By hoest of keelpyn gen (bestrating met keien) te mogen leenen. De heer Dunnebier zegt dat we uit de straatbelasting en fondsen jaarlijks f 75000 kunnen besteden voor wegen onderhoud. Voor den Hagelingerweg er nog een bedrag. Wat den Driehuizer Kerkweg aan gaat, spr. hoopt dat de mooiste weg onze gemeente nog eens afgesloten zal worden voor autoverkeer. De klinker bestrating zal geen 2 jaar houden, maar zeker wel 10 jaar. De heer Schilling zegt dat aan dezen weg zeer druk wordt gebouwd, dus die afsluiting moeilijk. Waar verleden jaar voor den Hagelingerweg wel geleend, vraagt spr. waarom dit nu niet kan. De heer Dalmeijer wil het niet te moeilijk makfen. Spr. wil den post zoo laten, maar noodigt B. en W. uit Gedep Staten te vragen of zij de meerwaarde der vernieuwingen mogen brengen op den kapitaaldienst. De heer Dunnebier zegt dat dit alleen geldt den Hagelingerweg, daar de Wüs- telaan en Driehuizer kerkweg toch niet met keien kunnen worden bestraat. De heer Vermeulen ondersteunt het voorstel Dalmeijer, dat wordt aangeno men. Bij post 132, onderhoud wandelplaat sen en plantsoenen, zegt de heer Tuse- nius dat daar best de helft af kan. De heer Groeneveld vraagt een pro memorie post hierbij te voegen voor een speelplaats op Wijkeroog. De heerDnnnebler zegt dat dit niet gaat, maar deze zaak komt in orde. De heerVermeulen zegt dat IJmui veel te weinig natuurschoon heeft, maar het is zonde van het geld, want het wordt onoordeelkundig gebruikt. Bij post 136, onderhoud klokken, klaagt de heer Tusenius dat de klok der R.K. Kerk te IJmuiden al weken stil staat. Daar kijken zooveel menschen op dat spr. wel een bijdrage uit de gemeen, tekas wil geven. De heei' Dunnebier: Dat zullen de Katholieken zelf niet willen. Het is toch een Katholieke klok. Gelach en geroep: Zijn er ook Ant. Revolutionaire klokken? De heer Sluiters wijst er op dat de gemeente zelf één torenklok heeft en dat is nog een lor. De heer Tnsenius wil f 25 per jaar bijdragen. Niemand ondersteunt het. De heer Tusenius: Waar blijft mijn fractie nu? Bij post 138 klagen verschillende le den over het zandstrooien bij de glad heid. De heer Dunnebier zegt dat er veel meer is uitgegeven dan het geraamde bedrag. De heer Sluiters zou willen dat er meer achter de ingezetenen werd gere den. De Rijksstraatweg te Santpoort, waaraan ook de gemeente niets doet, omdat het een Rijksweg is, was blijkens overal zeer gevaarlijk. De Voorzitter onderstreept dit en zal dan ook een voorbeeld stellen, als 't niet verbetert. Bij post 146 wordt de vergadering ge sloten en verdaagd tot a.s. Dinsdag avond. Verbeteringen. Het voorstel om de overgangsbepaling inzake de rijwiel vergoedingen te schrappen werd niet gedaan door den heer v. d. Steen (die daartegen was), maar door den heer Wardenaar. Voorts heeft de heer Schilling niet gezegd dat voor een woonark in de Breesaap een schandelijk hooge huur prijs werd gevraagd, maar dat de huur prijzen, zelfs van krotten, zoo hoog zijn, dat deze menschen maar in die ark wa ren gaan wonen, waarin nauwelijks twee menschen kunnen huizen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het politietoezicht op de Visschers. haven. De overeenkomst met onze gemeente voor het houden van politietoezicht op de terreinen, behoorende bij het Staats- visschershavenbedrijf, is door het Rijk tegen 1 Januari 1925 opgezegd. Deze overeenkomst was op 31 Janu ari 1918 