DENKTU HOEST Boekhandel P. F. C. ROELSE, Spaar- en Voorschotbank Boaz Te koop aangeboden Net meisje een net meisje Jongste Bediende. Bart Nette Naaister meisje gevraagd gem. ben. voorkamer mooie bovenwoning Bovenhuis Filiaal Piano f 300.- 2 spels Orgel f 160. Een Vischauto HENDRIK W. YAN LOON, De geschiedenis der menschheid. allc soorten. Centrale Drogisterij N. Y. LJ mulder Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, stnummer stond op het programma: voering, van het tooneelspel „Han- •ke" in 3 bedrijven, door „De Scha- te Velseroord. eerste uitvoering is een fi- geworden, wat heel jammer, maar weer eens te bewonderen van Mevr.die de exploitatie zal Hervatten met ker veroorzaakt is door het samen- jjen met de winterlezing door Dr. De [artog. hopen voor de feestvierende ver- niging, dat de tweede'uitvoering op oensdag 19 November met een druk zoek vereerd zal worden. Vele werklieden van de Papierfa- jek v. Gelder en Zn. te Velsen zijn jonachtg te Schoten en Haarlem, jor hen werd voor eenige maanden 'n ondernemer aangezocht van een fobusdienst HaarlemVelsen, met gevolg, dat vele werklieden uit Haar en Schoten des morgens en avonds van deze vroegrit gebruik aakten. Het is naar de Kenn. Ed. meldt, even- J niet van langen duur geweest. De jernemer, die thans per week f 1.50 f persoon hiervoor ontving, kon dit >t langer voor dézen prijs doen. De srklieden kunnen niet meer betalen, et als gevolg dat thans van spoor en iin weer gebruik moet worden ge zakt en deze dienst is opgeheven. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: P. Stuijtsv. Gemst, z.; F. v. d. WerfLevijn, z.; C. Luit inkelman, z.; C. Harsveld—Springint- Id, d.; C. den DunnenPauwels, z.; M. DamHermans, d.; G. Wolter- anKnegt, z.; C. E. ZwaanGroe.n- ind, z.; G. W. UitendaalJansen, d.; SmitJonge jan, d. Overleden: Joekina Maria Zwart, ld 49 jaar, echtgen. v. H. Bruin; Maar- Kikkert, oud 86 jaar, wed. van Jan I ruin. SANTPOORT. In den toestand van het dochtertje an den heer Groenewout is een geluk- ige wending gekomen. Dank zij haar estel en een uitstekende verpleging is aar toestand van dien aard geworden, at zij reeds naar huis vervoerd kon orden, waar zij naar wij hopen en volledig herstel zal vinden. In afwijking van zijn gewoonten, ie bepaalden, dat alleen donateurs en unstlievende leden de concerten kon en bijwonen, heeft het bestuur van het fmphonie-orkest „Caeeilia" zich voor enomen, Dinsdag e..k een populair Oncert te geven. Maandag a.s. zijn we in de gele enheid in de Ned. Herv. Kerk, al- aar zij haar medewerking heeft toege- egd aan de afd. Santpoort-Bloemen- aal van de Nederl. Ver. tot Afsch. van llcoholh. Dranken»de mooie stem KoolhovenEyre Ashe, begeleid door Mej. Re Levie. Waar wijders de heer H. v. Velsen zijn medewerking heeft toege zegd, kan een hoogstaande kunst avond verwacht worden. Ds. v. d. I-Ieyde van Britswerd en Ds. Blauw van Schoten zullen een propa- gandarede uitspreken. UIT DE GEMEENTE. De navolgende bouwvergunningen zijn verleend: Aan J. M. H. van der Wateren, te Schoten, voor een dubbel woonhuis aan den Kruidbergerweg te Santpoort. Aan W. van Heijst, te Driehuis, voor een dubbel woonhuis aan den Zeeweg, te Velseroord. Aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur St. Gregorius van Utrecht, te IJmuiden, voor den bouw van een tijdelijk ver- eenigingsgebouw