Wat de 48-urige werkweek betreft, Spr. vraagt wat dit ér mee te makei heeft. De politiemannen willen niets missen, maar zij zullen ook 3'/2 moe ten missen, vooral waar hun loone veel beter zijn dan die der werklieden- Men wil bezuinigen op allerlei, b.v, ook op de huurcommissies. Hier wil spr. ernstig waarschuwen en vragen waar blijft de teruggang naar normale tijden. De arbeiders betalen nu al 50 meer huur dan vroeger en als de huis jesmelkers worden losgelaten, is het eind er van weg. Voor krotten worden hooge huren gevraagd en onlangs werd voor een ark in de Breesaap, waar in tegenstelling met de ark van Noach niet van ieder twee, maar nauwelijks twee menschen in konden, een schandelijke huur gevraagd. Men wil zelfs f 100 bezuinigen op de kleeding van den gemeentebode, zoo dat we dezen binnenkort zien loopen met een jas met één slip. Er is ook gezegd dat er door intensie ve progressie meer gehaald kon wor den uit den hoofdelijken omslag. Spr, gelooft van niet, de arbeiders kunnen niet meer opbrengen. Spr. onderschrijft wat gezegd is over de brandweer te IJmuiden. Als bij den laatsten brand niet alles meegeloopen was, was misschien half IJmuiden af gebrand. Spr. dringt op spoedige reor ganisatie aan. Voorts dringt spr. aan op-eeri nieuwe post voor de aanschaffing van een zie kenauto. De Voorzitter zegt dat het voor de le den van B. en W. moeilijk is te ant woorden. Wij hebben geen overleg ge pleegd en het is alleen mogelijk dat de wethouders ieder voor zich persoonlijk antwoorden. De heer Schilling zegt te begrijpen dat B. en W. niet op alles kunnen antwoor den, maar als dan B. -en W. niet al wat opgemerkt is, naast zich zullen neerleg gen. De Voorzitter: Daar zal geen sprake van zijn. Spr. zegt dat opgemerkt is dat er geen unanimiteit heerschte in het college van B. en W. inzake den pen sioenaftrek. Maar dit is begrijpelijk. De heer Vermeulen voerde ook aan de mogelijkheid dat de stem van den Voor zittel' in het college van B. en W. den doorslag kan geven. Dit is een paar maal gebeurd. Spr. kan echter den heer Vermeulen gerust stellen, het is nooit geweest in politieke kwesties en zelfs al ware dit het geval, dan hoopt spr. daar .nog boven te blijven staan. Wat een ophaaldienst voor de belas tingen aangaat, het is eigenlijk niet de moeite waard, het geldt alleen de straatbelasting en de schoolgelden. Of men moet er een girodienst van willen maken, tevens voor betaling van gas- en waterleiding. Maar zulk een insti tuut zal aan ambtenaren wat kosten Spr. zegt echter toe -dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken. Met de opmerkingen over het grondbe drijf is spr. het eens. Hiervoor is noodig reclame en een billijke belastingheffing. De heer Landeweert: Onze belastin gen zijn behoorlijk. Wat zijn gemeenten, waar men geen belasting betaalt? De Voorzitter: Zeer juist, maar ner gens heeft men, wat wij hebben, twee gemeenten als Velsen en Bloemendaal naast elkaar. Spr. zou ook wenschen dat er een meer gelijke belastingheffing kwam van de gemeenten. Wat de brandweer aangaat, nu er in IJmuiden een nieuwe opperbrandmees- ter is, kan men spoedig een reorgani satie-voorstel tegemoet zien. Bijzondere maatregelen voor de arm besturen zijn in vergevorderden staat van voorbereiding. De heer Bosman: Ik vrees er voor. Het gaat nog niet hard genoeg. De Voorzitter: Dit komt ook door de voortreffelijkheid der armbesturen zelf. Wanneer de financiën gezond zijn, is dit heel iets anders dan dat ze er mooi voor staan. Spr. is er echter niet voor om, wat de Fin. Commissie wil, te gaan leenen voor wegenverbetering. Dat zijn geen objecten voor geldleeningen. Wat betreft de late uitreiking der be lasting-biljetten, daaraan is weinig te doen. 