De Poort van het Paradijs 1 "Oh O) 00 <v THALIA THE-* IER UMÜIDEN. De Favoriet van do Koningin O CQ (iii^ewncieïctcp^uld^Lj „Alleen in ons filiaal te ïJmuiden". Woningbureau Mercurius Centraal Accountantsbureau. I [,et tweede, derde en vierde deel, en bevatten eveneens de handteekeningen der vrij- W'vóór de handteekeningen der vrijwilligers van elk Verband zijn die van de leden der Gewestelijke Commissie in het Verband geplaatst, waar boven het wapen der pro vincie, c.q. de wapens van een drietal belangrijke plaatsen in het Verband zijn aangebracht. Het vijfde deel houdt in een verzameling fotografiên, welke op den Bijzonderen Vrijwilliger! Landstorm en op de Vrijwillige Landstorm-Korpsen „Motordienst", tuigendienst" en „Spoorwegdienst betrek king hebben. fi De aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten paleize te Amsterdam, waarbij de VO' rzitter der Nationale Landstorm-Com missie, de heer L. F. Duymaer van Twis lid van de Tweede Kamer derStaten-Generaal, de gevoelens zal vertolken waarmede de Bijzondere Vrijwillige Landstorm jegens Hare Majesteit en Haar Huis is bezield. De deputatie, welke hierbij zal tegen- woordig zijn, wordt gevormd door de leden der Nationale Landstorm-Commissie, tachtig leden van Gewestelijke Commissiën en twintig vrijwilligers van verschillenden rang. Het album is vervaardigd door de Oebroeders Grevenstuk, Hof-calligrafen te Amsterdam, dezelfde firma, welke ter gele genheid van het Huwelijk van H. M. het album heeft ontworpen, hetwelk destijds aan Hare Majesteit is aangeboden. De uitvoering van het omvangrijke boek- werk is geheel in overeenstemming met de groote innerlijke waarde en beteekenis, welke hierin gelegen zijn, dat een zoo groot aantal vrijwilligers uit alle plaatsen des lands in de gelegenheid kon worden gesteld, met hunne handteekening de eenmaal afgelegde verklaring te bezegelen. i Protestactie. In Ambtenaarskringen wordt ernstig overwogen, om in verband met de ge ruchten omtrent een voornemen van de Regeering om art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit in te trekken als protest geen gebruik te maken van het door haar toegestaan verlof op 6 September voor de Jubileumfeesten. 1-Iet ligt in de bedoeling om deze quaestie tot een onderwerp van bespre king te maken in de samenwerkende organisaties in een der eerstvolgende bijeenkomsten. 433ste Staatsloterij. 's Gravenhage, 28 Aug. De trek kingen van de 4de klasse zullen plaats hebben op 10, 11, 12 en 13 September en die der 5de klasse op '24. 25, 26 en 27 September, 1, 2, 3 en 4 October, 8, 9, 10 on 11 October en 15,16, 17 en 18 October, terwijl de laatste 100 nommers op Vrij dag 19 October a.s. zullen wordc-.n ge trokken, alles in plaats van op de da gen in vorenbedoeld plan vermeld, zulks in verband met de feesten, welke gevierd zullen worden ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarige re- geerings-jubileum. St. Crt. Een nieuw systeem van straatbedekking te Amsterdam. Maakten wij onlangs melding van de toepassing van het Dr. Damman-sy steem, thans is naar de Tel. mededeelt bij de afdeeling bestratingen ten stad- huize een groot-opgezet plan in voorbe reiding, om Amsterdam op ruime schaal van een geruischlooze straatbe dekking te voorzien, waardoor deze stad op dit gebied aan de spits zal komen te staan. Reeds thans is hier een Engel- sche machine in werking, welke vol gens een, nog niet in ons land toege past' systeem, een straatbedekking ver- vaardigt.. if Met het oog op het toenemende ver keer met vrachtauto's wordt het pro bleem der wegen zeer moeilijk op te los sen, en het is nu de bedoeling van de leiding der bestrating deze aangelegen heid op grooter schaal aan te pakken, dan tot nu toe het geval was Waaruit deze geruischlooze bestra ting zal bestaan, zal nog uit proefne mingen