IJmuider Courant 7aterdag 2 Februari 1924. 2e blad. 10 uur 5 uur PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMTJIDEN. NED. HERV. KERK. Ds. van Oostrom Soede. Ds. Erdman. Zaterdag 8 uurBidstond. Dotpsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. Woensdagavond 7.30 uur. LEGER DES HEILS. Zondag 7 uur v.m. Bidstond 10 Heiligingsmeeting 3 n. m. Verblijdingsmeeting M 8 Verlossingsmeeting Dinsdag 8 uur n.m., Soldaten Woensdag 8 Verlossings Donderdag 8 Samenkomsten van Zondag geleid door Majoor Oovasrs. Samenkomsten van Donderdag geleid door Luite. v. Pol. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagavond 7.30 uHr: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, Dinsdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Rev. Teeuwissen, Evangelist te Brugge. 5 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. C. J. van Paassen, van Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Ds. J. D. Boefkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. Ds. H. Hasper, em. te Heemstede. Woensdagavond 8 uur: De Heer G. B. Wurth. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Erdman te IJmuiden. 10 uur: 10 uur 5 uur 10 uur 10 uur PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In het verslag der rede van den heer Tilanus voor de Chr. IJist. Kies- vereeniging is eene zin onvolledig weer gegeven. Er had moeten staan in den nieuwen zin van regel 36: „Echter kon spr. begrijpen, (den toestand van 's lands financiën nagaande) dat Jhr. de Geer terugdeinsde voor de vastlegging voor jaren van de verplichtingen der Vlootwet. En de Kamer was het in meerderheid daarmede eens. In 't slot van het verslag stond dat de regeling ons uit het financiëele moe ras wil helpen; dit moet natuurlijk zijn de regeering. Te Dordrecht is aangehouden ze kere R., als verdacht van diefstal aan boord van den stoomdrifter Sumatra IJ.M. 253. Op den eersten Kerstdag werd van dit schip ontvreemd de uit rusting van eenige leden der beman ning. Daarvan werden drie personen verdacht, n.l. de R., S. en K., waarvan eerstgenoemde nu aangehouden is. Hij is ter verhoor voor den waarn. commis saris alhier geleid en door dezen ter be schikking van de justitie gesteld en naar Haarlem overgebracht. De beide andere verdachten, S. en K., staan in het Alg. Politieblad gesigna leerd. Hun opsporing wordt verzocht. Het onderhoud der werken van de Rijksvisschers'haven alhier gedurende 1924 en 1925 is opgedragen aan de firma P. Heere en Zn. alhier voor f 28445 per jaar, zijnde op twee na laagste inschrijf- ster. De raming bedroeg f 32.500 per jaar. Er komen de laatste weken veel Vlaardingsche stoombeugers in IJmui- den binnen. Deze schepen worden door de opvarenden gelost hetgeen steeds een doorn in het oog is geweest zoowel van de havenarbeiders als van de kooplie den. De havenarbeiders, lossers en pak- kers, zijn naar Hl. Dbl. meldt, ontevre den, omdat hun daardoor veel werk ontgaat, terwijl de kooplieden de visch gaarne gepakt zien door vakkundige pakkers. Het komt n.l. dikwijls voor, dat de door de opvarenden gepakte kis ten te licht gevuld worden, zoodat deze na tusschenkomst van het halpersoneel moeten worden opgevuld. Herhaalde lijk is er van den kant van de arbeiders organisaties bij de Vlaardingsche ree- ders op aangedrongen, de stoombeu gers, evenals de trawlers door de ha venarbeiders te doen lossen, ook al om dat de