Oezien de groote animo dezen winter voor den Schaakwedstrijd, wil men alhier een Schaakclub oprichten. Daartoe wordt Donderdagavond in den lunchroom Eynthoven een vergadering gehouden, waar schakers welkom zijn. De heer A. Lameris, onderwijzer aan de Chr. Nat. School alhier, heeft tegen 1 Mei a.s. pensioen gevraagd en eervol ont slag als onderwijzer. Biljarten. In klasse C. deed „D. V. S." goed werk en stuurde „D. O. S." met een gevoelige nederlaag naar huis. „D. V. S." behaalde weer het mooie aantal van 500 caramboles. Zooals de stand der partijen aangeeft ziet men wel dat er spannend gespeeld is. De stand is als volgt D. V. S." 100 100 100 100 100 500. D. O. S." 69 64 99 61 99 392. Gouden huwelijksfeest. Zaterdag vierde onze bekende plaatsge noot, de duiker N. Engelhart en zijn echt- genoote, onder veel belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Des avonds bracht de Harmonie Kunst na Arbeid hen een serenade. Bazar. Maandagavond had de opening plaats van den bazar, die deze week ge houden wordt ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Deze opening geschiedde door Ds. Kroese, die herinnerde aan de vergioo- ting der kerk en den bouw van het nieuwe vergaderlokaal. De predikant memoreerde dankbaar de groote medewerking voor den bazar. Er is veel ingekomen, ook veel van buiten de gemeente. Spr. hoopte dat de bazar goed zou slagen, opdat een flink deel van de gesloten leening en de geleende gelden zou kunnen worden afgelost. En toen begon de verkoop. Er is veel te koop op allerlei gebied en deze avond zette al dadelijk goed in. Veel attracties zijn er natuurlijk ook. Er is een panopticum op de gaanderij der consistorie en de bezichtiging is wel een dubbeltje waard. Voorts is er een oliebollenkraam, een visch- tent, een rad van avontuur, een grabbelton en is er veel te raden. In het nieuwe gebouw is in een tent een vreemd dier te zien. Hier is de afdeeling fijne handwerken en bloemen en planten en hier is ook de gezellige theetent, waar heerlijke Velseroordsche wafelen verkocht worden en waar men een aardig zitje heeft. Gezellig maakt het vooral de muziek (piano en viool) het vlaggedoek en de mooie groote electrische lampen. De bazar is ook Donderdag nog geopend, terwijl Vrijdagavond de overgebleven goe deren zullen worden verkocht. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende. Schaakliefhebbers zullen in het vervolg ook te Velseroord hun schaaklust kunnen botvieren. Eiken Donderdagavond is er ge legenheid om een partij te spelen in de lunchroom van den heer Eynthoven, Stations weg, die zijn zaal gratis voor dit doel afstaat. Ongetwijfeld zullen de vele liefhebbers van dit mooie spel, voor wie het niet mogelijk is, lid te zijn van de IJmuider schaakclub, van deze gelegenheid profiteeren. Door de recherche is aangehouden en in arrest gesteld zekere J. van E. F. alhier, wegens verduistering van een vrachtwagen. Hij is na verhoor naar Haarlem over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. I De uitslag van de laatste ronde van den Schaakwedstrijd is als volgt: Groep I. ScholtenBaarda a/21I2', C. J. Post- C. E. Post 10. De eindstand in deze groep is nu: G. Sant 6 punten; Woudenberg 5*/2 pnt.; C. J. Post 4V2 pnt.; Bos 4V2 Pnt-J H. Sant 3x/2 pnt.; C. E. Post 1V2 pnt.; Scholten l1]., pnt.; Baarda 1 punt. De herkamp tusschen Bos en C. J. Post werd door laatstgenoemde ge wonnen, die dus op den 3en prijs be slag legt. Opvallend is het succes van dezen speler, die nog pas in Velseroord