Umuider Courart iferdag 8 Maart 1924. 2e blad PREDIKBEURTEN yOOB ZONDAG A,S, IJMUIDEN, NED. HERT. KERK. I uurDs. Erdman. uurDs. Erdman, Bediening van den H. Doop. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doepsgex. Gam. Afd. Prot. Band. 0.3O uurDs. Bakeis van Amsterdam. GEREF. KERK. 0 uurDs. Jansen. j uurDezelfde. ~CHR. GEREF. KERK. uurDs. Croes. 5 uurDezelfde. LEGER DES HE1LS. (ondag 7 uur v.m. Bidstond 10 Heiligingsmeeting 3 n. m. Verblijdings 8 Verlossings linsdag 8 uur n.m. Soldaten foensdag 8 Verlossings )onderdag8 Heiligings Zondag, Leider: Adjudant de jong. EVANGELISATIE BOOGEBERG ondag v.m. 10 uur: Zondagschool, ondag 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga. insdagavond 8 uur: Bijbelbespreking, [oensdag 's avonds 7.30 uur Jongedochters vereeniging. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 1 uurDs. Kroese. i uurDezelfde. GEREF. KERK. uurDs. Wissink. i uurDezelfde. VELSEN, NED. HERV. KERK. i uurDs. J. Ph. Eggink van Delfshaven. Doopsbediening. f WIJKEROOG. GEREF. KERK. I uurDs. Boerkoel. i uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. I uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. I uurDr. J. Brinkman van Haarlem. EVANGELISATIE. I uurDs. van Oostrom Soede, te IJmuiden. )0 uurDs. Warmers, viool-predikant, te Den Helder. OFFICIEEL. AANMELDING nieuwe leerlingen o.l. Scholen. Burgemeester en wethouders der ge- eente Velsen brengen ter openbare pnis, dat de inschrijving van nieu- t leerlingen voor de openbare scho- B, C, D, E, F, G, en H, in die ge- eente moet geschieden vóór 25 Maart I. onder overlegging van een geboor- Oewijs of trouwboekje en opgave in woonplaats, straat en huisnum- er. De leerlingen moeten op 1 April 124 den leeftijd van 51/, jaar hebben :reikt. De inschrijving geschiedt aan de na noemen scholen: School C, hoofd de heer J. Atema kinderen, wonende benoorden en ■resten de lijn, welke loopt van de aiaalstraat bij de Roomsch-Katho- )ke Kerk, het Koningsplein, Presi- KK' Krugerstraat, Keizer Wilhelm- 1 .t, Wilhelminakade, overweg van f spoor, weg naar de zuidzijde der Ischershavenj, alle kinderen uit de zer Wilhelmstraat en van de Wil- minakade tot aan den brug over spoor, alle kinderen welke wonen iiden en bewesten de Visschersha- benevens die aan de overzijde van Ndordzeekanaal en de sluizen, hooi B, hoofd de heer C. Klap, leerlingen uit het overige deel IJmuiden. hooi H, hoofd de heer G. ten Na- voor kinderen, wonende in de en D en E, ten zuiden van het -dzeekanaal en ten westen van den sialweg (oostzijde) benevens de erstraat, den Engelmundusweg en ft Velserduinerbuurtweg tot den llemsbeekweg. >chool D, hoofd de heer J. W. van feterom, voor kinderen uit het ove- je deel der wijken D en E. School E te Velsen, hoofd de heer E. Zoest, voor kinderen uit Velsen. School F te Santpoort, hoofd de C. G. Dekker, voor kinderen uit atpoort. School G te Wijkeroog, hoofd de heer J. Kleefstra, voor kinderen uit Wijkeroog. De aangifte kan geschieden eiken dag na afloop van den schooltijd aan het schoolgebouw en wat betreft de aanmelding bij de hoofden der scholen D, E, F en G ook bij h*en aan huis. Met afwijking van de hiervoren voor de inschrijving van leerlingen aange geven wijkverdeeling zal de toewijzing, zoonoodig, kunnen geschieden aan een andere school dan die waaraan de in schrijving plaats heeft. