Maandag stelde de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in naar de oorzaak van het stranden van den stoomtreiler „Timor", IJM 491, ter hoogte van Egmond op 5 December j.l. De voorzitter deelde den schipper van de „Timor", die als getuige ge hoord werd, mede, dat het onderzoek ook over de vraag zou gaan in hoeverre 't ongeval aan nalatigheid te wijten is. De treiter was in den nacht van 4 op 5 December van de visscherij terugge keerd; in den middag van 5 December had de schipper het lichtschip Ter schelling gezien op .Va mifl afstand van B. B. Het was mooi weer en er stond een lichte wind. Van 't lichtschip Terschelling was in Z.-Westelijke richting op de log op de Haaks af gevaren; na. 35 mijl stoomen had de schipper het lichtschip Haaks niet gezien, hij meende dat het inge haald was; er hing nu een lage lucht. De schipper verklaarde na 35 mijl ge varen te hebben, zijn richting veran derd te hebben in Z.-W. Va W.-richting later had hij in het N. het licht van het lichtschip gezien. De treiler is in Z.-V2 W.-richting door blijven stoomen, tot dat een 25 mijlen waren afgelegd. Om G uur heeft toen de schipper gelood; er stond 10 vaam water. Meenende, dat dit de buitenste 10 vaam was, heeft de schipper een kwartier met volle kracht in Z. O.-richting laten varen, om de 6 vaam diepte te bereiken. Geregeld is er gelood; toen de schipper geen grond bespeurde vertrouwde hij de zaak niet meer en wilde naar de brug loope.n om vaart te minderen en richting te wijzi gen. Op hetzelfde oogenblik liep het schip vast. Het schip liep op dat oogen blik 34 mijl. Twee leden van de bemannig werden als getuigen gehoord. De inspecteur van de Scheepvaart verklaart tenslotte, dat de schipper te snel gevaren moet hebben en dat hij onvoldoende gelood heeft. De Raad zal later uitspraak doen. Vervolgens deed de Raad onderzoek naar de oorzaak van de stranding van den stoomtreiler „Eveline" IJM. 15 op de Maasvlakte, op 8 Januari j.l. De schipper van de „Eveline" werd als getuige gehoord. Uit het gehoor bleek dat de schipper ongediplomeerd was; drie maanden had hij als schip per gevaren; 8 Januari, 's ochtends 4 uur, had de schipper de thuisreis aan vaard. Er werd gevaren in Z. W. V2 W.- richting. De schipper had in zijn scheepsjournaal een wijziging aange bracht en een andere richting opgetee- kend; de voorzitter van den Raad wees hem op de verkeerdheid van deze han deling. Op gegist bestek heeft de schipper ge varen, 's avonds zag hij een licht, dat hij voor het vuurschip Haaks hield. Vandaar is Z.W. ten Z. gevaren. Op de log kon den schipper volgens zijn zeg gen niet vertrouwen. Het schip moet vlak langs de Texelsche gronden geva ren zijn. Waar men zich nauwkeurig bevond wist de schipper niet; vlak voor de stranding was hij het vuur gaan nakijken; weer boven komende zag hij hoe het water dik was. Achter uit siaan van de machine hielp niet, het. achterschip liep vast. De stuurman van de treiler verklaar de, dat hij het licht, dat hij gezien had, niet had herkend, bovendien was de kim dik. Volgens den inspecteur voor de Scheepvaart had de schipper, daar hij op een gegist bestek voer, zich op de hoogte dienen te stellen langs welk lichtschip hij heeft gevaren. De Raad zal later uitspraak doen. