tractementen der ambtenaren met f 1 te verminderen, alleen om daarmede uit te spreken, dat uit pecuniaire over wegingen niet moet worden overge gaan tot de voorgenomen benoeming van een referendaris tot administra teur. Het amendement van den heer Visscher bij onderwijs ingediend, om de post rijksbeurzen van f 240.000 met f 20.000 te verminderen had hiermede een soortgelijk doel. De heer Krijger toonde zich bijzonder ingenomen met de instelling van een commissie tot re organisatie van den Waterstaatsdienst. En andere lieeren bespraken de Wa terstaatstoestanden in Noord-Brabant, het autobus-verkeer, waarvoor men een wettelijke regeling wenschte en de bemaling van het Meppeler-Diep. Door de opheffing van het Kort Verslag toonde de Kamer nog in 't bi zonder hare zuinigheid. Het aantal abonné's bleek in één jaar gedaald van 27.000 tot 6000, wat de heer Duys de commissie weet, en er moest geld bij. Ook particuliere exploitatie kon, meen de de heer Schokking, de zaak niet meer redden. En de Kamer bleek er dan ook niet eens van te willen hooren de opheffing tot 1 September uit te stellen, gelijk de heer Duys voorstelde. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door den IJmuider Bestuurders- bond is in de periode van 9 tot en met 22 Februari aan het N. V. V. ten be hoeve van de stakende textielarbei ders een bedrag van f 76.40 afgedra gen. Door de Haarlemsche rechtbank is beëdigd als weger en meter de heer C. Weenink, waterklerk alhier. In „Het Volk" komt een bericht voor, dat er bij het Hoogovenbedrijf minder gewenschte toestanden zouden heerschen. Door het gebruik maken van veel „ongeschoold" personeel, zouden vele kleinere en grootere „ongevallen" plaatsvinden, waarover het stilzwij gen wordt bewaard. De werktijden zouden ook abnormaal hoog 48, 58 en 68 uur per week zijn, terwijl er slechts 16 vrije Zondagen per jaar ge geven worden. Het blad dringt op een onderzoek aan. Vervroegde openstelling telefoon kantoor. Met ingang van 10 Maart a.9. zal het rijkstelefoonkantoor alhier, op werk dagen om half zeven 's morgens wor den opengesteld, zoowel voor het plaatselijk, als voor het binnen- en buitenlandsch verkeer. Voor het verkeer met het buiten land is dit van veel belang, omdat voor gesprekken met België, Duitschland en Engeland, gehouden vóór 8.20 's mor gens (Amsterd. wettelijke tijd) slechts s/5 van den gewonen prijs verschuldigd is. Buitenlandsche gesprekken kunnen nu zoo tijdig worden aangevraagd, dat in normale omstandigheden mag wor den verwacht, dat zij vóór bovenge noemd tijdstip zullen zijn afgewik keld. VELSEN. De Ziekenhulskwestie, De Nieuwe Haarlemsche Courant schrijft: Tegen het alleszins juiste raadsbe sluit, dat aan de gemeente Velsen de voorloopige oplossing waarborgt van de nu reeds jarenlange hangende zie kenhuiskwestie (een gemeentebelang van de allereerste orde!) wordt in deze gemeente door malcontenten ecu actie, liever noemen wij het: een hetze, opge zet, die betreurenswaardige verhou dingen dreigt aan te nemen. Er is een comité van actie opgericht, vergaderingen worden georganiseerd in verschillende deelen der gemeente, een petitionnement zal worden opge zet (we behoeven toch zeker onze ka tholieken niet te waarschuwen, dat zij in dit geval op dit petitionnement niet moeten teekenen: immers, zou zulk een handteekening niet alleen verraad aan de eigen belangen beteekenen, maar in nog veel erger mate: verraad aan het weloverwogen algemeen ge meentebelang!) de niet-katholieke groote Pers schijnt systematisch met tendentieuse berichten inzake de zie kenhuiskwestie vergiftigd te worden, enz. Een gevolg van deze acie kan zijn, dat groepen burgers tegen elkaar wor den opgezet. Men heeft ons gevraagd om tegen de ze actie in ons blad van leer te trekken. Niets zou ons gemakkelijker zijn, dan in deze kwestie een gemakkelijk en overweldigend succes te