moeten blijken. Zeker is het, dat het pure asfalt, waarmede de Kal- verstraat voorzien is, nog te duur is, zijn de prijzen ervan langzamerhand wel verminderd. Hetzelfde geldt ook voor de hout-bestrating. De techniek ziet nu uit naar een geruischlooze be strating aldus deelde de hoofdinge nieur, de heer De Graaf, mede welke wel de voordeelen van het asfalt, maar r niet de nadeelen heeft en belangrijk goedkooper is. Dit jaar worden op de Nassaukade en Statdhouderskade proeven genomen met 40.000 vierk. meter geruischlooze bestrating, warmede men hoopt de hoofdverkeerswegen van Amsterdam snel te kunnen voorzien, wat noodig is, met het oog op het hoe langer hoe meer toenemende autoverkeer. Bij het nieu we tramgebouw staat nu een nieuwe Engelsche machine, welke het sheet- asfalt en het clincker-asfalt vervaar digt. In het laatste soort asfalt worden o.a. slakken van de vuilverbranding verwerkt, Deze proeven zijn de eerste in Nederland. De machine werkt, vol gens een zeer gecompliceerd systeem, en dank zij de vernuftige installatie kunnen de grondstoffen warm ge maakt, vervoerd en gewalst worden. Een ander systeem is het Damman- asfalt bij het Rijksmuseum, waarvan het grootste gedeelte gereed is. Als dit zich goed houdt, zal ook hiermede veel bereikt kunnen worden. Dan heeft men nog de geperste asfalt-tegels, te zien tusschen Ruysdaelkade en de Akade- mie voor Beeldende Kunsten, de Naco- via en het „klein-plaveisel." Al deze stelsels toonen, dat in Am sterdam veel wordt gedaan om 't we genprobleem op te lossen. Is het groote plan, dat thans in voorbereiding is, uit gevoerd, dan zal blijken, hoezeer daar mede het verkeer is gediend. Immers niet alleen vernielt de zware vracht auto de wegen, maar de slechte wegen veroorzaken ook groote reparaties aan de vrachtauto's. Moderne en Gereformeerde preeken. Waarin verschilt een moderne en een ethische van een Gereformeerde preek? „De Waarheidsvriend", het orgaan van den Gereformeerden Bond, beant woordt deze vraag aldus: Niet de c h r i s t e n moet gepredikt, maar de Christus. De prediker moet niet uit zichzelf aller lei schatten opdelven noch uit het mid den van de gemeente. Niet allerlei par ticuliere meeningen en gevoelens moe ten worden voorgedragen, verdedigd en aangeprezen. Wat van den kansel in den Naam des Heeren door de gezanten van Christus aan de gemeente gebracht moet worden, dat is: Gods Woord; dat is: de Christus der Schriften. De Modernen verschillen in deze met ons. Die zijn van oordeel, dat de preek een toespraak moet zijn over een of an der godsdienstig of zedelijk onderwerp. En omdat de Moderne niets moet heb ben van de bijzondere Godsopenbaring ons in deHeilige Schrift geschonken als de hoogste waarheid voor alle tij den, voelt de Moderne er ook eigenlijk niets voor, om altijd uit den Bijbel te. preeken, daar de stof den redenaar evengoed misschien beter uit an dere bronnen kan toevloeien. Een be paald boek te bespreken en de strek king van dat boek naar voren te bren gen, wordt dan ook in moderne kringen dikwijls vrij wat beter geoordeeld dan te „preeken over een tekst uit den Bij bel." Ganscli anders denkt de Gereformeer de. (Die is van oordeel, dat niet iets moois, dat gevonden wordt in dit of dat boek, gebracht moet worden. Ook niet de geloofservaringen van de gemeente, zooals de Ethischen wel spreken van „het geloof dei* gemeente". Neen! de Ge reformeerde wil niet het subjectieve van den mensch, maar het objectieve, dat in de Heilige Schrift ons is gegeven, om d i e heilsopenbaring der H. Schrift voor de gemeente te ontvouwen en de ze als maatstaf bij het geestelijk leven aan te leggen. Be Ambtenaarssalarissen. Gelijk bekend is heeft de regeering advies gevraagd aan de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg over de intrekking van art. 40 van