aan de Maliustraat te IJmuiden. SCHEEPVAART. In de week van 5 tot 12 November zijn alhier door de Noordzeesluizen ge schut: Uit zee 66 stoomschepen en 2 zeelich ters en naar zee 69 stoomschepen en 2 zeelichters. Velsen. Aangekomen 7 Nov.: Otta wa, st., Archangel, papierhout; Papier fabriek. Vertrokken 6 Nov.: Tervaete, st., Am sterdam, ledig; Recto, st., Port Talbot, id. IJmuiden. Vertrokken 6 Nov.: Way- field, St., Grimsby, ledig; Tyne, St., West-Hartlepool, id.; 8 Nov.: Margit Siemers, St., Hull, id. electrische tractie. Bij informatie ter bevoegder plaatse deelde men ons evenwel mede, dat van een overdracht der lijn niets bekend is. Kenn. Ed. De dame en de auto. Er werd een matje uitgespreid op de Sarphatikade, te Amsterdam. Een dame, die toevallig op het bal- connetje kwam, zag het en bleef kijken. Het was halfelf en de zon scheen vrien delijk. Er waren ook slagersjongens die het zagen en bleven kijken. Allicht! Wat werkloozen verder en menschen die er toevallig langs kwamen ten slotte de „ingewijden", waaronder voor al de fotograaf. Toen het matje lag legde een meneer een klein model springplankje neer, om de wielen van het Ford-autotje, dat een eind verder stond te wachten, een beet-, je te helpen. Toen ging een dame voor over op het matje liggen. Plet plankje werd nog wat aangeschoven. De men schen die, steeds meer waren rondom komen staan, werden opzij gejaagd. Iemand gaf een teeken. De fotograaf stelde in. Het Ford-autotje kwam aanhuppelen. Vier menschen zaten er in. Het kreeg flink gas even. reed toen over het geval met een vreemde schommelbeweging alsof 't over een hoogen steen ging of over een zak aardappelen, die van een wagen dwars over de weg was ge vallen. Toen het gebeurd was, hielp de meneer de dame op. Ze zei dat het geen pijn had gedaan en ze werd in een anderen auto gezet, die spoedig daarop wegreed. Het was gelukt. De politie, die de ver tooning verboden had, was verschalkt en de foto was gemaakt. Het kleine, een IJmuiden Aangekomen 9 Nov.: Tu- j beetje nerveuse vrouwtje in een grijs ne, st., Bona, ijzererts, Hoogovenbedrijfj mantelpakje, dat 's avonds in Flora aïs 12 Nov.: Fafner, st., Lulea, id., id.; St. zij Marta Farra heet de sterke vrouw is, Roch, st., Caen, id., id. j die stukken ijzer ombuigt en op wier Velsen. Vertrokken 9 Nov.: Bolbek, borst steenen kapot worden geslagen st., Terneuzen, ledig. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Nov. in Nederland uitgesproken 75 faillissemen ten tegen 79 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Nov. 1923 3562 faillissementen tegenover 2703 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De lijn AlkmaarHaarlem. Volgens geruchten zou de lijn Alk maarHaarlem (Z. N. H. T.) overgeno- i en zoo voort, had getoond, dat zij moe- dig was ook. j Het is de gewoonte van dingen als deze te zeggen, „dat het een sterk stuk i' je was" en dat het toch mooi was, niet waar, voor een vrouw!" Zulke gewoonten zijn er! Tel. BUITENLAND. Toelating in Duitschland. