zullen worden, om een betere steunre geling voor de in nood verkeerende werkloozen in te voeren, opdat deze niet bij het Armbestuur behoeven aan te kloppen. Dit voorstel vond algemee- nen bijval. De secretaris werd opgedra gen zoodanig adres te versturen. De nieuwe voorzitter sloot daarop deze good geslaagde bijeenkomst. N. Hl. Ct. Jubileum A. de Wit. De heer A. de Wit, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, herdacht gis teren den dag, waarop hij voor 121/; jaar aan dit bedrijf verbonden werd. Ofschoon de jubilaris er niets van wilde gemaakt hebben en hij dan ons ver zocht had het niet vooruit in de cou rant te zetten, hij is te populair en te gezien, dan dat deze dag zoo maar on opgemerkt zou voorbijgaan. Toch lag er een schaduw over dezen dag, door het overlijden van den heer J. Bos, directeur der waterleiding, naast wie de jubilaris zes jaar in hetzelfde ge bouw mocht samenwerken. En hoewel de huldiging door het personeel eerst in het gebouw der bedrijven zou plaat: hebben werd daarvan uit piëteit afge zien en had ook deze ten huize van den heer de Wit plaats. Wethouder Landeweert kwam den ju bilaris 's middags namens het gemeen tebestuur complimenteeren. Des avonds kwam het persooneel van gas en water zijn gelukwenschen aanbieden, waarbij de boekhouder, de heer Y. J. Reitsma, de gevoelens van achting vertolkte en namens het bestuur een ets van het Koninklijk Paleis aanbood. Het bestuur der Velseroordsche Oranjevereeniging kwam in de persoon van den jubilaris zijn voorzitter huldi gen en wel bij monde van den vice- voorzitter, den heer A. Taanman, die namens het bestuur een schilderij aan bood. Ook het bestuur der Winkeliersver- eeniging alhier, tot welker oprichting onlangs de heer de Wit krachtig mede werkte, kwam den promotor geluk wenschen en bood hem een bloemen mand en zilveren couvert aan. Onze plaatsgenoot, de heer A. van Tilburg, had van een kleine foto van den jubilaris een groot en welgelijkend portret geteekend en vereerde dezen dit mooie geschenk. Dan waren er vele bloemstukken en tal van gelukwenschen en zoo is deze dag voor den jubilaris een mooie feest dag geworden. VELSEN. Een paard, gespannen voor een be stellerswagen, geraakte op den Drie- huizerkerkweg op hol. Het beest lien met den wagen achter zich aan netjes om een paar straathoeken heen, gooide een stoeppaaltje omver, liep over een stoep en raakte tot. stilstand toen de wagen voor den winkel van Scheerts op den Rijksstraatweg tegen een boom botste. Even verder stond een auto. Op de liatste gehouden vergade ring van de afdeeling „Wijkeroog" van den A. N. G. O. B. werd door de. afge vaardigden der afdeeling verslag uitge bracht van de vergaderingen van het Beverwijksche Drankweercomité. en de Noord-Holland sche Propaganda Com missie. Beide verslagen werden goedgekeurd en den afgevaardigden dank gebracht voor hun werk. Ook werd mededeeling gedaan van het resultaat der met St. Nicoiaas gehouden boekverkoop. Over het geheel was men niet ontevreden, daar voor f 66.40 was verkocht. Tot administralice van „De Geheel onthouder" werd benoemd mej. Kit, Wij kerstraatwcg, Wijkeroo'g. Besloten werd toe het houden van e< n propaganda-feest,avond, vermoedelijk op 16 Februari in De Prins. Op déze vergadering zal dan tevens het nieuwe vaandel der afd. worden onthuld. Hl. Dbl. Zaterdagavond heeft de V. H. B. S. V. een feest-avond gegeven in Hotel De Prins. Een volle zaal toonde, dat daarvoor zeer veel belangstellng was. De voorzitter, de heer B. de Vries Ro bles, opende de bijeenkomst en riep daarbij een welkom tot den Direc teur en leeraren der H. B. S., den heer De Nobel, die zijn bijstand verleend