DE REIS OM DE WERELD IN 18 DAGEN VELSEN. Voor de weduwe van don overle ien arbeider L. G. is door liet perso neel der papierfabriek een collecte ge- liouden, die de som van f 348 lieeft op gebracht. Daar de man ongeorgani seerd was, is naar Hl. Dbl. meldt, zijn tveduwe natuurlijk van een uitkeering Ier vakorganisatie verstoken gebleven. Slechts één afdeeling der fabriek heeft lan deze steunverleening niet nee wil len doen. 17— Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie van het Centraal Drankweer-Comité, waarin opgewekt {vordt tot deelname aan de groote be tooging voor Plaatselijke Keuze op 16 Februari in den Haag en waarin mede delingen worden gedaan over een jjoedkoope reisgelegenheid. Maandagavond heeft de laatste boot der Alkmaar Packet, die om 5 uur van Amsterdam vertrekt, een aanva ring gehad bij Westzaan met een mo torschuit, geladen met petroleumvaten. Door den schok kwam een der ipvarenden van de motorschuit met lijn been tusschen de vaten bekneld, vaardoor hij aan dit been zwaar ge- cneusd werd. De man werd op de boot gebracht en daar verbonden. Daarop teerde de boot, waarop zich verschei- lene passagiers bevonden, naar Am sterdam terug, waar de gewonde man laar een ziekenhuis werd vervoerd. Tijdens de aanvaring was het dik van nist. Aan sigarenwinkels is op Wijker- )0g geen gebrek, 't is zeker daarom, lat er van reclame hoe langer hoe meer gebruik gemaakt wordt. Als nieuwste ïeeft een winkelier bij de ingezetenen sen zakje met één 5 cents-sigaar laten huisbezorgen met een schriftelijke anbeveling van dat merk. Het is zoo goed als zeker, dat bij veer invallende vorst een stuk land te Wijkeroog onder water gezet en tot jsbaan ingericht zal worden. Dinsdagavond is de derde winter ezing te Wijkeroog gehouden, nu in de concertzaal van „Concordia" te Wij teroog, daartoe welwillend afgestaan door de Directie der papierfabriek. De heer Schuyt opende de bijeen komst met een woord van welkom tot ■preker en publiek en hoopte, dat dit laatste een genoeglijken en leerzamen kvond zou doorbrengen. Hij sprak den ivensch uit, dat niemand zou rooken tijdens de voordracht geen con iumptie bestellen. Hierna kreeg de spr., de heer Henry ekking uit Rotterdam het woord, die :ou declameer en „Het Arendsjong" l'Aiglon). Het Fransche gedicht van pen beroemden auteur Edmond Ros- land was door den heer Dekking zelf vertaald. De heer Dekking begon met de noo- jdige toelichting en deelde mee, dat jmet het „Arendsjong" bedoeld werd de zoon van Napoleon I en Maria Louise, geboren 10 Maart 1811 en na 1818 her- (tog van Reichstad genoemd, gestorven fin 1832. I Deze zoon is na Napoleons val in (Oostenrijksche omgeving opgevoed. Het gedicht of liever tooneelstuk be handelt een stuk levensgeschiedenis van dien ongelukkigen jongen man. $ie in meerdere mate de eigenschappen van het verslapte geslacht zijner moe der had dan die van zijn grooten vader. Nadat spreker meegedeeld had in korte trekken den inhoud van het 1ste bedrijf, begon hij dit te declameeren en had er geen souffleur bij noodig. Aldus •ehandelde spr. 4 bedrijpn vóór en twee na de pauze. In ademloozc stilte werd de heer Dek king, die zijn roem als declamator handhaafde, aangehoord en mei luid applaus beloond. Na afloop dankte de beer Schuyt den spreker en óe Directie der fabriek hoopte, dat de spreker van dezen avond later nog wel ems zijne krachten t beschikking van de Commissie voor vinterlezingen zou willen stellen. ondernemers, welke de oudste rechten hebben. Deze ondernemers bezetten daarbij de heele en halve uren. Om de 10 minuten zouden dan de overige vier bij deze regeling betrokken onderne mers vertrekken. (Deze regeling betreft dus de acht ondernemers van IJmui- den). Tegen dit voorstel werden door eeni- ge aanwezigen bezwaren ingebracht, welke hoofdzakelijk verband hielden met den Velser ponddienst. Nadrukkelijk werd er op gewezen, dat het treffen eener regeling