De Ziekenhuiskwestie te Velsen toegelicht door Voorstemmers. Ondei'geteekenden hebben als Prote- stantsche Gemeenteraadsleden, die ge stemd hebben voor het aangaan van een overeenkomst met de Mariastich- ting, het wenschelijk geoordeeld om, in verband met de agitatie die in de Gemeente wordt gewekt tegen dit Raadsbesluit, openlijk in korte trekken hun standpunt te verklaren en in het licht te stellen op welk een onwaardige wijze hier een propaganda tegen dit raadsbesluit wordt gevoerd, en zij zijn daartoe genoodzaakt zoowel door de beknopte en daardoor minder juiste verslagen en mededeelingen in de pers, als door de onware en verdachtmaken- de mededeelingen in de protestverga dering van Vrijdag 7 Maart j.l. De Gemeenteraad als zoodanig is in geen enkel opzicht overrompeld en kon ook niet worden overrompeld, aange zien het hier niet een nieuwe zaak gold, maar eèn zaak die van alle kanten sinds jaren bekeken en overwogen is. Het eerste adres van de Mariastich- ting dateert van 22 December 1917 en daarop is eerst een besluit gevallen op 24 Februari 1920. Meer dan twee jaar is er dus over gedacht en gedelibereerd, en ook nadien heeft het onafgebroken de aandacht gehad van den Raad, de Ziekenhuis-Commissie en misschien ook van het publiek. Van publieke be langstelling is nooit iets gebleken, ze ker niet van publiek protest. Aan dit geheele voorstel was dus principieel niets nieuws. Ook is de Raad niet over rompeld doordat niet intijds kennis is gekregen van het nieuwe voorstel, want reeds op 8 Januari is door den Burgemeester medegedeeld welke plannen in de lucht hingen en met na me erop gewezen dat dit reeds dadelijk een punt van overweging bij de Raads leden individueel en in hunne fracties zou moeten uitmaken, want dat te ver wachten was dat hierop weieens bin nenkort een uitspraak op korten ter mijn zou moeten worden genomen. Ten aanzien van een eventueele aan koop van de Tuchtschool moest, met het oog op de handelstransacties, me de ook omdat een deel van den Raad voor aankoop gevoelde, uit den aard deze mededeeling als vertrouwelijk worden beschouwd, maar toezegging werd gedaan dat de restrictie zoo spoe dig zulks doenlijk was zou worden op geheven, daar in ieder geval een be sluit alleen in openbare vergadering kon worden genomen. Den 24sten Ja nuari heeft de zaak opnieuw in beslo ten vergadering een punt van bespre king uitgemaakt; in deze vergadering werd de conclusie van do Ziekenhuis- Commissie medegedeeld. Den 8sten Februari is aan den Raad toegezonden het geheele adres van de Mariastichting als vertrouwelijk en in de vergadering van 12 Februari d.a.v. is ook op aandrang van de Raadsleden door den Burgemeester toegezegd dat door hem zou worden bevorderd, dat zoo spoedig mogelijk de restrictie zou worden teruggenomen. Absolute ge heimhouding is niet opgelegd, zoodat er ook geen sprake kan zijn van schen ding van art. 43 der Gem.-wet. Wel is ernstig gewezen op de noodzakelijk heid dat deze zaak nog als vertrouwe lijk moest worden beschouwd, voor zoover de aankoop van de Tuchtschool betrof. De Raadsleden die lid waren van de Ziekenhuis-Commissie verkregen reeds 8 Jan. verlof om het op dezelfde wijze mede te deelen aan de leden niet-raads- leden, terwijl de Ziekhuis-Commissie ook verlof kreeg te spreken met het Bestuur der Mariastichting en den 24sten Januari d.a.v. met de Haarlem- sche Raadscommissie voor het Zieken huis-vraagstuk aldaar. Dat hier een ernstige fout zou zijn gemaakt omdat op zoo'n korten ter mijn een beslissing