„De Wiskottens" SPORT. STORMVOGELS—BLAUWWIT 1—0. Een verdiende overwinning. Alleszins verdiend, maar met te kleine cijfers heeft Stormvogels van Blauw-Wit gewonnen. Het te gering aantal goals kon echter niet aan de schotloosheid van het Stormvogels-binnentrio geweten worden. Integendeel, Blinkhoff, Visser, Sint waren juist goed op schot. In alle standen zijn er op Schindeler schoten gelost, maar de Blauw-Wit doelman was buitengewoon op dreef, zoodat hij slechts één keer gepasseerd werd en dat nog wel op ietwat gelukkige wijze. Stormvogels was vrijwel den geheelen wedstrijd de meerdere van Blauw-Wit, uit gezonderd een klein deel van de tweede helft, toen de Amsterdammers werkelijk domineerden. Toen toonde echter de Stormvogels-verdediging, wat zij waard was, zoodat het aantal op Van der Wint gerichte schoten betrekkelijk gering is gebleven. In tegenstelling met vele voorafgaande wedstrijden hebben de Stormvogels een vlug, open spel gespeeld. jAlleen Snoeks talmde voor de rust nog al eens, waardoor meermalen een kans verloren ging. Dat dit snelle, open spel toch tenslotte jè spei is Zondag op afdoende wijze gebleken In bijna geen enkelen wedstrijd, zelfs tegen clubs met verdedigingen van minder kwa liteit dan die van Blauw-Wit, werd zoo vaak de keeper aari 't werk gezet. Zoo spelend kan de wedsrijd Haarlem-Stormvogels met heel wat meer vertrouwen worden tegemoet gezien. Blauw-Wit heeft om den drommel de overwinning niet cadeau gedaan. Haar spelers hebben gewerkt, alsof voor hen het kampioenschap er van afhing. De voorhoede der Stadion-bewoners miste echter de capaciteiten om 't Van der Wint al te moeilijk te maken. „Cokkie" Oldenburg de ex-Stormvogel deed af en toe wel handige dingen, maar was tegen Snoeks niet opgewasschen. In de verdediging schitterde, zooals reeds gezegd, Schindeler. - Zonder zijn reputatie te schenden, had hij gerust een paar ballen meer kunnen laten passeeren. Ook van der Kluft en Lietzen speelden een goeden wedstrijd. Van Dort, van wien altijd de roep van ruw en gemeen uitgaat, deed zich als een harden, fairen werker kennen. Scheidsrechter Bos tenslotte heeft onpar tijdig den wedstrijd geleid. Jammer was het, dat hij Stormvogels voor de rust een geheide penally niet toekende. In de rust verklaarde hij echter het geval absoluut niet gezien te hebben, zoodat hij niet fluiten mócht. De wedstrijd. Om even twee uur stellen de volgende elftallen zich op Schindeler Van der Kluft Lietzen de Boer Garritsen Van Dort Doorenbos Smit Oldenburg Ferwerda Bylsma Oldenburg Sint Visser Blinkhoff Sr. Sprokkreeff Heylig Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Het begin levert het gebruikelijke kracht- verkennen op. Dit duurt echter niet lang en al spoedig zien we Stormvogels op de Blauw-Wit veste afstevenen. Snoeks zet Schindeler het eerst aan het werk, met welk schot de voortreffelijke doelman geen moeite heeft. De schoten worden echter naarmate de wedstrijd langer aan den gang is, steeds vinniger. Eerst geeft Sint een ouderwetsche juist over de lat, maar dan moet Schindeler de handen weer uit de mouwen steken. Een hard naar voren gespeelden bal weet Sint voor het doel te plaatsen, waar Visser gereed staat Schindeler te passeeren. Het leder blijkt echter „achter" geweest te zijn, zoodat Blauw Wit den bal weer uittrapt. De Blauw-Wit-voorhoede onderneemt nu den eersten goed opgezetten aanval, die een corner oplevert. Deze, goed genomen, wordt door Blinkhoff Sr. weggekopt en direct