't Beste is deze kwestie aanhan gig te maken bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten en spr. is gaarne be reid dit te doen. De heer Dunnebier zegt dat aange drongen is op zuiniger beheer bij Open bare Werken. Spr. wijst er echter op dat ook nu de cijfers weer lager zijn ge raamd dan verleden jaar en dat van op jagen geen sprake is. Spr. onderschrijft wat de Voorzitter zeide, n.l. dat voor vernieuwing van straten geen leening moet worden aangegaan. De heer Landeweert zegt uit de alge- meene beschouwingen opgemaakt te hebben een toon van waardeering voor het werk van het college in het afge- Loopen jaar. De heer Schilling: Er is ook niets aan de hand geweest. De heer Tusenius: Wij hebben niet kunnen critiseeren. De heer Landeweert zegt dat inzake de stichting van een werk- en leerschool op advies wordt gewacht van cenige vrouwenorganisaties en dat door inge bruikname der voormalige tuchtschool deze zaak geen voortgang heeft. De kwestie van een openbare bewaar school te IJmuiden is commissoriaal gemaakt, daarom zal spr. het rapport der raadscommissie afwachten. Wat betreft den pensioenaftrek zegt spr. dat er van een flatteéi en der be grootingscijfers geen sprake is. Een ver. hooging van den hoofdelijken omslag is in B. en W. besproken, maar spr. heeft zich laten overtuigen dat dit in dezen tijd niet mogelijk is. Spr. is mede geko men tot het voorstel van 8'/2 aftrek om-dat ook de Rijksambtenaren die moeten missen en ook de onderwijzers Spr. deed dit niet uit volle overtuiging cn met ambitie, maar door de harde noodzakelijkheid. Als het mogelijk is tot 31/te komen, wil spr. als principieel voorstander van het georganiseerd overleg daartoe gaarne medewerken. Maar we moeten bedenken, dat we als gemeente onze sociale taak niet mogen verwaarloozen en het gaat niet aan te zeggen dat dan het witten van school lokalen enz. wel een jaar wachten kan Replieken. De heer Roelse zegt dat de heer Vei' meulen de werklieden boven de ambte naren prees. Maar dat beteekende voor de werklieden een groot offer. Als men de werklieden in particulieren dienst in ongelijke positie acht met de gemeente werklieden, zijn de eersten er niets bij gebaat, als wij de loonen onzer werklic den gaan verminderen. Het is in 't be lang der eersten, om de loonen der meentewerklieden zoo lang mogelijk op peil te houden. Men wil naar normale tijden terug, maai' spr. wijst er op dat het belastbaar inkomen in onze gemeente v. f 3.216.000 in 1914 steeg tot f 11.755.000 in 1923. Een gunstige stijging in verhouding naar den aanwas der bevolking. De hoofde lijke omslag steeg in die jaren van 4 lol 5.8 Spr. wijst er voorts nog op dat we thans ook andere verhoudingen hebben dan voor 10 jaar, Spr. zegt niet mee te kunnen gaan met het schrappen van subsidies. Het is be ter dat velen, dan enkelen voor de so ciale nooden zorgen. Voor een Bewaar school te IJmuiden moet in de allereer ste plaats gezorgd worden. De heer v. d. Steen vraagt of een op haaldienst voor de belastingen niet door particulieren geëxploiteerd kan worden met steun van B. en W Inzake het georganiseerd overleg wenscht spr. voor den Voorzitter daar van vrij mandaat. Het was nu een on aangename positie voor de raadsleden daarin, die daar de verschillen moesten overbruggen. De heer Visser zegt inzake zijn op merkingen over 't georganiseerd over leg geen antwoord van B. en W. te heb ben gehad. De Voorzitter: Wij hebben ook niet overlegd. De heer Visser hoopt dan later af doend antwoord te krijgen. De heer