ORGAAN VOOR D !NTE ViLSEN ffo. 10 Woensdag 5 December 19IS 9e Jaargang Gesprongen winterhanden IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwat. irgemeester en Wethouders der gemeente dsen brengen ter openbare kennis, dat op J Nov. 1923 bij hen is ingekomen een troekschrift van: jet bestuur der R. K. Parochie te IJmui- n om verlof voor den verkoop van uit- litend alcoholvrijen drank in de navolgende taliteiten drie achterbovenlokalen van het rceel, plaatselijk gemerkt C 48 en gelegen n de Kerkstraat en den Rijksstraatweg laar. Binnen twee weken na de dagleekening zer bekendmaking kan een ieder tegen I verleenen van dit verlof schriftelijk zwaren bij Burgemeester en Wethouders jrengen. Velsen, den 3 December 1923. irgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Ingekomenpersonen Velsen. Wessels, J. de Jong, van Rijn, A. Spuls, 1. Rodenberg, Veldman, Fischman, Willemse, Sanders, Langereis, Henkei, Dljmuiderstraatw. 100 21 0 Rijksstraatweg 80 11 C Pr. Krugerstr. 45 22 C Sluisplein 32 1—1 F Tuinderslaan 172 3—1 E Velserduinerbuurt- weg 73 2—1 C. Willemsplein 6 1—1 1 Oostlaan 10 11 O Kruidbergerw. 45 2—1 O Wesllaan 2 3-1 F Or. Hout of Koningsweg 174 11 Waterstand IJmuiden. cember 1923 H. water L. water gen v.m. n.m. v.m. n.m. 1.05 1.25 9.10 9.24 1.55 2.15 10.00 10.20 N.M. 245 3.04 10.46 11.12 3.32 3.49 11.35 11.59 4.20 4.38 0.22 5.08 5.26 0.44 1.08 5.56 6.16 1.31 1.54 POSTERIJEN. Postkantoor IJmnlden. Lijst van onbestelbare brieven en brief- arten, van welke de afzenders onbekend P Terugontvangen in de 2e helft der maand ivember 1923. Brieven Binnenland. J. O. Maris, Hellevoetsluis. Briefkaarten Binnenland. O. Oillay, den Haag. en 4, Zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Frau Tibusch, Duitschland. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Santpoort(Station) het daaronder ressorteerende hulppost- itoor Santpoort-dorp, werd gedurende maand Nov. 1923 ingelegd f 16597,96 rugbetaald f 15.137.25. Iet, laatste door dat kantoor uitgegeven :kje draagt het nummer 3369. SPORT. VOETBAL. Het Nederl. Elftal. in de „Telegraaf" lazen we een be- ïouwing over het binnentrio der orhoede van het Nederl. Elftal. Na n uitvoerige beschouwing, zegt dit td o.a. Boe kwam het, dat de Zwitsersche cks, die toch waarlijk niet van bui tgewoon gehalte waren, zoo'u uitste lden wedstrijd speelden? Eenvou- omdat het niet moeilijk was ons ffientrio in bedwang te houden. Die cks, schreven wij na den wedstrijd, ven geen gelegenheid aan onze bin- nspelers om op afstand te schieten, eh dat deden Denis en Tetzner in n oefenwedstrijd evenmin en toch rinneren wij ons eenige geweldige hoten midden uit den Stormvogel- nval, welke De Boer slechts met 'Oote moeite tot corner wist te ver- wken. Ook tegen de Zwitsers moest Boer volgens onze nauwkeurige tities er nog 19 maal aan te pas men. let binnentrio van de Stormvogels is 19 in Hnn «nJnnnmrlofriW crnnol a wil reeds zeiden, tegengevallen. Niettemin ging er o.i. veel meer kracht van uit dan van het nationale drietal, doordat reeds de opvatting van het spel van de IJmuider binnenspelers beter, althans meer op snel scoren gericht was. De opzet van het Stormvogel-trio misluk te dikwijls, wellicht ook als ggvolg van het zeer modderige terrein, doch het behield steeds het overompelende karakter, dat sterk deed denken aan het Belgische spel. Daarom zouden wij aan het IJmuider binnentrio de voor keur'geven, waarop wij trouwens reeds direct na de verkiezing van onze ploeg hebben gewezen. Mogelijk is het bin nentrio van Sparta technisch beter dan dat van de Stormvogels, doch het ver rassende element speelt in de tegen woordige interlandwedstrijden zoo'n voorname rol, dat wij de IJmuidenaren blijven prefereeren. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor de IJmuider Schaakclub zal de kampioen voor Nederland, Dr. Max Euwe, Woensdag 12 December een simultaan-wedstrijd spelen. Aanvang 's avonds 8 uur in Hotel No. Een. Lief hebbers kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen tegen betaling van f 0.25. 19 December zal een groepwedstrijd beginnen waarvoor deelnemers zich kunnen aanmelden bij den heer Ten Vaarwerk, Kanaalstraat 140. Operette vereeniging „Apollo" Naar wij vernemen, is door boven genoemde vereeniging in studie geno men de operette „De Barbier van Straatsburg", eene bewerking van het bekende blijspel van dien naam door C. L. Schenk, VELSEROORD. Zaterdag trad voor het Zendings comité der Ned. Herv. Gemeente alhier in de Herv. Kerk als spreker op de heer J. L. D. v. d. Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zendingsvereeniging Spr. vertelde bij mooie lichtbeelden van zijn arbeid op Nieuw-Guinea op de hem eigen wijze. Ook van de reis Ne- derlai)d-Indië liet hij mooie platen zien Bij de samenkomst voor kinderen was de kerk vol, des avonds was het bezoek niet groot, waarvan de Zater- ïg wel de schuld zal hebben. Wegens de verbouwing der kerk zullen de godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Gemeente voorloopig in het lokaal vóór de kerk worden gehouden. Uitslag Schaakwedstrijd. Dinsdagavond was de prijsuitdeeling voor den, dezen winter gehouden schaakwedstrijd te Velseroord. Voor zooverre de prijswinnaars een gelijk aantal punten hadden behaald werd tevens bij loting beslist wie van hen zou worden gerekend voor te zijn. Alzoo was de uitslag: Groep I. Ie prijs: S. Bos. 2e prijs: Koene. 3e prijs: C. E. Post. 4e prijs: Woudenberg. 5e prijs: S. Baarda. Groep II. Ie prijs: Mamtenkamp. 2e prijs: Stals 3e prijs: v. d. Weele. 4e prijs: v. d. Berg. 5e prijs: Oderkerk. Groep III. Ie prijs: Kaaij. 2e prijs: Brugmans. 3e prijs: v. d. Bos. 4e prijs: C. C. Post. 5e prijs: D. Kruiten. 6e prijs: Ruijs. Vermelding verdiend dat in groep III de heer Ka-aij den len prijs verkreeg met 10 punten, dus zonder ook maar een 1/2 punt verloren té hebben. Na de prijsuitdeeling nam de heer S. Baarda het woord om de commissie, die den wedstrijd had georganiseerd, te bedanken voor het vele werk. Tevens sprak hij de hoop uit dat alle deelne mers ook zouden deelnemen aan de te IJmuiden te houden simultaan-seance tegen den kampioen van Nederland, Dr. Euwe, de volgende week Woens dag en aan den wedstrijd die op den zelfden voet als de hier gehoudene, wordt uitgeschreven door de IJmuider Schaakclub. Voorts hoopte hij dat daardoor de grondslag zou worden ge legd voor een groote schaakvereeni- ging „IJmuiden-Velseroord". De heer H. Sant, voorzitter van de IJmuider Schaakclub sloot zich bij die wATiflchpn aan. waarbii hii mededeelde1 INGEZONDEN MEDEDEELING. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. dat zijn vereeniging een aantal jaren goed was gegaan, maar dit jaar gebrek aan leden had. Naar aanleiding van deze woorden ontspon zich een bespreking waarbij bleek dat ter goede trouw een bericht was verspreid als zou die wedstrijd te IJmuiden meer kosten medebrengen dan deze. Dit bericht bleek beslist onjuist. Nadat de prijzen, die uit kunstvoor werpen bestonden, waren verdeeld, ving een gongwedstrijd aan om smake lijke prijzen. Bij dezen wedstrijd moest elke zet in 15 seconden uitgevoerd zijn. Het was een opgewekt, levendig be sluit van een spannenden schaakwed strijd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. KwakSjoukens, z.; C. C. DuijnAl, z.; AI. W. Zuurbier- Vermeulen, z.; A. Verschoor—Guijt, z.; M A. Th. Smakman—ïtiesenbeck, z.; H. TijtsmaWiliems, d.; Tb. H. J. Veldhuizen—v. d. Kuijl, z.; R. Visser Stam, z.; G. DekkerVastenhouw, d.; ■A. SpoelstraGuijt, z.; J. Broekvan Os, z. Overleden: Pieter Tol, oud 19 j., z. van R. Tol en J. Gorter; Pieter v. d. I-Ieyden, oud 26 j., ongeb., z. van H. v. d. Heyden en A. Radder. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven den 1 De cember 1923: 2 Stratenmakers, 2 metselaars, 13 timmerlieden, 5 schilders, 1 mach. houtbewerker, 2 mandenmakers, 4 kuipers, 2 bakkers, 4 visschers, 1 zeil maker, 10 stokers, 5 machinisten, 5 bankwerkers, 2 smeden, 1 hoorder, 1 ketelmaker, 1 loodgieter, 1 kantoorbe diende, 144 diversen. VELSEN. Gestuurd door Sint Nicolaas, kwam prof. Giovanni Don Bosco, Rus- tenburgerstr. 451, Amsterdam, school G. bezoeken, Dinsdagmorgen. Deze ko ning der goochelaars heeft de kinderen van 10 tot 12 uur op alleraangenaamste wijze bezig gehouden. Hij liet hand schoenen verdwijnen, zelfs uit de ge sloten hand van een der leerlingen, veranderde een gulden in stukjes borstplaat, terwijl hij later den gulden weer te voorschijn bracht uit den mouw eener onderwijzeres. Op twee onbeschreven leien verschenen door zijne tooverij opschriften als Hulde aan de feestcommissie en Lang leve Sint- Nicolaas. Voorwerpen, onder een ko ker verborgen, verwisselden van plaats; van twee ringen en een stuk vloeipapier maakte hij een tamboerijn, waaruit hij later een dozijn zijden doekjes goochelde en eene hoeveelheid papier, waaruit ten slotte een slang te voorschijn kwam; met een koker, een kegel en een bal wist hij al even won derbare toeren te verrichten, maar een volgens de kinderen zeer voordeelige kunst was, om rijksdaalders uit de lucht, uit de mouwen van het publiek, ja, uit den baard van een onderwijzer te voorschijn te roepen en zeer ver heugd was een leerling, toen de goo chelaar het hem leerde, zoodat de jon gen reeds zijn zak vol had, maar he laas door de tooverkunst weer met een leegen zak en een zwarten snor naar zijn plaats moest terug keeren. Daarna werd een horloge in een kistje gesloten, waarvan de sleutel door een onderwijzer bewaard werd. Toch hing even daarna het uurwerk op den rug van een leerling. Een der meest toegejuichte kunsten was het bakken van een Berliner bol door een als banketbakkertje geklee- den leerling, die deze kunst vertoonde in den hoed van het hoofd der school. Maar dit was een wonderbare hoed! Want daaruit kwam eerst een pruik en daarna een heele verzameling pop- pekleeren en ten slotte een prachtige pop, een ingebakerd kindeke. Nadat de goochelaar nog een zakdoek, die in een hoed gedaan was, had doen verande ren in eene groote verzameling vlagge tjes en eenige wonderbaarlijke verrich tingen met een doos en een daarin pas senden kubus had vertoond, was zijn programma ten einde en ontving hij den dank van een der leerlingen en daarna van het hoofd der school, den heer Kleefstra. Dezen dank had de goochelaar ruim verdiend, want hij heeft niet alleen de leerlingen, maar ook het onderwijzend personeel koste lijk geamuseerd. 