betrokken zeelieden een halven dag minstens moeten missen van den weinigen tijd dien zij hebben om naar huis te gaan. De reeders wilden daar van echter niets weten. De Centrale Bond van Transportar beiders zal nu binnenkort een vergade ring beleggen waar deze kwestie we derom besproken zal worden. Donderdagavond kwam de afdee- ling „Patrimonium" in feestelijke jaar vergadering bijeen in het lokaal „.Ire ne', dat geheel gevuld was. De voorzit ter, de heer J. Feitsma, opende het sa menzijn en sprak daarna een woord van welkom. De heer Th. Mulder bracht als secretaris het jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat de afdeeling thans 87 leden telt. E. Dijkhuizen deed verslag als penningmeester; de kas sloot met een klein saldo. Namens de bibliotheek commissie, die uit 8 leden bestaat, rap porteerde de heer T. Kalkman. De bi bliotheek bestaat uit 332 nummers. Van lezen wordt een druk gebruik gemaakt. Ieder der functionarissen werd door den voorzitter een woord van dank ge bracht voor den arbeid door hen in 't afgeloopen jaar verricht. Verder werd een afwisselend pro gramma afgewerkt. De heeren J. Meije- rink en Th. Mulder gaven voordrach ten, die de lachspieren soms danig in actie brachten; afgevaardigden van de afdeeling te Beverwijk en van den Chr. Besturenbond spraken de vergadering toe; het lid J. H. v. d. Meer gaf een in leiding over „Concurrentie" en J. Feits ma. over; „Patrimoniums taak, voor heen en thans". K. Brouwer Jr. bege leidde de zang op het orgel. Na een slotwoord van den 2en voor zitter, A. Kramer, werd de uitstekend geslaagde vergadering gesloten. De uitslag van de 5e ronde van den Schaakwedstrijd is als volgt: Groep I. G. SantH. Sant 1—0 C. E. PostBos 01 H. Sant—C. J. Post 0—1 G. Sant houdt stevig de eerste plaats bezet gevolgd door Bos, C. J. Post en Woudenberg. C. J. Post houdt zich kra nig, terwijl C. E. Post en Baarda, die te Velseroord de 3e resp. 5e plaats bezet ten thans nog geen enkel winstpunt be haalden. De stand is nu: G. Sant 5 punt. uit 6 wedstrijden S. Bos. 31/, i C. J. Post 2 3 Woudenb. 3'/2 5 IT. Sant 6 A. Koene 2 Scholten 0 2 Baarda 0 3 C. E. Post 0 3 Groep II. DemmenieVan Dijk 10 KaaijStals 10 Hier wonnen Demmenie en Kaaij hun eerste partij. De strijd wordt in deze groep nu spannend en er valt nog absoluut geen voorspelling te maken wie de hoogste noch wie de laagste plaats zal innemen. Hier volgt de stand: ten Vaarw. 31/2 punt. Labree 2'/2 i van Dijk 21/* 5 Stals 1 2 Kaaij 1V* 4 Deelder 1 3 Demmenie 1 3 0—1 1 0 0 Groep II. Van DijkStals 10 StalsDemmenie 10 In deze groep ontloopen de spelers zich zeer weinig in sterkte en wordt de strijd om de eerste plaats zeer interes sant. Groep III. Bruggemans—C. C. Post Sr. 1—0 Nuijensv. d. Bos 1/21/2 Hier versloeg Bruggemans zijn zwaar ste concurrent en moest ook v. d. Bos V2 punt verliezen aan Nuijens, die hier mee zijn eerste resultaat behaalde en nog wel tegen een sterke tegenstander. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkooping werd het heerenhuis aan de Kennemer- laan 32 gekocht door den heer F. J. Kochx te Velseroord voor f 6500. Gevonden voorwerpen. Een heerenportemonnaie met inhoud, een bruinwollen handschoen, een bruinlederen kinder-portemonnaie, een grijze das, een postduif, gemerkt 69591- 271923, een portemonnaie met inhoud, een mantelceintuur, een geruit kussen sloop met inhoud, een portemonnaie met inhoud. VELSEROORD. Woensdagavond 'hield de Velser- oordsche Oranje-Vereeniging haar jaar vergadering in 'het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer A. de Wit, be treurde dat de opkomst niet grooter was. Over wat de Vereeniging had ge daan, behoefde niet te worden uitge wei'd, meende de voorzitter, er is een mooi feest gevierd en daaruit bleek dat hier de liefde voor het Oranjehuis nog niet geweken is. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer F. J. Kochx, bleek dat de ontvangsten bedroegen f 1279.08 en de uitgaven f 1273.78, zoodat in kas was een saldo van f 5.30. Bij de ontvangsten waren echter enkele rentelooze voor schotten, samen groot f 194, zoodat er een tekort was van f 189. In de commissie tot het nazien der bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren A. v. d. Cor- put, M. J. Dijkema en J. Nijihout. De aftredende bestuursleden, de hee ren A. de Wit, J. Bontenbal, D. Bruyn en F. J. Martens, werden herkozen. Bij de rondvraag werd geopperd het organiseeren van een feestavond, tot dekking van het tekort. Het bestuur zal pogingen aanwenden om het ledental, dat thans o.g. 300 be draagt, uit te breiden. Biljarten. Dinsdag den 29en dezer had onder groote belangstelling in 't café Kraak Zeeweg, alhier de belangrijke biljart wedstrijd plaats tusschen V. S. V. al hier en D. O. S. Schoten. Was het in'Schoten de beurt aan D, O. S., nu was het V. S. V. die hen op hun beurt met een gevoelige nederlaag huiswaarts stuurde. Met dit al zal nu ook V. S. V. eens een hartig woordje medespreken naar het begeerde bovenste plaatsje. De gespeelde partijen waren als volgt V. S. V. J. v. d. W. 100 J. Machielsen 100 J. Zeilmaker 55 J. Moussen 100 J. Kraak 100 Groep III. KufhusPost Sr. v. d. BosMus NuijensBruggemans RomKufhus Bruggemans, Post en v. d. Bos, die alle drie hun partijen wonnen blijven aan het hoofd gaan, terwijl Kufhus blijkbaar een hoogere plaats op het ranglijstje wil innemen dan te Velser oord. Zijn overwinning op Rom is ten minste een mooi resultaat. In deze groep luidt de stand: Bruggemans 2 punt. uit 2 wedstrijden H. Boerwinkel C. Houten Chr. Bottelier G. de Haas van der Kuil D. O. S. 455 74 90 100 45 90 399 Damwedstrijd. De uitslag der Woensdag gespeelde ronde is als volgt: Groep I. H. KoelemeijP. v. d. Bos 20 K. VeugerA. Prins 20 w.n.o. Post Sr. 4 5 v. d. Bos 3 4 Kufhus 2 3 Kruiten 2 4 Rom 2 5 Mus 1 6 Nuijens 0 3 Duin 0 0 H. Koelemeij 6 5 1 11 K. Veuger 6 4 2 10 A. Prins 6 4 —j. 2 8 P. v. d. Bos 7 2 1 4 5 P. Versteeg 6 1 2 3 4 H. Engelhart 5 1 1 3 3 D. Klaij 5 1 1 3 3 \V. v. Ommen 3 3 keroog in het Gymnastieklokaal der Chr. school. Woensdag alhier in het lo kaal bij de Herv. Kerk en Vrijdagavond, in samenwerking met de afd. IJmuiden, in het Gebouw voor Chr. Belangen al daar. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een autolantaarn, een kinderbontje, een kinderhandschoen, een nummer- i plaat van een auto en een haakwerkje, j VELSEN. Als opvolger van den heer A. van Hoepen, die naar IJmuiden vertrekt, wordt overgeplaatst naar Hoek van Holland naar Velsen de heer J. N. F. van Dijke, technisch ambtenaar van den Rijks-Waterstaat. De R.K. Voetbalvereniging W. F. C. te Wijkeroog begint het te meenen met de propaganda. Zondag 10 Februari a.s. zullen 's mid dags 2 uur op „Schulpen" groote pro- pagandawedstrijden gehouden worden, opgeluisterd met muziek, 's Avonds zal er een