Net Dagmeisje Net Meisje Een flinke Jongen VOETBAL. Overzicht. Twee pretendenten voor 't kampioen schap is het nu gelukt Stormvogels een nederlaag toe te brengen. Ondanks dat is ons vertrouwen in onze plaatsgenoo- ten nog verre van geschokt. Zoowel de wedstrijd tegen Sparta, als die tegen Haarlem heeft ons de overtuiging ge schonken, dat Stormvogels minstens even sterk is, als deze vereenigingen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de Stormvogels nog genoeg van zich zullen doen spreken.. 't Zou inmiddels geheel bezijden de waarheid zijn, te ontkennen, dat Spar ta's kansen niét bijzonder mooi staan. Hoe hoopvol men in Sparta-kringen ge stemd is, moge blijken uit de volgende ontboezeming van Interviewer in de Sportkroniek van Donderdag j.l. Dat wordt een nek-aan-nek-race tus- schen Sparta en de Stormvogels. Het begint te lijken op het seizoen in den Overgang. Toen stonden de Storm- vinken óók bovenaan. Langen tijd. Sparta kwam opzetten. Meer en meer. De staarten, de nekken, de neuzen wa ren gelijk. Eindelijk schoof de Spartaan naar voren. De Storm-sijsjes waren ge klopt. En tot overmaat van smart vloog ook de Haan van Hanenburg de meeu wen uit IJmuiden voorbij. Maar de Haan is en decadence. Geen wonder. Zoo juist lees ik, dat 'n schran dere Amerkaan een eier-leggende haan heeft gefokt, en bij zulk een ommekeer in de echtelijke verhoudingen is het geen wonder, als de gansche Hanen- Waereld op d'r kop gaat staan. Ook Quick. Het zal dus wel gaan tusschen Sparta en de Storm-zwaluwen. Op 't Kasteel is men al zenuwachtig. Men oefent er zich in 't zetten van kampioensgezich ten, en als het lukt, zal het inderdaad een historisch moment worden: het eerste eerste-klas-kamploenschap op Spangen. Maar zoover zijn we nog niet. De Storm-papagaaien laten zich zóó maar niet koppie-krauwen en zullen nog wel eens van zich kfslaan. In ieder geval is het voor Sparta een aardige voldoening, na de teleurstellingen in la tere jaren, dat het elftal thans weer in de running is voor 't kampioenschap. Allo, rood-witten! Laat je niet snavelen door die Storm- dakmusschen. Breng ons weer eens een kampioenschap, 't Wordt tijd. Afge sproken? Met Sparta, Haarlem en Stormvogels heeft ook Excelsior kampioenskansen. Vandaar, dat de kamp tusschen Sparta cn Excelsior op Zondag a.s. zoo belang rijk is en spannend belooft te worden. Op eigen terrein wist Excelsior een ge lijk spel te bewerken en al zon ook thans een dergelijk resultaat ons niet ver wonderen, we voelen meer voor een kleine Sparta-overwinning. Stormvogels zelf gaat naar II. B. S., dat op Houtrust met Harry Denis in de gelederen zeker meer weerstand zal bie den dan op 't StormvogelsveH. De zwakste plek in 't Haagsche leam is de voorhoede, welke het doel steeds daar zoekt, waar het niet is. (Inmiddels zou het ons niets verwonderen, als teg"u Stormvogels de II. B. S.'rs van deze kwaal genezen bleken te zijn. Tegen onze plaatsgenooten schijnt men altijd zijn beste beentje voor te zetten). De verdediging is echter bijzonder sterk en nu de blauwwitte voorhoede niet meer zoo productief is, zullen de doelpunten zeker niet goedkoop zijn. Zooals uit on derstaande opstelling blijkt, is in de Stormvogelsvoorhoede een kleine wijzi ging gebracht; of deze verandering in dit verband ook een verbetering is, zal ons de dag van morgen leeren. Mogelijk, dat ook Mr. Magner Stormvogels' neuwe trainer, wien we bij dezen veel succes toewenschen in zijn nieuwe omgeving de Stormvogels aanvallers reeds op de juiste wijze van spelen heeft gewezen, wat ook al weer een reden zou kunnen zijn, waardoor de doelpunten niet zoo duur zouden zijn. Doch, hoé dan ook, op een overwinning rekenen we. Haarlem, bij Blauw-Wit op bezoek zal 't in het Stadion niet gemakkelijk tot een overwinning brengen. Veel meer gelooven we in een gelijk spel. In Dorderecht komen de, twee clubs tegenover elkaar, die Zondag aan Zon dag demonstreeren, hoe je moet voet ballen, om niet te winnen. Ook hier ver wachten we een gelijk spel. U. V.'V., dat tegen Quick zulke fraaie cijfers behaalde, heeft tenslotte een mooie kans haar aanhangers wederom te doen juichen. Wij verwachten zeker een A. S. C.