IJmuider Courant ft 'erdag 12 Januari 1924. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,9, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. i uur: Da. Erdman. Schaalcollecte. uurDs. van Oostrom Soede. Bediening van het H. Avondmaal, rijdag en Zaterdag 's avonds 8 uurBid stonden. Week der Gebeden. Doopagez. Gam. Afd. Prot. Bond. J.30 uurDs. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. f0 uurDs. Croes. 5 uurDezelfde. LEGER DES HEILS. bondag 7 uur v.m. Bidstond 10 Heiligingssamenkomst 3 n. m. Verblijdingsmeeting 7.30 Verlossingsmeeting Dinsdag 8 uur n.m., Soldaten samenkomst Woensdag 8 Verlossings Donderdag 8 Heiligings Samenkomsten van Zondag worden geleid jr Kapitein v. Eeken. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, )insdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. i uur Ds. Kroese. H. Avondmaal. 4 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 0 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 0 uurDs. A. van Dijk, van Bloemendaal, H. Avondmaal. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 0 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 0 uurGeen dienst. 7 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. '0 uur: Ds. Warners, vlootpredikant, te Den Helder. '3 uur: De Heer Wierstra, te Amsterdam. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gevonden voorwerpen. Een bril, een stuk haakwerk van roo- de wol, een hondje, een bus benzine, een hond, een dameshandschoen, een huissleutel, een bruine dameshand schoen, een bruine shawl en een paar- denleidsel. y De brandweer. I Tot opperbrandmeester is benoemd de heer J. F. A. Jungbacker, Middenha- venstraat; tot brandmeesters de heeren A. F. C. Bückmann en L. Ermshaus, tot RONDOM DE WERELD. door M. B. O. Jr. atirtVk verbod-n Wij namen vervolgens afscheid na dit kleine intermezzo en vervolgden onzen 1 weg. De streek waar we door liepen, 1 kende ik van m'n vroegere reizen in doch niettemin blijft ze even be- wonderenswaardig. Het heuvelachtig draagt altijd een zekere bekoring voor hen, die in 't lage vlakke land wo nen. Tegen tien nur begon er meer op den weg te komen. Vooral veel auto's die naar Leuven gingen. \lle auto's bijna hadden een kleine Bel gische en Fransche vlag. Het was na- de feestdag der Franschgezinde partij. Gr., onze Vlaamsche makker, be- gon natuurlijk weer heftig uit te varen tegen de Franschgezinden. Zoo deed zich een aardig moment voor. De Belgi sche vlag bestaat nit de kleuren geel, zwart en rood (geel aan de stok). De vlag der Vlamingen is geel-zwart. Onze makker G. begon het volkslied der Vla mingen te zingen ,,De Vlaamsche Leeuw" (welbekend gedurende den grooten oorlog, in Holland). Juist wilde hij het refrein beginnen, toen er een auto passeerde in volle vaart. Op 't zelfde moment scheurde het rood, mis schien door slechte kwaliteit doek van den vlag en wapperde alzoo op de auto met Franschgezinden de kleuren geel zwart, de Vlaamsche vlag. G. raapte het rood op en stak het bij cich als souvenir. assistent-brandmeester de heer R. Nie- borg. Woensdagmorgen is de gemeente werkman H. achter de Visscherijschool, waarschijnlijk door de koude bevan gen, in elkaar gezakt, waardoor hij een ernstige onderbeen-fractuur bekwam. De eerste hulp werd door Dr. van Leeu wen verleend, waarheen de politie den man per brancard had gebracht. Overbrenging naar een ziekenhuis te Haarlem bleek echter noodig, waarheen H. per auto werd vervoerd. Dieren-asyl. Inhoud husjes, van: Den heer Bais, Pr. Hendrikstr. f 0.33 Den heer Tismeer, Schoolplein f0.41 Den heer R. Nieborg, Kanaalstr. f 1.14 N, N, f 0.50 Totaal f 2.38 De uitslag van de 3e ronde van het Schaaktournooi is als volgt: BaardaG. Sant 01 H. SantKoene 1/21I2 WoudenbergScholten 1— De stand is in groep I thans: G. Sant 