moest worden ge nomen is overdreven. Dikwijls zijn in den Raad zeer belangrijke amendemen ten ingediend met bijzonder belangrij ke financiëele gevolgen, waarover bout portant een beslissing is genomen, zonder dat ooit onze Gemeentenaren geschreeuwd hebben omdat hunne burgerrechten daardoor werden ver kort. De Burgemeester heeft in geen enkel opzicht een ander standpunt ingeno men terwille van een toevallige recht- sche meerderheid, want toen het in April 1921 ging om eventueel aan de Mariastichting een uitstel te verleenen. heeft de Burgemeester zich ook reeds gesteld op het standpunt, dat het in het Gemeentebelang gewenscht was aan de Mariasichting een uitstel van een jaar te verleenen en nader over leg te plegen. Dit alles is te lezen in de notulen der besloten vergaderingen. De drang om te komen tot het stichten van een ziekenhuis in de gemeente is voor een niet gering deel uitgegaan ook van hen die thans scherpe opposi tie voeren tegen de mogelijke komst van de Mariastichting. De noodzakelijkheid werd niet alleen algemeen erkend, maar ook verdedigd aan de hand van de adviezen door Dr. Wortman, de adviseur van de Zieken huis-Commissie, gegeven. In het rapport van de Ziekenhuis- Commissie van 19 December 1918, van welke Commissie de Raadsleden Slui ters, Lande weert en Netscher lid wa ren, alsmede de heeren Dr. Onnen, C. Gust. Olie en Dr. Barentsen, staat woordelijk: „Zij heeft daarbij overwogen, dat, hoe dit ook moge geschieden, de Ge meente zich voor dat doel belangrijke geldelijke offers zal moeten getroosten, wil zij in hare verplichtingen tegenover hare zieken niet te kort schieten. Reeds thans moet het, volgens Dr. Wortman, een abnormaliteit worden genoemd, dat de Gemeente Velsen met een be volking van ruim 26000 inwoners niet beschikt over een ziekenhuis naar de eischen des tijds ingericht. Een uit spraak welke steeds meer beteekenis zou krijgen aangezien de bevolking zich voortdurend uitbreidt." en verder „Zij (de Commissie) blijft van mee ning dat de oprichting van een Ge meenteziekenhuis overeenkomstig het plan van Dr. Wortman, reeds thans een dringende eisch is." Dat thans de behoefte geringer zou zijn dan toen, omdat er nu met behulp van ziekenauto's naar Haarlem kan worden vervoerd is een argument te kinderachtig om op in te gaan. Ook vóór December 1918 bestonden er zie kenauto's, maar werd zoodanige oplos sing, en terecht, niet voldoende geoor deeld. Wanneer deze oplossing thans naar voren wordt gebracht dan ge schiedt dit om een excuus te hebben om tegen te stemmen. De beslissing genomen op 24 Febru ari 1920, om aan de Mariastichting sub sidie te geven is niet genomen door een rechtsche meerderheid, want de meer derheid van den Raad was toen linksch. Het besluit werd genomen met de stemmen van een deel van rechts, met twee Vrijheidsbondsleden en één Vrijzinnig Democraat, de heer Dr. Heslinga, die als Vrijzinnig Demo craat ongetwijfeld niet het meest was geporteerd voor een Katholieke inrich ting, maar die als medicus en als raadslid de belangen der zieken en het gemeentebelang stelde boven kerkelij ke gevoeligheden of voorkeur. Wat betreft de behandeling der pa- tienten is door de tegenstemmers in den Raad volkomen toegegeven dat de ze in de Mariastichting niets te wen- schen overlaat. Op deze gronden kon derhalve geen bezwaar worden ge maakt. Het bezwaar dat de financieele Commissie niet is gehoord zou met evenveel recht kunnen gelden voor zoovele andere voorstellen waarover dit advies niet is gevraagd. Hoofdzaak is nu