bij zijn, zoo zal wellicht juist nog meer doordien het Koloniaal Insti tuut worden Cremer's monument, waarin zijn liefde voor Indië ver eeuwigd ligt De uitreiking der prijzen, gewonnen door de diverse corpsen op het nationaal concours vindt Zondag 30 September om 4 uur in Hotel „De Weyman" plaats. Om twee uur geeft het korps, dat op het concours de hoogste onderscheidingen behaalde, n. I. „Harmonie" van Assendelft, onder leiding van zijn directeur, de Heer J. Jongejans, een concert, waarop zullen worden ten gehoore gebracht 1. „Musica", Marsche van Blankenburg, 2. Au pays des Houillères, ouverture van O. Guiblement, 3. Charles VI Opera, van L. Choniel, 4. Chant du Soir, Orande Valse de Concert van Sam. Vlessing, 5. Roi de Lahore, Ouverture van J. Massenet. 6. Aida, Opera de Vendie van J. Böuchel. 7. Marche Cortège van P. Giloon. 8. Le Drapau de Ia Liberté van P. Korsowraski. 's Avonds is het feest voor de leden met hun dames IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten der N.V. Algemeene Han delscentrale alhier. Maandag herdachten de heeren T. Broertjes en J. G. Amelsbeek den dag, dat zij 25 jaar geleden in dienst der HolJandsche Spoorweg Mij. traden. Zij werden 's morgens namens de Directie der Nederl. Spoorwegen gehuldigd door den heer Bouwmeester, adjunct-inspecteur dier Maatschappij te Alkmaar, die hun als blijk van waardeering een oorkonde en couvert met inhoud overhandigde. De heer Donkers, stationchef, sprak de jubilarissen toe namens het personeel en de heeren vischhandelaren, wat gepaard ging met het overhandigen van enveloppen met inhoud en stoffelijke blijken van kame raadschap. Van de receptie bij beide jubi leerenden werd druk gebruik gemaakt. Van het personen- en halstation wapperde de Nederiandsche driekleur. VELSEN. Naar we vernemen hebben de wet houder voor gas- en waterleiding, de heer Landeweert en de directeur van het gas bedrijf een reis naar Limburg gemaakt ter bestudeering van de gaslevering door de Staatsmijnen aan eenige gemeenten, n.I. Sittard enz., die hun gas betrekken van de cokesovens dier mijnen. Zulks in verband met de mogelijkheid van gaslevering door het Hoogovenbedrijf aan onze gemeente, wat gisteravond in de raadsvergadering ter sprake zal komen, door de ingediende vraag van den heer Tusenius. Wij vernamen dat daar wel groote be zwaren tegen zullen zijn. Ten eerste brengt het dadelijk groote kosten mede, omdat van het Hoogovenbedrijf een persleiding naar de gashouders moet gemaakt worden, waar dus komen nieuwe zinkers door het Noordzeekanaal. Voorts moet dan ten Noorden van het kanaal een nieuwen gas houder gezet worden, moet de gemeente de persleiding van Haarlem overnemen enz. Die kosten zullen dus dadelijk veel meer dan een ton bedragen. Maar het grootste bezwaar zal wel zijn, dat men geen absolute zekerheid zal hebben, dat het Hoogovenbedrijf steeds door zal werken. Er is nu nog geen sprake van, dat het in bedrijf gesteld zal worden. In November van dit jaar zal het 12V2 jaar geleden zijn, dat de Coöpera tie „De Eendracht" werd opgericht. Het bestuur wenscht dit feit eenigszins fees telijk te herdenken en heeft daarom met een circulaire tot hare leden, doch in hoofdzaak tot de vrouwen dier leden gewend, om hunne medewerking te verkrijgen tot oprichting van een comi té, dat middelen zal beramen om deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Na het eten van soep die reeds eenige dagen oud was, voelde het gezin van v. d. L. zich Zondag ernstig ziek. Dit werd zoo hevig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dok ter constateerde evenwel dat geen di rect gevaar aanwezig was. Maandag middag waren allen weer vrij goed. Hl. Dbl. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: C. J. Soonius— Schoorl d.T N. J. de Boer—van Leeuwen d., M. v, d. BergZwart d., G. M. RaadmanAlberts z M. E. Sinternie—Schoorl z., W. K. Schoo— Grapendaal d., H. de BieBierman z., M. J. C. Oudendijk—v. d. Pol d., A. Heere— Ruysenaars d. Overleden: Adrianus Ros, oud 70 jaar echfgen. van A. Zwaan. Trijntje Prins, oud 60 jaar, wed. van W. Zwaan. POSTERIJEN. Postkantoor Veisen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand September 1923. 