1 Bruijnzeels' LOOP DEK BEVOLKING IN 1923. AAAAAAAAAAAAA UW ADRES VOOR WOLLEN Heeren Mode- Mag&zjjn Vrouwe Olga Emma Alexandra Eleonora Baronesse Von Ooisch Justus Hudulf Wüste Mffl ll fl M De Heer Landeweert zegt dat Het een moeilijke kwestie is, daar de ambachts school van een particuliere vereeniging .uitgaat. Wij hebben het vroeger wel ge- li'ild, maar het toenmalige bestuur had *r geen ooren naar. Spr. erkent dat de samenwerking thans beter is. De heer Tusenins: De samenwerking laat niets te wenschen over. Bij post 274 pauzeert de raad en gaat daarna in besloten zitting, t De vergadering werd verdaagd tot Donderdag 24 Januari a.s. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. - De Donderdag in Cycloop gehou den Cabaretavond ten bate van het Co mité tot steun der Ver. tot bestr. der Tu berculose was naar de omsandigheden medebracht, tamelijk bezet. De bezoe- '^cers(sters) hebben genoten. Het D.-C. bracht een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het wel slagen van dezen avond. In het bijzon der aan den heer List voor het gratis afstaan van de zaal, den heer Ebbeling voor zijn keurige leiding, alsmede aan het bekende orkest en niet het minst aan den heer C. Hart voor het afstaan van de gewonnen prijzen, waardoor de- ,ze nogmaals een flink bedrag opbrach ten. Naar wij vernemen bedraagt de -netto-opbrengst van dezen avond f 58. Een mooi succes! Begrafenis W. Buckens, In het dagblad De Zoom treffen wij het volgende verslag aan: Zaterdagmorgen had onder zeer groote belangstelling de begrafenis /plaats van het stoffelijk overschot van onzen zoo jeugdig afgestorven oud stadgenoot de heer Willebrordus Buc kens, In leven klerk bij de politie te IJmuiden. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart op de Markt merkten wij met de familieleden van den overlede ne op, de Burgemeester dezer Gemeen te, dé commissaris en inspecteur van politie en verschillende politiebeamb ten van hier, de rechercheur Baart, de (klerk de Graaf en de Brig, der Rijks- veldwacht A. J. Rijnders allen uit IJmuiden, terwijl met vele vrienden van den overledene ook nog vele be langstellenden in de kerk aanwezig waren. De plechtige H. Mis van requiem werd gecelebreerd door de Weleerw. Heer .Machielseh terwijl na de uitvaartdienst '4e. tér aardebestelling plaats had. Een deputatie van het politiecorps al- 'hier fungeerde als dragers. Kransen van het politiecorps van Velsen, de politieschietvereeniging van Velsen en het politiecorps alhier, een palmtak van de commissaris en de klerk van politie van Velsen en bloem- i stukken van den Brig. v. d. Rijksveld- wacht, van een vriend en van iemand welke den overledene zeer na aan het hart lag, allen uit Velsen, dekten te Dat niet alleen hier maar ook in Vel- sen de deelneming zeer groot is, en de "♦overledene zich ook daar zeer bemind [had gemaakt, moge hieruit voldoende I blijken. Op het R.K. Kerkhof, alwaar met de vertegenwoordigers van het politie corps alhier en de genoemde heeren uit IJmuiden ook vele vrienden en belang stellenden de diepbedroefde familiele- den van den overledene hadden verge zeld, werden de laatste plechtigheden verricht, waarna het stoffelijk over- I schot aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Diep onder den indruk verlieten daar. L.op allen den doodenakker in de over tuiging hier te hebben achtergelaten j een veelbelovende jongeling en een ijverig politieman. Moge de gedachte dat God gaf én nam, de diepbedroefde en zwaar beproefde ouders een troost zijn evenals de algemeene deelneming, welke zij bij hun smartelijk verlies heb ben mogen ondervinden. VELSEROORD Biljarten Klasse C. Dinsdagavond had in het lokaal rAupers, Zijlstraat, Haarlem de belang rijke ontmoeting plaats tusschen „D. V. S."5 Keuen". D. V. S. wist met zeer veel spanning de overwinning meer naar huis te ne men, hetwelk voor haar een reuzen- prestatie is, vooral als men weet dat zij nog niet een wedstrijd verloren heeft tegen de Haarlemmers, en op twee na alle uitwedstrijden heeft gespeeld. De uitslag is als volgt: D. V. S. „5 Keuen" 100 81 100 84 100 87 91 100 81 100 Totaal 472 452 SANTPOORT. Teraardebestelling Mevr. O. Wüste-von Götsch. Buitengewoon groot was de belang stelling op de begraafplaats De Biezen, waar Maandagmiddag het stoffelijk overschot van mevr. O. Wüste-von Götsch de bewoonster van den huize Spaarnberg, naast dat van haar voor eenige jaren overleden echtgenoot, werd bijgezet. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin in N.-Holland, jhr. mr. dr. A. RoëlL on zen burgemeester, den heer R. G. Rij- kens, den heer J. A. C. Weerts van St. Philipsland, oud-burgemeester van Velsen, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho_ gelanden, oud-burgemeester van Haar lem; de heeren J. P. Handgraaf en W. Landeweert, wethouders van Velsen, dr. A. L. de Groot, arts te Santpoort, de heer W. A. Dolleman, notaris te IJmui den, mevr. de Clercq-Boissevain te Santpoort, de heer Goedkoop, secretaris van wijlen den heer J. T. Cremer, ter wijl ook een kleinzoon van den heer Cremer aanwezig was; de heer Smidt van Gelder, de heer J. Funke, oud-di recteur van het „Nieuws van den Dag"; ds. S. A. Baljon van Spaarndam; pas toor J. F. v. d. Meer van Driehuis, F. W. C. H. Baron van Tuijll van Seroosker- ken, de vroegere bewoner van Velser- beek, enz. Namens de afdeeling Velsen van het Witte Kruis was er de voorzitter, de heer J. H. Unger, terwijl de Gem. Zang- vereeniging „Vox Humana" te Sant poort en het Fanfarekorps „Wilhelmi- na" te Jan Gijsenvaart deputaties had den gezonden met rouw omfloerste vaandels. Voorts was de geheele kerke- raad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente aanwezig. Toen de kist in den grafkelder was neer gelaten, nam allereerst de burge meester van Velsen, de heer R. G. Rij- kens het woord. Deze zeide, dat wan neer een ingezetene heengaat, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap, het plicht is daarvan dankbaar te getuigen. Mevr. Wüste heeft zich bijzonder verdienste lijk gemaakt voor onze gemeente, zeide spr. De openbare armoede heeft zij hel pen bestrijden, de stille armoede heeft zij helpen wegnemen. Maar bovenal zijn wij haar erkente lijk voor haar stichting: de Bewaar school te Santpoort, die een zegen voor het zuidelijk deel der gemeente is ge worden. Velen, die hier tegenwóordig zijn, zijn vervuld met groote dankbaar heid, maar spr. is overtuigd, dat er nog veel meer in den geest hier tegenwoor dig zijn, met rouw in het hart, maar met grooten dank voor wat mevr. Wüs te deed voor hun kroost. Als we straks van hier gaan, zullen wij de herinnering meenemen aan een vriendelijke, edele vrouw, die ons de sociale lasten der gemeente blijvend heeft helpen dragen. Zulke menschen worden, ook door omstandigheden bui ten onzen wil, steeds zeldzamer en naarmate hun aantal schaarser wordt, betreuren we hun verscheiden te meer. Ons is het niet gegeven te oordeelen, maar ik ben, aldus zeide spr., toch ge neigd te meenen: wèl haar, die achter de breede schouders van zooveel goede werken het eeuwige ingaat. Mevrouw Wüste, heb dank, wij zul len u niet vergeten." Vervolgens nam dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga het woord, die namens kerkvoogdij en kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort sprak. Spr. bracht een laatste groet aan de vrouw, wier hart zóó ruim was, dat zij over alle kerken en richtingen heen zag. Wie is hier, zei spr., 't zij Roomsch of on-Roomsch, Gereformeerd of Her vormd, links of rechts, die haar niet met groote dankbaarheid gedenken? Want nooit heeft Mevr. Wüste onder scheid gemaakt. En toch, zij had de Ned. Herv. Ge meente van Santpoort zeer lief. Tus schen de kerk en den huize Spaarnberg was een zeer sterke band geknoopt Dit hebben wij telkens gemerkt in zeer moeilijke oogenblikken. Spr. is daar getuige van geweest, toen de oude kerk voor eenige jaren in vlammen opging. Ofschoon Mevr. Wüste toen door per soonlijk leed werd gedrukt, heeft zij krachtig medegewerkt aan den op bouw der kerk. En in de zoo juist ge noemde