No. 90 Zaterdag 8 September 19S3 Abor nementsprijsf 1.per 3 maanden, franco per post fl.3B Abor nementen worden aangenomen aan het Eureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VEL SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur mm. Yersch^nt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Iflgeaonde mededelingen 40 ets. per regel - Advertenties ran 11. en m, 5 regels ,1 ,é0.rjg81 mM* 20 r'»- Compact gerette advertenties ran 1 t.enm. 5 regels f 1.25,ledereregel meer 85 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta- KhIÏ"JLS2 ®i mCt B regeI- *edere re*el moer 15 ets. By niet contante l ïïl in f F0WOne pryzen berekend Advertenties „adres bureau van »nJt li i i?5 -V00r b?zorSing van OP advertenties ingekomen brieven worüt lü ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met ctB' Terhoogd Toor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK onn bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den Iooper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Gent per regel. OFFICIEEL. Overbelasting van auto-omnibussen De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat een in zijne gemeente ingesteld deskundig onderzoek omtrent de soliditeit en betrouwbaarheid van auto omnibussen heeft uitgewezen, dat zonder uitzondering die bussen, welke bestaan uit wagens, waarvan de carosserie vervangen is door |een bak (omnibus), daarvoor veel te licht zijn. De outillage voor passagiers is voldoende, doch daar bijna het geheele gewicht van bak en passagiers op de achterwielen rust, zijn wèl de achterbanden verzwaard, doch assen, stuurbeweging en reminrichting zijn ten eenenmale niet voor zwaar vervoer berekend. Vandaar veel reparatie. Het publiek wordt derhalve in het belang van eigen veiligheid aangeraden, in derge lijke auto's geen plaats te nemen, zoo het hoogst toelaatbare aantal personen, dat op eiken wagen is aangegeven, overschreden wordt. Daar hiertegen wegens gemis van eene wettelijke bepaling van overheidswege niet kan worden opgetreden, lette het publiek er zélf op, of overbelasting plaats vindt. Velsen, 5 Sept. 1923. De burgemeester voornoemd, Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van: C. J. Dekker, te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4424 (ged.), gelegen aan den Drie- huizerkerkweg, een smederij te mogen op richten, door hen is toegestaan. Velsen, 29 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK RIJKENS V AN DEN WACHTTOREN. Ïtalië-Griekenland. Het is wel niet waarschijnlijk, dat het oorlog zal worden tusschen deze beide landen. Griekenland is uitgeput. Het heeft eerst het tweede gedeelte van den oorlog van '14 meegemaakt en daarna zware klappen gekregen in den oorlog tegen Turkije; het heeft bovendien zeer geleden door binnenlandsche oneenig- heden en burgeroorlog. Het is sterk verarmd en zal zich wel de vernedering moeten getroosten, die Italië hem aan doet. De kwestie is bekend. Een ItaM- aanscbe militaire missie, die de grens van Albanië moest afbakenen, is op Griekscb grondgebied door nog onbe kende moordenaars gedood. Italië eischte daarop genoegdoening maar stelde daarbij eischen, die een staat met weinig zelfgevoel onmogelijk kan ac cepteeren. Toen Griekenland op de eischen geen in alle opzichten bevredi gend antwoord zond, volgde de „vreed zame" bezettting van bet eiland Korfoe door de Italianen; bij deze bezetting zijn 15 menschen gedood en ook nog eenigen gewond. Griekenland riep daarna de tusschen- komst van den Volkenbond in; Italië wees deze tusschenkomst