IJmuider Courant Zaterdag 8 Sept. 1923. 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.8, IJMUIDEN. NED. HEBV. HER*. 10 uuri Da. Erdman. 3 uurDs. van Oostrom Soede, Bediening van den H. Doop Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Diepign. Gin. Afd. Prot. Bead. 10.30 Ds. O. de Leeuw, Oud-Karspel. HERKF. KERK. 10 uuri Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GKREF. KERK. 10 uur: De. Croes 3 uur: Dezelfde. LE6ER DES NEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtmeetlng (Velseroord). 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leider der bijeenkomsten Adj. v. d. Berg, van Amsterdam. VELSEROORD. NEB. RERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 3 uur: Zend. D. C. A. Bout, van Nieuw-Ouinea. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink. WIJKEROOG. CEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uur: De heer O. B. Würth. EVANGELISATIE. 10 uurDs. O. Norel te Heemstede. Directeur Inwendige Zending. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gevonden voorworpen: Een mesje; twee ceintuurs, twee huissleutels; een gedeelte van een bas cule; een zilveren manchetknoop; een horloge in armband (beide defect); een gouden heerenring. Hei Visscherijbedrijf. Op het schrijven der vier organisaties in het visscherijbedrijf aan de Reeders- ?vereeniging is hiervan het volgende i antwoord ontvangen. In antwoord op Uw schrijven van 28 Augustus moeten wij U berichten dat ons van een conflict, dat momenteel in de haven zou zijn uitgebroken, niets be kend is en dat ons ook geen geschilpun- 1 tri: bekend zijn, waarvoor thans een op lossing zou moeten worden gevonden. De besprekingen, die tusschen ons be stuur en de afgevaardigden Uwer orga nisaties in dezen zomer zijn gevoerd, zijn daarmee geëindigd, dat de door ons voorgestelde nieuwe overeenkomsten door Uw organisaties niet zijn aanvaard en dat dientengevolge op 15 Juni j.l. een contractloos tijdperk is ingegaan, gedurende welk tijdperk ieder werkne mer individueel en omgekeerd ieder reeder vrij is. Ons bestuur heeft juist gewenscht zoo lang mogelijk te vermijden dat er een conflict zou ontstaan, omdat bet slechts noode zou zien gebeuren dat de steun verlening zou worden geweigerd of stopgezet op grond van het ontstaan van een arbeidsconflict. Ons bestuur ziet dus ook niet in dat, zoolang de vakorganisaties handhaven het door hun ingenomen standpunt, dat een contractloos tijdperk de voor keur verdient boven nieuwe overeen komsten die zich meer aanpassen aan ■^.de gewijzigde omstandigheden, bespre- 'kingen tot eenig resultaat zouden kun nen leiden, maar meent wel te mogen in uitzicht stellen dat wanneer de vak- organisatifes unaniem thans van oor deel zijn dat nieuwe overeenkomsten gewenscht zijn, de vereeniging van Ree der daar Sympathiek tegenover staat, althans wanneer deze nieuwe overeen komsten rekening houden niet alleen met de gewijzigde toestanden per 18 Juni j.L maar ook met de toestanden, r zooals die zich na 15 Juni j.l. hebben t ontwikkeld. Mochten Uwe organisaties onderling tot overeenstemming kunnen komen, PP) in deze zin aan ons bestuur; vast-! omlijnde, door de combinatie van vak organisaties goedgekeurde voorstellen te doen, dan zullen die zonder twijfel ook thans nog ernstig worden overwo gen en zien wij berichten van Uwen Al- gemeenen Secretaris tegemoet. De Commissie uit de Vakorganisaties besloot de Reedersvereeniging hierop een voorloopg antwoord te zenden. Het feest te IJmuiden. Langs de straat. Er heerschte Woensdagmiddag en -avond een ongewone drukte langs de straat. Overal zag men meisjes en jon gens, waaronder kleuters van 5 a 6 jaar groen en versiering aandragen. Zal het aanzicht van ons dorp IJmuiden toch een feestelijk aanzien krijgen vragen wij ons af? Begin dezer week vroeg men ons, zou IJmuiden, al is de tijd hier niet zoo rooskleurig niet eenigszins in een feestelijk aanzien komen, temeer daar