's Middags 2 uur kwamen de laagste klassen terug om met Sint Nicolaas kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen. Toon de goede Sint met zijn zwarten knecht binnenkwam, werd hem een lied toegezongen, en werden voor hem door de leerlingen aardige spelletjes gedaan, zooals: De Vogeltjes, het Lin- tenspeletje en De Toovenaar. Ook werd er oen aardige samenspraak gehouden door de leerlingen Hendrika Keien en Schelte van Jelgerhuis, waarbij Schei- te een dokter voorstelde, die het zieke kindje van Moeder Hendrika moest ge nezen. Dit werd alleraardigst gedaan en de Sint was dan ook zoo tevreden, dat Moeder en Dokter evenals de leer lingen, die de spelletjes gedaan hadden een extra belooning ontvingen. Maai de Sint bleek met het gedrag der leer lingen op de school ook goed op de hoogte, want zijn boek openslaande, noemde hij eenige stoute kinderen op, die bij hem moesten komen en eene ernstige berisping ontvingen. Nadat nog verscheiden liedjes gezongen wa ren en de kinderen ruim onthaald wa ren op allerlei lekkers, was het feest ten einde en ontving ieder nog bij de deur een mooi cadeautje en stond Pie terman de knecht pepermoppen te strooien in een daarvoor ingeruimd lo kaal. Om ongeveer 4 uur werden voor de hoogere klassen lichtbeelden vertoond, door het onderwijzend personeel. In de eerste plaats de geschiedenis van Ka zan den Wolfshond en daarna, werd een serie platen opgehangen, welke door het personeel geteekend waren, voorstellende de maan, een venster, een vogel, een haring, een vinger, een ring, enz. en eidigende met een olifant, waarbij een van het personeel aanwees en voorzong, terwijl de leerlingen moesten nazingen. Dit was een aller aardigst spelletje. Vervolgens werden allerlei photo's vertoond van een schoolreisje naar Alkmaar en van too- neeltjes op de speelplaats en in de school, waarbij de leerlingen zichzelf op het doek zagen verschijnen in aller lei houdingen. Dit gaf natuurlijk aan leiding tot veel pret. Ten slotte verschenen nog op het doek photo's door het personeel in va- canties in Nederland en het buitenland genomen. Onder de pauzen werden versnape ringen rondgedeeld en we twijfelen niet of het feest mag uitstekend ge slaagd genoemd worden. Het personeel van school G komt een woord van dank toe voor de moeite en zorgen daaraan besteed. Ook de gevers van de geldelijke bijdragen kunnen zich er van overtuigd houden, dat de courant namens de kinderen spreekt, als ze er voor hen een woord van dank bij voggt. Ten slotte mogen de kinderen het wel waardeeren, dat er tegenwoordig zooveel gedaan wordt om hen het le ven aangenaam te maken, voor een 50 jaar was er van zulke feesten geen sprake, evenmin als van vacantiereis- jes of andere uitstapjes. Hoe lastig het varen door het ka naal is bij zwaren mist, hebben de boo ten jJ. Zaterdagavond weer ondervon den. Tusschen 5 en 6 uur was het zeer dik en juist nog al druk, terwijl de spoor brug gesloten was, zoodat er in de om geving der stoompont op' een gegeven oogenblik 5 groote booten aan het ma noeuvreeren waren, wat door spuien nog bemoeilijkt werd en soms vrij wat gevaar voor de stoomponten opleverde. SANTPOORT. Jan van Dommelen'® jubileum. Naar de Kenn. Editie verneemt zal onze plaatsgenoot, de bekende acteur en filmspeler Jan van Dommelen op 2 Jan. e.k. in den Stadsschouwburg te Haarlem zijn 25-jarig tooneeljubileum herdenken. Opgevoerd zal worden het blijspel „Inkwartiering" van Von Moser, waar in de overige rollen vervuld zullen worden door de werkende leden