ORGAAN ¥©ÖR DE GEMEENTE VELSEN I #o. 34 ff oensdag 27 Februari 1924 9e Jaargang IJ MUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Oe- jeente Velsen, brengen ter openbare kennis at het verzoek van de Naamlooze Ven- ootschap „Acetylena", te Amsterdam, ge- jachtigde vaH W. Zwier, te IJmuiden, om p het perceel, kadastraal bekend Gemeente 'eisen, afdeeling IJmuiden, Sectie 1 No 1474, tlegen aan de Bloemstraat, eene onder- xondsche benzinebewaarplaats met eene irichting voor vullen, ventileeren en aftappen mogen onrichten, door hen is toegestaan nder voorwaarden. GEMEENTERAAD. Dinsdag 26 Februari 1024. Dinsdag 26 Februari 1924 vergader- .e de raad onzer gemeente onder 'oorzitterschap van Burgemeester lijkens. 1. Ingekomen stnkken en mede- deellngen. Ingekomen zijn de volgende stuk en:. a. brieven van Gedeputeerde Sta- jn omtrent ter goedkeuring ingezon- en raadsbesluiten (k.g.); b. rapporten van den verificateur er gemeente-financiën over de maan- en October en November 1923 (k.g.); c. een verzoek van P. H. Apetz om ervol ontslag als armverzorger van fet Schaalarmbestuur, wanneer hem 'ordt gewaarborgd aan pensioen en en jaarlijks toe te kennen gratificatie, en inkomen van f 200 per jaar. Wij stellen U voor, dit verzoek in te filligen en het ontslag te doen ingaan iet een nader door ons te bepalen da im. d. een schrijven van Gedeputeerde laten van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van Uwen neven ermeiden brief en ten vervolge op ons :hrijven van 27 Juni 1923, No. 227 ebben wij de eer U mede te deelen, at er naar ons oordeel voor de Pro- incie geen aanleiding bestaat ten be- oeve van de voortzetting der (al of iet te wijzigen) exploitatie van het •ambedrijf der Noord-Zuid-Holland- :he Tramweg Maatschappij op de in SchotenVelsenAlkmaar of op in of meer gedeelten van die lijn, -ne geldelijke bijdrage te verleenen. Tot dit oordeel leidde ons hoofdza- ?lijk de overweging, dat men niet kan ilhouden dat, na de stopzetting der •amverbinding. de streek, welke tot isverre door haar werd doorsneden i die mate van verkeersmiddelen zou irstoken zijn, dat zij geacht zou kun- en worden eene min of meer geïso- erde ligging in te nemen. Het ligt in onze bedoeling dat van !t bovenstaande aan den Minisl - m Waterstaat mededeeling wordt idaan en dat aan dien Bewindsman larbij tevens te kennen wordt gege- ;n, dat naar ons oordeel in de gege- :n omstandigheden tegen de defini- eve staking van het bedrijf op de in geen bezwaar kan worden ge- aakt. Het valt namelijk o.i. te betwijfelen, de belangrijke bedragen, welke tot i voortzetting van bet bedrijf benoo- igd zouden zijn, door de gemeenten, elk zich in beginsel tot het verleenen m een bijdrage bereid hebben ver- laard, te weten Haarlem, Schoten en eisen, die voornamelijk bij het baan- ik SchotenVelsen belang hebben en immen en Heilo, voor wie de verbin- ng met Alkmaar het meest van ge- icht is, zullen kunnen worden bijeen bracht. Niettemin zullen wij het tarheen leiden dat de Minister met m inhoud van Uw nevensvermeld hrijven in kennis wordt gesteld". Wij stellen U voor, dit schrijven voor mnisgeving aan te nemen. Mededeelingen. I. De heer H. Groeneveld heeft de Ogende vragen gesteld: le. Zijn burgemeester en wethou- irs bereid mede te deelen of hunner- ids pogingen in het werk worden ge- sld intrekking of opschorting te ver- 'ijgen van het Kon. Besluit waarin ipaald wordt, de toelating der leer- igen tot de lagere scholen, met een ar te verschuiven. 