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake het overvaren van de sleepboot „Junior" door het Engelsche s.s. „Transporter". Do Raad is van oor deel, dat. de naaste oorzaak van de ramp ligt bij de „Junior". Op dit vaartuig heeft men van de visschershaven af niet meer naar de „Transporter" omgekeken. Indien er behoorlijk aandacht aan de „Transporter" was gewijd, had de schipper zijn maatregelen zoodanig kunnen nemen, dat er van een aanva ring geen sprake was geweest. Toch gaat ook de „Transporter" niet geheel vrij uit. De vaart van dit schip, welke ten minste 5 a 6 mijl bedroeg, was ongetwijfeld in dit vaarwater, waar toen zelfs een vrij drukke scheepvaart was, te groot, wijl niet gebleken is, dat een dergelijke vaart* door een of ande re omstandigheid geboden was. In de week 'van 14 tot 21 Januari zijn alhier uit zee binnen gekomen 64 s!oomschepen en naar zee vertrokken 65 si oomschepen en 1 zeelichter. SCHEEPVAART. IJnmiden. Aangekomen 18 Januari: Anastasios, st., Newcastle, steenkolen. Vertrokken 20 Jan.: Anastasios, st., Newcastle, ledig. Velsen, Aangekomen 20 Jan.: San- dar, st.., Swansea, steenkolen, Papier fabriek. Vertrokken 18 Jan.: Clearlight, st., Goole, ledig; 22 Jan.: Sandar, st., En geland, ledig. VOETBAL. STORMVOGELS—HAARLEM 0—1. Overzicht. Een in uitstekenden toestand verkee- rond terrein, een uitverkocht huis en goed voetbalweer, ziedaar de omstan digheden, waaronder bovengenoemde, met zooveel spanning tegemoet geziene ontmoeting gespeeld werd. Na eer ent- husiaste, doch niet altijd op een hoog peil staande kamp, zijn de Haarlem mers er in geslaagd den Stormvogels de tweede nederlaag toe te brengen. Of deze verdiend was? Zonder ook maar eert oogenblik de kans te loopen van partijdigheid te worden beticht, durven we deze vraag met een volmondig „neen" te beantwoorden. De Stormvo gels hadden een gelijk spel zeker ver diend. Dat het eene daartoe noodige doel punt is uitgebleven, moet naar onze meening, behalve aan het goede spel der Haarlem-verdediging, waarin Te- kelenburg en Daan Houtkooper als zeer goed speelden, geweten worden eendeels aan het falen van Sprokkreeff, anderdeels aan het vaak „peuterige" spel van den Stormvogels-aanval, waarin Visser verreweg de beste was. Door deze wijze van spelen vooral de afstand Blinkhoff Si*.Sint was veel te klein was het bewaken van het binnentrio niet zoo lastig, als het zou kunnen zijn, wanneer wat meer „open spel" werd gespeeld. Bovendien sprak ook de pech een woordje, mee. Een schot van Visser, dat Kaan reeds ge passeerd was, sprong via. de paal het veld weer in. De verdediging van Stormvogels heeft goed werk geleverd. KosterBak ker hadden het ongetwijfeld het zwaarst te verantwoorden, waar Bies- haarHoutkooper Sr. uitstekend op dreef waren. Zij hebben zich evenwel goed geweerd, wat natuurlijk niet weg neemt, dat zij wel gepasseerd werden Snoeks speelde in het midden een goe de partij en toonde zich een waardig collega van Tekelenburg. Struys Blinkhoff Jr. toonden zich volkomen de meerderen van den Haarlem-linker- wing. Van dezen kant zijn al bijzonder weinig voorzetten gekomen. In de Haarlem-verdediging we zeiden het reeds waren Houtkooper Jr. en Tekelenburg uitstekend. Maar ook Dik vertoonde goed voetbal, vooral als men in aanmerking neemt, dat hij een „wing" tegenover zich had Vis ser speelde meermalen heelgoed met zijn partner samen wat van Hout kooper Jr. niet gezegd kon worden, waar een rechterwing wel twee rechtsche spelers niet bestond. Van de beide backs heeft Schotman vooral heel wat aanvallen gestuit. Zijn vele „uittrappen" ontsierden echter zijn spel. Kaan deed goede en rare din gen. Hoofdzaak is echter, dat hij zijn doel schoon hield. Van de voorhoede zeiden we reeds een en ander. Bieshaar en Houtkooper Sr. verrichtten hier uitmuntend werk. Breeuwer's spel viel wel wat tegen, waaraan het hem onlangs overkomen ongeval