van de Tooneelvereeniging „Jacob van Len- nep" (waaraan Jan van Dommelen als regisseur is verbonden). Reeds is door eenige vooraanstaande kunstbeschermers toegezegd in de feestcommissie te willen zitting nemen, daartoe aangezocht door den heer Tjebbo Franken alhier, die zich bereid verklaard heeft de voorloopige maat regelen te zullen treffen. Ook heeft zich reeds een sub-commissie gevormd uit leden van „Jacob van Lennep", met als voorzitter den heer Jac. van Maris. De collecte voor het steunfonds van „Volksonderwijs" in ons dorp heeft opgebracht f 66.75. Zondagavond gaf onze tooneelver eeniging „Varia" 'in „Zomerlust" een opvoering van „Pension Scholier". De belangstelling liet nog al te wenschen over, wat voor een groot deel op reke ning van de zeer ongunstige weersom standigheden moet worden geschreven. Ook een kerkelijke plechtigheid in dc R.K. Kerk zal velen van een bezoek aan „Zomerlust" hebben teruggehouden. Deze uitvoering stond voor het eerst onder leiding van den nieuwen regi- seur, den heer Van Dokkum. Al ras bleek ons, dat zijn opvatting in vele opzichten met die van den vroegeren regiseur, den heer Busch, verschilt. Deze uitvoering zal den heer Van Dokkum een aardige vin gerwijzing hebben gegeven met welk spelers-materiaal hij moet werken. Het spel der dames vooral is nog zeer veel voor verbetering vatbaar. Dat der hee- ren kon meer onze goedkeuring weg dragen. Het geheel heeft echter vrij goed voldaan. Om het wijzen-gekken- spel is smakelijk gelachen. Na afloop werd den "heer Van Dok kum een bloemstuk aangeboden. Met een gezellig bal werd de avond gesloten. Dinsdag j.l. werden ten overstaan van Notaris P. F. de Bordes tien woon huizen met erven aan het Kerkpad ver kocht met het volgend resultaat. Perceel get. G. 18 en G. 20, alsmede een perceel grond groot 11 A. 32 c.A. f 4600 opgehouden. Perceel get. G. 22, G. 24, G. 26 en G. 28, f 4175, G. den Adel, Wijkeroog. Perceel get. G. 32, G. 34, G. 36 en G. 38 f 3030. J. Portegies, Haarlem. INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Sneeuw. Een flinke sneeuwval zal voor weinige plaatsen in ons land zoo'n plaag zijn als voor IJmuiden. Terwijl men in de meeste plaatsen de sneeuw laat opruimen, laat men dit hier aan de natuur over, in plaats dat men de vele werkloozen daaraan een goed daggeld laat verdienen. Het gevolgis dal men een groot gedeelte van IJmuiden alleen mei water laarzen aan kan begaan. De Julianakade b.v. gelijkt meer op een ondiepe sloot dan op een straat. Bij afwisselende vorst en dooi kan dat nog lang zoo blijven. Een weinig meer zorg voor de openbare wegen zou van de overheid misschien niet te veel gevraagd zijn. Dankend voor de plaatruimte, Uw abonné F. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF 8i Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Nov. in Nederland uitgesproken 124 faillissemen ten tegen 79 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Nov. 1923 3884 faillissementen tegenover 2868 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Zij, die belang hebben bij den handel op Argentinië, Urugay, Brazilië en Chi li, verzoeken wij hiervan mededeeling te doen aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken, Kruisweg 70, waar omtrent deze aangelegenheid nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 29 November: Boys, st., Petrograd, papierhout, Pa pierfabriek; 30 November: Recto, st., Britonferry, steenkolen, id.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1