-nederlaag, echter geen groote. V. S. V., dat de vorige week weer een kostbaar puntje verspeelde, zal ér mor gen tegen II. S. V. wat meer van terecht brengen. Een schoone gelegenheid lijkt het ons zelfs, om het doelgemiddelde i wat op te knappen. Na een paar maanden rust zal Storm- vogels II weer eens spelen. Ze ontvangt S. D. W. II en zal bij ernstige inspan ning wel winnen. H. B. S.Stormvogels. Stormvogels vertrekt Zondag als volgt naar den Haag: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Broek, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Ol denburg. De nieuwe trainer. Zooals wij reeds hierboven schreven, heeft Stormvogels een nieuwen trainer gekregen. Van harte hopen we, dat Mr. Magner er de animo bij de spelers zoo in weet te houden, dat werkelijk van ernstig trainen sprake mag zijn, en dat de resultaten niet lang uitblijven. IJMUIDEN. Kunstavond „Looft den Heer". Onbewust maakt men het den ver slaggever wel eens moeilijk onpartijdig zijn indrukken weer te geven van een of andere uitvoering of concert. Als bijv, de kunstavond van Looft den Heer met gebed wordt geopend om des Aller- hoogsten Zegen op dezen avond af te smeeken en bet concert wordt gesloten met een vurige dankzegging aan den llcere, voor al het schoons, hetwelk Hij ons op deze:' avond heeft willen doen gemeten zou het dan een gewoon m.u.- schenkind wel passen nog met kiitiek achteraan te komen. Toch worden we uitgenoodigd met de bedoeling onze meening over zoo'n concert te geven tn ,1e waai Leid" te schrijven, nietwaar. De „waarheid" is in dit geval dikwijls een kwesiie van appreciatie en van den maatstaf, welken men aanlegt. Wij zijn gewoon voor een „kunstavond", waarop be: oepsartisten optreden den maatstai boog aan te leggen, integenstelling met de avonden, waarop dilettanten optre den, tenzij deze dilettanten de allures aannemen van werkelijke artisten. Na deze korte inleiding is het ons een genoegen te hebben kunnen consta- leeren, dat het bestuur van Looft den Heer, inderdaad geen pogingen heeft nagelaten aan de leden en donateurs een genotvollen avond te bereiden en daarin ook zeker wel geslaagd is. Moge dan al het ten gehoore gebrachte geen aanspraak maken op kunst, die naar den hoogen aanleg kan getoetst worden, veel en zeer mooie momenten hebben we in ons geheugen kunnen vastleggen. Aan de spits van de vele executanten van dezen avond staat onbetwist hel dubbel-mannenkwartet „Inter Nos" uit Haarlem, dat zijn glanspunt had in Ecce Ruomodo Moritur" van J. Han del. Dit was wel kunst van hooge gehalte en groote bekoring. Onberispelijk smol ten deze uitnemend geschoolde en met zorg en kennis samengevoegde stem men tot de zuiverste melodiën in een. Naar zulke kunst wordt men niet moede 1e luisteren. Was 't dan wonder, dat dit kunstensemble zwichtte voor den aan houdenden drang van een geweldig enthousiasme en niet kon gaan alvorens een toegift geschonken te hebben. We wisten, dat we toen „O, Pepita" zouden te hooren krijgen en even zeker wisten we, dat dit ons niet bevredigen zou, zoo als wij ook bij een vroeger optreden van dit heerlijk dubbel-kwartet reeds heb ben opgemerkt. Niet wat de zang be treft; deze stelt zelfs hooge eischen, waaraan schitterend werd voldaan. Doch het neemt de hooge, reine stem ming weg, waarin wij door deze zang waren gekomen. Het is een bravour- stukje, dat noodwendig op de lachspie ren moet werken bij een niet al te se rieus aangelegd gehoor. Enfin, over smaak valt slecht, te twisten, doch on ze smaak is 't niet. Ook de kunst van Mej. C. van der Kaaij stond op een hoog plan Zeer zui ver, met veel dictie en vooral veel ex pressie werden door haar een aantal kleine, beminnelijke liedjes gezongen, daarbij met groot talent begeleid door Mej. M. v. d. Elzakker, die zich op nieuw als een zeer verdienstelijk pia niste deed kennen. De heer