af en is van oordeel, dat de kwestie niet tot de com petentie van den Volkenbond behoort. Mussolini treedt in het geschil als de sterke man op, met wien men niet be hoedt te praten, die toch doet, wat bij wil.,Indien bet aan Engeland en Frank rijk niet gelukt Italië te kalmeeren en Mussolini alsnog te bewegen de be voegdheid van den Volkenbond in de kwestie te erkennen, is bet eigenlijk even vernederend voor den Volkenbond als voor Ittalië en mag men vragen, waar deze dure instelling, die in Genè- ve zetelt, eigenlijk nog voor dient. Maar nog iets anders valt in deze ver wikkeling op. Dadelijk werd gezegd, dat het geschil aan Italië eigenlijk wel kom zou zijn, omdat het hem Korfoe in de hand geeft en daarmee den sleutel van de Adriatische zee. De positie van Italië in de Middellandsche zee zou er aanmerkelijijk sterker, ja bijna over- heerschend door worden, wat zeker aan Engeland allesbehalve aangenaam moet zijn. Italië zou de voorwaarden aan Grie kenland opzettelijk zoo hard mogelijk hebben gemaakt, om zeker te zijn, dat ze zouden worden afgewezen en daarna met een schijn van recht Korfoe te kun nen inpalmen. Want het zal met deze bezetting evenals met die van het Roer gebied gaan: zij heeten beiden een vreedzaam en tijdelijk karakter te heb ben en geen annexatie të beoogen, maar dit tijdelijke kan wel eens erg rekbaar blijken te zijn. Italië gebruikt dus alleen zijn macht en maakt geen gebruik van de wegen van het recht, die aangelegd zijn, opJat de volkeren elkander zouden kunnen ontmoeten, leeren verstaan cn tot op lossing hunner oneenighedc' komen. Dat valt wel zeer te betreuren. Maar een dictator als Mussolini duldt niet, dat anderen zich met zijn zaken bemoeien en zet zijn zm door. Maar bet bedenkelijkste der geschie denis is wel, dat Italië de zaak aangrijpt en het geschil zoo scherp mogelijk hooft behandeld, om mee,1 macht te krijgen in de Middellandsche zee. Dat is moeilijk bewijsbaar maar zeer aannemelijk. In de internationale politiek toch wordt alles gedaan achter den schijn van mooie woorden, wat men in persoonlij ke verhoudingen ronduit gemeen zou noemen. Ook bij dit geval blijkt weer, dat de wereldoorlog ons niet gebracht heeft, waarop zoovelen en wij met hen gehoopt hebben: e-en sterke en zuivere regeling cn verhouding van recht tusschen de staten. Het is nu maar te hopen, dat Frank rijk en» Engeland ecu goeden invloed zullen uitoefenen op hun bondgenoot. Dat zal ook gebeuren, indiea Mussolini ion et, dat zij sterker zijn dan hij en hij dns welwillend het oor moet leenen naar hun goeden raad, dat wil zeggen bukken voor hun groot3re macht. Aan allen bevallen is zwaar. Zoo luidt een Duitsch spreekwoord, waaraan we dachten bij bet algemeen gunstige oordeel over de rede van den Duitschen Rijkskanselier Streseman in Würtemberg gehouden. De Duitsche pers is over bet algemeen opgetogen over deze rede, waaruit een krachtige, besliste persoonlijkheid spreekt, de Bel gische pers keurt haar goed en ziet voor België een uitweg geopend, om uit het Roer avontuur te komen en zelfs de Fransche pers is tevreden. Streseman is een geweldig redenaar, die bijna steeds zijn gehoor meesleept, een man, die ook al zegt hij niets be paalds en niets belangrijks toch toege juicht wordt. Maar zijn rede is thans geprezen door geheel Europa om den in houd. Het aantrekkelijke van de rede is, dat ze getuigt van een fierheid, die niet ontaardt in de oude nationalistische blufferij en tevens van den wil, om aan de verplichtingen tegenover de over winnaars te voldoen. Zoo verklaarde