IJMUIDER COURANT OPENING 'der Eerste IJmuider Vischhal ORGAAN Gevestigd Sluisplein 38 - Tel. 221 A. Goudeketting Go. No. 38 Woensdag 12 Maart ifci4 l op DONDERDAG 15 MPkRRT 1924 9e Jaargang OFFICIEEL. JACHTWET 1923. De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat blijkens nadere beschik king van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, de bui tengewone machtigingen tot het schie ten enz. van schadelijk gedierte van rechtswege tot 1 Juli 1924 verlengd zijn. Opzending behoeft dus niet meer plaats te vinden. Velsen, 10 Maart 1924. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de Kanaalstraat is de heer K. die op de fiets reed, aangereden door een vrachtauto uit Haarlem, waardoor het rijwiel van K. ernstig beschadigd werd en zijn voor op de fiets zittend dochter tje gewond werd. Het meisje werd door Dr. Romeling verbonden. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor het examen als stuurman op stoomzeevisschersvaartuigen de heeren M. Grootveld en J. Krab alhier. Ringvergadering. De ring Kennemerland van het Ned. Jongelingsverbond vergaderde Maan dagavond in het Koning Willemshuis alhier. Na de Bijbelbespreking, welke inge leid werd door den heer Bax uit Vel- frsen, leverde de heer J. van Gelder al hier een referaat over „Staatsbezuini- ging," waarop nogal critiek werd ge oefend. De heer J. Dam uit Velsen sprak daarna over ,,De eeuwige wisseling der dingen." Na 'n voordracht van den hr. J. Smit te Velseroord werd de goedbe zochte vergadering gesloten. Ds. J. B. G. Croes alhier heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Gemeen te te Oud-Beijerland bedankt. Voor de A.R. Kiesvereen. trad Vrijdagavond als spreker op de beer F. P. Vermeulen met het onderwerp: De Gemeentebegrooting 1924. Een geani meerde bespreking volgde. Inzonder heid de punten: pensioenaftrek voor gemeentewerklieden enz., 't subsidie- jvraagstuk en het voorstel tot benoe ming van een vierden wethouder kwa men hierbij ter sprake. Bij de rondvraag kwam de zieken huiskwestie aan de orde. Deze zaak kon om des tijds wille in deze vergade ring niet breedvoerig worden behan deld. In eene nog bestaande bestuursvaca- j ture werd gekozen de heer M. van Vee- len. De vergadering was flink bezocht. VELSEROORD. De afd. Kennemerland van het [- .Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in den lunchroom Eynthoven alhier, on der leiding van Dr. P. C. de Weerdt. Uit het financieel verslag vernamen we dat de ontvangsten bedroegen 1493.74, waarvan aan contributies der leden f 237.80, giften enz. f 353.88, bij dragen verplegingskosten f 260.87, ge- I meente-subsidie f 500. De uitgaven bedroegen aan verpleeg- kosten f 1251.52 en aan reiskosten voor k uitzending f 103.51. Er was een saldo ^van f 37, maar daartegenover staat een schuld van f 162.50 aan den algemeenen penningmeester. De penningmeesterresse, Mej. T. Bus te Velsen, gedurende 7 jaren bestuurs trad dezen avond als zoodanig af. Haar werd een woord van hartelijken dank gebracht door voorzitter en secre- taris. Herkozen werd als bestuurslid de heer B. Lavoo, alhier, terwijl Mevr. List te IJmuiden en Mej. C. Raat te /Wijkeroog in het bestuur werden opge- nomen. Mej. Raat zal als penningmees- teresse optreden. De begrooting voor 1924 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1280. De secretaris, de heer Y. J. Reitsma, gracht het jaarverslag uit. In 1923 wer den uitgezonden 20 kinderen. De ge wichtstoename der kinderen varieerde van 1.1 tot 6.5 K.G. Een leerling der bui tengewone lagere school te IJmuiden werd uitgezonden naar het koloniehuis voor zwakzinnige kinderen te Ede. Vier I kinderen kwamen voor verlengd ver blijf in aanmerking. Op ongeregelde tijden werd in de pers een en ander meegedeeld over de uit zending der kinderen; tevens werd van de pers een dankbaar gebruik gemaakt, ter propageering van den vlaggetjes dag, die f 259.95 opbracht. Een 530-tal ex. van bet propaganda nummer van bet Hoefijzer werden ver spreid. Van de Korfbalclub, de Gymnas- tiekver. Sparta en den J. G. O. B. wer den grootere of kleinere bijdragen