Vermeulen zegt geen aan merking bedoeld te hebben op het be leid van B. en W. Spr. deelt niet de opinie van den heer Schilling inzake de wethoudersverkiezing. De uitbreiding van het college was een mooi ding ge weest voor de democratische richtingen in den raad, want bij het meedragen dei' verantwoordelijkheid is men vaak meer gematigd. Van hetgeen spr. zei over 't georga niseerd overleg, wil hij een fout her stellen. Spr. bedoelde dat de arbeiders het verst waren gegaan; de politie wil de niets laten valen, de ambtenaren wil den 3'/2 missen, maar de werklieden kwamen ook tot de 48-urige werkweek. Spr. gelooft niet dat ze dit uit nood heb ben gedaan, hun loonen zijn niet laag en kunnen vergeleken worden met, die in de particuliere bedrijven. Een Bewaarschool stichten te IJmui- en kan nog niet, wordt gezegd. Maar waarom kijken de voorstanders ook niet naar binnen? Er zijn verschillen de particuliere bewaarscholen met ge meente-subsidie, ook twee neutrale. Als alle bijzondere scholen werden gesloten en ide gemeente daarvoor moest_zorgen, kon zij het geld nooit opbrengen. Waar om sticht men geen particuliere Be waarschool? De heer Dalmeiier zegt dat in Zaan dam ook het innen der rijksbelasting door den ophaaldienst geschiedt. Spr. zegt dat wat de heer v. d. Steen wil, een ophaaldienst door particulieren, niet opgaat. Inzake het leenen van wegen, wij wil len dit niet voor gewoon onderhoud, maar voor algeheele vernieuwing. Wat. den pensioenaftrek aangaat, als men aan de 3'/2 wil tornen, vindt de raad sprekers fractie tegenover zich De heer Wardenaar zegt dat rechts er niets aan kan doen, dat de wethouders was onze houding ook heel anders ge weest. Spr. had liever gezien dat de gelden voor de armbesturen waren besteed aan productief werk, dan waren de men schen ook niet zoo gedemoraliseerd geworden. Hiermede zijn de replieken ten einde. Pensioenenaftrek. De Voorzitter stelt nu eerst aan de or de de voorstellen inzake den pensioen- aftrek. Spr. vraagt of het advies van het ge organiseerd overleg (3'/2 wordt over genomen. De heeren Visser, Schaar enz. nemen dit over. De heer Tusenius vraagt waarom niet eerst het voorsel van B. en W. afgehan deld wordt. De Voorzitter: Omdat we zeker zijn dat het verworpen wordt. Waarom dan onnoodig werk? De heer Schuitenmaker gelooft ook dat het voorstel van B. en W. verw<# pen wordt. Men ziet er in loonsverla ging en al kan spr. de teleurstelling be grijpen, spr. ziet dit er niet in. Toen het spoorwegpersoneel verleden jaar de keus had tusschen loonsverlaging of 81/» procent pensioenaftrek, koos het dit laatste. Spr. heeft verschillende ambtenaren gesproken en weet wel dat het hierin zaliger is te ontvangen dan te geven. Maar als 'daar het heilig moeten is, kan het niet anders. Spr. heeft het zoo ge zien: als de salarissen niet op peil zijn, moeten deze eerst op peil gebracht wor den en dan moeten de 81/» er af. Maar indien het premievrij pensioen een recht der ambtenaren is, dan wil spr. er niet meer over praten en er niet aan tornen, Wat sprekers voorstel aangaat, men zegt het beteekent niet veel. Maar spr is zelf ambtenaar geweest en vindt de verschillen nog al beduidend. Bij f 1500 salaris is het niet ver van de 3'/2 af en voor gezinnen met kinderen gaat het daar nog beneden. Spr. wijst er op dat de heer Lande weert het voorstel van 8V2 mede heeft ingediend. Het ware beter geweest als deze dadelijk een ander standpunt had ingenomen. Spr. wijst op het artikel van den heer Schaper in Het Volk, die ook wees op de noodzakelijkheid van harde maatregelen in dezen tijd. De heer Landeweert zegt -dat zijn hou