ORGAAN VOOR DE GEMEENTE.VELSEN No. 20 Woensdag 9 Januari 1924 9e Jaargang i IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. X HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Oemeentesecretarie ter inzage ligt het j verzoek met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Acetylena", d Amsterdam, om vergunning tot het jprichten van eene ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, Sectie E No. 420, gelegen aan den Rijks straatweg, te Santpoort. Op Dinsdag, den 22 Januari 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Ge meentehuize gelegenheid bestaan om be- «v-^zwaisn tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Oemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol- gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Oemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 8 Januari 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. t HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Oe meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de Naamlooze Vennootschap „Acetylena", te Amsterdam, gemachtigde van de N. V. Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging. te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen. afdeeling IJmui -den, Sectie I No. 2549, gelegen voor het i .gebouw Sluisplein C No. 31, een onder- igrondsche benzinewaarplaats met aftapin richting te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 2 Januari 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. GEMEENTERAAD. Vergadering van 8 Januari 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Vooraf wordt een besloten zitting ge houden. m Allereerst worden de ingekomen stukken behandeld. Ingekomen zijn de volgende stukken. Een schrijven van den Chr. Zeelieden- f bond te IJmuiden, om werkverschaffing of invoering van een steunregeling. (Wij achten het juiste moment hiervoor nog niet gekomen en stellen U daarom voor, het verzoek af te wijzen). Een adres van de Arbeiders Jeugd- Centrale om vrijstelling van de betaling van rechten voor het gebruik van schoollokalen (naar B. en W. om ad- vies). Alsvoren van L. H. Rings te Jan Gij- senvaart, waarbij hij in beroep komt tegen de weigering eener bouwvergun ning. (Wij stellen U voor, adressant niet ontvankelijk te verklaren, aangezien het beroep niet is ingesteld binnen den termijn, bij art. 124 der bouw- en wo- uingverordening bepaald. Alsvoren van S. Hogeland e.a. te 'Jmuiden, inzake het nemen van maat regelen betreffende autobussen. (Wij ^stellen U voor, aan adressanten te be- richten, dat door ons bereids de ver- eischte maatregelen zijn genomen. Een ontwerp-standplaatsvergunning is bij de stukken gevoegd). Een verzoek van J. Atema om eervol ontslag als hoofd der openbare lagere school C te IJmuiden en hoofd van het vervolgonderwijs. Wordt eervol ver leend. Een adres van M. J. Rolvink om een spoedige beslissing te nemen inzake den bouw van 100 woningen aan den Rijks- ^.straatweg te Velseroord (naar B. en W. advies). Als voren van de Turnvereeniging „IJmuiden" om vrijstelling van de be taling van rechten voor het gebruik van schoollokalen, of, indien dit niet moge lijk is, haar een subsidie te verleenen {naar B. en W. om advies). Als voren van P. Bleeker in zijne boe danigheid van directeur door N.V. Ex ploitatie Maatschappij, Velseroord" te Velseroord waarin verzocht wordt ver gunning te verleenen voor het aanleg gen van straten op een terrein, gelegen aan den Velserduinerbuurtweg te Vel seroord. (naar B. en W. om advies). Voorts is nog ingekomen een verzoek van C. de Vries te Santpoort om voor een half jaar ontheffing te verleenen inzake de verleende vergunning tot ex ploitatie van gronden te Santpoort. Verschillende leden maken bezwaren. Besloten wordt nog éénmaal uitstel te verleenen. De heer van der Steen vraagt waar om B. en