Jt; „if." tot f 450; zeilloggers van f 33 tot f 683; sloepen van f 174 tot f 306; stoom-ha- ringloggers van f 560 tot f 1600; zeil-ha- ringloggers van f 693 tot f 2481Engel- sche drifters van f 2222 t. f 4600; Deen- sche motorkotter van f tot f 2520, terwijl de kustvisschers totaal f 137. besomden. De aanvoer bestond uit 501502 K.G. trawlvisch, 970 K.G. beugvisch, 349 kantjes, 1819 manden en 256 kisten drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 239.372,14. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijdag 30 dezer hoopt de heer C. Kruiten, controle-beambte bij de Ne- derl. Spoorwegen, werkzaam aan het station alhier, den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden bij de Spoorwe gen in dienst trad. Van die 25 jaren heeft de jubilaris er bijna 24 aan het station I Jmuiden door gebracht, waarvan circa 20 in zijn te genwoordige functie. Menig spoorwegkaartje is gedurende dit tijdsverloop door zijn handen ge gaan. Velen hebben geprofiteerd van zijn hulp en raadgevingen bij het vast stellen van hun reisplan. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat het Vrijdag in de Schoolstraat No. 3 niet aan be langstelling zal ontbreken. Op Vrijdag 4 Januari zal te Haar lem worden aanbesteed het onderhoud der werken van de Rijksvisschersha- ven alhier, gedurende de jaren 1924 en 1925. De raming bedraagt f 32500 per jaar. Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het vernieuwen van drie aanlegstei gers aan de Zuidzijde van het buiten- toeleidiiigskanaal naar de oude Noord zeesluizen alhier, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Inge schreven werd als volgt: H. Ploeger, Amsterdam, f 12900; L. Zandstra, Buiksloot (N.-H.), f 12800; C. Klinkers, Oudcarspel, f 12455; firma Rutgers, Schiedam, f 12375; L. F. Kruit, Leiden, f 12345; G. den Adel, Beverwijk, f 11917; H. Oudshoorn, id. f 11900; D. Stada, IJmuiden, f 11880; P. Daalder, Alkmaar, f11500; J. Iluiberts, id., f Üook' J" T' Visser, Papendrecht, f 10985; G. Schermers, Nieuwendijk, gem. Almkerke (N.-Br), f 10980; firma L. Kasteleijn en Zn., Dordrecht, f 10600; A. Verhagen, Made (N.-Br.), f 10340- P A. Wijnen, Dordrecht, f 10290; G. Bruin Twisk (N.H.), f 10175; N.V. „Concordia" Papendrecht, f 9634; J. de Vries Am sterdam f 9542. De raming bedroeg f 14000. Voor het machinisten-examen, di ploma A, is te 's Gravenhage geslaagd de heer A. Reehorst alhier. Voordrachtenwedstrijd C. J. M. V. In de zaal van het Vereenigingsge- bouvv had Maandagavond een wed strijd m het voordragen plaats tusschen de leden der Christelijke Jongemannen Vereemgingen alhier en uit Velsen ten aanhoore van een vrij talrijk publiek. 14 deelnemers bekampten elkander den palm der overwinning met lange of korte, ernstige of luimige voordrachten Over het geheel werd er vrij goed werk geleverd en bleken beide vereeni- gmgen over goede krachten te beschik- fe°' zoodat de jury een moeilijke taak had Deze, bestaande uit de heeren Ds. L W. Erdman, J. Smit uit Velsen en J M. Jimmink bleek echter toch eensge zind in hare waardeering en zoo wer- den toegekend: ie prijs J. van Gelder uit IJmuiden 50 punten. 