bereiken, om dat de onjuistheid van het standpunt der tegenstanders met handen en voe ten te voelen is. Wij zullen ons echter niet laten ver leiden een perscampagne te beginnen voorloopig. Wij doen dat niet, omdat zulk een Rhenmatiet en| Spierpyn spoedige vcrlicming van ue pijnen en wciüra genezen üuui Sauupirin- iaDlelten utj. Koker 'io ci. gij apoinckcis en ÜlOgIStCll. schrijverij in strijd zou zijn met de ver- uraagzaamneia, uie wij itgenover alien in acnt moeien nemen en ook zullen ne men. ZiUiK. een sciirijvenj zou slechts tot gevoig hennen aai ae gemoederen in opwinumg nomen en hoewel de agi- taiors in ueze zieiceniiuiSK.westie uie- zenue verüraagzaainheiu niet len op zichte van ae is.atnoueis.en toepassen, zunen wij ons toch met van geiijne wa penen heuienen. ndueen nenouuen wij ons voor te zijner tijü ae onj uistheaen, aoor de tegenstan- uers van het raausnesluit geueoiteerd, zaneiijis. recht te zetten. Dat neemt met weg, dat wij onzen lezers niet willen onthouden het oor- aeel van een niei-üaihoiieK. daghiad over de actie, uie tegen het jongste raaosnesiuit worat gevoerd, unze le zers zuilen daaruit zien, hoe on gemotiveerd, ook naar de meening van niet-is.athoiieis.en, uat verzet is. liet oordeel van een niet-natholiek daghiad heelt in dit geval zeker zoo veel waarde als het oordeel van een katholieke redactie. Haarlems Dagblad bevatte deze week het volgende artikel: „Nu enkele personen buiten en uit den Raad (van Velsen) gemeend heb ben een oproeping te moeten doen aan de burgerij, naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad in zake de ziekenhuiskwestie, een oproep ge richt aan de tegenstanders van dit be sluit, komt het ons gewenscht voor, het volgende onder d© aandacht te bren gen. Een der groote grieven blijkt het feit te zijn, dat er zoo weinig tijd is ge weest tusschen het oogenblik, waarop de stukken zijn publiek gemaakt, en dat waarop de Raad een besluit moest nemen. De voornaamste reden hiervoor is hierin gelegen, dat het Rijk aandrong op spoed, met het oog op het van de hand doen der Tuchtschool. Het gevaar bestond ,dat wanneer niet spoedig een besluit genomen werd, de H. B. S. in de Tuchtschool zou blijven en de gemeente geen nieuw gebouw kreeg. De ziekenhuiskwestie is er niet eene van vandaag of gisteren. Reeds in Fe bruari '22 had de Maria-stichting een aanbod gedaan en de raad, waarvan de meerderheid links was, stond daar gunstig tegenovei*. Er is toen van de zijde der bevolking geen bezwaar ge maakt. Van de zijde der Maria-Sticli- ting is datzelfde jaar medegedeeld, dat zij, met het oog op de ongunstige tijds omstandigheden, niet tot exploitatie van een ziekenhuis in Velsen kon overgaan. Toen dit in den Raad werd medegedeeld, hoorde men van de zijde van welke de zaak nu het hefstigt be streden wordt, de opmerking: „laat de Stichting dan hooger subsidie vra gen." Er wordt thans door enkelen aange drongen op een Gemeentelijk Zieken huis. Maar 't behoeft stellig geen nader betoog, dat dit de gemeente op enorme kosten zou komen te staan, waardoor de belasting niet weinig zou moeten worden verhoogd. Het contract dat thans met de Ma riastichting zal worden gesloten is voor de gemeente voordeelig, gezien de groote kosten die de verpleging en het vervoer der zieken naar Haarlem thans met zich meebrengt. En daarom is het zoo misleidend, als men in som mige bladen enkel meedeelt, dat aan de Mariastichting een half millioen subsidie zal worden gegeven, zonder dat men er bijvoegt, dat deze som loopt over vijftig jaren. Trouwens, de moge lijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat deze vijftig worden veranderd in veertig. Het groote bezwaar bij de te genstanders is hetzij men er rond voor uitkomt, dan wel uitvluchten zoekt dat er een Roomsch zieken huis komt. Dit bezwaar komt ons onjuist voor. Immers blijft de artsenkeuze vrij; de