dat het plan hestond aan een Duitsche maatschappij, waarbij de broer van prins Hendrik, hertog Adolf van Meck lenburg, geïnteresseerd zou zijn, een concessie van 75 jaar voor een opper vlakte van 200.000 vierkante kilometer op Nieuw-Guinea te geven, waarover hij eerst de Kamer gehoord wenschte te zien, maar trok zijn desbetreffende motie in, toen de minister, niet ge neigd dit hooren te beloven, de toezeg ging had gedaan, dat hij aan de over dracht van publiek gezag niet zou medewerken. De heer Braat, boos, omdat de mi nister aanvang en einde van den zo mertijd had vastgesteld, die hij wenschte af te schaffen, beproefde een tijdlang obstructie te voeren, maar zag hier van geheel af, toen do heer Ketelaar, niet erg beleefd, had opge merkt, dat hij zelfs daarvoor nog te dom was. UIT DE GEMEENTE. Schriftelijke vragen van leden van den gemeenteraad, op grond van artikel 17 van het reglement van orde. De heer A. ten Broeke heeft de vraag gesteld, wanneer uitvoering wordt ge geven aan het Raadsbesluit van 16 Oc tober 1923, (ontruiming en slooping van de voormalige ziekenbarak aan den Rijksstraatweg), daar er belangrijke schade ontstaat door stagnatie van het grondtransport en de uitvoering van de daar ter plaatse te bouwen 12 woningen, voor welke schade de Ge meente aansprakelijk gesteld kan wor den. Hierop wordt door B. en W. het vol gende geantwoord: Tot heden was het niet mogelijk de ziekenbarak te ontruimen, aangezien de gemeente voor den bewoner daarvan geen woning beschikbaar had en de pogingen om van één der woningbouw- vereenigingen of van een particulier een woning te bekomen geen resultaat hebben opgeleverd. Thans zijn echter maatregelen ge nomen om tot uitzetting te geraken. Onmiddellijk daarna zal tot afbraak worden overgegaan. De heer P. Schaar heeft de volgende vraag gesteld: Kan de voorzitter den raad inlichten omtrent het adres van eenige werkloozen uit Velseroord in zake emigratie? Hierop antwoorden B. en W.: Het prae-advies op bedoeld adres zal spoe dig in den raad kunnen worden be handeld. De heer C. van der Steen heeft ge vraagd of het mogelijk is het lichtpunt in het bouwblok Hoeksteeg te IJmui- den des nachts te laten branden, daar deze steeg door havenarbeiders be woond wordt, welke des nachts naar hun werk moeten? Antw.: In overeenstemming met het advies der commissie voor gas en wa ter is opdracht gegeven, bedoeld licht punt des nachts door te laten branden. De heer P. P. Vermeulen heeft aan B. en W. verzocht aan den raad mede te deelen of er bij het College plannen bestaan om het autoverkeer aldus te regelen dat het veroorzaken van scha de aan de gebouwde perceelen wordt voorkomen, en zoo ja, welke maatre gelen het College zich voorstelt te ne men, en zoo neen waarom geen maat regelen zullen worden voorgesteld. Antw.: Artikel 8 der Motor- en ftij- wielwet laat aleen toe, bij of krachtens een plaatselijke verordening, wegens binnen de bebouwde kommen der ge meenten, geen Rijks- of provinciale wegen zijnde, gesloten te verklaren voor motorrijtuigen in het belang van de vrijheid en veiligheid van het ver keer op-, of in het belang van de in standhouding en bruikbaarheid van die wegen. De wet kent geen bevoegd heid toe tot regeling van het verkeer van motorrijtuigen, in verband met het veroorzaken van schade aan be bouwde perceelen. Binnen- en Bultenlandsch vleesch. Men schrijft aan Hl. Dbl.: Als we eerst op de advertentiën van diverse slagers, of beter gezegd vleesch- winkeliers letten, dan