4 punten, Woudenberg 3, Bos 2, H. Sant H/g, Koene 1j2, Scholten 0, Baarda 0, C. E. Post en C. J. Post 0. Het laat zich nu reeds aanzien, dat de strijd om de eerste plaats waar schijnlijk wel tusschen G. Sant, Wou denberg en Bos zal gaan, de beide laatstgenoemde spelers zijn nog zonder verliespunt, terwijl G. Sant één verlies- punt heeft. In groep II is de uitslag: ten Vaarwerkvan Dijk 1—0 van DijkLabree J/21/2 Demmenieten Vaarwerk 01 Stand: Labree 2*/2 punt, van Dijk 21/,, ten Vaarwerk 2V2, Stals 1, Kaay V2, Demmenie 0 en Deelder 0. Hier staat Labree er het best voor met nog slechts 1/2 verliespunt, terwijl van Dijk en ten Vaarwerk reeds 1V2 verlies punt hebben. Aangezien deze groep 2 ronden kleiner is dan de 1ste en de 3de zal hier de beslissing wel gauw vallen. De uitslag van groep III is: MusNuijens 10 RomC. C. Post Sr. 0—1 Stand: C. C. Post 2, Kruiten 1, v. d. Bos 1, Mus 1, Bruggemans 1, Kufhus 1, Rom 0, Duin 0 en Nuijens 0. Daar door verhindering van verschil lende spelers eenige partijen zijn uitge steld, valt in deze groep nog geen voor spelling te maken. Echter zullen hier Bruggemans, v. d. Bos, Post en Kruiten, die in den wedstrijd te Velseroord prij zen behaalden, ook wel in aanmerking komen voor de meeste punten. In de Donderdag voortgezette conferentie tusschen de combinatie van vakorganisaties in het visscherijbedrijf en een aantal directies van visscherij- maatschappijen, is men nog niet tot overeenstemming gekomen. De reeders hebben voorstellen gedaan, die in de ledenvergaderingen der vak organisaties vóór 1 Februari behandeld zullen worden. Vermoedelijk zullen de organisaties met tegenvoorstellen ko men. Er is echter wel kans, dat men tot overeenstemming komt. Loonactie Visscherijbedrijf. De conferentie tusschen de bestuur ders der vakorganisaties in het vissche rijbedrijf en de directies van een aantal visscherij-maatschappijen is Woensdag begonnen. Dezen middag werd besteed aan de behandeling van meer individueele aangelegenheden, b.v. het oplossen van een aantal kleine geschillen met eenige reederijen, waarop de conferentie ver daagd werd tot Donderdagmiddag. VELSEROORD. Onze plaatsgenoot de heer J. v. d. Boogaard slaagde dezer dagen voor het examen van „Mercurius" in boekhou den. Kunstavond S. D. A. P. Een eigenaardiger en schoonere pro pagandas er gadering had de af deeling der S. D. A. P. zeker niet kunnen beleg gen, dan zooals ze Donderdagavond heeft gedaan, door het laten optreden van den Russischen viool-kunstenaar Sörmus. De voorzitter der afdeeling, de heer G. Schaar, riep den Russischen partij genoot en de aanwezigen de zaal was geheel, bezet een hartelijk wel kom toe. De heer Sörmus sprak toen de aanwe zigen toe. Hij bracht dank aan de Hol landers voor al wat zij aan Rusland ge daan hebben. Echter geeft moeder aar de thans weer brood aan ons volk, zoo zeide hij en daarom riep hij nu den steun in voor de Duitsche arbeiders, vooral voor de kinderen, waarvoor de heer Sörmus van stad tot stad en van dorp tot dorp reist. De kunstenaar wees er op hoe er een zware economische en cultureele strijd is en hoe de socialistische arbeiders ge roepen zijn dezen strijd mee te strijden. Dan zeide hij dat hij beginnen zou met een moeilijk werk van Joh. Seb. Bach, wiens werk niet bij de bitter- of bierta fel gespeeld wordt, doch meest in ker ken, Maar de heer Sörmus meende, dat het voor socialistische arbeiders niet te zwaar mag zijn. De kunstenaar voerde dit opus van Bach uit op een wijze, dat we al dade lijk onder den indruk kwamen van zijn wonderbare techniek. Toch was het werk veel te zwaar voor ons allen, zwaar van bouw en rythme, machtig, maar te genieten voor de diepingewij- den in de kunst. Voor het publiek was het volgende, het bekende Largo van G. F. Handel, een beter te genieten