haar missen, want hiervan was zij een zeer meelevend lid en een groote steun. Maar ook uit Velseroord en IJmuiden kwam men dikwijls een beroep doen op haar liefdadigheidszin en weinig malen was dit beroep vergeefsch. Zoo zal zij gemist worden. Maar de naam der familie zal blijven voortleven onder ons, daar de gemeenteraad ver leden jaar reeds aan den mooien weg langs het buiten den naam van Wüste- laan heeft gegeven. Nader meldt men ons dat de bewaar school niet is gesticht door de fam.Wüste, maar een stichting is van Mevr. Wüste zelf. SPORT. VOETBAL. Voor morgen Zondag zijn alle N. V. B.- competities afgelast. INGEZONDEN. DE NOOD IN DRENTE. Iedereen heeft de oproep van den heer Smit te Barger Compascuum gele zen om kleeding en steun voor de arme bevolking in de veendorpen daar. Ondergeteekenden zijn gaarne bereid kleeren (vooral voor kinderen) en gif ten in ontvangst te nemen. Velseroord, Jan. 1924. Mevr. Belgrave, Willehrordstr. 24 Mej. Lentz, Stationsweg 33. Mej. Sietses, Velserd.brt.w. 244 Mej. Klees, Trompstraat 103. Mevr. Ds. Kroese, Velserd.brt.w. UIT DE GEMEENTE. Aan P. Goedhart, te IJmuiden, is vergunning verleend tot het bouwen van een vischpakhuis en een speterij met rookerij aan de Industriestraa, al daar. Aan J. Amse, te Driehuis, is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Driehuizerkerk- weg, aldaar. Aan de N.V. Exploitatie Mij. „Vel seroord" is vergunning verleend tot het bouwen van een pakhuis aan de Trompstraat te Velseroord. Aan de firma Tiersen Weerne- kers, te IJmuiden, is vergunning ver leend tot het bouwen van vier woonhui zen aan den Rijksstraatweg nabij Sant poort. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statu ten der N.V. Zeevischhandel Luna alhier. VELSEROORD. Morgenavond treedt de R.-K. Too- neelvereeniging „St. Engelmundus", onderafdeeling van de propaganda- club van dien naam, in het Patronaats gebouw op met „Zijn Trots" en „De ver loren huissleutel". Je moet maar pech hebbenl Dat zal, schrijft men aan Hl. Dbl., ook de postbode H. alhier gedacht hebben, toen hij j.l. Zondag, na te Amsterdam eenige inkoopen gedaan te hebben, al daar tot de ontdekking kwam, dat hij z'n portemonnaie, inhoudende circa 7 of 8 gulden, had verloren. Een postbode is nu eenmaal geen kapitalist en men kan begrijpen dat hij in een onpleizieri- ge stemming thuis kwam. Er zat echter nog iets in z'n portemonnaie nl. een lo terijbriefje en het noodlot wilde, dat juist op dat briefje een prijs van 5000 gulden viel. Het was slechts een twin tigje, maar 212V2 gulden is voor een postbode niet te versmaden. Jaren had de man gespeeld en nooit iets gewonnen en op dat noodlottige briefje valt een dikke prijsDat z'n stemming er niet be ter op werd, laat zich denken. Er is van het geval mededeeling ge daan aan het kantoor der loterij in Den Haag. Als het nog niet is uitbetaald, zal H. zijn geld nog wel krijgen, maar daar bij het eerste ongeluk reeds een tweede is gekomen, zal no. drie ook wel niet uitblijven. Wij hopen voor hem het beste VELSEN. Voor eenigcn tijd ontvingen de zaal eigenaars te Velsen van den kant der politie de mededeeling, dat het de be doeling van den burgemeester is, alle bioscoopuitvoeringen, dansavonden enz van 13 tot en met 21 April a.s. (Goe de Week en de beide Paaschdagen) te verbieden. Het laat zich denken, dat dit voor de betrokken eigenaars geen aan gename tijding was. Met name het bios coopbedrijf is in deze gemeente met ha re vermakelijkheidsbelasting van 30 (waarmede we ongeveer aan den