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken werd gevraagd, of de minister bereid is bij de Duitsche regeering aan te dringen op het doen vervallen van den eisch, dat Nederlan ders, die zich naar Duitschland willen begeven, in het bezit zijn van een Ne- derlandsch paspoort, voorzien van een men worden door een Belgische Mij.,Duitsch visum. Men meende, dat in elk geva\. dit laatste behoort te worden af- geschaft of althans dat de daarvoor vastgestelde heffing, welke nog steeds f 9 bedraagt, zeer aanzienlijk behoort te worden verlaagd. In Duitschland is het verblijf voor Nederlanders thans niet zoo goedkoop meer, dat de heffing van een betrekkelijk zoo hoog bedrag nog langer redelijk kan worden geacht. Het verkeer met Duitschland wordt dan ook thans door deze heffing in niet onbelangrijke mate belemmerd. Mocht van Duitsche zijde aan een ver zoek tot afschaffing van het bedoelde visum of tot aanzienlijke verlaging van de kosten van dat visum geen gevolg worden gegeven, dan ware, naar men meende, te over wegen, of niet ten aanzien van naar Ne derland reizende Duitschers dezelfde regeling behoort te worden getroffen als thans ten aanzien van Nederlan ders, die zich naar Duitschland bege ven, van kracht is. Tel! Een biecht na vijftig jaar. De „Daily Chronicle" meldt, hoTeen spoorwegopzichter, James Thornton, in een bouwvallige hut in de omgeving van de stad Eureka in Nevada, tot de ontdekking kwam van een vijftig jaar geleden gepleegden moord. In een hoek van de hut lag op een slaapbank het geraamte van een man, en tusschen twee planken van den muur stak een met stof bedekt stuk papier, dat de bekentenis van den moordenaar bevatte, gedateerd van Juli 1889. Bij het geraamte lag een gouden horloge met ketting. De bekentenis luidt: Na veertien ja ren van omzwervingen ben ik dan te rug in de hut, die ik zes jaren geleden bouwde. Zal iemand deze bekentenis lezen, of zal zij bij mijn lijk vergaan? Soms lijkt het mij, dat ik makkelij ker zal sterven, wanneer ik mijn daad heb gebiecht. Ik ben Lee Singleton, heb gediend in het Amerikaansche leger, en werd tweemaal gewond. Na den vrede kwam ik in Eureka terecht, waar ik werkzaam was in de Richmond fabriek als stoker. Mijn metgezel, John Murphy was een aanmatigend man, die mij meermalen beledigde en mij zelfs eens geslagen heeft. Op dat oogenblik heeft hij zijn, en mijn doodvonnis geteekend! Twee we ken lang wachtte ik, tot ik mijn kans schoon zag; met mijn kolenschop sloeg ik hem de hersens in en duwde het lijk in den oven. Na mijn daad scheen het mij toe, als of elke schep kolen, die ik in d jr< oven wierp, op Murphy's lichaam neerkwam, de opflikkerende vlammen schenen te spreken en mij mijn zonde te verwij ten." De spoorwegopzichter heeft niet kunnen uitmaken hoe lang de moo'rde naar reeds dood was. Groote besparing van energie. De „Daily News" verneemt uit Rome, dat Marconi het bericht bevestigt van een uitvinding die hij gedaan heeft en waardoor men kan volstaan met slechts een gedeelte van de electrische energie, die tot dusver noodig was voor het over brengen reusachtig te vergrooten, waar door eren belangrijke verlaging van de tarieven mogelijk zal zijn. Met behulp van zijn nieuwste vinding is Marconi in staat geweest rechtstreeksche verbin ding te krijgen van Engeland inet de Kaap Verdische eilanden, een afstand van meer dan 3000 mijlen, waarbij hij slechts één honderdste van de vroeger gebruikte electrische kracht noodig had. Duitsche schatkistbiljetten zoekgeraakt Dat ook thans nog in Duitschland vaak op de meest ergerlijke wijze wordt omgesprongen met groote bedragen geldswaardige papieren, niet door „pot- verterende" buitenlanders, maar