Bewaarschool bewees zij onze gemeente de gastvrijheid, die wij zoo noodig hadden. Toen wij daar den laatsten Zondag waren, hebben wij haar gedankt en ook den daaropvolgenden Zondag, toen de nieuwe kerk werd ingewijd, mochten wij haar bedanken voor den geweldigen stoot, dien zij door haar energie gege ven had tot het welslagen van dit werk. Spr. zegt hier niet te willen uitweiden over de qualiteiten van Mevr. Wüste, daarvoor was zij te bescheiden. Zij deed meest alles in stilte en velen heb ben niet gemerkt, wie het was, die hen weldeed. Spr. kon dit als predikant be ter opmerken. Zij zal bij onze Ned. Herv. Gemeente in dankbare herinne ring blijven voortleven. Hier past geen woord van wanhoop of droefheid. Deze groeve noopt ons al len tot dankbaarheid, voor wat God ons in haar heeft geschonken. Het was een zeer kostbaar geschenk. Gelijk wij lezen van ouden van dagen in Jezus' tijd zoo hebben haar oogen Gods heerlijkheid gezien en toen was zij bereid heen te gaan. Haar leven was voorbij, zij was verzoend met den dood. En dankbaar gunnen wij haar de rust. Spr. wil Mevr. Wüste nog danken na mens de Geheelonthouders Vereeniging te Santpoort, wie zij lange jaren onder dak bood in haar Bewaarschool. En als is zij nu gestorven, haar werk blijft en de zegen, van Spaarnberg uit- j gegaan, vindt weerklank in ons aller hart, vervulle ons met dankbaarheid en spore ons aan haar werk voort te zet ten. Wij scheiden, maar onze beste j menschelijke verbintenissen blijven be waard bij God. Vervolgens sprak de heer Bunge, een neef van de overledene, die herdacht wat Mevr. Wüste voor de familie was. Wie haar kende, met haar groote liefde, haar vernuft en haar vroolijkheid, zul len zich haar tot hun dood herinneren. Ds. S. A. Baljon, Ned. Herv. Pred. te Spaarndam, merkte op dat God vaak in menschen engelen zendt, die aan ve ler deur kloppen om wel te doen. In Mevr. Wüste had Hij ons zulk een engel gezonden en zelfs op Spaarndam heb ben wij van haar weldadigheid mogen genieten en herdenken velen haar met groote dankbaarheid. Mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysinga- Elias sprak namens de Vrouwenorgani satie te Santpoort een woord van dank voor 't vele, wat zij voor de jonge Ver eeniging heeft gedaan en voor wat zij voor de vrouwen van Santpoort in 't algemeen deed. Lang voor de oprichting der Vereeni ging heeft zij het vrouwenleven ge steund, op oude wijze, door het steunen van vrouwen, die onverzorgd achterble ven, maar ook op moderne wijze, b.v. door haar Bewaarschool. Ofschoon be- höorend tot de oude traditie, trad zij de nieuwere vrouwenbeweging met sympathie tegemoet. Daarom danken wij haar niet in de eerste plaats voor den materieelen steun, dien zij ons door haar gastvrijheid bij het geven van cursussen enz. verleende, maar bo venal om haar moreel en steun. Waar wij ons begaven, op maatschappelijk, hygiënisch en wetenschappelijk gebied, sloot zij zich bij ons aan en gaf zij ge tuigenis van haar groote, ruime geest. Er ging een groote bekoring van haar uit, omdat zij het oude met het nieuwe wist te vereenigen. Daarop dankte de heer Hanzema uit Amsterdam namens de familie voor de groote belangstelling. Enkele kransen werden op het graf gelegd, waaronder van het personeel van den huize Spaarnberg en van het personeel der Bewaarschool. De orde werd uitnemend gehand haafd door onze politie en Rijkspolitie, onder de persoonlijke leiding van on zen commissaris, den heer D. de Ridder. Zondag jl. wilde de heer B. twee vechtende honden scheiden. Dit was één der vechtersbazen heel slecht naar den zin, wat hij duidelijk demonstreer de door den heer B. in diens hand te bijten, waardoor deze tot bloedens toe werd verwond. Bij particulieren werd de heer B. verbonden. Vermeerdering gedurende het jaar door Vermeerdering Bevolking op 1 Januari 1923. M. V. T. geboorte 411 384 705 vestiging 1041 1116 2157 1452 1500 2952 110 92 202 905 994 1899 M. 14712 V. T. 14508 29220 Vermindering overlijden gedurende het jaar door vertrek Vermindering 1015 1086 2101 Verschil