had bij de instudeering van het too- neelstukje en de zustervereeniging, die door het zenden van afgevaardigden bewijzen van belangstelling gaf. Hij hoopte, dat allen zich dezen avond zou den amuseeren. Tevens deelde hij me de, dat bij het samenstellen van het programma gerekend was op eenige uren voor het bal, maar daar slechts tot 12 uur permissie verleend was, had het bestuur wenschelijk gevonden, het programma te bekorten ter wille van het dansvermaak. Alzoo verviel punt 3, ..De oude Klerk", een tooneelstukje uit het Duitsch vertaald en voor het too- neel bewerkt door Mej. van der Plas en P. C. E. Boerlage. Het eerste nummer, dat we ten ge- hoore kregen, was „Si vous l'aveiz com- pris", allerliefst gezongen door Mej. Cl Lavoo, daarbij verdienstelijk begeleid door den heer G. Langendijk op de viool en den heer H. Donkers op de piano. Een luid applaus bewees, dat de zaal het met ons eens was. Vervolgens vergastte de heer H. de Vries Robles de aanwezigen op een tweetal nummers voor piano: Gavotte van Bach en Romance van Schumann. Hierna volgden Menuet in G-dur van Beethoven, Moment-musicaal van Carl Bohm en Galop van denzelfden compo nist. Deze stukken werden ten gehoore gebracht door de heeren H. de Vries Robles en B. de Vries Robles op piano en viool. Ze werden met luid-applaus beloond en nu de heeren musici den smaak er van beet hadden en de tijd het toeliet, gaven ze nog een viertal nummers, die niet op het programma stonden en waarbij de heer Ellerbeck toonde, dat de viool voor hem lang geen onbekend muziekinstrument was. Hierna werd een aardig tooneelstukje vertoond: Een slaaf der Eubiotiek (de kunst om zoo gezond mogelijk te le ven) eene schets in één bedrijf door Davidofsky. De korte inhoud komt hierop neer De heer Van Heyningen (M. -J. van der Plas) is onder behandeling gekomen van Dokter de Graaf (W. de Graaf), die hem doordrongen heeft van de mee ning: „Voorkomen is beter dan gene zen" en die hem nu ter voorkoming van allerlei kwalen ingeënt heeft op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen. De heer Van Heyningen, die boven, dien allerlei poeders en drankjes slikt, een dieet volgt en ontzettend voorzich tig, ja, angstig leeft, is een bron van kwelling voor zijn vrouw (mej. v. Cal car) en zijne dochter (mej. A. de Wit) maar niet minder voor Mina zijne dienstbode, (mej. Cl. Lavoo) wie hij het zelfs zoo lastig maakt, dat ze in arren moede Mevr. den dienst opzegt. Jan, de knecht, (N. de Waard) is er beter achter, hij maakt van Mijnheers stokpaardje gebruik, hij springt er op en rijdt er mee, als hij een paar vrije dagen wil hebben, naar een of anderen dokter om zich te laten inenten tegen een of andere kwaal. En mijnheer vliegt er in. Alleraardigste momenten ontstaan er, als Henri Beekbergen (G. Duycking Sander) aan huis komt om de hand van Marie te vragen en dan door. «choonpapa in spé aan een geneeskun dig onderzoek wordt onderworpen, dat op zich zelf niet zoo slecht uitvalt maar toch de oorzaak is, dat hij afge wezen wordt, omdat er bij aan het licht komt, dat de jongeling rookt, en dat rijn grootvader het ook al deed en wel licht dientengevolge op den aanvalli gen leefijd van 70 jaar overleden is. De tusschenkomst van vader Beek bergen (P. C. E. Boerlage) baat niet. en geeft aanleiding tot een hoogloopenden twist, aan welken een eind komt door het optreden van den krachtigen en gezonden Castricummer boer Jacobus Rot (H. Groot). Er heeft een ommekeer plaats. Dokter de Graaf krijgt zijn con gé, Jan, de knecht, een dr^ai om de ooreri als een uitstekend geneesmiddel tegen de luiheids-ziekte, Henri de hand zijner aangebedene en Moeder de vrouw een genezen