ont vangen van uitvoeringen of wedstrijden, Voor de werving van nieuwe leden werd een groot aantal circulaires ver- spreid, maar het resultaat voldeed niet aan de verwachtingen. Het werk kon belangrijker worden uitgebreid, maar men is niet in staat aan alle aanvragen te voldoen. Ook aan de winterverple- ging kon meer gedaan worden, maar daarvoor is geld noodig. Het bestuur zal een aantal groote pro- pagandaplaten aanschaffen en beraamt middelen om het tekort te dekken. Aan een verzoek van het Hoofdbestuur om steun voor den bouw van nieuwe kolo niehuizen kon niet worden voldaan. Het ledental der afdeeling bedraagt 218, waarvan zeer velen de minimum contributie van 50 cent betalen. Door de vergadering werd de wenscb geuit om •dit minimum te verhoogen. Dat zou j jammer zijn, want allicht zou daardoor het ledental verminderen. Maar het lijkt ons toch wel mogelijk om in onze uitgebreide gemeente dit ledental spoe dig tot 500 op te voeren. Het adres van den secretaris is Willebrordstraat 5. Alhier heeft zich een geval van typhus met doodelijken afloop voorge- daan. INGEZONDEN MEDEDEELING. Yoor af. en zijn verkrijgbaar WITÏK XXSIS. Stel niet uit lid te worden van he' Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 1.—. Voor f 1.50 Contributie per (aar du 3 cent per week is men lid en heelt daji recht op kostelooze hulp van een de- wjjkzusters en tevens gebruik van vei- pleegmaterlaal. Opgave van lidmaatschap geliev men te richten aan den Administrate» ten heer J. F. de Liefde, Lagerstraat te Velseroord. Kookschol Bakschol Schar Bakschelviseh Kookscbelvisch Kabeljauw per pond f 0.30 0 20 0.15 0.20 0 30 0.25 Zeewolf, per pond Oriet Tong Terbot f 0.20 0.50 1.20 0.75 Zuiderzeebokking per stuk 0.03Vij Bezorging geschiedt door IJmuiden en Omstreken zonder prijsverhooging inclusief schoonmaken. Aanbevelend, VELSEN. Vrijdagavond hield de afd. „Vel sen" van den Ned. Bond van Chr. fa- brieks- en transportarbeiders een bui tengewone ledenvergadering in de school met don bijbel te Wijkeroog. De Voorz. opende de vergadering on sprak er zijne teleurstelling over uit, dat de opkomst zoo gering was. Hierna kreeg de spr., de hr. W. Strijbis, Bonds voorzitter te Don Haag, het woord, die begon met er aan te herinneren, dat de beweging hier nu reeds 10 jaar aan den gang was en dat het verwonderlijk was, dat er nog zoovelen, buiten de organisa tie bleven. Er zijn er zooveel, die in de Chr. organisatie thuis behoorden en in de moderne zijn gebleven. Hoe komt dit toch? Plaatsen wij het stoffelijke te veel op den voorgrond. Welnu laten zij, die dit beweren, bij ons komen om het geeste lijke te bevorderen. Is de contributie te hoog? Spr. ge looft het niet. Door het Christenvolk wordt immers veel geofferd voor de kerk! Niemand offert zoo veel voor het koninkrijk Gods, als onze menschen. '1; Ligt dus op onzen weg, om den arbei ders de overtuiging bij te brengen, dat vakorganisatie ook dient ter bevorde ring van Gods koninkrijk. Spr. ging nn eens na hoe de Commu nisten den arbeiders uit den bijbel trachten te bewijzen, dat zij het bij het rechte eind hebben. Ook deelde hij mee, dat velen uit den bijhei meenen te moe ten concludeer en, dat ze niet naar een 8 urigen arbeid mogen streven. Spr. zeide, dat de bijbel op die wijze niet goed gebruikt werd. Het ligt op onzen weg dit den arbeiders aan te t.oonen en daarom moeten wij er eene degelijke studie van maken. We moeten voor oogen houden, dat de menscb niet zonder zonde is, ter wijl de Communisten en Socialisten meenen, dat de mensch wel goed is.. Er staat geschreven, dat de mensch zijn werk beginne bij zonsopkomst., maar let wel, zegt spr., dat er niet staat ieder menscb, dus daarmee is door de Schrift niet het streven naar den 8-urigen arbeidsdag veroordeeld, f zooals sommigen meenen. Spr. meent, dat we ernstig moeten hestudeeren de omstandigheden, waaronder de menschen geleefd heb ben en thans leven. Tijdens de groote loonsverhoogingen voor een paar jaar groeide het aantal leden sterk, omdat het toen een een voudig rekensommetje was, loonsver- hooging overtrof de contributie, maar toen de loonen achteruit gingen, ver dwenen die leden weer: Zulke vakver- eenigingsleden begrijpen liet ideaal niet. 50 jaar geleden kwam de wet Van Houten tot stand, die kinderarbeid in de fabrieken verbood, ondanks de groo- te tegenwerking. Zie eens wat er voor j de gehuwde vrouw en voor de invali- den tot stand gekomen is door de or ganisatie der arbeiders. Er is dus al heel wat verbetering gekomen. En hoe staan we er thans voor? 