Ds. J. B. G. Croes van <ie Chr. Ge- ref. Gemeente alhier komt voor op het tweetal te Alphen aan den Rijn met Ds. H. Visser te Leeuwarden. Ben verrassing 1 We zeggen werkelijk niet te veel als wij een ontboezeming schrijven over de opbrengst van de gehouden collecte door de Vereeniging Sociëteit „Onder Ons" in het Thalia-Gebouw op Dins dagavond 22 Januari jl., ten bate van het Comité tot steun van de Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose te Velsen. Onder een spontane vreugde werd ons door enkele dames van dit Comité medegedeeld, dat deze collec te f 81.23° heeft opgebracht. Was het 't hartelijke woord dat de voorzitter, de heer Jo van der Plas in zijn ope nings-speech deed, dat er dien avond een collecte zou worden gehouden en deze met warmte aanbeval, zoodat er met milde hand voor het edele doel ge geven werd? Ach, wij behoeven hierover niet uit- tewijden, wij weten van oudsher, dat het hart van IJmuiden klopt, als er gegeven moet worden. En daarom was het dan ook een verrassing in dezen moeilijken tijd voor het Bestuur van Onder Ons, dat deze collecte heeft doen houden. Een verrassing zal het zijn voor de bereidwillige dames-col- lectrices en niet minder voor de leden van Onder Ons en van allen die met het nuttige werk der tuberculose-be- strijding sympathiseeren. Doch de grootste verrassing was het voor het Comité en wij doen dan ook gaarne na mens dit een hartelijk woord van dank toekomen aan allen die hiertoe hebben medegewerkt en bijgedragen en in het bijzonder aan het Bestuur van Onder Ons. Vrijdag 8 Febr. zal in de Doopsge zinde Kerk een lezing met lichtbeelden worden gehouden door Ds. W. Luikin- ga, met het onderwerp „Het Christus beeld in den loop der eeuwen". De Kabinets-crisis en hare oplossing. Vanwege de afdeeling der Chr. Hist. Unie werd gisteravond in het Gebouw voor Chr. Belangen een vergadering gehouden, waarin de heer H. W. Tila- nus, lid der Tweede Kamer, sprak over „De Kabinets-crisis en hare oplossing" Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer J. C. Dunnebier, verkreeg de spreker het woord, die het houden van deze vergadering toejuich te, ook omdat de band tussehen de kiezers en de Kamerleden verzwakt is, een gevolg van de evenredige verte genwoordiging. Komende tot zijn onderwerp, ging spr. terug tot het feit van het aftreden van Jhr. de Geer als minister. Spr. meent dat het conflict tussehen dezen en zijn collega's niet zoo diep ging, als men wel schrijft. Het groote bezwaar van Jhr. de Geer was het wettelijk voor jaren vastleggen van hetgeen de vlootwet zou eischen. Niet tegen de Vlootwet ging het bezwaar van den afgetreden minister. Wat de Vlootwet aangaat, deze zou geen vermeerdering leggen op ons Staatsbudget. Spr. ging na de opdracht aan de Staatscommissie voor de .Vloot wet, de rapporten en de voorstellen, hetgeen wij alles als bekend mogen veronderstellen. Spr. zegt dat in 1922 de opschorting der Vlootwet slechts tijdelijk was en dus wist het Nederlandsehe volk dat de wet later weer aan de orde zou ko men. Echter kon spr., den toestand van 's lands financiën nagaande, dat spr. deinsde voor de vastlegging voor jaren van de verplichtingen der Vloot wet. En de Kamer was het in meerder heid daarmede eens. Inplaats van Jhr. de Geer kwam de heer Colijn in diens plaats aan Finan ciën. Deze kwam met een Financiëele nota en spr. kon zich begrijpen, dat ve len daar van opschrikten. Deze heeft het Nederlandsehe volk geprikkeld, iedereen zag zijn belangen geschaad en men bracht dit alles in verband met de Vlootwet. Het was