GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Na heropening worden de stemmingen 4 voortgezet. In de Finantiëele commissie worden benoemd de heeren Vermeulen, ten Broeke, Dalmeyer en Roelsë. Voorzitter wethouder 11 and graaf. In de conmiissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving (tevens commissie voor de herziening van het reglement van orde) worden be noemd de heeren Langendijk, v. d. Steen, Zwanenburg en Schilling. Voor zitter de Burgemeester. Tot leden der commissie van overleg voor de ambtenaren worden benoemd de heeren ten Broeke en Roelse, idem voor de werklieden de heeren Maas en Visser, idem voor de politie-ambtena- ren de heeren Nijssen en Schilling. Tot leden van de reclame-commissie inzake vergunningsrecht de heeren Zwanenburg, Wardenaar en Schuiten maker, tot plaatsvervangende leden de heeren Visser en Langendijk; tot le den der commissie ad hoe inzake reor ganisatie van het lager onderwijs en het bewaarschoolonderwijs de heeren Ver meulen, Roelse, Tusenius en Nijssen. Voorzitter wethouder Landeweert. Tot leden der commissie inzake het verschaffen van productieve werkge legenheid de heeren Visser en ten Broe ke. Voorzitter wethouder Dunnebier. Tot gedelegeerden der gemeente in het bestuur der Ver. voor Ambachtson- derwijs de heeren Sluiters en Tusenius. Bij het benoemen der leden van de commissie van advies nopens verzoe ken van ambtenaren om vergunning tot het bekleeden van bijbetrekkingen doet de heer Vermeulen het voorstel om de ze commissie te laten vervallen. De Voorzitter gelooft dat dit moeilijk heden zal geven. Als blijkt dat de raad geen nieuwe vergunningen wil verleenen, wordt be sloten de commissie op te heffen. Do Voorzittter vraagt of alle gekozen leden hunne benoeming aannemen. De heer Sluiters zeide dat B. en W. het gewenscht achtten in het bestuur der Ver. voor Ambachtsonderwijs twee wethouders ais gedelegeerden zitting te doen nemen. Als B. en W. meenen dat spr. en zijn medelid hun werk daar niet goed doen, wil spr. voor deze benoeming feestelijk bedanken. Do Voorzitter zegt dat 't mei ae opinie van het geheele college was. Bovendien heeft de heer Sluiters niet te maken met het vertrouwen van B. en W., maar met dat van den raad en deze heeft hem herkozen. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken: Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingekomen raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het Centraal Drank- weer-Comité om een subsidie van f 250 voor 1924. Te behandelen bij de begrooting voor 1924. Als voren van het bestuur van de R. K. Jongensschool te Wijkeroog om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor bestrating van de speelplaats dier school. Naar B. en W. om advies. Als voren van Mevr. T. van der Zant- Troost om eervol ontslag als onderwij zeres aan school H te Velseroord, in gaande 15 Augustus 1.1. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van een door B. en W. te bepalen dag. Brieven van den Minister van Bi li ne nlandsche Zaken en Landbouw, vol gens welke hij zich zal kunnen ver eenigen met de onderstaande steunre geling voor de categoriën arbeiders, die thans steun ontvangen: uitgetrokkenen: voor gehuwden en kostwinners f 10.50 per week, benevens f 1 per week voor elk inwonend kind beneden 16 jaar voor ten hoogste 10 kinderen; kostgangers f 7.50 per week. reglementair nog niet rechthebben den, dubbel uitgetrokkenen en ongeor ganiseerden: voor gehuwden en kostwinners f 9.50 per week benevens f 1 per week voor elk inwonend kind beneden 16 jaar voor ten hoogste 10 kinderen; kostgangers i 7.50 per week. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, deze regeling vast te stellen. In de kosten van ondersteuning is door het Rijk een bijdrage van 50 c/o toe gekend. De betreffende correspondentie is bij de stukken gevoegd. Medegedeeld wordt. B. en W. deelen mede, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen er de voorkeur aan geeft, als maatstaf voor de waardebepaling van respectievelijk de nijverheidsavond school voor ambachtslieden en den po litiepost met dienstwoning te Velser oord, het aantal M3 inhoud van elk der biede gedeelten van het gebouw aan te nemen. De inhoud der school is 1300 M:i, de mhoud van den politiepost is 570 M8. Totaal 1870 M3. In verband daaimede behoeven de uitgaafposten IV a im IV c (rente en af lossing) der laatstelijk vastgestelde ge wijzigde begroeiing voor de nijverheids avondschool voor ambachtslieden dienstjaar 1923 nog eenige wijzigingen er dienen deze gezamenlijk te worden ter uggebracht van f 651.72 naar f 622.45, waardoor het totaal bedrag der begroe ting komt op f 878:7.45. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Diependaal, bij de rond vraag in de raadsvergadering van 14 Augustus j.l., dat in de Kerklaan te Jan Gijsenvaart een aan een lichtpaal ver bonden kabel onbeschermd is, deelen B. en W. mede, dat liet P. E. N. spoedig voor bescherming zorg zal dragen. In de raadsvergadering van 3 Juli j.l. werd, bij de behandeling van eea voor stel van B. en W. tot het verleenen van ccn crediet voor het bestraten van den weg loopende van den Willemsbeekweg naar de Tuindersstraat, door den heer Vermeulen de vvensch uitgesproken, dat bedoeld werk.zou worden aanbe steed, tenzij daartegen overwegende be zwaren mochten bestaan. In verband met het bovenstaande deelen B. en W. nu mede, dat door hen is besloten, het werk door het thans in dienst der gemeente zijnde personeel te doen uitvoeren, welke oplossing bet meest voor de hand ligt. Vervolg ingekomen stukken en mede- deelingen een bericht van den Minister van Finan ciën, dat van de gelegenheid om de aan slagen in de Rijks- en gemeentelijke in komstenbelasting en de verdedigingsbe lasting 31 in wekelijksche termijn te voldoen slecht zeer sporadisch wordt gebruik gemaakt, zoodat hij geen termen aanwezig acht om deze regeling voor de gemeente Velsen te bestendigen (k.g.) een verzoek van. de afdeeling Velsen der Noord-hollandsche vereeniging „het 'Witte Kruis" om voor 1924 een subsidie te ver leenen van f 2925 (te. behandelen bij de begrooting voor 1924); ais voren van de afdeeling Kennemerland van liet Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekoionies om voor 1924 een subsidie te verleenen van f 500. (te behandelen bij de begrooting voor 1924) als voren van de Beverwijkscbe Bad en Zweminrichting om voor 192.4 een subsidie van ten hoogste f 750.— te verleenen, (te behandelen bij de begrooting voor 1924); als voren van de vereeniging tot oprich ting en exploitatie van een Reizend Drank- weer Museum om haar voor 1924 een subsidie te willen toekennen (te behandelen bij de begrooting voor 1924; als voren van het bestuur der „Wüste- vori Gotsch bewaarschool te Santpoort om eene bijdrage van 25% *e verleenen in de kosten van aanbrenging eener nieuwe ver- warmingsinslallatie in zijne school, geraamd op f 4000.