ORGAAN VOOR DE G! VELSEN No. 95 Zaterdag 26 Januari 1924 9e Jaargang Hheumatiek en Spierpjjn IJMUIDER COURANT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD VAN DEN WACHTTOREN. Een argument tegen vrijhandel, dat geen steek houdt, Men kan den eisch: On tv. wel hooren aannemen op de voor,r- de, dat de andere landen het dan ook doen; een staat, die alleen de wapenen neerlegt, maakt zich weerloos en brengt zich in groot gevaar. Als deze redenee ring juist was, kon men de hoop op ont wapening wel prijs geven. Een gelijktij dige ontwapening van alle staten is immers hoogst onwaarschijnlijk. Be perking van bewapening en ontwape ning van enkele staten, die weinig of geen vrees voor oorlog behoeven te koesteren, zal echter als een goed voor beeld tot navolging prikkelen. Hetzelfde bezwaar wordt wel tegen den vrijhandel gehoord. Als staten dit stelsel van ruilhandel wilden toepas sen, zou er alles voor en niets tegen te zeggen zijn, maar een staat, die trouw blijft aan vrijhandel, terwijl andere staten protectie toepassen, verzwakt zichzelf. In het laatste nummer der bekende geschriftjes van de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" wordt het onjuiste dezer redeneering aangetoond. Er is een innig verband tusschen in- en uit voer. Als het buitenland onzen uitvoer gaat belemmeren, zullen wij ook min der gaan invoeren. Doen wij nu het zelfde tegenover het buitenland, dan zal onze uitvoer daarvan weer de na- deelige gevolgen ondervinden. Telkens gaat er zoo een voordeelige ruil voor ons verloren. Daarom raadt de schrij ver van het vlugblaadje aan, liever te pogen het buitenland op zijn voor bei de partijen nadeeligen maatregel te doen terugkomen, hem althans van verdere dwaze stappen te weerhouden, door het te doen inzien, dat de ruil, die nog is blijven bestaan, toch voordeeli- ger is dan de poging om alles voor zich zelf te maken, ook dat, wat men beter door ruil van goederen verkrijgt. De waarheid dezer redeneering heb ben wij ondervonden; immers ons land is voor den oorlog tot welvaart geko men onder den vrijhandel, hoewel an dere staten min of meer strenge protec tionistische maatregelen ook tegen on zen uitvoer namen. Er is nog een sterkere aanbeveling voor vrijhandel. Vrijhandel beteekent vrede en goede verstandhouding, pro tectie, bescherming van eigen industrie en landbouw beteekent gespannen ver houdingen, geen samenwerking maar tegenwerking. Onder vrijhandel is het oorlogsgevaar lang zoo groot niet als onder protectie. Daarom is het te wen- schen, dat de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" waakzaam en werkzaam blijft ijveren voor het stelsel van ruil verkeer, dat ten slotte voor de geheele volksgemeenschap het voordeeligst is, terwijl protectie alleen een bepaalden groep, een tak van industrie of van landbouw bevoordeelt. Maar zelfs dit voordeel heeft neiging om in zijn te gendeel over te slaan. De moeders en de oorlog. Men kent het eenvoudige, roerende Amerikaansche liedje van de moeder, die verklaart geen zoon gebaart te heb ben, om naar den oorlog te trekken en te sterven. De moeder wil het leven be houden en beschermen en gelukkig zien en het moederhart lijdt daarom wel het meest door den oorlog. Alleen de na tionalistische waanzin kan de natuur lijke stem der moeder smoren en haar doen verzekeren met vreugde haar zoons te geven als offer op het altaar van het vaderland. We herinneren ons den doodsbrief van een weduwe, die den dood van haar eenigen zoon meld de. Het was een Duitsche vrouw, die in groote, zwarte letters gewaagde van den heldendood van haar eenige; 't klonk haast fier en blij en toch was de ze vrouw voor haar leven een gebroke- ne, want de oorlog had haar geluk en levensdoel geroofd: den zoon, dien zij door kostgangers te houden en uiterst zuinig te leven, kon laten studeeren, die een en al hartelijkheid jegens