verkeerd, want de Vlootwet zou het Staatsbudget niet verhoogd hebben, maar hieruit bleek, dat Jhr. de Geer gelijk had en dat het psychologisch moment slecht gekozen was. Veel beter ware het geweest de financiëele nota eerst te' behandelen en daarna de Vlootwet. Het liep echter anders. Spr. ook achtte de behandeling der Vlootwet zeer urgent. Hij wijst daartoe op woelingen in den Pacific, op de noodzakelijkheid van Japan tot emi gratie van zijn inwoners, waarvoor het geen plaats meer heeft. Ook econo mische conflicten verwacht men en hierbij denkt spr. aan China. Spr. somt op de groote waarde van Ned. Indië voor ons land en als ons volk te lamlendig is om Indië te verde digen, dan is het zijn eigen schuld en zullen anderen het doen. Eindelijk komt spr. dan tot de Kabi nets-crisis. Spr. laat in het midden of hot noodig ware geweest het geheele kabinet aan de Vlootwet te verbinden, het is gebeurd. Spr. somt op alle ge dachte oplossingen, die van Mr. Mar- chant (een democratisch kabinet), die van de Ant. Rev. Partij Mr. Troelstra is verantwoordelijk) enz. Spr. meent dat met de vorming van een Kabinet moet worden belast de leider van de groep, welke het ministerie ten val brengt. Hier waren echter zes, zeven partijen, die dit deden en één verant woordelijke leider was er niet. Spr. wijst er op dat ook 10 leden der rechterzijde tegen de Vlootwet stem den en wel uit verschillende overwe gingen. Wat nu de oplossing aangaat, spr. betreurt nog altoos, dat. Mr. Kooien de opdracht tot kabinetsformatie gewei gerd heeft, daar hij alle capaciteiten be zat om een goed Minister-president te zijn. Spr. kan begrijpen dat velen lie ver een protestant als Minister-presi dent hadden gezien, maar het zou al zeer on-protestantsch zijn als men Mr. Kooien niet welwillend was tegemoet gekomen. De opdracht aan Mr. Kooien had geen resultaat, door de eischen welke de Ant. Rev. partij stelde. Spr. kan zich zeer goed begrijpen dat de R.K. Ka merfractie op deze eischen niet inging en achtte het optreden der Ant. Rev. dan ook verkeerd. De opdracht aan Jhr. Beelaerts van Blokland en diens niet-gelukken me moreerde spr. slechts. Voor H.M. de Koningin kwam toen een moeilijk oogenblik. Toen kwam de opdracht tot kabinetsformatie aan de rechterzijde. Dezen stap noemde spr. onjuist, daar de Koningin zich heeft te wenden tot de raadslieden der Kroon. De Chr. Historischen konden aan deze oplos sing dan ook niet medewerken. De oplossing is nu gekomen door de weigering van H.M. de Koningin om het ontslag van het ministerie Ruys te aanvaarden. Dus hebben wij onze oude regeering behouden en, spr. legt hier grooten nadruk, aanvaardt de volle verantwoordelijkheid der regeering. Daarvan spreekt ons de Zaterdag j.l. verschenen nota, waaruit spr. ziet dat de regeling ons uit het financiëele moe ras wil helpen. Dit is ook zeer noodig, want anders komen wij straks zeker tot de inflatie. Spr. gelooft dat de nota over 't algemeen door ons volk gun stig ontvangen is. Zeker, er zullen of fers gevraagd worden, maar dit is noo dig. En het zou niet erger kunnen dan dat wij voortgingen met tekorten op de Staatshuishouding. Spr. hoopte dat de Chr. Historische Unie tot een goede op lossing zou willen medewerken. De voorzitter dankte den spreker en al stelt deze ons nu een minder aange name toekomst voor, hij gelooft, dat de leden der Chr. Hist. Unie het hunne zullen doen om tot normale toestanden te komen. De vergadering was maar matig be zocht. Jaarvergadering afd. IJmuiden N.C.G.O.V. De afdeeling IJmuiden der Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging was Dinsdagavond in besloten kring bij eengekomen voor het houden harer jaarvergadering. De vrij goed bezochte samenkomst werd geopend met een welkomstwoord van den voorzitter, waarna de versla gen van den secretaris en penning meester werden uitgebracht. Daaruit bleek dat de Vereeniging een moeilijke tijd heeft doorgemaakt maar thans schijnt te herstellen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Medegedeeld werd nog dat, in samenwerking met de afd. Velser- oord, een lichtbeeldenavond zal wor den gegeven op Vrijdag 8 Februari. De avond werd verder doorgebracht met diverse voordrachten en zangnum mers. Enkele dames hadden bovendien ge zorgd voor een kop thee met een koekje. Zaterdagavond vond men voor de Loodsensocieteit een beschonken per soon liggen, die vermoedelijk gevallen was en daardoor aan zijn gelaat ge wond was. Men riep de hulp der politie in en deze verzocht Dr. Romeling ge neeskundige hulp te verleenen. Daar na werd de man naar den Duitschen stoomtrawler Admiral Parsifal ver voerd, aan boord waarvan hij thuisbe- hoorde. Velser accordeonclub. Vrijdagavond gaf bovenstaande club onder leiding van haar directeur den heer Piet Strootman een uitvoering in gebouw Thalia, welke heel goed is geslaagd. De directeur heette in zijn openings woord de aanwezigen het welkom toe en sprak den wensch uit dat een vol genden keer Thalia te klein zou zijn om de bezoekers te ontvangen. De vereeniging, die nauwelijks een jaar bestaat, gaf reeds mooi spel te hooren. „Vers l'Avenir" van Sam Vles- sing was een goede inzet. Heel mooi INGEZONDEN MEDEDEEMNG. Na gevatte koude gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten SANAPIRIN (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. was Grootmoedertje van G. Lange en Der Kalif von Bagdad van Broiëlder; vooral in dit laatste was goed samen spel waar te nemen. Ook de overige nummers werden zeer verdienstelijk voorgedragen, hetgeen wel bleek uit het langdurig en hartelijk applaus, dat na ieder nummer volgde. De heer Zwanenburg was als solist uitstekend. De nummers van Beetho ven en Bonheur e.a. werden muzikaal gespeeld. De „Cowboy-marsch" (een compositie van hemzelf) oogstte dave rend applaus. Ieder ging dan naar we in de Kenn. Ed. lezen, voldaan huiswaarts, in ge dachten den wensch koesterend dat de volgende uitvoering spoedig zal ko men en dan zooals de directeur aan het slot mededeelde met een grooter en nog mooier repertoire. De leden zullen nu zij bemerken op den goeden weg te zijn zeker met dubbele animo voort studeeren. VELSEROORD. De IJmuider Volksstem, direc teur de heer J. Post te Haarlem, gaf Zondagavond een uitvoering in de Concertzaal Tivoli. Het koor zong een zestal nummers, waaronder bekende strijdliederen als de Strijdmarsch en „De rooden roe pen", die met gloed gezongen werden. Maar ook eenige neutrale liederen werden mooi vertolkt. Ter afwisseling werden eenige too- neelstukjes gegeven en gaven eenige musici het prachtige „Ases Tod" van Edv. Grieg te hooren en nog eenige an dere nummers, zoodat het een mooie avond was. Aan dei: uitgang »werd gecollecteerd voor de textielarbeiders in Twente. Onze plaatsgenoot de heer J. Keirs- gieter, lid van de Halt.