ding bevreemding heeft gewekt. Maar spr. gevoelde de noodzakelijkheid van bezuiniging. En een loonsverlaging zou meer gevraagd hebben dan 8*/2 dus was spr. voor het laatste. De begrooting passeerde echter andere stations, er zijn andere wegen geopend, waar spr. in principe voor is en daarom is voor hem de noodzakelijkheid der 8'/2 van de baan De heer Schilling zegt dat den heer Landeweert ten onrechte inconsequen tie is verweten. De heer Schuitenmaker is trouwens zelf inconsequent. Deze zegt zelf, als er geen recht is moet het 8l/: zijn, maar doet dan toch een tusschen voorstel. De leiders der organisaties hebben in georganiseerd overleg hun best, ge daan, maar hebben de 3V2 gekozen als het beste. Wat het spoorwegperso neel aangaat, dit koos de 8'/;, omdat bij de keuze van loonsverlaging daar na de 81/., gekomen zou zijn, dus 17%. De heer Visser heeft ook verschillen de bezwaren tegen het vaorstel-Sehui- tenmaker. De heer N.iïssen zegt. dat het georga niseerd overleg voortaan anders moet gaan. De voorstellen moeten los zijn van de begrooting, daaraan moet men de werktijden enz. niet gaan koppelen De R.K. fractie zal stemmen voor de 3Vü Spr. dringt er op aan dat de voor stellen voortaan niet te laat bij het ge organiseerd overleg komen. De heer Bosman zag in de vergade ring van het georganiseerd overleg iets moois, omdat velen daar ijverden voor premievrij pensioen, waarvan spr. een groot voorstander is, ook voor ouden van dagen. Spr. hoopt dat deze man nen daar nu ook eens om willen den ken. Spr. zegt niet veel te voelen voor het voorstel-Schuitenmaker, van welks in diening spr. niets wist. De heer Schilling: De fractie is ver deeld. De heer Schuitenmelker: Dat gebeurt jullie ook wel. De heer Rosman zegt het voorstel- Schuitenmaker te zien als een soort be lasting met progressie. De heer Sluiters kan niet goedkeuren zooals deze zaak behandeld is. Spr. vraagt of er niet op andere wijze bezui nigd kan worden. De ambtenaren en werklieden willen daar gaarne toe me dewerken, als ze maar een gewillig oor vonden bij B. en W. Spr. zegt dat de arbeiders de 45-urige werkweek hebben laten vallen. Dat be- verkiezing niet naar den zin van den vreemdt hem, want die krijgen ze nooit heer Schilling afgeloopen is. Wij waren terug, beter hadden ze de 8V2 kunnen ook niet tevreden, maar als de leden kiezen. Spr. meent ook dat het overleg der S. D. A, P. anders waren opgetreden, niet deugde. De Voorzitter zegt dat iedereen ge vraagd is inzake de invoering van be zuinigingen en er zijn al verschillende ingevoerd. Daarvoor zijn alle wethou ders te vinden. De heer Sluiters vindt dit niet de ma nier, men moet ze alle bij elkaar roepen. De Voorzitter zegt dat ieder 't per soonlijk 't beste weet, spr. wil er geen soort raad van maken. De heer ten Broeke zegt aanvankelijk niet voor 3'/2 aftrek te zijn geweest, maar gehoord de discussies en gezien dat er geen belasting verhooging zal plaats hebben, zal spr. er voor stemmen De heer Vermeulen zegt wel te be merken dat er geen kans is voor zijn tusschenvoorstel en zal het daarom niet indienen. De discussies vertellen spr. hoe de arbeidersleiders in het georgani seerd overleg preeken voor eigen pa rochie. De Voorzitter zegt dat aanmerking is gemaakt op de houding van den voor zittel' van het georganiseerd overleg, maar spr. zou ook zoo gedaan hebben Deze kon niet anders handelen. De 3V2 is niet anders dan een te rugname der loonsverhooging, verleden jaar toegekend, lang nadat de inzinking was gekomen. De heer Maas zegt de Voorzitter van het overleg alles schoof op de raadsle den daarin, spr. meent dat ook van den