(b. en w. ter afdoening inge volge art. 9 der verordening betreffende de subsideering van het bijzonder bewaar schoolonderwijs). een adres van de Federatie Velsen der S.D.A.P. waarin verzocht wordt, maatregelen Je nemen, dat in het vervolg de school kinderen niet verplicht worden deel te nemen aan repetities die mei oog op de Jubileumfeesten n a schooltijd worden ge houden. (b. en w. ter afdoening) een verzoek van J. Sliggers te IJ muiden, om steun in de betaling van de. verpleeg- kosten voor zijn zoontje in de Mariastichting te Haarlem, (b. en w. ter afdoening). Med edeelingen. Naar aanleiding van de vraag, gedaan door den heer Vermeulen bij de rondvraag in de raadsvergadering van 14 Augustus j.l. omtrent de toepassing der wachtgeld regeling voor de ontslagen werklieden van den reinigings- en ontsmetiingsdiensi deelen burgemeester en wethouders mede, dat door hen is besloten le. aan A. Hornstra het restant van het hem toegekende wachi- geld in wekelijksche termijnen door te .betalen aan J. Schalk, indien hij werkloos is, eveneens het restant van het hem toege kende wachtgeld in wekelijksche termijnen door te betalen, met dien verstande even wel, dat van dit restant wordt afgetrokken het bedrag dat hij aan pensioen heeft ge noten in den tijd dat hij in dienst der gemeente was. De nieuwe steunregeling wordt goed gekeurd. Bij liet adres der Federatie van de S. D. A. P. zegt de lieer Schilling te willen protesteeren tegen den door onderwij zers aan kinderen opgelegden dwang. De heer Visser zegt dat men op school G aan de kinderen programma's van de feesten te Velsen uitgereikt heeft, om die te verknopen. De heer Schuitenmaker zegt dwang af te keuren. Maar als er geen dwang was, moet men.de onderwijzers geen verwijt mak mi. Dan is t een zaak der ouders. De heer Waidenaar raadt onderzoek aan. De Voorzitter zegt dat de klachten onderzocht zulhn worden. Op het verzoek van J. W. Lassm.g te Bloemendaai om een terrein aan de Vinkenbaan te Jan Gijsenvaart aan te wijzen voor half-open bebouwing, wordt gunstig beschikt. De aanvulling en wijziging der Ver ordening op de w inkelsluiting, met be- trekkng tol cVn verkoop van melk m melkproducten wordt opnieuw aange houden. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer- Langendijk vraagt loom en te snoeieu aan den Oud-Romerweg ei; •ten Groöte?- Houtweg. De heer Schuitenmaker zou graag de opinie der leden weten over de wijze van vergaderen. De Voorzitter zegt van plan te zijn dit straks te vragen. De heer Bosman vraagt wanneer de aanslagen voor de belastingen worden rondgezonden. De Voorzitter: Er is al mee begonnen. De heer Bosman zegt dat 't hem ernst is, als er achterstand in 't betalen is,„ komt dit door de langzaamheid in 't rondzenden der biljetten. Even zoo is het met de straatbelasting. De heer Schaar vraagt of het materi aal, dat gebruikt wordt hij het ophoo- gen der Tuinders straat, 's avonds niet opgeborgen kan worden. De heer Roelse vraagt hoe 't staat met 't gemeentelijk Bewaarschoolon derwijs te IJmuiden. De Voorzitter: Dat heeft de raadscom missie in voorbereiding. De heer v. dl. Steen zegt vernomen te hebben, dat het nog wel een jaar kan duren, alvorens er een lokaal voor de arbeiders aan de Visschershaven komt. Spr. vraagt of B. en W. niet een ver zoek tot den directeur wil richten om dan een tijdelijk gebouw neer te zetten. De heer Sluiters klaagt over de late inning der schoolgelden. Voorts vraagt spr. verlichting bij den afgang naar de nieuwe stoompont. De heer Tusenius vraagt waarom het vonnis inzake zijn loopen in het duin niet gepubliceerd is. De Voorztter: Dat is geschied. (Noot: Maar niet door de IJmukler Courant. Wij hebben het wel ontvangen, maar vonden dit toch te onkiesch om het in een courant te zetten. Nu blijkt, dat de lieer Tusenius het zelf in