto's gebruikt worden en de meeste ongelukken voorkomen. Men heeft allerlei maatregelen tegen het motorgevaar aanbevolen. Tegen groote kwalen passen groote middelen. Met halfheid komt men er niet. Het is erg braaf een motorrijder te bekeuren, die zijn rijbewijs thuis in een andere jas heeft laten zittenhet is veel beter een onvoorzichtigen

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1