dat de financieele Commissie wordt gekend in de wijze van dekking. In ieder geval mocht niet de zaak stranden op een oponthoud door haar eerst daarheen te verwijzen. De geheele Gemeenteraad weet en is overtuigd, vooral na de bespreking die gehouden is met Dr. Aldershoff, In specteur der Volksgezondheid, dat on ze Gemeente er niet aan kan denken een eigen ziekenhuis te exploiteeren, daar dit de gemeente jaarlijks 150.000 175.000 guldens zou kosten, een be drag dat nog in lange jaren niet voor dit doel kan worden beschikbaar ge steld. Dat dit cijfer niet te hoog is genomen bewijst het feit dat het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem, dat in gunstiger conditie verkeert dan een nieuw te stichten inrichting, een jaarlijksche subsidie van de stad noodig heeft van bijna f 200.000.voor 150 bedden, ter wijl er hier 120 zullen komen. Het voor deel van een particuliere verpleging uit het financieel oogpunt blijkt ook zeer duidelijk hieruit, dat de Maria stichting te Haarlem hare tarieven moet verhoogen terwille van het St. Elisabethsgasthuis, omdat dit voor de tarieven der Mariastichting niet kan werken. Daarom kunnen en zullen de tarieven voor de Mariastichting voor Velsen dan ook contractueel altijd la ger zijn dan te Haarlem. Tegenover de directe kosten verbon den aan het verleenen van de subsidie staat voor de ziekenfondsen en voor de geheele burgerij een aanzienlijke be sparing aan reiskosten en tijd, terwijl ook de vestiging van deze stichting hier weer nieuwe ingezetenen brengen zal, waardoor het belastbaar inkomen onzer gemeente weer vergroot wordt. Bovendien zullen de patiënten ook meer van bezoek kunnen profiteeren wanneer het afleggen van bezoeken met mindere moeite en kosten gepaard gaat. De subsidie is er niet eene van een half millioen ongerekend de daar op loopende rente, maar bepaalt zich tot de uitkeering van de rente, die kan worden verkregen van een kapitaal van ongeveer 2 ton en zulks gedurende ten hoogste 50, misschien 40 jaar. Dat de Maria-St. nu zou gaan strij ken met een subsidie krachtens de ziektewet is gewoon onzin. Krachtens de ziektewet Talma zullen zulke subsidies niet worden verstrekt. Wel zou zulks hebben kunnen geschie den wanneer ooit de ziekteverzorgings- wet ware ingediend en aangenomen. Dit belang is echter door den loop der zaken reeds lang vervallen en kan dus de Mariastichting uit dien hoofde niets verwachten. Plet is onjuist dat de Gemeente zich zou moeten verbinden dat er in tien jaar geen tweede ziekenhuis komt. Daartoe bestaat alle vrijheid, ook om aan een tweede inrichting subsidie te verleenen. Al wil morgen de gemeen te aan een diaconessenhuis ook steun bieden dan is ze daartoe vrij. Alleen mag geen Gemeenteziekenhuis gedu rende dien tijd worden gesticht. Maar dat kan toch onze Gemeente in geen ge val, zoodat deze bepaling in geen enkel opzicht knelt. Het bezwaar dat iemand in zijn over tuiging zou worden gekrenkt is een puur verzinsel. Onder de voorwaarden is geen enke le bepaling dat de armlastige patiënten in ieder geval naar de Mariastichting moeten). De Mariastichting is wel ge houden ieder op gelijke voet te ont vangen en te behandelen, maar de Ge meente is niet verplicht alle patiënten te zenden en kan wel degelijk met even tueele gemoedsbezwaren rekening houden. Het best wordt dit gedemonstreerd door het feit dat de beide ziekenfond sen te Wijkeroog en Velseroord zijn ge contracteerd, ook thans, met de Maria stichting en dat ons niet bekend is dat te Wijkeroog ooit iemand