echtgenoot, die be looft zijn best te doen, haar alle onder gane onaangenaamheden te doen ver geten. Het stukje werd vlot gespeeld en de rollen waren in goed handen. Alleen kunnen we van den auteur niet goed begrijpen, dat hij een heu- schen dokter zoo ongemanierd laat op treden tijdens het ontbijt van mevrouw en Marie van Heyningen. Intusschen als het zoo voorgeschreven wordt, dan heeft de acteur W. de Graaf alle eer van zijn werk, want zijn houding aan het ontbijt was minstens ongemanierd. Een allergezelligst bal besloot den avond, waarop de Vereeniging met ge noegen kan terugzien. De gemengde zangvereeniging' Zang Veredelt" heeft plan Woensdag dezer een concert te geven. Mede werking daarbij zal verleend worden door Mevr. Grimbrère van Delden, so praan, te Haarlem, Mej. Jos. Schreder- hof, mezzo-sopraan te Haarlem, den heer Jo Rotgans, bariton te Schagen, Jan Hensen, tenor, te Haarlepn en Mej. Jo Misset, begeleidster, te Haarlem. Door een val heeft een paard van den heer Luyting een zijner voorpooten gebroken, tengevolge waarvan het af gemaakt moest worden. 23 Haarlem rijdt, heeft ze toch nog last gehad van het ijs in het kanaal. Doordat de tram 's nachts niet over varen kon naar den kant der remise, moest het noodige onderhoud voor de machine per handkar van de remise overgebracht worden. Steun aan werkloozen. Onder dezen titel lezen wij in de N. Haarl. Ct. het volgende: Wij kunnen niet anders dan instem men met het adres, dat de Centrale der Volksbonden te Velsen, is voornemens te richten aan het gemeentebestuur. Het is in 't geheel niet in orde, dat de werklooze arbeiders naar de Arm besturen verwezen worden, om den zoo noodigen financieele steun te verkrij gen. Wij behoeven nog niet van over dreven gevoeligheid te spreken, als de arbeiders dit in strijd achten met hun waardigheid. In de laatst gehouden vergadering der gemeenteraad is een betere steunregeling ter sprake bracht. Het is op niets uitgeloopen. Het is te betreuren, dat de rechtsche raads leden, onder wie er toch zijn, die met de arbeidersbeweging in nauw contact staan, niet meer aandacht aan dit punt besteedt hebben. Trouwens men ne me ons deze opmerking niet kwalijk het lijkt ons of de éénheid in de Room- sche Raadsfractie wat al te groot is. Het is een éénheid, die verstijvend werkt, en blijkbaar een gerechtvaardig de vrije meening smoort. Wij kunnen het toch wel eens harte lijk met elkaar oneens zijn zonder dat de éénheid daarom ook zelfs maar in 't gevaar komt! J. BOS f. Maandagavond vernamen we met groote ontroering de tijding, dat de heer J. Bos, directeur onzer gemeente lijke waterleiding, dien middag op 56- jarigen leeftijd, na een ziekte van slechts eenige dagen was overleden. Met ontroering zeggen wij, want de heer Bos had zich door zijn beminne- lijken omgang, zijn zachtheid en groote vriendelijkheid algemeen bemind ge maakt. En daarom trof dit snelle ver scheiden zoo sterk. De heer Bos had een eervolle loop baan achter zich. Opgeleid op het (In genieursbureau Schotel te Rotterdam welke firma de Haarlemsche waterlei ding heeft aangelegd, kwam hij daarna bij de gemeente Haarlem in dienst als opzichter aan de prise d'eau. Daar won hij de achting zijner superieuren en ook in Haarlem was de heer Bos een zeer geachte persoonlijkheid. In 1914 werd hij benoemd tot directeur onzer gemeentelijke waterleiding, waarna de uit te voeren werken toen pas aanbe steed waren. In Haarlem zag men den heer Bos noode gaan, al verheugde men zich over zijn promotie, die hij door zijn kunde en zijn toegewijden arbeid zoo zeer verdiende. In de moeilijke oorlogsjaren heeft de heer Bos de geheele voorbereiding van onze