2e. Indien intrekking of vertraging sr uitvoering van genoemd Besluit .et is te voorzien, zijn dan van bur- imeester en wethouders maatregelen verwachten waardoor een meer dra- ilijke overgang kan worden verkre- - - ..Aüiüsjjiiaj Hierop wordt door ons college het volgende geantwoord. ad. 1. In verband met de steeds ge volgde gedragslijn, dat het richten van verzoeken, betreffende zaken van algemeene strekking, door de gemeen tebesturen moet worden overgelaten aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, zijn geen pogingen, als hierbij bedoeld, aangewend. Intus- schen, het bestuur van gemelde ver eeniging is in deze zaak diligent, het geen blijkt uit de volende mededeeling in het Weekblad voor Gemeentebelan gen van 15 Februari j.l.: „Het Koninklijke besluit tot wijzi ging van den leeftijd voor toelating tot de lagere school en de kortelings verschenen wetsontwerpen tot wijzi ging van de Lager-onderwijs- en de Leerplichtwet en van de Nijverheids onderwijswet hebben ons uit den aard der zaak ook ernstig bezig gehouden. Omtrent eene audiëntie bij den Minis ter van Onderwijs en verdere stappen te dier zake, hopen wij den leden wel dra verdere mededeeling te kunnen doen." ad. 2. Overigens heeft de situatie ook onze vdlle aandacht en dezerzijds zijn maatregelen in voorbereiding om, zoo het bovenbedoelde Koninklijke Be sluit gehandhaafd mocht blijven, de bezwaren daarvan zooveel mogelijk te ondervangen. H. De heer D. F. G. Schilling heeft de volgende vraag gesteld: Is het burgemeester en wethouders bekend, dat de vorige week een last- aufo van de Ijsfabriek „Vereenigde Vischhandel" in de Prins Hendrik straat de tegels moedwillig heeft stuk gereden en wat meenen burgemeester en wethouders daaraan te doen? Hierop wordt door ons college bet volgende geantwoord: Aangezien de betrokken Naamlooze Vennootschap de aangebrachte schade heeft vergoed, zijn er naar onze mee ning geen termen aanwezig om verde re maatregelen te nemen. III. In verband met de gegeven machtiging tot verkoop van een paard van den reinigingsdienst, deelen wij U mede, dat bedoeld paard is verkocht aan de fa. Gebr. Boon te IJmuiden voor f 361. Nader ingekomen stukken en mede deelingen: Een schrijven van het R.K. Parochi aal schoolbestuur van den H. Engel- mundus te Driehuis, om uitbetaling van de bij raadsbesluit van 3 Juli 1923, no. 15, toegekende vergoeding voor gemaakte onkosten tot aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen voor de oude school. (Naar ons college ter af doening). Een dankbetuiging van de afd. Vel sen van Noordhollandsche vereeni ging het Witte Kruis voor de toege kende subsidie voor 1924 (k.g.); Een bericht van G. D. Boerlage te Velsen, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op de R. H. B. S. aanneemt, (k.g.) Een adres van de afdeeling IJmui denVelsen der Evangelische Maat schappij om de beslissing op het schrijven van het bestuur der Maria stichting inzake subsidieering van een ziekenhuis, aan te houden. Een adres van de afdeeling Velsen van de vereeniging tot bevordering der vrije gedachten „De Dageraad" houdende verzoek het voorstel van burgemeester en wethouders inzake subsidieering van een ziekenhuis te verwerpen en over te gaan tot de stichting van een gemeentelijk zieken huis. Een schrijven van zes leden van den raad luidende als volgt: Aan den Raad der Gemeente Velsen, te Velsen. Ondergeteekenden, Leden van Uwen Raad, hebben de eer U voor te stellen naar aanleiding van het voorstel tot subsidie verleening aan de Maria- stichting te Haarlem voor de stich ting van een Roomsch-Katholiek zie kenhuis in de gemeente Velsen, voor komende sub 2 op de agenda der ver gadering van Dinsdag 26 Februari a.s, te besluiten: a. de beslissing inzake bedoelde subsidie-aanvraag aan te houden; b. ter uitvoering van het desbetref fende raadsbesluit van 24 Februari 1920 sub B, van het Rijk aan te koo pen voor den daarvoor door het Rijk aan de Gemeente gevraagden prijs het gebouw der voormalige tucht school c.a. met bijbehoorende gronden; c. het ziekenhuis vraagstuk voor onze gemeente opnieuw in zijn vollen omvang onder de oogen te zien, daar