top staan) al niet al te rooskleurig en deze week van stilstand beteekent natuur lijk een extra strop. Een viertal bioscope-eigenaars is bij den burgemeester op audiëntie geweest. Naar wij vernemen, zal 't verbod in principe worden gehandhaafd, echter zal de burgemeester overwegen den sluitingstijd enkele dagen te verkorten. De burgemeester van Velsen wien wij over deze quaestie om inlichtingen vroegen, deelde ons mede, dat deze maatregel, hoewel nieuw voor Velsen, tooh geen uitheemsche is. In den Haag b.v. wordt hij ook toegepast en wordt dan zelfs geen carillonmuziek toege staan. In de conferentie tusschen den burgemeester en de bioscoop-onderne mers is aan de laatsten toegezegd, dat hun ondernemingen wel op Paasch- Maandag geopend mogen zijn; wat vroeger niet geoorloofd was. Men heeft daarin dus compensatie voor het mis sen van den Goeden Vrijdag. Verder merkte de burgemeester op, dat er in de gemeente zooveel gelegenheid is om uit te gaan, dat deze week sluiting niet hin deren zal. Het is een maatregel, die door den burgemeester is genomen geheel op eigen initiatief. Hl. Dbl. Is de ingevallen dooi voor het schaatsenrijdend publiek een leelijke tegenslag, voor anderen is zij een uit komst en voor het verkeer met de stoomponten is hij een groote opluch ting, wat Woensdagmiddag aan den dag kwam. Ongeveer 1 uur raakte een sleep leege zandbakken vast in het ijs juist in de vaargeul van de stoompont Velsen, zoo dat het verkeer eenige n tijd gestremd werd. Gelukkig waren een paar stoombooten in de nabijheid met behulp waarvan de bakken eenigszins opvaren konden. Hoe dik het ijs reeds werd, bleek uit het feit, dat een paar jongens even westelijk van de stoom pont op het kanaal liepen. Door telkens een eindje terug te varen en met gang op het pakijs in te loopen, kon de stoompont aan wal komen. Gelukkig dat geen nauwkeurige aansluiting voor de stoomtram noodzakelijk was, want nu was 't gauw voldoende. Als de vorst nog wat aangehouden had, zou de worsteling voor de pont waarschijnlijk te bezwaarlijk geworden zijn. Nu ligt de derde pont, de „Wijkeroog" aanhoudend het ijs stuk te maken en te verjagen, in welken arbeid ze bijgestaan wordt door vier stoombooten en daar elke gelegenheid om te spuien te baat genomen wordt, komen er nu en dan al eens open plekken in het kanaal. Donderdagmiddag bevonden zich op en tusschen de ijsschotsen op het ka naal eenige naar aas zoekende zwarte zwemvogels, koeten. Een paar jongens hitsten een hond aan op de vogels en de jachtdrift van dit dier verlokte het zich op de schotser te wagen, zoodat het al springende van de eene op de andere schots door de tel kens weer opvliegende vogels naar het midden van het kanaal gelokt was. Daar gleed het dier tusschen de brok ken in het water, kon niet op het ijs te rugkomen en moest na een lange wor steling verdrinken, daar de jongens ook niet konden help%n. Gevonden op de ijsbaan te Velsen. Een bruine kinder-portemonnaie met inhoud, een creme dames-handschoen, een huissleutel van een Engelsch slot. een zilveren remontoir horloge, een zil veren manchetknoop, een dames-cein tuur (alpacca), een grijze ceintuur, een bewijs tot het betreden van Rijksgron den, ten name van R. W. Doeksen, te IJmuiden. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: P. Merkes en C. J. Prins; N. G. v. Dort en N. v. Leeuwen; J. Schoorl en A. Bijl. Gehuwd: P. Schot en F. Kruger. Bevallen: H. M. DuynKoelman, z.; J. A. BakkerBruyn, d.; J. Koper Visser, 2 d.; F. D. MulderBus, d.; E. J. GleysteenBijster, d. Overleden Cornelis Luiken, 5 j., z. van G. Luiken en G. Vriendjes. WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: Een fluweelen kindermuts, een zwar te handschoen, een broodzak met drink kan, een grijs pols-mofje, een jonge wolfsgrauwe hond met ketting en hals band, een zilveren kinder-reticule met inhoud, een handbeschermer van rij wiel, een paar kap-handschoenen, een zilverbon, een bank-hamer. SANTPOORT. De school verzuimd. Dat mag niet. En dus had de vrachtrijder J. P. v. d. V. te Santpoort zich te verantwoorden „ter zake dat hij als vader van zijn bij hem inwonend kind J. P., dat als leer ling was geplaatst op de bijzondere la gere school te Driehuis gemeente Velsen en nog niet buiten de leerverplichting viel, geen zorg heeft gedragen, dat dit kind die school heeft bezocht op de voormiddagschooltijden van 30-31 Oct. 1923, en namiddagschooltijden van 29— 30 October 1923, hebbende dit kind die school op genoemde schooltijden niet bezocht; zulks buiten de geoorloofde gevallen in de Leerplichtwet genoemd, en niettegenstaande op 18 Oct. 1923 be vorens aan hem, bekl., een aanzegging als bedoeld in art. 19 1 der Leerplicht wet en het schoolverzuim van meerge noemd kind betreffende, was toegezon den, welke aanzegging aan hem was uitgereikt op 23 Oct. 1923." De vader: „Dat is een groote jongen. Hij wil wel graag naar school, maar die jongen lijdt aan een soort heimwee. Als ie weer 's een dag of een paar dagies thuis geweest is, is ie weer een beetje beter te spreken. Hij is toch al dom; maar ik zou er 'n verschrikkelijke he kel aan hebben, als ie zoo de maat schappij in moet gaan." De boete bedroeg f 3 subs. 3 dagen. Kenn. Ed. In de bewaarschool zal, op uitnoo- diging van het bestuur der Santpoort- sche Vrouwenclub, Mevr. Dr. Stuur man, Arts te Bloemendaal, een cursus geven in gezondheidsleer. Zij hoopt daarin o.m. te behandelen: De zorg voor de gezondheid en verzorging van zieken in huis, zeker onderwerpen, waarin ve len belang zullen stellen. VISSCHERIJ. De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek naar de oorzaak van het ont staan van gebreken aan de voedings- pompen aan boord van het stoomvis- schersvaartuig „Oceaan II" IJM. 92, op 16 September 1923. De kleppen werkten niet goed, ver telde de machinist, en daardoor kon men geen water bij de machine krijgen, zoo zelfs, dat het schip niet meer voor uit wou en men zich door een Engel- schen stoomtrawler naar Grimsby moest laten sleepen. Hier werden ver schillende onderdeelen vernieuwd, zoo- dat men verder op de thuisreis geen last meer had. Een der leden van den Raad trok in twijfel, of de machinist niet eerder in het euvel had kunnen voorzien, daar hij toch van te voren al gemerkt moest hebben, dat de kleppen niet deugden. Een expert op scheepvaartgebied gaf hierop nog eenige technische uiteenzet tingen, doch kon ook het ploseling on klaar worden van de machine niet ver klaren. De inspecteur van de scheepvaart maakte de opmerking, dat het toezicht op de machine aan boord van de „Oce aan II" blijkbaar wel iets te wenschen overliet. De Raad zal later uitspraak doen. Daarna deed de Raad onderzoek naar de oorzaak van de machine-averij aan boord van den stoomtrawler „Trio" IJM. 175, op 25 November 1923. De machinist van dit schip verklaar de, dat de machine plotseling weigerde, toen men op 45 gr. O.L. in zee was. Het schuifkastdeksel van den lagen druk sprong in vijf stukken. Het was een oude breuk. De ontlastklep heeft blijk baar niet gewerkt, anders kon het on geval niet gebeurd zijn. De Raad zal later uitspraak doen. Vervolgens deed de Raacl onder zoek naar oorzaak van het hreken var- de collaras aan boord van den stoom trawler „Derika VII" IJM. 417, op 26 November 1923. Dit ongeluk was, volgens de verkla ring van den machinist, midden op zee ontstaan. Met de gebroken collaras is men nog 60 mijl doorgevaren, toen gaf de machine een paar vreemde klannen en moest men stoppen. Door een Duit- sclien trawler werd de „Derika" naa.