waterleiding meegemaakt en na dat zij eindelijk in 1917 geopend was, met groote ijver en trouw aan den op bouw van dit bedrijf gegeven. En welk een voldoening was het voor hem, toen verleden jaar, de blijde tijding kon worden gemeld, dat het bedrijf niet meer met verlies werkte. En nu is deze trouwe werker zoo plotseling weggenomen, weggerukt uit zijn gezin, dat hem zoo dierbaar was en waarvoor hij leefde en werkte. Want in het publieke leven bewoog de heer Bos zich weinig. Hij was een trouw en mee levend lid der Ned. Herv. Gemeente, die hem al spoedig tot ouderling koos. Vorige week Maandag mochten wij nog helpen hemels zoodanig herkiezen en Zaterdag werd in het Predikbeurten blad nog gemeld, dat de heer Bos zijne benoeming weder had aangenomen. Zijn heengaan is een groot verlies voor onze gemeente. Bij allen, die onder zijne directie arbeidden, was hij zeer bemind. De Ned. Herv. Gemeente in 't bijzon der verliest veel in hem. Voor hare be langen, voor de bevordering van haar bloei deed hij veel. In het beroepings- werk voor den nieuwen predikant had hij als lid der hoorcommissie een groot aandeel. Het stemt weemoedig, dat hij aan het eigenlijke werk geen deel meer kan nemen. Maar zijn naam zal met groote dankbaarheid genoemd blijven. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats hebben mor gen, Donderdagmiddag te half twee op de begraafplaats De Biezen. Nu da dooi al eenige dagen aan den gang is, zoodat het kanaal bijna ijsvrij werd, doet het vreemd aan, als men nog ziet schaatsenrijden. En dit hebben we Dinsdag kunnen aanschou wen. In zijn eentje was daar iemand mee bezig op den vijver in Velserbeek. Mooi hard en droog ijs door het nacht vorstje en een heerlijk zonnetje en uit den wind was dat voor een ijsliefhebber een paradijsachtige toestand. Hoewel de stoomtram alleen van den zuidkant van het kanaal naar Burgerlijke Stand Velsen. B e v a 11 e n N. de VriesAnker, d.; A. OversteegenBlokker, z.; M. Erenst,. Spanjer, d.; C. A. VincentGielings, z.; A. Boonvan Es, z.; C. J. Surendonk Jansen, d. Overleden: Christianus van der Bijl, 7 mnd., z. van Ch. v. d. Bijl en C. J. Toon; Elisabeth Westerhoven, 52 j., wed. van J. H. Danebroek; Leonardus Meinders, 13 d., z. van H. J. Meinders en M. ZonneveldJacobus Bos, 55 j., echt- gen. v. N. v. d. Zee. GEMEENTERAAD. Vergadering van 15 Januari 1924. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Schaar met kennis geving. Ingekomen is een voorstel van de heeren Schilling, Roelse, Schaar, Vis ser, Landeweert en Dalmeijer, luidende als volgt: Ondergeteekenden, Leden van Uwen Raad, hebben de eer U voor te stellen te besluiten tot een Tweede lezing der Begrooting der Gemeente, zich beper kende tot die posten, welke daartoe voor den aanvang dier tweede lezing door minstens vijf leden aan den Voor zitter worden opgegeven. Toelichting. De onderteekenaars van dit voorstel baseeren dit op de navolgende overwe gingen: le. dat bij de vaststelling van meer dere posten voor verschillende raadsle den de overweging zal hebben gegolden, dat ook zonder aan de raming door Burgemeester en Wethouders van de betrekkelijke post te tornen, de begroo ting nog wel sluitende zou zijn te krij gen; 2e. dat, waar dit zonder meer dreigt niet het geval te zullen zijn, het zeker aanbeveling verdient, enkele posten na der te bezien in verband met de thans verkregen einduitkomst en in verhou ding tot de bedragen voor die posten in de laatste jaren uitgegeven; 3e. dat bij een richtig financieel be heer vóór alles als regel dient te gelden, dat de gewone uitgaven uit de gewone middelen worden gevonden en het evenwicht in de begrooting dus in deze. en niet buiten