2e prijs J. Boom uit Velsen 48 punten 3e prijs D. Selling uit IJmuiden 46 p. De prijzen waren verschillende boek werken. Ter afwisseling werden eenige solo nummers gezongen door een aanwezige jongedame met een zeer goede stem. Het geheel was een prachtig ge slaagde avond. Men verzoekt ons opname van het volgende: Naar aanleiding van een advertentie van het kantoor voor Rechtszaken in de IJmuider Courant van Zaterdag j.l., deelt de Commissaris van Politie in het algemeen belang mede, dat voor zoover de gemeente Velsen betreft ge<«n vergunning noodig is voor het langs de straten venten door melkslijters, bak kers, groentenhandelaren enz. Inlichtingen aan belanghebbenden worden verstrekt aan het Commissari aat van politie. Op de club-match, gehouden 26 Nov. j.l. te Amsterdam behaalde Mevr. Tismeerde Waard met haar honden Vesting Elita, Blenheim Spaniel 1ste prijs uitmuntend en speciale prijs mooiste Toy Spaniel; China Victoria, Prince Charles, 1ste prijs zeer goed, he nevens speciale prijs voor op een na mooiste Spaniel. T o o n e e 1-C a b a r e t. Dinsdagavond heeft het Amsterdamsche Tooneel- en Cabaret-Ensemble, onder leiding van den heer Reinoud van der Hilst een TU«li« m 7kooals reeds geschreven is neemt de heer van der Hilst het zeer ernstig op me de kunst en is hij werkelijk irstaat met hetrekkeliik weinige, doch zeer g artisten een met smaak gekozen program keurig te doen uitvoeren. „„trio Me! Madeleine Schievink is een begaafde zangeres met een heldere mooie stem veel dictfe en "en groot gevoel, die met aheen met haar brillante opera-repertoire doch nok en niet het minst bekoort met haar cabaret! en' wiegeiiedje, Ook haar ver- •srhiinine en optreden neemt direct in. fT heer Blum, dien we voor het eerst hier hoorden is een grapjas, een komiek van den eersten rang, die met zijn Charlie Chaolin-creaiie veel bijval oogstte en die met uitzondering van zoovele komieken over een zeer sympathiek bar.tongeluid beVahnkde beide eenacters was het „Smartlied van Pierrot" van groot intens gevoel, met zuiver talent voorgedragen. De c0™f:d!3 De bedriegers bedrogen is een bladzijde uit het leven van Lord Lister, althans heeft daar veel overeenkomst mede. Vooral de aankleeding der tooneelen en de be jchtmg np heer van der riilst, cue "anS den Pierrot een zeer mooie uitbeelding geeft, heeft ons zeer geboeid. Ook het spel van Me de Vos in be.de eenacters was uitstekend. Het is voor de ondernemers van dergelijke kunstavonden wel zeer te betreuren, dat ze hier zoo weinig belangstelling vinden, getuige de slechte bezetting bij deze eerste uitvoering. Wij wenschen hen een grooter gehoor aTs ze den moed hebben hier nog eens terug te komen. Wat we hopen Door de politie is Zondagnacht aan gehouden zekere K„ wegens openbare dronkenschap. K. heelt toen zijn hond tegen de Dolitie opgehitst en heeft zich sterk tegen de politie verzet bij zijn arrestatie. Proc. verbaal is tegen hem opgemaakt. VELSEROORD. Vorige week vervoegde zich bij een rijwielhandel in de Trompst.aat een persoon, to n den Helder woonde en graag naar huis wUde. De spoorreis was hem echter le dum, hij zou den volgenden dag me, een Ijmuider trawler naar zee gaan en dus wesr vroeg terug zijn. Hij kreeg een rijwiel, daar hij juiste adres sen opgaf, maar kwam den v0'p"d^ morgen niet terug. Bij informatie bleek ,j in IJmuiden bij de politie ook al ™i»E«ld gevraagd te hebben, om naar Den Helder fe gaan, maar hij had dit niet gekregen Zaterdagavond kwam het rijwiel hier echter toch terug, geadresseerd aan det pohtie. D huurpenningen waren er echter niet bq gezonden. Maar de varensgezel was toch thuisgekomen I De Ouder-Commissie van school D alhier had 1.1. Woensdagavond haar Ouder avond georganiseerd, welke zich in niette veel belangstelling mocht verheugen. Over dit gemis aan belangstelling bij deouders werd het een en ander gezegd en onm.d- delen besproken, die hierin verbetering zou den kunnen brengen. De bestuursverkiezing had tot r""1'33'' dat in de plaats van den aftredenden Voor zitter Y. J. Reitsma en de Secretaresse