werk. Het eigen aardige ien het mooie ook van den avond was dat de heer Sörmus bij ieder nummer een propaganlawoord sprak. En ieder woord wasH. fijngevoeld, in schoonen vorm gekleed en werd op hoogstbeschaafde wijze gezegd. Van Handel's Largo zeide hij, dat daaruit spreekt het verlangen naar vre de op aarde, dat nu al tweeduizend jaar is gehoord, maar niet gekomen is. Voor dien vrede strijden de socialisten en zij alleen kunnen dezen vrede brengen. „Menuet" van Mozart was het derde nummer. Mozart heeft zijn schoonste werken gecomponeerd als kind, zoo vertelde de kunstenaar, die hij het vol gende nr., een Serenade van een Tsje- chischen componist, er aan herinnerde hoe verliefde jonge menschen zoo'n se renade vroeger brachten onder de ra men van de woning hunner geliefden. Onze tijden zijn anders en de arbeiders hebben geen gelegenheid om te genie ten van de natuur, de liefde enz. Het so cialisme moet zorgen dat de schoonheid van het genieten dezer dingen zich ook voor de arbeiders ontsluit. Na de pauze gaf de kunstenaar een werk van Paganini op de G-snaar-viool, waarbij hij de historie van deze viool vertelde en hoe men achter Paganini's kunst de macht van Satan zag. Na de pauze kregen we heerlijke mu ziek van Russische componisten te hoo. ren: „Die Nacht" van Rubinstein, „Sou venir de Moscou" van Wieniawski. Dan speelde Sörmus een werk, dat naar hij zeide de vertwijfeling van het Duitsche volk uitdrukt. Hij vertelde van de ellende, die hij in Duitschland aan schouwd had, hoe hij in Leipzig op straat een geleerde in elkaar zag zak ken en van de ellende der arbeiders. En nog meer vertelde hij. Hoe de strijd in Duitschland der arbeiders een strijd is voor het gansche proletariaat van Europa en hoe groot de beteekenis is van hun overwinning, die zij nooit kunnen behalen zonder den steun hun ner kameraden in andere landen. Dan speelde hij weer een lied, dat de arbei ders in Rusland zongen bij het begra ven hunner gevallen kameraden. Won derschoon, die gedragen Slavische treurmuziek, zwaar van diepen wee moed. Toen collecteerde Sörmus voor den nood in Duitschland en daarna gaf hij als dank daarvoor het bekende Heide roosje. Al was het koud in de zaal, het was warm in de harten. Wij besluiten als met het begin: zelden zal de S. D. A. P. een schooner en mooier propaganda- avond hebben gegeven. Sörmus liet alle aanwezigen opstaan, zette de Internationale in, die natuur lijk uit volle horst werd meegezongen en daarmede was deze avond ten einde. De heer Schaar bracht den kunste naar hartelijk dank en ook den heer Baarda, die het door den heer Sörmus in 't Duitsch gesprokene, in onze taal vertolkte. Damwedstrijd. De uitslag der 4e ronde is als volgt: De afgebroken partij tusschen de hee ren P. VersteegK. Veuger eindigde in remise. Groep I. P. v. d. Bos—P. Versteeg 20 A. PrinsD. Klaij 20 H. EngelhartK. Veuger wegens het late uur afgebroken. Stand A. Prins 3 3 6 PL Koelemeij 3 2 1 5 P. v. d. Bos 4 2 115 P. Versteeg 5 12 2 4 H. Engelhart 4 112 3 D. Klaij 5 113 3 K. Veuger 2—2—2 W. v. Ommen 2 2 Greep II. J. WartenhorstH. v. Gameren 02 M. Steenmeijer—A. Nieuwenhuis 1—1 A. RuiterB. v. d. Kolk 0—2 J. MertensD. Stet 20 Stand: B. v. d. Kolk 4 4 8 J. Mertens 5 3 2 6 M. Steenmeijer 4 2 115 A. Ruiter 3 2 14 A. Nieuwenhuis 4 112 3 TI. v. Gameren 4 112 3 Th. Stet 3—121 J. Wartenhorst 3 3 Groep III. L. SchelvischH. Repko J. BöhmW. v. Gelder C. Post—L Schelvisch Stand: C. Post 4 4 J. Böhm 3 2 L. Schelvisch 3 W. de Gelder 3 l H. Repko 3 2—0 2-0 1 2—0 De afd. VelsenIJmuiden der Ar beiders Jeugd Centrale geeft morgen, Zondag, een propaganda-feestavond in dc concertzaal Tivoli alhier. De op brengst is voor de uitgesloten textielar beiders in Twente. VELSEN. De chauffeur P. R. uit Velsen stond terecht „ter zake dat hij in de