W. inzake het adres van den Chr. Zeeliedenbond antwoorden dat het juiste moment voor invoering van een steunregeling of werkverschaffing nog niet gekomen is. De heer Handgraaf antwoordt dat de regeering zeker geen subsidie zal toe kennen. En dus wordt het zeer be zwaarlijk voor de gemeente. De heer van der Steen begrijpt dan de uitdrukking „het juiste moment" niet. De heer Schilling meent dat een ter zijde leggen van het adres niet aan gaat. De werkloosheid is nog groot. Wel spreekt de regeering steeds van crisiswerkloosheid en van diepzeevis- schers, maar vroeger toen er ook werk loosheid was, werd er ook wat voor de menschen gedaan. Op 't oogenblik gaat 't niet om de diepzeevisschers, maar vele arbeiders zijn werkloos. Spr. stelt voor het adres aan te houden en nader onderzoek te doen. De heer ten Broeke zegt dat gevraagd wordt een steunverleening of werkver schaffing. Er wordt gezegd dat er geen objecten voor werkverschaffing zijn. Spr. had het beter gevonden als B. en W. prae-advies op dit verzoek hadden gegeven en objecten voor werkverschaf fing hadden gezocht. De heer Bosman zegt dat er veel werkloosheid is, spr. ondervindt dit da gelijks. Als er objecten voor werkver schaffing worden gezocht, wijst spr. op de rioleering van den Groote Hout- of Koningsweg, wat hoofdzakelijk han denarbeid is. Het voorstel van den heerSchillinn om deze zaak aan te houden, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Benoemd wordt tot onderwijzer in de gymnastiek aan de scholen D, E, P, G en H de heer J. W. G. Odink, leeraar aan de gymnastiekschool der Mij. tot Nut van 't Algemeen te Wageningen en onderwijzer in de gymnastiek aan de Rijks-Normaallessen te Rhenen. Mede op de voordracht stonden de heeren J. Barneveld, onderwijzer in de gymnastiek aan de scholen voor U. L. O. te Gorredijk en Joure en P. Dobben- ga, onderwijzer in de gymnastiek aan de op. lagere scholen te Deventer. De algemeene beschouwingen over de gemeente-begrooting worden door den heer Dalmeijer geopend. De heer Dalmeijer spreekt zijn leed wezen uit over het niet behandelen der begrooting in af deelingen. Dit had de discussies kunnen bekorten. Temeer waar spr. het resultaat van algemeene beschouwingen gering acht, omdat men op die beschouwingen niet voldoende antwoord krijgt. Spr. wil daarom alleen wat zeggen over de nota van B. en W. en wel eerst over den sluitpost. Het college neemt de hoofdelijke omslag als sluitpost, maar deze is dit niet. In werkelijkheid is de loonsverlaging de sluitpost en daar over zal het vandaag ook voornamelijk gaan. Spr. heeft uit de nota gezien dat er geen eendracht in het college was om de einden bij elkaar te krijgen. Tus- schen de regels door kunnen wij lezen, dat het in het college was: zooveel hoof den, zooveel zinnen. Spr. heeft den indruk dat deloonsver- laging niet noodig was geweest. Er wordt in de begrooting te ruim ge raamd. Spr. meent vooral dat dit het geval is bij het bedrijf Openbare Wer ken. Daar juicht men steeds: wij zijn beneden de begrooting gebleven, maar dat komt door de te hooge ramingen. In de Commissie van Openbare Werken is deze meening gedeeld. Spr. heeft wat de hoofdelijke omslag aangaat, de meening gedeeld, dat wij de toekomst donker moeten inzien, al zal wellicht er meer ontvangen worden dan het geraamde bedrag. Spr. heeft dan ook met sympathie gezen dat B. en W. getracht hebben de Rijksuitkeering verhoogd te krijgen. Dit is zeer noodig, want onrechtvaardig is de wijze, waar op wij door de regeering behandeld worden. Maar al willen wij dus dehoofdelijke omslag niet verhoogen, wij gelooven wel„gflat er door intensievere progres sieve heffing méér uit de hoofdelijke omslag ware te halen. Spr. vil nogmaals wijzen op een ge makkelijker wijze van betalen der be lastingen enz. Vroeger hebben wij ook al gevraagd deze hier in