bij de mogelijkheid te overwegen tot de stichting van een eigen gemeente lijk ziekenhuis te komen ol te dien op zichte aansluiting bij de gemeente Haarlem te zoeken. Hoogachtend, (get.) Schilling. P. F. C. Roelse. W. Landeweert. P. Schaar. J. A. Dalmeijer. W. F. Visser. Velsen, 23 Februari 1924. (Voorgesteld wordt genoemde stuk ken te behandelen bij punt 2 der agen da). Mededeeling. In verband met de in de raadsverga dering van 5 Januari 1924 gemaakte opmerking door één der leden, dat een kind den toegang tot de Groen van Prinstererschool was ontzegt, wordt medegedeeld, dat blijkens van de com missie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden ontvangen schrijven be doeld kind geplaatst is op de openba re lagere school C. Aan de agenda wordt toegevoegd als punt: 9a. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim ie Velsen. Aanbevolen worden: 1. P. C. de Weerdt; 2. S. Baarda. 2. Prae-advies op het schrijven van het bestuur der Maria-siichting te Haarlem inzake subsidieering van een in de gemeente Velsen te stichten en te exploiteeren ziekenhuis. liet uitvoerig prae-advies van B. en W. is door ons reeds in een vorige op lage opgenomen en kan dus hier ach terwege blijven. De Voorzitter veron derstellende, dat het aan alle leden be kend genoeg is, zegt dat thans van de verste strekking is het voorstel vervat onder punt. A van de soc.-dem.-raads- fractie luidende: ..De beslissing inzake bedoelde sub sidieaanvraag aan te houden." De heer Roelse, als woordvoerder van de soc.-dem.-raadsfractie opent, de rij der sprekers en zegt het volgen de: Mijnheer de Voorzitter. Met de on voldoende voorbereiding van de be handeling van dit belangrijke vraag stuk in Uw college kan de Raadsfrac tie -der S. D. A. P. zich niet vereenigen. Zij moet Uw college hiervan een ern stig verwijt maken. In de eerste plaats, omdat deze zaak zoo achter gesloten deuren is voorbereid. Het is U hekend dat hiertegen onzer en anderzijds in besloten zitting ernstig bezwaar is ge maakt, mede daarom omdat zij de raadsleden niet in de gelegenheid stelde, hier en daar hun licht op te sieken, maar voornamelijk, omdat men vreesde, dat de publieke opinie niet, voldoende gelegenheid zou krijgen zich uit te spreken, aleer de zaak eigenlijk al in kruiken en kannen zou zijn go eoten. U hebt toen, M. de V. de verze kering gegeven, dat de raadsleden bij de publieke behandeling dezer zaak volkomen vrij zouden staan en dat U haar tevoren daartoe volop gelegen heid zou laten. Welnu, M. d. V. enkele dagen nadien het publiek uit de pers van een verzoek der Mariastichtin; om subsidie heeft vernomen stelt U voor het te behandelen. Spoedshalve is het maar meteen van een prae-ad vies voorzien. Waarom toch deze haast. Deze vraag is al meer gesteld en we hebben er nooit een bevredigend antwoord op gekregen. Mogelijk is het belang van adresante erbij gebaat, maar dat mag ons niet doen voorbij zien, dat de belangen der gemeente daardoor ernstig worden geschaad. Althans zoo zien wij de zaak. Immers hierdoor wordt het ten eenenmale on mogelijk gemaakt andere mogelijkhe den ter oplossing van het ziekenhuis- vraagstuk voor onze gemeente onder de oogen te zien. Wij moeten hiertegen dan ook ern stig protesteeren. Juist bij een vraag stuk als dit is het van zoo veel ge wicht, dat de publieke opinie in de ge legenheid is zich te uiten. Op zich zelf is het al niet wenschelijk dat in een materie als deze een beslissing wordt genomen, waartegen bij een groot, deel der burgerij ernstig bezwaar bestaat, maar erger wordt de zaak als hier voor een subsidieering een meerder heid wordt gevonden, die onder de burgerij hiervoor niet zou bestaan en dat geval achten wij verre van denk beeldig. Mogelijk, dat hier in de raads zaal het cement der politieke coalitie zoo hecht blijkt, onder