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KEURING voor den DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1925, dezer gemeente zitting zal houden te Velseroord, in de Nijver heidsavondschool voor Ambachtslie den aan den Zeeweg op Maandag, 17 Maart 1924, des voormiddags te 91/2 uur, en des namiddags te l1/- uur, en voorts op 18, 19, 26, 27, 28 en 31 Maart 1924, telkens te 91f2 uur v.m. en te l1/, uur n.m. De tijdelijk ongeschikten der lich tingen 1923 en 1924 zullen worden ge keurd op 17 Maart 1924 des v.m. te 91/o uur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openba re kennis dat het verzoek van J. G. W. van der Pol Jr., te Schoten, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2377, gelegen aan den Bloemendaalsche straatweg een timmermanswerkplaats te mogen op richten, door hen is toegestaan. Velsen, den 4 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VISSCHERIJ. Visscherij werkzaamheden. De N. Vlaard. Courant schrijft: In de berichtgeving uit IJmuiden in ons vorig nummer is een correspon dentie opgenomen, gevoerd. tusschen het bestuur der Reedersvereeniging te Vlaardingen en de afdeeling IJmuiden van Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders over het lossen der te IJmuiden aan de markt komen de Vlaardingsche stoombeugers. Deze kwestie is de laatste jaren door de vakbonden telkens aan de orde ge steld. Langzamerhand heeft zich in de visscherijplaatsen een categorie van werklieden gevormd voor het laden en lossen der vischschepen, een werk zaamheid, welke steeds door de be manningen der schepen zelf verricht is. Keer op keer nu wordt er op aange drongen. dat dit werk aan die nieuwe categorie zal worden opgedragen. Van de zijde der Vlaardingsche reeders al thans bestaat niet de minste geneigd heid hieraan tegemoet te komen; ge oordeeld toch wordt dat ook het lossen en laden zeer bepaald tot de taak der bemanning behoort, welke het altijd gedaan heeft, en waaraan het ook hef beste toevertrouwd is. Reeds meermalen is gedreigd, dat de schepen hiervan moeilijkheden zullen ondervinden, maar dit heeft de ree ders niet van hun meening kunnen af brengen: in een gepeperd manifest, on langs door een der vakbonden te IJmuiden verspreid, ontbrak het ook weer niet aan dreigementen en verwij ten, terwijl de zakelijke inhoud hieron neerkwam, dat de vischlossers niel genoeg werk hebben, en dus een deel van het werk der zeelieden behoorden te verkrijgen. Deze redeneering nu, hoe populair ze tegenwoordig op menig gebied ook moge zijn, is onzuiver en kan onmoge lijk worden geaccepteerd. Het visscherijbedrijf wordt niet uit geoefend als werkverschaffing, doch als onderneming teneinde, winst te be halen; het bedrijf rust op zakelijken, niet op philanthropischen grondslag. Dit sluit in dat de uitoefening er van zoo eenvoudig en weinig kostbaar mo gelijk moet geschieden, en dat ook alle uitgaven niet hooger mogen worden opgevoerd, dan volstrekt onvermijde lijk is. Nu is de zeevisscherij bovendien een bedrijf, dat gemiddeld, in tijden van normalen voorspoed, slechts een zeer matig rendement oplevert; in de aller laatste jaren is zelfs daarvan geen sprake geweest, zijn integendeel zware verliezen geleden, zoodat meer dan ooit tegenwoordig de grootste zuinig heid geboden is. Aan een afzonderlijke categorie van lossers en laders van schepen bestaat volstrekt geen behoefte. In IJmuiden heeft men in de enkele jaren van groo- ten voorspoed toegelaten dat de be manning op dit punt van haar natuur lijke taak ontlast werd, en er een groep van werklieden gevormd werd, welke met het eigenlijke visscherijbe drijf niets uitstaande heeft, doch er niettemin een bestaan in vindt of al thans tracht te vinden. Ook in het haringbedrijf te Vlaardin gen heeft het enkele jaren geleden niet aan pogingen ontbroken, om deze ge woonte ingang te doen vinden, maar die pogingen zijn toch op den duur mislukt. Zonder tegenspraak mag worden be weerd, dat de visscherij heusch geen bedrijf is, dat in staat moet worden ge acht nog aan een nieuwe, en niet wei nig talrijke groep werklieden arbeid en brood te verschaffen. Het blijkt reeds uitermate moeilijk om aan zeelieden, vakkundig walper- soneel en boetsters voldoende loon toe te kennen, en het is heel eenvoudig in te zien, dat deze onmisbare