wel niet vreemd zal zijn. Ter wee als linksbuiten was een misluk king, terwijl Van Pellecom zoo goed als niets te doen kreeg. Door het verhinderd zijn van Brossois en Van Zwieteren, berustte de leiding bij Casteleyn. Tot dusver hebben we dezen scheidsrechter met genoegen zien leiden. (Voor aan onze neutraliteit twij felenden zij er bij gevoegd: Niet alleen in wedstrijden, welke Stormvogels won, maar ook in die, waarin Storm vogels de mindere bleek). Zondag is hij ons echter tegengevallen en' met ons aan velen. Meermalen klonk ons het woord „partijdig" in de ooren en' al willen we dit niet gaarne onderschrij ven, we geven toe, dat de schijn tegen Casteleyn was. De wedstrijd. Om even over twee stellen de elftal len zich als volgt op: Kaan Schotsman v. Daalen Dik, Tekelenburg, Houtkooper Jr. Bieshaar, Houtkooper Sr., Breeuwer, Terwee, Pellecom O Oldenburg, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Sprokkreefr Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Ongeveer 5000 paar oogen zijn geves tigd op Sint, als deze den bal aan het rollen brengt. Onmiddellijk gaat het in de richting van het I-Iaarlemdoel. De Haarlem-verdeiging is echter op haar qui-vive en is direct in volle actie. Kaan kan dan ook voorloopig werkloos toe zien. Als dit aanvallen en verdedigen op de Haarlem-helft zoo eenigon tijd heeft geduurd, schiet eensklaps Bies haar naar voren. Hij zet fraai voor 't doel, maar Blinkhoff Jr. kopt den bal weer het veld in. Ook Koster kan nu zijn talenten toon en. Terwee geeft nl. Breeuwer een goede kans, doch de Stormvogels-aanvoerder belet den Haarlem-centervoor het schieten. Snoeks zet thans zijn voorhoede aan het werk. Gesteund door den wind weet deze linie het spel geruimen tijd op de Haarlem-helft te houden. Houtkooper Jr. en Tekelenburg zijn echter de twee geweldige struikelblokken. Blinkhoff Sr. krijgt al bijzonder weinig kans tot schieten. Slechts éénmaal zien we hem één zijner bekende schoten lossen, dat Kaan goed stopt. Alleen Sprokkreeff krijgt nog al eens vrije ballen, welke hij echter slecht behandelt. Struys pro beert het met verre schoten, echter met bijzonder weinig succes. Inmiddels geeft de I-Iaarlem-rechter- wing van zijn tegenwoordigheid blijk. Bieshaar krijgt van Houtkooper Sr. een uitstekenden center en brengt snel op. Zijn voorzet- suist langs het Stormvo gels-doel, waar Terwee iets te laat ar riveert hem te benutten. Ook Breeuwer krijgt een mooie kans van Bieshaar, die Struys door snel ingrijpen hem ech ter ontneemt. Bakker brengt dan den bal op, doch Tekelenburg verplaatst onmiddellijk het spel. In zeer duidelij ke buitenspel-positie ontvangt dan Bieshaar den bal, wat Casteleyn niet bestraft. Slechts ten koste van een cor ner weet Struys te redden. Van nu af aan houdt Stormvogels ge- ruimen tijd het spel in handen. Steeds weer zetten Snoeks c.s. hun voorhoede aan het werk. Hier werkt vooral Vis ser ontzettend hard. Hij en Sint zenden ettelijke schoten op Kaan af. De mees ten dezer vliegen naast of over. Een ech ter van Sint weet Kaan op werkelijk keurige wijze te stoppen. Tegen het einde der eerste helft komt Haarlem weer opzetten. Bieshaar passeert twee Stormvogels, totdat Struys voor corner weet te redden. Deze, goed genomen, kopt Koster weer het veld in. Houtkooper en Bieshaar verwisselen dan van plaats. Als laatst genoemde in het beruchte gebied in den rug wordt geduwd, geeft Casteleyn penalty. Houtkooper Jr. schiet hard in, doch Van der Wint redt fraai en werkt weg. Oldenburg brengt op en zet hoog voorbij het doel. Sprokkreeff loopt naar binnen