1. J. Zwart, Amsterdam. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactif Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u het volgende stukje, in uw veel gelezen blad, te wil len plaatsen. U reeds bij voorbaat dan kend. „We have no bananes to da.y" is de eerste regel van het pas in Amerika uit gegeven populaire lied. Gelukkig kun nen wij dat niet zeggen want het zou voor vele nijvere huisvrouwen een plaag zijn want wanneer baby huilt is het gauw ..Haal even een banaan wel ke dan in 2 deelen wordt gebroken en de helft ervan voor een andere keer gebruikt. Maar dat een achteloos neer geworpen bananen-schil veel verdriet kan berokkenen weten schijnbaar niet velen. Toen ik mij j.l. Zaterdag van Velser- oord naar IJmuiden spoedde gleed ik, op de Rijksstraatweg, over een bana nenschil uit. Gelukkig was het niet erg maar hoeveel erger zou het geweest zijn voor een oud moedertje of man. Daarom vraag ik beleefd aan u allen die dit lezen, om bananenschillen of andere (sinaasappel e.a.) te deponee- ren in de vuilnisbak. En een raad voor personen die nog eens over een bana nenschil uitglijden, raap hem op en gooi hem daar waar niemand meer er last van zal hebben. IJmuiden. T. Guyt. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw geacht blad opgenomen. De autobus, het gemoderniseerde vervoermiddel van een eeuw geleden, is een zeer gemakkelijk ding, als zij tenminste behoorlijk functionneert, maar den laatsten tijd hapert er nogal eens wat aan. Zoo bijvoorbeeld gebeurt* het tegen woordig dikwijls, dat een auto panne heeft hetgeen natuurlijk grooten- deels het gevolg is van het afjakkeren en overbelasten van de wagen waar door de passagiers niet verder kunnen. Een andere keer is de bus vol, zoodat men zich met een staanplaats tevreden moet stellen, waardoor anderen in het gedrang komen, en overbelasting plaats vindt. Dan heeft er weer eens een wed ren plaats tusschen een paar concur renten, en verkeeren de reizigers in doodsgevaar. Ook blijkt een chauffeur wel eens niet genegen zijn voorgeschre ven route te volgen, zooals bijvoorbeeld Zaterdagavond j.l., toen verscheidene menschen genoodzaakt waren, van Vel sen en Velseroord naar IJmuiden te loopen door een stortregen, doordat de laatste bus van 11.30 uur van Haarlem (chauffeur de heer Hartman), van Drie huis rechtstreeks naar IJmuiden ging, zonder Velsen aan te doen. Deze verschillende feiten hebben mij genoopt een beroep te doen op het rei zend publiek, om dan toch maar weer naar het oude terug te keeren, en met den trein te gaan, en zoodoende het te kort bij de Spoorwegen, hetwelk voor het jaar 1924 met een bedrag van f 22.000.000.op de Staatsbegrooting voorkomt en wij dus toch aan belas ting zullen moeten opbrengen te ver minderen. Inmiddels dankend voor de plaat sing. Een gedupeerde. VISSCHERIJ. De hier marktende Duitsche stoomtrawlers maken tegenwoordig milliarden-besommingen. Maandag was er een aan den afslag met de mooie be somming van f 5050, of naar den hui- digen koers 330 milliard mark. De stoomtrawler Oceaan II IJ.M. 92 van de Oceaan Visscherij Mij. alhier is te Grimsby met machineschade bin nengesleept door het Eng. stoomschip Cedar. De gesleepte afstand bedroeg 180 mijl. De stoomtrawler Charlotte IJ.M. 23 van de Zeevisscherij Mij. Charlotte alhier, die onlangs op een schepenvei ling op f 4000 werd opgehouden, is thans voor sloop naar Rotterdam ver kocht. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 19 Sept.: Ter- vaete, st., Petrograd, papierhout, Pa pierfabriek; 20 Sept.: Fidalgo, st., Ar changel, id., id.; Odin st., Wasa, id. id. IJmuiden. Aangekomen 19 Sept.: Bengkalis, st., Bona, ijzererts, Hoog ovenbedrijf. Vertrokken 18 Sept.: Leona, st., Ham burg; Toreador, st., Immingham (beide van Velsen). Velsen. ITet hier met hout van Wa sa voor de Papierfabriek aangekomen Duitsche schip Odin is evenals de Frtjof, die hier onlangs loste een vroegere Duitsche oorlogsbodem. Zeehondenpremfe. Bij wijze van proef zullen in 1924 geen premiën worden toegekend voor het dooden van zeehonden, waarvoor op de