* huis gesleept. De Raad zal later uitspraak doen. Ten gevolge van den storm op de kust is nabij Gijon een stoomboot ge zonken. Andere booten kregen ernstige averij. Te Bilbao werden 40 vissehers- booten vernield. GEMENGD NIEUWS. De strijd in de katoenindustrie. Er is in Twente een geweldige strijd gaande tusschen de fabrikanten en hun arbeiders. De eersten hebben een loons verlaging van 10 aangekondigd en om het feitelijke weekloon niet te doen dalen besloten den arbeidsduur te doen verlengen. Of de katoenindustrie er in derdaad zoo slecht voorstaat, dat deze verslechtering der arbeidsvoorwaarden onvermijdelijk is, is een vraag, waar over buitenstaanders moeilijk kunnen oordeelen. Maar wel mag het publiek vragen, waarom bij een conflict, dat van zoo grooten omvang is, het middel van arbitrage niet word toegepast. Als de strijd uitgevochten moet worden, gaan er millioenen verloren. De fabrie ken staan stil, tien duizenden arbeiders moeten gesteund worden en de georga niseerde arbeiders over het heele land brengen daartoe veel geld samen, de uitgeslotenen ontvangen ook steun uit de gemeentekassen en uit de werklo zenfondsen. De fabrikanten hebben aan de orga nisaties geweigerd overleg en inzage Kunner boeken, om de noodzakelijkheid der loonsverlaging of arbeid sduurver- lenging te bewijzen. Ze hebben na de uitsluiting geweigerd de tusschen- komst van de burgemeesters der be trokken gemeenten Borne, Eibergen, Goor, Haaksbergen, Hengelo, Neede, Oldenzaal en Winterswijk afgewezen. Ze deden dit om de voorwaarden, die gesteld werden. In een openlijk schrijven komt de commissie uit de fabrikanten, die den generalen staf in dezen strijd vormt, te gen het verwijt op, dat zij halstarrig zouden zijn en van niets zouden willen weten, niettegenstaande de arbeiders van goede wille zijn, om tot een redelij ke oplossing mede te werken. Da verwijt is echter verdiend. Immers willen de fabrikanten werkelijk tus- schenkomst, dan kunnen zij zelf het aanbod daartoe doen. De uitgeslotenen zullen zeker de hand, tot overleg hun gereikt, gaarne aanvatten. Indien de fabrikanten door een commissie van deskundigen een onderzoek toelaten naar den toesand van hun bedrijf en be reid zijn door onpartijdigen een uit spraak in het conflict te laten geven, indien zij zich op een of andere wijze met de uitgeslotenen in contact willen stellen, zou men zonder reden het ver wijt niet kunnen doen. Maar ze willen blijkbaar niets dan strijd tot het bittere einde. Daarmee laden ze een zware ver- anwoordelijkheid op zich tegenover honderden gezinnen en de geheele maatschappij. Ze willen blijkbaar geen vrede maar uitvechten, omdat zij zich de sterkeren voelen. Zij hebben de macht maar het recht is door deze han delwijze niet aan hun kant. Emma Goldman's ervaringen van Rusland. De Sovjetregeering heeft zich weten te handhaven maar niet de communis tische beginselen. Er is van communis me in Rusland weinig meer over; de toestanden zijn er niets beter dan onder het Czarisme, in menig opzicht zelfs