ORGAAN VOOR D LSEN 4 t t Vemhjjnt Woessdsgs Zaterdags No. 19 Zaterdag 5 Januari 19S4 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Aoor nementsprijsf 1.per 3 meenden, franco per pcsl f 1.35 Aboi nementen worden aangenomen aan hel Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VEL itN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden Ingotond# m«d.d..liagSa «I cti. per regel - AdTertontic» 11. en m. S regel. i* j'd"' ™sel m"«J 20 «t«-Compart gelette advertentie» van 1 t.eam. S ragola fl.SS, iedere regal meer Ji cta. Kleine advertentiei en familieberiohten loomed, v.reeniglng. advertentiei mt de gemeente, nitelnitend bg Toomitbeta- ling, van 1 tot en met 6 regel. 10,76, iedere regel meer 15 et». Bg nieteontaate 5'1M°5.W,8óf F'"" prF"n korekead - Adrertentie, .adrea bureau ,.n alt blAfl' 10 fttl. nrtrn mrtr hatnrmmr» «n» .J a;* wi-j. in r fuaxutsiloiikioB gaarea Bureau tan dit blad' 10 cti. extra; xoor besorging ran op advertenties ingekomen brieven rekening g«bracht Bovenstaande regelpryzen worden met d voor advertflntiAu tmn kult., j. u» wordt 10 ets. in 6 ets, verhoogd ww - Aogoiuiyiocii women mei voor advertenties van buiten de gemeente Yelsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK ow bij verhuizing bet oude en het nieuwe adres, NIET aan dei- looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op tê KI en Do Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi) VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regel. F—: t De maand November voor de schatkist. Bijna 11 millioen is er in Nov. van dit jaar minder in de schatkist uit allerlei bronnen van inkomsten gevloeid dan in dezelfde maand van '22. Nov. '22 had een extra hooge totale ontvangst van bijna 51 millioen; maar ook al houden we daarmee rekening, blijft toch de da ling onrustbarend groot. De beide bronnen, die zooveel minder gaven, waren de inkomstenbelasting en de successierechten. Deze laatsten vormen een wisselvallig middel. Ster ven er in een maand een paar millio- nairs, dan geeft dat de volgende maand een zoet voordeeltje aan de schatkist. Maar een teeken van verarming, van achteruitgang en verval van vele ge zinnen is de mindere opbrengst der in komstenbelasting. Ook de jenever accijns bracht minder op dan in Nov. '22; het verschil is f 383000. Dit wijst niet alleen op verminderd gebruik, maar op toegenomen ontduiking. Er wordt veel over de grens gesmokkeld en ook clandistien gefabriceerd. Hoe hooger de accijns is, des te meer voor deel brengt het ontduiken der jenever belasting. Een minister van financiën, die drankbestrijder is, verkeert in een moeilijk parket. Hij moet als minister blij wezen, als ook deze bron van in komsten rijk vloeit, maar het moet hem tevens bedroeven, dat er nog zooveel gedronken wordt. Met het eene oog lachen dus en met het andere schreien! Bedenkelijk is ook de daling van ruim drie ton bij de invoerrechten in Nov.; dit wijst immers op een verflau wing van het handelsverkeer. De koop kracht van ons volk is afgenomen en daarom kunnen we minder uit het bui tenland koopen dan vroeger. Ieder land is winkel en kooper tevens. De winkel moet het druk hebben; er moet veel uitgevoerd worden, maar een volk moet ook de middelen hebben, om in- koopen te doen. Het best is, dat de waarde van in- en uitvoer elkander zoo ongeveer dekken. Onze uitvoer is sterk achteruitgegaan en de invoer hierheen daalt ook, om dat de ondernemings lust en de kapitaalkracht bij handel en nijverheid door de malaise geleden hebben. De tabaksaccijns heeft een meerdere opbrengst in Nov. van ruim drie ton. De minister verheugt zich, als hij een brandende sigaar en een rookende pijp ziet en hij wordt zeker geen lid der