Gevonden voorwerpen! Een lederen dames-portemonnaie m. inhoud; een hos sleutels; een verguld zilveren dameshorloge; een hos ge taand touw; een portemonnaie met in houd; een zak aardappelen; een lote rijbriefje van het Witte Kruis; een bril; twee stuks kantoor-agenda's; een kruksleutel; een huigtang; een post duif. - <«-• Wij lezen in Haarl. Dagblad. Naar wij vernemen is er uitzicht op een hetere verbinding per spoor van Haarlem met IJmuiden, waarhij het overstappen te Velsen zou vervallen. Gehoopt wordt, dat deze met den a.s. winterdienst zal worden ingevoerd. Van 7 Oct. a.s. af wordt zooals wij reeds vroeger meldden, de stoomtram Beverwijk—Alkmaar opgeheven. Daartegenover zal op de lijn Haar lemVelsen en terug een 70-ininuten- dienst worden ingesteld. Belangrijke verbeteringen zijn dus in deze streek te verwachten die wij natuurlijk slechts als voorloopige maatregelen kunnen toejuichen. Op "den duur zal immers de eenige behoor lijke verbinding van Haarlem met zulk belangrijke plaatsen als Velsen en IJmuiden een electrische tram kunnen zijn. Wij kunnen hier aan toevoegen dat do verbetering van dienst IJmuiden Haarlem per spoor een vrome wensch is, die nog wel niet in vervulling zal gaan. Wij vernamen althans, dat het er met den winterdienst eer slechter dan beter op zal worden. Men moet n.l. van plan zijn geen directe treinen IJmuidenHaarlem meer te laten loo- pen, maar in Velsen twee wagens van den IJmuider-trein aan die van Uit geest naar Haarlem te koppelen. Men behoeft dan niet over te stappen, maar het rangeeren met de passagiers in de wagens is toch ook geen ideale oplossing. Donderdag kwart vóór twaalf zou een autobus naar IJmuiden ver trekken. Maar daar er een veer van het voor-onderstel gebroken was, werd verder doorrijden door de politie ver boden. De wagen vertrok toen zonder passagiers naar IJmuiden, waar het euvel verholpen moest worden. Aldus meldt Hl. D.blad. Zoo is er tel kens wat met de autobussen. Deze week had een der bussen panne op weg naar Haarlem en toen dezelfde bus weer van Haarlem vertrok, werd deze aangehouden door een agent en bleek het. nummerplaatje weg te zijn. De agent was nogal schappelijk en liet den chauffeur terugrijden, maar hij moest niet weer zonder plaatje terug komen. Een andere autobus reed dien dag heelemaal niet. Wij hebben dien mid dag ruim een half Jiur bij het Haarlem- sche station gestaan, alvorens er'een kwam. En den dag te voren passeerden er ons in Santpoort drie van IJmuiden vlak achter elkaar. De sluizen te IJmuiden. In de Waterstaatsbegrooting wordt om trent den bouw der nieuwe schutsluis te IJmuiden gezegd, dat de voorbereiding voo den bouw van het eigenlijke sluislichaam en de in verband daarmede genomen proeven zoover gevorderd zijn, dat verwach mag worden, dat nog in 1923 de keuze van constructiewijze hetzij in „den natte", hetzij in „den droge" kan worden gedaan en daarna met den bouw kan worden aan gevangen. Deze bouw is te splitsen in die van diepgefundeerde sluishoofden en van de tusschengelegen hooger gefundeerde schutkolkmuren. Met den bouw der schutkolkmuren wordt reeds begonnen in het dienstjaar 1923 is voor dit werk f 300 000 beschikbaar. Voor 1924 is de voortzetting van dien bouw op f 2 millioen te rekenen voor aankoop van in der minne te ver krijgen perceelen. Voor verbreeding van het Noordzeekanaal wordt thans f 130.000 uitgetrokken. Het mechanisme van de duwperslieren voor de beweging der 12 deuren van de groote sluis te .IJmuiden is grootendeeh versleten en de kelders vertoonen hier er daar