bezwaar heeft gemaakt om daarin te worden opgenomen, terwijl dit te Velseroord in acht jaar tijd éénmaal is voorgekomen. De stichting van dit ziekenhuis be hoeft in geen enkel opzicht de tot standkoming van een protestantsch ziekenhuis in den weg te staan, bij de wijze waarop onze gemeente zich uit breidt. Haarlem, met 70 a 80.000 inwo ners heeft er reeds vier, die met elkan der niet voldoende ruimte bieden voor Haarlem en omstreken. Bovendien is de Mariastichting be reid zich te verbinden om geen verdere uitbreiding tot stand te brengen, dan na overleg met B. on W., om pogingen van andere zijde niet in den weg te staan. De ondergeteekenden hadden per soonlijk ook de voorkeur gegeven aan een niet-Katholieke inrichting, maar waar er geen uitzicht op de totstandko ming daarvan bestond en aan een ge meenteziekenhuis'niet te denken viel, hebben zij gemeend in het belang der lijdenden en dat der geheele gemeente aan dit verzoek hun stem te moeten ge ven. Zij zijn altijd bereid om zoo noodig in een openbare vergadering onder neutrale leiding hun standpunt, nader uiteen te zetten en te verdedigen, wan neer hun vijftig procent van den be schikbaren tijd wordt toegekend. A. ten Broeke. J. C. Dunnebier. H. Groeneveld. C. van der Steen. K. H. Tusenius. F. P. Vermeulen. W. C. Wardenaar. INGEZONDEN, Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Mag onderget, oen kleine plaats ruimte van U vragen in Uw veelgele zen blad, bij voorbaat mijn verschul digde dank, Zoo als ons allen bekend is, is hier een protest-comité gevormd dat openbare vergaderingen belegd aangaande de ziekenhuis-kwestie, die in de j.l. raadsvergadering is behan deld en waarvan ook in Uw geeerd blad is melding gemaakt. Toen ik de namen van dat gemengd protest-comité las, kwam bij mij de vraag op, is dat nu zoo'n zaak van ge wicht, voor vooraanstaande mannen, die de Chr. beginselen zijn toegedaan, om een bondgenootschap aan te gaan, gelijk b.v. Abraham eenmaal deed om zijn neef Lot te redden uit de macht van Kedor-Laómer. Ik wensch niet gerekend te worden onder die protest-vrienden zoolang er nog geen volledig rapport is versche nen, die een licht zal werpen op de zaak zelve. Ook rijst bij mij de vraag of die hee ren uit verschillende partijen voor zij tot de vorming van een comité zijn overgegaan wel met hun afgevaardig den in den gemeenteraad over die zaak hebben gesproken, (ik vraag maar?) want dat was in de eerste plaats de aangewezen weg geweest. Dan wat de ziekenhuis-kwestie zelf aangaat, daar stel ik als Chr. arbeider zeer veel belang in. Ik woon hier bijna 14 jaar in IJ. en in dien tijd heeft mijn vrouw 3 m?al in 't ziekenhuis gelegen. 2 maal in Diaconessenhuis te Haar lem en 1 maal 4 weken in een R. K. Ziekenhuis te Amsterdam en een vol half jaar heeft mijn dochter in 't Bin nengasthuis te A. gelegen. De ervaring hiervan heeft mij ge leerd, dat ik het. Diaconessenhuis het eerste zou begeeren voor mijn begin sel om daar onze zieken te laten ver plegen, maar als dat niet kon, dan zou ik ze nog liever in een R.K., dan in een neutraal ziekenhuis zien opge nomen. De noodzakelijheid van een zieken huis in Velsen wordt gelukkig niet door die heeren ontkend, maar 't wordt toch m.i., door hun protest-ver gadering enz. weer op de lange baan geschoven, althans, zij zullen trachten het raadsbesluit ongedaan te maken. En wat dan? Zullen zij ons dan een Chr. Ziekenhuis geven? Ik betwijfel het ten zeerste als ik de samenstelling van het comité goed bezie. Toch roept onze arbeidersbeweging