komen we allicht tot de conclusie, dat het met den ver koop van geimporteerd bevroren vleesch zoo langzamerhand gedaan is; sedert toch de verkoopers van bedoeld vleesch tot de ontdekking zijn geko men, dat ook het in Zuid-Amerika of Australië ter slachtbank gevoerde vee „versch geslacht" is, is deze benaming een algemeene geworden. Het is na tuurlijk een waarheid als het geslachte beest zelve. Het vee wordt in de over- zeesche landen even versch geslacht als in onze abattoirshet is alleen maar de kwestie: hoe lang is het geleden. Voor de heusche slagers is dit een onaange name concurrentie. Zij toch kunnen hun binnenlandsch vleesch niet leveren tegen de prijzen van geimporteerd vleesch. Wij bespraken deze kwestie met het boofd van den gemeentelijken keurings dienst. Deze verheugde zich in de aller eerste plaats over de groote toeneming van het gebruik van geimporteerd vleesch. Den lageren prijs in aanmer king nemende, komt men met geim porteerd vleesch beslist voordeeliger uit. Wel gaat er bij het ontdooien niet alleen water maar ook eiwit en andere voedingsstoffen verloren en is de aro ma tengevolge van de ondergane be handeling minder, het blijft niettemin een prima consumptie-artikel. De mee ning, als zoude men hier minderwaar dige kwaliteit ontvangen, doordat men te Amsterdam de beste stukken houdt, is beslist onjuist. Niettegenstaande, dit is ook de heer van der Sluis van mee ning, dat het niet aangaat, dat publiek in de veronderstelling verkeerende dat het Hollandsch vleesch koopt, met bui- tenlandsch vleesch naar huis gaat,. In Amsterdam is de verkoop in handen van de gemeente en is een toestand als hierboven beschreven uitgesloten; in onze gemeente is hieraan tot nog toe niets te doen. Maar dit zal, naar onze zegsman hoopte, wel spoedig verande ren. Wij vernamen van hem, dat de maatregelen, die noodig zijn om dezen misstand op te heffen, in een ver stadi um van ontwikkeling verkeeren. Bij ons bezoek aan het bureau van den keuringsdienst kregen wij meteen in natura het bewijs geleverd van de noodzakelijkheid van een keurings dienst. Reeds eerder is gemeld, dat hier een voor de consumptie schadelijke par tij vleesch was aangehouden. Wij zul len een beschrijving van dit vleesch achterwege laten. Het zou de lezers on passelijk kunnen maken. Nochthans was de eigenaar van dit vleesch, een slager te IJmuiden, van meening, dat het gedeeltelijk nog wel geschikt was voor de worst! Uiterlijk vertoonden zich slechts geringe afwijkingen en daar de diverse biefstukjes enz. volgens voor schrift waren voorzien van de stempels van den keuringsdienst der gemeente van afzending en een dergelijke keuring voldoende is, had de partij bij een min dere waakzaamheid gemakkelijk door gelaten kunnen worden. Wij dankten den heer van der Sluis voor zijn mededeeling en gingen huis waarts in de overtuiging, dat de keu ringsdienst in Velsen een activiteit aan den dag legt waar de gemeentenaren tevreden over kunnen zijn. Gemeentelijk© Visscherijschool en Vooropleiding voor de Scheepvaart. Beknopt overzicht van het leerplan van de Gemeentelijke Visscherijschool en der Vóóropleiding voor de Scheepvaart. Bij de thans in werking zijnde rege ling, kunnen jongens van 12—14 jaar, die de 6e klasse eener lagere school met vrucht hebben doorloopen, worden toegelaten tot den 2-jarigen cursus. Vóóropleiding Scheepvaart B1 en B". In dezen cursus krijgen zij algemeen vormend onderwijs, vakondenvijs en lichaamsoefeningen. Na verkregen