- en Worstelver- eeniging K. D. O. IJmuidenVelser- oord, behaalde op den Nationalen Wed strijd, gehouden te Amsterdam, den eersten prijs 2e afd. zwaargewicht worstelen. Dit mag vooral een groote prestatie genoemd worden, niet alleen voor hem, maar ook voor de Vereeni ging. Door de toename der bevolking en van het aantal kerkbezoekers was het noodig geworden, dat de Herv. Kerk werd vergroot en moest een nieuw ver gaderlokaal worden bijgebouwd voor den arbeid der verschillende vereeni- gingen. De onkosten hiervan, ruim f 6000, wil men gedeeltelijk dekken door een bazar, die in Maart zal worden gehouden. De bazar-commissie ver spreidt nu een circulaire, waarin de medewerking voor dezen bazar wordt gevraagd, door het schenken van goe deren'en bijdragen. De bazar-commissie bestaat uit de da mes Belgraver, Blok, C. v. Heyst, Kui per, Lentz, Schuylenburg, A. Sietses, De Wit-Bakker, P. TI. Woerlee en J de Wit en de heeren Ds. W. Kroese, H. Bosch, D. Bruyn, H. Klees, J. H. de Gel der, G. v. d. Genugten, J. Verhey en J. Schuylenburg. Aan het adres van laatstgenoemde, Kalverstraat 12, zullen goederen gaar ne in ontvangst worden genomen. Het bericht, dat de hr. J. H. de Gel der te Velseroord bedankt zou hebben als lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, berust op een misver stand. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Donker uit Beverwijk gehou den veiling van 6 woonhuizen aan de Lagersstraat 3141 alhier, werden al le perceelen opgehouden. VELSEN. Vrijdagavond hield de afd. Velsen van de Holl. Maatschappij van Land bouw eene openbare vergadering in ho tel de Prins. Een 70-tal leden gaf door zijne aanwezigheid blijk van belang stelling. De voorz., de heer Brandjes, heette de aanwezigen welkom in het bij zonder de afgevaardigden van den keu ringsdienst van Velsen, al was de heer Versluys verhinderd, en 3 vereenigin- gen te Heemskerk nl. R.K. Veehouders- bond, Neutrale Veehoudersbond en On derling Veefonds, en betuigde er zijne tevredenheid over, dat er zulk een groote opkomst was. Hierna kwam het eerste punt der agenda aan de orde n.l. Bespreking Vrijbank, om zoo mogelijk te komen tot voordeeligen verkoop van vrijbank-^ vleesch. De heer Hannema, dierenarts te Be verwijk leidde dit punt op verzoek van den voorzitter in. Het doel is volgens spr. om het vrij- banksvleesch zoo voordeelig mogelijk, voor alle partijen, onder consumptie te brengen. Er zijn tegenwoordig 3 nood- slachtplaatsen, één in Beverwijk, één te Wijk aan Duin en één te Heemskerk. Wat is de kunst van vleeschkeuren? Er is tegenwoordig een goed systeem nj. het bacteriologische. Dit moet bij het noodslachten gebruikt worden. Het vrijbanksvleesch moet zoo gauw mogelijk verkocht worden, daar het dikwijls spoediger bederft dan het an dere. Het moet in 't klein hoogstens per stukken van 3 K.G. verkocht worden, 't Moet goed bewaard worden vóór 't ver kocht wordt en direct voor de consump tie verkocht worden opdat het niet den tijd heeft om te bederven. Spreker raadt nu aan een Vrijbank- vereeniging op te richten, en wel voor Velsen afzonderlijk, opdat deze vereen, geholpen kan worden door den keu ringsdienst in deze gemeente, terwijl Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Duin zich de hulp van den keurings dienst in Beverwijk kunnen verzekeren De heer Bisschop van Beverwijk vraagt of er eventueele meerdere kos ten zullen komen. De heer Goedhart van Santpoort meent, dat de nieuwe vereeniging wel levensvatbaarheid zal hebben en zou willen, dat er dan van gemeentewege propaganda voor het ge bruiken van het goedgekeurde vleesch zal gemaakt worden. De heer Baltus van Heemskerk geeft inlichtingen om trent de handelwijze te Heemskerk en* zegt, dat het daar zeer goed gaat. De heer Langendijk meent, dat er wel eens vleesch over zal blijven, maar van alle zijden wordt aangevoerd, dat dit niet het geval zou zijn. De heer Goedhart stelt voor