„De Wiskottens' RAADSO VERZICHT. „Een half millioen subsidie" Als iemand door het ijs zakt en hem wordt de reddende hand toegestoken, dan zal hij niet vragen of die hand Roomsch, Protestansch, Luthersch of Oud-Roomsch is. Doch als de edelmoedige redder voor zijn daad een groote belooning of de hand van een rijke dochter eischt en den geredde bij nader onderzoek is gebleken, dat onder het ijs, waar hij doorheen zakte het water ter nauwer- nood diep genoeg was om het hakke- bandje van zijn schaats onder te dom pelen, dan verschijnt de edelmoedige redding in een ander daglicht en is de menschlievende daad blijkbaar meer om de zilveidingen of terwille van de smeer geweest, dan een spon tane uiting van menschlievendheid. In dit licht is de stichting van een Roomsch-Katholiek ziekenhuis in de ze gemeente door een aantal raads leden bezien en we gelooven inderdaad niet zonder reden. De hardnekkige po gingen van Roomsche zijde om hier een ziekenhuis te stichten onder zoo danige voorwaarden, dat van een ander confessioneel of gemeentelijk ziekenhuis feitelijk en financieel geen sprake meer kan zijn, bevestigd die opinie van een aantal raadsleden. De redeneering, dat een half ei beter is dan een ledige dop, houdt niet altijd steek en zeker niet als men voor dat halve ei den prijs moet betalen van een geheele kip. Deze ziekenhuisstichting heeft reeds zooveel stof doen opwaaien ondanks nog slechts het brieschje was opge stoken als voorbode van den naderen den geweldigen storm, dat wij, als ver slaggever van een neutraal blad voor zichtig moeten zijn om ons niet door persoonlijke gevoelens bij de beoor- deelng van deze materie te doen beïn vloeden. Doch tot enkele opmerkingen onzerzijds heeft deze zaak toch wel reden gegeven al mogen we voor de meeningen in den raad van onze volksvertegenwoordigers verwijzen naar het opzettelijk zeer uitvoerig ge schreven raadsverslag. De eerste indruk, die de behandeling van deze zeer ernstige zaak op het publiek heeft gemaakt is deze: dat deze aangelegenheid op echt Room sche wijze is behandeld, d.w.z. zóó lang stil in het geheim gewerkt, tot men hen aan wie de beslissing was, voor een fait accompli kon stellen en dus de gelegenheid is onthouden daar over het volle licht te laten schijnen, ook van andere dan direct belangheb bende zijde. Bovendien is de indruk gevestigd, dat de tegenwoordige raad niet is de weerspiegeling van de gedachte die in onze gemeente het meest op den voor grond treedt. De Voorzitter zeide: „de gelegenheid biedt zich aan" en de vox populi zegt: „de gelegenheid maakt denof wat wij wat meer parlementair willen zeggen: „men heeft de gelegenheid aan gegrepen om uit het heete ijzer een stuk werk te smeden, waarvoor men het niet had verhit." Met andere woorden, de raad heeft van een toevallige en wellicht niet spoedig wederkeerende constellatie handig gebruik gemaakt iets vast te leggen, wat onder andere omstandig heden allicht niet, althans niet zoo weinig voorbereid, tot stand gekomen zou zijn. We zijn allerminst tegen een Maria- stichting in deze gemeente, als er geen andere kan komen. De vraag moge echter gesteld worden of de behoefte aan zoodanige stichting op dit mo ment zoo dringend naar voren is ge- Komen, dat „op deze wijze" een zoo in grijpend besluit moest worden geno men. De Mariastichting te Haarlem heeft bij zeer velen in onze gemeente een goeden naam. Dit moge vertrouwen geven, dat ook de stichting hier aan hen die haai* behoeven, bevrediging zal geven. Doch