begrooting voor 1923 f 2500 was uitgetrokken. Blijkt uit deze proefne ming dat het aantal zeehonden weder belangrijk toeneemt en de kans van be nadeeling aan de visscherij daardoor weder grooter wordt, dan zullen later voor dit doel wederom gelden zijn aan te vragen. Het ongeval met de „Marie" De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake het inzakken der vu ren aan boord van den sleepboottraw ler „Marie" YM. 166. De Raad is van oordeel, dat de inzakking der stookhui zen door de aanwezigheid van vet in den ketel is veroorzaakt. Hierdoor was het metaal als 't ware plaatselijk geïsoleerd, waardoor dit heeter kon worden dan waar het directe aanraking had met water of stoom. De vraag hoe het vet in den ketel is gekomen, heeft de Raad niet tot oplossing kunnen brengen. De verschillende wijzen waar op dit mogelijk is, behoeven hier geen afzonderlijke bespreking, omdat er geen enkele aanwijzing is om tusschen die mogelijkheden te kiezen. Mocht hier opzet in het spel zijn geweest dan zou dit al heel gemakkelijk verwezenlijkt kunnen zijn geworden door de olie door het hiervoren vermelde kraantje te la ten opzuigen. De Raad roert dit punt slechts aan, omdat deze mogelijkheid nu eenmaal objectief bestaat, niet om hiermede te zeggen dat voor deze mo gelijkheid in dit geval eenige aanwij zing bestaat. Wel meent de Raad nog te moeten wijzen op een hier gebleken omstandigheid, waardoor de tijdige constateering van vet in den ketel kon zijn verhinderd, n.I. het leegspuien van den ketel zonder dat de ketel vóór het vullen wordt schoongemaakt en onder zocht. Het is aannemelijk dat zulk een onderzoek, bij de zeer korte reizen, welke dit schip gewoon was te onder nemen, niet steeds geschiedt, maar dan is het ook aangewezen om vóór het leegspuien doelmatig te brijnen ten ein de het aanwezige vet uit den ketel te verwijderen. Immers, laat men dit na, dan kan zich juist bij het leegspuien vet dat van de vlampijpen valt, op den vuurgang afzetten, terwijl bij het vul len het vet daar blijft zitten en het wa ter van den ketelwand scheidt, waar door daar ter plaatse grooter verhit ting van den vuurgang kan plaats heb ben. Ij m u i d e n. Aangekomen 21 September: Greyfriars, st., West-Hartlepool, steenkolen; 22 Sept.Vectis, st., West-Hartlepool, id. Vertrokken 22 Sept.Greyfriars, st., Newcastle,. ledigBengkalis, si A'dam, id. Velsen. Aangekomen 22 Sept.Es- kasoni, st., Archangel, papierhout, Papier fabriek. Vertrokken 22 Sept.: Tervaele, st., Blyth, ledig; 24 Sept.: Fidalgo, st., Leith, id. BINNENLAND. Verzwaring van heffing op tabak, bier en thee. Een rijwielbelasting. In de Troonrede wordt gezegd, dat ver schillende wetsontwerpen ingediend zullen worden tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel. Naar de „Standaard" meldt, wordt hierbij gedoeld op indirecte heffingen en wel op verzwaring van heffingen op tabak, bier en thee. De opbrengst der tabaksbelasting wordt geraamd op 15 a 16 millioen en de ver hooging van het invoerrecht cp thee eveneens op 7 miliioen. Voorts denkt Minister Colijn uit een rijwielbelasting 3 a 4 millioen te halen (naar de Telegraaf becijfert, komt c it neer op f 4 50 f 6 belasting per rijwiel per jaar). Deze belasting zal geheven worden cp eenvoudige wijze, door het verkrijgbaar stclien van een bepaald plaatje of iets dergelijks, waaruit blijkt, dat de belasting betaald is. Mochlen deze belastingen niet voldoende opleveren, dan komt minister Colijn met een wijziging van het tarief, waarbij waar schijnlijk ook de koffie belast zal worden. Het rendament van deze heffingen zal zoo mogelijk aangewend worden om te komen tot een belangrijke verlaging der directe belastingen, die zegt de Standaard man zeker ook de kleinere en middelbare inkomens ten goede zal komen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Sept. in Nederland uitgesproken 71 faillissemen ten tegen 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Sept. 1923 2913 faillissementen tegenover 2186 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMEENTERAAD. Vergadering van 25 September 