verhuist het spel weer naar den anderen helft, waar Schindeler een enormen kogel van Snoeks stopt. Stormvogels speelt werkelijk uitstekend over het geheel goed gesteund door Struys—SnoeksHeylig zoo af en toe „pingelt" Snoeks wel eens kan de voorhoede steeds weer aanvallen. Sint en Oldenburg begrijpen elkaar goed terwijl Visser en Blinkhoff Sr. een enthusiast en wat voor hen meer zegt, open spel spelen. Schindeler krijgt het zeer druk, maar weert zich, goed gesteund door Van der Kluft en Lietzen, uitstekend. Plotseling komt het Stormvogels-doel in gevaar. Blinkhoff Jr. mist n.I. grandioos en Oldenburg stevent in zijn eentje snel op Van der Wint af. Van dichtbij lost hij een hard schot, dat de Stormvogels-doelman schitterend stopt. Na dit voor Stormvogels bijna noodlottige intermesso is de beurt weer aan Visser c.s. Sprokkreeff heeft het nog al te kwaad met het waterrijke lijntje langs de tribune, maar geeft toch een paar goede voorzetten. Blinkhoff Sr., Visser en Sint nemen beurtelings Schindeler onder vuur, maar zonder succes De Blauw-Wiiter s opt alles. Een hard schot van Oldenburg vliegt juist naast. Bij één der hevige doel worstelingen ontgaat Bos de hier boven genoemde penally. Na 34 minuten komt dan zeer onverwacht de verdiende goal. Struys neemt dan op grooten afstand een vrije trap, die Schindeler te machtig is. Wel stopt deze het leder nog, maar achter de lijn (1—0). Blauw-Wit geeft zich nog lang niet gewonnen. De Amsterdammers forceeren een corner, die, hoè goed ook genomen, niets oplevert. Met een elegante hoofdbe weging doet Struijs het Ieder in de richting Velseroord verdwijnen. Nogmaals komt Doorenbos terug. Een prachtvoorzet volgt, doch nu doet Kosters hoofd hetzelfde. Als van Schindeler een hard schot van Visser fraai heeft gestopt en Sprokkreeff een vrij gemakkelijke kans heeft overgetrapt is het rusten. Direct na den aftrap zit Stormvogels wederom voor Schindeler. Sint schiet, als voorzeilen beter was geweest, tegen de paal. De Stormvogels onderhouden eenige minu ten een geweldig tempo, waar Blauw-Wit niet tegen op kan Schindeler is direct weer in vollen actie en stompt fraai een viertal harde schoten van het Stormvogels-binnen trio. Dat Stormvogels dit tempo niet kan vol houden is te begrijpen. Langzamerhand verslapt het en dan komt Blauw Wit op zetten. Ferwerda, Smit en Doorenbos zitten goed op den bal. Oldenburg geniet Snoeks bijzondere bewaking en richt op dit hem zoo bekende veld weinig uit. Koster staat echter al heel solide te backen en ook j Blinkhoff Jr. speelt een zeer goede partij, j Tot schieten brengt Blauw-Wit het vrij wel niet. De voornaamste resultaten ?ijn j een paar corners, die, evenais hun voor gangers, uitstekend werden genomen, doch ckor Snoeks en Blinkhoff Jr. met hun; hoofden werden weggewerkt. Aan een schot van Doorenbos moet Van der Wint echter te pas komen. Na dit Blauw-Wit offensief gaat het spel ploitaties, zeer billijk is te noemen gelijk op. De Stormvogels aanvallen zijn de besommingen J door hun snelheid echter zeer gevaarlijk. Schindeler krijgt heel wat drukker werk dan Van der Wint. Een voorzet van Sprok kreeff schiet Sint haard naast. Blauw-Wit brengt het doorgaans niet verder dan de Stormvogels-backs en dan volgt er weer werk voor Schindeler. Een schot van dicht bij door Sprokkreeff gelost stopt hij en een voorzet van denzelfden speler wordt door hem onderschept. Aan den overkant stompt Van der Wint een hard schot van Dooren bos juist over de