tot een der laatsten behoorde. Daar entegen vielen de verrichtingen van Bos, C. E. Post en Baarda, allen prijs- winners te Velseroord, wel eenigszins tegen. Van hen had men meer winst punten verwacht. Groep II. DemmenieDeelder 01. Eindstand: Stals 4 punten; v. Dijk 3V2 pnt.; Labree 3^2 pnt.; ten Vaar- werk 3V2 pnt.; Deelder 3 pnt.; Demme nie 2 pnt.; Kaaij V/2 punt. Tusschen v. Dijk, Labree en ten Vaarwerk zal een herkamp plaats hebben om den 2en en 3en prijs. Groep III. v. d. BosBruggemans 10. Stand: v. d. Bos 51j2 pnt.; Kufhus 5 pnt.; C. C. Post 4 pnt.; Bruggemans 4 pnt.; Rom 3 pnt.; Kruiten 2 pnt.; Nuij- ens lVa pnt; Mus 1 punt. Rom kan ook nog 4 punten behalen door den uitgestelden wedstrijd tegen Nuijens te winnen, in welk geval de beslissing om den 3en prijs tusschen Post, Bruggemans en Rom wordt uit gemaakt. Heden, Woensdagavond zal in Hotel Nommer Een de prijsuitreiking plaats hebben, terwijl dan als slot nog een gongwedstrijd zal worden gehouden. VELSEN. De Chr. Jongelingsvereeniging en de Chr. Meisjesvereeniging alhier vierden Don derdagavond gezamenlijk hun jaarfeest in de Chr. School. De leiding berustte eerst bij den heer W. Boom, voorzitter der Jongelingsvereeni ging, later bij Ds. Kroese van Velseroord. De verslagen werden uitgebracht, terwijl verder de avond gezellig werd doorgebracht met zang, muziek en voordrachten. Het eerelid der Chr. Jongelingsvereeniging, de heer J. E. Sluiters van Santpoort, wenschte de Vereen, geluk en sprak een opwekkend woord. De ziekenhuiskwestie. Het comité van actie inzake de ziekenhuis kwestie heeft besloten in de verschillende deelen der gemeente groote vergaderingen te beleggen, ter bespreking van de kwestie en als aanvang der protestbeweging tegen het aangenomen raadsbesluit. Vrijdagavond zal de eerste vergadering plaats hebben en wel te IJmuiden in den Schouwburg Thalia, terwijl nog met een andere zaal te IJmuiden onderhandeld wordt. Deze vergadering zal staan onder leiding van Ds. W. Luikinga, terwijl spreken zullen de heeren D. F. G. Schilling, G. Voet en wellicht nog anderen. De andere verga dering te IJmuiden zal staan onder leiding van Ds. T.J.van Oostrom Soede en daar zullen spreken de heeren J. E. Sluiters W. Polderman en wellicht meerderen. Het comité besloot de actie, om het raads besluit vernietigd te krijgen, te steunen met een petitionnement. Aan de vergaderingen zal een motie worden voorgelegd, waarin afkeuring zal worden uitgesproken over de wijze van behandeling door den gemeen teraad. Het moderamen van het comité is als volgt samengesteld: Ds. W. Luikinga, voor zitter, IJmuiden; G. Voet, secretaris, Vel seroord en D. F. G. Schilling, penning meester, IJmuiden. Onder het personeel van het Hoog- ovenbedrijf heerscht naar Hl. Dbl. meldt, groote ontstemming, omdat door de Directie opnieuw voor verschillende groepen van arbeiders een loonsverlaging is aangekondigd en ten deele reeds ingevoerd. Aan den hoofdagent van het politie corps M. C. Wagner is het zilveren dienst- kruis van den Alg. Ned. Politiebond uitge reikt wegens 20-jarigen trouwen dienst. Na een ongeveer tienjarige dienstver vulling, is Vrijdag 29 Februari aan Mevr. M. H. van Gemerden-Renses, eervol ontslag verleend als ambtenares bij de Posterijen. Dit in verband met de bezuiniging bij dien tak van dienst. Door den Directeur, den heer Deegenaar, werd naar Kenn. meldt, in eenige goedge kozen woorden afscheid van haar genomen en dank gezegd voor haar werk, terwijl door het personeel, als blijk van waardeering een plant werd aangeboden. Door de politie is aangehouden zekere A. G., wegens diefstal van aardappelen ten nadeele van S. alhier. Dierenasyl. Verkoop speldjes f 12.