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden, De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Rapporten van den verificateur der gemeentefinantiën over de maanden Mei en Juni 1923. Het verslag van den toestand der ge meente over bet jaar 1922. Een afdruk van bet verslag zal aan de leden worden toegezonden. Een dankbetuiging van de afdeeling IJmuiden van den Jongelieden Geheel- ontboudersbond voor de verleende ver gunning tot het houden van vergade ringen in een schoollokaal, Een bericht van den beer J. Pb. Eg- gink te Velsen, dat hij, wegens ver trek uit de gemeente, ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op de Kijks Hoogere Burgerschool. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van Mevr. A. Aalderink- Boerkoel, om eervol ontslag als onder wijzeres aan school E te Velsen. Wordt eervol verleend, met ingang van den dag door B. en W. te bepalen. Een verzoek van het fanfarekorps „Wilhelmina" te IJmuiden om gebruik making van een lokaal van één der openbare scKolen te IJmuiden voor het houden van theorie over muziek. Naar B. en W. om advies. Als voren van de Santpoortsche vrou wenclub om gebruikmaking van een lokaal van de openbare bewaarschool te Velseroord, voor het houden van een naaicursus. Wordt toegestaan onder de gewone voorwaarden. Als voren van het bestuur der vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose te Velsen om voor 1924 een subsidie te verleenen van f 2500. Te behandelen bij de begrooting voor 1924. Medegedeeld wordt. Door B. en W. is de volgende verdee ling der bestuursfuncties vastgesteld: burgemeester: keuringsdienst, ge neeskundige dienst en takken van dienst volgens de wet; wethouder J. P. Handgraaf: finanti- en, verificatie en sociale aangelegenhe den; wethouder W. Landeweert: onderwijs, gasbedrijf en waterleiding; wethouder J. C. Dunnebier: openba re werken, grondbedrijf, volkshuisves ting en reinigings- en ontsmettings- dienst. Het beheer over de boekhouding der bedrijven blijft bij den betrokken wet houder. Omtrent de bekleeding van-bet voor zitterschap der vaste commissiën is de volgende regeling van kracht gewor den: burgemeester: voorzitter der commis sie van voorbereiding voor de plaatse lijke strafwetgeving (tevens commissie voor de herziening van het reglement van orde) en der commissie van over leg voor de politieambtenaren. wethouder J. P. Handgraafvoorzit ter der commissie van bijstand voor de financiën, der beide andere commissi on van overleg en der commissie inza ke het verschaffen van productieve werkgelegenheid. wethouder W. Landeweert: voorzitter der commissie voor gas en water en plaatsvervangend voorzitter der com missie van overleg voor de politieamb tenaren. wethouder J. C. Dunnebier: voorzit ter der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken en plaats vervangend voorzitter der commissiën van overleg voor de ambtenaren en voor de werklieden. In de volgende, hieronder aangege ven, zal bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester diens ambt worden waargenomen: 1. wethouder J. P. Handgraaf. 2. wethouder W. Landeweert. 3. wethouder J. C. Dunnebier. Ingekomen zijn nog de volgende stukken. Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 7a. Crediet voor het herstellen of vernieuwen van een ketel der centra- Ie verwarmings-installatie van school G. (Zie gemeenteblad no. 155 van 1923.) Vervolg ingekomen stukken. Een verzoek van den heer C. Klap om eervol ontslag met ingang van 1 Janu ari 1924 als lid der commissie tot we ring van schoolverzuim te IJmuiden. Wordt eervol verleend. Een schrijven van den heer K. H. Tu senius van den volgenden inhoud: „Ondergeteekende, lid van Uw Raad, verzoekt U hem te willen toestaan in de eerstvolgende Raadszitting op Dins dag 25 September eenige vragen iot Burgemeester en Wethouders te mogen richten inzake de mogelijkheid tot het afnemen van lichtgas van de Koninklij ke NederlandscKe Hoogovens en Staal, fabrieken. Toelichting: „Ongetwijfeld is het ook aan Uw Col- lege hekend dat binnen zeer korten tijd de Koninklijke Nederiandsche Hoog. ovens en Staalfabrieken in staat zuilen zijn en ook bereid zijn op zeer gunstige voorwaarden gas te