Mej. Mantje—Zwart en het Commissielid de heet 1 C. Brandhoff, die zich allen met meer herkiesbaar hadden gesteld, werden gekozen de Heeren v. d. Vierk, Kraak en Koomen De andere aftredende bestuursleden werden a"verder!iadden geanimeerde besprekingen plaats over het onderwijs in het algemeen en de verhouding aan School D in het bij zonder, die wei de hoop wettigen dat een volgende avond beter bezocht zal zijn. In de consistorie der Herv. Kerk zal a.s. Zaterdagavond een Zendmgs- samenkomst worden gehouden met als spreker den heer J. D. L. d. Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zen- dingsvereeniging. Een serie Uchtbeel den zal worden vertoond. De schaakwedstrijd, die gisteren geëindigd is, heeft de dammers ja- foersch gemaakt. Zij zullen nu een damwedstrijd gaan organiseeren en evenals bij den schaakwedstrijd zullen ook hier de spelers zooveel moge ijk naar sterkte in verschillende groepen worden ingedeeld. De deelneming 'staat voor alle dam mers, al of niet clubleden nuts woon achtig in de gemeente Velsen, open. Men kan zich aanmelden bij de hee ren H Engelhart, Willebrordstraat, H. Koelemev Kanaalweg, P. Versteeg, Willomsbëekweg. en D. C. Eynthoven, Stationsweg, allen alhier. De Harmonievereeniging „Kunst na Arbeid" gaf Zaterdagavond een uit voering in de concertzaal „ITvoli vooi 't eerst onder leiding van haar nieu wen directeur, den heer II. Amse te XDeC belangstelling was groot, de zaal was geheel bezet. Na ecu openings woord van den voorzitter, den heer Mantje, werd met de afwerking van het hptmnnon Hl* hPVRtt.fi W nummers, waarvan een der mooie num mers geschrapt werd, omdat men an ders niet lang genoeg dansen kon. Wat gegeven werd was het aanhoo- ren waard. Wij hebben ons verwonderd over de vorderingen van ons jonge korps. „Revense" van Louis André o.a. werd zeer mooi vertolkt. De zuiverheid viel te roemen en prachtig was de ge dragenheid van dit melodieuse werk. Maar hoe frisch klonken ook die mar- schen, vooral „Boulagne sur Mer" van A. de Rudermont. Het korps heeft een mooie bezetting en vooral de houtinstrumonten zijn zeer goed. „Kunst na Arbeid" kan met genoegen op deze uitvoering terugzien en wij gelooven, dat het onder de lei ding van den heer Amse er spoedig zal mogen wezen. Biljarten. Bij den alhier Vrijdag 23 de zer gehouden biljartwedstrijd, in 't café Kraak, Zeeweg alhier, tusschen de clubs V. S. V. en de club gen. Hekke- sluiters Haarlem, wist laatstgenoemde na een zeer geanimeerden en spannen- den strijd met de overwinning huis waarts te keeren. De stand was als volgt: V. S. V. Hekkesluiters J. v. d. Wal 93 A. Slot 100 J. Maohielsen 100 A. Brand 99 J. Zeilmaker 100 C. v. d. Meer 84 J. Moussen 100 Kluiskens 97 J. Kraak 73 P. Blommers 100 466 480 De groote strijd is dan weer in het verleden met vóór „D. V. S." een wel be vredigende uitslag, vooral als men weet dat de eerste partij zijn „D. V. S."- speler Van Hooff op 17 liet staan in 5 beurten, maar de jongere leden lieten zich dienaangaande toch niet onbetuigd en haalden den grootén achterstand schitterend in. Er werd als volgt gespeeld: V. s. Populair brt. 17 125 5 97 125 13 125 70 16 125 92 35 125 48 34 489 460 Voor den Haarlemschen politie rechter stond terecht H. v. d. V. te Vel- seroord, beschuldigd spoorwegmateri aal, van diefstal afkomstig te hebben gekocht, en dat niet te hebben geboekt. „Ik had niet gedocht", aldus bekl., „dat het gestolen goed was, anders had ik het niet gekocht. Voor een waarde van f 1.40 zal ik mij toch niet wagen. In Duitschland had ik mij rijk kun nen stelen, maar ik heb dat niet ge daan." Het