predikanten van alle richtingen, de geestelijken der Oud-Bisschoppelijke Clerezy, de Rabbijn hebben allen gelij kelijk vrijen toegang tot de zieken naar geloof of richting en in de Stichting wordt voor hen alles is gereedheid ge bracht, zooals zij het wenschen. De le den van het college van Burgemeester en Wethouders, de gemeentelijke ge neeskundige en aangewezen ambtena ren der gemeente hebben steeds toe gang. Controle genoeg dus. Hoe wij de zaak ook bekijken, wij meenetn dat het belang der zieken en van de gemeente Velsen door het ge nomen besluit is gebaat, maar stellig had dit besluit geen reden mogen zijn, om burgers zoo tegen elkaar in het harnas te jagen, als thans geschiedt. Men zegt nu wel, dat de verpleging van Velsen's zieken in Haarlem beter dan vroeger mogelijk is, omdat zij per ziekenauto naar de stad gebracht kun nen worden; maar wie den toestand van den Rijksstraatweg kent, weet maar al te goed, dat een half uur over deze ongelijke straten rijden voor zie ken nadeelig, in elk geval hoogst on aangenaam moet zijn. Een andere grief is de voorwaarde, door de Mariastichting gesteld, dat in de eerste 10 jaar geen gemeente-zieken huis zal worden gesticht. Maar een dergelijke bepaling komt toch bij elke concessie voor: zelfs is een bepaling van 10 jaar zeer kort. Bovendien is er in tien jaar zeker geen kans op een ge meentelijk ziekenhuis, dat, zooals wij hierboven zeiden, groote sommen ver gen zou. De voorstemmers in den Raad zijn eensgezind en niet voornemens, tegen de actie, die thans wordt opgezet, in te gaan. Wij herinneren er aan, dat de meerderheid in den Raad voor het voorstel was 12 tegen 9. Ons wordt nog medegedeeld, dat drie predikanten in de gemeente de op roeping tot de protestvergadering niet onderteekend hebben. Aan den burgemeester is in deze zaak partijdigheid verweten. Naar het ons voorkomt ten onrechte. De burge meester heeft in 1920 betreurd, dat het plan van de Mariastichting toen niet kon doorgaan; hij is, nu zij er mee teruggekomen is, voorstander geble ven. v Ten slotte wenschen wij een eenvou dige opmerking te maken, die wellicht e» toe kan bijdragen de partijen te ver zoenen. En wel deze: dat het voornaam ste in deze geheele aangelegenheid is, dat Velsen 'n eigen ziekenverpleging krijgt en eene die goed is. Over dat laatste bestaat geen verschil van mee ning. Ieder is het er over eens, dat de verpleging van zieken door de Maria stichting aan de hoogste eischen vol doet." Donderdagmorgen ongeveer half 10, dus de scholen waren gelukkig reeds aan, geraakten twee paarden met een disselwagen op den Wijker- weg op hol. De "voerman, de heer Brandjes, sprong er bij café Bloem- oord af en de paarden holden door naar de pont, waar de boom gesloten was. Een der paarden sprong er over, het andere bleef er voor staan. Noch van den afsluitboom, noch van den wagen was iets gebroken, alleen de strengen waren stuk, zoodat dit onge luk wel buitengewoon goed afliep. De uitkeering aan gedemobiliseerden. De commissie uit de Tweede Kamer in wier handen zijn gesteld de „inlich tingen op het adres van burgemeester en wethouders van Velsen, betreffende het gedeeltelijk ten laste brengen der gemeenten van de kosten wegens uit- keeringen aan gedemobiliseerden", is blijkens haar verslag van meening, dat terecht door den minister van Oorlog is opgemerkt, dat geen gemeente door wet of hooger gezag verplicht was de uitkeeringen wegens demobilisatie te doen, doch dat zij bij het aanvaarden der regeling tevens aanvaardde het subsidiestelsel van het Kon. Nat. Steuncomité. Het is ook verklaarbaar, zegt de commissie, dat dit comité als regel stelde dat het niet het volle uitge keerde bedrag bij wijze van subsidie zou geven, omdat anders allicht mis bruiken zouden zijn ingeslopen. De commissie acht dan ook geen termen aanwezig om aan het verzoek van adressanten te voldoen. Jubileum. De