IJ MU ID COURANT VELSEN Oudejaarsavond iAAN IJMUIDER COURANT No. 16 Zaterdag 29 December 1928 9e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags nieuwjaarsgroet A'oor nementsprijs[I.— per 3 rrasr.den, [rar.co per posi f T .35 Aboi riementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Ager ten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELjEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureeu P. F. C. ROELSE, IjMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te renden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRI|DAQS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Ml). „IJMUIDEN" ADRES VOOR; REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - WilJemsplein^ 11 Telefoon 153 IJmuidèn Ingeionde mededelingen 40 ets. por regel - Advertenties van 11. en m. 6 regels n «t"/ 20 ct8- Compact gerette advertenties van 1 t. en m. 6 regels f 1.86, iedere regel meer 88 ets. Kleine advertenties en familieberiehtcn hng, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante r burean van dit blad^ 10 ets. extra; voor besorging van op adve^ëniïe7aiigVko*e"°brievM rekening gebracht Bovenstaande regelpryren worden met wordt 10 ets. w ibauuiuj gouracm sovenBiaancie 6 ets. verhoogd voor advertenties van b n i t e de gemeente Velsen verschijnt de Advertentiën en Nieuwjaarsgroeten kunnen aangenomen worden tot uiter lijk MAANDAGMORGEN (Oudejaars dag) 9 uur. In het nummer, dat MAANDAG 31 DECEMBER a.s. verschijnt, kan ieder, die dit wenscht, aan Familie, Vrienden en bekenden zijn brengen. De prijs van mik een adver tentie niet grooter dan 5 regels, be draagt 50 cent. Elke regel meer 10 cent. Men wordt beleeld verzocht er voor te zorgen dat deze advertentiën zoo spoedig mogelijk in ons bezit zijn. OFFICIEEL. BEKENDMAKING, ingevolge artikel 6, 2e lid der Warenwet 1019 (Staatsblad no, 581). Burgemeester en weihouders der gemeente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat C. Huijpe, echtgenoote van ti. Nijman, wonende te Santpoort, Hagelingerweg H 231, door den Kantonrechter te Haarlem is veroordeeld tot een geldboete van veertig gulden of tien dagen hechtenis wegens het verkoopen van melk, welke ondeug delijk van samenstelling was. Velsen, 22 December 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van de Chemische fabriek „Velsen", te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, Sectie H, No. 2976, gelegen aan de Kanaalkadc L No. '41, hare verf- fabriek te mogen uitbreiden, door het bij plaatsen van een stoomketel, door hen is toegestaan; M. J. Roivink, te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2811, gelegen aan den Hagelingerweg te Driehuis, een bakkerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan Velsen, den 11 December 1923. de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Oelder Zonen, te Velsen, om op het perceel, kadastraal be kend Oemeente Velsen, Sectie H, No. 4382, gelegen aan het Noordzeekanaal, een water, reinigingsinstallatie te mogen oprichten, waarin gebezigd zullen worden 2 electro- motoren van 25 P.K. en 10 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, den 19 December 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. De stoomdrifter „Maria Alida" IJ. M. 186 van de visscherij Mij. „Margaretha" is hier Zondag binnengekomen met verlies van een der opvarenden. Door een stortzee waren twee opvarenden over boord gesla gen. Een van hen, n.l. T. Taal uit Scheve- ningen, kon gered worden, maar de matroos J. Zwaan uit Katwijk is verdronken. Men heeft nog gepoogd het lijk van Zwaan te visschen, maar zonder resultaat. Vorige week Woensdag kwam, naar wij in „De Stand." lezen, de Ant. Rev. Kiesvereeniging in ledenvergadering bijeen, de tweede in deze campagne. De heer van Popia sprak over „De A. R. Partij en de Politieke Crisis". Hel standpunt der A. R. Kamerfractie werd verdedigd, waarmede zich alle aanwezigen zouden vereenigen. Door een vijftal heeren werden eenige vragen gesteld. De gedachte zit voor om meer zulke vergaderingen te beleggen Het onderhouden op diepte voorden mond van en in de Noordzeehaven en in de Kanaalgedeelien buiten de sluizen alhier en verdere werken van de Noordzeehaven gedurende de jaren 19241926 is opge dragen aan L. Volker