PLAATSELIJK WIEPWB. IJMUIDEN. De Ziekenhuiskwestie. Het comité van actie inzake de Zie kenhuiskwestie had gisteravond een groote protcstvergadering belegd in den schouwburg Thalia, welke stamp vol was. De voorzitter van het comité, Ds. W. Luikinga, zeide dat personen uit ver schillende partijen hier als burgers bij een zijn, omdat wij meenen dat ons on recht is aangedaan. Wij voelden ons, alsof wij een klap in 't gezicht hebben gekregen. Toen tijdens de vredesonderhande lingen in den aanvang der 19e eeuw werd gevraagd hoe men dit zou doen, zeide de abt de Polignac: Wij doen dit zonder u, voor u en over u. Zoo deed ook onze raad inzake do Ziekenhuis kwestie. Nu is het zoo dat de raad vrij is in zijne beslissing, maar wij mogen verwachten dat de raadsleden zuilen handelen naar den geest der bevolking. Spr. brengt hulde aan de raadsleden, die niet hebben medegewerkt aan de totstandkoming van het Roomsche ziekenhuis. Ds. Luikinga zegt dat het ons niet onverschillig is hoe wij, niet-katholie- ken, worden verpleegd, als wij ziek zijn. Spr. meent te mogen betwijfelen of dit R.K. ziekenhuis een le klasse verpleging zal zijn. Ook is het ons niet onverschillig waar wij worden gelegd en dat is liefst niet in een roomsche omgeving. Spr. wijst er op dat de roomschen niet anders willen en citeert een arti kel van Dr. Bronkhorst in een R.K. tijdschrift waarin deze er op wijst dat het zeer ongewenscht is dat R. Katho lieken in algemeene ziekenhuizen ver pleegd worden. Zoo ook wenschen wij 't liefst in een ziekenhuis verpleegd te worden naar onzen geest. En als de raad zulk een spoed achter de zaak zette en een der Ant. Rev. raadsleden zeide dat men de zaak maar gauw moest afmaken, daar anders de papenhaat in onze gemeen te wakker zou worden, zegt spr. dat dit raadslid dan niets afweet van de geestesgesteldheid onzer bevolking, die nog niet vergeten is dat onze voor vaderen de vrijheid hebben gekocht op de brandstapels. Daarom zijn wij hier vereenigd en als men in den raad een stroom van adressen vreesde, dan zul len deze nog wel komen. Want spr. is overtuigd dat een stroom van pro testbetuigingen den raad zal bereiken, (geestdriftig applaus) Daarna krijgt de heer J. E. Sluiters het woord. Deze zegt dat op 8 Januari j.l. voor het eerst de aanvrage der Ma- riastichting door den Burgemeester in den raad is gebracht, in geheime zit ting, waar de strengste geheimhou ding den raad werd opgelegd. Spr. zegt dat de raadsleden zeer verrast op keken en men vroeg of deze belangrij ke zaak niet om advies moest naar de Financiëele Commissie en de zieken huiscommissie. Naar laatstgenoemde commissie is het gegaan, maar deze kon weinig doen. Teneerste door de gebondenheid der geheimhouding, ten tweede omdat de commissie de zaak van breed-standpunt wilde bezien. Zij wilde weten wat Haarlem zou doen. als Schoten bij deze stad zou gevoegd worden. Wij (de heeren Sluiters en Roelse zijn lid der Ziekenhuiscommis sie) wilden ook ons in verbinding stel len met het bestuur van het Diacones- senhuis te Haarlem, wij wilden ook weten of er steun van particulieren zou komen enz. Echter kon de oommis sie alleen onderhandelen met de Ma- riastiohting. Daar de commissie niet op deze wijze gebonden wilde zijn. kwam er geen advies. Maar de zaak had haast en er werd gezegd dat men niet op het advies der Ziekenhuiscom missie kon wachten. In geheime zitting werd oen voorstel van B. en W. behandeld om de voorma lige tuschtschool aan te koopen, waar over de stemmen staakten, 10—10'. Daarover was de Burgemeester boos. Toen kwam dat wat voor ons was als een donderstraal bij helderen hemel. Een paar dagen vóór de openbare ver gadering kwamen B. en W. met het voorstel tot subsidiëering