te voeren. Waar er nog niets gedaan is en wij nog geen afdoend antwoord hebben, wil spr. nog eens aandringen op het ter hand nemen van deze zaak en spr. hoopt dan niet meer afgescheept te worden met een antwoord, dat de zaak bestudeerd wordt, maar dat er wat gedaan zal worden. Sprekers fractie had met een voorstel willen komen, maar waar de diensten der gemeente hier alleen over de gege vens beschikken, wilden wij dit niet doen. Spr. zou ook eenige politieke be schouwingen kunnen houden, over de samenstelling van den raad en de wet houdersbenoeming, maar zal dit voor- loopig niet doen, om zoo kort mogelijk te zijn, al zal spr. er wellicht bij de dis cussies wel op komen. Spr. wil het wel hebben over de voor stellen inzake den pensioenaftrek, het voornaamste van dezen dag. Spr. wijst op de drie voorstellen, waarvan dat van den heer Schuitenmaker een tusschen- voorstel is, duurder dan de 3a/2 procent, waartoe het georganiseerd overleg be reid is, wait spr. met eenige voorbeelden aanloopt. De heer Dalmeijer zegt dat op ver schillende posten kan bezuinigd wor den. Maar het voornaamste voorstel der Finantiëele Commissie, om eenige nieu we bestratingswerken te financieren uit een geldleening, zullen een bespa ring op de uitgaven van ruim f 22000 geven. Gezien dit voorstel, vraagt spr. zich af of de loonsverlaging wel noodig is. Als sprekers fractie echter voor de 3*/2 procent zal stemmen, is dit omdat men daartoe in het georganiseerd over leg is gekomen, en wij vinden de in stelling van het georganiseerd overleg van zoo groot belang, dat wij ons aan het daar beslotene zullen houden. Spr. zegt minder te spreken te zijn over de verlenging der werkweek tot. 48 uur, al is het georganiseerd overleg dan ook hierin mede gegaan. Tenslotte wil spr. nog enkele dingren opmerken. Spr. vraagt wat voor zaken gedurende de 12 maanden de aandacht vragen. Dan noemt spr. een openbare Bewaarschool te IJmuiden, die nog wel niet gesticht kan worden, maar die spr. dan toch gaarne pro memorie op de begrooting had gezien. Ook de Open bare Leeszaal te IJmuiden is een ur gente kwestie en niet van gisteren. Voorts vraagt spr. hoe het staat met d<> stichting van een werk- en leerschool. Dan herinnert spr. nog aan de kwes tie van een ziekenhuis en den woning bouw en spr. vertrouwt dat B. en W. hieraan hun aandacht zullen blijven schenken. Spr. wijst nog op het grondbedrijf, dat geem bedrijf is. Het is een grond- administratie, n.l. het bijschrijven van rente. Maar er wordt niets gedaan voor exploitatie der gronden. De heele kwes tie hangt af van de erfpachtsvoorwaar- den, maar hierover kan men toch niet ten eenige dage blijven struikelen. Verleden jaar is ook al gevraagd recla me te maken en nu moeten we het nog eens herhalen. Laten B. en W. nu trach ten de gronden productief te maken. De heer Tusenius zegt zeer bescheiden te zullen zijn. De behandeling der be grooting is een financiëele geste en spr. zegt B. en W. zooveel mogelijk te zullen steunen in hun streven naar be zuiniging. Het spijt spr. dat dat ver schillende optimistische beschouwin gen zijn gehouden, spr. meent naar aan leiding van vroegere jaren. Spr. wil enkele dingen opmerken, n.l. dat de brandweer te IJmuiden niet vol doende in orde is om groote branden te blusschen. Dan wijst spr. op de slechte verbinding over het Noordzee kanaal. Dit is een misstand, want tal van arbeiders gaan hierom in Bever wijk wonen. Spr. vraagt B. en W. hier in verandering te brengen. Spr. zegt dat het vervoer van zieken allerellendigst is, er is geen enkele fat soenlijke vervoergelegenheid. Wie ge zien heeft hoe de bij den laatsten storm aangebrachte zieken behandeld zijn vindt dit vreeselijk. Zij worden soms in koude pakhuizen geschoven en in een wagentje, dat op een hondenhok gelijkt, vervoerd. Spr. wijst op Haarlem, waar een