en A. Bos te Sliedrecht—Dordrecht voor f 567000 per jaar. Het vernieuwen van drie aanlegstei gers aan de Zuidzijde van het buitenloe- ieidingskanaa! naar de oude Noordzeesiui- zen alhier, is opgedragen aan den heer J. de Vries te Amsterdam voor f 9542. VELSEROORD. Woensdag 2en Kerstdag vierden de kinderen der leden van den Nederl. R. Kath. Volksbond, afd. Velseroord, hun jaarlijksch Kerstfeest. Voor dit doel was een comité gevormd hetwelk zich op voorbeeldige wijze van haar taak heeft gekweten. Bij de opening sprak een der comité leden, de heer v. d. Aar, tot de kinderen, eveneens tot de ouders, welke ook wa ren uitgenoodigd, woorden van wel kom en hield daarbij een Kerstvertel ling die aardig en leerzaam was. Een kerstboom prijkte in de zaal, deze was mooi versierd en verlicht. De kinderen werden rijkelijk ont haald en ook met een cadeautje verrast, dat het in de smaak der kleinen viel kon men merken aan hun blijde ge zichtjes. De kinderen zongen mooie kerstliede ren, onder leiding van een der Eerw. Zusters. Ook Mej. v. d. Aar verrastte tie aanwezigen met muziek en zang. Dit Kerstfeest mag weder als geslaagd beschouwd worden en bet comité komt dan ook een woord van hulde toe voor haar zwaren taak. VELSEN. Het betegelen van het voetpad langs de Schans en den Alkmaarschen weg te Beverwijk is opgedragen aan den heer H. S. de Reus alhier voor f 3525. Vrijdag 21 dezer is te Haarlem aan besteed het maken van een bezinking en bestorting op het kanaalbeloop langs den zuidelijken oever van het Noordzeekanaal alhier en het uitvoeren van bijkomende werkzaamheden. Ingeschreven was als volgt Fa. T. den Breejen v. d. Bout, Nijmegen, f 13900 R. A. de Groot, Sliedrecht. f 12508 V. P. Braun en Zn, Beverwijk, f 12458; Ned. Basalt Mij, Zaandam, f 11996; P, Daalder, Alkmaar, f 11800; O Hoyink, Zwolle, f 11754 J. Roskam Czn., Sliedrecht, f 11730; C. H. v. Wijnen, Papendrecht, f 11700 A. Kraayenveld, Sliedrecht, f 11699; N. V. de Qroot's Bagger Mij., Zeist f 11580; J. de Vries, Amsterdam, f 11180; J. v. d. Plas, IJmuidèn, f 10966; J. v. d. Vlies, Sliedrecht, f 10850; J. T. de Waard, id., f 10349 J. W. Roelofs, Papendrecht, f 9180. De raming bedroeg f 14000. De Kerkeraad der Evang. Luth. Gem. te Beverwijk maakte in zijn vergadering van 13 December de volgende dubbel tallen op Voor ouderling-kerkmeesterde heer G. Sigling te Velsen, aftredend, en de heer O. Duyckink Sander te Velsen. Voor diakende heer j. O. Bresser te Velsen aftredend, en mej. Ebmeijer, te Beverwijk. Bij de gehouden stemming voor zes leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Oemeente alhier zijn herkozen de heeren P. Blad, L. Broeze, Chr. J. van Heyst Pz. en P. van Willigen alhier en J. H de Gelder te Velseroord. Gekozen werd de eerste INGEZONDEN MEDEDEELING. Ruwe en schrale huid van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. vrouwelijke candidaat, rü. Mej. M. E. van der Hoek alhier. De toekomst der arbeidersbeweging. Voor de C. C. v. A. sprak vorige week Donderdagavond in „Bloemoord" de heer W. Drop, uit Amsterdam met b.g. onderwerp. De voorzitter, de heer P. Honig, leidde met een kort woord de spr. bij de vergadering in. De heer Drop begon zijn rede met te zeggen, dat het niet anders kan, dan, als men wil spreken over de toekomst der arbeidersbeweging, even in de ge schiedenis terug te gaan. Spr. geeft een historisch overzicht van de ontwikke ling der moderne arbeidersbeweging tot aan den oorlog. In dien tijd hadden de arbeiders het besef gekregen, dat door de organisatie toch wel het een en ander in hun levenspositie verbeterd was. Dit had tot oorzaak dat het N. V. V. naast den economischen strijd, ook den politieken niet verwaarloosde, getuige haar vaak samengaan met de S. D. A. P. Het gevolg van het propageeren van dit standpunt was, dat na 1908 de or- .ganisaties niet alleen in ledental sterk vooruitgingen, doch ook financieel krachtiger werden. Na dien tijd tot '13 is een langzame verbe+mung der arbei- dersvoorwaarden te constateeren. On der deze omstandigheden groeide een sterk vertrouwen in de arbeidersbewe ging. Ons is vaak verweten, zegt spr., dat wij door onze propaganda een schei dingslijn trokken tusschen de verschil lende groepen der bevolking. Als wij betoogden, dat