heer J. Rozemeyer vierde Woens dag zijn 40-jarige dienstvervulling hu de Ver. Kon. Papierfabrieken der fir ma Van Gelder Zonen. Des morgens werd hij op het kan toor ontvangen en toegesproken door den directeur, den heer J. A. H. Krui mel, die hem een geschenk onder cou vert en een diploma der Ned. Mij voor Nijverheid aanbood. Hartelijke woor den werden gesproken door de procu ratiehouders, de heeren Van 't Kaar en De Wolf en door den bedrijfschef, den heer J. Pot. Door het personeel werd ook een geschenk aangeboden. Des avonds bracht de Harmonie-ka pel der papierfabriek den jubilaris een serenade. Door ©enige jongens, bewoners van het woonwagenkamp zijn, uit de fabriek van Olie en Gonnerman ver schillende dingen, als steenkolen, bon boekjes enz., ontvreemd. Tegen de jeugdige daders is procesverbaal op gemaakt. Gevonden voorwerpen. Een kinderhandschoen, een bruin- lederen koffer met damesonderklee- ding en diversen, een bos sleutels, een kinderhandschoen, een huissleutel, een tabakspijp, een zilveren beursje, een portemonnaie met inhoud, een zilveren horloge met ketting, een grij ze mantelceintuur, een gekruld kinder bontje. Kraamverzorging. Door het bestuur van het Witte Kruis en de Commissie voor de Kraamverzorging is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot kraamverzorgster Mej. R. Lavoo te IJ muiden. Mede op de voordracht stond Mej. A. v. d. Valk te IJmuiden. In de Commissie voor de Kraamverzor ging is benoemd Mevr. Dijkstra, Tromp straat 84, Velseroord. Nu deze nieuwe tak van arbeid door het Witte Kruis kan worden aangevangen, hoopt het bestuur dat de meerdere zorgen, die het hiermede op zich neemt, zal worden beloond door de toetreding van vele nieuwe leden. De gemeenteontvanger. Onze gemeenteontvanger, de heer L. Natte, zal tegen het najaar wegens gezondheids redenen eervol ontslag vragen uit zijn ambt, dat hij sinds 1892 heeft vervuld. Gevonden voorwerpen. Gevonden onder de spoorwegtunnels een lap handdoekengoed. Te bevragen bij den veldwachter alhier. Een Landbouwerszoon uit Velsen, die terecht stond wegens het stellen van klem men, zeide dat hij van de konijnen veel hinder had. „Moet ik dan mijn boel laten opeten aldus bekl. Bekl. had zich ook te verantwoorden wegens het loopen op verboden grond. Hem werd wegens het eerste feit f 20 of 20 dagen en wegens het tweede f 10 of 10 dagen opgelegd. 273 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Vereeniglng: Rusthuizen voor Kinderen en Volwassenen. Kinderen-Rusthuis Juliana Dieren. In het Kinder-Rusthuis Juliana te Dieren is per 23 Februari j.l. wederom een transport Nederlandsche kinderen uit het Roergeb ed aangekomtn, benevens een aantal uit ons eigen land. De kinderen zijn zoo goed als zonder ondergoed. Onze voorraad i uitgeput. Vooral jongens- kleeren ondergoed, kousen en schoenen, leeftijd 7-15 jaar, komen wij te kort. Nu de winter zoo lang aanhoudt, zouden wij hen zoo gaarne van warm ondergoed voorzien. Ook onze geldmiddelen vragen dringend hulp. Wordt lid van onze vereeniging van f 2.50 per jaar of steunt ons met een bedrag in eens. Kleeren enz. of goederen in natura ver zoeken wij te zenden naar ons kinder- Rusthuis Juliana Dieren. Geldzendingen gelieve U te richten aan het Secretariaat, Rijkswijkscheweg 476, 's- Gravenhage. Geachte Redactie! Verzoeke onderstaande regelen in uw blad te doen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Terwijl ik Donderdagavond huiswaarts keerde, was ik ooggetuige van een tot nog toe, klein ongelukje. Een late fietsrijder, kwam in botsing en wel met eenige palen met pendraad in de Mahustraat, Deze palen en draad dienen om het erf van den heer Braam af te sluiten. Doch de fietsrijder, mislijd door de duisternis, was van ge dachte dat hij de Mahustraat kon uitrijden tot aan den Rijksstraatweg, maar kwam tot bovengenoemd resultaat. Zou het niet wen- schelijk zijn om grootere ongelukken te voorkomen, dat men de Mahustraat door trekt tot aan den Rijksstraatweg? Dit zou mijns inziens een groote verbetering zijn van de wegen. Henk Blok, Jac. van Heemskerkstraat IJmuiden. SPORT. ATHLETIEK. De Noord-Hollandsche Athletiek-Bond, organiseert in samenwerking met de Turn- vereeniging „IJmuiden" Veldloopen, van 10, 5 en 37a K.M., op 30 Maart a.s., 3'/a K.M. alleen voor nieuwelingen. De wedstrijden beginnen te 2 uur n.m. Start, Finish en Parcours worden nader bekend gemaakt. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij W. A. Sparreboom, Amstelstraat 6, IJmuiden. Laatste dag van inschrijving 20 Maart a.s. VOETBAL. Overzicht. Het is onder vrijwel dezelfde om standigheden, dat Stormvogels mor gen in Rotterdam Excelsior ontmoet, als het vorige seizoen het geval was. Ook toen had Stormvogels kampioens neigingen en ook toen kon Excelsior tot de gevaarlijkste tegenstanders ge rekend worden. Toch valt er ook een verschil aan te wijzen en wel dit, dat Excelsior tóen tot de medegegadigden voor het kampioenschap kon gere kend worden, wat thans niet het ge val is. In dien wedstrijd, welke met 31 verloren werd, moest ook Koster van zijn backplaats gehaald worden en, als was het gisteren pas geschied, wat herinneren wij ons nog levendig op hoe een fraaie wijze hij voor Stormvo gels' tegenpunt zorgde; maar ook staat het ons nog duidelijk voor den geest, welk een ongelukkige wedstrijd Reuzenaar speelde. Sinds dien hebben wij Excelsior reeds weer op IJmuiden gehad en heeft Stormvogels we zouden haast zeggen natuurlijk gewonnen. Want gedurende de twee seizoenen, waarin Stormvogels en Excelsior elkaar in de Overgangsklasse hebben bekampt, be- teekende de wedstrijd in IJmuiden een Stormvogels-overwinning en die in Rotterdam een Excelsior-zege. De wedstrijd in IJmuiden is dezen keer vrijwel een teleurstelling ge weest. Stormvogels was stukken ster ker, zoo zelfs, dat Excelsior zich groo- tendeels op verdedigen moest toeleg gen. De wedstrijd dreigde in een draw te eindigen, totdat Sint kort voor het einde v. d. Bergen passeerde. Aan het Toepad heeft Excelsior tot dusver slechts één wedstrijd verloren, nl. op 3 Februari tegen O. D. S. Wat de Dortenaren gedaan hebben kan Storm vogels ook. Vooral nu de trainings- lessen van Mr. Magner hun invloed doen gelden getuige de wedstrijd tegen Blauw-Wit kan de overwin ning zeker behaald worden. Dat vlug ge, open spel zal ook den Rotterdam mers te machtig zijn. Stormvogels zal dezen keer weer ge heel volledig zijn. Bakker is weer her steld en zal, naar wij hopen, zijn oude plaats weer met succes innemen. Het elftal ziet er dus als volgt uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkoff Sr., Visser, Sint, Oldenburg. Sparta speelt in Dordt tegen O. D. S. Waar voor de O. D. S.'ers nog de mo gelijkheid tot ontkomen aan de onder ste plaats bestaat, zullen zij zich zeker tot het uiterste inspannen. En onder dergelijke omstandigheden weet men nooit, hoe een koe een haas vangt. V. S. V. ontvangt thuis T. O. G. Nu de Velseroorders getoond hebben zon der eenige hunner beste krachten tot groote dingen in staat te zijn, lijdt het o.i. geen twijfel, of ook tegen T. O. G. wordt gewonnen. Stormvogels II bezoekt S. D. W. II Ook voor de reserves verwachten wij een overwinning. Waterstand IJmnideik Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 9 5.28 5.42 1.07 1.28 10 6.01 6.16 1.37 1.58 11 6.34 6.52 2.06 2.26 12 7.11 7.33 2.34 2.58 13 7.53 8.23 3.16 3.38 14 8.48 9.30 3.58 4.33 15 10.08 10.58 5.03 5.50 Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Febr. in Nederland uitgesproken 83 faillissemen ten tegen 55 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Febr. 1924 774 faillissementen tegenover 682 over hetzelfde tijdperk van het vorigs jaar.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2