kant van B. en W. moet medegewerkt worden tot een compromis. De werklie den hebben zich dan ook noodgedwon gen tot het offer bereid verklaard. De heer Schuitenmaker zegt dat 't hem niet te doen is om een spaak in 't wiel te steken voorde ambtenaren. Spr. wilde echter de lagere loonen tegemoet komen. Bij 3*/2 wil spr .dit voor één jaar vastleggen. Spr. zegt dat de heer Schilling op merkte dat sprekers fractie verdeeld was, maar spr. herinnert aan wat pas met den heer Schilling gebeurd is. De geschiedenis van Daniël in de leeu wenkuil is nog zeer versch. Maar Da niël is als triumfator uit den kuil ge komen en nu eten de beestjes weer allen uit zijn hand. (Daverend en bulderend gelach) De heer Dunnebier betreurt de vele critiek op zijn houding als voorzitter van het georganiseerd overleg. Spr. zegt dat de loonen der werklieden zijn, deze bedragen 275 van die van 1914 en bij 81/,, aftrek zouden ze nog 250 bedragen. De heer Schilling: Kunt u er van eten? De heer Duimobier: Dat is geen vraag. De een komt er van f 2000, de andere nog niet van f 7000. De voorstellen komen nu in stem ming. Eerst dat van B. en W. (81/., Dit wordt met 183 stemmen verworpen. Vóór de heeren Tusenius, Dunnebier en Vermeulen. Daarna komt het voor stel Visser c.s. (3'l2 in stemming. Dit wordt aangenomen met 19-2 stem men. Tegen de heeren Tusenius en Vermeulen. Begrootingen Schaalarmbestuur en R.K. Burg. Armbestuur. De heer ten Broeke zegt dat in ver schillende bladen perspectieven zijn geopend over emigratie naar Canada. Spr. wijst in dit verband op een arti kel van den heer L. Penning over emi gratie naar een ander land (Z. Afrika), waar de schrijver zelf geweest is. De Voorzitter zegf dat deze kwestie de belangstelling van B. en W. heeft. De heer Nijssen verwacht dat het niet de bedoeling is een ambtenaar aan te stellen voor de armbesturen; de zorg voor de armen moet niet in handen van een ambtenaar worden gelegd. De heer v. d. Steen wijst er op dat bij de steunverleening een controleur was benoemd, wat veel fraude voorko men heeft. Spr. acht dezen controleur zeer geschikt. De heer Visser drukt er zijn spijt over uit dat het R.K. Armbestuur niet gezamenlijk een controleur wil. De heer Bosman zegt dat bij contro le de verantwoordelijkheid bij de arm besturen blijft, maar we zullen er dit mee bereiken, dat de gelden komen, waar ze noodig zijn. De heer Schilling zal alleen voor controle zijn, als er één controleur komt, de heer Sluiters onderstreept dit. De heer Tusenius zegt dat de naam wel veranderd mocht in Maatschappe lijk hulpbetoon. De begrootingen der armbesturen worden goedgekeurd, eveneens die der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en der Gezondheids commissie. Begrooting grondbedrijf. De heer Nijssen zegt dat de exploi tatie te duur is. De prijzen zijn voor veel stukken te hoog, waarom dit ook j het geval is met de daarnaast liggende gronden. Daarom wordt nu op allerlei hoekjes gebouwd. j De heer Schilling Is het daar mee eens, verschillende stukken kunnen best verkocht worden. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit dan doen zullen, als de raad er voor is. De begrooting wordt goedgekeurd. Begrooting Gasbedrijf. Hierbij komt in behandeling het voorstel om den vacantietoeslag voor ■de werklieden af te schaffen. Dit wordt verworpen met 15—6 stemmen. Vóór de heeren Bosman, ten Broeke, Tuse nius, Dunnebier, Vermeulen en'Schui tenmaker. Het voorstel om de vergoeding voor het hebben van een rijwiel op f 40 te bepalen, wordt met 18—3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Dunne bier, Maas en Groeneveld. De heer