de noodwendigheid wordt over het algemeen niet zóó ge voeld, dat men als het ware het over- groote deel der inwoners een stichting opdringt, die men liever niet zag ko men. Toch gingen bij vele raadsleden de bezwaren niet in die richting, doch wa ren deze meer gebaseerd op de overwe ging, dat de omstandigheden waaron der en de wijze waarop de raad van zijn toevallige rechtsche meerderheid gebruik ging maken om uit religieuse en partijoverwegingen de gemeente aan banden te leggen. Vijftig jaar sub sidie en formeel in geen 10 jaar, doch feitelijk in geen 50 jaar meer gelegen heid een andere stichting te bouwen lijken ons ook zeer bezwarende bepa lingen. Ook dat voor zoo'n belangrijke, financiëele zaak niet het oordeel van de financiëele commissie is gevraagd, noch dat rekening is gehouden met de in tegenovergestelde richting gaande meening van de ziekenhuiscommissie, waren terecht klemmende argumenten voor deze doordrijverij. Vijftig jaar lang een subsidie van f 10.000 waarvan wellicht in de eerste plaats zieken fondsen de voordeelen zullen genieten, zal dunkt ons in deze tijden van alge- meene malaise in gemeentefinanciën dunkt ons nog wel tot eenige beden king te kunnen aanleiding geven bij Gedeputeerde Staten of deze uitgave dringend noodig is en geen uitstel kan lijden. Men mag het betreuren, dat van rechtsche zijde niet de minste notitie is genomen van de klemmende betoogen der heeren Roelse, Sluiters en Schil ling, al schemerde tusschen de woor den van den laatste dikwijls een per soonlijke antipathie tegen de in deze gemeente toenemende invloed der Roomsch Katholieken op het open bare en intieme leven der gemeentena ren. Triomfantelijk waren van het begin tot het einde der zitting de gezichten van de Roomsch Katholieke raads fractie, omdat zij van deze voor de ge meente Phyrrus overwinning verze kerd waren. Doch opvallend, ja zelfs eenigszins stuitend was het, dat niet een der R.-K. raadsleden het de moeite waard achtte er nog een woord aan te besteden en de heer Vermeulen de Antirevolutionair hadden aangezocht en bereid gevonden voor Rome op den bres te springen, wat hij met een vuur deed, zooals geen katholiek raadslid het had kunnen of durven doen. 't Was begrijpelijk, dat men van linksch deze zaak niet onbesproken wou laten, doch hooger, hautainer had den we het gevonden, als de geheele linksche raadsfractie evenals de R.K. fractie gedaan heeft, de zaak dood gezwegen had en vóór de stemming en bloc de raadszaal had verlaten. De tri- umf zou dan zeker voor goed een bitte ren nasmaak gelaten hebben. Dat de Voorzitter, die ongetwijfeld uit eerlijke overtuiging dit plan heeft bevorderd, niet heeft willen zwichten voor den drang tot meer openbare be sprekingen door tijdelijke aanhouding, zal menigeen in de gemeente bevreem den, evenals de houdng van den heer Tusenius. Maar de zichtbare angst, dat uitstel tot tijdelijk afstel zou kunnen leiden heeft tot deze onsympathieke wijze van behandeling geleid. De gelegenheid is benut en goed. We hebben onderscheiden vooraan staanden uit de burgerij over deze zaak gesproken en allen waren het met ons eens dat geen vooroordeel of voor ingenomenheid tegen de Haarlemsche Mariastichting de meening beïnvloed de, doch uitsluitend de overrompelen de manier van handelen. Voor het werkloozendebat verwijzen we naar het verslag. De Overzichter. Mej. C. Wijnberg alhier is geslaagd} Willi X X UI ÏÏÜ5L. hew,P.ip,0!T'a A'^en0g"f^ 5ys,teemj Stel niet uit lid te worden ▼an he Witte Kruis tot dit noodig Is. Ziekfc PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Errata. Verduistering, in ons vorig nummer staat een berichtje betreffende verduistering door zekere V., een Duitscher, bedrijfsleider bij den sluisbouw, dit moet zijn een hoofd machinist bij een onderaannemer van de sluisbouw. StoizeWery, alsmede voor het Certificaat voor Machineschrijven volgens Wery's Tienvingersysteem (Blindschrijven). Concert „Kunstkring". 