Schatens vermocht ons dezen avond niet bijzonder te behagen. Alleen in de groote fortissimo's, die hem noch tans veel inspanning kostten, was zijn stem boven het middelmatige. Hij mist absoluut het lyrische, wat een tenor zoo aantrekkelijk kan maken. Als strijkkwintet heeft Orchestra Or- geli" ons volstrekt niet bekoord. Ieder instrument stond als het ware op zich zelf, en was ieder op zich zelf verre van mooi. de pianist misschien uitgezon derd. Mogen deze muzikale voordrachten voor kamermuziek misschien erg aar dig zijn, met kunst hebben ze weinig gemeen. Dat de dirigent bovendien de muziek vergeten had, van een nummer, dat hij toch zeker zelf voor het pro gramma had opgegeven, deed eengszins vreemd aan. Niet dat we er rouwig om waren. Wij hebben het kwintet meer dan voldoende te hooren gekregen. Met onverdeeld genoegen ja, dat is het juiste woord hebben we naar de koorzang geluisterd. „De Wilgen", een geestig gedicht van Adama van Schel- tema en getoonzet door Corn. Dopper werd met goede opvatting van de tekst en met animo gezongen. Hier en daar een weinig ruw, doch dat kan deze ty pische tekst wel verdragen. Als kunst uiting zal het dan ook wel niet bedoeld zijn. Wel als een zeer aangename af wisseling en dat was het ongetwijfeld. We hopen, dat „Looft den Heer" haar doel bereikt mag hebben, en dat het aantal donateurs en leden door deze aangename kennismaking is toegeno men. IJmuidens Mannenkoor. Voor een zeer goed bezette zaal heeft IJmuidens Mannenkoor Vrijdagavond zijn eerste uitvoering in dit wintersei zoen gegeven. Uitvoerig werd het 15-jarig bestaan van het koor door den heer v. Houwe lingen, gememoreerd en werd ter gele genheid van dit jubilé aan den Direc teur, -den heer N. Gonlag, een fraai ca deau geschonken. Dat het koor er kwantitatief dan wel kwalitatief sterk op vooruitgegaan is, zouden we niet durven beweren. Het mangelt het koor den laatsten tijd aan goede, hooge tenoren. Bij deze uitvoe ring was het koor bovendien gehandi capt door onvoorziene afwezigheid van enkele slecht te missen krachten. Dit in aanmerking nemende kan men over de uitvoering tevreden zijn. De goede, oude kern blijft steeds trouw aan het vaan del. Op het gebied van den zangsport mo ge men te IJmuiden een voorbeeld zien in de voetbalsport. Er is een club en ze is eerste klasse geworden. Doch zoolang al wat aan mannenzang doet zich ver deelt over tien of meer koren of koor tjes zal een eersteklasseschap achter wege blijven. „Euphonie" het symphonie-orkest van .Veiseroord verleende haar mede werking en deed dit zeer verdienstelijk. Wij noemen slechts de zeer mooie ver tolking van Lohengrin. Versterking met eenige goede eerste violen zou dit or kest o.i. nog ten goede komen. Zoowel het vocale als het instrumen tale gedeelte vond veel bijval bij de tal rijke toehoorders. Wijkarbeid Ned. Herv. Kerk. De kerkeraad der Ned. Hervormde kerk heeft besloten, teneinde ruimte te krijgen voor het steeds uitbreidende werk voor vereenigingen en catechisa ties, de stichting van een wijklokaal in wijk II te beproeven. In geen geval zal daarvoor echter druk op de bestaande kerkelijke fond sen mogen worden gelegd. De voorbe reiding is opgedragen aan den wijk-pre- dikant Ds. van Oostrom Soede, die hiervoor reeds eenige giften ontving. De kerkelijke wijk II is het deel van IJmuiden, gelegen ten zuiden van de spoorlijn en de visschershaven. Een jonge man van hier, J. ,T. W., bad in de maand December, toen de agent J. J. de Bruin hem wegens dron kenschap zou arresteeren, zich zoo ver zet, gevochten en getrapt, dat de agent 4 dagen met een stijven knie had moe ten loopen. Het O.M. bij de Haarlemsche recht bank requireerde 2 maanden gevange nisstraf. Bij het vernemen van dien eisch viel bekl. al snikkend in het be klaagdenbankje neer. Daar heb je 'm weer, aldus de Po litierechter. Eerst drinkeA, dan verzef tegen de politie en nu berouw. Val je nu neer omdat tegen je gevangenisstraf wordt geëischt? Bekl. knikte. Politierechter: In de maand Mei moest je