zijn moeder was en hard werkte, om eens moeder te vergelden, wat zij voor hem deed. Een domme kogel uit een Fransch geweer en al dit mooie en teere was kapot gemaakt. In de goedgeschreven Post Scripta van De H. Post, die een wekelijksch overzicht geven van de wereldgeschie denis, gewoonlijk een geestige uitwer king van een of ander pakkend woord of thema, stond onlangs het verhaal van een Fransche moeder te Burey, die een zoon had en in den oorlog verloor. Er zijn millioenen vrouwen in vele lan den, die dezelfde smart hebben moeten lijden. Deze zoon viel op het „veld van eer" en de moeder zit achter slot en grendel, omdat zij die eer geen eer vindt maar een gruwel, die zij niet verheer lijkt wil hebben. Het stadje Burey wilde een groot en mooi gedenkteeken hebben van de jon ge mannen, die vandaar naar het front vertrokken en bleven. Dit monu ment zou geplaatst worden voor het huis van Mad. Morieau, wier eenige zoon sneuvelde. De moeder smeekte het een andere plaats te geven, maar haar verzoek werd afgewezen. Toen arbei ders des daags begonnen het gedenk teeken te bouwen, liet Mad. Morieau het 's nachts weer afbreken. Dreigementen, bekeuringen niets weerhield haar. Ze is nu achter slot en grendel gezet en men kan het monument voltooien. Hoevele moeders zullen deze Fran sche moeder niet gelijk geven. Haar verzet is een prachtige uiting van het moederlijke gevoel tegen den oorlog. Hoe krachtiger zich dit gevoel uit, des te zekerder is de voortduur van den vrede. Het martelaarschap dezer vrouw zal niet vergeefsch zijn. Haar daad wordt besproken zelfs buiten haar va derland en zal sympathie opwekken bij Duitsche, Engelsche en andere vrou wen. Er wordt een leelijk misbruik ge maakt van het woord „held". Zijn juist zij, die vallen helden en zij, die terug- keeren, de mannen zonder moed? De naam „held" wordt gebruikt om een valsche aureool te brengen om het hoofd der gevallenen en de familie met hun dood te verzoenen. Zoo min als zij gevallen zijn voor de vrijheid, de ge rechtigheid, den vrede maar voor han delsbelangen, immers deze oorlog was een economische krijg met de scherp ste wapenen, zoo min zijn deze geval lenen helden. Er zullen er wel getrof fen zijn, die zich verscholen of vlucht ten; de rake kogel maakte hen tot hel den. Maar Mad. Morieau ziet door deze valsche verheerlijking de werkelijkheid en kan daarom het gedenkteeken ter eere der gevallenen niet zien. En ter wijl zij het afbreekt, bouwt zij mede den tempel van den volkenvrede op. Een aantrekkelijk idee, om de schatkis te helpen. Dat er bezuinigd moet worden, weet de zuigeling in de wieg bijna reeds. Men kan dit doen door de uitgaven te besnoeien maar ook door de inkom sten te vermeerderen. Dit laatste,wordt door de meesten zoo goed als onmoge lijk geacht. Minister Colijn is van plan thee, bier en tabak tot melkkoetjes te maken, maar hij wil het finantieel evenwicht toch vooral vinden door de uitgaven sterk te verminderen. De fi- nantieele druk is al zoo groot, dat ieder voor nieuwe belastingen terugschrikt. Prof. A. H. Blauw, een man met ori- gineele en radikale denkbeelden meent echter, dat de inkomsten voor het rijk belangrijk verhoogd kunnen worden door een verbetering van ons belasting stelsel. Hij wil de alleenstaanden meer laten betalen dan de gehuwden, de kleine gezinnen meer dan de grooten. Daartoe stelt hij voor een correctie- cijfer vast te stellen, waardoor deze verschillen worden vastgesteld. Hij laat het gezin van man, vrouw en drie of meer kinderen in zijn plan een nor maal bedrag betalen: van een inkomen van f 6000 een belasting van f 800. Als correctiecijfer voor een gezin van man, vrouw eri twee kinderen neemt hij 1,3; dat gezin heeft dus f 1040 belasting te betalen. Voor man, vrouw en een kind is het correctiecijfer 1,6; voor man en vrouw zonder kinderen 2 en voor een alleenstaand persoon 2,5. Deze betaalt dus van een inkomen van f 6000 aan belasting f 2000. Al deze bedragen kun nen van het inkomen af, zonder dat er finantieele moeilijkheden uit behoeven voort te vloeien. De alleenstaande houdt immers nog f 4000 over en heeft dus nog allerminst gebrek te lijden. Het gezin zonder kinderen houdt over f 4400, dat van man, vrouw en een kind f 4720. 