het Be zoldigingsbesluit. Het bureau van de Centrale Commis sie heeft, naar de Res.bode mededeelt, reeds advies uitgebracht. Het bureau adviseert om de vraag, door de regeering gesteld, of in beginsel mag worden overgegaan tot loonsver laging van het op 1 Juli 1922 reeds in dienst zijnde personeel, bevestigend te beantwoorden. Het bureau overweegt hierbij, dat het voornemen, dat de regeering thans koestert, wel in schrille tegenspraak is met de belofte, door de regeering op 11 Mei 1922 bij monde van den heer De Geer gedaan, maar dat de toestand van 's lands financiën op dit oogenblik zoo danig is, dat een beroep op verkregen rechten tegenover het algemeen belang niet gehandhaafd kan worden. Omtrent het advies, hoe hoog de sa- larisverenindering zal moeten zijn, wil het bureau nadere gegevens van de re geering afwachten. Vermindering aantal hoogere P. T. T ambtenaren? De directeur-generaal der P. en 1 heeft, volgens de Msb. een commissie ingesteld met de opdracht: 1. te onderzoeken of het mogelijk is, het aantal hoogere ambtenaren in te krimpen; 2. een volledige algemeene regeling te ontwerpen voor de bezettting van de direction der kantoren, zoomede van de overige leidende en toezichts-functiën; 3. voorstellen te doen omtrent de wijze waarop, zonder de belangen van het betrokken personeel te schaden, de onder punt 1 bedoelde inkrimping zal kunnen plaats vinden; 4. op te geven, welke besparing op die manier verkregen kan worden. REISINDRUKKEN UIT OOSTENRIJK door O. VOET. III. Graz is de tweede stad van Oosten rijk, maar toch na Wcenen niet de meest-bezochte stad. Salzburg, Inns- briick en Klagenfurt trekken meer vreemdelingen; zij zijn dan ook mooier en hebben schoonere omstieken. Desniettemin is Graz een prachtige stad. Heerlijk ligt het temidden van de bergen, die men overal in de stad kan zien. Het is ook een drukke en levendige plaats, deze hoofdstad der Steierisehe Alpenlanden, met veel industrie, han del en verkeer. De stad is ruim gebouwd en midden in ligt het mooie en groote Stadspark, waar het heerlijk toeven is. Het hart van de stad is de Hauptplatz met het prachtige raadhuis, dat men juist bezig was van onder tot boven te schilderen. De benedenverdieping van het stadhuis bestaat uit een groot aantal winkels,1 alle le klas zaken. Dat zal de stad jaar lijks een mooi bedrag opleveren. Het is een roezemoezige, en gezellige drukte daar in het centrum van de stad. Vlak bij elkaar zijn er drie groote pleinen, behalve de Hauptplatz nog de .Bismarckplatz (waar het Stadspark be gint) en dan vijf minuten verder de Ja- kominiplatz. Op al deze pleinen staan tenten en kraampjes en karren, waar van alles wordt verkocht. Men kan er bloemen, planten, aardappelen en groente koopen, ook champignons, voorts versche semmel'n (kleine brood jes), x worst en visch. De worst en de visch worden vanwege het stadsbestuur verkocht. Meen niet dat men de worst bij de, visch verkoopt. Op ieder plein staan dergelijke houten tenten en daar op „Wurstgrossbetrieb der Stadtge- meinde Graz" en „Fischverkauf'\ Het stadsbestuur doet dit, omdat de prijzen in de winkels zoo duur zijn, vooral van worst. En de Oostenrijkers houden veel van worst, vandaar dat de tenten voor den worstverkoop immer 't drukst be zoek hebben. Aan den eenen kant van de tent is de verkoop in 't groot, aan de andere zijde in 't klein. Al deze tentjes en karren geven een levendigheid aan deze pleinen en daar- tusschen door en langs gaat het tram verkeer en dat van auto's, wagens en voetgangers. De Kalverstraat van Graz is de Her- rengasse, al is deze breeder. Daarin be vindt zich de Kathedraal, de Stadt- parkkirche. Het is een heel oude kerk, mooier is de IJerz Jesukirche in het nieuwe stadsdeel. Heeft Weenen zijn Opernring, Graz heeft zijn Joanneumring, een prachtige