hij, dat Duitschland bereid is de zwaar ste stoffelijke lasten op zich te nemen, indien zijn souvereiniteit hersteld wordt en dus de vreemde legers uit Duitsch land terugtrekken. Verder is zeer aan trekkelijk zijn raad tot een economische toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, daar zij elkander noodig hebben. Uit de economische samenwer king zal een betere politieke verstand houding tot stand komen. Eindelijk sprak Streseman de wenschelijkheid uit van een verbond tusschen alle bij 'den Rijn betrokken staten, om elkaar wederzijds de ongeschondenheid van hun gebied te waarborgen. Hierdoor zou de vrees van Frankrijk voor een op krachten gekomen, wraakgierig Duitschland weggenomen worden. Het is te hopen, dat aan Streseman gelukt, wat hij hier als zijn werkpro gram hek end gemaakt heeft. Mislukt de regeering Streseman en de coalitie van alle partijen, waarop ze steunt, dan is er geen nieuwe meer te vormen en komt de ineenstorting, waarhij Doorn en Moskou hun slag zullen willen slaan Een merkwaardige krant. Waarom zou men niet even goed cou ranten als postzegels, ansichtkaarten, lucifermerken en wat al niet meer ver zamelen? Het aantal verschillende bla den, dat over de geheele wereld ver schijnt, is honderduizenden. Maar na tuurlijk zou de verzamelaar zich bepa len tot rariteiten, b.v. een krant in Jid disch, een weekblad, bestemd als leer middel voor de oudste kinderen der la gere school, een krant aan boord ge drukt en uitgegeven met draadloos op gevangen nieuws, een krant met groote zwarte blokken erin, werk van de cen suur enz. enz. Zeker behoort in zulk een collectie ook „The Bulletin" uitgegeven in de Californische staatsgevangenis San Quentin. Dit is een der beruchtste ge vangenissen, de z.g.n. levenslangen worden hierin opgenomen. De werkzaal waar eenigen honderden aan het be werken zijn van metaal en dus tangen, hamers en staven als wapenen in den strijd om vrijheid zoud/n kunnen ge bruiken, staat zoo noodig onder hét vuur van machinegeweren, die op bo vengahu'ijen opgesteld zijn en dadelijk gebruikt worden, als er muiterij mocht losbreken. Men vindt in de Amerikaan sche gevangenissen naast veel wreed heid ook instellingen en gebruiken, die getuigen van een humanen geest. De ge vangenen mogen hun bloemetjes kwee ken; zij mogen ook eenige vermakelijk heden genieten b.v. een bioscoopvoor stelling en muziekuitvoering. Zij heb ben ook hun eigen krant. „The Bulle tin" is geen nieuw orgaan; behalve aan kondiging van godsdienstoefening en.... een weinig sportnieuws bevat het blad eigenlijk meest bespiegelende stukken. Zij zijn grootendeels door de gevan genen zelf geschreven; men vindt hier schoone, fijne gedachten afkomstig van de gevaarlijkste boosdoeners. Men merkt ook, dat het gevangenisleven aan hun gedachten een eigen richting gege ven heeft. Het eerste opstel is van 31931 van den naam worden verder slechts de beginletters genoemd. Het is een op stelletje over deuren, hun betcekenis in ons leven. Dat lijkt een heel mal onder werp; deuren dienen, om de warmte in de kamer te houden en om heele'maa] onder ons te kunnen zijn. Ei?u deur spreekt echter tot een gevangene een andere taal dan tot ons, vrijen. Het be gin van dit opstel is al bijzonder tref fend, als men bedenkt, dat het geschre ven is door een, die achter de zware deuren zit, waardoor hij waarschijnlijk nooit weer in de vrijheid zal terugkee- ren. De eerste zin luidt: Het sluiten van een deur is een klei nigheid en kan toch een diepen zin heb ben. Het kan ons lot beslissen tot