4' i Dit is een nieuw stelsel van belasting naar draagkracht. De ongehuwde kan van hetzelfde inkomen makkelijk Z1j.2 maal zooveel belasting betalen als het gezin met drie of meer kinderen. Prof. Blauw zegt van zijn systeem: Men ziet, dat, indien het rijk slechts wil, het haar inkomen uit belastingen buitengewoon kan verhoogen, zonder dat men daarmee iemand inderdaad finantieel mee drukt. „Inderdaad"; daarover zal wel ver schillend geoordeeld worden. Er zijn zeker alleen staanden, die als ze niet minder dan f 1200 belasting extra moe ten betalen en van f 4000 moeten rond komen, steen en been zullen klagen en zich diep verongelijkt en ongeluk kig zullen voelen; inderdaad zal dit echter ten onrechte gebeuren. Houdt men rekening m$t de redelijke eischen, dan kan men zeggen, dat het stelsel van Prof. Blauw niemand in geldzor gen brengt. Het helpt de schatkist maar ook de groote gezinnen. Ook daar valt veel voor te zeggen. Het stelsel van kinder toeslag heeft groote bezwaren. Men be hoeft er nog niet smalend als van een „fokpremie" over te spreken, om het af te keuren. Immers deze fout kleeft er aan, dat hij dit stelsel gelijke arbeid on gelijk beloond wordt. Die fout wordt vermeden in het stelsel van Prof. Blauw. Of het uitvoerbaar is en inder daad zoo mooi en billijk is, als het lijkt? De belastingspecialiteiten zullen het wel eens ernstig onderzoeken en beoor- deelen en er gebreken iu vinden. Maar ernstig onderzoek verdient het zeker wel, want er ligt een mooi en rechtvaar dig beginsel aan ten grondslag en bo vendien het brengt geld in het laatje. Het land van melk en honing. Het heeft het Joodsche volk groote moeite gekost, om het beloofde land binnen te trekken; zoo gaat het tegen woordig ook den landverhuizers, die in de nieuwe wereld met hard werken tot welvaart, tot rijkdom wellicht hopen te komen. Amerika heeft een stevigen dam gelegd in den stroom van emigran ten en het is een heksentoer, om de pa pieren voor toelating in orde te krijgen. De Ver. Staten beleven een periode van buitgewonen bloei. De staat, de za kenlui en de burgers hebben allen een best jaar achter den rug. Aan geld is geen gebrek en de boeken konden afge sloten worden met een stevig batig sal do. Van een jongen arbeider, die alles aanpakt, meewerkte aan den aanleg van een spoorlijn, een poos bij een boer was en nu plaats heeft op een zaagfa- briek, vernamen we, dat hij met zuinig heid per maand 70 k 80 dollar kon over houden. Een spaarpotje van ruim twee duizend gulden per jaar, is om van te watertanden. De minister van handel Hoover geeft merkwaardige cijfers over het economi sche leven der Ver. Staten. Amerika voert maar 6 van zijn productie uit waarvan de helft naar Europa. Graan en vlee?ch zijn belangrijke exportarti kelen. Nooit is er in Amerika zooveel voortgebracht als in '23; de loonen zijn hoog. werkloosheid komt bijna niet voor, het spoorwegwezen heeft zich be langrijk uitgebreid, de inleg op de spaarbanken is sterk toegenomen. Er werd voor een waarde van 750 milli- oen gulden meer uit- dan ingevoerd. De nationale schuld is afgenomen met ongeveer 21/-> milliard gulden Spaarbanken en levensverzekering maatschappijen hadden ook een best jaar. De geldkoers is vast, de productie verhoogd maar ook het .gebruik en de besrooting is in evenwicht. Er is een tijd van bloei en van ver val; wie weet, hoe spoedig de eerste vóór Europa, de twee voor Amerika ge komen zal zijn! De ,5Verödung" van het geestelijk leven in Rusland. Dr. Otto Hoetzsch