een com missie te benoemen om de zaak in orde te maken. De voorzitter stelt voor uit de 5 hier aanwezige vereenigingen ieder een lid aan te wijzen ter voorbereiding van de oprichting der Vereeniging. Voor Heemskerk worden aangewezen de heeren Baltus, Schuit en D. Wen- tink. Voor Wijk aan Duin de heer van der Sluys, voor Beverwijk de heer Bis schop en voor Velsen de heeren J. de Vries, G. Korsdam en G. Schoo. Na de pauze leidde de heer Hannema het 2de punt der agenda in n.l. Bestr- ding van het mond- en klauwzeer. Spr. noemde het een ziekte, die den boeren duur te staan gekomen is en daarom is het noodzakelijk naar een doelmatige bestrijding uit te zien. Tot. nog toe is er nog niet veel bereikt, al bestaan er reeds kwakzalvers op dat gebied, waarvan spr. enkele voorbeel den aanhaalde, o.a. het consortium te Sint Pancras en het middel van den heer Hoogland. Spr. noemde die midde len van nul en geener waarde ofschoon ze op f 7 per koe kwamen. De geneeswijze moet men zoeken in de inenting met bloedserum van her stelde beesten. Het is nu nog maar de quaestie om een beest genoeg serum in te kunnen spuiten en daaraan ont breekt nog wel iets. Spreker keurt het afmaak-systeem af, zooals dit op 't oogenblik nog in Engeland in vollen gang is. De Bliek en Winkel volgen de metho de om een groote hoeveelheid serum te kweeken err daarmee de dieren in te enten, zooals bij de varkens tegen de vlekziekte. De baccil van mond- en klauwzeer kent men nog niet. Volgens spr. is een Duitsch professor al vrij dicht bij de oplossing van het vraagstuk der vinding van een goed in entingsmiddel, als voorbehoedmiddel. De voorz. dankte den spreker voor zijn uitmuntende rede. De heer De Boer spreekt een warm woord ter aanbeve ling van het lidmaatschap van de afd. der Maatschappij van Landbouw. De heer C. van der Sluys dringt er op aan, dat er een instituut tot stand ko- me, waar het mond- en klauwzeer be studeerd worde in- den geest als dat van den heer Pasteur in Frankrijk. De boer, ga voor en de staat zal dan wel steunen door een subsidie, en dan liefst zoo spoedig mogelijk, want het is eene zeer belangrijke zaak. Op een vraag van den heer Bisschop antwoordt de heer Hannema, dat het wenschelijk is een dier, dat blaren in den mond heeft, niet te voeden, alleen te laten drinken van zuiver water. De voorz. sluit onder een woord van dank de druk bezochte en nuttige bij eenkomst. Zondagmorgen vergaderde de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders onder voorzitterschap van P. Honig. Deze opende de vergade ring en sprak er zijn leedwezen over uit, dat er zoo weinig gehoor was ge geven aan deze oproep, te meer daar dit de jaarvergadering was. De agenda luidde: Jaarverslag Secr.- Penn.; Verkiezing bestuursleden. Aftredend waren Thomas, Douw- stra, Prinsen, doch ze werden bij ac clamatie herkozen. Zij werden door den voorzitter gefeliciteerd en tevens werd nog een woord van dank gebracht aan Mej. Thomas voor het behulpzaam zijn op het stempelbureau. Het bestuur bestaat thans uit P. J. Honig, voorz., E. Thomas, penningm., H. Douwstra, secr., R. van Aalst, 2e voorz.j, C. ten Wolde, 2e penn., E. Prin sen, 2e secr., G. Heinekamp, H. Haits- ma, A. de Ruiter, comm. Na nog eenige zaken te hebben afge handeld en mededeeling te hebben ge daan, dat er op 6 Febr. a.s. een Open bare Propaganda vergadering zal wor den gehouden met De Vries als spreker, sloot de voorzitter de vergadering. Door de koude worden Uw handen ruw en gesprongen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60, en 90 cta. Bij apothekers