aangegaan. Voor het houden van dit toezicht was het politiecorps uitgebreid met een hoofdagent en 10 agenten, waarvoor de gemeente van het Rijk per jaar o.g. f 30000 ontvangt. De oorzaak dezer opzegging is de be zuiniging. Vroeger werd op het Staats- visschershavenbedrijf winst gemaakt, de laatste jaren echter sloot de exploi tatie met groote verliezen. Voor de bewaking der gebouwen, als de vischhallen, zal het Rijk dan zelf moeten zorgen, terwijl men van oordeel is dat de gemeente behoort te zorgen voor het toezicht op de kaden en wegen. VELSEROORD. Biljarten Klasse A. Vrijdag 4 Jan. had in bovenvermelde klasse de wedstrijd „D. V. S."„B. C. Haarlem" plaats. Het mocht „D. V. S." niet gelukken zelfs ook maar een partij te winnen, en verloor met een aantal punten van 151 Oppassen „D. V. S." want „B. C. H." is niet een van de sterkste. De partijen werden als volgt gespeeld: D. V. S. B. C. H. 112 125 73 125 111 125 116 125 62- 125 Totaal 474 625 In klasse D werd de ontmoeting ge speeld tusschen „D. V. S."„D. E. S." D. V. S. mocht het zoet der overwinning smaken en stuurde de lijders van hun afd. met een kleine nederlaag naar huis. De partijen waren als volgt: D. V. S. D. E. S. 80 61 80 67 71 80 33 80 80 52 Totaal 344 340 INGEZONDEN HEDEDEELING. gebruikt men het beste Thermo-Tabletten. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. 1 danig zijn ontslag nam, werd tenslotte gekozen de heer D. v. d. Niet tp Noord- wijk. totale vermindering van 107 mannen en 114 vrouwen. Zoodat het zielenaan tal op 1 Januari 1924 bedraagt: 1635 mannen en 1555 vrouwen in totaal 3190. VISSCHERIJ. Maandag den 14 dezer zal in 't café Kraak, Zeeweg alhier, een belang- J tijd eischt, temeer het vaartuig geheel De Staatscourant bevat de statu ten der N.V. Visscherij Mij. Vereenigde Steenkolenhandel IX alhier. Thans zijn de werkzaamheden we der hervat voor het vlot brengen van den stoomtrawler Heemskerk IJ.M. 5. De werkzaamheden waren gedurende de feestdagen gestaakt en nu werd het werk niet in het voordeel van de onder-, nemers teruggevonden. Het vaartuig is n.l. thans vol water en zand terugge vonden, zoo dat dit nu veel moeite en rijke wedstrijd plaats hebben tusschen V. S. V. alhier en D. E. S. Haarlem, kampioen dezer afdeeling (verloopen seizoen). Daar beide clubs over zeer goede krachten beschikken en hier de voor Haarlem en omstreken zoo sympathie ke voorzitter van den bond, de heer Herwerde van de partij is, en temeer, daar hier waarschijnlijk den bezoekers een kleine verrassing ten deel zal val len, zal het voorzeker aan belangstel ling niet ontbreken. De vijftallen voor dezen wedstrijd zien er als volgt uit. V. S. V. J. v. d. W. J. Machilse J. Zeilmaker J. Moussen J. Kraak Res. v. Tiggelen. D. E. S. v. Herwerde A. d. Nijs J. v. d. Weeg v. d. Laar Chr. Weber. op zijde ligt. Niettegenstaande deze moeilijkheden, zijn de ondernemers vol vertrouwen dat de gestrande traw- f Ier vlot komt. Intusschen nog weer een buitenkansje voor eenige werkloozen. Kenn. Gedurende de week van 3 t.m. 9 Jan. 1924, kwamen alhier de navolgende vaar tuigen binnen 43 Hollandsch-, 8 Duitsche stoomtraw-, ers, 1 motorlogger, 5 stoombeugers, 7 sloe-j Verleden pen, 1 IJslander, en 27 kustvisscheri. De besommingen waren als volgt: Hollandsche van f 1282.tot f5453. VELSEN. Dinsdagnacht geraakte aan de pa pierfabriek de arbeider K. wonende al hier, met zijn voet in een machine. Hier