haar dient te worden ge zocht; dat het in geen geval aangaat, daarvoor incidenteel te putten uit fond. sen, waarvan de bestemming juist bij verordening is vastgelegd, en 5e. dat het beoogde evenwicht ook zonder toepassing van het onder 4 ge noemde, niet geoorloofde, middel op de hierboven door hen aangegeven wijze is te verkrijgen, waarbij zij meenen, dat dient te worden vastgehouden, bij vaststelling van eenzelfde vermenig- vuldigingscijfer als voor den aanslag in 1923 heeft gegolden (hetgeen naar zij meenen ook steeds het uitgangspunt is geweest voor de groote meerderheid der raadsleden) aan het door Burge meester en Wethouders voor den post HOOFDELIJKE OMSLAG geraamde bedrag van f 685000. De Voorzitter zegt dat 't woord „tweede lezing" hem niet duidelijk is. Dit ken nen wij niet, maar spr. gelooft dat de bedoeling is de begrooting opnieuw van voren aan te behandelen. Als zoo danig is het een motie van orde en kan het dadelijk in behandeling komen. De heer Groeneveld stelt voor dit voorstel aan te houden tot bij den laat- sten post, dan is dit een gelijke behan deling, als we met het rechtsche voor stel hebben gedaan. De heer Vermeulen apprecieert dit. maar Spr. meent dat dit niet gaat. We zouden nu de tweede helft der begroo ting gaan behandelen en als het voor stel der soc.-democratische fractie wordt aangenomen, zouden we de be grooting weer heelemaal moeten be handelen. Spr. is ook tegen de motie, omdat de ze z.i. een ernstig precedent vormt. Wij hebben hier toch ook als ernstige man nen gezeten, die wisten wat ze deden. De heer Schilling ondersteunt hel voorstel van den heer Groeneveld. Wij hebben ons voorstel gedaan, omdat het voorstel der rechtsche raadsfractie zoo nlompverloren in den raad is gewor pen. Spr. zegt dat het niet de bedoeling is alle posten opnieuw te behandelen, maar bij enkele belangrijke posten stil te staan en te overleggen. En dan wil len wij eens praten over de f 10000, die aanvankelijk weer geraamd waren als opbrengst van den hoofdelijken om slag. De heer Tusenius zegt dat de moei lijkheid schuilt in het aangenomen voorstel van rechts, om het bedrag van den hoofdelijken omslag vooruit vast te leggen. Het voorstel der 6 genoemde leden komt in stemming en wordt verworpen met 911 stemmen. Vóór de heeren Landeweert, Tusenius, Schuitenmaker, Dalmeijer, Visser, Schilling, Roelse, Bosman en Sluiters. Voortgegaan wordt met de artikels- gewijze behandeling der begrooting. Bij post 146, huur van huizen, brengt de heer Landeweert ter sprake de huur van de woning, bewoond door den di recteur der Rijks H. B. S. Bij een ver zoek om deze huur billijker te bepalen, steunt spr. dit verzoek en stelt voor de huur met f 200 per jaar te verlagen en te stellen op f 750. De heer Vermeulen vindt de praemi- se van dit voorstel verkeerd. Wij heb ben dit huis moeten koopen en hebben er een flinke strop aan, ook bij de te genwoordige huur. Spr. kan daarom niet met dit voorstel meegaan. De Voorzitter merkt op dat rekening gehouden moet worden met dé salaris verlaging. Terwijl ieder dacht dat de salarissen omhoog zouden gaan, zijn ze verlaagd. De heer Schilling zegt dat we geen gebruik moeten maken van de gelegen heid, dat deze woning als eigendom der gemeente niet valt onder de bepalingen der Huurcommissiewet. En waar men nu telkens roept dat we terug moeten naar normale tijden, vraagt spr. of we ook met de huren niet terug moeten. De heer Groeneveld zegt dat rijks ambtenaren hoogstens 15 moeten be talen voor ambtswoningen. De heer Sluiters vindt wat de wet houder wil alleszins billijk. We heb ben naar spr. hoorde een uitnemend directeur der H. B. S. en moeten dit waardeeren. De