heeft in het na jaar van '23 door Rusland rondgezwor ven, daar door zijn eigen oogen de toe standen beschouwd en hij heeft van zijn indrukken in Rotterdam voor de Deutsche Verein. verteld. Het meest trof ons zijn opmerking over de „Ver- ödung" van het geestelijk leven in Rus land. De vertaling van dit woord is niet makkelijk. Verwildering is niet juist, verarming zegt eigenlijk te veeL Dr. Hoetzsch constateerde een zenuwach tig streven, om allen geest te onder drukken, die niet in overeenstemming is met het Marxisme. Aan de kinderen wordt op school het ingepompt. Er is een niets ontziende ijver, om het fun dament der regecring te versterken. Er is een groote zorg voor cultuur en kunst, maar de kiemen voor een zelf standig geestelijk leven worden ge dood. Ook wordt de sterke, godsdiensti ge Russische geest vertrapt en de op groeiende jeugd kan op den duur niet in overeenstemming gebracht worden met de Russische kerk en het Russische godsdienstige leven. Die afstomping en verdorring van het geestelijk leven 'zal zich op den duur moeten wreken. Het communisme belooft aan de menschen de vrijheid, maar daarvan is in Rus land niets te merken. Wat geloofsijver, onverdraagzaam heid, vijandschap tegèn afwijkingen betreft, doet de Sovjetrepubliek niet ten achter bij de kerk der middeleeuwen. Zulk een geestelijke overheersching discipline kan een volk op den duur niet verdragen. Verzet daartegen blijft niet uit en dan krijgt men den strijd tusschen gezag en vrijheid en deze zal in Rusland niet uitblijven. Mén heeft Lenin wel den ongekroonden Czaar van het nieuwe Rusland genoemd: het com munisme daar heeft ook veel van het oude Gzarisme. In het nieuwe Rusland is al even weinig vrijheid als in het oude. Maar het Russische volk is door de eeuwen heen zoo gewend aa.n dulden, bukken, zwijgen, dat 't deze geestelijke tyrannie nog vele jaren zal kunnen dragen. Maar dan komt volgens een zinrijke Russische legende Danko met het bloedende hart, de man, die met zijn hart omhoog zijn volk voorlicht, om uit de angstige, donkere \Vouden te gaan naar het licht en de ruimte en de vrijheid en die sterft, als het doel be reikt is. Door den strijd en het offer der besten en sterksten zal eindelijk de vrij heid verkregen worden. We hebben eens van Sörmus in de taal der hartstochtelijke viool deze le gende gehoord en de viool jubelde, toen eindelijk door Danko's offer de bevrij ding gekomen was. Spijkers met koppen. Het is een niet onaardig gebruik, uit allerlei bladen en tijdschriften enkele pittige woorden te verzamelen. Er zijn woorden, die als een bliksemstraal een helderen blik doen slaan in veel, dat duister was. Ook kan in een enkelen zin soms meer inhoud zijn dan in een heele pagina. Hier volgen een paar van die pittige woorden. De vruchten van de overwinning, die de geallieerden behaalden, zijn appels der tweedracht. Wanneer Europa zoo langzamerhand naar het communisme overgaat, zal er niet veel meer overblij ven, dat men gemeenschappelijk kan bezitten. Duitschland wacht blijkbaar, tot de oorlog geheel over is, voordat 't ervoor wil betalen. Wapenstilstand-c is een passende naam, want vijf jaar geleden is de oorlog wel formeel maar niet in werkelijkheid geëindigd. Aan Mussolini is onlangs de vrijheid van de stad Bologna aangeboden. Heel goed want hij zou ze zeker genomen hebben, als men ze hem niet had gegeven. Vroe ger of later krijgt elke Dutscher een goede kans, om Rijkskanselier te wor den. Een man brak onlangs in in een huis en nam alleen de grammofoon me de; de schuldige kan alleen onder de buren gevonden worden. De voorgestel de verlaging der inkomstenbelasting in de Ver. Staten is alleen mogelijk ge worden door het Engelsche geld. Toch prettig voor de Engelschen zich niet vergeefs gewaagd te hebben voor de zaak van den Vrede. Waarom sticht men een Coolidge-club niet met politie ke