tusschen vermeerdering en vermindering Bevolking op 31 December 1923 Qetal geborenen levend in de gemeente levenloos aangegeven Oetal huwelijken 216 Getal echtscheidingen 8 SCHEEPVAART. In de week van 7 tot 14 Januari zijn door de Noordzeesluizen alhier ge schut: uit zee 62 stoomschepen en naar zee 59 stoomschepen en 2 zeelichters. Velsen. Aangekomen 11 Jan.: Tyro, st„ Swansea, steenkolen, Papierfabriek. Vertrokken 12 Jan.: Tyro, St., Am sterdam, ledig. TRUIEN HANDSCHOENEN SHAWLS SOKKEN in goede kwaliteit tegen lagen prijs is PRINS HENDRIKSTRAAT 105 Totaal 437 414 851 15149 14922 30071 403 378 781 13 5 18 416 383 799 ADY ERTJEK TIES. Met groote droefheid geven wij kennis van het overlijden te 's-Gravenhage van Weduwe van den Heer in den ouderdom van 75 jaar. Namens Familie en Vrienden O. FONTEIN. SANTPOORT, 10 Januari 1924. Huize „Spaarnberg" Eenige en algemeene kennisgeving. Waterstand IJmuiden. januari 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 17 0.04 7.21 7.46 18 0.38 0.57 8.23 8.46 19 1.26 1.41 9.18 9.37 20 2 08 2,20 10.06 10.21 21 2.49 2.59 10.46 11.01 22 3.25 3.34 11.25 11.41 1.21 23 4.00 4.09 VISSCHERIJ. De stoomtrawler Martha IJ.M. 165 van ide V. E. M. is op de Noordzee aan getroffen door den te Grimsby thuisbe- hoorenden stoomtrawler Tagalie en door dit schip op sleeptouw genomen en te Grimsby binnengebracht. De ge sleepte afstand bedroeg 135 mijl. De Staatscourant bevat de statu ten van de N.V. Zeevischhandel „Luna". Zij beeft ten doel het uitoefenen van den handel in visch en alle aanverwante ar tikelen, zoowel voor eigen rekening als in commissie, en het houden van agen turen, één en ander in den meest uitge- breiden zin des woords. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt f 10.000 in 20 aandeelen van f 500. Men was nog steeds bezig aan het vlot brengen van den op 12 Oct. 1.1. op het zeestrand nabij Wijk aan Zee ge strande stoomtrawler Y.M. 5. Aanvan kelijk werd hieraan eerst gewerkt door de firma van der Tak te Rotterdam en later door de ondernemers Taat van Katwijk, en Kruit van Leiden, welke ge tracht hebben het vaartuig vlot te bren gen met behulp van springstoffen. Thans staat echter vast, dat het vaar tuig wegens een ontstane lekkage niet vlot gebracht kan worden en zal zeer zeker onze Nederlandsche zeekust een wrak meer tellen. Heden nam de Heer plotseling tot zich onzen lieven Man en Vader JACOBUS BOS, in leven Directeur der Gemeente Waterleiding, in den ouderdom van bijna 56 jaren. N. Bosvan der Zee Annie Bos Abr. A. Bos Velsen, 14 Januari 1924. Stationsweg 84. Bezoeken kunnen voorloopig niet worden afgewacht. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 17 Jan. a.s. j. n.m. l'/j uur, op de Begraaf- plaats „De Biezen". BmOBScsmswSÊsxei amsa.% Heden overleed zacht en kalm, tof onze diepe droefheid onze lieve Vader, Behuwd-en Oroot- vader JOHAN EHRHART ERDMAN Oud Referendaris bijhet Depar tement van Justitie, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in den ouderdom van 85 jaar. Ds. L. W. Erdman A. C. Erdman Evelein J. E. Erdman C. A. Erdman IJmuiden, 14 Januari 1924. Ingekomen personen Velsen. G. J. van Deene, H Biezenweg 69 11 J. v. d. Kolk, L Wijkerstr.weg 42 4—4 E. Terws, D IJmuiderstraatweg 97 33 S. J. G. D. W. Willems, D Trompstraat 113 31 P. Koole, M Eiland 17 1—1 J. F. A. Fiolet, F Zeeweg 63 11 J. A. v. d. Eijkhof H Hagel.w. 180 5—1 M. v. d. Berge, F Westerwijkstr. 16 21 W. G. de Rooij, L Koningsweg 60 11 SPORT. A.s. Zondag 2 uur: STORMVOGELS- HAARLEM. CORRESPONDENTIE. Eenige stukken moeten tot het vol gende no. wacjhten. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht u kennis te geven van hei overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd en Orootmoeder Mej. de Wed. Elisabeth Danebroek—Westerhoven in den ouderdom van 52 jaar. Uit aller naam, J. A. Danebroek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag a.s. n.m. 2 uur, op de Algemeene Begraafplaats ie IJmuiden. Velseroord, 13 Januari 1924.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3