en drogisten. In de week van 13—19 Januari zijn in deze gemeente 6 gevallen van roodvonk voorgekomen. Zaterdag kreeg in de Papierfa briek de arbeider K. uit Velseroord in de kapperij een. paal op het hoofd, waardoor de man in 't gelaat gewond werd, o.a. moest in Haarlem zijn neus been gezet worden. De Directeur van het Post en Te legraafkantoor te Velsen maakt bekend, dat er een zegeldepot gevestigd is bij W. v. d. Wal, Sigarenmagazijn Cubana Wijkerstraatweg nr. 184. De 55-jarige A„ wonende te Wij- keroog, stond terecht wegens het weg nemen van een spar en vier stukken rijshout voor een vuurtje te stoken. De officier eischte f 10 of 10 dagen. De politierechter onmiddellijk von nis wijzende, veroordeelde hem tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis. Door de politie is Maandag aan gehouden een juffrouw van D., die ge signaleerd stond in het Alg. Politie blad voor f 3 boete of 3 dagen hechte nis. Zij heeft de boete betaald en is toen weer vrijgelaten. De nieuwe stoompont. Naar men ons meedeelt, zal de nieu we stoompont, de Wijkeroog, nu op 1 Februari, dus Vrijdag in de vaart ko men. Doordat bij den bouw der brug over zijkanaal B niet op zulke zware vrachten, als tegenwoordig met auto's vervoerd worden, gerekend was, moet de brug versterkt worden, waarmee men dan ook reeds bezig is. 't Wordt nu toch al heel erg. Toen Maandagmorgen om 11 uur de jongste kinderen uit school G kwamen, werd een jongentje van 6 jaar op den hoek der Corverslaan aangerand. Een vrouw, die het zag, meerde aan vankelijk, dat het een vader was, die zijn kind aan de kleeding hielp, maar toen het ventje hard schreeuwende trachtte te vluchten, ging ze naar het er naast staande politiebureau. Direct ging er een agent mee, en bij de remise der stoomtram werd de da der gegrepen, een 38-jarig ongehuwd man uit Beverwijk en naar Haarlem gebracht. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een voorhamer, een drinkkan met hoterh.zak, een deksel van melkbus, 4 obligaties Nat. Sportpaleis, een grijs langharig hondje, een grijze ceintuur, een koperen rand van een autolamp, een bril, een Duitsche herdershond met bruine halsband, een kinderhand schoen, een woerd (eend). Naar Hl. Dbl. van welingelichte zijde verneemt, zal het landgoed „Vel- serbeek" spoedig onder den hamer ko men. Zooals men weet behoort het thans aan de firma Alberts Kluft, te Amsterdam. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 26 Jan. 1924: 1 Stratenmaker, 18 timmerlieden, 10 schilders, 1 mach. houtbewerker, 1 wagenmaker, 1 meubelmaker, 2 kui pers, 6 mandenmakers, 5 machinisten, 13 stokers, 5 bankwerkers, 2 smeden, 1 loodgieter, 1 metaaldraaier, 4 plaat werkers, 1 electricien, 2 zeilmakers, 3 bakkers, 2 kantoorbedienden, 204 di- versen. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: C. M. Hooggreefde Wildt, d.; M. H. v. d. PietermanHa- 1 mers, z.; M. J. P. Engelsman—Haber- mehl, d.; A. ColijnRademakers, d.; H. C. ZwanenburgVerbruggen, d.; B. KeuterLangbroek, z.; S. Koster-Ham, z.; G. VisserGlazer, z.; M. v. Egmond-,! Böhm, d.; M. C. JansenTromp, z.; A. v. KootenBroos, z. Ondertrouwd: E. Prins en W. P. Smit; I. Notenboom en A. Kabel; H. Bosman en G. Ooms; G. Schouten en F. J. L. W. H. l'Epagniol. Overleden: Neeltje v. d. Oever, 3 mnd., d. van J. v. d. Oever en C. A. de Haas; Maria Dijkhuizen, 62 j„ echt- gen. v. H. Plug; Anna Alders, 80 j., wed. v. A. Tervoort; Jacobus Mors, 30 j., echtgen. v. J. M. H. Matthijszen; Eli sabeth Ruig, 47 j., echtgen. v. F. Wij- henke.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2