diploma kunnen de jongelieden, die bestemd zijn voor den dekdienst, gaan varen, terwijl zij, die zich voor machinist willen bekwamen, naar een fabriek kunnen gaan. De eersten komen, als zij voldoenden vaartijd hebben, in de Klasse E'/B®, om zich verder te bekwamen voor Stuur man, Kleine vaart, of Visscherij, dón wel te worden opgeleid voor oen Stuur man Groote vaart. De aspirant-machinisten, die op de fabriek zijn gaan werken, kunnen op de avondschool den cursus C volgen, en bekwamen zich geleidelijk voor het examen Machinist „Visscherij" of „Voorloopig diploma Groote vaart." De jongelieden, die zich dus bijtijds aan de school toevertrouwen, hebben de gelegenheid met weinig moeite voor een der Rijksexamens te worden bekwaamd. Voor diegenen, die niet dadelijk, na de L. S., op de Visscherijschool zijn gekomen, zal in het vervolg de gele genheid bestaan zich te bekwamen: le. In de avondklasse A voor ma troos; 2e. In de klasse C of de klasseE >/B®, na met examen daarin te zijn toegela ten. Zij, die echter een diploma M.U.L.O. A of B hebben behaald, zouden zonder examen tot den Cursus voor 3en Stuur man kunnen worden toegelaten. De in te voeren wet eischt voor dezen ook slechts één jaar vaartijd. Zij, die de ambachtsschool met goe den uitslag hebben doorloopen, kun nen in één der hoogere klassen van den cursusC worden toegelaten, ter oplei ding voor Machinist. Het is dus niet meer noodig, dat jon gens die de lagere school hebben ver laten, maar nog niet mogen varen en nog niet op een fabriek of werkplaats mogen werken, langs de straat loopon, met al het kwaad, dat dit na zich sleept Het is zelfs ook zeer nuttig, dat in een zeeplaats als IJmuiden, of omge ving daarvan, jongens, die niet beslist naar zee willen, en toch een werkkring in verband met de Visscherij of de Scheepvaart zullen kiezen, in een 2- jarigen cursus „Vooropleiding Scheep vaart", algemeene begrippen en ken nis omtrent die bedrijven kunnen op doen. VISSCHERIJ. Dezer dagen zijn twee Marker botters verkocht voor de Duitsche Rijnvaart. De Marker visschersvloot is sinds 1918 van 120 tot 70 botters terug- geloopen. De stoomtrawler Zeeleeuw IJ.M. 29 van De Marezaten heeft op de laat ste reis door stormweer zijn netten en vischborden verspeeld. De Egmondsche Visscherijschool. De Vereeniging Egmondsche Vissche rijschool verspreidt een circulaire aan allen, die belang stellen in onze Noord- zeevisschers. Door den steun van velen heeft de Vereeniging thans de beschikking ver kregen over een eigen gebouw, het welk reeds is ingericht en in gebruik genomen. Vanaf den aanvang van het onderwijs, in Juni 1917, werd aan 37 leerlingen een certificaat voor uitwij ken, aan 18 leerlingen een diploma als stuurman aan boord van zeevisschers- vaartuigen uitgereikt. Gedurende dit tijdvak lieten zich 158 leerlingen van 14 jaar en ouder in schrijven, terwijl op heden de cursus wordt gevolgd door 27 jongelui. Ter gedachtenis aan den Egmonder Claes de Graeff heeft het bestuur de school de „Claes de Graeffschool voor zeevisschers" genoemd. Wanneer deze Egmonder van beteekenis aan den wal vertoefde, oefende hij het ambt van bal juw uit. Ter zee deed hij onderscheide ne reizen als scheepsdokter, o.a. maak te hij den vierdaagschen zeeslag onder de Ruyter mede aan boord van het ad miraalschip. Hij kende zeven Gouver neurs-generaal van Oost-Indië per soonlijk en gaf een „Reize naar Oost- Indië uit, welk werk in het Fransch en Engelsch werd vertaald en dat nu nog in zeevaartkringen