gebiedend is, daar het een der ondernemers bekend is, naar deze mededeelde, dat er nog vier personen voornemens zijn een dienst HaarlemIJmuiden te ope nen. Bestaat er dan geen regeling, dan zou de warboel nog veel grooter wor- deil. Een der vergaderden raadde aan geen regeling te treffen, doch ieder onderne mer zijn eigen gang te laten gaan. Van andere zijde werd sterk aange drongen op een algemeene combinatie- voor een dienstregeling. De vergadering, werd na 8 uur, el ders voortgezet. Uitgebreidde discus sies brachten vooralsnog niet het min ste resultaat: zij droegen daarbij een zeer huishoudelijk karakter. Een der aanwezigen wees er op, dat hier slechts het persoonlijk egoïsme de boventoon voerde, terwijl het vraag stuk „Groote Markt" of „Kennemer- plein" absoluut uit het oog verloren werd. De heer Hogeland merkte op, dat het hier tenslotte ging om de bevoorrech ting van eenige der ondernemers. Eerst als deze kwestie opgelost zal zijn, kan een regeling getroffen worden, die aan de practijk voldoet. N. Hl. Ct. SANTPOORT. Legaat. Naar men ons mededeelt heeft wip n Mevr. Wüstevon Góts'ch een niet on aanzienlijk bedrag aan de Ned. Herv. Gemeente gelegateerd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: C. WittemanSpan jaard, d.; C. A. van der KolkPiepers, d.; M. C. BeentjesPirovano, z.; C. Let tingaKalkman, z.; M. E. Korver Stals, d.; J. Schoonde Boer, z.; M. HeeremansKloes, z.; J. van Domme lende Vries, z.; M. de BloisMooy, d. Overleden: Elselina Cornelia Brinkman, 58 jaar, wed. van A. v. Za del; A. H. Moerkerken, 36 jaar. iVergadering van autobus-ondernemers Terugkomende op vraag 4. zou ik Zaandam's bestuur beleefdelijk willen vragen: om ook ons te steunen, door het afstaan van 100 der baten, ge maakt in de gemeente Velsen. Het is niets te veel gevraagd. Om reden noo dig is en,er moet komen: le. Het Consultatie-Bureau, spoedig geheel vrij is van lasten; 2e. dat ons ligtententerrein dit jaar beslist noodig heeft: 16 ligstoelen met toebehooren, f 800.zoodat de patiënten volgens den eisch kunnen liggen; 3e. dat wij aan meerdere patiënten hulp en bijstand hebben moeten weige ren wegens geldgebrek; 4e. dat het fonds voor melk op het ligtententerrein voor on, en minvermo genden is uitgeput. Het bestuur van de Zaandamsche Ver. zal wel weten wat bovengenoemde 4 punten zeggen willen en zal d.us naar ik hoop mijn vraag heel erg bescheiden vinden. II. Door den heer Max Nabarro, exploi- teur van de z$al Flora te Veiseroord is mij toegezegd, dat hij voor de Vereen tot bestr. der T. B. C. in Velsen eenige avonden zal organiseeren, waarvan de baten ten goede komen aan de Vereeni ging tot bestr. der T. B. C. Hij zal beginnen met een bioscoop avond, met een zeer hoog staand pro gramma. Zoodra de plannen zijn uitgewerkt, zullen nadere bekendmakingen hiervan volgen. Bij voorbaat aan den heer Nabarro alsmede aan zijn medewerkers, die gra tis hun diensten beschikbaar stellen de dank van de Vereeniging. Velseroord 16 Jan. 1924. Prop. Maar omtrent het beloop van de cri sis kon het geen andere inlichtingen geven. In 1873 had in 'n soortgelijk ge- al het minsterie De VriesFransen an de Putte het ook niet gedaan. Zijn program zou het later ontvouwen bij de behandeling der Staatsbegrooting. Want aan een beroep op de kiezers als de socialisten en communisten wilden en bij twee afzonderlijke moties voor stelden, dacht hij niet, omdat er geen reden voor was. Maar de kiezers heb ben zich in 1922 niet omtrent het be zuinigingsprogram kunnen uitspreken vond de heer Troelstra. We zouden toch een zelfde Kamer terugkrijgen oordeelde de heer Marchant. Het voorspelde voor de moties reeds niet veel goeds, al was het dan duide lijk, dat men links de uitspraak van onbevredigdheid der Kamer over de ge geven verklaringen en omtrent de on grondwettelijkheid der bij de oplossing der crisis gevolgde praktijk grooten- deels onderschreef en zelfs voor de