lat corner en een schot van Oldenburg verwerkt hij vallend. Snel passeeren Smit en Doorenbos dan Heilig en zelfs Koster. Smit rent op Van der Wint af, maar dan duikt plotseling Jelle op en redt een vrij zekeren goal. Nog even wordt doorgespeeld en dan kondigt 80s onder groot enthusiasme het einde aan. VOETBALWEDSTRIJD 9AARLEM—S TORMVOGELS op ZONDAG 2 MAART 1924 te HAARLEM. Ter gelegenheid van bovengenoem- den wedstrijd zal op 2 Maart een extra- trein loopen van IJmuiden naar Sant poort en Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het lossen der beugschepen. Het geschil tusschen de havenarbei ders alhier en de ree der s der Vlaar- dingsche stoombeugers is thans, naar men 011s van de zijde der Christelijke organisatie mededeelt, in het navol gende stadium. 30 Januari verzond de afd. IJmuiden der Ned. Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders een schrijven aan de Reedersvereeniging van Visschersvaartuigen te Vlaardin- gen van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van een schrijven, wat door ons aan uwe vereeniging is verzonden datum 8 Augustus 1923, met het daarop door uwe vereeniging aan ons verzonden datum 9 Augustus 1923, deelen we U thans mede, dat door ons de meening van verschillen de der opvarenden der stoombeugers is gevraagd in deze kwestie en wij naar aanleiding van de verschillende mededeelingen ons door hun in dezen gedaan de conclusie hebben getrokken dat het voor de opvarenden geen be langrijke bezwaren zou opleveren, in dien er een vijf-tal havenarbeiders te werk zouden worden gesteld bij het lossen der stoombeugers, voor de werkzaamheden aan den wal. Doch misschien zijn er uwerzijds be zwaren die bij nader onderzoek toch niet juist zullen blijken. Ten eerste willen we in dezen er bij u de aandacht op vestigen, dat mochten er bij u be zwaren rijzen dat de aangevoerde visch uwer schepen niet correct zou den worden behandeld door de te werk gestelde havenarbeiders, of dat er diefstal gepleegd zou worden van de visch, dan kunnen we u slechts wijzen op de scherpe controle welke er thans van rijkswege plaats heeft in de vischhal, wat na onderzoek uwerzijds zal blijken juist te zijn. Wat de onkosten betreft voor het te betalen losloon kunnen we met ge rustheid zeggen dat dezen voor u in verhouding met andere visscherij-ex- cn der beugers toch thans van dien aard zijn dat deze be dragen geen gewicht in de schaal leg gen. Hiertegenover staat dat indien er vijf havenarbeiders te werk worden gesteld, per reis vijf man der equipage voor een dag naar hun gezin kunnen gaan en zoo noodig de geheele equi page inplaats van om de vier reizen dan om de drie reizen naar huis toe kunnen. Hiermede willen wij niet de- creteeren hoe dat u uwe zaken moet regelen doch onze bedoeling is u te laten zien dat hierin een voordeel ligt opgesloten voor het bedrijf in zijn ge heel. Wij hopen echter dat u alvorens scherpere maatregelen komen, u be reidt zult zijn aan ons billijk verzoek vervat in ons schrijven d.d. 8 Aug. 1923 te voldoen. Van de reedersvereeniging te Vlaar- dingen is daarop als volgt geantwoord: Vlaardingen, 19 Febr. 1924. Aan het Bestuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders te IJmuiden. Mijne Heer en. Hierbij hebben wij de eer u te be richten, dat uw brief van 30 Januari j.l. een onderwerp van bespreking in onze vergadering heeft uitgemaakt. Als resultaat hiervan merken wij u op, dat wij nog steeds op hetzelfde standpunt staan, dat door ons