- Verk. boekjes en kaarten 1- Van den heer L., IJmuiden f 2- Arbeidsbemid deling Veis en. Ingeschreven 1 Maart 1924. 13 timmerlieden, 5 metselaars, 8 schilders, 1 mach. houtbewerker, 1 stratenmaker, 1 voeger, 1 meubelmaker, 1 mandenmaker, 1 schoenmaker, 2 machinisten, 11 stokers, 6 bankwerkers, 2 smeden, 1 loodgieter, 1 electrician, 2 plaatwerkers, 1 modelmaker, 1 chaffeur, 1 zeilmaker, 4 visschers, 1 bak ker, 2 kantoorbedienden en 216 diversen. De gymnastiekvereniging „Sparta' alhier gaf Zaterdag 1 Maart haar 2e uitvoering in dit seizoen in het gebouw „Concordia" te Wijkeroog. Na opening, welke, bij afwe zigheid van den voorzitter, door een der bestuursleden werd gedaan, traden als no. één van het programma de heeren van „Sparta" op, met een drietal staafoefeningen. Het ontbrak den heeren niet aan een dank baar applaus. Achtereenvolgens werden een twaalftal verschillende nummers afge werkt, zonder al te langen tusschenpoozen respectievelijk door meisjes- en jongens- adspiranten, dames- en heerenleden van „Sparta". Bijzondere vermelding verdienen de vrije oefeningen der dsmes- en meisjes- afdeelingen en de halteroefeningen der jongens. De begeleiding der oefeningen berustte bij den heer Roemer, pianist te Beverwijk, welke zich schitterend van zijn taak kweet. De zaal was matig bezet. De avond werd besloten met een gezellig bal. SANTPOORT Benoeming. De heer Delachaux uit Haarlem, muziek leeraar aldaar en directeur van de K. E. S.- vereeniging is benoemd tot directeur van ons symphonie-orkest „Caecilia", inplaats van den Heer A. Pusch. Een geschenk aan de familie Cremer. De Deli Ct. schrijft: Jaren geleden, ten tijde dat nu wij len de heer J. T. Cremer gezant en ge volmachtigd minister was te Washing ton, bestemde wijlen den heer Tjong A Fie twee olifantstanden van de Oostkust als een geschenk voor zijn vereerden vriend. De tanden werden naar China opgezonden om daar be werkt te worden. Dat bewerken heeft verscheidene jaren geduurd, zoolang zelfs, dat zoowel de schenker als de begiftigde in dien tijd overleden zijn. Thans echter zijn deze tanden hier te rug ontvangen en aan de Deli Mij., overhandigd, die voor de opzending naar de erfgenamen zal zorg dragen. Wij hebben ze gezien en nu kunnen wij ons voorstellen dat de bewerking zoolang heeft moeten duren, want nog nooit hebben we een zoo bewerkelijk kunstwerk in ivoor voor onze oogen gehad. Maar ze zijn dan ook het mooi ste bewijs, wat toewijding van den kunstenaar en vaardigheid in de kunst vermogen te scheppen. Op ieder der forsche stoottanden is nl. een portret gebeeldhouwd, op den een dat van den heer Cremer, op den ander van mevrouw CremerHogan. Daaronder is in keurige letters in re- lief uitgesneden de korte levensschets van den heer Cremer, met jaartallen en data, een lang verhaal, dat de ge- heele onderste helft der tanden beslaat. Het geheel is opgesteld in de Neder- landsche taal, dat door den Chinee- schen kunstenaar zonder een enkele fout is overgebracht. De letters liggen eenige milimeters hoog, scherp, op het ivoor, dat daarvoor om en tusschen de letters en de regels is weggesneden. Is dit vooral knap werk bij de hard heid en moeilijke behandeling van het materiaal, veel kunstzinniger is de versiering van de achterzijde en de bo vengedeelten der tanden, die tot een volmaakt