arbeiders niet nog een groep nieuwe werkkrach ten naast zich kunnen krijgen. De ex ploitatie-mogelijkheid van het bedrijf zou dan geheel ophouden, en niet dan ten koste van het bestaande personeel zou een nieuwe groep kunnen worden ingeschakeld. Bovendien kan men er over eens zijn, dat de lossing en lading der sche pen het best aan de bemanning zelf kan worden opgedragen, die het best met. alle eischen op de hoogte is en het ook met de meeste zorg zal kunnen doen. Wanneer te IJmuiden of elders aan de visschershavcn groepen werklieden rondlopoen zonder voldoenden arbeid om een bestaan te kunnen vinden, dan bewijst dit alleen, -dat er een te-veel aan werkkrachten bestaat, die zich dus moeite zullen hebben te geven in andere bedrijven werk te vinden. Bui ten de schepen heeft de visscherij hen niet noodig, en kan dit bedrijf hen ook geen bestaan waarborgen. En indien te IJmuiden uitvoering zou worden gegeven aan het dreigement om de lossing der beugschepen daar te bemoeilijken of geheel onmogelijk te maken, als de bemanning ermee door zouden gaan, dan zal dit alleen tot gevolg kunnen hebben, dat de Vlaardingsche stoombeugers er van daan blijven, en óf in Vlaardingen of in Engeland hun vangsten gaan aan brengen. Er zijn nu eenmaal economische mo gelijkheden, welke geen enkele be drijfsvoering op straffe van ondergang uit het oog kan verliezen, en de erva ring van de bedrijfsresultaten der laatste jaren is van dien aard geweest, dat de Vlaardingsche reeders zonder twijfel binnen het raam dier mogelijk heden zullen blijven. Het algemeen visscherijbelang is hier ten slotte ook het best mee ge diend; zelfs de z.g. vischlossers zouden er geen voordeel van hebben, als de reederijen het moesten opgeven. De scherpe strijd, waarop in de cor respondentie uit IJmuiden wordt be doeld. kan dus alleen gevoerd worden om het al of niet voortbestaan van de visscherij als zoodanig, en het is niet +e verwachten, dat dit. voortbestaan in de waagschaal zou worden gesteld ten behoeve van het in stand houden van een groep losse arbeiders, die óf over bodig óf te talrijk Is in de vïsscherij- haven IJmuiden. De visscherij heeft slechts behoefte aan werkkrachten, die voor de uitoe fening van het bedrijf onmisbaar zijn. niet aan zulke die zich op een zeker oogenblik opwerpen als afzonderlijke categorie en zich als zoodanig gelieven organiseeren. Dat mag in tijden van grooten voor- spoed eens een. poosje gelukken en voed gaan, zoodra de omstandigheden veranderen blijkt, de overbodigheid, en de onmogelijkheid om kunstmatig in stand te houden wat niet als eisch van de praktijk is gevormd. Gedurende de week van 28 Febr. t. m. 5 Maart 1924 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 76 Hollandsche- en 1 Duitsche stoom trawler, 37 Zeil- en 2 Motorloggers, 7 Stoombeugers, 1 Sloep, 3 Engelsche drifters, 1 Engelsche kotter en 52 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 884 tot f 5101.Duitsche stoomtrawlers van f tot f 3130.Zeilloggers van f 125.ot f 2206.Motorloggers van f 517.tot. f 920.Stoombeugers van f 793.tot f 2574.Sloepen van f tot f 871.Engelsche drifters van f 1250tot f 1895.Engelsche kotter van f tot f 561.terwijl de Kustvisschers toaal f 1522.be- somden. De aanvoer bestond uit 597510 K.G. trawlvisch, 17750 K.G. beugvisch en 857 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 251489.10. Een zenuwxfittend middel dat aan Uw zenuwachiigen toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloosheid doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apothekers en drogisten. De aan de reederij Holster alhier behoorende stoomschoener „Cornelia Henderika" IJM. 416, van Amsterdam op reis naar Malmö in Zweden, is wegens zwaren ijsgang te Helsingborg binnengeloopen en zal daar de lading veekoeken lossen. De visscherijschool te Hoorn is wegens gebrek aan belangstelling op geheven. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De Ziekenhuis-kwestie. Mijnheer de Redacteur! Gezien de agitatie, in onze gemeente, tegen het besluit der Raad onzer ge meente, om gedurende 50 jaar, jaar- lijksch tien duizend gulden subsidie te verleenen, aan de Maria-stichting te Haarlem, voor een te stichten zie kenhuis, in de voormalige Tuchtschool te Velseroord, van welker agitatie wel een der reden is, dat dit besluit zoo plotseling genomen is, en daardoor de ingezetenen van een en ander onkun dig zijn gebleven. Dit. is tot op zekere hoogte waar, doch men moet wel in aanmerking ne men, dat, gezien wat er voorgevallen was, bij de vorige behandeling der aanvrage om subsidie door de Maria- stichting, 4 jaar geleden, welker aan vragen toen ruim 2 jaar sleepende was gehouden, eer door den Raad een be sluit genomen werd op dien aanvrage, het toch wel te billijken was, dat thans spoediger een beslissing genomen werd. Voorts dat het rijk, om tot de bouw van een nieuwe Rijks Hoogere Burger school op het Hanenland bij station Velsen, te kunnen overgaan, de thans gebruikte Tuchtschool voor deze school, wenschte van de hand te doen, daar zij anders de Tuchtschool voor Rijks Hoogere Burgerschool verders zou inrichten en er van de bouw van een nieuwe Rijks Hoogere Burger school op het Hanenland niets komt en vanwege het Rijk aangedrongen werd, om een beslissing te nemen, wat de ge meenteraad nu wel wenschte. Verders dat het voor onze gemeente boven de financiëele draagkracht gaat, om in de eerste jaren zelf een zieken huis te stichten, wijl dit bij nieuw bouw op 't oogenblik per bed minstens vijf duizend gulden aan de stichtings- kosten kost, dus voor 120 bedden, een bedrag aan de gemeente zou kosten van zes honderd duizend gulden; en als de gemeente zelf de Tuchtschool voor dit doel zou aankoopen, toch al tijd met aankoop en verbouwingskos- ten minstens nog vier honderd duizend gulden zou gemoeid zijn. Voeg hierbij de exploitatiekosten per dag, die begroot kan worden op 7 gulden per bed en per dag, gezien 'de kosten in de gemeentelijke ziekenhui zen in Amsterdam, waar ongeveer de helft van terugkomst van verpleeg- gelden, dan zou ons zulk een gemeen telijk ziekenhuis jaarlijksch onze ge meente komen te staan op een uit gaaf aan rente en exploitatiekosten van: De helft der exploitatiekos ten f 153.300 Rente 51/* van f 400.000 22.000 Totaal f 175.300 Zegge honderd vijf en zeventig dui zend drie honderd gulden per jaar, hierbij is de aflossing van de geleende gelden voor aankoop en verbouw niet inbegrepen. Wanneer men een en ander dit over denkt, dan komt het besluit der Raad onzer gemeente in een geheel ander licht te staan, en behoeven wij het be stuur der Maria-stichting niet te be nijden, die zeer zeker zich een groot aantal jaren in de zorgen steekt, geld zorgen namelijk, clie onze gemeente zich in de eerste jaren niet kan ge troosten, en het percentage onzer ge meentelijke inkomstenbelasting be denkelijk zou doen rijzen, als onze ge meente zelf er toe zou overgaan tot stichting van een gemeentelijk zieken huis. Als de ingezetenen onzer gemeente, van een en ander beter op de hoogte waren, dan geloof ik, zou er thans niet zoo'n agitatie zijn, tegen het besluit van den Raad onzer gemeente, om aan de Maiia-stichting gedurende 50 jaar een subsidie te verleenen van f 10.000 per jaar, en de ziekenhuis-kwestie voor minstens vijftien jaar is opge lost, een kwestie zoo urgent voor onze gemeente, om die voorloopig al than op te lossen. U, Mijnheer de Redacteur danken voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw abonné L. GEMENGD NIEUWS. Lijkverbranding. De Standaard driestart: Wij vinden het uitnemend, dat ook thans weer bij de behandeling van d i Justitie begrooting de crematie te- sprake is gebracht. En bij schriftelijk discussie èn door Dr. Schreurer bij het mondeling debat is de vraag ge steld, of het behoorlijk kan geacht, da' de Regeering zich laat vertegenwoor digen bij een crematie, die toch een daad is in strijd met de wet. In strijd met de wet, boewei niet srafbaar, n.