in Velseroord alles zoo in de punt jes was?. Vanwaar kwam nu zoo eens klaps de ontboezeming tegelijk bij zoo- velen om toch ook mee te doen en zoo veel mogelijk in zoo'n korten tijd te ma ken wat er van te maken is?, Bij het zien ervan wandelden we zoo ongemerkt eens verscheidene straten door en het moet gezegd worden: IJmuiden kwam in feesttooi I Hier en daar'waren heel wat rappe handen be zig om groen en roosjes aan elkaar te binden tot guirlandes, die men van de eene naar de overzijde der straten bracht. Zelfs de eerepoorten zouden er niet aan mankeeren. Er komt zoowaar een spontane stemming dachten wij. Wij zagen hier en daar werkplaatsen die bereidwillig voor het doel waren af gestaan. Vlaggestokken kwamen te voorschijn, wimpels, vlaggen vooral niet vergeten in allerlei schakeering wapperden spoe dig in groote getale. De geest komt er in zouden we zeggen. Het was alsof ze het elkaar ingestoken hadden, om het eens plat uittedrukken. Tot laat in den avond was men bezig om Donderdag morgen klaar te zijn voor IJmuiden's eerste feestdag. Bijzonder trof het ons dat zoovele winkeliers hun beste beetje hadden voorgezet. Krijgen we toch een etalage-wedstrijd Het had er veel van. Keurig, ieder in zijn branche, zagen de etalages er uit, er was werk van gemaakt en wij koes teren hierbij den wensch dat de opoffe ringen hierbij aan den dag gelegd, ruim schoots vergoed zullen worden door een ruimer debiet, zij het dan niet indi rect. Mooie etalages trekken publiek en worden onwillekeurig in vele kringen besproken en de reclame moet het hem toch doen, het laat in zekeren zin meest al een indruk achter. Aan beoordeelingen of besprekingen zullen wij ons niet wagen. Het trof ons toen wij eens even een straatje om wa ren en velen zullen des avonds zeker met ons genoten hebben, daar het al ge zellig was langs de straat. VELSEROORD. De jubileumfeesten. Woensdag, de derde dag van de fees ten, had de optocht plaats. Me» wist er weinig van en men was vol verwach ting, wat daar nu van gema.akt zou worden. Echter was deze voor ieder een verrassing, want er was veel werk van gemaakt. Er waren prachtige wagens in den stoet, o.a. de zegewagen met meisjes, opgemaakt onder leiding van Mej. A. C. Bakkerde Wit en de de wa gen met de Ned. Maagd. Er waren ook heele leuke voorstellingen en daarvan was zeker de wagen met Indianen het best geslaagd. De tent en de Indianen rondom het kampvuur, het was aller aardigst, alleen deed de Hollandsche ketel over het vuur wat vreemd aan en ook het mondorgel. Maar dat zijn maar kleinigheden. Zeer leuk was ook de wa gen „Leve de boerenstand", waarop zelfs het hok met kippen niet ontbrak, Ideëele dingen waren er niet veel in den stoet, er was een reddingboot met stoere zeelui in regenjas en met den zuidwester op, voorts was er de afdee- ling der Ned. Chr. Jongelieden Geh, Onth. Vereeniging De Schakel en daar achter een groep meisjes van de Ned. Vereen. De Hoop der Toekomst. Bij de groepen en rijwielen was ook veel moois, in 't bijzonder noemen wij de visch en de boot, die geheel gemaakt was van gladiolussen in de nationale kleuren. De muziek van de H. Fidelis-Vereeni- ging ging mee in den stoet, echter ware meer muziek gewenscht geweest. In goede orde trok de stoet door heel Vel seroord en had enorm veel belangstel ling. Des avonds had in het Patronaatsge bouw een gezellig samenzijn plaats, waarop de uitreiking der prijzen plaats had. Eerst geschiedde dat voor den etalagewedstrijd en wel door den heer R. Feddema, die met de heeren L. Mees ters, R. Kofman, J. van Vrede en R. Nie- borg, alle van IJmuiden, de jury vorm- de- - t.;:u De heer Feddema wenschte de Vel- Seroorder middenstanders geluk en zeide dat zij van hun etalages veel werk hadden gemaakt. Hij complimen teerde onze plaats met zulk een feest viering, want Velseroord kwam goed voor den dag, De uitslag van den etalagewedstrijd is als volgt: le prijs H. J. van Es, Wille- brordstraat, 