an- ti-nicotinebond. Wordt er zooveel meer gerookt? Men moet niet vergeten, dat deze belasting in Nov. '22 nog maar een paar maanden geheven werd en dat het altijd met een nieuwe belasting eenigen tijd duurt, voordat ze haar volle op brengst geeft. In de eerste elf maanden van dit jaar zijn de uitkomsten der verschillende middelen voor de schatkist bijna 36x/2 millioen minder geweest dan in diezelf de maanden van '22. December komt er nog hij en zal dit jaar wel geen Sinter klaassurprise gebracht hebben. We mo gen het inkomen der schatkist dit jaar gerust 40 millioen lager stellen dan in '22. En de daling der opbrengsten voor alle rubrieken van Rijksinkomsten zal in '24 nog wel niet tot staan komen. Als men meer uitgaven dan inkomen heeft, moet men de eersten trachten te verminderen of het laatste vermeerde ren of, wat het verstandigste is, beiden doen. De uitgaven kan men onderschei den in onvermijdelijken, nuttigen, over bodig. Zeker is het, dat er veel geld uit de schatkist verknoeid wordt. De re- geeringscommissie tot bezuiniging heeft het in haar rapport duidelijk aan getoond. Bij de nuttige uitgaven zal men de tering naar de nering moeten zetten. Onvermijdelijke uitgaven blij ven. De belastingdruk verzwaren zal wel niet mogelijk zijn, wenschelijk zeer ze ker niet. Maar er zou nog menig milli- oentje gewonnen kunnen worden, in dien niet een deel van inkomen en ver mogen aan het fiscaal oog ontsnapte. Dat oog ziet zeker scherper dan vroe ger. Maar toch wordt er zeker nog tot een belangrijk bedrag belastingen ont doken. Bij de eigen aangifte slaapt ge woonlijk het geweten, laat daarom de fiscus daarbij des te zorgzamer waken! De zieke man in het Oosten. Zoo werd vroeger algemeen Turkije genoemd, dat met een constant ledige schatkist onder voogdij der Europee- sche groote mogendheden leefde. In den wereldoorlog leek het wel, dat de Tur ken, althans hun Europeesch gebied zouden moeten verliezen. Constantino- pel bleef na den oorlog onder het toe zicht van de geallieerde militaire macht Maar sinds dien is veel veranderd. Tur kije heeft groote mlittaire en diploma tieke overwinningen behaald. ITet sürat er financieel niet slecht voor; het heeft tijdens de oorlogsjaren bijna geen pa piergeld uitgegeven en het nieuwe Tur kije, de republiek onder de halve maan schijnt wel een groote toekomst tege moet te zullen gaan. Telkens ziet men in de illustraties het portret van president Mustafa Kemal met zijn vrouw, het bleeke gelaat vol uitdrukking omlijst door een zwarte hoofddoek, die haar hals en schouders bedekt. Man en vrouw hooren bij el kaar. Soms ziet men Mustafa in uni form, soms ook in burger. Dan lijkt hij een heel gewoon man en een Europe aan: een ferm, open gezicht, elke trek drukt kracht uit. Het is de man, die Turkije uit zijn verval heeft gered. Maar heeft Turkije inderdaad een grootsche toekomst te wachten, is de zieke man geheel hersteld en gezond geworden? Bolsjewisten en Turken zullen samen (als een vloed uit het Oosten-Europa komen overstroomen, zoo is wel ge vreesd. Maar deze beicle landen hebben genoeg met zichzelf te doen. Turkije staat er economisch wanho pig slecht voor. Een groot deel der Turksche natie lijdt honger. „De uitga ven van den staat zijn driemaal groo ter dan de inkomsten niet tegenstaande enorme hooge belastingen. Turkije heeft zijn volkomen onafhankelijkheid veroverd, maar het heeft aan die vrij heid niets, zoolang de inwendige toe stand zoo deerlijk slecht is. Dat geldt vooral van Anatolië. Ook in andere pro vincies is de oorlogswoestenij gebleven; niets is herbouwd. Er ziin honderddui zenden woningen puin geworden en ge bleven. Wat is er van de vroegere be woners terecht gekomen? Anatolië heeft geen