kunstwerk van Chineesch lofwerk en symboliek zijn geworden. Daarop vindt men n.l. de levensschets van den heer Cremer symbolisch voor gesteld. Daar ziet men een zeilschip, als een voorstelling van het uittrekken uit Nederland naar Indië, een locomo tief voor het initiatief van de Delispoor, een voorstelling van het gebouw der Deli Maatschappij, als vermateriali- seering van de bereikte resultaten en verder een voorstelling van het huis van den schenker, die mede een be langrijk aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van het werk van den heer Cremer. Deze voorstellingen zijn omgeven met rijke Chineesche beelden groepen van uiteenloopenden aard, symbolen van het leven van heer Cre mer, waarin natuurlijk de draak als scheppende wereldkracht een rol speelt, mandarijnen en burgers in bon te afwisseling, versierd met bloemen, planten en boomen in vollen bloei. En elke figuur, hoe klein ook, toont tot in het diepe inwendige van het oorspron kelijke materiaal een zeldzamen rijk dom van detail-bewerking en expres sie, waardoor het geheel tot een zeld zaam kunstwerk wordt gestempeld. Het spreekt wel vanzelf, dat men voor de verschillende figuren een Chi- neeschen en geen Westerschen maat staf moet aanleggen, hetgeen in het bijzonder uitkomt bij de afbeeldingen van de familie Cremer, die naar een paar portretten op jeugdigen leeftijd ge beeldhouwd zijn. Beide tanden rusten op een met rijk lofwerk a jour gesneden ebbenhouten voetstuk. GEMENGD NIEUWS. in marken heeft gewacht tot het tijd stip onmiddellijk nadat de overeen komst was gesloten. Is dit in het licht van het hiervoor geschetste, eigenlijk geen wijsheid achterna? Een zeer ernstige misgreep is be gaan, doordat de teruggezonden chè- que niet in de brandkast van het De partement opgeborgen, doch in de be trokken dossiers achtergebleven is. Een uitzonderingsgeval als dit doet zich voor onafhankelijk van de orga nisatie van het Departement en het gaat niet aan er uit te concludeeren, dat er eigenlijk aan die organisatie niets zou deugen. Om schuldigen te straffen moet de schuld van ieder behoorlijk vaststaan, wil men niet voor onbillijk optreden, de uitwerking van de fout nog verergeren, Na 21/2 jaar was de wijze, waarop zich de zaak had toegedragen, niet-meer met zoodanige nauwkeurigheid te re- con strueeren, dat precies kon worden nagegaan wie bij de opeenvolgende reeks van handelingen getrokken wa ren geweest en hoever ieders verant woordelijkheid ging. De ambtsvoorgan ger van den minister vond dan ook geen aanleiding om bepaalde ambte naren te straffen. Het ongeluk zou daarbij niet de afmetingen hebben aangenomen als is geschied, indien de agent van het Ministerie van Finan ciën omtrent het open staan van de post eerder had gerapporteerd, en, in het tijdsverloop dat de chèque in de dossiers berustte, de mark niet van een koers van 17.20 op 4 was gevallen. De maatregelen, welke genomen worden ter voorkoming van herhaling van het gebeurde, zijn de volgende: Allereerst zijn de met het dagelijks openen der ingekomen stukken belas te ambtenaren nadrukkelijk herin nerd aan het voorschrift, alle gelds waardige stukken onmiddellijk uit de ingekomen brieven te nemen en in de brandkast te doen deponeeren. Vervol gons is een chèque-register aangelegd, waarin iedere chèque wordt ingeschre ven, alsmede wordt bijgehouden wat daarmede geschiedt, welk register we kelijks wordt gecontroleerd, terwijl, door tusschenkomst van den Minister van Financiën, eindelijk den agent van