door werd naar Hl. Dbl. meldt, dit li chaamsdeel zoodanig verwond, dat zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Haarlem noodzakelijk werd geoordeeld. Sinds 1 Januari j.l. is het collec teeren voor de kei'k in de Geref. Kerk alhier afgeschaft. Ieder lid heeft inge- teekend voor een vaste wekelijksche, maandelijksche of drie-maandelijksche bijdrage, welke aan huis wordt opge haald. De collectebus aan de deur dient thans voof giften van vreemdelingen, die de godsdienstoefening bijwonen. Het maken van een bezinking en bestrating op het kanaalbeloop langs den zuidelijken oever van het Noord zeekanaal alhier en het uitvoeren van bijkomende werken is opgedragen aan den heer J. W. Roelofs te Papendrecht. f 2548.— f f 3049.— f 719.- M f kustvisschers totaal f 6757. f1335.— f 5420. f 1718. f 8439. f 502.— UIT DE GEMEENTE. Aan P. P. Pruijs, te Santpoort, is vergunning verleend tot het houwen van een dubbel woonhuis aan den Bre- deroodsche weg, aldaar. Aan J. F. Kipperman, te Velser- oord, is vergunning verleend tot het houwen van vier woonhuizen aan den Velserduinerbuurtweg, aldaar. Aan 'de N.V. „Acetylena", te Amster dam, is vergunning ingevolge de Hin derwet verleend tot het oprichten van eene ondergrondsche benzinebewaar plaats met eene inrichting voor het vul len, ventileeren en aftappen, door mid del van een pomp, op het terrein, gele gen voor het gebouw der N.V. Ijsfa briek voor de Vischhandelvereeniging, te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Cornelis Blok en Job je Zwart; Klaas Zwart en Pietje Visser. Overleden Teunis Dekker, 33 j., echtgen. van Neeltje Groen; Kniertje de Jong, 73 j., weduwe van Albert Glas. Loop der bevolking van Egmond a. Zee. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1923 uit 1633 mannen en 1523 vrouwen. In de loop van het jaar werden gebo ren: 42 m. en 31 vr.; er vestigden zich 65 m. en 115 vr.; er werden elders gebo ren 2 m. Alzoo 1742 m en 1669 vr. Deze getallen ondergingen in de loop van het jaar de navolgende verminde ring: wegens overlijden 36 mannen en 15 vrouwen; wegens vertrek naar elders 71 mannen en 99 vrouwen. Alzoo een Stoomtrawlers Duitsche Stoomtrawlers Motorloggers Stoombeugers Sloepen IJslanders terwijl de besomden. De aanvoer bestond uit 276753 K.Q trawlvisch, 42270 K.O. beugvisch en 27330» K.G. IJslandsche visch. De totaal opbrengst bedroeg f 197.658.36. In de voortgezette vergadering van den ChristeJ.ijkeji Zeeliedenbond kwamen verschillende voorstellen van het hoofdbestuur en afdeelingen in be handeling. Op voorstel van de afdee ling Noordwijk werd besloten er bij de reederijen op aan te dringen, dat het loon voor de haringvisscherij zal be dragen f 12 per week plus 1 der be somming of 2V2 der besomming, in dien zulks voor de zeelieden voordeelig is. Men noemde het een groot onrecht dat het meerendeel der reeders wei gert het verdiende loon na iedere reis af te rekenen. Nog erger is, dat sommi gen niet alleen twee derden van het loon inhouden tot het einde van de teelt, maar tot het einde van het jaar. Algemeen werd de wensch uitgespro ken, een vasten kok aan boord te krij gen. Thans wordt het eten vaak slecht bereid en is het niet zelden van inferi eure kwaliteit. Zelfs op de Duitsche ha ringschepen is het thans beter dan op de Hollandsche. Aangenomen werd het voorstel-Vlaar- dingen om er op aan te dringen de Ka- naalharingvischerij geheel