blijkt, dat bekl. 4 iaar te Velsen woont en wegens werkloosheid zich pas als opkooper heeft gevestigd. Het O. M. oordeelt, dat bekl. -- liet was oud spoorwegmateriaal --- naar de herkomst van de goederen had moeten vragen en dat het een fout van hem is dat bekl. dit niet heeft gedaan. De eisch is f 20 of 20 dagen. Bekl. merkt op dat bij hem opzet niet in het spel is. De politerechter neemt dat laatste gaarne aan. Z. E.A. veroordeelt don bekl. tot f 10 boete of 10 dagen. Het is nu een waarschuwing aan je, zegt de Politierechter. Pas nu goed op in de toekomst, dat het niet weer ge beurt. In een zitting met gesloten deur-m wordt behandeld de zaak van den 14- jarigen G. B. te Vels§roord. Bekl. is ten laste gelegd dat hij op den 28 September te Velseroord opzet telijk met geweld Jacobus Zaaijer met een mes in het lichaam heeft gestoken, welke messteek het hart raakte, tenge volge waarvan Zaaijer spoedig daarna aldaar overleed. Het O.M. requireert 2 maandpn tuchtschoolstraf; de verdediger mr, J. Deenik bepleitte oplegging eener voor waardelijke tuchtschoolstraf. De politierechter veroordeelt bekl. tot 1 maand tuchtschoolstraf. Hl. Pbl. VELSEN. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden is van zijn reis naar Palestina en Egypte in goeden welstand op den huize Waterland teruggekeerd. Ds. A. B. W. M. Kok, predikant der Geref. Kerk te Wommels, voordien alhier, heeft vopr het berpep naar Gie- sen Oud- en Nieuwkerk bedankt Waren er op de eerste najaarsvee markt nog 321 stuks aangevoerd, j.l. Zaterdag op de tweede markt waren er in totaal 4 koebeesten. Er zullen wel geen kooplui uit België of Spanje zijn geweest! Morgen, Donderdagavond, zal in het Gymnastieklokaal der Chr. School een Zendings-samenkomst worden ge houden, waarin als sprekers zullen op treden de heeren G. J. Staal, oud-gou verneur van Suriname en H. Dielke, zendeling der Broedergemeente. Licht beelden zullen worden vertoond. Op Vrijdag 21 December zal te Haarlem worden aanbesteed het ma ken van een bezinking en bestorting op het kanaalbeloop langs den zuidelijk ui oever van het Noordzeekanaal alhier en het uitvoeren van bijkomende werk zaamheden. De raming bedraagt f 14000. De heer H. J. Zeeman alhier heeft op de Pluimveetentoonstelling te Alk maar met zijn collectie Orpingtons 7 eerste, 1 tweede, 2 derde en 2 eervolle vermeldingen behaald. Voorts drie eereprijzen en den Eere beker voor de fraaiste collectie. De eerebeker is een mooi stuk werk en een mooi aandenken voor al de zorgen, aan de fokkerij besteed. Dagelijks is het personeel bezig zich met de derde stoompont te oefe nen, maar het is te hopen, dat, vóór ze in de vaart komt een middel uitgedacht is om de roetbuien te voorkomen, want het is nu met den roetval tengevolge van het met olie stoken heel erg. Met de crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Netscher is het getal 1288 bereikt, terwijl het on der directie van den heer Biaauw be reikte getal juist 1000 is. De politie kreeg van iemand be richt dat in een schuur in den Wijker- meerpolder een man was binnen ge gaan. Men had de deur op slot gedaan, zoodat de man „gevangen" was. De politie bracht den man naar het politiebureau, waar hij F. S., los werk man uit Bergen, bleek te zijn. Daar de man echter heelemaal niets gedaan had, werd hij weer op vrije voeten ge steld. De heeren Jac. Th. Verzijlbergh, directeur van den Reinigings- en Ünt- smettingsdienst en S. Mossel, chef van het Bouw- en Woningtoezicht, hopen 1 December a.s. 121/2 jaar in dienst der gemeente Velsen te zijn. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 24 November 1923: 1 stratenmaker, 17 timmerlieden, 8 schilders, 1 meubelmaker, 3 manden makers, 2 kuipers, 2 bakkers, 5 vis- schers, 6 machinisten, 12 stokers, 8 bankwerkers, 1 gereedschapmaker, 2 smeden, 1 schaver, 1 plaatwerker, 1 hoorder, 2 ketelmakers, 156 diversen. In de week van 1117 November is in deze gemeente één geval van rood vonk en één geval van diphtheritis voorgekomen. Lezing. Op Maandag, 3 December a.s zal de heer van Asperen Vervenne, Rijkspluimvee con sulent, voor de Kennemer Hoender- en Konijnenfokkersclub een lezing houden over pluimveeteelt. De lezing wordt in de bovenzaal van Hotel de Zon te Beverwijk gehouden en begint 's avonds 8 uur. Belangsteilden heb ben vrije toegang. De „Reggestrooni" van de H. S. M. kwam Dinsdagavond ongeveer 6 uur tijdens den zwaren mist van Amsterdam af, maar hield te veel den zuidwal. Het personeel der stoompont, die juist aan dien wal lag, zag plotseling het groote gevaarte uit den mist opdoemen en schreeuwde direct „achteruit!" Op de stoomboot werd de kreet gehoord en met volle kracht achteruit gestoomd en liet men een anker zakken. De „Reggestroom" kwam tot rust met den voorsteven tegen het juk, waaraan de haken vastgrijpen, als er een iram op de pont moet, dus heeft de pont een oogen- biik in groot gevaar verkeerd. Voor zoover het mogelijk te zien was, was een der staaldraden, waaraan het juk vast staat, stuk gevaren. Leveren de zwaar berijpte boomen des daags als het zonnetje er op schijnt een mooi gezicht op, ook bij gebrek aan zonneschijn des daags kan men 's avonds bij straatverlichting genieten. Dinsdagavond leverde de Driehuizer Kerkweg op enkele punten een tooverachtigen aanblik. Fabrieksarbeiders. De vergadering, belegd op Maandag 26 Vov. in de groote zaal van Bloemoord door de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders voor het personeel der Papierfabriek, was zeer druk bezocht. Na de opening door den Voorz: die hierbij In herinnering bracht het de vorige week aan 32 arbeiders aangezegde ontslag, werd het woord gevoerd door den Bonds- voorz., den heer De Jonge, en den Districts bestuurder, den heer Albers. Beiden gaven eene uitvoerige beschou wing over den stand en den loop der gevoerde actie en spraken daarbij hunne afkeuring uit over de houding der confes sioneele organisaties, die, hoewel de actie gezamenlijk begonnen was, nu op eigen houtje bemiddelingsvoorstellen aan de Directie hebben gedaan. Hierdoor is al weer duidelijk de ver deeldheid onder de organisaties aan het licht gekomen. De heer De Jonge keurde de houding der Directie in zake het onslag zeer scherp af, en deelde mee, dat dienaangaande een onderhoud is aangevraagd, hetwelk zal plaats hebben Woensdag 28 November. Over den waarschijnlijken uitslag der conferentie valt niets te voorspellen. Nadat spreker nog eens ten sterkst; aangespoord had tot trouw blijven aan de organisatie, eindigde hij zijn gloedvolle rede. Eenige gestelde vragen werden naar genoegen beantwoord. Donderdag en Zaterdag !(a.s. zal jn „Concordia" te Wijkeroog 's'avonds half acht een concert gegeven worden door de Harmoniekapel „De Eendracht" directeur de heer Kerkhoff met medewerking van het „Beverwijksch Mandolinegezelschap", directeur de heer Kat. De kegelclub „Velsen" heeft bedankt voor het iidmaatschap van den Kennemer Kegelbond en zal dus aan de door dien Bond uitgeschreven wedstrijden niet meer deelnemen. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: J. Zwemmer—de Qroot d.; T- Overkleeftde Groot z.J. C. v. d. WerffOost-Indië d.J. A. Manders- v. d. Meer d.J. v. d. Bosch—Visser z.; H. TuynSwart z. DRIEHUIS. De Nieuwe Haarlemscïie Courant gaf Zaterdag j.l. -de volgende beschrij ving bij een reproductie van de nieuwe Apostolische School van de Eerw. Pa ters Missionarissen van het H. Hart, van Tilburg, welke gebouwd wordt op de plaats, waar aanvankelijk het eerste Seminarie Hageveld stond, te Driehuis,, nabij den spoorwegovergang aan den Driehuizerkerkweg en Hagelingerweg. Het geheel grootsch opgezette ge bouw beslaat een breedte van 75 M. en een hoogte van ongeveer 17 M. De rech tervleugel heeft een diepte van 55 M., de linkervleugel 26 M. Reeds is de bouw zoover gevorderd, dat men ongeveer, zooals de technische term luidt „onder den kap is". We willen hier in 't kort een beschrij- ving van de inrichting geven. Allereerst bevindt zich achter den' hoofdingang, die geheel met tegels zal worden bekleed, een deur, die toegang! geeft tot het z.g. „Slot". Links vóór deze deur bevindt zich een gang, waarin een aantal spreekka mers uitkomen en een trap, welke naar boven leidt naar slaapkamers voor lo geergasten. Dit gedeelte van het huis is dus van' het overige afgescheiden. Ter rechterzijde van den hoofdingang komen in het „Slot" de leslokalen voor de studenten en ter linkerzijde eenige kamers voor den overste, minister enz. Een voorloopige kapel is ondergebracht in den rechtervleugel aan den voorge vel, terwijl het plan bestaat, later, recht achter den hoofdingang, dus ach ter het nu bestaande gebouw, een groo te kapel te doen verrijzen. In dienzelfden vleugel bevindt zich een recreatiezaal, die een afmeting heeft van 30X81/, M., welke zaal door< middel van schuifdeuren in twee ge deelten zal worden gescheiden. Aan de rechterzijde van dezen vleu gel is het repetitielokaal gelegen, een groote, liooge ruimte, met veel licht van buiten. Rechts hiervan bevindt zich de refter. Een trap leidt naar de kelders der centrale verwarming, voor kolen, voor proviand enz. Op de eerste verdieping bevindt zich boven de refter de bibliotheek. Verder wordt de ruimte ingenomen door slaap kamers voor paters en broeders en hadcellen geheel bekleed met Sileziscï steen, henevens nog een ziekenzaal. Tiet trappenhuis is geheel geconstru eerd uit heton, terwijl de treden zullen worden afgedekt met Beiersch graniet. Dan rest nog de tweede verdieping, die bestemd wordt voor de studenten, die daar hun houten slaapcellen zullen krijgen. Geheel in den nok van het ge bouw zal waarschijnlijk een reservoir voor de waterleiding worden geplaatst Zooals men ziet, een massaal bouw werk, dat op een terrein, als dat van het oude Hageveld, geheel op zijn plaats is. De aannemer van dezen groote» bouw is de firma L. van Lieshout Zo nen, uit Helmond, terwijl architect is de heer F. C. de Beer, te Tilburg. Men verwacht, dat de bouw, die U Mei van dit jaar is begonnen, met Pa- schen 1924 gereed zal zijn. SANTPOORT. De Haarlemsche rechtbank vej- oordeelde A. V. alhier, wegens 10 mis-' driiven van diefstal tot 6 maanden g vangenisstraf, met aftrek der prevel- tieve hechtenis. De trommelslager. Van beroep was hij tuinder en in zij vrijen tijd trommelslager, een moo vak, dat hij op zekeren avond - gebeurde op 21 Augustus 1.1. te San poort in een café uitoefende, toen aldaar een concert plaats had. De trommelslager ging er op een g geven oogenblik met zijn mstrumen van door, d.w.z.t hij gi ng.op zijnl trtto mei zitten naast het tafeltje va der cafébezoekers. wool- En al heel spoedig vielen er „woor devan die „woorden" kwam hef .tot daden: de hardhandige muzikant sloa een der koffiehuis-bezoekers

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2