scheuren. Het verdient aanbeveling, zoo wordt in de begrooting gezegd, om tegelijk met de herstellingen van de kelders en van het mechanisme ook het .electrisch gedeelte, dat thans op gelijkstroom werkt, te veranderen in een draaistroominstallatie Van de kosten kan een bedrag van f 75 000 worden gekweten uit de begrooting var 1923, een tweede termijn van f 65 000 wordt voor 1924 uitgetrokken. Comité van act ie tegen de salaris verslechtering der R ij k s a m b t e n a r e n. Gisteren werd alhier opgericht een comité uit de verschillende groepen van Rijks-personeel, waarbij zich de volgende bonden hebben aangesloten Afdeehng Kennemerland van den Cen- tralen Bond van Posh, Telegraaf en Tele foonpersoneel, Afdeeling Noord-Zeekanaal van Rijks- waterstaatspersoneel, Nederlandsche Loodsenvereenigïng, af deeling IJmuiden, Machine-Personeel, Loodswezen, Vereehiging Commiezen te water, Vereeniging Verificateurs. Het bestuur werd als volgt samengesteld P. Semeins, le Voorzitter. H. Groeneveld, 2e Voorzitter. C. Hildering, le Secretaris. K. Deen, 2e Secretaris. G. Scheepers, Penningmeester. J. Leegwater en F. Hellendoorn, Commissarissen. Het comité stelt zich ten doel propa ganda vergaderingen te beleggen, circulaires te verspreiden en verder alle wettige middelen toe te passen die de verslechte ringen der salarissen der Rijksambtenaren tegen kunnen gaan. VELSEROORD. Schaakwedstrijd. De schaakwedstrijd, welke door eenige schaakliefhebbers alhier wordt georganiseerd belooft een succes te worden. Een 20-tal deelnemers heeft zich- reeds opgegeven. Dinsdagavond zal in Lunchroom „Eynthoven" een vergadering gehouden worden, waar in tevens de groeps-indeeling zal plaats hebben. Aangifte tot deelname blijft nog tot dien datum opengesteld. Aan het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier is vergunning verleend tot het uitbreiden van het kerkgebouw aan de Kalverstraat. Donderdagavond gaf de heer J. W. van Dartelen van Haarlem voor de Velser Dam- en Schaakclub een simul taanseance in de zaal Flora. Er waren 18 deelnemers. De heer van Dartelen won alle par tijen, een schitterend resulaat dus voor hem. VELSEN. Voor den Moedercursus, uitgeschre ven door de afdeeling Velsen van het Witte Kruis, hebben zich 28 deelneem sters aangemeld. De cursus, die zal aanvangen op 15 October a.s. en gehouden zal worden op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond, zal gegeven worden in het Wit te Kruisgebouw te IJmuiden. De lijn VelsenAlkmaar wordt 'naar bekend is de volgende maand opgeheven. De remise te Velsen is ver kocht aan een trammaatschappij in België en zal dus worden afgebroken. De wagens en machines van de stoom tram, die tusschen Velsen en het Soen- daplein blijft rijden, kunnen (wegens smal spoor( niet in de remise aan het Soendaplein. Wij vernamen nu, dat het voorne men is een houten loods voor deze wa gens te bouwen naast de remise te Schoten op het open terrein aan de zij de der Florisstraat. Wij hopen, dat deze gelegenheid zal worden aangegrepen om het eindpunt der stoomtram te verleggen naar dat terrein, waardoor het Soendaplein be vrijd zou worden van het tramhuisje. Een voor het verkeer zoo zeer ge- wenschte verbetering! Hl. Dbl. Donderdagavond wipte te Wijker- oog, juist op het puntstuk bij het wis sel een goederenwagen van de stoom tram uit de rails. De wagen was beladen met losse rails, die nog al achter uitstaken, zoo dat het evenwicht een beetje verplaatst was en daaraan schrijft men dan ook het ontsporen toe. 