boulevard, die als een Ceintuurbaan een groot deel der stad doorsnijdt. Mooie, groote gebouwen zijn er vele in de stad, o.a. de Technische Hooge- school en het Landeskrankenhaus. Met de electrische tram kan men de stad in alle richtingen doorkruisen niet alleen, maar ook de dorpen'in den om trek bezoeken. Verschillende lijnen toch hebben hun aanvangs- of eindpunt in een dorp in de omgeving, zoo o.a. St. Leonard, Gösting, Wetzelsdorf en Hilm- teich. Wat ons ook bijzonder opvalt, is dat de winkels bijkans alle des avonds 6 uur sluiten. Alleen comestibleswinkels blijven wat langer open. Waar men voor alle zaken ijzeren rolschermen heeft, geeft' dit de stad des avonds een doodsch aanzien. Zelfs op Zaterdag sluiten de zaken om 6 uur. Voor de eigenaars en de bedienden is dat na tuurlijk een mooie instelling en het ge zinsleven zou er veel sterk'er door kun nen zijn. De Oostenrijkers gaan echter, evenals de Franschen en Belgen, gaar ne uit. Velen eten dan ook in restau rants en niet thuis, terwijl de bioscopen en concerten ook druk bezocht worden. Wij prefereeren echter onze steden, waar het 's avonds in de verlichte win kelstraten heel wat fleuriger is.'Ook na sluitingstijd, als vele etalages ver licht blijven. Maar in Graz vreest men voor inbrekers en daarom gaan om 6 uur vast de ijzeren rolschermen er voor. In de restaurants is het echter druk. Vooral daar, waar muziek is. Maar ook in de eenvoudiger gelegenheden zitten' velen. Wij hebben één maal gegeten in een alcoholfreies Speisehaus, maar daar was 't al zeer druk. En we moesten toch vier hoog klimm en, voor we er wa ren. Meerdere zalen waren geheel bezet. Voor betrekkelijk weinig geld krijgt men daar een goed maal: soep, vleesch* aardappelen, groenten en macaroni. Ve le burgermenschen eten daar, omdat ze vrij zijn van wijn of 'oier te bestellen, J wat in andere restaurants moeilijk gaat. Want als men daar bronwater of cider bestelt, kijkt de kelner je v reemd aan. Een heerlijk glas citroenkwa st kan men bijna niet bekomen, terwij.l onze zoo heerlijk verfriss':hende drank en als ranja en frambozenlimonade daa r on bekend zijn. Wordt vervolg gd. GC ,0> 6i 9 fH Qj M A. s. Donderdagmorgen 6 September zalvan PRECIES 8 UUR tot kwart voor negen, in de Ned. Herv. Kerk plaats hebben een samenkomst van de verschil lende Protestantsche Kerkgenootschappen alhier, ter wijding van de feestelijkheden. Tel J36. ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG AANVANO 8.15 EN ZONDAGMIDDAG AANVANG HALF 5. Een Subliem Programma j Buitengewoon filmdrama in 9 afdeelingen. in de hoofdrollen Dorothy Dalton, Mildred Harris enJohnDavidson. 1 Een roman geboren in een chaos van'n Mexicaansche petroleum- l nederzetting en die groeit in de luxueuse omgeving van Oostersche jj paleizen, machtige tempels, bedwelmende overdaad en weelde, I tot scènes, zooals niet eerder cp het witte doek vertoond. En dan de zeldzaam boeiende romant. intrige, die ons door Frankrijk, j Mexico en Siam voert. ,DE POORT VAN HET PARADIJS" is een film, die U van het begin tot het einde in ademlooze aandacht geboeid houdt. WOENSDAO EN DONDERDAG a.s. Groot cinematografisch kunstwerk in 7 afdeelingen. WÊÊÊÊÊÊMm&Z&£i--£& GC Rijksstraatweg 84 - Santpoort Assurantiën, Inlichtingen, Administratie, Hypotheken. Inschrijvingen voor verkoop of verhuur per pand ft. te restitueeren bij verkoop door ons kantoor Verder geven wij rechtskundige adviezen, handelsinlichtingen en belasten ons met het innen van. achterstallige vorderingen. Geeft ten spoedigste uwe belangen aan ons ter behartiging en uw succes is verzekerd. De Directeuren-, W. F. H. BUSCH, A.H. OEVERS. DIRECTEUR G. M. W. MAROADANT. Lid van de Vereeniging van Ned. Accountants. AMSTERDAM OVERVEEN Telefoon C. 1754. Telefoon 3222.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3