slechter. De bekende anarchiste Emma Gold man heeft een boek geschreven over „Mijn teleurstelling in Rusland". In De cember '19 werd zij wegens Bolsjewis tische ideeën uit Amerika verbannen. Ze besloot toen naar de proletarische republiek te gaan. Haar hart trok haar daarheen, want heel haar leven was de heldhaftige strijd om vrijheid in Rus land haar een baken geweest. Met groo te verwachtingen kwam ze in Rusland. „Ik wilde alleen zijn, toen ik den hei ligen bodem betrad; mijn vreugde was te groot en ik vreesde niet in staat te zijn, mijn ontroering te bedwingen." Maar al spoedig kwam de ontgooche ling. Ze vond, dat de nieuwe heer- schers van Rusland een kring was be schermd door vervolging, gevangenis en moord. Zij vond, dat omkooperij in de Sovjetrepubliek even gewoon was als in de kapitalistische republiek, diè zij verlaten had. In de z.g.n. gemeen schappelijke eetzalen ging het beste voedsel naar de ambtenaren, opzich ters en commandanten. Het arme volk had alleen van meesters verwisseld. Die meesters hebben alles, vertelde haar de arme burgers. Zij hebben wittebrood kleeding, zelfs chocola, terwijl de ande ren niets hebben. Bitter roept Emma Goldman uit: Communisme, gelijkheid, vrijheid, leugen en bedrog! Ze bezocht een der groote meelfabrieken van Pe- trograd. Overal waren gewapende sol daten; men beweerde, dat dit noodig was, omdat er groote hoeveelheden meel verdwenen. De soldaten bewaak ten de arbeiders, alsof zij galeislaven waren; zij durfden nauwelijks spreken. Wij zijn hier wezenlijk gevangen, zei een haar, we kunnen zonder verlof geen «tan verzetten. Is die strenge bewaking wellicht noodig tegen de diefstal van meel? vroeg Emma. Goldman. Het ant woord was: De commissarissen der fa briek en de militairen weten wel, waar het meel blijft. Maar waarom protes teeren de arbeiders niet tegen zulk een staat van zaken? Omdat wij dan als spionnen en contra-revolutionairen ge vangen genomen zouden worden! Schandelijk voor de Sovjetregeering is hetgeen Emma Goldman van het schoohvezen verteld. Er zijn enkele modelscholen, die worden getoond aan de vreemde missies en bezoekers uit het buitenland. Daar zien de kinderen er goed uit en wordt ten koste van an dere scholen alles gedaan, om het on derwijs goed te maken. De kinderen zijn bestemd later de communistische re geerders van het land te worden. De scholen en kinderhuizen zijn overigens slecht; de kleinen vuil en vol ongedier te. Ze slapen op vuile matrassen, wor den miserabel gevoed en gestraft door opsluiting in een donker vertrek, ont houding van voedsel en ook wel gesla gen. Het aantal geëmployeerden bij iedere school is belachelijk of misdadig groot. Eén school had 125 kinderen en.... 138 beambten. Die parasieten nemen het brood uit den mond der ongelukki ge kinderen. De communisten passen verder den regel toe, dat het doel alle middelen heiligt. Een beroep op de waarde van het- menschenleven wordt als burgerlij ke sentimentaliteit terzijde geschoven. Miss Goldman veroordeelt streng de Amerikaansche communisten, die zon der onmiddellijk contact met Rusland geestdriftige berichten verspreiden over de toestanden aldaar. Ze noemt ze de handelsreizigers der revolutie, die den rol spelen van Bolsjewistische ho velingen. Zij eindigt haar vernietigend oordeel over Rusland aldus: „Zij, die bekend zijn met den waren toestand in Rusland en niet onder de betoovering van het Bolsjewistische bij geloof leven of in dienst der communis ten zijn, zullen getuigen, dat ik een waar beeld