leveren aan omlig, gende Gemeenten tot vrijwel onbeperk te hoeveelheid. Tot heden was de Ge meenteraad van Velsen nog niet in d< gelegenheid zich over deze kwestie oj de hoogte te stellen of uit te spreken Doel van bovenstaande interpellatie ii dan ook slechts de mogelijkheid t< openen deze kwestie in bespreking ti brengen." Reeds vóór de ontvangst van di schrijven, was door burgemeester ei wethouders deze zaak bij de commissi voor gas en water aanhangig gemaakt die dan ook reeds advies heeft uitge bracht. Dienaangaande zullen in de be sloten vergadering van den raad eenigi mededeelingen worden gedaan. In verband daarmedo kan het ver zoek van den heer Tusenius huiten be handeling worden gelaten. Als voren van W. H. van Arkel ti Santpoort, Duinlustparkweg 55, waar hij verzocht wordt maatregelen te trei fen om te geraken tot verbetering vai den Duinlustparkweg. (Door B. en W zal deze zaak onder de oogen wordoi gezien; dit adres moet echter als zijnd ongezegeld, ter zijde worden gelegd). Een adres van de Particuliere Wo ningbouwvereeniging „Wijkeroog waarbij gevraagd wordt de door de ge meente te koopen grond tegen een hoo geren prijs te betalen of uitkeering vat eventueele exploitatiewinst (te behan delen hij punt 7 der agenda). -Een verzoek van de vereeniging voo wijkverpleging te Beverwijk en Wijl aan Zee en Duin om toekenning vai een subsidie voor 1924 (te behandelei bij de begrooting voor 1924). Een schrijven van A. Nooij, namen bewoners van de Planciusdwarsstraa en de Weerdstraat te Velseroord, waar bij verzocht wordt een of indien noodii meer straatkolken aan te brengen in de ze straten. (Door B. en W. zal deze zaak onder d oogen worden gezien: dit adres moe echter, als zijnde ongezegeld, ter zijd worden gelegd). Als voren van de Politiesportvereeni ging „Velsen" waarbij wordt medege deeid, dat zij vanaf 1 October a.s. geei gebruik meer zal maken van het gym nastieklokaal van school C te IJinuidei Voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een motie van di Soc. Dem. raadsfractie om een iidrei aan de Tweede Kamer te richten ine verzoek de Vlootwet niet aan te nemen Dit wordt aan de agenda toegevoegd De heer Tusenius zag gaarne zijn in terpellatie behandeld. De Voorzitter zegt dat die later in be handeling kan komen. De heer Vermeulen zegt dat de raai er toch eerst in besloten zitting ove: zal spreken, zoo noodig kan er dan ii openbare zitting over worden gespro ken. De heer Tusenius zegt het rappori van de commissie voor gas en water t( hebben gelezen. Maar als spr. zijn ver zoek niet had gedaan, zou hij het juist gedaan hebben naar aanleiding van di' rapport. De Voorzitter zegt dat de agenda i: opgesteld en dat we toch ook rekeninj hebben te houden met publiek en pers De zaak kan toch ook na afhandeling der agenda worden besproken. Daarmede neemt de heer Tuseniui genoegen, mits de openbare zitting dar heropend kan worden. De heer Vermeulen: Als de raad dit wenscht. De heer Schilling zegt te hebben ge lezen dat de heer Handgraaf zal optre den als loco-burgemeester. Spr. zeg dat dit hem bevreemdt, omdat de heei Landeweert loco-burgemeester was ei zou gaarne weten hoe dit gekomen is. De Voorzitter zegt dat vroeger d( oudste wethouder loco-burgemeester was. Maar om dat er heele oude wet houders waren, is er een wetswijziging gekomen en kan de meest geschikti wethouder gekozen worden. Nu wal het hier zoo, dat toen de heer Hand graaf tot wethouder gekozen werd, di was in een tnsschentijdsche vacature Toen is goedgevonden dat de heer Lan deweert loco-burgemeester werd. Maai nu was er een heel nieuwe verkiezing en meende men den heer Handgraal niet meer te kunnen passeeren en werd, deze aangewezen tot loco-burgemeestei Dit werd gedaan met volle appreciatie van het optreden van den heer Lande weert als loco-burgemeester. De heer Schilling zegt dat er dan vroe ger een fout is gemaakt. Maar de heer Landeweert was de oudste wethouder in functie en de niet-herbenoeming van den heer Landeweert stempelt deze als niet voor deze functie geschikt, Spr dient de volgende motie in.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2