't Is reeds geruimen tijd geleden, dat wij een concert van de Kamermuziekvereeniging „Kunstkring" bijwoonden en zoo lang zamerhand was men er aan gewend geraakt de kunstkring te hooren uit de donkere diepte in Thalia bij haar welwillende mede werking ter gelegenheid van tooneelwed- strijden, waar ze helaas maar al te dikwijls moet dienen om het reuzengesnater in de zaal te accompagneeren. Dan word; er het hardst geapplaudiseert door hen, die er het minst naar geluisterd hebben. Het warm applaus na de diverse orkest nummers op het concert van Dinsdagavond in het gebouw voor Christelijke Belangen was een spontane uiting van waardeering na aandachtig luisteren, wel een bewijs dat de „Kunstkring" gewaardeerd wordt door hen, die uitsluitend om het vocale en in strumentale gegeven komen. Daarom is dit concert in zooveel opzichten te prijzen, omdat zoowei de „Kunstkring" zelve, als de welwillende medewerkende solisten veel lof hebben ingeoogst Een belangrijk deel daarvan is ten deel gevallen aan Mej. J. Bacilet, sopraan te Amsterdam, die onder haar schuilnaam „Nachtegaal" op het program vermeld stond en inderdaad soms met haar wonder mooie coloratuur en zuivere klanken aan den grauwen zanger deed denken, zij werd artistiek begeleid door Mej. de Leeuw, eveneens uit Amsterdam en beide kunste naressen hadden een welverdiende bloemen hulde in ontvangst te nemen. De heeren J. Muntendam en P. Visser, beiden medewerkers in de Kunstkring ver gasten ons op een goed en zuiver gespeeld Duo Symphonique waarbij we de eerste viool wel wat krachtiger hadden gewild. komt onverwachts, het noodlldmut schap kost u dan f 4.—, Voor f 1,50 Contributie per jaar dm 3 cent per week is men lid en heeft dai recht op kostelooze hulp van een de. wijkzusters en tevens gebruik van vei pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gellevi men te richten aan den Administrates den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1; te Velieroord. IJmuidens A Capellekoor. Bovengenoemde vereeniging herdenkt eerstdaags haar 5-jarig bestaan en zal ter gelegenheid hiervan een feestconcert organiseeren. Misschien was zijn plaatsing links achter de B,j Kon. besluit ,s aan den hchlwachter pian0 nid a| fe ^tig De heer Vlessing, directeur van de kunst verbonden aan de kring, leide met vaste hand zijn orkest, waarin ook het koper zeer gunstig uitkwam De stoomdrifter Java IJ.M. 340 van de jeen goedgeslaagd concert, dat zeer veel Oceaan Visscherij Mij. is gistermorgen bin-h-1»""-»»11'"" eeremedaille in brons, Orde van Oranja-Nassau, verleend. J' nengekomen met een mijn aan boord, welke in de netten was opgehaald. Door Marine personeel uit Leiden is de mijn van boord gehaald en gedemonteerd. Aangifte werd gedaan dat ten nadeele van K. K., opvarende van den stoomtrawler Derika XII IJmuiden 125 een zak met goederen enz. is ontvreemd. De politie doet onderzoek. Tot bestuurslid van Patrimonium is gekozen de heer C. van der Steen. Her kozen werd de heer H. J. Fidder. De ver gadering herkoos vervolgens als voorzitter den heer J. Feitsma. Leger des Heils. De Zelfverlochenings-Aanvrage van het Leger des Heils wordt, volgens een ons ge zonden bericht, gehouden van 8-22 Maart a s. De opbrengst van deze Aanvrage komt hiej; binnenkort zullen openen, het werk in Nederland en het Zendingswerk gelijkelijk ten goede. Het eigenaardige bij deze poging is dat de Heilsoldaten een deel van 't geen zijzelf geven bijeenbrengen, door zich tijdens de Z.V.