uitvoering gehouden worden in het Verenigingsgebouw te Wijkeroog. Er zullen 3 tooneelstukken worden op gevoerd, alle in 1 bedrijf en daarna ko men er mooie sportstanden, terwijl de avond verder zal opgeluisterd, worden door quintetmuziek. In de week van 20—26 Januari is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen en te Haarlem één geval van diphtheritis, afkomstig uit deze gemeente. Óp 28 December is aanbesteed ge worden het bouwen van een Geref. kerk met pastorie, kosterswoning en verga- derlokaalen. Laagste inschrijver was toen de heer G. van Heijst alhier met ruim f 53000. Sindsdien is een nieuwe onderhand- sche aanbesteding gehouden en thans is het werk opgedragen aan de N.V. Zijp en Hamburg te IJmuiden voor f 40.340. Hierbij is echter de dakbedekking niet inbegrepen. De nieuwe stoompont. De Wijkeroog zal nu a.s. Maandag in de vaart komen. De nieuwe pont zal echter niet den geheelen dag varen, maar van 9 uur tot half één en dan stilliggen tot 3 uur, om van 3 uur tot half zeven weer te varen. We hopen dat deze dienst maar voor- loopig zal zijn en dat de pont straks met het drukke seizoen minstens van 9 uur zal varen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen. Een jonge geele Ilollandsche herders hond, een bontje, een dobberman-pin- c'her met lederen halsband. SANTPOORT. Omtrent de door een commissie, bestaande uit de heeren M. Boon, J. J v. Dillewijn en K. Hertier, ten bate van „Vóx Humana" georganiseerde bazar, vernemen we nog, dat deze Zaterdag en Zondag geopend is resp. van 411 uur en 211 uur. De commissie heeft zoowel van dorpsgenooten als niet-dorpsge- nooten groote medewerking mogen on dervinden. Diverse fabrikanten ston den hun artikelen geheel gratis af, ter wijl de medewerking van de dames Mevr. Pruys, Mevr. Vincent, Mej. Vis ser, den heer Nic. Arisz en het solo mannenkwartet „Euphonia" eveneens geheel belangeloos is. De bazar is goedgekeurd door B. en W. onzer gemeente, bij besluit van 19 December 1923 No. 292. Het deel van den Slaperdijk, hoo- rend onder deze gemeente is, naar Hl Dbl. meldt, weer zóó stukgereden, dat het lijkt op den ouden toestand. Herstel is onmiddellijk noodig. Het Classikaal Bestuur van Haar lem zal een extra vergadering hel eggen J op Woensdag 6 Febr., met het oog op het beroepen van een predikant voor de Ned. Herv. gestichtsgemeenten der Prov. Ziekenhuizen te Santpoort en Castricum. Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Brlniostraat, Vel seroord, ylak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt bier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzeeken! Groep II. M. Steenmij erII. v. Gameren A. RuiterTh. Stet A. RuiterM. Steenmeijer De uitslag van de 6e ronde van den Schaakwedstrijd is als volgt: Groep I. H. SantBaarda 10 ScholtenH. Sant 1/21/2 C. E. PostG. Sant 0 WoudenbergC. J. Post 10 In den stand kwamen weinig veran deringen voor. G. Sant en Woudenberg blijven de beide .eerste plaatsen bezet ten, terwijl C. E. Post en Baarda totnog toe geen winstpunt behaalden. B. v. d. Kolk M. Steenmeijer J. Mertens A. Ruiter Th. Stet H. v. Gameren A. Nieuwenhuis J. Wartenhorst 5 3 2 1 2 2 1 1 VELSEROORD. Dé afdeeling der Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereeniging organiseert de volgende week een aantal lichtbeelden samenkomsten en wel Dinsdag te Wij- VISSCHERIJ. De motorloggcr Handel en Zee aart K.W. 160 is hier van