2e prijs J. W. Dupker, Trompstraat; 3e prijs J. J. Glas, Iialver- straat; 4e prijs J. B. Ros, Trompstraat; 5e prijs R. de Boer, Zeeweg, 6e prijs Fa. P. M. Brandwijk, Willebrordstraat. Eervolle vermeldingen: M. G. van Praag, fa. Meyer, P. N. de Boer, P, Bais, K. Kok, F. J. Martens, Mej. GeerlofJe Bruyn, M. J. Dijkema, J. Knuivers en G. W. Need. De uitreiking der prijzen geschiedde telkens met een toepasselijk woord en onder fanfare's van het strijkje, dat dit samenzijn opluisterde. Daarna bracht de voorzitter de jury dank voor haar moeilijke taak en ging hij over tot het uitreiken der prijzen, gewonnen in den optocht. De uitslag was als volgt: versierde rijwielen: le. pr. dames Nijhout, Sietses, Van Heyst en Veldman; 2e pr. mej. Maarschalk; 3e pr. dames v. d. Kolk; 4e pr. mej. Bleeker. Groepen: le pr. dames Bruyn (prins en prinses); 2e pr. dames Sandberg en Out, (oud-Hollandsche bakers); 3e pr. v. d. Wel, Zigeunerwagen (Rinaldo Ri- naldini); 4e pr. J. J. Wringer (Kabou- tergroep). Wagens: le pr. mej. A. C. Bakker, ze gewagen; 2e pr. M. Bruinenberg, wagen Ned. Maagd. Eervolle vermeldingen: Wagen „Le ve de boerenstand"; Wagen met India nen; de Vredesconferentie; mej. E. Mer- tens; de heeren C. M. Blok, P. Verhoog, M. J. Dijkema, Nijssen en J. Min. Toen dit afgeloopen was, kregen we eenige nummers van het strijkje en zong de heer Smakman twee nationale liederen, daarbij begeleid door Mej. de Liefde. De heer L. Meesters zette VeUeroord in 't zonnetje met zijn voordracht „Wij leven vrij op Velser dierbren grond". De voorzitter ging toen allen danken, die tot het welslagen van de feesten hadden medegewerkt, waarop de vice- voorzitter, de heer A. Taanmau, den voorzitter dankte voor zijn kranige lei ding. En toen ging men na het staande zingen van het Wien Neerlands Bloed en het Wilhelmus, elders het feest nog voortzetten. Op de straat was 't weer reusachtig druk. Vooral op den Zeeweg, waar 't pierement van van Rooyen stond en menige deun werd afgedraaid. Wij dienen ook nog melding te maken van de kerkdiensten, des morgens in de R.Kath. en Geref. Kerken, des avonds in de Herv. Kerk. In de Geref. Kerk ging Ds. Wissink voor, in de Herv. Kerk Ds. Kroese. Hier verleende het kerkkoor zijn medewerking, dat een viertal na tionale liederen zong. De samenkomst werd met het zingen van het Wilhelmus gesloten. Donderdagmorgen was het feest voor de kleintjes van de bewaarscholen. De ze hebben een optocht door de plaats gehouden, die veler belangstelling trok en die allerliefst was. Al die kleuters in Oranje en met hun vlaggen was al zoo'n fleurg gezicht. Maar er waren ook zoo leuk verkleede kleinen, o.a. een politie agent, een machinist, een postbode en zelfs burgemeesters in zwart laken pak, met den hoogen zije op en met wandel stok. Ook aardige groepen en wagen tjes waren er bij. In de Gemeentelijke Bewaarschool was het feest voor de kleinen. Daar werden ze onthaald en er was een pop penkast, waardoor ze reusachtig pret hadden. Vele bestuursleden van de Oranjever- eeniging waren er bij tegenwoordig en toen het feest afgeloopen was, dankte de voorzitter de hoofden en onderwijze ressen der scholen met hunne helpsters hartelijk voor het prachtige feest, dat zij voor de kleintjes hadden bereid. Het was een mooi slot van de feesten alhier, waarop Velseroord zeker met genoegen kan terugzien. Woensdag had op den hoek van den IJmuider straatweg en den Velser- duinerbuurtweg een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorfiets. De heer S. en zijn dochter, wonende te IJmuiden, die op de motorfiets zaten, werden daarbij licht gewond. Ten huize van den heer Janus werden ze verbon den. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen Twee koperen sleuteljes, twee gewone sleutels, een lipssleutel, een pet, een gouden broche, een geel kinderschoentje, twee grijze manteiceintuurs en een portemonnaie met inhoud. VELSEN, Bij Kon. besluit zij n benoemd aan de Rijks hoogere burgerschool alhier; tot leeraar: D. J. Broekens, thans tijde lijk leeraar aan die school; wederom tij delijk tot leeraar: J. T. Groosmuller, G. M. W. Margadant en D. Fuldauer. De arbeider B. had naar H. Dbl. meldt, bij het lossen van hout uit bet stoomschip „Kapana" het ongeluk dat een paal op een zijner handen viel, met gevolg dat een der vingers zoo goed als geheel werd verbrijzeld en anderen be schadigd. Ds. J. Ph. Eggink alhier, die het be- -reep naar Delfshaven, aannam, hoopt Zondag 30 September afscheid te nemen van de gemeente en wel in den morgen dienst. Een der opvarenden van het Noor- sche s.s. „Kapana" liggende bij de pa pierfabriek, heeft zich naar Kenn. meldt, uit de voeten gemaakt met me deneming van f 100, welke hem niet toebeliooren, benevens verschillende kleedingstukken. Vooraf had hij alle lantaarns van het schip in het water gegooid, en waar dit niet kon, deze on bruikbaar gemaakt. De zaak is in handen der politie ge geven. Postkantoor Velsen. Zaterdag van 9—2 uur GEOPEND, ook voor postzaken, na 2 uur alleen voor telegraaf en telefoon. Ingekomen personen Velsen. Aantel m. v. J. Schotvanger C. Huygenstr. 13 2—2 DRIEHUIS. Zondag a s. zal het fanfarecorps Soli deo Oloria een concert geven in de Lunch room Westerveld. Zie de advertentie in dit blad. OEMENOD NIEUWS. SPORT. Turnvereeniging „IJmuiden". Bij de op Donderdag j.l. gehouden Ju bileumfeesten te Amsterdam, heeft T. V. IJ deelgenomen aan de Aubade, ge bracht aan H. M. de Koningin. T. V. IJ. werd vertegenwoordigd door de heeren H. Wichmann, Jac. Bart, J. II. Jonker, H. Borst en J. Zwart. Tijdens den optocht kregen de heeren een aardige herinneringsmedaille. Slingerbal. Morgen komt T. V. IJ. (kampioen der K. T. K.) uit in de kampioenswedstrij den te Amsterdam. Het vijftal ziet er als volgt uit: H. Wichmann, Jac. Bart, C. F. Smit, H. Borst en P. Oort. ATHLETIEK. Op Zondag 1.1. gehouden afstands- marsch, ruim 85 K.M., uitgeschreven door A. V. A. C. te Amsterdam, behaal de de heer W. A. Sparreboom, lid van V. IJ van hier, het diploma 'N. A. U. en de door A. V. A. C. beschikbaarge- stelde medaille, voor het binnen den ge- stelden tijd loopen van den afstand, De afstand werd afgelegd in 15 uur, met inbegrip van rust. Dit is werkelijk een mooie prestatie van den heer Sparreboom. De Vlootbasis te Singapore. „De Loc." vertaalt uit de te Singapo re verschijnende „Straits Times" van 21 Juli j.l. een hoofdartikel betreffende dit brandende vraagstuk. Enkele hoofd punten ontleenen we daaraan. Wij moeten, zegt het Straits-orgaan, Australië besehc.-menwij moet a e- zeker van zijn, dat Nederlandsche-In- dië niet in verkeerde handen valt;- wij moeten zorgen voor onzen weg naar het "erre Oosten, en omdat de regeering oorstelt tien millioon uH te geven voor de bewapening van het beste punt dat wij hiervoor bezitten, wordt zij voortdu rend en heftig aangevallen. Maar een man van het Darbishire-gehalte zelfs zal toch het belang van voorbereiding- wel kunnen beseffen? Japan zal wel licht nooit Australië bedreigen, noch China zoo actief worden als Japan. Maar Japan, reeds lijdende aan over- olte, kan, zelfs indien het zulks wilde, zijn handen niet binden in de toekomst of zeggen, wat het standpunt van zijn staatslieden zal zijn over tien of twin tig jaar. Japan heeft zichzelf zwaar ge wapend tegen, wat naar onze meening een ver verwijderde mogelijkheid is, een aanval van Amerika, en wij zullen het dit niet ten kwade duiden. De Singapore vlootbasis is zoover ver wijderd van Japan een drieduizend mijlen dat ze geen bedreiging is voor dat land in eenigen agressieven zin, en dat is een van de redenen dat Singapore gekozen is in stede van Hongkong. Het is defensief. Australië is van ons. Ne- derlandsch Indië was van ons en wij gaven het terug aan Holland, onder de speciale overeenkomst, dat het weder om aan ons zou worden gegeven, indien Holland het om de een of andere