overeen komst is getroffen met een firma voor het zielcenvervoer. De heer Vermeulen zegt dat in de vo rige vergadering een opmerking tegen spr. is gemaakt, dat de besprekingen in den raad niet hun uitgangspunt mogen vinden in de pers. Dit is zeer juist, maar spr. Wil het nog eens doen, als het kan. De Voorzitter: Ik zal zien, maar zal dan zeer attent zijn. De heer Vermeulen zegt dat in de pers is geklaagd dat de begrooting zoo laat behandeld wordt en dat er van de raadsvergaderingen zoo weinig va.lt te overzichten. Spr. hoopt dat dit nog dik wijls gezegd zal worden, want hieruit blijkt dat er een goede wisselwerking is tusschen B. en W. en den raad. Spr. zegt dat we in een zeer moeilij ken tijd leven, waarin het visscherijbe- drijf overal met groote moeilijkheden heeft te kampen. Spr. wil er niet over uitweiden, maar zegt toch dat het dankbaar moet stemmen dat sedert een paar weken een begin van uitvoer van- visch naar Duitschland plaats heeft, terwijl ook flinke hoeveelheden haring naar Duitschland gaan. Eén zwaluw maakt geen zomer, maar wij mogen dankbaar zijn voor deze pers pectieven. Bij de eerste vergadering van dezen raad heeft spr. het gehad over de sa menstelling van het college van B. en W. Spr. heeft toen gezegd dat een uit breiding van het college niet verwerpe lijk zou zijn. Spr. komt daar nog eens op terug en zegt dat er verschillende redenen voor zijn. B.v. dat er nu een even getal in het college is, wat hij stemmingen ongewenscht is. Bij staking van stemmen b.v. moet de stem van den Voorzitter beslissen, wat spr. niet ge- wenscht acht, al bedoelt hij hiermede niets bezwarends tegen het persoonlijk beleid van den Voorzitter, maar de Burgemeester moet staan boven de partijen. Daarom acht spr. een oneven getal yan het college gewenscht. De heer Tusenius: Stuur één man naar huis. De heer Vermeulen: De heer Tusenius geeft mij een argument in handen, maar dan moeten we niet achteruit, maar vooruit. Niet dat spr. van de wethouders ambtenaren wil maken, spr. wil dat dit juist niet gebeurt door deze uitbreiding en dat eenige men schen uit het particuliere leven het da gelijks bestuur vormen en daarvan ieder een bescheiden deel krijgen. Wat de financiën aangaat, spr. heeft het zeer onaangenaam getroffen dat men de pensiocnaftrek voor de ambte naren en werklieden verbindt aan de bezuiniging. Dat mag niet, het loon- vraagstuk staat los van de fnanciën der gemeente. Men zegt steeds dat de amb tenaren de bezuiniging moeten betalen, maar naast de malaise zijn er nog ande re redenen voor, b.v. de terugkeer naar meer normale tijden. Hoever we dit be naderen weet spr. niet» maar we moeten daar toch heen. Spr. zegt de stukken van het georga niseerd overleg gelezen te hebben maar vond ze niet verheffend. Spreker wil alleen aan de arbeiders hulde brengen, die een lesje hebben gegeven aan de ambtenaren en de politie. Spr. gelooft dat de werklie den het best den ernst der tijden hebben gevoeld. Spr. kan zich zeer goed vereenigen met de 8V2 aftrek en de 48-urige werkweek en wijst er op dat de arbei ders in de particuliere bedrijven meer hebben moeten laten en de gemeente werklieden in veel gunstiger positie verkeeren, door hun vastheid van posi tie. Spr. zou zoo gaarne zien dat de voorstellen inzake den aftrek met al gemeene stemmen werden aangeno men, waarom spr. ook een tusschen- voorstel wil doen, dat f 7400 zal kosten. Spr. meent voorts dat verschillende subsidies aan vereenigingen besnoeid moeten worden. En er moet een rege ling komen, dat vereenigingen zelf een bedrag moeten opbrengen, alvorens voor subsidie in aanmerking te komen. Wat de zware taak der armbesturen betreft, het moet blijven gaan als nu, maar voor dezen buitengewonen tijd moeten er buitengewone maatregelen worden genomen. Niet dat spr. hierom een extra-ambtenaar wil