-Week een en ander te ontzeggen, en het aldus bespaarde te geven voor het werk. Op die wijze wordt binnen Legerkr ngen een niet onaanzienlijk aandeel in het Z.V.-fonds bijgedragen. Kunstavond S. D. A. P. De vorige winter had de afd. derS. D. A. P alhier eenige avonden georganiseerd waa de heer J. Sternheim uit Amsterdam ovt Multatuli declameerde. Dit jaar zijn, eigenlijk als een vervol) daarvan, een 2 tal avonden met denzelfder declamator gewijd aan „De opstandelingen' van Henriëtte Roland Holat en „Allerzielen' van Heyermans. De zaal van Flora was vrij goed beze toen de voorzitter, de heer P. Schaar Dinsdag het eerste samenzijn opende doch alvorens den heer Sternheim het woord t< geven, wees op de actie inzake de subsidii voor een R. K. Ziekenhuis en de aanwezige! opwekte daaraan deel te nemen. In d< pauze zou een lijst rondgaan om adhaesii te betuigen. Daarna begon de heer Sternheim metei op te wijzen dat elke levensbeschouwing een ideëele achtergrond moet hebben. Dil bewijst de katholiek als hij de kunstwerken der middeleeuwen een getuigenis der cul tuurkracht van het katholicisme noemt. Zoc moet ook het socialisme een cultuur-bren gende kracht bezitten, i Dat ze die kracht heeft bewijzen letter kundigen als Multatuli, Roland Holst, Gorter, van Kollem, Adama van Scheltema en Heyermans die in of onmiddellijk bij de socialistische gelederen staan of stonden. Mevrouw Roland Holst, de uit burgerlijk milieu tot de arbeiders neergekomen dich teres, wonderlijk begaafde vrouw, getuigd er van dat het socialistische ideaal haar kunst bezielt, dat zij het doodende ziet der leuzel'art pour l'art. In „De Opstandelingen" beschrijft zij de mislukte revolutie in 1905 van het Russi sche volk. Deze revolutie was vooral daar- VELSEROORD. om merkwaardig omdat het de eerste zuiver proletarische revolutie ter wereld was. arvergadermg. j De dichteres heeft dit gegeven verwerkt De afdeeling van de Ned. Vereen, tot in een drama van 3 bedrijven, een tooneel- afschaffing van Alc. Dranken hield Vrijdag spel dat volgens den spreker die er zelve 'avond haar Jaarvergadering voor leden en in opgetreden is, omstreeks 1912 opgevoerd lezers van de Blauwe Vaan in de zaal werd met groot succes om het er uit „Flora". Na een openingswoord van denblinkende sentiment, doch als technisch voorzitter, den heer G. Blaas, gavstn de speelbaar stuk niet juist geslaagd kan heeten. dames Reymus en Nanning van SantpoortMet verschillende citaten uit een boek van eenige muzieknummers voor viool en piano,den tegenwoordig bekenden sovjet-leider die veel applaus oogsten. iTroizky, dat deze destijds over die dagen De heer IJ. J. Reitsma hield een causeriein Rusland geschreven heeft bewees de over den drankstrijd, waarin hij wees op de declamator hoe zuiver deze Nederlandsche nieuwe acties voor de leden, als de strijd voor vrouw die gebeurtenissen in haar kunstwerk Plaatselijke Keuze en de actie voor beperkte heeft geteekend. Uit het stuk zelve decla- kroegsluiting, die de Drankweer-comité's meerde hij uit alle bedrijven eenige passages die, en