als standaardwerk wordt aangehaald. Het bestuur der Visscherijschool be heert tevens een bibliotheek, waaruit de visschers-gezinnen, zooveel en zoo vaak zij wenschen, kosteloos boeken kunnen lezen. De directeur der school, de heer W. van Eenennaam en het bestuur, be staande uit de heeren G. Visser Jz„ voorzitter, A. Blok, secretaris, G. Prins T,z„ penningmeester, C. Blok Janz. en C. Gouda Wz, vragen de belangstellen den de Visscherijschool te steunen, het zij financieel, of door het zenden van boeken (voor leeswerk in 400 visschers- gezinnen). Ook modellen van loggers, motoren en machines kan men zeer goed gebruiken. Door 20 a 25 motor en zeilbot- ters zijn hier Zaterdagmorgen aange voerd ongeveer 2000 kisten sardijn. De prijzen zijn door dezen grooten aanvoer belangrijk gedaald. Besteedde men Vrijdag circa f 3 per kist, Zaterdag brachten ze 50 ets. a f 1 op. Visscher- lieden vertellen, dat zich ter hoogte van Katwijk groote scholen visch op houden. PLAATSELIJK NITUWS. IJMUIDEN. De afdeeling IJmuiden der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding kwam Woensdagavond bijeen in feestelijke jaarvergadering. De voorzitter A. Kra mer opende het samenzijn en sprak een woord van welkom. Uit het jaar verslag van den secr. J. Meijerink bleek o.m., dat de afd. thans 30 leden telt. Als afgevaardigden in het Cen traal Drankweer-Comité kregen zit ting de heeren A. Kramer, M. van Vee- len. De penningmeester H. Fidder gaf zijn finantiëel verslag. Er bleef nog een saldo in kas. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren A. Kra mer en IJ. Fidder, en gekozen in de plaats van den secr., die bedankte, de heer G. de Groot. Het vervolg van het programma ver meldde verschillende voordrachten in ernst en luim, een paar onderwerpen van de heeren M. van Veelen en H. Fidder, en een toespraak door den heer S. Klein. Nog werd besloten, de afdeeling door een drietal afgevaardigden te doen vertegenwoordigen op de groote de monstratie voor Plaatselijke Keuze, Zaterdag 16 Febr. te Den Haag te hou den. Na een kort slotwoord door den 2en voorzitter werd hierna de vergadering gesloten. Al de aanwezigen keerden zeer voldaan huiswaarts. Maandagavond omstreeks half- tien werden 4 menschen op het Hoog- ovenbedrijf door gas bedwelmd. Het gebeurde bij het uithalen van een T- stulc. Geneeskundige hulp was direct ter plaatse en men wist met zuurstof apparaten spoedig de levensgeesten van de bedwelmden weer op te wekken, zoodat erger voorkomen werd. Op last van den officier van ju stitie te Haarlem is deze week door de politie aangehouden zekere S. alhier, die volgens den curator in dit faillisse ment, Mr. P. Tideman, meubilair uit den boedel zou hebben ontvreemd. Na verhoor te Haarlem is hij echter weer op vrije voeten gesteld. VELSEROORD. Aangifte is gedaan van een ter rein aan den Velserduinerbuurtweg, waarop voor den heer K. eenige wo ningen worden gebouwd, een partij hout is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond reed op den Vel serduinerbuurtweg de 14-jarige J. K. op de fiets en stoeide met een bij hem loopend meisje J. K. genaamd. Toon hij het meisje weer wilde pakken, week dit naar rechts uit en kwam daardoor tegen een fietsend meisje op. Daardoor viel ze en werd met een ge broken recherbeen opgenomen. Ze werd door Dr. Oosterwijk verbonden en is Zondag ter verdere verpleging naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Drankweer-Comité. Het Centraal Drankweer-Comité heeft Donderdagavond