gegeven heb. De overige wereld zal dit ook leeren inzien. Pleidooi voor Staatspensioen. We hebben eigenlijk een stukje staatspensioen, immers eenige tiendui zenden ontvingen ouderdomsrente, waarvoor geen premie is betaald. Maai* dit aantal wordt met den dag geringer en zal op den duur uitsterven. Over een vijf en twintig jaar zal bij dit systeem de laatste sterven, die in het genot van staatspensioen is geweest. Niettemin blijven de Bond voor Staatspensioneering en een paar poli tieke partijen, de S. D. A. P., de Vrijz.- dem. Bond en de Vrijheidsbond voor Staatspensioneering ijveren; deze eisch staat althans op hun program. In het rapport, dat namens den Vrijz.- Dem. Bond is uitgegeven over de socia le verzekering wordt de eisch staats pensioen ook gehandhaafd. Daarin le zen we, dat ouderdom niet als een vorm van invaliditeit moet worden be schouwd, gelijk in de huidige wet ge schiedt. De ouderdomsverzorging moet. rusten op den grondslag van een col lectieven volkswaarborg voor alle Ne derlanders van bepaalden leeftijd zon der voorafgaande premiebetaling, wat men dus in de laatste kwarteeuw staatspensioen pleegt te noemen. Dit rust dus op het beginsel, dat de jonge ren verplicht zijn voor de ouderen te zorgen. De ouderen hebben hun kracht hun beste jaren aan de gemeenschap gegevendeze moet daarom de ouderen bijstaan, als zij die kracht niet meer of slechts gedeeltelijk bezitten. De vraag doet zich voor, of alle ouden of alleen zij, die het noodig hebben, dit ouderdomspensioen zullen ontvangen. De Bond voor Staatspensioneering is voor een allemanspension. Dit wordt verdedigd op grond van de moeilijkheid een grens te trekken tusschen hen, die al en niet het pension behoeven. Men zou toch echter zeker een groep der be volking zonder bezwaar kunnen uitslui ten. In het rapport wordt het allemans pension aanbevolen. „In beginsel moet ieder, die den door de wet te bepalen leeftijd heeft bereikt, op deze ouderdomsrente aanspraak kunnen maken." Over de leeftijdsgrens en het bedrag laat het rapport zich niet uit. De toe stand van 's Rijksfinantiën moet beslis sen, hoe hoog de leeftijd en hoe hoog het bedrag moet zijn. Maar de toeken ning der rente wil de Vrijz.-dem. com missie onafhankelijk stellen van de vraag, of de belanghebbende reeds uit anderen hoofde eenige rente of pensioen eeniet. Onwillekeurig zal in de wetten, die de toekenning van andere renten en nensioenen régelen, met de ouderdoms rente rekening gehouden worden, bij de bepaling van het bedrag daarvan. Er zal dus feitelijk een soort aftrek plaats grijpen en hiermee ook inbreuk ge maakt worden op het beginsel van het ailemanspensioen. Het aantal voorstanders van Staats pensioen is in ons land groot; hoe lan ger echter de invaliditeits- en ouder domswet werkt, des te moeilijker zal de invoering van het staatspensioen worden. Maar vooral de droeve toestand van 's Rijks finantiën zal het Staatspen sioen tegenhouden, dat immers tien tallen millioenen per jaar kosten. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Dec. in Nederland uitgesproken 62 faillissemen ten tegen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1923 4292 faillissementen tegenover 3153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. POSTERIJEN. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoort-dorp, werd gedurende de maand Dec. 1923 ingelegd f 0371.54. Terugbetaald f 8278.12. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3380.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6