en schiet rakelings over de lat. Als Struys dan nog eens een aanval van Houtkooper tot staan heeft ge bracht, is het rusten. De tweede helft begint met. een Haar- lem-overwicht, waarin Breeuwer het doel te hoog zoekt en Houtkooper naast schiet. Een uitval van Blinkhoff Sr., aevolgd door een through-pass naar Visser, wordt Haarlem bijna noodlot tig. Op het critieke moment valt Visser echter. Dan, als de tweede helft 8 mi nuten oud is, zet Martien Houtkooper van de achterlijn af onberispelijk voor en Breeuwer, die op dat oogenblik on bewaakt staat, kopt even fraai in. (0-1). Dit geeft den roodbroeken moed. Op gestuwd door Tekelenburg c.s. doet vooral de rechterwing zich gelden. Een voorzet van Houtkooper trapt Bakker terug en een hoog schot stompt v. d. Wint het veld in. Ook de overige Storm vogels-verdedigers krijgen volop gele genheid hun capaciteiten te toonen. Zij houden echter stand en weten na eenigeh tijd het spel te verplaatsen. Thans valt Stormvogels enthusiast aan. Visser werkt voor twee en geeft Oldenburg eenige goede centers. De Haarlem-verdediging is echter even eens uitstekend. Blinkhoff Sr. pn Sint worden door Houtkooper en Tekelen burg als kostbare paarlen bewaakt en komen aan schieten niet toe. Eens ont- mapt Blinkhoff zijn bewakers. Juist, als hij zal schieten, wordt hij in den rug geduwd, waf twee naast ohs zitten de N. V. B,-scheidsrechters met ons constateerden. Tot onze groote ver wondering laat Castelyn doorspelen. Eon hard schot van Visser vliegt, onder Kaan door, maar springt via de paal weer het veld in. Ook een handsgeval in het penalty-gebied laat de scheids rechter ongestraft. Haarlem bepaalt zich tot enkele uit vallen, die Van de Wint geen moeilijk heden opleveren, daar Koster de "bal steeds retourneert. Aan den overkant schiet Blinkhoff Sr. een vrije trap hard in, welk schot Kaan niet onfortuinlijk stopt. Onder groote spanning breekt tenslotte Visser nog door, doch Dik redt. Het einde brengt dus een kleine, niet geheel verdiende Haarlem-over winning. Een gelijk spel ware heter ge weest. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Hoogovenbedrijf. Gisteren wapperde de Nederlandsclie driekleur van de hooge gehouwen van het Hoogovenbedrijf. In tegenwoordig heid van de leden der directie met hun ne dames is de eerste hoogoven aange stoken. De hoofddirecteur, de heer Wenckebach, was echter door onge steldheid verhinderd tegenwoordig te zijn. Het vuur in d«m oven werd aangesto ken door Mevr. Wenckebach, daarna hield de heer Ir. Ingen Housz een kor te toespraak, waarin hij de afwezig heid van den hoofd-directeur betreur de. Namens het personeel voerde de heer Scholtz het woord. Aan de dames werden bloemen aangeboden en de plechtigheid werd op de gevoelige plaat vereeuwigd. En daarmede 'was het Hoogovenbedrijf officieel in wer king gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELING. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL Doos 30 en 60 ct. Bij apoth. en drogisten. De directie der Ned. Spoorwe gen bracht gisteren een inspectiebe zoek aan het station en het emplace ment alhier. Het gezelschap reisde per grooten salonwagen van de Ned. Cen traal Spoorwegen. Gevonden voorwerpen. Sloep (wit geverfd, groene hoven- kant met tank gemerkt M. S.), postduif No. 9917, dop van een Fordauto, grijze dameshandschoen, gouden dameshor loge, alpacca. beursje, paar schaatsen, kinderhandschoen, witte onderjurk, dames doublé armbandhorloge, lesse naar of kastsleutel, bruine portemon- naie, damestasch. Het bestuur van den Central en Bond van Transportarbeiders