reden in den steek mocht laten. Wij zullen er nimmer een vinger op leggen, zoolang Indië in Holland's handen is, maar wij zullen evenmin toestaan dat een andere mogendheid gebruik maakt van Hol land's zwakheid. Wie tegen Holland vecht om dit In dië, vecht ook tegen ons, en wij geloo- ven, dat onze Hollandsche vrienden, nu zij zich niet langer bevinden onder de schaduw van een militaristisch Duitsehland, dit volkomen beseffen. Wij geiooven, dat geen land dit Indië vvcnscht. De geweldige bevolking sluit elk re delijk vooruitzicht uit om van Indië gebruik te maken ter verlichting van Japan's overbevolking en Amerika wenscht zijn koloniale bezittingen niet uit te breiden. Indien Indië al mocht worden aange vallen, dan is dat een stap in de rich ting van een verder afgelegen doel en wij hebben sinds kort getracht onze Australische vrienden ervan te over tuigen, dat het groote vasteland in het Zuiden een doelwit is, dat slechts een verzoeking zal zijn voor een natie, die ruimte behoeft om uit te groeien, Nieuwe adeldom. Naar de „N. R. Crt." verneemt zullen er dezer dagen een aantal personen, waaron der verscheidene katholieken, in den adel stand worden verheven. Ook zullen er enkele tot den adel behoorende personen tot een hoogeren titel worden bevorderd. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 30 Augustus t m 5 September 1923, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen, 36 Hollandsche-, 3 Duitsche- 1 Engelsche stoomtrawler, 1 stoom1 motorbeuger, sloepen, 3 motor-, 35 zeilloggers, 1 Deen sche motorkotter, 4 zeilharingloggers 215 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 785.tot f 6623. Duitsche Stoomtrawlers f 2778.f4178. Engelsche Stoomtrawler f f 486. Stoombeugers f f 1646. Motorbeuger f f 1236. Sloepen f 1134.f 1402. Motorloggers f 390.— f 627.— Zeilloggers f 154.f 637. Deensche Motorkotters Zeilharinglogg. 489.- f 1826. f 1444. f 14680.— Het zevende leerjaar. Het gemeentebestuur van Oouda, heeft naar het „Dagblad van Oouda" verneemt, op een desbetreffende vraag van den minister van Onderwijs bericht ontvangen, dat het in het voornemen ligt, het zevende leerjaar in het nieuwe leerjaar niet in te voeren. De vrijwillige landstorm. Naar „De Msb." verneemt, behoort tot een van de door minister Colijn geëischte bezuinigingsmaatregelen ook de afschaffing van den vrijwilligen landstorm, de zooge naamde weerbaar making buiten het leger, waarbij thans een groot aantal beroeps officieren en onderofficieren als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks on geveer zeven millioen kosten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daarvan geheele militaire opleiding in het leger vele millioenen bespaard worden. De buitengewone vrijwillige landstorm, dat is de organisatie van geoefende dienst plichtigen, blijft echter bestaan. Volkenbond en Zomert ij d. j i —„uo-o f i/ifiRn De Verkeerscommissie van den Volken- terwijl de kustv.sschers totaal f 14680.- de me|d(> den besomden. ,„nH lli( innom Kalwensch uitgesproken, dat in het belang Mr ?n hpupv!sch en 220 van het internationale verkeer alle Euro- rawlvisch 26488 K.O. beugvisch, en 22U, djen (.jd aannemen die bij kantjes drijfnetvisch. .0004. 'de zone past, waartoe zij geografisch be- De totaal opbrengst bedroeg 154-298>41j,0oren (West-, Midden- of Oost-Europee- t sche tijd). Daar alleen Ierland en Neder- 1 land nog een afwijkende tijdregeling hebben, SCHEEPVAART.js deze wensch hoofdzakelijk gericht ten opzichte van den Amslerdamschen tijd, In He week van 27 Aug. tot 3 Sep.dien de Volkenbondcommissie gaarne door zijn alhier door de sluizen geschut: Uit,den West-Europeeschen tijd vervangen zee 69 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zee- zou zien. lichter en naar zee 64 stoomschepen en 2 Voorts sprak de commissie het vertr°"- zeelichter" wen uit, dat in de toekomst de zomertijd

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5