ge meente Haarlem op den 9dcn December 1923 des namiddags omstreeks 6.15 uur op den openbaren weg het Stations plein met een auto een bepaalde stand plaats heeft ingenomen, door alstocn aldaar met zijn auto van ongeveer 5.15 uur des namiddags tot en met 6.15 des namiddags op gemeld Stationsplein te staan." De auto had, volgens den chauffeur, een passagier vervoerd. En stond daar op, 't was een luxe wagen, te wachten op een ander persoon om dien mede te nemen. Dezer dagen was er bij de Engel- sche mail een 'drukwerkje, als volgt ge adresseerd: LADY BOREEL Waterland, VELSEN HOLLAND Men weet met welk een scherpzinnig heid de post de meest absurde adressen op vernuftige wijze weet thuis te bren gen in den letterlijken zin. De beamb te, die voornoemd drukwerkje in han den kreeg, begreep onmiddellijk waar de schoen wrong: Hij combineerde: „Lady Boreel, Waterland", moet zijn: „Henri, Borel, Vaderland", en het druk werkje werd stipt op tijd aan ons bu reau bezorgd. Het opmerkelijkste is echter aldus zegt het Vaderland, dat dit poststuk in derdaad bestemd was voor Lady Boreel, Waterland Velsen, Holland. (Noot voor de post: Velsen ligt. aan het Noordzeekanaal en de spoorlijn HaarlemAlkmaar; ook met de stoom tram is het te bereiken"). SANTPOORT. Mevr. O. Wüste—-von Götsch. Na een ziekte van slechts 14 dagen is in den Haag overleden Mevr. Wüste, geb. Baronesse von Götsch, de bewoon ster van het prachtige buiten Spaarn- berg alhier. Dit overlijden beteekent voor Santpoort een zeer groot verlies en voor de gëheelë gemeente Velsen. In stilte heeft zij veel goeds gedaan, in b menig gezin zal men haar missen en zoo ook zullen tal van instellingen van wel- dadigheid haar verscheiden betreuren. De mooie Bewaarschool, gelegen te genover het landgoed, is een stichting der familie Wüste, die haar naam be waren en eeren zal. In deze Fröbel school vonden verschillende vereeni- gingen. bij gebrek aan vergadergele genheid, een goede plaats om te verga deren of te repeteeren. Zoo waren de bewoners van het land goed gastvrij en ook op het huiten zelf is menige samenkomst van godsdien- stigen of anderen aard gehouden. De Ned. Herv. Gemeente in 't bijzonder zal „Natuurlijk het lied „De Vlaamsche Leeuw", riep hij, „die het rood van het doek afscheurde". Wij begonnen te lachen. En.fin wij hadden nog enkele leuke momenten langs den weg al-s bovengenoemde. Na een marsch van zes uren deden we onze intrede in Leuven, bezweet, zwart van de stof en eenigszins vermoeid van 't heuvelachtige terrein.. Tevens hadden we een beste trek gekregen van den marsch en besloten eerst een gelegen heid te zoeken om een stukje te eten. We passeerden een patisserie. Deze zag er zoo aanlokkelijk uit dat we er bin nenstapten. Zoo gauw we binnen kwa men, dachten we in een echte Holland- sche melksalon te zijn, want deze kan- men in België zoeken met een lantaarn. Nergens zal men die aantreffen. We de den ons te goed aan hetgeen men ons opdiende en na een heerlijk kopje thee op z'n Hollandsche klaargemaakt, (niet zooals men gewoonlijk in België doet: zet het water op 't vuur en als 't kookt gooi in een paar lepels thee en dan meteen inschenken), vervolgden wij verder onzen weg. Op het marktplein gekomen zijnde, stapten we het politie bureau binnen en lieten onze boeken af teek enen. Nadat zulks gebeurd was, richtten wij onze schreden naar het Vlaamsche Huis, alwaar we eenige rust genoten. Doch G. en ik niet van lange duur. R. wilde eenige brieven schrijven, dus bleef hij in 't Vlaamsche Huis op ons wachten, terwijl G en ik Leuven in gingen opzoek naar de Vlaamsche Pad vinders. Dit was gauwer gezegd dan gedaan, doch gelukkig ontmoetten wij een V. P. en deze bracht ons onmiddel lijk bij den Aalmoezenier. Deze be groette ons zeer vriendelijk en vroeg wat wij