ook wegens verzet terecht staan. Ik gaf je toen een hooge boete. Maar nu heb je weer verzet gepleegd. Dat gaat zoo niet. Bekl. werd dan tot 10 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Laat het je nu afschrikken en pas nu voortaan goed op, besloot dè Politie rechter. Lezing Ds. Bnffinga. In het gebouw voor Chr. Belangen trad gisterenavond op Ds. N. Buffinga, gereformeerd predikant te Botterdam, vroeger alhier. Dat deze gloedvolle spreker in onze plaats nog niet vergeten is werd wel be wezen door de stampvolle zaal, onge acht nog diegenen die onverrichter za ke weer huiswaarts moesten keeren. Als onderwerp behandelde Ds. Buf finga „De gemeenschap der heiligen", het moeilijk te bespreken artikel uit het Credo der christenen (de XII artikelen des geloofs). De spreker begon met aan te wijzen hoe men in alle tijden een vel schillende verklaring van dit dogma vond: Augustinus verstond er onder de gemeenschap der engelen en der men. schen die tot heiligheid uitverkoren zijn, terwijl een Zuid-Fransch tijdge noot van hem het beperkte tot diegenen, die door de kerk heilig verklaard wor den. Als de roomsche opvatting meende spr. te mogen aanwijzen de beschou wing, dat de geheele strijdende, lijdende en triumfeerende kerk die gemeenschap vormt, dus de geloovigen op aarde, in het vagevuur en de reeds in den hemel juichenden. Luth'er verstond er de kerk op aarde onder, terwijl de Heidelbergsche cate chismus het weer uitbreidt tot alles en allen die in Christus gemeenschap met den Heiligen God hebben. Zoo voortgaande kregen we te hooren wat volgens den spreker er onder ver staan moet worden. Gemeenschap is de associatie die het kenmerk van het heilige is, in tegen stelling met de zonde die de versmaad de eenheid doet uiteenvallen in atomis me en individualisme. Waar het schijnt dat de zonde werkelijk eenheid brengt, doet ze dit als contrast-social, haar een heid vindende in haar tegenstand tegen de heilige gemeenschap van hel gods- rijk. Evenals dat rijk voltooid is, valt deze negatieve eenheid vauzelve uiteen in de ontbindende veelheid: de hel. Alsnu 1-esprak hij de. pogingen door vcle maatschappelijke, culturee'e of re ligieuze groepen in onze huidige maat schappij gedaan om een gemeenschap met eigen volk, met alle volken en alle godsdienst-ui, ja zelfs met de reeds ge storvenen tot s tand te brengen. Dat al les bewijst tenslotte slechts het bestaan de als e n verdeeldheid te zien, waa: -lit we slechts kunnen gered worden door een kracht die van God zelve komt t n ons plaatst in het licht van zijn Heilig heid. Daar is de ware gemeenschap, een gemeenschap die r.iet door schooivt- ining verkregen wordt, zooals men die zoekt op het terrein "an kunst, weten schap of kerk. Ja, ook de kerk waartoe men behoord, hoe belangrijk die vraag overigens ook is, is niet beslissend ovei da vraag of m».t deel heeft aan de ge meenschap der heiligen. Beslissend is allee-, maar of nier den sprong des ge loofs gedaan heeft en de gemeenschap in het onzienlijke is ingelijfd. Na de pauze behandelde de spreker de vraag hoe en op welke wijze die ge meenschap geland wordt. Ook dit is weer niet aan uiterlijke kenteeker.en ge bonden. De heiligen leeren elkander kennen doordat zij in deze corrupts we reld heilig in hunne daden blijven. In den handel, in de verhouding v. werk gever en werknemer, in de politiek, al- 'ijd heilig, dat is afgezonderd van het kwade, zooais God daarvan is afgezon derd. En daarbij het kwade bestrijdend. De geheiligden kennen elkander, om dat zij weten van liefde, van bescheiden heid en van offer. De gemeenschap dei- heiligen bovendien is eeuwig, dus niet aan het succes van een momentopname der eeuwigheid te meten. De vergadering werd met gebed ge opend en gesloten. VELSEROOBD. Jaarvergadreing. De Mannenvereeniging „Bid en Werk" vierde gisteravond haar eerste jaar feest in de consistorie der Herv. kerk. Nadat Psalm 100 gezongen was, open de de voorzitter, Ds. W. Kroeze, met ge bed en las daarna een gedeelte van Hand. 