deelt aan HL Dbl. mede, dat na verschillende conferenties welke met de reeders zijn gehouden, de kans grootjis dat em be vredigende oplossing van het conflict zal worden bereikt, en dit dus zonder strijd zal afloopen. Door de afdeelingen van het Kruis- verbond en Mariabond voor drankbe strijding is op morgen, Donderdag avond, een propagande-samenkomst. georganiseerd in Hotel de Nieuwe Wil lem Barendsz, met als spreker de Zeereerw. Heer van Leeuwen, terwijl muziek en declamatie den avond zul len afwisselen. Het is deze week druk met con certen. Vrijdagavond geeft IJmuiclens Mannenkoor een vocaal en instrumen taal concert in de zaal Cycloop, met medewerking van het Symphonie-or- kest Euphonie uit Velseroord. VELSEROORD. Zondagavond gaf de Arbeiders Mandolineclub „Excelsior" alhier, di recteur de heer J. W. Raadman, in Ti- voli haar tweede uitvoering, die wel als geslaagd beschouwd mag worden. Er stonden mooie nummers op het programma, die werkelijk, op enkele kleine plekjes na, verdienstelijk wer den uitgevoerd. Zeer in den smaak viel o.a. „Onze dag" een marche, door den heer F. van Berkum alhier gecompo neerd, deze moest dan ook herhaald worden. Ook het kwartet „Liebesschmerz", door den directeur en 3 leden uitge voerd, verdiende algemeen applaus. Door de club is al veel bereikt, doch er kan door volhardende studie nog meer bereikt worden. Gemeensefeapp elijk Grondbezit, Voor de af deeling Velsen dezer orga nisatie sprak j.l. Vrijdagavond in Florn alhier de heer J. Methöfer uit Blari- cum, de algemeene ambtenaar der Ver- eeniging, over „De bezwaren tegen pro ductieve associaties." Spreker behandelde uitvoerig zijn onderwerp en lichtte dit met voorbeel den uit binnen- en buitenland nader toe. Vooral in Frankrijk is deze vorm van practïsch socialisme in groote en kleine bedrijven in toepassing gekomen en blijkbaar met goede resultaten. Enkele vragen, uit de vergadering ge steld, werden door den spreker beant woord. Een collectie goederen, als ma nufacturen, koffie, thee enz. was ten toongesteld, terwijl den bezoekers een kof thee en koffie ter kennismaking met deze G. G. B.-artikelen werd ge schonken. De lieeren van Tilburg en Doets had den de muzikale verzorging van den avond op zich genomen. Bij de Vrijdag j.l. te Uitgeest ge- honden onderhandsche aanbesteding voor het houwen van een woon- en winkelhuis aan den Middenweg aldaar was laagste inschrijfster de N. V. Aan nemers Mij. Velsen alhier met f 6400. Het Symphonie-orkest Euphonie alhier, directeur de heer M. Adam te Haarlem, geeft morgen, Donderdag avond een concert in Tivoli. Dat belooft weer een mooie avond te worden. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der afdeeling van de Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging werden na dere besprekingen gevoerd over de in Mei a.s. te houden Drankweerten- toonstelling, ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan. Besloten werd daaraan verschillende attracties te verbinden, waarvoor een commissie werd be noemd, bestaande uit de dames Koo- men, Vijlbrief, Klees, Verhey en Gjalte- ma, die zich nog meerderen kunnen assumeeren.. In een vacature in Het Districts- Comité, Noord-Holland werd Ds. W. Kroese candidaat gesteld. Besloten werd tot het houden van een aantal lichtbeelden-samenkomsten begin Fe bruari in de verschillende deelen der gemeente. De afdeeling zal zich doen vertegenwoordigen op de groote betoo ging voor Plaatselijke Keuze op 16 Fe bruari a.s. in den Haag. Het was Zondagavond een plech tige ure in de Herv. Kerk, toen de her benoemde en nieuw