los to ma ken van de gewone haring visscherij. Eveneens werd besloten zich tot de re geering te wenden om geldigverklaring te verkrijgen van artikel 423 Wetboek van Koophandel en andere artikelen in zake verpleging van zieken in den vreemde. Ook dient een wettelijke rege ling voor de arbitrage getroffen te wor den. Thans heeft dit instituut weinig waarde voor de bemanning. Bij den mi nister van Arbeid zal opnieuw worden aangedrongen op verhooging van den norm voor noodzakelijk levensonder houd. Aangedrongen werd nog op invoering der Schipperswet. Door de afgevaardig den van de afdeeling van de Zeeuwsche stroomen werd gewezen op de groote schade, die de visscherij onderging door het schoonmaken der olietanks. Waar een internationale regeling, die afdoende maatregelen inhoudt, wellicht lang op zich zal laten wachten, zou voorloopig het voorbeeld van België ge vólgd kunnen worden om verontreini ging van het water langs de kust te verbieden. De afgevaardigden van de Zuiderzee plaatsen toonden ongerustheid over de plannen der regeering met betrekking tot de uitkeeringen en vergoedingen wegens de drooglegging, waarvan men nu reeds in velerlei opzichten nadeeli- ge gevolgen ondervindt. Bij de Zuider zeewerken schijnt men de werklooze visschers stelselmatig te weren. In de plaats van het hoofdbestuurs lid A. Krijger te IJmuiden* die als zoo- De toestand der Zeevisscherij in November 1923. Naar de afdeeling Visscherijen van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt, was ook in November de visscherij van grooteren omvang dan in de overeen komstige maand van het vorige jaar. Volgens de voorloopige opgaven be •droegen de hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch respectievelijk 8,939,500 K.G. en f 2.204.700, tegen 7,902,500 K.G. en f 1.683.700 in November 1922. De maand kenmerkte zich door sleche vangsten. Voor een belangrijk deel moet de oorzaak daarvan gezocht worden in het stormachtige weder. Onze stoomtreilers vingen, in zoover re zij hier te lande hun visch losten per reisdag slechts 588 K.G., tegen 744 K.G. in November van het vorige jaar toen de vangsten reeds zeer schraal ge acht werden. De prijzen waren thans echter over het algemeen beter, zoodat de gemiddelde besomming (262 per reis dag) niet zooveel bleef beneden die van November 1922 (f 265 per reisdag). De hoeveelheid en opbrengst der visch, door onze stoomreilers aangevoerd, be droegen respêctievelijk 1,408,000 K.G. en f 627.400 (1.587.000 K.G. en f 565.300 in November 1922). Er namen deze maand nog meer stoomtreilers aan de visscherij deel dan in de vorige maand. Hun aantal bedroeg n.l. 127, waarvan 31 gedeeltelijk en 10 uitsluitend in Engeland aanvoerden, jaar November waren 110 stoomtreilers in bedrijf, waarvan 15 ge- deeltelijk en 6 uitsluitend hun visch in Engelsche havens losten. De aanvoer door Duitsche stoomtrei lers was weer vrij belangrijk. Hij be droeg n.l. niet minder dan 1.141.000 K.G., aangebracht in 117 reizen. Van de zeilloggers namen er 56 (ver leden jaar November 62) aan de treil- visscherij deel; de motorkustvisschers oefenden deze visscherij drukker, de zeilkustvisschers iets minder druk uit dan toenmaals. De zeilloggers vingen gemiddeld per reisdag slechts 95 K.G. (verleden jaar November 108 K.G.), de motorkustvischers en zeilkustvisschers respectievelijk 253 en 120 K.G. (293 en 135 K.G. in November 1922). De vissche rij