zijn jaarverga dering gehouden in de zaal Flora al hier. De zaal was goed bezet. De voorzitter, de heer G. Voet, wees in zijn openingswoord er op dat er in het afgeloopen jaar eenige verslapping viel op te merken bij de organisaties. Spr. hoopte dat dit anders zou wor den, want de drankhandel zit niet stil en van alles wordt gedaan om de jeugd naar de café's te trekken. Daarom verheugde het spr., dat zooveel leden der jeugdorganisaties 'aanwezig waren. De verslagen werden door secretaris en penningmeester uitgebracht. De voorzitter dankte hen voor het vele gedane werk. Verder werd de avond gezellig doorgebracht.. De leden der vereenigingen werkten mede. De afd. Velseroord van De Schakel zong eeni ge liederen en gaf de samenspraak Hanneske. De heeren Reitsma en Eindhout gaven eenige stukjes in dicht, en proza, terwijl de afd.IJmui den van den J. G. O. B. een tablau gaf. De heer Nabarro liet een paar aardige filmstukjes afdraaien en zoo was het, een avond vol afwisseling, waarbij de leden der jeugdorganisaties voor een prettige stemming zorgden, door vele strijdliederen aan te heffen. De voorzitter dankte aan 't eind al- ®en voor het welslagen van deze verga dering en wa s dankbaar dat dit alles met eigen krachten was gedaan. Hij wekte de aanwezigen op mede te strij den,in het blauwe kamp en om in de Blauwe Week allen present te zijn. Een motorrijwiel door oen autobus aangereden. Woensdagochtend had zich de 32- jarige C. O., chauffeur van een auto bus, wonende te Velseroord, te ver antwoorden „ter zake dat hij, in de ge meente Velsen, op of omstreeks 17 Jan. 1924 des nam. omstreeks 4.15 uur, als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig, zijnde een autobus, daarmede heeft gereden over den openbaren rij weg, den Velserduinerbuurtweg, en op het kruispunt Velserduinerbuurtweg- Rijksstraatweg, te Velseroord de vrij heid en veiligheid van het verkeer heeft in gevaar gebracht door zonder signalen met den hoorn te geven, ter wijl de veiligheid van het verkeer ter plaatse zulks vorderde, dien Rijks straatweg op te rijden in de richting IJmuiden en wel in dier voege, dat hij bekl. met dat motorrijtuig aanreed te gen een motorrijwiel, bestuurd door E. J. v. R. die eveneens op dien Rijks straatweg reed, geheel aan de recht terzijde van den zijweg, in de richting IJmuiden, en die bij het naderen van dat kruispunt een signaal met den hoorn had gegeven, zijnde de rijweg ter plaatse ongeveer 5 M. breed, terwijl daarnaast een rijwielpad liep van on geveer 1.75 M. breed." Gevorderd werd f 25 boete, subs. 25 dagen. Veroordeeld werd tot f 10 boete, subs 10 dagen. Kenn. Ed. VELSEN. F. W. C. H. Baron van Tnyll van Serooskerkan. Over Baron van Tuyl], die zooals wij Woensdag reeds meldden Woensdagnacht in den Haag is over leden, lezen wij in De Telegraaf het volgende: Het overlijden van den heer Van Tuyll is wei onverwacht gekomen! Drie weken geleden vatte hij een lich te bronchitis, de ziekte deed zich aan vankelijk niet ernstig aanzien en baron Van Tuyll zou Maandag a.s. reeds weer de buitenlucht zijn ingegaan, toen plotseling een zware longontste king optrad waaraan de grijze leider des nachts om halfdrie in zijn huis aan de Laan van Meerdervoort te 's Gra- venhage is overleden. Met baron Van Tuyll is een der grootste mannen op sportgebied, een dergenen aan wien de sport en de li chamelijke opvoeding buitengewoon veel te danken hebben, heengegaan. Weinigen waren er in ons land, die zich zoo interesseerden