verlangden. Ik vertelde hem dat we verschillende kampbenoodigd- heden moesten koopen en of hij daar voor geen adres wist. Daarop gaf hij ons het adres van den Troepenleider der Baden Powell padvinders, een an dere troep dan de Vlaamsche. Wij had den liever met de V. P. te doen gehad, daar we reeds nit ondervinding wisten dat we niet veel konden verwachten van de B. P. Enfin we bedankten den 'Aalmoezenier hartelijk en besloten naar het opgegeven adres te gaan. Spoedig hadden we dat gevonden. We werden binnengelaten en gaven daarop voor dc tweede maal onze wensch te kennen. We kregen daarop ten antwoord dat er wel een winkel was te Leuven waar we zulks konden koopen, doch de Troepenleider wist de naam van de straat niet. Hij begon daarop aan ons nit te leggen hoe we loopen moesten doch spoedig bleek mij dat 't zeer ver was en we zooveel straatjes door moes ten, dat we het nooit zouden vinden zonder de naam van de straat te ken nen. „Maar waarom gaat u niet even me de Master," was mijn vraag. „Ik zou wel mede gaan, doch heb reeds den geheelen morgen met mijn jongens gemarcheerd en ben nu zeer vermoeid," was 't antwoord. „Ik antwoordde hem daarop: „Dat een scout nimmer vermoeid moest zijn om anderen te helpen, dat was een van de voornaamste punten der Padvin- derswet." Enfin we namen afscheid daarop, wel wetende dat er met deze B. P. troepen leider niets te beginnen was. Onze ge dachte was wel uitgekomen. Toch had den G. en ik geen spijt van onze wande ling, daar wij een zeer goede kijk had den gekregen hoe Leuven was verwoest geweest tijdens den grooten wereldoor log. Alle straten die wij waren doorge gaan hestonden uit nieuwe huizen of gedeeltelijk nieuw opgetrokken hui zen. De gouvernementsgebouwen en an dere openbare gebouwen lagen allen in puin. We konden ons een goed beeld vormen hoe- Leuven er uit moest gezien hebben in 1918. Ik voor mij was Leuven gepasseerd in 1920 per auto, maar had gedurende die vlugge passage niet veel gezien. Geen huis of het was verwoest of beschadigd en vooral kon men goed zien dat alles verwoest was door brand. Bij onzen kameraad R., teruggeko men zijnde, bleek deze klaar te zijn om te vertrekken, dus stapten wij onmid dellijk op en na de brieven gepost te hebben, waren we spoedig op den steen weg naar Diest. Al gauw waren we bui ten Leuven na aldaar 4 uren vertoefd te hebben. De weg die we kregen was in dezelfde staat als welke we des mor gens voor Leuven hadden geloopen. Uitstekende weg, doch bochtig en sterk heuvelachtig, alleen was het nu meer stijgende dan dalende. Na een marsch van twee uren hielden we halt in een café om een weinig te rusten. Al spoe dig waren we in gesprek met den café houder en z'n dochter. Toen hij van on ze reis hoorde vroeg hij: „Ehwel, kunde gij niet een van mijn dochters gebruiken op voyage (reis)?" Waarom wilt gij ze missen?" vroeg ik. „Ach waarom niet, ik heb er negen, laat ze maar voyageeren (reizen)." Nu wat de dochters aangingen, hadden wij als jonge mannen onze keus wel kun nen doen, doch we achtten het raadza mer om 't vriendelijke aanbod, om er een reisgenoote bij te krijgen, af te slaan en bedankten daarom den vrien delijken vader van deze negen schoo nen. Na onze consumptie betaald te hebben gingen we weer op weg. We marcheerden nog een anderhalf uur, toen we het dorp St. George Winghe be reikten. Hier lieten wij onze boeken af stempelen. De secretaris deelde ons me de, dat juist twee dagen van te voren 3 Hollanders gepasseerd waren, ook voor de wereldreis. Ze hadden de richting naar Lueven genomen. Nu dit kon nooit, want wij hadden op onzen weg niets gehoord van hun. Ik vroeg hem of hij geen photo van hen had. Hij ant woordde van ja en liet ons deze zien. De Wereldreizigers. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5