uiteenzettingen van de meer gedetail leerde motie van den heer Van Raven- steyn wel iets voelde. Zoolang niet de samenwerking tusschen socialisten en atholieke arbeiders tot stand is ge komen, die de heer Nolens beslist af wees en die de hefer Ravensteyn alleen door het scherp doorvoeren van den lassenstrijd mogelijk achtte, is het trouwens de vraag, of zelfs de heer Troelstra er wel anders over dacht. De indertijd aan de rechterzijde ge geven opdracht tot vorming van een ministerie werd in het debat slechts kort gememoreerd, evenals ook het feit, dat het kabinet van rechts blijft, waar door, als de heer Nolens volmondig er kende, de rechterzijde tegenover dit kabinet bepaalde plichten heeft. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Klanken. I. In het laatst van de vorige week, is mij van verschillende zijden gevraagd: le. of door de Nederlandsche centr. Ver. tot Best. der T. B. C. eene groote verloting gehouden zal worden in ons land 2e. of de Ver. tot Best. der T. B. C. de gemeente Zaandam, belast was met den verkoop van loten in dit ge deelte van Noord-Holland; 3e. dat aan e enigen hunner van uit Zaandam schriftelijk was gevraagd Loten te willen verkoopen tegen provi sie.; 4e. of onze Vereeniging van den verkoop hier ter plaatse ook financiëel voordeel had? Het antwoord werd gaarne tegemoet gezien middels do IJmuidor Courant. Antwoord: le. Door de Nederlandsche Centr. Ver. tot bestr. der T. B. C. wordt ge.-n verloting gehouden; hierdoor is gelijk tijdig vraag 2 beantwoord. Deze verloting is speciaal voor de Ver. tot bestr. der T. B. C. in de ge meente Zaandam. 1-Iet is mij wel bekend, dat genoemde Vereeniging meerdere malen soortgelij ke verlotingen heeft gehouden in een zeer grooten kring om Zaandam ten bate van hun fondsen. Nu is het natuurlijk geoorloofd, dat de Zaandamsche Vereeniging. tracht, hoe en waar ook, haar loten te plaat sen zonder rekening te houden met haar zuster-vereenigingen van die naam elders. Door nu provisie te ge ven, tracht men de verkoop zoo hoog mogelijk op te voeren. Onze Vereeniging heeft er geen fi nancieel voordeel van. Zaandam's Ver.-bestuur kan on- moet weten, dat Velsen haar nog jonge Ver. heeft en.zal dan ook veel meer als eens gelezen hebben, dat in Velsen, eene zeer groote opofferingsgezindheid heerscht voor de bestrijding der T.B.C., dat blijkt (ik mag zeggen) dagelijks, dus is het wonder dat men probeert om ook hier wat loten te verkoopen. UIT ONS PARLEMENT. Toen de Tweede Kamer eindelijk na 3 maanden weer bijeenkwam, kon het wel niet anders of haar eerste vergade ringen moesten aan de zoo lang ge duurd hebbende ministerieele crisis en de ten slotte gevonden oplossing ge wijd zijn. Het ministerie had zich blij kens de onmiddellijk afgelegde regee ringsverklaring op het standpunt ge steld, dat, nu de vorming van een nieuw ministerie onmogelijk bleek het landsbelang het langer sleepend hou den van de crisis beslist verbood en dus aanblijven de eenige mogelijkheid was, waarbij natuurlijkerwijs de be slissing der Kamer van 26 October als feit aanvaard moest worden, zoodat [vóór er voorzieningen werden getroffen inzake de maritieme verdediging het evenwicht in 's lands financiën her steld moest zijn. En hot bleek dat. de Kamer in meerderheid dit standpunt aanvaardde en met uitzondering van de socialisten en communisten, die Ka merontbinding wenschten, ook lint de onvermijdelijkheid van deze oplos sing erkende. Dat wil daarom niet zeg gen dat do linkerpartijen het de geluk kigste oplossing der crisis achtten Zelfs de heeren Nolens en Schokking bleken tot een dergelijke appreciati niet in staat. Maar gegeven de onwil der rechter- partijen om met verbreking der coali tie een toenadering tot links te zoeken, scheen een andere oplossing cnmoge lijk. De heer Dresselhuys weet deze on wil aan zorg voor het partijbelang met uitsluiting van het landsbelang; de heer Rutgers daarentegen