de rechterzijde, dat de protestantsche fracties voor dit Roomsche ziekenhuis zullen stem men, maar als zeker mag worden aan genomen, dat juist onder de orthodox protestantsche bevolking tegen de verpleging in een Katholiek zieken huis ernstig bezwaar wordt gemaakt. Had de publieke opinie gelegenheid zich te uiten, dan verwachten wij, zou den vertegenwoordigers van die groe pen onder de bevolking bij uitstek, de Christelijk Historischen en de Anti- Revolutionairen, in dezen raad zeker wel worden gewezen en zou daarmee toch zeker door hen rekening moeten worden gehouden. Zoo krijgt het voor ons de bittere bijsmaak, dit voorstel van een politieke overrompeling. Het valt me waarlijk tegen dat men van Katholieke zijde geen bezwaar maakt op dergelijke, nu juist niet superieure wijze de buit binnen te halen. De Voorzitter, dat is hekend, is van meening, dat het ziekenhuisvraagstuk hier al zoo lang aan de orde is ge weest, dat men veilig kan aansluiten, wat de behandeling betreft, aan de uitspraak van den Raad van 24 Febr. 1920, toen de Raad zich in meerder heid, met een stem meerderheid, voor een subsidie aan de Marïa-stichting uitsprak. Deze zienswijze kunnen wij ook al weer niet deelen. Voor dat be sluit was slechts 'n heele meerderheid van één stem en dat raadsbesluit 's, als gevolg van het zich terugtrek ken van de Maria-stiehting, die geen kans zag haar plan te verwezenlijken, bij raadsbesluit van 8 October 1921 weer ingetrokken. En daarbij is, als antwoord op de bereidverklaring van de Mariastichting om. mocht zich oen ander comité vormen tot het tot stand brengen van een R.K. ziekenhuis, zij gaarne haar steun zou verleenen uit drukkelijk vastgelegd, „dat zoo een commissie tot den bouw van een R.K. ziekenhuis zich om steun tot den Raad zou wenden, de aanvraag zal worden overwogen naar de omstan digheden zooals die zich dan zullen voordoen." Deze gewijzigde omstandig heden achten wij hier wel degelijk aanwezig, in die vier jaar sedert de naad het besluit tot subsidieering nam is er heel wat veranderd. Bij de groo- de vlucht die het autoverkeer de laatste jaren heeft genomen, is de communicatie met Haarlem heel wat verbeterd. Het ziekenvervoer per auto is ook juist op weg behoorlijk te wor den geregeld. Mogelijk kunnen we thans de be schikking verkrijgen over terreinen en gebouwen, die de opzet van een eigen gemeentelijk ziekenhuis veel voordee liger zouden maken. Op zich zelf alle stuk voor stuk redenen, die 't wel wen schelijk deden zijn om alle mogelijk heden eerst rustig onder de oogen te zien. alvorens zich door het a bout por- tant verleenen van een subsidie tot een zoo groot bderag in een richting vast te leggen. Door de haast waarmoe gedreven is naar het aanvaarden van het voorstel der Mariastichting is het ook niet mo gelijk geweest voor de ziekenhuiscom missie om een behoorlijk onderzoek in te stellen. Dit is in de notulen dier commissie uitdrukkelijk vastgelegd bij monde vau den Voorzitter. Het oor deel der commissie als gevolg van haar beperkt en haastig onderzoek, laat zich aldus samen vatten, het is wel goed dat hier even te memoreeren: In de commissie heerscht verdeeld heid over de vraag of in Velsen een ziekenhuis absoluut noodig is. Een deel der comm. is van meening, dai dit wel het geval is, waarbij wordt ge wezen op het meermalen gebleken ge brek aan plaatsruimte in de Haarlern- sche ziekenhuizen en het geenszins denkbeeldig is, dat de uitbreiding in Haarlem geen gelijke tred houdt met de uitbreiding van het zielental der verschillende gemeenten. Een ander deel der comm. wenscht bij de Raads commissie van Haarlem te informee- ren, hoe men zich' daar denkt te voor zien in de noodige ruimte. Indien te Haarlem voldoende ruimte zou komen, dan zou, bij een behoorlijk ziekenver voer een ziekenhuis alhier