aanstellen. Als we onze financiën stevig willen maken, moeten we zorgen dat voor diensten aan particulieren goed betaald wordt. Maar we mogen er ook geen groote winsten op maken, wat wel ge beurt bij de vleeschkeuring. Wat de belastingen betreft, spr. meent dat er, 't koste wat kost, op verlaging moet worden aangedrongen. Want er is overal een sterke inzinking en ieder zal wel toegeven dat „das kapital" meer heeft moeten laten dan 8V2 Wij zul len alles moeten doen om iets terug te krijgen van de oude veerkracht. Spr. onderstreept wat de heer Dal meijer heeft gezegd inzake het grond bedrijf. Spr. dringt aan op bezuiniging bij het bedrijf Openbare Werken. Het kan min der daar. Spr. is voor goed onderhoud der wegen, maar het behoeft niet kost baar. De heer Visser zegt zeer teleurgesteld te zijn over hèt georganiseerd overleg en acht het een fout van B. en W. dat het zoo gegaan is. Want spr. is van mee ning dat B. en W. drie dingen hebben verwaarloosd, n.l. dat de voorstellen te laat zijn ingediend; ten tweede dat de cijfers al vooruit bepaald waren en geen enkele toelichting bij het voorstel was gegeven, ten laatste de starre houding van den Voorzitter van het georgani seerd overleg. Spr. gelooft dat de wethouder van Openbare Werken als voorzitter geen andere houding kon aannemen, maar bij overleg moet ieder nader kunnen komen. De heer Bosman komt op tegen de meening dat onze financiën er mooi voor staan. B. en W. zeggen: ze zijn ge zond. Ja, zegt spr., als dit zoo is, is het ten koste van veel ontbering. De wegen zijn slécht, we hebben een slecht zieken- vervoer, geen leeszaal, geen overzetveer enz. "''T Spr. klaagt ovej* de inning der belastin. gen, de biljetten worden zeer laat uit gereikt, een groot deel der inwoners heeft nog de aanslagen niet. Wat de armbesturen betreft, deze hebben al lang gevoeld dat er een schikking moest komen. Zij hebben de werkloozen willen overdoen, een tijdelijk ambtenaar wil len aanstellen, maar B. en W. hebben er geen ooren naar, zij laten de armbestu ren tobben. En dus worden deze dik wijls bij den neus genomen, omdat er geen voldoende controle is. Wil men dus wat doen, dat het dan spoedig zij. De heer Schilling zegt enkele dingen te willen opmerken over de verkiezin gen. Ieder, die de cijfers heeft gezien, zal de huidige samenstelling van den raad een gefingeerde noemen, wat een gevolg is van de fouten van ons huidig kiesstelsel. Het gevolg is geweest, dat we een college van B. en W. hebben ge kregen, dat niet de sympathie van den geheelen raad wegdroeg. De wethou dersverkiezing is een onaangename kwestie geweest. De eene groep huldig de het „laat zitten wat zit", de andere wilde anders, met gevolg dat er daar om thans een minder goede samenwer king is. Spr. is niet voor een vierde wet houder en deze was niet noodig, als men met den wensch der eene groep reke ning had gehouden. Als men een vierde wethouder wil, mogen we elkaar wel goed aankijken, wie dat worden moet. Het is beter een der wethouders terug te nemen en er een ander neer te zetten, i?m snaren wre f 2500 uit. Volkomen juist is de opmerking dat de regeering beknibbelt op wrat ons rechtmatig toekomt en goed is wat B. en W. in dezen hebben gedaan. Maar daarom ook moeten we niet den weg opgaan van allerlei bezuinigingen, wrant dan zal het Rijk ons nog steeds meer beknibbelen. Wij moeten eerst ons rechtmatig deel hebben van onze be lastingen. Wat den pensioenaftrek aangaat, men behoeft geen hulde te brengen aan de werklieden. Deze hebben zoo gedaan, omdat ze wilden redden, wat er te red den viel. De loonen zijn laag en de werklieden kunnen zeker geen cent missen. Wij moeten hier niet spreken over de loonen in particuliere bedrijven. Van de loonen der werklieden kan geen 8l/2, zelfs geen 3V2 af*

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1