onge luk en tot zegen. Dan volgt een over denking over al de deuren, die er in het leven door de opvoeding geopend wor den. Achter ons is "de tijd gesloten, die deur kan niet meer geopend worden, maar voor ons ligt de toekomst met ve le deuren van allerlei kansen en gele genheden, Andere gevangenen hebben geschre ven over de bcteekenis van voorko mendheid, de waarde van beloften. Ook vindt men in dit orgaan beschouwingen over de majesteit der kalmte, de waar digheid der zelfbeheersching, de schat eener reine ziel en dat alles niet „pree- kerig" maar eenvoudig en frisch. Het maandblad kost 50 cents per jaar, voor de gevangenen de halve prijs, 't Is een keurig uitgaafje van 20 pagina's per nummer. Er ontbreekt zelfs niet een rubriek moppen aan. Just- plain non sense" wordt de rubriek genoemd, het best wellicht door regelrechte onzin te vertalen. Waarom mogen gevangenen niet de verkwikking van den humor ge nieten. We zien een stillachend bleek gezicht, we hooren door de stilte der gevangenis even een schaterend gelach; de Bulle tinlezer vermaakt zich met een mopje als dit: Och, mevrouw, geef een armen blindeman een dubbeltje! Maar man, je bent alleen maar blind aan je eene oog! Nou, maak er dan maar een stuiver van! Wij bladeren de krant snel door, maar deze krant zal woord voor woord gele zen cn overdacht worden en daarom is het van zooveel waarde, dat de inhoud waarlijk voortreffelijk is vol van gezon de wijsheid. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeek weg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". Op de tweede reisroute van het hospitaal kerkschip „De Hoop", van 6 Augustus tot 4 September j.l., werden door den art: F. G. van Asperen 36 patiënten behandeld, waarvan vier zijn opgenomen inhethospi taal van „De Hoop", met tezamen 45 verpleegdagen. Onder deze vier waren drie Duitschers uit Emden en een Nederlander uit Scheveningen. Negen patiënten werden in volle zee en 27 in de haven van Lerwick behandeld, waaronder acht Duitsche en twee Deensche patiënten, meldt het„Hbld Ds. H. Steginga voer mede als predikant en kreeg te Lerwick weer de beschikking over de St. Clements Hall, die als altijd door de gastvrije bevolking van Lerwick welwillend was afgestaan ten gevolge van den reeds van ouds aangeknoopte goede betrekkingen tusschen Shetland en Neder land. VELSEN. Stond de lucht aanvankelijk drei gend, in den loop van den morgen knapt het niet alleen op, maar werd zeer mooi zoodat de ringstekenj op versierde fiet sen onder gunstigs omstandigheden, een droog terrein, on mooicn zonne schijn, van 10 tot 12 uur naar wenscli slaagde. Er werden 4 groepen gevormd. Groep I meisjes van 10 tot 12 jaar. Groep II id. van 12 tot 14 jaar. Groep III jongens van 10 tot 12 jaar. Groep IV jongens van 12 tot 14 jaar. Bij groep I waren 18 deelneemsters en de prijzen werden behaald door: 1. M. van Willigen; 2. M. Bos, 3. A. van ITeyst; 4. J. Galesloot; 5. ,P. Stapper en 6. C. Post. Bij Groep II waren 11 deelneemsters, terwijl de prijzen behaald werden door: 1. C. de Vries, 2. E. van Asselt; 3. Helena Kuiper en 4. S. Luiting. Groep III telde 19 liefhebbers, waar onder de volgende 7 prijswinnaars: 1. P. Kostelijk; 2. M. Meyer; 3. H. Luiting; 4. Krijn Taconis; 5. Joh. Meyer; 6. C. Ha- ge jen 7 C. Tenwolde. Onder de 39 deelnemers van Groep IV werd de overwinning behaald door: 1. 