door onze maatschappij een sterke kapitalistische lijn ging, die moest uitloopen op stichting eener so cialistische maatschappij, heette het, dat wij de arbeiders misleidden. Velen meenden, dat we niet buiten een be paalden werkgever konden. Bij het uit breken van den oorlog zijn de arbeiders tot de ervaring gekomen, dat de werk gevers hen zonder meer op straat zet ten, toen voor hen uit deze menschcn geen winst meer was te halen. Ondanks dus hun betrekkelijke meerdere macht, kon de arbeidersklasse aan de prijsstij ging, die alle. voordeelen totnutoe be haald opslokte, heel weinig doen.. Tot in November 1918 een spontaan verzet kwam en nu was in eens alles te ver krijgen. Nooit is zooveel voor de arbei ders gedaan als toen, maar van die liefde is weinig meer overgebleven. Hieraan heeft de beweging zelf een groote schuld, zegt spr. daar hij haar economische zoowel als haar politieke organisatie niet versterkt heeft in ge lijke mate als de werkgevers dit heb ben gedaan. Van het grootste belang is nu of de arbeidersbeweging de door haar gestelde eischen kan doorvoeren, j Medezeggingschap en bedrijfsorganisa tie is het parool door de arbeidersbe- weging nu gesteld. Maar om hiertoe te geraken zal het meer dan noodig zijn dat de arbeider zich ontwikkelt want j de vraagstukken zijn niet gemakkelijk j op te lossen, deze vereischen veel stu- die. Het kapitalisme, zegt spr., heeft bewezen de wereld niet meer te kunnen redden, zie naar Amerika, de eenige staat die Europa uit den put kan hel- pen, dankt daarvoor, omdat niet ge noeg is te verdienen. Spr. citeert Brails- ford en Hall Caine benevens verschil lende uitspraken van de N. R. Ct. om aan te toonen het bankroet van het ka- pitalistische stelsel. De strijd voor medezeggingschap zal een zware zijn, daar de kapitalisten niet zoo gemakkelijk van hun macht afstand zullen doen, maar willen wij komen tot een betere samenleving, een samenleving waar voortgebracht naar behoefte en niet naar winst, dan is de ze strijd een schoone, omdat zij zal bren gen geluk en welvaart voor allen. De rede van den heer Drop werd met een luid applaus beloond. Door eenige der aanwezigen werden w f o vragen gesteld, welke door den spreker baarheid straalt uit geheVl haar4w< uitvoerig werden beantwoord. Met een terwijl ze het hooe-ste liorl ni+^nc woord van dank aan den spr. sloot de voorzitter deze goed bezochte vergade ring. Hl. Dbl. Zaterdag 22 December j.l. werd de liefdadigheids-cabaretavond in „Con cordia" te Wijkeroog gehouden voor het fen zich diep in haar hoofd, en dank baar en hoogst gelukkig gaat zij aan den kerstboom beginnen. Ze gaat er geheel in op. Zie hoe haar oog tinteld, geluk, blijdschap en dank- terwijl ze het hoogste lied uitzingt. Nu Greta's foto nog een plaats, de cadeautjes er onder geschikt en hier is alles in de puntjes. Hoewel zij weet, dat alles op Greta's kamertje in orde is, moet zij zich toch nogmaals overtuigen. Daar komt Jan uit school. Dag Moe- voor de rest ga jij je gang maar. Druk en lang spraken de ouders over Comité tot steun van de Vereeniging der, wat kijkt u vroolijk, en wat lacht tot bestrijding der T. B. C. in de gem. u, de 100.000 getrokken? Velsen. i Dag jongen, we hebben'meer getrok- Het gebouw was slechts matig ge- ken als de 100.000, morgen komt Greta vuld, ongeveer 200 personen waren geheel hersteld naar huis. Hoera! dan naar onze schatting aanwezig en we moet het heele huis versierd worden, hadden het zoo gaarne voor deze gele- en begin ik met de voorkamer. Neen genheid tjokvol gezien, opdat de kas jongen uit de voorkamer blijf je weg en dezer Vereen, eens een mooie aanvul- j ling hadde gekregen. In dit opzicht i kunnen we den avond dus niet geheel i bun geluk en de toebereidselen voor geslaagd noemen, maar voor de rest <*en volgenden dag. was het een succes. Het Symphonie-Orkest „Euphonie", directeur de heer Adam, had een mooi programma, dat als gewoonlijk zeer verdienstelijk werd uitgevoerd en het optreden van de voordrachten-club was gewoonweg een reuzen-succes. Iets bijzonders, hier nog niet ver toond, waren de scherm-demonstraties door eenige heeren uit Haarlem, be- hoorende tot het regiment Cavalerie. Ook deze nummers hadden aller aan dacht. De avond werd geopend door