niet direct noodig zijn. Van medisch standpunt bestaat te gen de vestiging van een ziekenhuis van de Mariastichting alhier geen be zwaar. Dat men thans meermalen met op name van patiënten te Haarlem zou hebben te kampen in een mate, dat hiermee rekening moet worden gehou den, wordt anderzijds, ook door volko men bevoegden betwist. Maar boven dien is er te Haarlem juist bij de be handeling der laatste begrooting een raadscommissie in het leven geroepen, die den uitbouw van het ziekenhuis wezen te Haarlem zou hebben te be- studeeren. Deze commissie moet, wegens ziekte van haar voorzitter, de Burgemeester van Haarlem haar taak nog aanvan gen. Naar mij verzekerd is zou hierbij zeker met de behoeften ook van de omliggende gemeenten rekening kun- nen worden gehouden. In elk geval blijkt hieruit, (lat men te dien opzichte te Haarlem diligent is. En zeker ware het voor onze gemeente van belang, al vorens een besluit te nemen, na te gaan door overleg met die commissie wat in die richting is te bereiken. Maar M. de V. in hetzelfde raadsbe sluit van 24/2 1920 sub worden B. en W. uitgenoodigd naar een geschikt terrein voor een gom. ziekenhuis om te zien. Nu rijst toch de vraag, waar om daaraan door B. en W. nooit uitvoe ring is gegeven. Nu bestaat daartoe in elk geval een goede gelegenheid. B. en W. echter willen dien kant niet op. B. en VV. doen het nu in hun prae-advies voorkomen, alsof zij daaraan uitvoe ring geven, door dit voorstel tot subsi- dieverleening. Dat is toch wel een zeer gewrongen uitlegging. Waar B. en W. te dien opzichte in gebreke bleven, stellen wij thans voor, ter uitvoering van bedoeld raadsbesluit, de Tucht school c.a. aan te koopen. Wij hebben dan alle gelegenheid en tijd, het zie kenhuisvraagstuk kalm en in vollen omvang te overwegen. En mocht het al blijken, dat het niet voor zieken huisterrein zou worden bestemd, dan zou het waal-lijk geen moeite kosten daaraan in een zich zoo uitbreidende gemeente als de onze met steeds weer nieuwe behoeften een andere bestem ming te geven. Door deze haastige behandeling M. de V. zijn andere mogelijkheden lot oplossing van het ziekenhuisvraag stuk niet onderzocht. En aanneming van dit voorstel zal ons niet voor 10 jaar binden, maar voor den duur van 50 jaar van het contract, gedurende welke 50 jaar 2 keer in deze R.K. in richting wordt vastgelegd en naar onze meening gedurende al dien tijd de tot standkoming van een gemeen telijk ziekenhuis is uitgesloten. Daar toe zal die subsidie financieel niet bij machte zijn. Daar komt nog bij, dat de Mariastichting ook beslag zal leg gen op allerlei financieelen steun van buiten, van gemeenten als den Haag (Scheveningen), Katwijk, Egmond e. a. van waar een groot deel der visschers- bevolking hier op de vloot vaart en die bij opname in een ziekenhuis hier gebaat zullen zijn. Hiermede schept de Mariastichting zich een enorme voorsprong, feitelijk een monopolie van 50 jaar en langer. Deze steun zou den wij ons voor een gemeentelijk ziekenhuis eventueel ook kunnen ver schaffen. Al deze mogelijkheden, meneer de voorzitter zijn door B. en W. niet onder de oogen gezien, zoodat er alle reden is daartoe nog de gelegen heid te openen door het voorstel van B. en W. inzake de subsideering der Mariastichting aan te houden. Wordt vervolgd. De raad der gemeente Velsen besloot met 12 tegen 9 stemmen gedurende 50 jaar een jaarlijksch subsidie van tien duizend gulden toe te kennen aan de Mariastichting te Haarlem voor de inrichting van de voormalige tucht school tot Ziekenhuis met 120 bedden en de eerste tien jaar niet over te gaan tot den bouw van een gemeente lijk Ziekenhuis. Tegen stemden de heeren: Dalmeij er, Schuitenmaker, Schilling, Visser, Schaar, Landeweert, Sluiters, Bosman en Roelse.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1