om een ziekenhuis waar men zonder veel kosten de zieken kan bezoeken, want de reiskosten maken het soms zoo moeilijk en duur. Het zal U dan ook niet verwonderen, M. de Redacteur, dat ondergeteekende liever had gezien van boveng. comité dat zij medewerkte om te komen tot de oprichting van een ziekenhuis, 't geen toch een uitkomst zou zijn voor de IJmuider bevolking. Ik kan dan ook nog niet inzien dat de voorstemmers in den gemeenteraad voor de subsidie niet in 't belang van geheel onze bevolking zou zijn. Ook zou ik langs dezen weg mijn mede-arbeiders willen aanraden nog op geen lijsten te teekenen die in ver band staan met de ziekenhuis-kwestie, daar al te haastig in vele gevallen kwaad is. U nogmaals dankend voor de ver leende plaatsruimte, zoo teeken ik, Een Christelijk Arbeider. IJmuiden, 10 Maart 1924. Mijnheer de Redacteur, Ik verzoek U beleefd onderstaand in gezonden stuk in Uw eerstvolgend blad te willen opnemen, waarvoor ik U bij voorbaat dank. Ziekenhuis-kwestie, Indien drie-vierde van onze gemeen te niet Roomsch-Katholiek is, zooals de Heer Sluiters in de protest-vergade ring van 7 Maart j.l. heeft gezegd, dan traehte men door deze drie-vierden van alle meerderjarige inwoners onzer gemeente een adres te laten teekenen, tegen het subsidie voor R. K. Zieken huis. Het zou mij zeer verwonderen, indien dan tegen den wensch van zulk een groote meerderheid van de bevol king in, de plannen toch zouden door gaan. Of een ziekenhuis, dat voor onze kleine gemeente voldoende zou zijn. f 175.300.per jaar plus nog aflossing- zou moeten kosten, zooals Uw abon- ne L. in Uw blad van 8 Maart j.l. ons voorrekent, informerde men eens in gemeenten met ongeveer hetzelfde in woneraantal, waar men reeds een ziekenhuis heeft. Hoogachtend, F. R, OMMERING. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door Ds. Cr. alhier werd aangifte gedaan dat hij door een hem onbekend persoon Is opgelicht. De persoon stel de zich voor als zekere P. en zeide dat hij een betrekicing kon krijgen in Vlaardingen. Ds. Cr. heeft den man toen reisgeld verstrekt, omdat hij wel geleek op de genoemde P., maar heeft het reisgeld nooit terug gehad. En nu blijkt de man niet de ware P. te zijn en schijnt hij zelfs meerderen opgelicht te hebben, Aan het Hoogovenbedrijf zijn 50 losse arbeiders in staking gegaan we gens loonsverlaging. Door de politie is aangehouden de matroos F. G., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog f 4 of 4 dagen hechtenis te vereffenen had. Hij betaalde de boete en is toen vrij geiaten. Herhaaldelijk komt het voor dat van in de visschershaven liggende stoomtrawlers steenkolen worden ge stolen. Mannen en jongens, die kolen komen zoeken, komen ook aan boord van de trawlers, waar zij de bunkers openvinden, waaruit dan de kolen worden gehaald. De politie krijgt vaak klachten van de reederijen over deze diefstallen. Thans is aangehouden W. Sch., die kolen ontvreemd had, die in beslag genomen zijn en teruggegeven aan de reederij. Proces-verbaal is niet opgemaakt, maar Sch. is streng onder houden. En voortaan zal het niet bij waarschuwingen blijven. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen J. K., schipper van een Katwijker logger, wegens het ont trekken van goederen aan de strand vonderij. Herhaaldelijk komt het voor, dat op zee goederen worden opgevischt, MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. die niet aan de strandvonderij worden afgedragen. Meerdere processen-ver baal zullen dan ook wel volgen. Door den caféhouder K., werd assi stentie verzocht, daar bezoekers in zijn café aan het vechten waren. 