't Gaat hier om: Het loon moet omlaag. De werkgever tracht dit te verkrij gen op de minst voelbare wijze, n.l. dooi' voor hetzelfde loon meer arbeid te laten verrichten. Spr. vindt, dat de arbeidswetten te veel generaliseeren. Mijnarbeid, kan niet gelijk behandeld worden als kan toor- of veldarbeid, 't Gaat niet aan al les over één karn te scheren. Er moet overleg plaats hebben tus- schen werkgevers en werknemers. Sa men moeten ze maatregelen treffen, om de zaken te regelen in overeenstem ming met den aard der bedrijven en den tegenwoordigen maatschappelij- ken toestand. Spr. is voor medezeggenschap der werknemers, maar wijst er op, dat de uiteindelijke beslissing in handen moet blijven van de werkgevers. Er moet een onbeperkt vertrouwen zijn van' de arbeiders ten opzichte hunner be stuurders, die ontwikkelde mannen moeten zijn. In onzen tijd zijn er velen, die zeg gen „Macht is Recht", daar tegenover moeten de arbeiders solidariteit stel len, zich allen organiseeren en hunne bestuurders trouw terzijde staan. Er moet op onze jongens gelet worden. Jongelingen en knapen moeten in ver- eenigingen gebracht worden, om ze tot goede vakvereenigingsleden op te voe den. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, laten we 'dat toch steeds voor oogen houden. Deze tijd zegt spr. eischt van ons veel zelfverloochening, 't Moge moeilijk zijn te midden der wereld de banier des kruises trouw te blijven, men staat dan bloot aan spot en hoon, maar daar door moet men zich niet laten weer houden. We hebben een krachtig wa pen in ons gebed, laten we dat altijd hanteeren. Hierna noodigde Je voorz. de aanwe zigen, die vragen wenschten te stellen, uit om zich op te geven. Door een viertal personen werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Spr. beantwoordde de opmerkingen en gaf nog eenige toelichtingen, waar bij hij deed uitkomen, dat de strijd in Twente een klassestrijd was, maar nu van patroonszijde gevoerd, om de ar beidersorganisatie uit elkaar te ruk ken. Het dwingen van ongeorganiseer den om zich bij de organisatie aan te sluiten, noemde hij immoreel. Ieder moet vrij blijven, maar het ligt op on zen weg om zulk en te overtuigen van de noodzakelijkheid om zich als lid aan te sluiten. In onzen tegenwoordigen tijd moet er bezuinigd worden, dat valt niet weg te redeneeren, maar hoe? De arbeider kan niets van zijn loon missen. Ziedaar bet moeilijk op te lossen probleem. Met coöperatie is het ook al gepro beerd, maar volgens spr., wordt daar mee het doel ook al niet bereikt en hij haalt daarvoor een bewijs uit het geen er te Rotterdam is geschied, met dé door Chr. en Roomsch-kath. opge richte winkels. De vergadering, die met gebed door den voorz. geopend was, werd nu met een dankgebed door den spreker uit gesproken, beëindigd. Bij den uitgang werd gelegenheid gegeven zijn gave te offeren voor de Twentsche uitgeslote- nen. Maandagavond hield de afd. „Velsen en Omstreken" der Ned. Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren eene algemeene vergadering in het Geheelonthouderscafé te Beverwijk. Over de opkomst viel als gewoonlijk te klagen. Door de afwezigheid van den voorzitter opende de heer D. de Weerdt de vergadering. De secretaris las de notulen der vo rige bijeenkomst voor en mocht het ge noegen smaken, dat ze onveranderd werden goedgekeurd. Van den heer C. Oderkerk was een schrijven ingekomen, waarin hij me dedeelde, dat hij zich door drukke werkzaamheden genoodzaakt zag als voorzitter te bedanken. Na uitvoerige bespreking werd be sloten de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Hierna kwam het asyl in bespre king. Er is helaas