Yarmouth angekomen met 750 tonnen haring oor de firma Groen. Deze week kwamen eenige Engel- che stoomdrifters aan den afslag met een lading makreel, waarvoor zij mooie besommingen maakten, n.l. f 7600 on f 4400. De stoomtrawler Hilda IJ.M. 151 an de firma Groen is hier gisteren bin nengekomen met aan boord het lijk van den 30-jarigen matroos K. C. S., wonen de te Velseroord, die op de reis aan bloedvergiftiging is overleden. Bij de Bahamabank in de buurt van het eiland Man werd eenige da gen geleden een schoorsteen en een mast van een schip waargenomen, die boven het water uitstaken. Daarna was er eenigen tijd niets méér te zien. Thans heeft men het wrak onderzocht en bleek het de trawler „Angle" te zijn, metende 222 ton en 'behoorende aan de „Croxton Steam Trawling Company Ltd." Er zijn geen lijken in het schip gevonden. Wel wordt vermoed, dat de bemanning, groot 13 man, is omgekomen. 0—2 £-0 1—1 10 BURGERLIJKE STAND Gemeente Egraoiïd aan Zee. j Ondertrouwd: Jan Konijn Jansje Wijker. Getrouwd: Klaas Zwart en Pietj Visser. Geboren: Jan, zoon van Kos Zwart en Antje Groen. Waterstand IJmuiden. Februari 1924 H. water L. v.m. 9.35 10.30 11.17 0.21 2.21 1.— 2.55 1.34 3.21 Oagen v.m. n.m. 3 1.34 1.55 4 2.31 2.49 5 N. M. 3.19 3.33 6 4.00 4.13 7 '4.40 4.53 8 5.21 5.34 9 6 6.11 water n.m. 10.01 10.51 11.39 1.35 0.01 0.43 1.19 1.55 Kamer van Koophandel. Op het Bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken, Kruisweg 70, te Haarlem, ligt ter inzage het nieuwe Belgische tarief van invoerrechten. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1924. Brieven Binnenland. 1. Conijn, Velseroord. 2. Larible, Joh. Haag. 3. idem idem. 4. Raad v» Arbeid, Haarlem. 5. Snijders, Mej. B. Halfweg. Briefkaarten Binnenland. 6. Lescharis, J. Amsterdam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoort-dorp, werd gedurende de maand Jan. 1924 ingelegd f 14606.21. Terugbetaald f 10881.77. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3392. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie SCHEEPVAART. In de week van 21 tot 28 Januari zijn alhier door de Noordzeesluizen ge schut: uit zee 53 stoomschepen en 2 zeelichters en naar zee 55 stoomsche pen. Velsen. Aangekomen 29 Jan.: Recto, st„ Britonferry, steenkolen, Papierfa briek. Vertrokken 30 Jan.: Recto, st., Mum- bles, ledig. IJmuiden. Aangekomen 31 Jan.: Noord, st., Garrucha, ijzererts, Hoog- ovenbedrijf. Geachte Redactie! Mogen wij met deze een klein plaats je in uw veelgelezen blad? Bij voorbaat onzen dank. Het zal velen misschien nog onbekend zijn dat alhier te Velsen het secreta riaat gevestigd is van de Landelijke ITuurdersbond „Ons Belang", welke uitsluitend werkzaam is voor betere toestanden op woninggebied. Deze bond strijdt tegen elke onrechtmatige huur- verhooging, huurop zegging, onvol doende onderhoud van het perceel enz. enz. Verders behandelt zij elke klacht omtrent deze zaken, zoomede als van bijkomende zaken, als waterleiding, licht, bestrating enz. enz. Zoowel voor leden als niet-leden. Een ieder wordt dan ook beleefd ver zocht eventueele klachten, verzoeken, inlichtingen enz. onverwijld te zenden aan het Secretariaat: Kortenaerstraat 5, Velseroord. Voorloopig kunnen alleen schriftelij ke aanvragen en klachten in behande ling worden genomen. U Redactie nogmaals dankende, Het Dagelijksch Bestuur.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5