der Maria- stichting. Spr. vroeg zich af hoe dit kon. Want de geheimhouding was den raadsleden opgelegd en de gemeente wet bepaalt dat de raad zelf de ge heimhouding moet opheffen. Dat is onze groote grief, waait er is onparle mentair door B. en W. gehandeld. Want de raadsleden en vooral wij als leden der Ziekenhuis-commissie-te- genstemmers, als wij de geheimhou ding verbroken hadden, was het voor stel nooit aangenomen geweest. Want dan hadden de kiesvereenigingen met hun raadsleden te rade gegaan en mpn had zeker rekening gehouden met de publieke meening. Maar daarom juist was er zoo'n haast en moest het voorstel er doorgejaagd. Want wij konden in een paar dagen niet alles meer mobiel maken en B. en W. wisten uat hun voorstel er nu zou komen, men had de neuzen geteld. spr. zegt met tegen een ït.K. Zieken huis te zijn, zells wil hij ze een subsi- uie gunnen. Maar niet op de wijze zooais het nu ging. Unze gemeente is voor drie-vierden met-Kathoiieh en wij mogen verwachten dat men Helst een algemeen zienenhuis ol een Frote- stautsch ZieKenhuis. Nu zitten we vast aan het R.K. Ziekenhuis en als er straks uitbreiding gomt, zal men wel licht om f buuu oi 1UUUU per jaar meer nomen. Als de Zieztewet- i'alma in welging komt, zal V eisen worden aan gewezen voor een district-zieaenhuis en zal het bestaande daartoe worden aangewezen. Dus zal de Mariastich- ting ook het Rijkssubsidie opsiiKKen. R. en W. schenen dit alles niet te weten maar spr. zegt dat de gemeente secretaris het wel wist, want deze was vroeger secrearis der ZieKenhuiscom- missie. Maai' men wist zooveel met, alleen de roomsche geestelijKheid was goed op de hoogte, spr. was verwon derd te hooren uat alle schrijven over Fater Alexander liepen, waar toch ge correspondeerd werd met de Moeder overste der Mariastichting. Spr. zegt dat de Protestantsche raadsleden met naar den domine loopen, om de zaken te vertellen. Spr. zegt dat ieder moet staan voor zijn beginsel. En daarom verkoopt hij voor een paai- zilverlingen zijn beginsel niet. Spr. ziet als Chr.-Historisch man een perspectief, want hij denkt aan de historie en hij gelooft niet dat de R.K. ons allen in liefde willen omvatten. Spr. zegt dat met alle middelen moet getracht worden dit besluit ongedaan te maken. En ais het niet gaat, moeten wij allen de handen ineenslaan en een algemeen of Protestantsch Ziekenhuis tot stand brengen. Zet dan allen de politiek maai- eens op zij, net als wij in ons comité, zegt spr. En zorgt dat ons ziekenhuis oi' komt. (Geestdriftig applaus). Tweede spreker is de heer W. Pol derman, die het volgende zegt: „Ook ik voel mij verplicht te prote steeren. Tegen zoo'n behandeling door ons Gemeente-Bestuur van het voorstel tot subsidiëering der R.K. Mariastichting moet men in verzet komen. Openlijk en met ordelijke middelen moeten wij trachten de uitvoering van dit besluit te verhinderen. Dit zij ons doel! De niet-katholieke voorstemmers hebben geen uitstel van de openbare be handeling van het voorstel gedoogd! Kennelijk hebben ook zij geheimhou ding, tot in de vergadering waarin het besluit doorgejaagd kon worden, ge wild en geduld. De katholieke voorstemmers hebben niets toe te lichten, doch alleen vóór te stemmen: Nadere toelichting van de niet-ka tholieke vóórstemmers komt te laat, doordat ze achteraf komt. Inderdaad, ik consateer, met de te- gen-stemmende raadsleden zijn ook wij ongehoord politiek misleid en over rompeld. Wij hebben de motiveering van de tegenstemmers gehoord. Of die moti veering naar eer en geweten is, is voor hun verantwoording. Maar ik sta dit maal uit overtuiging aan hun kant. Tegenover ons eensgezind protest valt eene pijnlijker eensgezindheid van den Voorzitter