ook vroeger reeds meermalen kenbaar is gemaakt, en dat er geen enkel argu ment ter onzer kennisse is gekomen om hierin voor de toekomst verande ring te brengen. Wij blijven het als de taak van de bemanning beschouwen, dat deze zelf het schip lost, en onzer zijds is geen enkele medewerking te verwachten teneinde hierin eenige verandering te brengen. Verder zij opgemerkt, dat het lossen der schepen door z.g. vischlossers op nieuw tot vermeerdering van uitgaven zou leiden, waartoe het bedrijf noch bereid noch in staat is, zoodat derge lijke uitgaven toch op de gageregeling der opvarenden verhaald zouden moe ten worden. Afgescheiden hiervan echter herhalen wij, dat wij tot de ge- wenschte verandering niet kunnen medewerken en ook voornemens zijn ons tegen eventueelen dwang met kracht te verweren. Uit bovenstaande briefwisseling is te zien wat in algemeenen zin reeds bekend was, n.I. dat de reeders van geen verandering willen weten en ons dus, indien de havenarbeiders op hun eisch blijven staan, in deze, des win ters belangrijke tak van het visscherij- bedrijf, een scherpe strijd wacht. Inmiddels is het te hopen dat voor dien, beide partijen alsnog elkander zuilen weten te vinden, waar de alge- meene toestanden nu niet van dien aard zijn dat een strijd, zonder schade over de geheele linie, gevoerd kan worden. Naar aanleiding van een verzoek van het onderwijzend personeel is door de leerlingen van School A een flinke hoeveelheid kleeren bijeenge bracht, welke zullen worden gedistri bueerd onder behoeftige gezinnen te Velseroord. Door het bestuur van de afdee-j ling IJmuiden der Geref. Vereen, voor' Drankbestrijding zijn de functien ver- deeld als volgt: J. Feitsma, voorzitter; A. Kramer, 2e voorzitter; M. van Vee- len, secr.; H. Fidder, penningm. en G. de Groot, alg. adj. Woensdag 20 Februari j.l. werd te Amsterdam door de Nederl. Binn, Beurtv. Ver. de zilveren medaille mei oorkonde voor trouwen, langdurigen dienst uitgereikt aan de heeren H. D Sterken, J. Bossen en K. Raggers vaj de N.V. Mij Alkmaar Packet alhier. Jaarfeest C. J. M. V. Maandagavond waren in het vereeni gingsgebouw de leden en donateurs do; Chr. Vereeniging voor Jonge Mannei bijeengekomen om het jaarfeest fc vieren. De zaal was geheel gevuld. Na een welkomstwoord van dei voorzitter, den heer L. P. Tismee: werden de verslagen van secretaris ei penningmeester uitgebracht, waarui bleek dat de toestand der vereeniginj vrijwel stationair was gebleven. Uit de winst en verliesrekening ei de balans van den penningmeester de commissie tot beheer van het Konïn Willemshuis bleek dat de exploitati vooruitgaande is, hoewel nog steed met een verliessaldo gewerkt wordt. In verhand daarmede werd in dei loop der avond opgemerkt dat het noc dig is de bijdragen van donateurs hoc e-er te krijgen daar deze voor een de? bestemd zijn voor de commissie voo het gebouw. Door een der leden van de Jongelie denafdeelïng werd aan het bestuu een eigen-geschilderde wandversiering aangeboden, bestaande uit het ïnsigiv van den Wereldbond van C. J. M. V. ii lijst. 