't Is nog al geen drukke dienst aan den noordkant en bovendien was het al vrij laat, zóodat er weinig stoornis door ondervonden werd. Naar het vaderland terug. In ons dorp wonen veel menschen, die uit andere plaatsen hierheen ver huisd zijn, en voor hen zegt het niets, als we berichten, dat Piet de Bels ver trokken is, maar zij, die hier wat lan ger gewoond hebben, een dertig of veertig jaar bijv., die zullen het beter verstaan. En menigeen zal er van op- hooren, dat Piet de Bels eigenlijk Piet Verbert heette. Een 50 jaar geleden kwam Piet in ons land uit Vlaanderen. Sommigen mee- nen, dat hij deserteur was, maar dat was niet het geval, 't Waren familie zaken, die hier niets ter zake doen en waarmee slechts enkelen hek end zijn. die hem Vlaanderen deden verlaten. Een 24-jarige sterke kerel als Piet was. kon hij in den polder gemakkelijk werk vinden en hij verdiende niet het minst, maar veel beter er van werd hij niet, want hij werd maar al te vaak ge zien in het huis, waar men een grooten schonk. Op het hoekje bij Ah, de oude Vclsenaren weten nu wel waar het was, was menigmaal een tooneeltje te zien, waarin Piet een belangrijke rol vervulde en waar blauwe oogen en bloedneuzen, ja zelfs wel eens een gebroken been in ontvangst genomen konden worden. Later heeft Piet zijn levenswijze veranderd en ging toen niet voor den kroeghaas, maar voor zich zeiven wer ken en heeft zich bepaaldelijk een aar dig sommetje weten te verzamelen, 't Was een oersterke man, die met vrachten aardappelen en kool den pol der uitkwam, waarover men zich ver baasde, maar Piet vergat, dat hij wat oudör werd en zich zeiven dan wat had moeten ontzien, 't Gevolg was, dat hij zich overwerkt heeft en de laatste paar jaren zoo ongeveer niets meer waard was. Gelukkig vond hij in het echtpaar C. van Iieyst Ilzn. uitstekende huren, die het hem aan de noodige verpleging niet lieten ontbreken, ja hem zelfs ge regeld de courant voorlazen. Onder hand kwam een nichtje uit België hem wel eens een tijdje verplegen en ten slotte is er eene verzoening tot stand gekomen en Piet is naar zijn geboorte plaats terug. Met een auto van Gebr. Boon van IJin. is hij Woensdagmorgen kwart over zessen vertrokken en 's middags 4 uur werd het dorp Contich tusschen Antwerpen en Mechelen bereikt. Het echtpaar C. van Heyst en de heer Bleeker van Velseroord hebben Piet weggebracht en zijn door de familiele den van Piet en zijn oude kennissen, die in grooten getale de auto stonden op te wachten, hartelijk ontvangen. Zc zijn er een nacht te logeeren geweest en zijn Donderdagavond weer thuis ge komen. Eigenaardig, dat zij de Vlamin gen heter verstonden dan omgekeerd. Bij de bewoners van dat deel van Wijkcroog, hetwelk ligt tusschen Melk- laan en Spoorovergang was een circu laire bezorgd namens een Comité, be staande uit de heeren B. van Jelger- huis, Jac. Groot en C. Hoffschlag. Hierbij werden de bewoners uitge- noodigd tot eene bijeenkomst in café „Schulpen", teneinde te komen tot op richting eener buurtvereeniging, wel ke zich ten doel zou stellen de belangen der huurt te behartigen en bij voorko mende gelegenheden feesten te orga- niseeren, terwijl het Comité tevens van deze gelegenheid gebruik zou maken om rekening en verantwoording te doen van de inkomsten en uitgaven betreffende het onlangs gehouden feest. De vergadering was bezocht door 10 dames en 23 heeren. Namens het Comité opende de heer Van Jelgerhuis als voorzitter de verga dering met een woord van welkom tot alle aanwezigen en sprak er zijn vreug de over uit, dat het Comité zooveel me dewerking van de buurtbewoners