doeleinden maar om meer menschen te leeren, hun mond te houden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezen door Sanaplrin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Gratis vetpakketten voor Duitschland. Geachte Redactie! Zoudt u, met het oog op den grooten t nood onzer naburen, het volgende wil- len opnemen in uw rubriek „Ingezon- den stukken"! j Bij mijn persoonlijk onderzoek, in hoeverre er werkelijk nood is en op welke wijze het best hulp kan verleend worden, is het mij op mijn reis in Duitschland (speciaal Berlijn) geble ken, dat de nood het grootst is onder de ouden van dagen, die niet kunnen, en onder de vroegere gegoede standen, die er niet op uit durven gaan, om on dersteuning te vragen. Men kan dankbaar zijn voor alle massa-maaltijden, die vanwege het „Leger des Heils", het „Roode Kruis" e.d. gehouden worden, doch aan vele gezinnen en alleen-wonendcn onder de geloovigen, die zich uit bescheidenheid op den achtergrond houden, gaat deze soort weldadigheid voorbij. Ook zijn er onder deze soort armen velen, die nog wel eens een brood of wat aardappelen krijgen, maar het zoo noodige vet missen. Ik heb mij daarom eenerzijds in ver binding gesteld met mij bekende, uiterst betrouwbare, geloovige Predi kanten en Voorgangers van verschil lende Kerkgenootschappen en kringen, die, hetzij zelf in de gelegenheid zijn pakketten uit te deelen, of ons adressen verschaffen van bovengenoemde armen, omdat wij dezen een 5 K.G.-pakket met Margarine-boter en Plantonvet kunnen zenden. Anderzijds heb ik, door tegemoetko ming van een der grootste Margarine- fabrikanten te Berlijn, een evereen- komst kunnen aangaan, waardoor voor het beoogde doel, zulke pakketten ons tot uiterste grossiersprijz. geleverd worden. In iedere Duitsche stad, waar deze Margarine-fabriek een filiaal heeft, kan door inlevering van een door ons afgegeven bon, 5 pond Plantenvet en 5 pond Margarine-boter (beide van goede kwaliteit) worden afgehaald. Aan adressen op plaatsen, waar geen filiaal gevestigd is, wordt vanuit Berlijn een 5 K.G. postpakket, bevattende 5 pond vet en 4 pond Margarine boter, franco toegezonden. Met inbegrip van diverse portokosten, komen deze pakketten ons op circa f 4.- Meer dan 1500 pond vet en boter werd de laatste weken aan dergelijke adres sen gezonden, terwijl nog een aantal pakketten in behandeling zijn. Gaarne zouden wij ook velen, die in Duitschland Hollandsche of Duitsche vrienden hebben, die zij met zulk een pakket willen verrassen, van deze voor deelige gelegenheid laten profiteeren. Daarom zijn wij bereid voor elke f 4.-, die men ons zendt, zulk een pakket of bon te doen toekomen aan het ons op gegeven adres. Men gelieve echter duidelijk en volle dig adres op te geven en ook eigen adres daarbij te schrijven, voor het ge val nadere correspondentie noodig is. Wie zelf geen adressen heeft en toch gaarne een kistje vet aan bovenge noemde categorie armen zou willen sturen, zende ons f 4.met bijvoeging: ,.Ter vrije beschikking voor Duitsch land", dan zullen wij zorgen voor de verzending aan adressen, die wij van onze Duitsche relaties ontvingen. Op aanvraag zenden wij aan hen, die gaarne nadere bijzonderheden omtrent deze onderzoekingstocht in Berlijn en andere plaatsen willen lezen, gratis en franco een uitvoerig verslag van die j reis. Met vriendelijke dank voor de plaat sing. Hoogachtend, JOH. DE HEER, Redacteur van „Het Zoeklicht". P.S. Aanvragen en geldzendingen uitsluitend te richten aan de Zoeklicht-Administratie te Er- melo. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd voor het volgende een plaats in uw eerstvolgende num mer. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw, Het Agitatie-comité inzake het ont slag der ambtenaressen, als tijdelijke federatie samengesteld uit verschillen-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1