verklaarde hem uit de saamhoorigheid der rech ter-partijen. En hiermee was men vanzelf op het gebied der verantwoordelijkheid voor den langen duur en de oplossing der crisis geraakt, yvaarover het debat in de Kamer zich hoofdzakelijk uitspon, Want zoo men over de onvermijdelij heid der oplossing in de bestaande ver houdingen tamelijk éénstemmig was, over de vraag, waren links en rechts zeer verdeeld. De coalitie, zei de heer Dresselhuys omdat ze een samengaan van rechts met groepen van links wei gerde. Omdat ze de definitieve oplos sing der coalitie niet aandurfde, inter preteerde de heer Marchant, die van staatkundige obstructie, ja van sabota ge der rechterzijde sprak. De heer Co- lijn, die iedere vorming van een ander kabinet had verhinderd om het aan- Doch zooals hiervoor reeds is aange stipt, zij heeft het geschreven recht om blijven van het kabinet-Ruys te forc.ee loten te verkoopen en een ieder is vrij om dit al of niet te doen. Mijn inziens, is alhoewel aan het goede doel en de bedoelingen van het bestuur in Zaan dam niet te kort te doen moet iedere Vereeniging haar zaken (dus ook der- ren, dacht de heer Troelstra, daarmee de verklaring van den heer Dressel huys, dat vrienden van het kabinet iedere andere oplossing onmogelijk gemaakt hadden, uitgelokt, meende daarentegen de heer Rutgers. Het kabi I In een der zalen van het cafe-restau- gelijke) plaatselijk afhandelen en metnet in elk geval niet, besliste de heer ant „De Kroon", te Haarlem, verga derde Vrijdagavond, om zes uur de autobus-ondernemers ter bespreking van ontwerpen-dienstregeling Haarlem IJmuiden en HaarlemBeverwijk. Ter vergadering waren acht onderne mers uit IJmuiden en vijf uit Bever wijk. Besproken werd het voorstel-Hart- aan, betreffende een 20- en 10-minu- endienst; om beurten wordt na 20 en 10 minuten vertrokken. De 20 minu- tendienst wordt dan bezet door de vier die plaatsen, die gebruikmaken van Ruys, omdat dit nóch rechtstreeks, het Con. Bur. te Zaandam ^UoiinBa in rio nnlnQcino- rlpr ê.ri- I noch zijdelings in de oplossing der cr: INGEZONDEN. Geachte Redactie! Gaarne zou ik onderstaande regelen zien opgenomen in uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat mijn besten dank. In uw blad van Zaterdag 19 dezer komt voor een stukje, overgenomen uit de N. Haarlemmer Courant met het opschrift: „Een walmende bespotting", waarin de schrijver zijn hart lucht meent te moeten geven in zake de steeds vaker walmende lijkverbran dingsoven op Westerveld. En hij geeft uiting van zijn wrevel op een wijze, zooals alleen een conser vatief, achteruitstrevend mensehen- kind zulks kan doen. Het is en blijft een bedroevend ver schijnsel, dat een wrevel, als deze zich niet grondt op een helder en zuiver doordenken, doch op het starre, dog matische gezwam van groepen men- schen, die zich geloovigen noemen. En aangezien de lijkverasschingen hoege naamd niets uitstaande hebben met het geloof, ontzeg ik bij dezen aan don walmende bespott,ings"-schrijver het recht, het Crematorium te beschouwen als een manifestatie van het ongeloof tegen het geloof. Ieder, die zich maar een oogenblik de moeite wil getroosten, om alléén maar eens te denken aan de verschrik kingen der vele besmettelijke ziekten, die "het menschdom voortdurend meer teisteren, dan moet het hem (haar) verblijdend stemmen, dat men einde lijk meer en meer het middel aangrijpt, dat mede zijn heilzamen invloed doet oefenen tot beteugeling van die ziekten. Elkeen, waarin nog een sprank van menschelijk medegevoel aanwezig is, kan niet anders dan met geheel zijn hart toejuichen de pogingen, die wor den aangewend, om heil te brengen aan de levende menschheid, en einde lijk eens te breken met die verfoeilijke, onteerende gedachte, dat alléén het be graven der menschen-lijken mensche- iijkerwijze geoorloofd zou zijn. En ten slotte zou ik dus den schrijver in de N. Haarl. Courant in gemoede willen