had mogen ondervinden hij het laatst ge houden feest. In het bijzonder wilde hij daarbij noemen de heeren Jac. Groot en C. Hoffschlag, die -zich daarvoor zeer hadden ingespannen en den heer Kos telijk, gemeente-secretaris door wiens bemoeiingen de formeele vergunning van. het gemeentebestuur verkregen was voor de feestelijkheden. Ook bracht hij een woord van dank aan de muziek- vereeniging „Juliana" en aan de poli tie. Dat het spreekwoord „Eendracht maakt macht" waarheid bevat, is ook hier weer gebleken, daar in den gerin gen tijd van anderhalven dag de heele zaak in elkaar gezet was. Allereerst, zegt de Voorzitter, moeten we deze vraag'beantwoorden: Zullen we verder gaan op den ingeslagen weg of niet? Zoo ja, dan moet er een defini tief bestuur gekozen worden, dat zijn kracht moet vinden in den moreelen steun van een groot aantal leden. Er is voor eene eventueelè buurtvereeni ging, die de plaatselijke belangen wil behartigen van een deel der gemeente, dat zoo ongeveer 5000 inwoners telt, wel het een en ander te doen. Vooraleer wij, zegt de Voorz. tot be spreking overgaan, zal de secretaris penningmeester rekening en verant woording doen. De heeren Wecnink en van der Laan werden tot commissie van onderzoek aangewezen en deze bracht bij monde van den laatste ver slag uit. De inkomsten bedroegen f 168.75 en de uitgaven f 164.66, zoodat er een ba tig saldo van f 4.09 was. De rekening werd goedgekeurd, de penningmeester bedankt voor zijn goed beheer, de com missie van onderzoek voor hare moeite en dit punt der agenda was van de baan. Nu volgde behandeling der vraag: Zal er een vereeniging worden opge richt? En zoo ja, wat zal dan het doel der vereeniging zijn? Uit de besprekin gen blijkt, dat de circulaire niet nauw keurig genoeg gelezen is, want daarin werd het tweeledig doel aangegeven, n.l. de belangen der huurt behartigen en feesten organiseeren. Bovendien was uit de woorden van den Voorz.- gebleken, dat hij een rui mere opvatting had van de Buurtver eeniging dan enkelen der sprekers, daar hij anders niet het getal van 5000 inwoners zou genoemd hebben. De meerderheid dacht echter bij de aan staande vereeniging aan engere gren zen en er werd besloten, dat deze zou den omsluiten dat deel van den Wij- kerstraatweg, hetwelk ligt tusschen de Melklaan en den Spoorovergang. En wat zou nu het doel der Vereeniging zijn? Er waren twee stroomingen, een beperkt doel, zooals de bewoners der Kanaalkade beoogen, alleen feesten or ganiseeren, of een minder beperkt, door bij eventueele gelegenheden de belan gen der buurtbewoners te behartigen door het indienen van adressen af an- anderszins?. Tot het laatste wordt besloten en dan zal het te kiezen bestuur binnen niet te langen tijd met een reglement voor den dag komen. Na gehouden stemming is het be stuur samengesteld uit de heeren Van Jelgerhuis, Hoffschlag, Jac. Groot, Van der Laan en Langendijk, die de func ties onderling zullen verdeel en. Van het batig saldo zal f 4 geschonken worden aan de muziekvereeniging „Juliana" als eene bijdrage tot aankoop van een vaandel. De heer Langendijk vindt f 5 een mooier getal en zal er daarom uit eigen zak nog f 1 bijdoen, ook omdat hij, voegt hij er onder groote hilariteit bij, er tegen gestemd heeft. De heer Carstbergen dankt het Co mité en in 't bijzonder den heer Van Jelgerhuis voor alles wat er gedaan is voor het feest en deze vergadering. Het nieuwe bestuur zal zoo spoedig moge lijk weer eene algemeene vergadering heieggen en in dien tijd een reglement voorbereiden, eene contributie voorstel len en trachten een mooieren naam voor de Buurtvereeniging te bedenken dan „Wijkeroog-Noord." Hiermede sluit de voorzitter de ver gadering. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Ondertrouwd: J. Dekker en S. L. Hendrichx; W. K. Kempe en G. A. Vis; J. J. Vis en F. M. BückmannD. M. G. Stapper en S. KatM. Schipper en J. v. d. Zijl; G. IJ. de Boer en E. C. Schoorl. Gehuwd: J. Arends en W. 't Hart; J. H. Prette en A. Henkes H. J. v. Heerden en A. C. BoonstraW. Boom en M. Jongens J. Baltes en H. C. M. v. d. Hijden C. A. D. Perisatti en L. Prins; J. Kwak en S.C. Smit; N. de Ligt en L. Schouten; E. Broek en J. v. d. Ster. Bevallen: M. J. M. RotgansKeyzer, d.; H SFijboschKamkes, d.; M. Rijks Vtensink, d.; L. Borst—Schouten, z.; W. M Ruedisuelider Kieft, d. Overleden: Antonius Adrianus Jon ker, 14 dagen, zoon van M. W. Jonker en j. M. Roeland. SANTPOORT. Aan A. J. Jansen en G. Krom alhier is vergunning verleend tot het houwen van vier woonhuizen aan den Kruid- bergerweg. Aan J. Kes te Veiseroord tot het hou-, wen van twee woonhuizen aan den zelfden weg. De aardappelhandelaar A. kwam dezer dagen met zijn wagen te Schoten in botsing met een auto, waardoor het voorstel van zijn wagen deerlijk ver nield werd. Tijdens een hevig onweer op Dins dag j.l. sloeg de bliksem in een hoorn, staande aan den particulieren weg naar Duin- en Kruidberg. De electri sche geleiding van een aan dien weg staande villa werd eveneens getroffen. Door de hevige regens van de laatste dagen is aan de nóg te velde staande hoonen groote schade toege bracht, vooral aan de naboonen. Over liet geheel kan de boonenoogst, even als de aardbeiencampagne, als mislukt beschouwd worden. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Buitengewone vergunningen. B. en W. deelèn mede dat door C. N. Pande- laar te Wijkeroog en J. L. Junge te Vel seroord bij Ged. Staten verzoeken zijn ingediend ter bekoming van een loge mentvergunning voor de perceelen Burg. Weertsstraat 56 en Stationsweg 37. De openbare vergadering ter monde linge behandeling van de verzoek schriften zal plaats vinden op Woens dag 3 October a.s. Bouwverbod, Inzake het verzoek van G. J. Haver en J. J. Rasmussens te Wijkeroog, om het op de hun toebehoo- rende perceelen gevestigde bouwverbod op te heffen of deze perceelen aan te koopen, deelen B. en W. mede dat deze perceelen aan den Wijkerstraatweg bij het vastgestelde uitbreidingsplan ge heel voor den aanleg van een hoofd verkeersweg met straatplantsoentje zijn bestemd. Teneinde het toekomstig verkeer een vrij uitzicht op het knooppunt Wijker- -straatweg-Corverslaan '(nieuwe hoofd- j, verkeersweg) te verzekeren, is noodza- fl kelijk het uitbreidingsplan ongewijzigd v te handhaven. r B. en W. achten geen termen voor v aankoop der huizen aanwezig, daar aan de straat, geprojecteerd over het i bedoelde terrein, met het oog op het p verkeer voorloopig geen behoefe be- staat en stellen voor op het adres ai- wijzend te beschikken. j Nijverheidsavondschool. B. en W. stellen' voor de tijdelijke aanstelling van den heer G. ten Napel als directeur 1 der Nijverheidsavondschool te verlen- gen tot 1 October 1924; voor den cur- 1 sus 19231924 aan te stellen de heeren f Ph. A. Risch voor machineteekenen; J. 1 Th. Verzijlbergh voor vakteek enen voor timmerlieden; J. S. Ch. Rink voor na- 1 tuur- en werktuigkunde. Voorts oni het aantal wekelijksche lesuren voor de heeren G. ten Napel en J. Deinum te brengen op ten hoogste 8 en voor den heer F. van Berkum op 3 en aan den J heer D. Leguit, die zich niet