heer Wardenaar is er niet voor, omdat de directeur ons allerlei eischen heeft gesteld en het ons zeer lastig heeft gemaakt. De heer Landeweert zegt dat het Rijk voor ambtswoningen, ook voor leeraren, heel wat hooger eischen stelt. De heer Bosman zou in verband met het door den heer Groeneveld opge merkte gaarne meerdere cijfers hooren en stelt voor dit voorstel aan te houden. Dit wordt aangenomen. De heer Sluiters zegt dat er te Drie huis steeds meer gebouwd wordt. Spr. vraagt in de gemeentewoning aldaar een agent van politie te huisvesten. De Voorzitter zegt daartoe gaarne be reid te zijn, ook spr. acht daar politie toezicht noodig. Bij post 160, schoolgelden, vraagt de heer Vermeulen dit jaar tijdig alle schoolgelden te herzien. De heer Dalmeijer: Naar beneden? De heer Vermeulen zegt te bedoelen alle schoolgelden eens met elkaar te vergelijken. Bij post 169, aanschaffen van school- meubelen, meenen de heeren Schilling en v. d. Steen dat hierop bezuinigd kan worden. Vooral de klimtouwen vinden zij duur. De heer Landeweert zegt dat de hee ren den prijs van een kabeltouw heb ben berekend, maar een klimtouw is heel wat anders. De heer ten Broeke stelt voor dezen post met f 1795 te verminderen. Dit voorstel wordt met 119 stemmen aan genomen. Bij post 172, verlichting en verwar ming schoollokalen vraagt de heer Groeneveld scherpe controle, omdat de ze post zulke groote bedragen eischt. Bij post 194, vraagt de heerVermeu- en dat, indien uitbreiding der school voor buitengewoon lager onderwijs noodig is, te denken aan den bouw van oen nieuwe school, wijl dit onderwijs heel andere eischen stelt en b.v. kleine klassen noodig maakt. De heer Groeneveld zou gaarne, een school voor uitgebreid lager onderwijs willen in het centrum der gemeente. De heer Landeweert zegt het met den heer Vermeulen geheel eens te zijn. B. en W. hebben er al aan gedacht voor zulk een nieuwe school een stuk grond te Velseroord te reserveeren. Bij post 204, schoolgelden openbaar oorbereidend lager onderwijs, zegt de heer ten Broeke de opbrengst hiervan zeer laag te achten. T. De heer Visser zou niet gaarne de L schoolgelden verhoogen, 't zijn meest kinderen van arbeiders, die de Bewaar school bezoeken. De heer Vermeulen zegt dat een ver- f hooging van het schoolgeld dan toch g. wel mogelijk is voor degenen, die het kunnen betalen. I z< Bij post 208 zou de heer Roelse gaarne v' een pro memoriepost op de begrooting 0, brengen voor een Bewaarschool te TJmuiden. De heer Dunnebier zegt dat dit tocht. J, eigenlijk onnoodig is. Wanneer een ff openbare Bewaarschool te IJmuiden kan worden gesticht, zullen de voor standers van het bijzonder onderwijs, die dankbaar zijn voor de goede subsi- dieregeling daartoe gaarne medewer ken. De heer Roelse handhaaft zijn voor stel, dat met algemeene stemmen wordt1 aangenomen. Bij post 252, Handelsavondschool; IJmuiden, vraagt de heer Tusenius meerdere inlichtingen, vooral waarom het aantal klassen van 7 op 4 is terug-A gevallen. ri De heer Landeweert zegt dat twee pa rallelklassen zijn vervallen en 2 leer aren minder noodig waren. Er is bij in zinking van handel en industrie min der belangstelling voor dit onderwijs. De heer Tusenius heeft het van ande- nc e plaatsen anders gehoord. Spr. vraagt tej of het niet ligt aan het onderwijs. Maar al spr. zal later gaarne eenige cijfers van leerlingen enz. vernemen. Bij post 265 Nijverheidsavondschool,,1 vraagt de heer Groeneveld of deze| school niet aan de ambachtsschool verj bonden kan worden. De Voorzitter zegt dat er te dezer za< ke nog een motie van den heer Ver meulen is. t< To

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2