5. Waagmeester; 2. W. Melgerd; 3. A. van Splunter; 4. C. Koks; 5. P. Wolzak; 6. J. Voorhout; 7. J. Grim wis; 8. Frans Hage; 9. W. Bos; 10. C. Hage; 11. P. van Dijk en 12 J. Zegers. Wie een prijs gewonnen had, mocht op de beurt kiezen uit aangekochte voorwerpen. Voor jongens waren het: fietslantaarns, elec. zaklantaarns, ba gagedragers, fietsbellen, bussen met carbid, spatschermen, alluminiumbe- kers, fietsspiegels enz. De meisjes mochten kiezen uit byou- teriedoosjes, doosjes met zeep, flesch- jes met eau de cologne, armbanden, ket tingen, speldenkussentjes, reismand jes, toiletdoos, taschjes enz. Een draaiorgel verzorgde het muzika le gedeelte. Het mooie weer bleef standhouden, zoodat 's middags op hetzelfde terrein de ringrijderij voor volwassenen met paard en rijtuig kon plaats hebben. Hiervoor hadden zich 34 paren aan gemeld. Voor de ringrijderij begon, werd een concours gehouden voor het schoonst geheel in twee klassen. Klasse A. paard, tilbury, tuig cn daarbij passende klee ding. De eerste prijs werd toegekend aan den heer A. Langendijk, n.l. een re genkleed voor een tilbury en de tweede aan den heer H. Schipper n.l. een zweep In klasse B. paard, luxe tweewielig rijtuig, tuig en daarbij passende klee ding behaalde de heer A. Vendel den 1 sten prijs een dekkleed en de heer J. van der Sluis den 2den prijs, een zweep Het ringrijden had clo volgende resul taten. Voor de dames: 1ste prijs Mej. E. van Riesen (26 ringen), een theekast met de zilveren medaille, uitgeloofd door het Commissielid, den heer Lui ting; 2de prijs Mej. G. Schoo (met 21 ringen) een schemerlamp op standaard. 3do prijs Mej. J. Nol (21 ringen) een nikkelen theeservies. 4de prijs Mej. B. Redeker (20 ringen) een stofzuiger. Voor de heeren: 1ste prijs (26 ringen) de heer J. van der Sluis een pmdule met de zilveren medaille, uitgeloofd door het Commissielid, den heer H. Meyer. 2de prijs de heer G. Zwaan (22 ringen) een rooktafeltje; 3de prijs de heer G. Rutte (21 ringer) een koperen rookstel ;4de prijs de heer W. Huzcmey- er (20 ringen) een scliiiderij. Na afloop der ringrijderij werden de prijzen met een hartelijk en toepasselijk woordje uitgereikt door don Voorzitter, den heer Vis van Santpoort, die, nu de wedstrijd zoo uitstekend geslaagd was, den wensch uitsprak dat deze de eerste van eene groote serie moge zijn. Op uitstekende wijze werd door een 9-tal leden van de harmoniekapel „De Eendracht" voor het muzikale gedeelte van het feest gezorgd. Het ordelievende publiek van Wijker- oog, dat den wedstrijd goed kon gade slaan, veroorzaakte de politie niet den minsten last, zoodat alles in uitsteken de orde verliep. Om 6 uur besteeg het muziekcorps de vrachtauto van J. van Gameren, daar achter gingen 2 rijtuigen ieder met 2 paarden, met oranjepluimen getooid, bespannen, waarin de commissieleden hadden plaatsgenomen, en daarna volg den een tiental rijtuigjes met personen, die aan den wedstrijd hadden deelge nomen. De directie der stoomponten was zoo welwillend geweest om dezen optocht met een extra pont over te bren gen. Onder het spelen van vroolijke marschen ging de optocht door Velsen, daarna over Wijkeroog en werd bij ho tel „De Prins" ontbonden na het aan heffen van „Wilhelmus van Nassauwe" Om 8 uur kwamen zij, die nog niet uitgefeest waren, weer in Hotel „De Prins" bij elkaar om onder de leiding van den heer Schmitz aan hun danslust hot te vieren. Daar ook de werkzaamhe den van den heer Leo Peelen uit Bever wijk op het programma stonden, zal de avond waarschijnlijk wel op aangena me wijze doorgebracht zijn. We twijfelen er niet aan, of de jonge vereeniging „De Prins" zal het volgend jaar wel weer van zich laten hooren.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1