van den Raad en de heoren gemeenteraadsleden, met na- mt Vermeulen en Tusenius te consta- t.e.eren. Bij eenig nadenken moet het over- groote deel der bevolking van Velsen zich onmondig, verkocht en verraden voelen. De geheimhouding en die doordrijve rij hebben den gewetens het zwijgen opgelegd. En met geweten bedoel ik het be wustzijn van rechten en plichten bij de Raadsleden en hun Voorzitter. Ook de burgerij heeft haar geweten en dat wensclit alsnog te spreken. Ik acht om te beginnen op historische gronden het gemornen besluit verkeerd. Hier heeft onbehoorlijke bevoor rechting van zwart-internationalisme plaats gehad boven nationaal gemeen tebelang. Gewis hebben R.K. Nederlanders het recht te ijveren voor een R.K. zieken huis. Maar het is een teeken des tijds, dat men tegenwoordig voor zijn „princi pes'" niet meer uitsluitend zijn eigen offe r wil brengen. Men speculeert op geh lelijk voordeel, afgedwongen of toe/ gestopt van in aard en wezen an der sdenkenden. 1} ie urgentie van een gemeente-zie ker ihuis als een gemeentebelang is blij kbaar niet de grondgedachte ge wei est. Daarop hadden de Raadsleden, dis zitten voor de geheele gemeente, ln ho< jfdzaak hun aandacht te vestigen. I lit besluit stelt niet het algemeen be- lai ig vóórop, maar beoogt in hooge m« ite het particulier belang. Een R.K. ziekenhuis kan geen zie kenhuis zijn voor alle gezindten. Het overgroote deel der burgerij heeft daartegen, wel overwogen, gemoeds bezwaren. Is gewetensvrijheid geen erfdeel meer onzer vaderen? Daarmede hebben de niet-katholieke raadsleden geen re kening meer willen houden. De urgentie van een gemeente-zieken huis voor Velsen, buiten partijdrijverij om, is nog een open vraag. Financieel heet een gemeente-zieken huis onbestaanbaar. Doch met het be sluit van f 10.000 subsidie, 50 jaar lang, waarbij de gemeente 10 jaar lang het recht mist een gemeente-ziekenhuis te bouwen, daarmee heeft men zich van deze zaak op al te handige wijze afge maakt. Door op die wijze met de gemeente- financiën om te springen, is men tegen over de burgerij niet verantwoord. Het openbaar maken van het voor stel, terwijl den raadsleden geheim houding is opgelegd; het opheffen van de geheimhouding en de behandeling van het voorstel in een en dezelfde ver gadering is een bespotting van de Ge meente-wet. O.i. wordt het genomen besluit niet gedekt door de meerderheid van de burgerij en het weldenkende deel van de bevolking. Wij stellen voor de Kroon te verzoe ken alsnog de uitvoering van dit be sluit te verhinderen." (Ook op deze rede volgde geestdriftig applaus). Dan krijgt de heer D. F. G. Schilling het woord. Spr. zeide dat toen op de raadsvergadering de voorzitter zei: „houd de politiek er nu buiten", be greep spr. er niets meer van. Want hoe houdt men de politiek buiten raad, Prov. Staten en Kamer? Spr. kan be grijpen dat de voorzitter het wilde, want dan had hij alle raadsleden on der zijn hoed. Men heeft onze actie nu een politieke hezte genoemd, maar daar kan men juist niet van spreken, gezien de leden van het comité van di verse pluimage. Spr. zegt: Wat gij niet wilt dat u geschiedt enz." Als de raad een dusdanig besluit had genomen, waarover de R.K. gegriefd konden zijn, zouden zij ook geprotesteerd hebben en terecht. Maar daarom had spr. ook verwacht dat hier op het podium ook R.K. zouden zitten om mee te prote steeren (applaus). Spr. zegt niet te zullen ingaan op de praatjes, die zelfs raadsleden nu rond vertellen, b.v. dat de verpleging in de Mariastichting f 3 per dag kost en in andere ziekenhuizen f 7 a f 8 per dag. Spr. zegt dat zijn groote grief is de wijze van behandeling door B. en W. Toen de heer v. d. Steen op de raads zitting kwam, ging er