door regeeringsambtenaren, bewijst wel het volgende staaltje van verregaande ver onachtzaamheid, dat wij aan de „Vos- sische Zeitung" ontleenen. In het nieuwe gebouw van de „Reichs- schuldcnverwaltung" op den hoek van de Oranien- en Alten Jakobstrasse, welk gebouw nog niet is voltooid, worden de gereedgekomen „Schatzanweisungen" van uit hét paklokaal in kleine paket- ten op wagentjes-naar de safe gebracht. Deze wagentjes moeten door verschil lende gangen worden gereden, waar nog steeds -werklieden aan den arbeid zijn. Ieder transport wordt door twee beambten uitgevoerd. Gisteren nu bemerkten deze, dat van een wagentje 1000 stukken van vijf Dol lar „Schatzanweisungen", die in pakjes van 100 samengebonden zijn, waren verdwenen. De mogelijkheid bestaat natuurlijk dat de pakjes van het wagentje zijn af gerold en naar beneden zijn gevallen, zonder dat de begeleiders zulks bemerk ten. Het onmiddellijk door de recherche ingesteld onderzoek heeft nog geen re sultaat opgeleverd. Wel verklaarden eenige der ondervraagden, dat twee ar beiders, die beneden bezig waren met het opruimen van puin, twee pakjes bij zich hebben gestoken, doch eenig be wijs hiervoor kon niet worden geleverd. Het blad wijst er terecht op, dat dit toch wel een zéér eigenaardige manier is, om met de gelden des Rijks om te springen. Het thans verloren gegane bedrag, beteekent een verlies van 2100 billioen mark. Het wordt toch heusch tijd, zoo be sluit het Duitsche blad, dat van over heidswege maatregelen worden getrof fen, dat op voorzichtiger wijze met de staatsfondsen wordt omgesprongen. Geboren KLAASINA Dochter van C. F. SMIT en C. SMIT—JONGEJAN IJmuiden, 10 November 1923. Jac. van Heemikerkstraat 49. Faillissementen N.V. Visscherij Maatschappijen ZANDVOORT I en III De Curator in opgemelde faillis- ementen bericht, dat de lijst van /oorloopig erkende crediteurendoor lem ter Griffie van de Haarlemsche lechtbank is gedeponeerd. Tevens oept hij crediteuren op tot de erificatievergadering, te houden op 'Zaterdag 17 November a.s. om 11045 uur in een der lokalen van ihet Paleis van Justitie, Jansstraat 81, Haarlem. De curator, Mr. Dr. W. P. VIS Oedempte Oude Gracht 24 rood. biedt zich aan, pas van school, voor lichte bezigheden. Adres te verne men bureau van dit blad. Voor DIRECT GEVRAAOD voor hulp in de huishouding, leeftijd ongeveer 16 jaar. Adres te verne men bureau van dit blad. Op een bureau te IJmuiden, wordt t«n jongste bediende (m) gevraagd, voor loop- en schrijfwerk. Brieven met opgave van leeftijd tn schoolopleiding onder letter B, aan het bureau van dit blad. TIMMERMAN, METSELAAR I—I EN AANNEMER I—I WILLEM BARENDSZSTRAAT 18 TELEFOON No. 467. vraagt beleefd eenig werk aan huis. Adres te vernemenVan Meur's Boekhandel, Santpoort. Een DUITSCH of HOLLANDSCH voor dag en nacht, eenvoudig ge zin met kinderen. Adres te ver nemen bureau van dit blad. TE HUUR, met of zonder pension met alcoof, voor heer of twee vrienden. Adres te vernemen bur. van dit blad. TE HUUR, direct te aanvaarden, nabijheid Vischhal, voor klein, net gezin. Brieven onder no. 2120, bur. van dit blad. Te huur flink modern ingericht aan de James Wattstraat hoek Huygenstraat. Te bevragen bij P. Heere en Zonen, Huygenstraat 12 en Kennemerlaan 64. Ter overname aangeboden het gunstig gelegen en goed rendeerend Sigarenmagazijn