nog geen geld ge noeg beschikbaar om tot het bouwen er van over te gaan, en daarom werd de bestaande toestand gehandhaafd, met dien verstande evenwel, dat er iets meer aan den asylhouder zal worden uitbetaald voor voeding der dieren daar het tegenwoordig daarvoor uit getrokken bedrag te laag werd geoor deeld. Er zullen pogingen worden aange wend. om van de Gemeentebesturen van Wijk aan Zee en Duin en Velsen eenige subsidie te verkrijgen voor het onderhoud van zwervend aangetroffen honden. Hierna werd uitvoerig besproken de verpleging in en de controle over het asyl, waaruit blijkt, dat, de asylhouder volkomen correct gehandeld heeft niettemin zal getracht worden door het vaststellen eener nieuwe- bepaling fraude geheel buitengesloten is. De heer Bruyns drong er sterk op aan, dat het asyl vergroot zou worclen, doch na eenige discussie bleek, dat hieromtrent nog geen besluit genomen kan worden. Uit het jaarverslag bleek, -dat op 1 Januari 1923 het ledental 162 bedroeg en op 31 December van dat jaar 175, dus een kleine toename. Uitvoerig werd gesproken over het afbeulen van paarden in den zomer bij liet drukke vreemdelingenbezoek aan Wijk aan Zee en over het veel te zwa- e werk, dat door trekhonden ver- icht moest worden. Met de finant.iën staat het er niet slecht voor. Met het saldo van 1922 be droegen de inkomsten in 1923 f 1005.10 n de uitgaven f 749.10, zoodat er een batig saldo van f 256.was, terwijl na 1 Januari 1924 nog weer aan giften is binnengekomen door bemiddeling van Mej. Munnick f 89.10. Tot bestuurslid in de plaats van den heer Oderkerk werd gekozen de heer Reitsma te Velseroord. Het bestuur zal zelve den voorzitter aanwijzen. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten. De Zïekenhuiskwestie. deze week vijf vergaderingen belegd. De eerste twee zijn heden, Woensdag avond, op Wijkeroog. In Hotel De Prins staat de vergade ring onder leiding van Ds. Luikinga en spreken de heeren D. F. G. Schilling, G. Voet en wellicht nog andere leden van het Comité. De andere vergadering is in de nieuwe groote zaal van den heer Rensen, hoek Corverslaan. In de ze vergadering zullen spreken de hee ren Sluiters, Roelse en andere leden van het comité. Donderdagavond zijn er twee verga deringen te Velseroord. In Flora, on der leiding van Ds. Luikinga, spreken de heeren Schilling, Voet, Bosman en Slikkerveer, in de consistorie der TLerv. Kerk onder leiding van Ds. W. Kroese, de heeren Sluiters, Roelse, Ds. J. B. G. Croes enz. Vrijdagavond wordt te Santpoort in de Herv. Kerk vergaderd, onder lei ding van Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinera. Daar spreken de heeren Slui ters. Voet enz. Dr. G. A. v. d. Bergh van Evsingra is toegetreden als lid van het Comité. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente heeft Maandagavond uit het geformeerde zestal als predikant be roepen Dr. A. I-I. Edelkoort te Dedems- vaart. Het bestuur der afd. Velsen van het Witte Kruis ontving van een lid onder letter N. N. een gift van f 20, uit dankbaarheid voor de genoten hulp. Het bestuur is hoogst dankbaar voor deze gift en wij vermoeden geheel in den geest van het bestuur te spreken, als wij zeggen dat het bestuur gaarne meerdere van zulke dankbewijzen zou ontvangen. Op deze wijze wordt de dankbaarheid slechts bij uitzondering getoond. Het Zaterdag onder Velsen opge nomen lijstje van gevonden voorwer pen had onder IJmuiden moeten staan. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een jong hondje, een voetbal, een geele hond, een bruine herdershond, twee kerkboeken (N. H.), een schroe vendraaier, een donkergrijze hond, eenige sleutels. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 8 Maart 1924: 5 timmerlieden, 3 schilders, 1 mach. houtbewerker, 1 mandenmaker, 2 kui pers, 1 schoenmaker, 4 machinisten, 12 stokers, 1 hoorder, 6 bankwerkers, 1 smid, 1 ketelmaker, 1 loodgieter, 1 elec- tricien, 2 plaatwerkers, 1 modelmaker, 1 chauffeur, 1 voorslaander, 1 slager, 1 sigarenmaker, 2 hakkers, 2 kantoorbe dienden, 231 diversen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1