een zucht van verlichting op bij den burgemeester. De R.K. leden, wier zaak het was, zwe gen stil, de heer Wardenaar mocht niets zeggen, maar de heer Vermeulen zorgde voor een schitterende verdedi ging van het voorstel. Spr. zegt dat het meest urgent was goede vervoermiddelen voorde zieken. In Amsterdam moeten de menschen wel eens verder vervoerd worden dan van hier naar Haarlem. Spr. zegt zoolang mogelijk tegen een R.K. ziekenhuis te zullen zijn. En dat moet men begrijpen, waar de R.K. zich in alles isoleeren, in voetbalclubs dansclubs, geitenfokkerij enz. In dén vastenbrief van de Ned. Bisschoppen deze week wordt nog eens gewaar schuwd dat de kinderen niet met kin deren van andersdenkenden zullen omgaan. En daarom vragen wij of wü ons nu geheel in de armen van Rome moeten wernen. Snr. komt dan on den spoed der aan koop van de Tuchtschool. Rpr. gelnoR dat wat daarover in het artikel ip Haarlems Daghlad wordt gezegd, alle maal praatjes is. Snr. gelooft zelfs dat de regeering heel slecht op de hoogte is van de transactie der Tuchtschool- gehouwen. Snr. crifiseert dan verder hef artikel van Haarlems Daghlad en zegt dat dit door voorstemmers geïnspireerd is ep dat dit hewiist dat. zii met hun houding geen raad weten. Snr. hoont dat deze geschiedenis dit zal Ieeren, dat de raad van Velsen zulke dolle dingen niet meer zal uithalen. De heer G. Voet. alsdan het woord verkrijgend, zegt. dat. een roomsch zie kenhuis voor ons protestanten eigen- Hik wel noodig is. als het. waar is dat wij zoo gedeeeneerd ziin. als de huidi ge Paus Pius XI bij zijn optreden in 1952 beweerde. Snr. zegt Zaterdags vóór de raads zitting in de IJmuider Courant nog een ernstig woord van waarschuwing tegen deze wu'ze van behandeling te hehhen doen hooren. Maar het heeft niet geholpen. De Heer Vermeulen zei geen waarde aan het. oordeel der pers te hechten, als dat komt. uit de richting der Evan gelische Maatschappij. Spr. nopmt dit een Insunlafie, een persoonlijk feit. Maar hij heeft deze week juist de al gemeene vergadering der Evangelische iviaatschappjj bijgewoond en daar wa ren alge vaardigden uit veie vreemde landen. M deze nebben juist weer eens op hot doel der Roomsche actie gewe zen, n.l. de onderüruKKmg der Frote- stantsche minderheden in Roomsche landen en bekeering der bevolking in zuiver-Frotestantsche landen. Spr. deelt mede hoe Dr. Pfannenstill van Lund vertelde hoe in Zweden een „Er liolungsheim" voor dames werd ge opend met Roomsche sympathien, waar Prof. Dl'. Jac. van Ginneken, de man, die ons allen naar de Moeder- Kerk terug wil brengen, de geestelijke vader van was. Rome sticht in die landen allereerst, ziekenhuizen, dat is stille propaganda. In dit licht bezien, vindt spr. het een schande dat Prote stantsche raadsleden aan dit raadsbe sluit hebben meegewerkt en brengt hul de aan den heer Sluiters en de andere raadsleden, die zich daartegen krach tig hebben verzet. Daarom, zegt spr. als het niet gelukt het besluit vernietigd te krijgen, moe ten we meer doen, want Rome zou dan, en terecht, lachen om onze protestver gaderingen. Dan moet ge willen offe ren, dan moet ge zorgen dat naast het Roomsche ook ons ziekenhuis komt. (applaus). De voorzitter dankt de sprekers voor hun uiteenzetting. Daarop vraagt de heer H. A. Osendarp (r.k.) het woord. Deze zegt dat het begrijpelijk is dat de raad medewerkte tot het voorstel, want in de R.K. ziekenhuizen betaalt men f 4, in de andere f 7 a 8 per dag. Dus is het voordeel voor de gemeente. Spr. zegt gehoord te hebben dat in Haarlem 82 procent der zieken naar de R.K. ziekenhuizen gaan. Ds. T. J. van Oostrom Soede zegt juist wat te willen zeggen, om de op merking van den heer Osendarp. Rome stelt ons een