1 ''-rrr^Tj Aan het einde der vergadering wen den scheidenden voorzitter, hij mond van diens opvolger, den heer Sellinj nog dank gebracht voor het vele dj hij ton bate der vereeniging heeft g( daan. VELSEROORD. Biljarten Klasse C. Dinsdag 19 Februari j.l. had in b( venvermelde klasse de ontmoetiri plaats tusschen de plaatselijke club „D. V. S." en V. S. V.". „V. S. V. was de vereeniging die ,.I V. S." een nederlaag heeft kunnen to? brengen, wat haar dezen keer ni< mocht gelukken, want „D. V. S." wi haar in alle partijen de baas en behaa de het mooie aantal van 500 puntei wat haar weer een stap verder naar hi zoo begeerde kampioenschap bracht. Er werd als volgt gespeeld: „D. V. S." N. N. 100 J. Stet 100 N. Zoontjes 100 A. Gerts 100 C. van Gerven Jr. lOÖi J. v. Tiggelen A. v. Looi C. v. Eijk A. Schoorl P. Kops „V. S. V.» 500 78 86 71 44 82 361 door RUDOLF HERZOG. 6. HOOFDSTUK Iï. „Kölsch, die kost een vermogen." „Zal er ook een inbrengen, mijnheer Wiskotten." „Dat zeg ik ook. Daarom heb ik het doorgedreven. Die niet waagt, die niet wint. Vader en August kregen er hartkloppingen van. Die vonden, dat het met de honderd vijftig paarden krachten ook wel ging. En kijk dien dwerg nu eens aan." Hij klopte de stilstaande kleine ma chine op den ketel, zooals men een rij paard liefkoost. ,,Ook een brave kerel, mijnheer Wis kotten. Ze loopt als gesmeerd. Maar te gen de vierhonderd vijftig paarde- krachten van de nieuwe machine kan ze natuurlijk niet op." „We zullen ook geen vergelijking maken. We zullen eenvoudig zeggen: te zamen zeshonderd paardekrachten." Dat welde op uit het diepst van zijn hart. Het was als een bevel om voor waarts te gaan. De grijze opzichter keek tot hem op als de wapenmeester tot zijn jongen held. „Maar oppassen, dat ze niet inroest." Gustav Wiskotten ving dien blik op. „Zoolang ik nog wat te zeggen heb, niet. Ik zal wel zorgen, dat ze alle twee loopen en geen tijd hebben om adem te scheppen. Nu nemen wij de fabrica ge van half-zijden band er nog bij. Dat is een uiterst verkoopbaar artikel. En de ververij wordt vergroot. Van het ruwe garen af tot het geheel gereed zijnde stuk toe wordt alles in huis ge maakt. Wat alleen maar de allergroot ste fabrieken kunnen, kunnen wij nu ook. En grof geld zal er verdiend wor den". „Wanneer zal de nieuwe ververij ge bouwd worden?" „Zoodra ik den grond er voor heb. De spoorweg-directie wil hem niet af staan. Kan ze hare asch niet ergens anders heen brengen? Zulke stijfkop pen." Hij begaf zich naar de deur. „Mis schien dat er vandaag nog bericht komt." Nog eenmaal gleed zijn blik liefkoozend over de machine. Bij de deur probeerde hij de oliepomp. „Armbrust, de duivel hale je, als je de machine droog laat loopen!" „Best, mijnheer Wiskotten." Buiten arbeidde de stoker, badend in zijn zweet, hij de ovens. Zijn schop groef knarsend in den opgestapelden berg kolen en wierp behendig de brandstof in de gapende muilen. Zijn bont gestreept hemd stond op de borst, die evenals gezicht Pn handen met dik kolenstof bedekt was, wijd open. De zweetdi'oppels, die van zijn voorhoofd tot onder zijn hemd liepen, trokken witte strepen door de zwarte kleur. Toen hij de heeren zag naderen, hield hij met werken op, leunde op den steel van zijn schop en streek niet den rug zijner hand over het voorhoofd. „Warm, Christian? De nieuwe lust wat, hé?" „O, mijnheer, dat beest vreet ja, ik zal maar eens zeggen: meer dan m'n vrouw en m'n zeven blagen bij me kaar." „Maar genoeg geven zal je haar toch, dc machine, en ook je zevental thuis." „Dat zou niet kwaad zijn, mijnheer Gustav." „Van Zaterdag af een daalder op slag, Christian." „Verduiveld daar zeg ik dankje voor." „Hoe lang is die reeds op de fa briek?" zeide Gustav Wiskotten, toen hij met Kölsch over het fabriekster rein naar het hoofdgebouw schreed. „Net zoo lang als ik en Armbrust en nog een paar. In het voorjaar wordt 't