vee meer. De Turksche le gers betaalden niets maar hamen alles, wat ze noodig hadden, graan, vee. ver voermiddelen. Zoo kon de Turksche re geering goedkoop oorlogvoeren en be hoefde het geen stapels papiergeld uit te geven. Tering, geslachtsziekten en malaria dunnen de bevolking. Om de hooge belastingen verlaten vele hande laars het land; de uitvoerhandel is bij na geheel opgehouden. De soldaten, die jaren aaneen geooriogd hebben, zijn zonder pensioen naar huis gezonden. Werk is er niet en het werken hebben zij verleerd. Ze moeten toch leven en voeren daarom als rooversbenden oor log tegen de eigen natie soms zelfs on der aanvoering van ge.vezen officieren. Indien voormannen als Kemal, Ismet Pasha en anderen niet in staat zijn Tur kije weer tot de bronnen van welvaart te brengen en het te leeren uit die bron nen te putten, als ze niet het vele in den oorlog verwoeste gaan herstellen, zal Turkije nog zieker worden dan voor den oorlog, want een volk kan van den oorlog alleen niet leven noch door den oorlog alleen sterk zijn. Turkije heeft den oorlog met het zwaard gewonnen; de Engelschen hebben hun onderne ming naar de Dardenellen zien misluk ken, de Grieken hebben zich op een drafje voor de Turksche legers uit Klein-Azië moeten terugtrekken, maar nu staat het tegenover een anderen vij and, den nood en de verwarring en Ke mal zal waard zijn een groot man te heeton, als het hem gelukt dien vijand ook te verslaan. Hij heeft getoond ^et zwaard te kunnën hanteeren, nu kómt het er op aan met den troffel te werken. Ingepakt brood. Wat niet weet, wat niet deert, wordt wel beweerd. Een dwaas en geen wijs woord. Wie vergif in zijn eten naar bin nen krijgt, zonder het te weten, zal toch zeker de noodlottige gevolgen ervan ondervinden. Men kan de vrees voor gevaarlijke bacteriën zeker wel over drijven, maar het is toch verstandig zooveel mogelijk tegen die kleine, on zichtbare vijanden op zijn hoede te zijn. De bakker levert de beschuiten ge woonlijk netjes in papier verpakt af. Niemand raakt ze ir.de handen aan, voordat zij door den kooper worden op geborgen of gegeten. Die eenvoudige maatregel van voorzichtigheid en zin delijkheid wordt echter met het andere brood gewoonlijk niet genomen. Men krijgt om het brood hoogstens een klein stukje papier, dat het echter maar ge deeltelijk bedekt. En uit den kar neemt de venter het brood cn geeft het van hand tot hand. In de korf woelen vaak meerdere handen, om het verlangde brood te vinden. Het brood wordt door een oud kleedje tegen stof onvoldoende beschermd. Als men alles wist, zou men het brood vaak 'niet lusten. Maar erger dan vies is deze manier van be handeling van het brood; het is ook een gevaar voor de gezondheid. -De Engel - sche hygiënist C. E. Goddard zegt. dat het niet ingepakte brood besmet kan worden door het stof van de straat, door de vuile handen en door niezen en hoesten. vVan elke viif brood en ge kocht van wagens in het West End van Tonden bleek er een aan den buiten kant. besmet te ziin. Hij raadt daarom dringend aan het brood in waspapier in te pakken. Dat beeft nog een groot voordeel, dat het brood Ar langer versch in blijft. De korst wordt niet slap en bet inwendige niet droog en kruimelig. De kosten van dezen .maatregel zijn maar gering. Tn Amerika zal niemand brood koopen of meenemen, dat niet goed ingepakt is, waarom zullen we ten minste in dit opzicht niet Ameri- 'kaansch handelen? Ons trof deze raad van Goddard, om dat we juist een stapel broodén van on der een kleed uit een vroegere kinder wagen, thans transportmiddel van bak kerswaren, in den modder zagen vallen. Ze werden opgeraapt, weer onder het kleed geplaatst en de ergste modder werd er met een vieze