mooie financiëele lokvo gel voor, die we innerlijk niet willen. Als we niet meer waren dan een stuk been met wat vleesch, kan spr. het begrijpen. Maar als we meer willen, als we de mensch beschouwen met een ziel, willen we meer. Als we van den vrager hooren dat 82 procent in room sche ziekenhuizen verpleegd wordt, dan acht spr. dit een schande en vraagt hij zich af waarom onze doctoren de zieken haast allemaal naar R.K. zie kenhuizen transporteeren. En we moeten maatregelen nemen om dit an ders te maken (geestdriftig applaus). Spr. zegt dat we wat huiverachtig slaan tegen dit geschenk van Rome: het ziekenhuis. Want Rome wil weer worden het groote Internationale Cen trum, dat alle zielen in zijn greep wil krijgen. Spr. is niet tegen een R.K. zie kenhuis, maar wil dat men ons niet gebruikt als een gangmaker daarvoor. Spr. hoopt dat de Protestanten door dezen strijd weer actief zullen worden, want spr. ziet deze actie nog maar als een klein deel van den grooten strijd, die komt (applaus). De voorzitter dankt ook Ds. van Oostrom Soede voor dit woord en wekt op het comité ook verder te steunen, op de nog te houden vergaderingen en zoo noodig bij het petitionnement. Spr. brengt nu de volgende motie in stem ming: Motie. Ongeveer 600 ingezetenen der ge meente Velsen, bijna uitsluitend woon achtig te IJmuiden, in openbare verga dering bijeen in de schouwburgzaal ..Thalia" op Vrijdag 7 Maart 1924; gehoord de uiteenzetting, hoe het be sluit van den Raad der gemeente Vel sen d.d. 26 Febr. 1924, waarbij aan de Mariastichting te Haarlem voor den duur van VIJFTIG jaren een subsidie van f 10.000.*s jaars is verleend tot slichting en instandhouding van een R.K. ziekenhuis in de gemeente Vel sen met de bepaling, dat in dé eerste TIEN jaren van Gemeentewege geen ziekenhuis mag worden gesticht; spreken hunne diepe verontwaardi ging uit over de wijze, waarop deze zaak door Burgemeester en Wethou ders is voorbereid en door den Raad is behandeld, terwijl onze ingezetenen el ke gelegenheid is onthouden om van hunne zienswijze te doen blijken in een zaak van zoo diep ingrijpenden en ern- stigen aard; dat hiermede een besluit is genomen tegen den zin van een groote meerder heid der bevolking, terwijl zij dit be sluit niet achten te zijn in het belang der gemeente; dringen er daarom bij den Raad van de Gemeente Velsen op aan, dit besluit ongedaan te maken en verzoeken het College van Burgemeester en Wethou ders en den Raad, in 't vervolg bij ge wichtige beslissingen een andere wijze van behandeling te volgen, zoodat de ingezetenen niet de gelegenheid wordt ontnomen van hunne zienswijze te doen blijken en gaat over tot de orde. Deze motie wordt met een geestdrif tig applaus aangenomen en zal aan den Raad worden opgezonden. Vermelden wij nog dat een collecte I tot dekking der kosten ruim f 126 op- i bracht en dat vele menschen terug moesten, daar ze geen plaats konden bekomen. Het comité van actie zal daarom waarschijnlijk nog een tweede verga dering te IJmuiden beleggen. A.s. Woensdagavond worden, zooals we reeds meldden, vergaderingen ge houden te Wijkeroog. Men wil daar n.l. in twee zalen vergaderen, wat per strooibiljet zal worden bekend ge maakt. Donderdag hebben twee vergaderin gen te Velseroord plaats en zeer waar schijnlijk Vrijdagavond een te Sant poort. Turnvereeniging IJ muiden. Bovengenoemde vereeniging zal op Vrij dag 21 Maart 1924 een uitvoering geven in de Schouwburg „Thalia". Vrijdagmorgen kwam een autobus van de richting IJmuidenBeverwijk op den hoek Zeestraat—Willemsplein in aan- rijding met een met paard bespannen wagen van den vrachtrijder Boon alhier. Eenige ruiten werden verbrijzeld doordat het paard tegen de auto aan liep. Wonderlijk