JAC. TELLIER, Kennemerlaan hoek Snelliussiraat. Inlichtingen voor serieuse aanvra gen Kanaalstraat. Pand is ook af zonderlijk te koop. Aanvaarding na 14 December a.s. TE KOOPgoed onderhouden desgewenscht f 2.50 per week A. TRAP, Patrimoniumhuizen 46zw. (Ford), zoo goed als nieuw, te koop aangeboden. Br. onder no. 2121, bureau van dit blad. Zoo juist verschenen de Nederl. uitgave van Nederl. bewerking van Dr. C. P. GUNNING, rector Amst. Lyceum, met meer dan 150 platen en teekeningen van da auteur. Dit boek van dezen Hollander van geboorte had in Amerika reeds direct na verschijning 'n ongekend succes en is daar thans, zooals de statistiek uitwijst, het meest gelezen boek. En geen wonder, In dezen bewogen tijd gevoelt een ieder, dat de wereld niet stil slaat, dat er geschiedenis wordt gemaakt. Dan wil men ook de geschiedenis van het verleden kennen, om het heden te leeren verstaan ais schakel tusschen verleden en toekomst. Maar geschiedenis is een zoo bij uitstek droog en dor vak, oor- deelen velen. Is dat waar Neem in dit boek van Loon tot gids en met dezen geestigen onderhoudenden schrijver, ontrolt zich 's werelds loop Uw oog als een boelende roman, als een pakkende film. Zoo laat zich het enorme succes van dit boek in Amerika verklaren, van Loon schreef en teekende het voor z'n kinderen; ook „de groote" wisten het te waardeeren. Het werd een evenement. Zoo zal het ook in Holland zijn. Bij de Uitgevers is de Ned. vertaling reeds uitverkocht. Voor de Oemeente Velsen stelden zij het verkrijgbaar in den Prijs gebonden f 6 SO - TJE I JMUIDEN Bestelt het spoBdig I Dit jaar verschijnt geen nieuwe druk! Typeerend voor den geest van het boek: „Ver weg in het hooge Noorden, in het land genaamd Svithjod, „staat eenzaam en verlaten, een rotsblok. Het is honderd mijlen hoog „en honderd mijlen in omtrek. Eenmaal in elke duizend jaar komt „een kleine vogel aangevlogen en wet zijn snavel aan deze steenrots. „Wanneer het rotsblok hierdoor geheel afgesleten zal zijn, dan za „een enkele dag van de eeuwigheid voorbij zijn gegaan". aan de UITVOERINO, te geven door het Chr. Fanfarecorps „WILHELMINA", met medewerking van de Chr. Muziekclub „CONSINÈRE", van Beverwijk, OP VRIJDAG 16 NOVEMBER 1923, des avonds 8 uur, in het Gebouw voor Chr. Belangen^? Toegangsprijs f 0.55, belasting inbegrepen. GENEESMIDDELEN Jac. v. Heemskerkstraat 49 achter de Jullanakade. Een advertentie geplaatst in de IJMUIDER COURANT heeft steeds succes. den bij Wijk aan Zee gestranden Stoomtrawler HEEMSKERK" IJ.M. 5. Offerten worden ingewacht vóór Zaterdag 17 November bij Expert C. LAARMAN, Schiedamscheweg 168, Rotterdam, Tel. 34363, alwaar alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen zijn. Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir. i L. M. CAMMAN Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administration Coöperatieve Oevestlgd te IJmuiden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht i Mr. A.W. Hellema, Ir. W. Polderman, H. W.Creutzberg, F.J. H.Schneider, Rechtskund.-Adviseur: Mr. A. W. HELLEMA, advocaat en procureur, alhier Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden legen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 41/, pCl, De bank is geopend: Elktn Maandag en Donderdag van 79 uur n.m

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3