v. d. Steen maakt bezwaar tegen de overgangsbepaling (contrac- tueele rijwielvergoeding laten bestaan) als een bevoorrechting. Deze bepaling wordt verworpen met 17—4 stemmen. Vóór de heeren v. d. Steen, Maas, Dun nebier en Groeneveld. De heer Groeneveld wenscht meer reclame voor gasgebruik. De heer Tu senius eveneens, vooral wegens de schandelijk hooge prijzen van het electrisch licht. De heer Landeweert zegt dat er rec lame gemaakt wordt, o.a. staat op de vrachtauto „Kookt op gas" en sedert kookt ieder op gas. Er is thans een aanvraag der Papier fabriek voor levering in behandeling. De heer Bosman dringt aan op meer toezicht inzake hoog gasverbruik door publieke diensten. De begrooting wordt goedgekeurd, evenals die van de waterleiding. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De heer Wardenaar klaagt over de weinige stofbestrijding. Nu had de di recteur een besproeiïngsauto op de be grooting geplaatst en deze wordt ge schrapt. De Voorzitter zegt dat deze kwestie bij de reorganisatie der brandweer be sproken kan worden. De heerMaas klaagt over den erger lijken toestand in de gebouwtjes aan de Noordzijde der stoomponten. De heer ten Broeke vraagt waarom op dit bedrijf geen 20 bezuinigd kan worden. De heer Sluiters vindt de admini stratie te duur, dat kon goe-dkooper z. i. Spr. vraagt het vuilnisterreihje te Santpoort op te ruimen voor wègver- breeding. De heer Schilling vraagt of het noo dig is dat één man steeds de gemeente rondrijdt om op de werklieden toe te zien. Waarom moet die man steeds toeschouwer blijven? De heer Dunnebier zegt niet te we ten hoe 20 bezuinigd kan worden. De administratie kan wel goedkoo- per, maar dan drukt deze op Openbare Werken. Een voorman op 18 menschen is wel noodig. De begrooting wordt goedgekeurd. INGEZONDEN. KINDEREN, DIE GEBREK LIJDEN. Bij de verschillende tochten door een onzer langs de noodlijdende gezinnen der Hollanders in Duitschland ontroer- d de ons telkens weer opnieuw het lijden der kinderen. Ondervoed en bleek, zwak en uitgeput zijn de stumperds, die zulk ontzettende jeugd hebben in de ellende der ouderlijke woning.En nu is ingetreden de winter, die voor de noodlijdende landgenooten brengen zal koude en ellende, die nu reeds z'n som bere schaduwen vooruit werpt. Het kin derlijden en de kindersterfte nemen met den dag toe. Er moet worden inge grepen. Door tusschenkomst van de Comité's -der Hollanders in de verschil lende consulaatsgebieden is in ons be- zit gekomen de opgave van kinderen (grootendeels uit arbeiders gezinnen) die in aanmerking komen tijdelijk in Holland te worden opgenomen in de gezinnen van liefdadige landgenooten. Het zijn vele stumperds, alle Holland- sche kinderen, die moeten worden ge- holpen, omdat zij gebrek lijden. Voor de meest zwakke en ondervoede kinde ren zullen wij de wintermaanden een Kinderhuis openen in Holland, als wel- dadige landgenooten ons finantieel daartoe in staat stellen. Wij doen een beroep op de medewerking van velen. Gaarne ontvangen wij behalve geldelij- ken steun opgave van degenen, die tij delijk een of meer kinderen in huis willen opnemen. De kinderen worden alvorens zij worden doorgezonden aan een medisch onderzoek onderworpen, terwijl met godsdienstige gezindte re kening wordt gehouden. Bijdragen en opgaven worden gaarne ingewacht aan het adres van Mej. H. G. van Hasselt, Bouriciusstraat 10, Arnhem. •SV Het Comité; Jkvr. Mr. J. A. Baresse van Verschuer Mej. H. G. van Hasselt. Mevr. NumansMerz. Jkvr. J. M. A. Baresse van Voorts Jkvr. J. M. A. Baresse van Voorst G. van Roekei. L

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2