vijfentwintig jaar. Sinds mijnheer uw vader hier begon." Gustav Wiskotten schudde hem de hand. Toen trokken ze aan hunne hoe den en scheidden. De jonge fabrieks directeur ging door de werkzaal en liep tusschen de beide eindelooze rijen der ratelende, gonzende weefgetouwen door. Er heerschte een oorverdoovend leven in de groote ruimte. De drijfrie men suisden, de weefgetouwen klap perden met hunne houten armen, ieder voor zich in eentonige maat, te zamen in wilde disharmonie; de spoe len snorden en de scheepjes suisden en dansten van links naar rechts, van rechts naar links, alsof ze het perpe tuum mobile doorgronden wilden. En zijwaarts spuwden de weefgetouwen de massa's gereed, band als kronkelende slangen uit. Arbeiders bedienden de handvat ten, jonge arbeidsters staken de versche spoelen garen op de pin nen. Dat leefde en weerde zich als in een bijenkorf. j Gustav Wiskotten's blik onderzocht I bij ieder weefgetouw de artikelen, die j het vervaardigde. Geen der arbeiders j keek op. Er zou een draad kunnen bre- ken, het. garen in de war raken. Een meisje liep voorbij en liet een spoel vallen. Ze bukte zich om haar op te rapen. Gustav Wiskotten schopte er even tegen, dat ze een eindje weg rol de. Het meisje lachte met een rood hoofd. Geen mensch keek om. Het la waai verzwolg ieder geluid. En plotseling: een gefluit, een ver mindering van geraas, eene leege stil te Schafttijd! Acht uur in den morgen! Werktuigelijk keek Gustav Wiskot ten op zijn horloge. Vervolgens daalde hij een zijtrap af om zich naar het kan toor te begeven. De post moest binnen zijn. Onderweg wierp hij door de openstaande deur een blik in de has pelkamer. Ruwe zijde en katoen lagen in strengen opgehoopt. De haspels wa ren verlaten. De arbeidsters onge veer dertig meisjes en talrijke jonge vrouwen hurkten in een kring om hun dampend koffiestel. In haar mid den zat een oude zestigjarige, ge spierde vrouw, met energieke trekken om mond en oogen. In haar breeden schoot lagen strengen zijde welker bearbeiding door den schafttijd^ onder broken was. Nu diende ze een dik boek tot onderlegger. De oude vrouw las, den gouden bril op den neus, letter greep na lettergreep vormend, uit den bijbel voor: „En Jezus ging in alle steden en dorpen rond, leerde in hunne scholen en predikte het Evangelie, en heek allerlei ziekten onder het volk. I toen hij het volk zag, deed dit he: leed; want ze waren verkwijnd verstrooid als de schapen, die gei herder hebben. Toen sprak Hij tot zij apostelen: de oogst is overvloed} doch gering is het getal arbeider Bidt daarom den gever van den oog opdat Hij arbeiders naar zijn zende!" Men luisterde geduldig naar haj Men wist, dat deze vrouw met Ij woord Gods op den schoot eene vlug) hand bezat. 1 „Goeden morgen, moeder," zei' Gustav Wiskotten. Zij knikte zonder op te zien, on 1 verder. En Gustav Wiskotten open de deur naar het kantoor, trad nj veel drukte binnen, wierp zijn hood i tafel, en riep: „De post!" „Je kon eerst wel eens goeden m< gen zeggen." „Mopper niet, August. Ik loop al vl zeven uur af in de fabriek rond. zoo iets vergeet men den tijd." „Jij zou, geloof ik, het liefst zi dat men reeds een uur voor de eer* post de kantoorstoelen warmde." „In allen geval liever dan dat moed er zoo vroeg reeds uit gaat. Daar ha jij toch wel op kunnen letten. Zij zoo jong niet meer." „Moeder is gezond. En de hasjj werksters doet het toezicht en de ml genoefening goed." Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2