de courant wilde hebben, maar ook al hadden wij dit geweten, hadden wij het nog niet gedaan. "Redactie). De Voorzitter vraagt dan het gewe ten der leden over avond- of dagverga- dei'ingen. Slechts twee leden blijken voor dagvergaderingen te zijn. Daarop wordt de vergadering -gesloten BINNENLAND. Bijkspost&paarbankboekjes. De directeur van de Rijkspostspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September, waarop de rente over het. afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Wanneer men echter een boekje niet zonder ontvangstbewijs uit handen wenscht te geven* moet de tusschen- komst van een dier kantoren worden ingeroepen, alwaar men verplicht is op uitdrukkelijk verlangen van belang hebbende zulk een ontvangstbewijs af te geven. Jubileum-postpapier. Het jubileum onzer Konigin heeft, zooals te doen gebruikelijk is, tal van fabrikanten aanleiding gegeven speci ale, in toepasselijke verpakking gehul de artikelen, te lanceeren. De papierfa brieken Van Gelder Zonen zijn in dit opzicht niet achtergebleven. Wij ont vingen haar nieuwe Koninginnepost, waarvan de doos in beelcl herinnert aan het vorstelijk jubileum en de inhoud getuigenis aflegt van de uitstekende, kwaliteit papier, door de firma vervaar digd. Het feit, dat een der nieuwste por tretten der Koningin tot watermerk dient, vraagt als originaliteit extra-ver melding. Een Jubileum. Zaterdag 1 September was het 30 jaar geleden, dat de heer H. E. Reurhoff eigenaar werd van de bekende Likeur stokerij, distilleerderij en wijnhandel ,;De Arend" te Amsterdam, doordat deze in koop aan hem overging van de firma J. Rademaker, die deze zaak 45 jaar exploiteerde. Op dien dag mocht de likeurstokerij haar 126-jarig bestaan vieren. Een en ander werd feestelijk herdacht in het gebouw der firma N.Z. Voorburgwal 318, waar tal van vrienden en collega's den jubilaris kwamen gelukv/enschen. Faardenvleesch. Op de jaarvergadering van den Neder- Landschen Bond van Paardenslagers, onlangs te Utrecht gehouden, hield de heer K. Hoefnagel, directeur van het openbare slachthuis in Utrecht, een causerie over de Vleeschkeuringswet, in de praktijk met betrekking tot het paardenvleesch. Met het oog op het le zenswaardige van de door dezen ter za ke deskundige spreker gedane mede- deelingen, meenen wij deze in bree- dere kringen te mogen publiceeren. Ve len zullen na het lezen er van het onge motiveerde vooroordeel tegen dit volks- voedsel hij uitnemendheid wel laten varen. ,j De heer Hoefnagel, welke sedert 1887 in de gelegenheid was de ontwikkeling van het paar denslager shedi ij f van nabij gade te siaaii, was zelfs verbaasd over de hooge vlucht welke het vooraf in de laatste jaren had genomen. Hij consta teerde dan dat overal waar de vleeseh- keuring doorgevoerd wordt, het ver trouwen iii paardenvleesch zeer toe neemt. ;Zoo was tot 1901 (opening van het abattoir) te Utrecht slechts één paar- denslager gevestigd; thans zijn er tien. Terwijl voorheen hier ter stede (U- trecht) evenals elders slechts paarden werden geslacht, welke of een hoogen leeftijd hadden bereikt of wegens ziekte of gebrek moesten worden afgemaakt, is het sedert eenige jaren geen zeld zaamheid meer, dat paarden op jeug digen leeftijd, de z.g.n. jaarlingen en tweejarigen worden ges]acht, welke paarden een maiseïi en smakelijk vleesch leveren. Nog vevsch ligt het in mijn geheugen, aldus spreker, hoe in het jaar 1917 en 1918 het geheele koel huis van het abattoir hier ter plaatse was veranderd in een vrieshuis, het welk geheel gevuld was met rund-, schapen- en paardenvleesch, het