door hun inhoud, en door de wijze De heer Leo Peelen van Beverwijk wist waarop het weergegeven werd, den hoor- met zijn voordrachten de aanwezigeti aan- ders bracht de sfeer van het revolutionaire genaam bezig te houden. Tenslotte sprak verzet dat in 1905 tevergeefs en in 1917 de voorzitter nog een woord, waarin hij geslaagd, getracht heeft het absolutisme vooral de arbeiders opriep om mede te van den Russischen tsaar te breken, strijden. Het was een avond van genieten die Voor de kinderen was er nog een aardige zeer zeker al de aanwezigen er toe zal verrassing, waarbij velen een prijsje ver- brengen den 2en avond van deze serie ook wierven. bij te wonen. belangstelling heeft getrokken en terecht Op het programma was verzuimd het uur van aanvang te vermelden. door RUDOLF HERZOG. HOOFDSTUK II. „De menschen moeten zich in den schaftijd kunnen ontspannen. De oefe ningen zouden jullie extra kunnen houden. Alles op z'n tijd." „Zeg dat moeder toch." „Ik zal wel oppassen. Wel? Heeft de post goed nieuws gebracht?" „De bestellingen met vlugge leve ring hoopen zich op. Als we ons maar niet te vroeg verbonden hebben." „Ach, onzin. Wij leveren wat maar verlangd wordt." Hij zat over de brie ven gebogen en las bladzijde na blad zijde. „Goed Uitstekend Wat? De prijzen drukken"? Onzin. Ah zoo, bij zulk een post Dat loont gauw mo gelijk. Verdomd!" Hij sloeg met de vuist op een brief. August Wiskotten hief zijn glad ge schoren gelaat op en wierp een snellen blik op de deur, die het pariculiere kantoor van het groote kantoor scheid de. „Gustav!" „Hè? Wat is er dan? Koralen zingt men in de kerk, maar niet in den han del. Wat zeg je toch wel van die spoorwegdirectie? Weigert kortaf te verkoopen! Wil ons uithongeren! Wil ons den nek omdraaien! Oho! Dat willen we zien!" „Heb ik je niet gewaarschuwd, Gus- stav? Eerst het achterland hebben, eerst bouwen, dan de nieuwe machine en dan de nieuwe verbindingen met het buitenland?" „Loop naar de maan met je praatjes. Verbeeld je, dat we die prachtige be stellingen onzen neus voorbij hadden laten gaan! Jij bent toch ook koopman, sluwer dan Mozes en de Profeten. „Mijn koopmansinstinct heeft met den bijbel niets te maken." „Nee, dat kan zelfs je vijand je niet ten laste leggen. Laat nu dus eens den koopman spreken." „We moeten er een mouw aan pas sen. We moeten iets vinden, waarmee we de spoorwegdirectie ergeren, totdat ze een toontje lager gaat zingen." „Ergeren!" Gustav Wiskotten was opgestaan. En toen lachte hij zijn luid- sten lach. „August, die zonde heb jij op je geweten. Ik ben Adam, de ver leide. Laat mij nu mijn gang maar verder gaan." „Als je zoo redeneert, is alle handel en wandel zonde. Zaken zijn zaken. Die hebben hun eigen moraal." „Bravo! Dat van gisteren schijnt je geen kwaad gedaan te hebben. Waar zijn Wilhelm, Fritz en Paul toch?" „Wilhelm is voor de staalkaarten in de boekbinderij. Paul zit op het kantoor en Fritz is op zijn laboratori um in de ververij. Alles in orde." Gustav Wiskotten schoof zijn hoed achterover en verliet peinzend het ver trek. Nadenkend stak hij het fabrieks- plein over, liep de ververij om en stond aan de Wupper, die het terrein van achteren afsloot. Ziedend schoot de stoom uit de afvoerbuizen der ververij in het donkere water en veranderde het in dik, vettig schuim. Bruisend stroomden de roode, blauwe en zwar te stroomen uit de ververij in den vloed, die sinds bij ten gebruike der- industrie van bet Wupperdal gesteld was, geen enkel zuiver dvoppeltje