mouw van een ouden mantel afgeveegd. Smakelijk eten! Wat niet weet, kan zeker deren. Wie weet, hoevele en gevaarlijke ziek tekiemen die brooden van de straat op geraapt niet in den mond van den eter zullen overbrengen. Jongens en meisjes. Jongens kunnen beter leeren dan meisjes, maar meisjes zijn ijveriger en leeren daarom beter dan jongens. Zoo is de ervaring van meenigen leeraar. Er is een onderzoek ingesteld nu ar de bevordering van jongens en meisjes de laatste tien jaar aan 16 der grootste hoogere burgerscholen. Het resultaat is, dat aan het eind van het eerste leer jaar meer meisjes dan jongens bevor- derd worden, dat geldt ook nog van het i tweede leerjaar, maar dan komt er een I verandering ten gunste van de jon- gens en in het vierde leerjaar winnen de jongens het van de meisjes. Zij schijnen het snelle tempo van het lee- 1 ren in de hoogere klassen niet zoo goed j te kunnen volgen als de jongens; aan meerdere hoogere burgerscholen heeft men dan ook een zes-jarige cursus voor 'j meisjes, die dan een jaar langer tijd hebben en doen over dezelfde leerstof als de jongens. j Het is niet waarschijnlijk, dat de ijver der meisjes in de hoogere klassen af neemt, wel beginnen de jongens dan meer ernst te maken met hun werk cn dan behalen zij een voorsprong, door- dat zij naar aanleg beter leeren kunnen dan de meisjes. Verkoudheid. Bijna iedere mensch voelt zich per jaar minstens een week ziek, zonder het bepaald te zijn, rillerig en gedrukt, heeft pijn in het hoofd en keel, lijdt aan verkoudheid. Velen hebben zoo ieder jaar wel een week of drie, vier be dorven. Men is dan te ziek ,om opge wekt zijn gewone bezigheden te doen en te goed, om naar bed te gaan. Er zijn duizend geneesmiddelen tegen verkoudheid, omdat er geen werkelijk geneesmiddel is. Men slikt heete thee, citroen, anijsmelk, kamille, vlierbloe- semaftreksel, drop, hoestballetjes, for maline, aspirine en wat al niet meer, gebruikt een stapel zakdoeken, is min stens ver dagen slecht te spreken, brommerig en humeurig en als men dan goed en wel zijn verkoudheid kwijt is, begint ze opnieuw. De een geeft den raad, onder de wol te kruipen, de an der om in den konden wind te loopen, de eerl waarschuwt tegen tocht, de an der spreekt van harden, de een zegt, dat mpn zich dik moet kleeden, de an der beweert nooit meer verkouden te zijn, sinds hij zijn flanelletje in de lin nenkast liet enz. enz. Maar de geleerden zijn het over de oorzaak der verkoudheid niet eens en weten ook geen genees- of voorbehoed middel. Hoewel verkoudheid leelijke gevolgen kan hebben en zij voor iede- ren mensch soms bepaald een vervelen de last is, bekommert de medische we tenschap zich weinig om de bestrijding der verkoudheid. Trouwens haar hulp wordt gewoonlijk niet ingeroepen. Voor een doktersvisite heeft men im mers een flesch Abdijstroop en volgens de advertenties is dat middel proba- tum. De praktische Amerikanen bedenken echter, dat er veel werk nagelaten wordt, veel kracht en veel dagen voor ieder verloren gaan door de kriebeling in neus en keel met een drukkend ge voel in het hoofd en algemeene loom heid en matheid. Zij gaan daarom de heele medische machinerie in werking stellen, om het wezen en de oorzaak der verkoudheid te ontdekken. Dat wordt dus een wilde jacht op den verkoudheidsbaccil. De medische we tenschap staat echter in Amerika niet hoog. Het staat zeer te bezien, dat zij het doodende wapen tegen den vijand zal vinden. Wellicht brengt zij het niet verder dan den raad, om eiken dag een schoonen zakdoek te nemen. Spaarzaamheid en gemeenschapszin. Spaarzaamheid is een deugd met een schaduwzijde; deze heet gierigheid. Al le deugden kunnen licht in een kwaad ontaarden. Vandaar de bekende Fran- 'sche uitdrukking: de fouten van zii-i goede eigenschappen. Fierheid wora licht eigenzinnigheid, waarheidszin lompheid. Het gevaar der spaarzaamheid, dat men te veel aan zichzelf gaat denken, aan zijn eigen bezit, het behoud en de WITTE I K U I S. Stel niet uit lid te worden van hel Witte Kruis tot dit noodig ia. Ziekt; somt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan 1 4.