den heer Visser, eere-lid van „Euphonie" Hij heette de aanwezigen namens het Comité welkom en dankte allen voor den steun aan de kas der Vereen, en bracht vervolgens een woord van dank aan de Directie der fabriek voor het af staan van het gebouw „Concordia", aan de Muziekvereeniging en haren directeur, aan de leden der Voordrach ten-club en aan de heeren, die scherm- demonstraties zouden geven. Een luid applaus toonde, dat de aan wezigen het met dé hartelijke dankbe tuigingen eens waren. In den loop van den avond werden loten verkocht voor de verloting van een sprei en een voethal of theemuts naar de keuze. De sprei werd gewonnen door Mej. Pirovano op No. 230 en de voetbal op j woorden dankt de vader hen voor al In^ h.et Kinder-Sanatorium „ï-ïoog- Blaricum" vinden wij Greta. Haar ge zicht straalt, van vreugde, ze wist er j wel iets van dokter heeft haar nu medegedeeld, dat ze morgen naar huis I zou gaan en vader haar zou komen ha- len. Aanvankelijk was zij opgenomen voor een kuur van 3 maanden, doch na afloop bleek, dat. het noodig was de kuur te verlengen met 3 maanden, als dan zou zij geheel genezen zijn. Met. steun van de Vereeniging kon de kuur worden voortgezet. Zij wist niet of ze huilen of lachen moest en deed het dan ook maar om toerbeurt. En is het nu heusch waar zuster, komt vader mij morgen halen, ga ik werkelijk naar huis? Ja, je gaat morgen, naar huis, je bent geheel en al beter, je weet echter beste Gre, altijd voorzich tig zijn. dan is en blijft alles in orde: Zij bleef opgewonden en had groote moeite om zich rustig te houden. Moeder was al vroeg op om alles in gereedheid te brengen voor de reis en ontvangst. Daar staan vader en dochtertje bij den directeur en directrice om af scheid te nemen. In korte hartelijke het goede aan zijn kind gedaan. Greta va.lt het toch zwaarder als zij gedacht had, dat afscheid nemen, voor al van zusters en patiëntjes. Zeker die zullen ook wel Kerstfeest vieren, doch niet in eigen kring, en hoe jong ook, gevoelde zij een bijzondere bevoorrechting boven de anderen. De reis was voorspoedig: moeder was niet. aan den trein, dat viel haar wel wat tegen, doch moeder wilde haar liever thuis ontvangen, dan kon zij haar geheel en al verwelkomen, zooals zij aan den trein niet zou kunnen doen. Daar zijn ze O, kind! wat zie je er heerlijk en kostelijk uit en (we gaan, hier hooren wij niet bij). De lichtjes branden in hun kerst boom, heerlijk klinkt hun gezang: Vrede op Aarde! In de menschen een welbehagen, en tranen van vreugde en dankbaarheid Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. ''^nd" wa^hebouden, en met overtuiging was hun uitspraak: No. 123 door P. de Pater. Een gezellig bal onder leiding van den heer J. W. D. Schmidz besloot den avond. De heer Herman van Gameren alhier is geslaagd in zijn examen voor derden stuurman. De heer Visser, vóór de opheffing chef bij den stoomtramdienst Velsen Alkmaar komt met 1 Januari in dienst hij de stadstram te Alkmaar. Zondag j.l. heeft de verkiezing plaats gehad van de leden van het Kies- college der Ned. Herv. Gem. alhier. In de plaats van den heer .T. H. Cloeck is j gekozen Mej. M. van den Hoek. Overi- gens zijn alle leden herkozen. In het begin van Januari 1924 zal de derde pont, de „Wijkeroog" in dienst gesteld worden, 't Is te wenschen, dat er tegen dien tijd een middel gevonden is tegen de roetverspreiding. KERSTFEEST. Vrede op aardel In de menschen een welbehagen. Druk is moeder in de weer, om de ka mer een feestelijk aanzien te geven, al les krijgt een extra beurt. Ziezoo, nu hier en daar wat hulst en wat tulpjes geplaatst en aangebracht en dan aan den kerstboom begonnen. Neen, eerst moet ik het nog eens le zen. Ja het staat er: Morgen, le Kerst dag, kunt ge uw dochtertje komen ha len, zij is „geheel hersteld". „Geheel hersteld", die woorden grif- Dank zij de Vereeniging tot bestrij ding der T. B. C., die door woord, ge schrift en daad. ons en een ieder, die hooren, lezen en zien wil, heeft voor gelicht. Onder den Kerstboom lag een extra gave voor de Vereeniging. Alsmede een lijst met de namen van 10 nieuwe leden, door Jan verzameld. Dank je wel hoor „Jan", prachtig ge werkt! V. O. 25-12-23. Prop.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1