laat ste afkomstig van 1 jarige paarden, welke door. de Regeering waren aange kocht. Destijds vreesde men, dat hiér te lan de een groote behoefte aan vleesch zou komen, als de oor'og nog langen tijd zou duren. Het kwam anders uit, als men verwacht had, de oorlog eindigde in 1918 en het ingevroren vleesch is grootendeels naar Duitschland ver kocht. Toen kwam de malaise in den groot handel. Onze groote afnemer van paar den, het groote Duitschland, was niet meer in staat onze l1/^-jarige paarden te koopen wegens de algemeene verar ming en de steeds dalende valuta en' het gevolg hiervan was, clat wederom 'n groot aantal 11/2 jarige paarden hier te lande zijn afgeslacht én nog worden afgeslacht. De omstandigheden zijn dus voor de paardenslagers hier te lande gedurende de laatste jaren niet ongunstig geweest. Het publiek leerde vertrouwen stellen in paardenvleesch, eerstens omdat tal van dagbladen vermeldden dat jonge, krachtig en volkomen gezonde paarden worden afgeslacht en ten tweede, omdat de Vleeschkeuringswet, welke in wer king trad op 1 Juni 1922 aan het publiek de zekerheid gaf, dat het vleesch af komstig van paarden, behoorlijk wordt gekeurd. ;Ik geloof dan ook, dat deze gunstige omstandigheden er veel toe hebben bijgedragen, dat thans een Ne- derlandschen Bond van Paardenslagers bestaat. Denken wij eens aan de vele geheele en voorwaardelijke afkeuringen, welke de tuberculose der runderen en varkens teweeg brengt en met welke afkeurin gen de Veefondsen bij het bepalen hun ner tarieven terdege rekenschap moeten houden. Wanneer men daarbij bedenkt dat tuberculose bij het paard, hoewel een enkele maal voorkomende, toch zeer zelden bij dit dier wordt aangetrof fen, dan is dit voor den paardenslager een niet te onderschatten voordeel. Hetzelfde geldt voor eenige andere ziekten, b.v. de vlekziekte en varkens pest der varkens, welke zoo veelvuldig voorkomen, dat tal van afkeuringen hiervan het gevolg zijn. Stellen wij hier tegenover de zoo ge vreesde besmettelijke ziekte bij het paard, genaamd kwade droes, dan zal ieder ter zake kundige moeten toege ven, dat deze ziekte, dank zij het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht, hier te lande zoo weinig wordt aangetroffen, dat er maar weinig paardenslagers zijn, welke in hun leven eenmaal een paard, behelpt met kwade droes, hebben kun nen aanschouwen. Ook het miltvuur, zoo gevreesd bij de veehouders, komt bij het paard veel minder voor dan bij het rund. Herhaaldelijk veroorzaken scherpe voorwerpen welke door het rund worden ingeslikt, ontstekingen in de buikholte, gevolgd door ontsteking van het hart en hartzak je. Tal van ge heele of gedeeltelijke afkeuringen zijn hiervan het gevolg. Niets van dit alles vindt hij het paard plaats en wanneer, zooals Dinsdag 15 Mei 1.1. geschiedde, er op één dag op het abbattoir hier ter plaatse, 24 paarden werden geslacht, is het toch opmerkelijk dat hij geen dezer paarden eenige afwijkingen van betee- kenis werden aangetroffen. De jonge paarden vertoonen zelden of nooit na de slachtingen afwijkingen van eenig belang, als zij niet wegens ziekte worden afgeslacht. Hetzelfde geldt voor de paarden op leeftijd, wan neer zij niet wegens bepaalde ziekten worden gedood. Een enkele maal worden bij oudere paarden en wel speciaal bij schimmels gezwellen aangetroffen, welke het ge heele lichaam 'doorwoekeren en tot al gemeene afkeuring aanleiding kunnen geven. Ik raad iederen paardenslager aan hij oude schimmelpaarden de om geving van de aarsopening en staart goed te bekijken, omdat aldaar meestal