gekozen kerke- raadsleden werden bevestigd. Ds. Kroese vertolkte den weemoed, die was in aller hart door het plotseling verscheiden van den heer J. Bos, die ook als ouderling herkozen was en die hier dus anders ook zou hebben ge staan. Maar wij mogen niet bedroefd zijn, zei spr., daar hij nu lid is der tri- umfeerende kerk. Ds. Kroese richtte een hartelijk woord van dank tot de heeren G. Ver hey alhier en Joh. Broeze, die als ouder ling en diaken lange jaren de gemeente hadden gediend. Na de bevestiging der heeren A. Lentz en L. Broeze, als ouder ling en A. D. Dijkstra als diaken zong hen de gemeente de zegenbede uit Psalm 134 3 toe. Op de Pluimvee-tentoonstelling ge houden door de Kennemer Pluimvee- Vereeniging te Beverwijk op 18, 19 en 20 Januari 1924, in de bovenzaal van Hotel „De Zon", Breestraat te Bever wijk, werden de onderstaande priizen behaald: Hoenders. J. Borst, Velseroord, 9 inzendingen, een le, twee 2e, drie 3e prijzen en 2 Z. E. V. N. Bleeker, Velseroord, 2 inz. een le en een 2e prijs. M. J. Dekker, Velseroord, 1 inz., een le prijs. IJ. Groen, Velseroord, 3 inz., een le, een 2e. prijs en 1 Z. E. V. C. Hellings, Velseroord, 1 inz., een 2e prijs. G. Schol, Velseroord, 2 inz., 1 E. V. J. IJ. Verzijlberg, Velseroord, 6 inz., een le, drie 2e„ een 3e. prijs en 1 Z. E. V. H. Jlovenier, IJmuiden, 8 inz., een le., vier 2e„ een 3e en 1 Z. E. V. A. v. Beek, Velsen, 9 inz., een le, een 2e prijs en 2 E. V. II. L. de Haan, Santpoort, 3 inz., een le prijs, 1 Z. E. V. en ,1 E. V. H. Hellings, Velseroord, 3 inz., een 2e prijs. f Eenden. C. Peters, Velseroord, 2 inz., twee 2e prijzen. IJ. L. de Haan, Santpoort, 1 inz., een 2e prijs. Duiven, IJ. Medik, IJmuiden, 9 inz., drie le, twee 2e, twee 3'e prijzen en 1 E. V. H. Groen, Velseroord, 4 inz., een le, een 2e prijs en 1 Z. E. V. Konijnen. R. G. v. Geldorp, Santpoort, 2 inz., oen le en een 2e prijs. Men deelt ons mode dat volgens de strengste eischen is gekeurd, zoodat de inzenders zeker tevreden mogen zijn met dit resultaat. Z. E. V. Zeer eervolle vermel ding. E. V.- Eervolle vermelding. VELSEN. Bij de gehouden verkiezing voor twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werd de heer Joh. Broeze te Wijkeroog gekozen met 53 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Combé te Wijkeroog en J. IJ. Cloeck alhier, die resp. 30 en 27 stemmen verkregen. Voorts moet de verkiezing plaats hebben van een nieuw lid, wegens het bedanken van den heer J. H. de Gel der te Velseroord. Bij het laatstgehouden Mercurius- examen slaagde voor Engelsche han delscorrespondentie de heer R. C. Veen- stra, leerling van den heer P. de Jong Az. te Wijkeroog. De arbeider K„ die dezer dagen aan de Papierfabriek met een zijner voeten in een machine geraakte, is er slecht afgekomen, daar de voet geam puteerd moet worden. Zaterdag werd een 12-jarig meisje door een persoon aangesproken en wer den haar onzedelijke woorden toege voegd. In verband ook met de aanranding te Santpoort kan een ernstige waarschu wing aan de ouders dienen, daar er weer ongure individuen blijken rond te loopen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 19 Jan. 1924: 2 stratenmakers; 25 timmerlieden; 6 metselaars; 13 schilders; 1 mach. hout bewerker; 1 meubelmaker; 4 kuipers; 7 mandenmakers; 12 machinisten; 19 sto kers; 5 bankwerkers; 2 smeden; 1 hoor der; 1 ketelmaker; 1 loodgieter; 1 chauffeur; 3 metaaldraaiers; 5 plaat werkers; 1 aut. la.sscher; 2 schavers; 2 zeilmakers; 3 bakkers; 2 kantoorbe dienden; 270 diversen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2