m. d. zeevischzegen was evenmin als de beugvisscherij van eenige beteeke- nis. De eerste leverde voor onze vis scherij slechts een aanvoer op van 11.500 K.G., opbrengende f 4050 en de laatste van 6700 K.G., opbrengende f 3800. De aanhoudende stormen, welke deze maand in de Noordzee heerschten, wa ren oorzaak, dat de drijfnetvisscherij op haring voor een groot deel der vloot een zeer teleurstellend einde nam. Vooral de zeilschepen ondervonden veel nadeel van de ongunstige weersge steldheid. Niet alleen vingen zij daar door weinig, maar bovendien werd vee] schade geleden aan schip en vischtuig Ook was er later in de maand slechts weinig haring te vangen. Ten slotte moesten vele schepen ten gevolge van het stormachtige weer huiswaarts kec- ren, waarna de meesten de visscherij staakten. In verband met de geringe aanvoeren en de kleine voorraden van den handel, waren de haringprijzen vrij hoog. In het geheel waren in November nog 289 haringschepen, waarvan 41 stoom-, 20 motor- en 228 zeilloggers in bedrijf legen 249 haringschepen, waarvan 31 stoom-, 14 motor- en 204 zeilloggers, in November 1922. De hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroe den gemiddeld per reisdag respectieve lijk voor de stoomloggers 1869 K.G. en f 339 (1554 K.G. en f 233 in November 1922) voor de motorloggers 882 K.G. en f 176 (714- K.G. en f 107 in November 1922), voor de zeilloggers 580 K.G. en f 114 (595 K.G. en f 89 in November 1922). De totale hoeveelheid en waarde der aangevoerde driifnetvisch bedroe gen respectievelijk 5.068.000 K.G. (waar van 49.686 kanties gezouten haring) en f 981.700 tegen 3.875.000 K.G. (waarvan 38.683 kantjes gezouten haring) en f 581.600 in November 1922). Door Engelsche stoomdrifters werd voorts een vrij belangrijke hoeveelheid versche haring aangebracht. GEMENGD NIEUWS. Kamer van Koophandel. mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Kruisweg 70, Haarlem. Op de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken Kruisweg 70 te Haarlem, ligt ter inzage een verslag, gepubliceerd door den Vol kerenbond, betreffende de finantieele positie van Europa. Belangstellenden kunnen hiervan inzage nemen. Canada. Het Bemiddelingsbureau voor Trans- Atlantische Emigratie, den Haag ver zoekt ons het volgende bericht op te ne men: Door een misverstand is, door het ar tikel over landverhuizing, bij velen de voorstelling gewekt, als zoude dit Bu reau reisgeld voorschieten aan onbe- middelden. Dit is niet het geval. Zij, die zelf geen geld hebben, kunnen van de diensten van dit Bureau alleen dan ge bruik maken, als hun gemeentebestuur de reiskosten wil voorschieten. Het is volkomen overbodig zich tot de Directie te wenden, alvorens zich te hebben vergewist, dat men dit voor schot krijgen kan. De Directie ziet zich tot haar leedwe zen, genoodzaakt brieven van werkloo ze candidaat-landverhuizers, die geen geld of geen toezegging van gemeente lijke steun hebben, onbeantwoord to in tern Met emigratie van particulieren, die zelf hun reis zouden willen bekostigen, (dus buiten medewerking van gemeen tebesturen) bemoeit het Bureau zich voorhands niet meer. - Uit Parijs wordt geseind. Dinsdag heeft vier uren achtereen boven de ge- heele kust van Finistère een hevige storm gewoed, die een overstrooming teweegbracht, welke aanzienlijke scha de aanrichtte; de storm houdt aan. Ver scheidene vïsscherspinken zijn verbrij zeld of ernstig beschadigd. Ook boven de Tunische kust heeft een /are storm gewoed. Te La Rochelle werd eon aardschok waargenomen; de aangerichte schade js aanzienlijk. Nationalisme en vaderlandsliefde. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek wil trachten de publicatien der handelsstatistiek (maand- en jaarstati stiek van den in-uit-en doorvoer) in I machtsvergoding, eigen beheer uit te geven, zoodat de - wn «ox drukkosten geheel worden bestreden uit de abonnementsgelden. De abonne mentsprijs bedraagt voor de Maandsta- tistiek f 12.per 12 afleveringen, voor de jaarstatistiek f 3.per jaargang. Inlichtingen te verkrijgen bij de Ka-1 gekomen zijn. De oorlog heeft de volkeren bewust gemaakt van een sterke gehechtheid aan het vaderland; men zou wel kun nen spreken van verliefdheid op het va derland met jaloerschheid en haat te gen anderen, die het, naar men meent, op dat vaderland gemunt hebben. Men noemt dat dweepzieke gevoel na tionalisme. Het deed de moeder, die al haar drie zoons in den oorlog verloren had, uitroepen: Had ik nog drie zoons, om aan het vaderland te offeren! Het nationalisme maakt niet den oorlog maar maakt den oorlog langdu rig en houdt den vrede tegen. Boven dien blijft het een bron van wrok èp bitterheid en nieuw oorlogsgevaar, als de oorlog geëindigd is. Het houdt ook thans nog de wereld in spanning en on- 'ust. Er is minder internationale een heid dan voor den oorlog. De volkeren voelen zich niet als schapen van een kudde maar als roofdieren, die ieder op eigen houtje in een woud rondzwer ven en elkander hebben te vreezen. Men kan geen twee volkeren in Europa noemen, die waarlijk vrienden zijn. Frankrijk en Engeland zeker niet; ze zijn als het echtpaar in een ongelukkig huwelijk. Bij elkaar blijven gaat haast niet meer, maar de belangen binden ze och nog te sterk aan elkaar. Nederland en België gaan beleefd met elkaar om, maar er zit nog altijd wat tusschen hen. Er zijn goede betrekkingen tusschen ons en menigen anderen staat, maar vriendschap eischt toch nog meer. Wat zou de vrede veel vaster en veiliger zijn, indien niet ieder volk het eigen land verheerlijkte en met de natuurlij ke'lief de voor het eigen land het gevoel van wereldburgerschap wist te paren. In het Dec.-nummer van „Het Niehwe Leven" heeft Dr. C. J. Wynandts Franc ken een kort opstel geschreven over va derlandsliefde. Hij prijst daarin de liefde voor den geboortegrond, waar mee ons gemoedsleven innig is verwe ven, waar zich onze kinderjaren af speelden, in al hun ontvankelijkheid voor indrukken. Deze natuurlijke liefde doet in beminnelijke vooringenomen heid het vaderland voor het schoonste en lieflijkste plekje op Gods aardbodem aanzien en doet zich het sterkst gelden bij een verblijf in den vreemde. Daarte genover plaatst hij dan het bekrompen en zelfzuchtig nationalisme, dat vol van kleingeestige zelfoverschatting en die ning van eigenbelang leidt tot een zucht naar gebiedsuitbreiding, minachting en onderdrukking van andere volkeren, streven naar verkrijging van monopo lies en wereldheerschappij, die^ alle aanleiding geven tot haatzaaiende rechtsverkrachting on daden van geweld, i Vooral de omschrijving van het na- tionalisme is zeer raak. Als een storm is in '14 in vele landen dat nationalisme opgestoken en voordat die storm zal zijn uitgewoed, zal de ware vrede èniet i

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2