voor alles wat sport betrof als v. Tuyll, weinigen, die hun invloed ten dienste stelden van de zaak der lichamelijke opvoeding als hij. Hij was een der grootsten. Iemand, wiens naam reeds voldoende was om een sportevenement, een sportonderne ming te doen slagen en herhaaldelijk heeft men dan ook zijn hulp ingeroe pen wanneer die noodig was voor de zaak der lichamelijke opvoeding. Baron v. Tuyll, die 27 Maart 1851 te Amsterdam geboren is, was een der oudsten in onze groote sportwereld. Maar de leeftijd van den grijzen gentle man was een beletsel voor een gouden enthousiasme, zijn enthousiasme was geen beletsel voor een helder inzicht in sportzaken. Wat kon v. Tuyll geluk kig zijn bij een fraaie overwinning van Nederlandsche sportsmen, hoe zake lijk wees hij op fouten, die in onze sportwereld bestonden en gaf het mid del aan om die fouten te verbeteren. Wie is b.v. vergeten, hoe hij het was vlak na de zware nederlaag van het Nederlandsch elftal te Darlington in 1907 in een flink tijdschriftartikel er op aandrong, dat men de handen ineen zou slaan, ten einde te trachten ge schikte speelterreinen te vinden, en ook, dat de autoriteiten den jongelie den meer gelegenheid gaven tot trai ning en oefening. Een man van in- vloed, zooals wij zeiden, die zijn in vloed aanwendde bij ministers en auto riteiten, wier medewerking noodig was in de sport en aan wiens invloed voor een heel groot gedeelte de tegen woordige bloei van ons sportleven te danken is. Wie denkt aan Frits v. Tuyll, denkt in de allereerste plaats aan het Neder landsch Olympisch Comité, waaraan k hij nauw verbonden was en waarmee zijn naam één was. Hij behartigde de belangen van de i Nederlandsche sportsmen op de verga- i deringen van het Internationaal Olym- nisch Comité, waarvan hij lid was en hij riep in Holland het Nederlandsch Olympisch Comité samen, tegen den tijd, dat de grootste en beste sportsmen van de wereld elkaar in den Olympi- schen kamp gingen ontmoeten. j Het ligt voor de hand, dat, toen in 1912, na de Olympiade in Stockholm, de heer C. A. W. Hirschman voorstel de het N. O. C. permanent te verklaren, Van Tuyll een ernstig voorstander werd van dit plan en evenzeer was het te verklaren, dat de vertegenwoordi gers van de opgeroepen sportbonden hem met algemeene stemmen verkozen tot voorzitter van het lichaam, dat voor ons sportleven van 't grootste be lang zou worden. Het comité huldigde de verdiensten van zijn voorzitter, door hem ter gele genheid van het eerste lustrum der vereeniging het was op 22 Sept. 1917 het eere-lidmaatschap van het Co mité aan te bieden. Behalve voorzitter van het N. O. C., welke functie baron Van Tuyll tot aan zijn dood vervulde, was hij tevens voor zitter van de Rijkscommissie van ad vies voor Lichamelijke Opvoeding, presideerde jarenlang de vergadering van de Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging, waarvan hij, toen hij in Januari 1910 het voorzitterschap' neerlegde, tot eerelid werd benoemd, en was tevens eere-lid van de Kon. Ne- derl. Jachtvereeniging „Nimrod", van welk lichaam hij 35 jaar bestuurslid was. Verder was de heer v. Tuyll oud- bestuurslid van het Comité voor han dicap-zeilwedstrijden, beschermheer* van den Ned. Korfbalbond, eere-lid van de Ned. Athletiek-Unie en den Ned. Krachtsportbond. Hij was feitelijk de beschermheer van alle sport en menig kostbaren prijs loofde hij uit voor onze loopers, worstelaars en andere sport

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2