meer be- i schikbaar stelt, eervol ontslag te ver- leenen. Gemeentegronden. Door de commis sie van bijstand in het beheer der open-J bare werken is aan burgemeester en 1 wethouders het volgende advies uitge bracht. ,,In verband met de door den voorzit ter in de heden gehouden vergadering, onzer commissie, gestelde vraag, of het wenschelijk moet worden geacht op de in het grondbedrijf ingebrachte en voor bouwterrein geschikte gronden borden te plaatsen met de aanduiding dat deze te koop zijn, hebben wij de eer u te ad- viseeren, allereerst een uitspraak van den gemeenteraad uit te lokken of het werkelijk in zijne bedoeling ligt deze te verkoop-en dan wel of aan erfpachts uitgifte de voorkeur wordt gegeven." De meerderheid van het collége van B. en W. is van oordeel dat het in het be lang van het bedrijf is zooveel mogelijk terrein te verkoopen, zij stelt dan ook voor, behoudens die gronden, welke] voor openbare gebouwen en woning bouw noodig zijn tot verkoop over te gaan. De jubileumfeesten. Naar aanlei ding van het ingekomen adres der fe deratie van de S. D. A. P. inzake het ge-; dwongen deelnemen door kinderen aan de zangrepetities voor de jubileum feesten deelen B. en W. mede dat, zoo dra er eenig verzet van ouders kwam tegen het deelnemen van hunne kinde ren aan bedoelde repetities, maatrege len zijn genomen om aan deze klachten tegemoet te komen, waardoor de ver plichting tot deelname, voor zoover daarvan sprake kan zijn geweest, kwam te vervallen. De hoofden dter openbare scholen zijn er op gewezen, dat zoo dra afwijking van het vastgestelde leerplan in geval len als deze noodzakelijk is, daarvoor vooraf de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten dient gevraagd te worden Wat de meening betreft, dat leerlingen van school G verplicht werden om de ter opluistering van de jubileumfeesten door de schoolkinderen te zingen liede ren ten verkoop aan te bieden, verwij zen B. en W. naar het terzake ingeko men antwoord van het hoofd der school, hetwelk het feit van de colpor tage in het juiste licht stelt. Levering van gas. De heer K. H. Tul senins heeft een verzoek ingediend oii in de eerstvolgende raadszitting eeni ge vragen tot B. en W. te mogen rich ten inzake de mogelijkheid tot het af nemen van lichtgas van de Kon. Ned Hoogovens en Staalfabrieken. In de toelichting zegt de heer Tuse- nius: „Ongetwijfeld is het ook aan Uw College bekend dat binnen zeer korten tijd de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken in staaf zullen zijn en ook bereid zijn op zeei gunstige voorwaarden gas te-leveren aan omliggende Gemeenten tot vrijwel onbeperkte hoeveelheid. Tot heden was de Gemeenteraad van Velsen noj; niet in de gelegenheid zich over dez( kwestie op de hoogte te stellen of uil te spreken. Doel van bovenstaande in terpellatie is dan ook slechts de moge lijkheid te openen deze kwestie in bq spreking te brengen." Plechtige overdracht van het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Gisterenmiddag had in de Nieuw Kerk te Delft de plechtige overdrach van het Nationaal Huldeblijk aan li M. de Koningin plaats. Door Ds. van de Voort van Zijp werd hierbij een gloed volle rede üitgesproken, waarop H. M de Koningin als antwoord de volgend toespraak hield: Mijnheer de Voorzitter, In deze voor mij onvergetelijke ui zij mijn eerste woord een van diepg' voelden dank aan mijn geheele vol voor de gansch bijzondere wijze waa op het zelve mij met zoo groote gees drift van zijne toewijding en trou

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6