bezeerde het dier zich niet. Naar ooggetuigen ver klaarden is door den chauffeur, geen signaal gegeven. Van het gebeurde werd proces verbaal opgemaakt. Het is wenschelijk dat de chauffeurs bij vertrek van het Willemsplein een paar signalen geven, om ongelukken bij een straat die zoo kort bij het vertrekpunt ligt i te voorkomen. Het mag dan ook voor beide partijen een geluk genoemd worden dat dit ongeluk betrekkelijk nog zoo goed afliep. Dit had veel erger kunnen zijn. Alhier is opgericht een 2e afdeeling van het Ned. Vei bond van Jongelingsver- eenigingen op Gereformeerden grondslag, onder den naam „De Heere is onze banier". Deze afdeeling is voor jongelui die zich in het millieu der oudste afdeeling niet thuis voelen en vergadert des Vrijdags avonds in de consistoriekamer der Gere formeerde Kerk in de Bloemstraat. Voor zitter is de heer H. ten Bosch, Secretaris H. Post. Christel ij ke Zeeliedenbon d. De afdeeling IJmuiden van den Chr. Zeeliedenbond vierde Vrijdagavond haar -* jaarvergadering op feestelijke wijze in het Gebouw voor Chr. Belangen. De vergadering werd geopend met gezang en gebed waarna de voorzitter de heer A. Krijger, een woord van welkom sprak tot ailen die gekomen waren om deze eerste feestavond der afdeeling bij te wonen, in het bijzonder ook de dames die zoo noodig zijn om de belangstelling der mannen voor hunne vakvereenigingen levendig te houden. Het verslag van deri secretaris-penning meester den heer Post, liet een vrij opge- wekten toon hooren. De afdeeling was in dezen lijd van malaise, ook in het leven der vakorganisatie nog gegroeid, 173 leden, terwijl ook een vakgroep voor schippers was opgericht. Het verslag maakte voorts melding van verschillende acties in het jaar 1923 gevoerd waarbij eenige adressen nopens den steun aan werkeloozen aan den gemeenteraad. Van de cijfers aangaande de financiën waren ook die op dien steun betrekking hadden wel mede van de grootsten. Ge lukkig konden thans de vooruitzichten in het bedrijf iets gunstiger genoemd worden Na dit verslag zong een dameskoor een lied Namens het hoofdbestuur sprak de heer J.v.d. Steen uit Scheveningen, een der oprichters der afdeeling. Deze herinnerde er aan dat het in De-^ cember j.l. 12'jaar geleden was geweest dat de oprichting plaats vond en hij was blijde nog eenige oprichters om zich te zien al waren er dan ook die hun dood in de golven hebben gevonden. Hij verheugde zich dat de vereeniging heeft mogen werken zooals zij gedaan heeft waardoor zij een bolwerk tegen communisme enz is geweest onder de bevolking van IJmuiden. Zijn' wensch was dat zij dit ook zou blijven tot het zilveren jubileum. In de verschillende pauzes was voor afwisseling gezorgd door een grabbeltc die nuttige en aangename cadeaux bevati voor dengene die ze gebruiken kon oyé door de verloting van een groote pop, die op No. 89 viel. Voorts werd een programma afgewerkt zooals het past bij een dergelijken avond, voordrachten, zang en een humoristisch opstel. Natuurlijk werd daarbij den inwen- digen mensch niet vergeten. Het was een werkelijk aardige avond die gesloten werd met een woord van een der oprichters, den heer A. Kramer. Nadat ook „der dritte im Bunde" de heer F. van Popta in den loop der avond.» een woord van gelukwensch gesproken had. Het leven onder de Papoea's. Voor een 40 H 50 tal belangstellenden sprak de heer Jac. Bijkerk, zendeling te Hollandia, (Oost N. Guinea) over het leven onder de inboorlingen aldaar door een zendeling. Eerst gaf hij een terreinschets, dat reu- zeneiland, 23 keer zoo groot als Nederland met een bevolking van hoogstens 2 millioen zielen, wonende in dorpen met 200—1000

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6