—. Voor f 1.50 Contributie per Jaar du* 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de* wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateria&l. Opgave van lidmaatschap geliev? men te richten aan den Administrate!!* den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat, t te Veli>e.roorcU vermeerdering daarvan, kan echter weggenomen* worden, door de spaar zaamheid met den gemeenschapszin in verbinding te brengen. Dezen zijn niet als water en olie onvereenigbaar. Het hoofd eener Rotterdamsche lagere school heeft een vereendging, De Spaar pot opgericht. De ouders der school gaande kinderen betalen twee cent per week contributie. Uit deze spaarpot worden de onkosten betaald van het aanschaffen van een-aquarium, hecto- graaf, projectielantaarn, versiering van gang en lokaal, dingen, die niet on der de leermiddelen vallen en daarom niet door het gemeentebestuur ver schaft worden. Bovendien wordt in deze kast een collectie aangelegd, te vormen door geschenken der ouders, soorten erts, cliché's, rubber enz. Zoo kan een aardig schoolmuseum ontstaan. Ouders hebben ^geld en onderdeelen voor de least toegezegd, die deze verzameling zal bevatten. Ook is er voor de leerlin gen een Sinterklaasfeestje georgani seerd van gelden, door de ouder-com- missie bijeengebracht. Hier hebben we een vorm van sparen voor nu.t en genoegen van het kind. Maar de ouders zullen daarbij niet al leen aan hun kind denken en door fa- milie-egoïsme gedreven worden. Men spaart immers met elkaar. Hetzelfde gebeurt door de kinderen, die sparen voor een schoolreisje. Ze be talen eenige centen per week en hebben daarvoor gezamenlijk eens in het jaar een prettig en leerzaam uitstapje. Wan neer het geld voor het schoolreisje door de kinderen zelf van hun zakcenten, snoepcenten, vervalletjes voor een boodschap enz. opgebracht wordt, leert het hun zuinigheid, zonder dat ze daarbij tot geldzucht worden gebracht. Het weerhoudt hen ervan, hun geld verkwistend en onnadenkend uit te ge ven en bovendien werkt men al sparend aan een gemeenschappelijk doel. Zeker wordt er gemeenschapszin aange kweekt, indien ook arme kinderen mee mogen, die niet in staat zijn de weke- lijksche contributie te betalen of een kind, dat weken lang ziek was en daar door met betalen te veel achterop ge raakte. Spaarzaamheid mag dan al tot gierigheid kunnen ontaarden, is niet het leelijkste juist een ontaarding van het bese? Onze staatsfinanciën. Een zuinigheidscommissie van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid heeft een aantal cijfers gepubliceerd ten bewijze, dat onze staatsfinanciën in een zeer ernstigen toestand verkeeren. Zij noemt ze waarschuwende cijfers. Bijzonder vestigt zij de aandacht op de kosten van volkshuisvesting. Volgens de commissie zal een groot deel der belangrijke uitgaven, door den staat gedaan in den vorm van voor schotten aan gemeenten als verlies moeten worden aangemerkt en dus op den duur als zoodanig moeten worden afgeschreven. De rente en aflossing dier voorgescho ten kapitalen kunnen slechts gevonden worden door een abnormalcn huur. Blijven de bouwvereenigingen in hun finantieele verplichtingen tegenover de gemeenten in gebreke, dan kan het rijk billijkheidshalve zijn eischen tegenover

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1