- de uispraak van den Hoogen Raad zoo constateerde het ook Ministe Heemskerk en hij noemde de vraag die gesteld werd, zelfs kinderlijk on haar eenvoud. Het is ook zoo, maa daarom trof het te meer, dat er van di gewraakte vertegenwoordiging eei en andermaal sprake was. Zij za thans wel niet meer voorvallen. Door den heer' Schreurer werd nog gewezen op de noodzakelijkheid eenei regeling, zij het vooreerst ook van tij del ijken aard, door een verbod. Wij verstaan het dat de Minister zich hier excuseerde. De vraag of de wet. of de lijkverbranding alsnog aan de orde gesteld zal worden en of er iets an ders nog is te doen, is inderdaad een kwestie van algemeen Regeëringsbe- leid en zij is dan ook door den heer Rutgers bij het algemeen debat over Hoofdstuk I genoemd onder de din gen, die zeer tot ons leedwezen, tenge volge van den financiëelen toestand op den achtergrond dreigen te geraken. De heer Rutgers wees er op, dat er ton opzichte van de crematie, nog steeds een bedenkelijke lacune in de rechtsre geling bestaat,. Minister Ruys bepaalde zich in ant woord daarop tot de opmerking, dat ook de Regeering het zou betreuren als de door den heer Rutgers genoemde en ook naar het oordeel der .Regeering gewichtige wetsontwerpen moesten blijven liggen. De Minister van Justitie kon derhal ve moeilijk op de kwestie zelve ingaan. Dit neemt echter niet weg. dat onzer zijds de zaak telkens weer genoemd moet worden. En gepleit voor een on- lossing naar den eisch van Christelijk beginsel. In de jaarlijksche vergadering der Nieuwe Israël. Begrafenisvereeniging te Amsterdam verklaarde een der le den, dat hij veel gevoelde voor lijkver branding. De voorzitter verklaarde hierop, dat. leden, die de crematie op zich laten toepassen, alle rechten ver liezen en alle door hen betaalde gelden ten bate der vereeniging komen. De Commissie van Beroep in N.-H. De afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Ned. Ambtenaarsbond beeft aan Ged. Staten van Noord-Holland een schrijven gericht meldend dat bet. nis een leemte wordt gevoeld dat geen mededeelingen worden gegeven ove:- de verrichtingen van de Permanente Commissie van Beroep in Noord-H. Daar waar deze commissie mede door het personeel in dienst, der Pro vincie wordt, gekozen, meent het bondsbestuur, dat hieraan ontleend mag worden, kennis te nemen van de verrichtingen der Commissie, waarbij zij opgemerkt, dat de Commissie van Beroep voor het Staatsbedriif der nos- terijen. ieder jaar een volledig verslag der behandelende gevallen geeft. Het bestuur richt tot Ged. Staten het verzoek kennis te willen geven, hetzij rechtstreeks of door middel van het hoofdbestuur van de verrichtingen der Commissie en te willen besluiten in den vervolge jaarlijks een verslag hier omtrent te willen doen uitbrengen. De Prov. Noord-Holl. Bond van Afd. der Geref. Vereen, voor Drankbe- str. houdt zijn derde jaarvergadering a.s. Zaterdagmiddag in de Geref. Kerk te Zaandam. Aan de beurt, van aftreding ziin naar De Stand, meldt, de bestuursleden, de beeren B. de Vries, van Haarlem en J. Feit.sma, van TJmuiden. Ook in de va cature van voorzitter moet voorzien worden. Van de aan de orde komende voor spellen vermelden we. dat, vn.n Amster dam. om samenwerking te zoeken met, bet Distri ets verb and Noord-TToTInnd der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 5 Maart: St. Nazaire, st., van St. Nazaire, ijzer erts, Hoogovenbedrijf. Vertrokken 6 Maart: Tabarka, st., Rotterdam, ledig.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5