het Ministerie van Financiën te Am terdam is opgedragen om te rappel- leeren indien hem blijkt, dat het we gens aankoop van chèques voorge schoten geld niet binnen drie maan den na aankoop is terugbetaald. De vergeten Chèque. Een uiteenzetting van minister Colijn. In de Memorie van Antwoord be treffende de wetsontwerpen tot wijzi ging Waterstaatsbegrooting en wijzi ging begrooting Zuiderzeefonds voor .1922, zegt minister Colijn dat ten on rechte eenige leden meenen, dat in 1922 de gelegenheid tot productieve werk verschaffing verminderd is. De minister zet nogmaals uitvoerig de geschiedenis der zoek geraakte chè que uiteen. Bij deze transactie over een of twee drijvende dokken voor de visschershaven te IJmuiden was het z.i geboden een spoedige afwikkeling mo gelijk te maken en wel om de volgende redenen: vrees voor concurrentie hij aankoop van het dok; vrees voor stij ging van den markenkoers; gunstige verwachting van spoedigen opbloei der visscherijcontante betaling van den koopprijs bij levering van het dok; on willekeurige vertraging ten gevolge van nadere onderhandelingen. Men zag dus af van het eerst sluiten van een formeele overeenkomst; er zou een ambtenaar naar de Duitsche haven worden gezonden, die, tegen ge lijktijdige betaling, het dok zou over nemen. In dit stadium der zaak is de fout ge maakt, dat geen schriftelijke overeen komst is aangegaan en men niet eerst met dekking van het vereischte bedrag Het Consultatie-Bureau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose Is voortaan gevestigd Brlniostraat, Vel seroord, vlak bij het station Velsen, Eiken Woensdag van 2—3 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Onders laat vooral nw kinderen on derzosken! koraea vanst a.s. 'aterdag in Gebiaw Cyeloor Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeüng van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Febr. In Nederland uitgesproken 83 faillissemen ten tegen 55 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Febr. 1924 774 faillissementen tegenover 682 over hetzelfde tijdperk van hel vorige jaar. De reis van Pr. Hendrik naar Spanje. Z. K. LI. Prins Hendrik vertrok Maandagochtend van 's Gravenhage met den Parijschen trein van 8 u. 33 Llollandsche Spoor naar Marseille, waar hij zich, na korten tijd aldaar te hebben doorgebracht voor bezoeken aan eenige bezienswaardigheden, zou inschepen op Hr. Ms. „Heemskerk' naar Barcelona, waar de Prins, gelijk gemeld, den 6en Maart hoopt aan te komen. Bij de verdere reis door Spanje over land ligt het in bedoeling dat de Prins na twee dagen te Barcelona te hebben doorgebracht, naar Madrid zal gaan waar Z. K. H. gebruik makende van de gelegenheid dat hij zich in de hoofd stad van Spanje bevindt, een bezoek zal afleggen aan het Spaansche Hof. Na het verblijf te Madrid zal Prins Hendrik nog verschillende andere Spaansche steden bezoeken, onder welke Cordova, Sevila en Granada, waarna nog bezoeken zullen worden gebracht aan enkele plaatsen in het Noorden van Spanje om daarna in een der Noordelijke havenplaatsen weder aan boord te gaan van de „Heems- kerek" en met dat schip, zooals dezer dagen gemeld, de terugreis naar Ne derland te aanvaarden. De Prins zal te IJmuiden van boord gaan. - Zaterdag is hier van Drontheim aangekomen het Duitsche stoomschip Desdemona met 1800 tonnen haring voor de visscherij Mij. Zaanstroom. Maandagmorgen kwam hier van Yarmouth binnen de motorlogger Mar- garelha Cornelia K.W. 135 met 669 tonnen haring voor de N.V. Omme- ring's