de gezwel vorming een aanvang neemt. Parasieten, welke zoo nu en dan in het vleesch der runderen worden aange troffen de z.g.n. Blaaswormeu of vin nen, welke den mensch een lintworm kunnen bezorgen, komen bij het paard niet voor. Evenmin trichinen, welke in het var- kensvleesch kunnen worden aangetrof fen en aanleiding kunnen geven tot de zoo gevreesde trichinenziekte bij den mensch. De parasieten, welke bij het paard vrij veelvuldig in lever en longen voorkomen,'zijn de z.g.n. Echinocoocen welke groote blazen kunnen vormen met vocht gevuld en indirekt voor den mensch gevaarlijk zijn. De paardenslager is dus in veel op zichten een gelukkig mensch omdat hij gewoonlijk een dier slacht, hetwelk, wanneer het in gezonden staat wordt afgeslacht, zeer- zelden met gebreken is behebt, waarop afkeuringen moeten volgen. .jj.il Overneming Centrale Werkplaatsen door Gebr. Stork? „Het Overijselsch Dagblad" schrijft: „Bij geruchte kwam'ons ter oore, dat door de directie der Nederlandsche Spoorwegen onderhandelingen gevoerd zouden worden met de firma Gebr. Stork te Hengelo (O.), over de overne ming door deze firma van de Centrale Werkplaatsen te Zwolle, Utrecht en Tilburg. „Wij hebben ons ter informatie hier omtrent gewend tot een persoon, die wel als terzake deskundig mag worden beschouwd. „Wij willen niet verzwijgen, dat hij aanvankelijk meende het gerucht onder' de komkommer-sensaties te moeten rangschikken. Na de eerste verrassing verklaarde hij echter bovengenoemd gerucht niet te kunnen bevestigen, doei het evenmin te durven tegenspreken. Officieel is niets bekend, doch het feit, dat in betrokken kringen den laatster tijd telkens soortgelijke geruchten op duiken, wijzen er o.i. op, dat wel in deze, richting gedacht en wellicht ook onder handeld wordt. „Dat de firma Stork niet grif zal in gaan op een aanbieding tot overne ming van een volgens onzen zegs man „half failliete onderneming" is te begrijpen. Van den anderen kant zon een omzetting van de werkplaatsen in een particulier bedrijf ongetwijfeld de mogelijkheid openen tot groote bezui niging, daar in dat geval o.m. de ar- beidsloonen in overeenstemming zulleiij worden gebracht met die der particulie re nijverheid en niet meer afhankelijk zullen zijn van de regeling der ambte-! naarssalarissen." Slavenhoudende mieren in „Artis"a Men schrijft aan de Tel. Een i'raai volkrijk nest van zwarte slavenhoudende mieren is van de Duit-: sche hei naar het insectarium van artis' overgebracht. De mieren leven zooals men weet, int staten of kolonies bijeen. Een mieren-, staat bevat,naast een groot aantal' werksters, gewoonlijk enkele konin ginnen of moedermieren en gedurende een korten tijd van het jaar mannetjes, De koninginnen leggen eieren. Daar uit komen de jonge mieren, die nog minder op mieren lijken als rupsen op vlinders. Het zijn witte, pootlooze, ge kromde larven, die zich niet kunne?"! voortbewegen en niet zonder hulp kuri nen eten. De werkmieren verzorgen de ze hulpbehoevende kleinen. Ze voeden ze, ze reinigen ze en dragen ze op de plaatsen in het nest, waar ze den meest, geschikten graad van warmte en voch-' tigheid vinden. Zijn ze zoo eenigen tijd gekoesterd, dan verpoppen ze. Hoe dik wijls spinnen ze zich eerst in cocons, Dat zijn de welbekende „miereneieren", die als vogel- en vischvoer verkocht worden. Het kunnen onmogelijk eiereij zijn, daar ze grooter zijn dan de eieren Uit de poppen komen weer mieren, die' eerst wat lichter gekleurd'zijn dan de, oude mieren, maar spoedig in alles op

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2