toeroepen: werkt met die zoogenaamd ongeloo- vigen ernstig mede tot bevordering van het menschelijk heil, liever dan uw pennevruchten te lanceeren tot af braak daarvan. Hoogachtend, Een menschenvriend. Nieuwe uitgaven. Wij ontvingen eenige kalenders, o.a. een mooie kalender van den IJmui- der Vischhandel H. Glastra en Co. al hier, met op de bladen alleraardigste kiekjes. Van den uitgever W. Hilarius Wzn. te Almelo ontvingen wij een ex. van den door dezen uitgever Silhouetten-kalen der. Dat is een mooi stuk werk, typo grafisch keurig verzorgd en met ieder blad die fijne silhouetten-teekeningen, zwart op wit: mensclien, wagens en dieren, maar 't mooist zijn de kinder- teekeningen. Mooie plaatjes, om uit te knippen en te bewaren, tenzij, zooals bij ons, de kinderen vi'agen om ze te mogen heb ben. Van de Verzekering Mij. De Nieu we Boerhaave in den Haag ontvingen wij ook een mooien kalender. Van de Rotterdamsche Verzekerings- Societeiten (R. V. S.) ontvingen wij een wandkalender voor 1924 in 4 soorten, met reproducties van Rembrandt's Nachtwacht, De Stier van Paulus Pot ter enz. De N. V. Zaadhandel v.li. Gebrs. van Namen te Dordrecht zond ons een prijscourant voor het seizoen 1923 1924. Een boekwerk van bijkans 100 pa gina's. Van het Bureau voor Muziek- auteursrecht ontvingen wij „Het vraag stuk van het Auteursrecht in België en Nederland" door Emiel Ilullebroeck. Voor componisten en vcreenigingen een belangrijk werkje. K» IJMUIDEN. Zaterdag j.l. vond te Alkmaar de Schaakwedstrijd voor de competitie van den Ned. Schaakbond plaats tus schen V. V. V. II en de IJmuider Schaakclub. De uitslag is: V. V. V. II IJ. s. c. H. Pijpers G. Sant R. W. T. Bosman A. Koene J. C. Blauwboer Woudenberg J. Withaar S. Baarda J. Helder C. J. Post P. Reine II. van Dijk S. v. Berg K. Labree C. v. d. Hilst ten Vaarwerlc W. Tegel J. A. Stals L. Prins .T. W. Rom xx xx 0—1 0—1 1—0 1—0 0-1 0—1 0—1 1—0 Totaal 35 De met een x gemerkte partijen werden afgebroken en worden arbi trair beslist. OFFICIEEL. BEKENDMAKING. Ontwerp-dienstregeling 1924/1925 Nederlandsche Spoorwegen. De burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een ontwerp der dienstregeling 1924/ 1925 van de Nederlandsche Spoorwegen ter secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. Eventueele opmerkingen deze rege ling betreffer.de, moeten vóór of op 31 Januari 1924 worden toegezonden aan den Hoofdinspecteur Generaal dei- Spoor- en Tramwegen te 's Gravenha- ge. Velsen 19 Januari 1924. de burgemeester voornoemd, RIJKENS. ADYERTENTIE8 31 Jan. a.s. hopen onze W; geliefde ouders S. Tijssen en E. Tijssen—Dekker hun 40 jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Het Bestuur van de Ver. alhier zou I sis gemengd was. Niettemin blijft het er geen oogenblik over denken om iets voor die oplossing, nu zij eenmaal ge- dergelijks te doen buiten Velsen; en ik vonden is, verantwoordelijk, omdat het heb dan ook de beslisten opdracht, om j nu eenmaal voor elke regeoringshande- niet buiten de gemeente Velsen (IJmui den, Wijkeroog, Velsen, Velseroord, Driehuis, Jan Gijsenvaart, Santpoort) te propageeren of het moest zijn in het algemeen belang, dus voor heel Neder land. (bijdragen voor tijdschriften, han delend over T. B. C.), ling, ook voor het aanblijven verant- woordelijk is. En deze verantwoordelijk heid bleek de beer Ruys ten volle te willen aanvaarden. Hij had het aan- i blijven niet gezocht, maar nu het mi- I nisterie eenmaal weer zat, was het daarvoor natuurlijk verantwoordelijk. O- etooiiw Cycloop HEDENAVOND 8.15 UUR, wegens het groote succes de geweldige film De mooiste 3-weekserie ooit vertoond. Hedenavond eerste serie. Elke serie is een verhaal op zichzelf. Populaire prijzen1ste Rang 40 ct., 2e Rang 25 ct. HEDEN 4 UUR: MlDDAQVOORSTELLINO. Kinderen 10 ct., volwassen 25 ct. VERWACHT DEZE WEEK DE SUPERFILM: S^TURDHY-NIQHT.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3