13, aan de hand waarvan spr. een korte beschouwing hield over Sergius Paulus. De secretaris, de heer D. Bruyn, bracht het jaarverslag uit, waaruit we vernamen dat de vereeniging 30 leden telt en dat haar doel is bestudeering der H. Schrift en verdieping van het gees telijk leven. Verschillende afgevaardigden van andere vereenigingen brachten hun ge- lukwenschen over en verder werd de avond gezellig doorgebracht. Het kerk koor zong eenige liederen, er waren voordrachten, viool- en pianomuziek, terwijl te dames zorgden voor thee en gebak. De pas afgetreden secretaris, de heer J. van Wijk, sprak een afscheidswoord, terwijl Ds. Kroese, in zijn slotwoord al len dankende voor het welslagen van dezen avond, den naar Brussel ve.-trek- kenden heer van Wijk dank bracht en hem alle goeds wenschte. Het was een prettig feest, waarop de vereeniging met genoegen kan te-ug- zien. VELSEN. Donderdag is op Wijkeroog pro- ces-verhaal opgemaakt tegen zekere G., wegens verboden zingen van liederen op straat. Hij stond ook gesignaleerd in het Po litieblad voor een boete, die hij betaald heeft, waarna hij weder werd vrijge laten. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Boerlage krachtens art. 1223 B.W. gehouden verkooping werd het gebouw „Tivoli", ingericht voor ca fé en pension, met voortuin en achter een speeltuin, aan den Wijkerstraat- weg, gekocht door den makelaar Stroër te Amsterdam voor f 20.700. Een huis aan de Melklaan 12 werd ge kocht door den heer C. Vroom alhier voor f 2150. Op 17 April a.s. zal het 10 jaar ge leden zijn, dat de afdeeling „Velsen" van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders werd opgericht. Het bestuur meent dit feit niet ongemerkt te mogen laten passeeren en heeft nu naar Hl. Dbl. meldt, reeds plannen be raamd voor een feestelijke herdenking. Het plan is, om voor de leden een ieest- vergadering te houden en tevens iets te organiseeren voor de kinderen der leden. Burgerlijke Stand Velsen. Oehuwd: N. O. van Dort en N. van LeeuwenK. Sanders en J. van Petten J. Schoorl en A. BijlP. Merkes en C. J. PrinsP. J. A. Molenkamp en J. Duin. Bevallen: A. Smit—Oreebe, d. M. Stam—Visser, d.H. Langbroek—de Niel, d.M. H. de Jonge—Wecke, d.J. van Weelderen—Hoogland, d.H. J. v. Arkel de Wit, z.A. van Egmond— Kamp, z. O. VerkooijenGodschalk, z. O e b ore n ANTOON OERHARDUS zoon van H. KRAOT A. J. KRAOT—HOLLENBERO. Den Helder, 20 Januari 1924. Ondertrouwd: GERARDUS SCHOUTEN EN THÉRÈSEJ L.W.H. l'EPAONIOL Huwelijksinzegening in de Herv. Kerk op Dinsdag 5 Februari 1924, door Mr. Ds. W. van Griethuijsen, van 's-Oravenhage. IJMUIDEN, 23 Januari 1924. Keunemerlaan 33. Bik- en Arnoldkade 38. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid na 3 een korstondig ziekbed onze 1 geliefde vrouw, moeder, be- huwd- en grootmoeder MARIA PLUO geb. Dijkhuizen, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Uit aller naam H. Plug en kinderen. Veiseroord, 24 Januari 1924. jj Ondergeteekenden betuigen hun welgemeenden dank voor de vele blijken van deelneming ondervon den tijdens de ziekte en het overlijden van hun geliefden man en vader inzonderheid aan den WelEerw. Heer Ds. Joh. Jansen, voor de troost volle woorden in huis en aan de groeve gesproken en aan de Directie en Personeel van het Bureau Wijs muller en verder aan allen die ons in deze droeve dagen hebben bij gestaan. Wed. C. Jaarsveld—Oroen Jan Jaarsveld. IJmuiden, Januari 1924. Bij vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank van 15 Jan. j.l. is O. A. SCHELLINOS handelaar in scheepsprovisie te IJmuiden Trawlerkade 14 verklaard in staat van faillissement met be noeming van den E. A. Heer Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen tot Rechter-commissaris en van ondergeteekende tot curator. Mr. P. TIDEMAN Oed. Oudegracht 63. OEVRAAOD. AdresSnelliusslraat 47. geyraagd, om eenige avonden per week op te passen. Rateistraat 25, Veiseroord. OEVRAAOD. Adresj. KRUOER, Kanaalstr. 40.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6