meer met zich voerde. Aan den anderen kant der Wupper, op ver zich uitstrek kende weiden, oefenden de Banner bleekers bun bedrijf uit; aan dezen kant, naast de veiverij der Wiskot tens, gebruikte de spoorweg den lager gelegen grond om massa's asch neer- te werpen. Lang stond Gustav Wiskotten aan den vochtigen oever co keek de rivier- op. Zonder het groote, braak liggende stuk land naast de ververij, was de uitbreiding der fabriek tot staan ge bracht. Wie had dat kunnen voorzien? Zeer bescheiden waren de oudelui hier j vijf-en-twintig jaar geleden begonnen en hadden hun bedrijf zeer langzaam, naar gelang van de jaarlijksclie vei-- diensten, uitgebreid. Toen Gustav Wis kotten, nauwelijks mondig geworden, Emilie Scharwacher trouwde, had hij doorgedreven, dat haar geld in het be drijf gestoken en er meer grond aange kocht werd. Hij zag nog den verschrik ten blik van zijn braven vader voor i zich. „Jong, jong," had de oude hoofd- j schuddend gezegd, „dat bouw je van je leven niet vol. Als het zoo ver is, zijn I onze botten reeds lang vergaan." En heden? Een hoogmoedige, woeste trots maak te zich van r! en peinzenden man mees ter en zetelde zich op zijn voorhoofd. Zoo ver was het gekomen 1 Dat was zijn werk! Hindernissen bestonden er voor hem niet! „Waarvoor ben ik dan anders op de wereld?" Nog eenmaal nam zijn blik het aan grenzende stuk land op. De blik van den eigenaar. Toen stiet hij de deur naar de ververij open. Eene seconde lang kon hij in den dichten, witten damp, die het vertrek vochtig warm tot in de uiterste hoe ken vervulde, niets onderscheiden. Toen werd hij werklieden gewaar, die in hun zwarte wanten van brandne telwol bij de kuipen en tobben bezig waren, waarin de kleurbaden pruttel den en de stoompijpen zulk een lielsch lawaai veroorzaakten, dat het geluid der verfstokken, die het garen over de randen der kuipen sloegen, nauwelijks te vernemen was. „Hei Is Kölsch daar?" „Niet gezien!" „Mijn broer Fritz?" „Boven!" En het lawaai ging voort. Gustav Wiskotten steeg boven de dampende watermassa's naar omhoog. Een onhandig gevoerde verfstok trof hem in de zijde. „Hopla," zeide de ar beider. „Ezelskop," beantwoordde Gustav de verontschuldiging. Daarme de was de zaak afgehandeld. Boven, in het kleine laboratorium, trof hij Fritz. Met hoog opgeborstelden knevel zat hij over een bord gebogen en beet op een haring, dien hij met de vingers stuk trok. Voor hem stond een half leeg gedronken bierglas. „Zeg 's even, je vergist je zeker, je bent hier niet in het bivak." „Laat mij begaan. Katterigheid vraagt -daar niet naar." „Maar ik wel. Na een feestdag kun nen we hier geen katterigheid gebrui ken." „Dat is te dwaas om op te antwoor den." „Je gedrag is alles behalve zooals het hoort, m'n jongen!" Fritz Wiskotten sprong op. „Wat mankeert jou? Ik ben hier even goed baas als jij." „Zoo! Toon dat dan in de eerste plaats aan de arbeiders. Als die met een doezelkop op de fabriek komen, jagen we hen naar huis. Zich haring laten halen's Morgens om negen uur De ververs zullen je uitgelachen heb ben." „Dat kan mij geen steek schelen." j „Maar mij wel. Hij, die baas wil zijn, moet in het oog zijner werklieden geen t enkele fout hebben. En al barst je hoofd van katterigheid, dan mag je het nog niet toonen. Jij moet overal de sterkere zijn. Dat is een eerste ver- eischte." Fritz Wiskotten dronk woedend zijn bier op. „Heb je Kölsch niet gezien, Fritz?" „Nee. Wat is er met hem?" Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2