Import- en Exporthandel. De Urker-visschers te Haarlem. Wij vernemen dat het bestuur der Urker-visschersvereeniging gevolg heeft gegeven aan de uitnoodiging van B. en W. om het verzoek alhier een vischafslag te houden, nader toe te lichten. Vorige week zijn vier bestuurs leden door den heer De Jong, gemeen te-ontvanger, in zijn kantoor ontvan gen en hebben met dezen ambtenaar een onderhoud gehad.Ons werd mede gedeeld, dat de besprekingen hebben geloopen uitsluitend over kwesties van organisatorischen aard en de bestuurs leden der visschersvereeniging spraken hun vertrouwen uit dat, gezien de me dewerking van het gemeentebestuuij, de zaak wel waarschijnlijk spoedig in orde zal komen. N. Hl. Ct. SCHEEPVAART. Velsen Aangekomen 29 Febr.: Recto, st., Swansea, steenkolen, Papierfa briek. Vertrokken 3 Maart: Recto, st., Ter- neuzen, ledig. IJmuiden. Aangekomen 3 Maart: Ta- barka, st., La Goulette, ijzererts, ILoog- ovenbedrijf. De uitreis van het nieuwe, groote stoomschip „Plancius" van de Kon. Pa- ketvaart Mij. is niet voorspoedig be gonnen. Bij het schutten in de groote sluis te IJmuiden van dit schip, dat vertrokken was met bestemming naar Vlissingen en de „Nero", welke naar Gothenburg zou gaan, is een ongeluk gebeurt. Van de „Plancius" geraakte de voortros door den hevigen wind los. Toen men het schip wat wilde doen opstoomen, ten einde den tros weer binnen te krijgen, raakte bij het aan zetten der machines de bakboord- schroef de romp van de „Nero", met het gevolg, dat het voorruim van deze laatste boot werd lekgeslagen. De „Nero" is daarop uit de sluis te ruggekeerd en kon met behulp van een zeil om het gat en de pompen naar Am sterdam terug keeren. De „Plancius" is nog uit de sluis ge stoomd en nam ligplaats aan den Toe ristensteiger. Een onderzoek door dui kers heeft uitgewezen, dat van de bakboordschroef alle bladen bescha digd zijn. Naar wij omtrent de aanvaring van het s.s. „Plancius" van de Kon. Paketvaart-Mij. met het s.s. „Nero" van de K. N. S. M. nader vernemen, zijn beide schepen in den nacht van Zaterdag op Zondag naar Amsterdam opgestoomd. De „Nero" is, nadat aan het Amsterd. Droogdok de beschadi ging hersteld was, Zondagmorgen ze ven uur opnieuw naar zee gegaan. De „Plancius" is in een der dokken opge nomen, waar de beschadigde schroef hersteld zal worden. De Plancius is Maandagmiddag we der naar zee vertrokken. Het Zaterdagmiddag naar Ham burg uigaande stoomschip Bennekom van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. is weer hier teruggekeerd. Het Zondag van West-Indië bin nengekomen stoomschip „Stuyvesant" van den Kon. West-Ind. Maildienst, was twee dagen over tijd. Het schip had zwaar weer doorstaan waardoor eenige scheepsbooten werden verbrij zeld. Gedurende de maand Februari van dit jaar zijn te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 191 stoomschepen met 1.187.216 Kul). Me ter en 2 zeilschepen met 2348 Kul). M. inhoud en naar zee 199 stoomschepen met 1.321.588 Kub. Meter en 4 zeil schepen met 4543 Kub. Meter inhoud. Waterstand IJmuiden. VISSCHERIJ. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvisehhallen te IJmuiden bedroeg in Februari van dit jaar f 1.123.417 tegen in Februari van het vorig jaar f 1.148.991. Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 6 3.44 356 11.42 7 4.19 4.31 023 8 4.53 5.08 0.35 0.58 9 5.28 5 42 1.07 1.28 10 6.01 6.16 1.37 1.58 11 6.34 6.52 2 06 2.26 12 7.11 7.33 2.34 2.58

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3