1 oen de politie kwam, waren de vechtersbazen echter verdwenen. Het maken van 6000 M- masliekdak- bedekking voor de vischhallen alhier is opgedragen aan de Eerste Haarlemsche Asphalthandel te Haarlem. Door de Haarlemsche politie is naar hier gebracht een minderjarig meisje, O. genaamd, dat in Haarlem zwervende was aangetroffen. Zij is aan de ouders over gegeven. Blindenzorg. Vrijdagavond vergaderde de afd. IJmuiden der Vereeniging tot Chr, verzorging van blinden in Nederland. Besproken werd eers circulaire van het hoofdbestuur waarin op meer uan gewone activiteit bij de afdeelingem werd aangedrongen om geld voor het tehuis te verzamelen. Een stuk grond waarop die stichting gebouwd zal worden is bereids aangekocht doch voor de voltooiing van het gebouw- komt men nog een som van ruim f 70.000 te kort. Het is te hopen dat dit geld spoedig bijeen zal zijn, opdat deze hoogst nuttige stichting van Chr. barmhartigheid weldra verrezen is. Voor een te houden algemeene verga dering waarover de middelen om daartoe te geraken gesproken zal worden, werden een paar afgevaardigden aangewezen. VELSEROORD. Door den heer v. d. W.t aannemer te Schoten, is aangifte gedaan dat van een bouwwerk aan den Velserduinerbuurtweg een partij boat is ontvreemd. In een Maandagavond te Velser oord in den Lunchroom Eynthoven ge houden vergadering is een afdeeling Velsen der Ned. Vereeniging voor Fa cultatieve Lijkverbranding opgericht, met aanvankelijk 20 leden, nadat de heer Y. J. Reitsma een inleiding had gehouden. Een voorloopig bestuur werd be noemd, bestaande uit de heeren Y. J. Reitsma, Velseroord, voorzitter; W. v_ Ommen, Velsen, secretaris en L. A. G„ Stormmezand. Velseroord, penning meester. Op Zondag 30 Maart zal een excursie naar het, crematorium worden ge maakt. VELSEN. Dinsdag-avond is de vijfde en laatste winterlezing van dit seizoen ge houden in de school met den bijbel te Wijkeroog. Prof. Dr. H. Th. Obbink te Utreeht behandelde het onderwerp „Wat ik mg in Egypte en Palestina". De heer Schuvt spreekt een woord van welkom, in het bijzonder tot. den spreker en Irukt er zijn tevredenheid over uit, dat de lezingen zoo goed bezocht zijn c-n hoopt, dat de Commissie voor hef. volgend seizoen weer op zooveel steun mag rekenen. Ook brengt hij een woord van dank aan de Pers. Hierna geeft hij het woord aan ProL Obbink. die begint met een gebed «it te spreken. Deze begint met er op te wijsfen, dat er een groot verschil is tusschen Egyp te en Palestina, Er zijn in Egypte ook wel spoorwe gen, maar zoo gauw men buiten dat ge bied is, komt men in het echte Oosten, waar men van geheel andere middelen gebruik moet maken om te reizen. Hierna werd het duister in de zaal en de spreker lichtte de verschillende beelden, die achtereenvolgens op het, doek verschenen toe. We zagen reizi gers met hunne kameelen in de woes tijn, hoe de Mohamedanen bidden lee- ren in de moskee en het later in het open veld doen; we zagen vrouwen min of meer gesluierd, en de spr. vertelde hoe weinig de vrouwen in tel zijn. Ook kregen we eene oaze te zien, alsmede verschillende piramiden van binnen en van huiten en hoorden van welke verbazende afmetingen deze gebouwen zijn en dat ze gemaakt zijn van met stroohaksel vermengd Nijlsïib in ovens gebakken. Ook zagen we de graven van ver schillende Farao's o.a. dat van den in den laatsten tijd zooveel besproken Toetankamen. Spreker gaf enkele staaltjes van de onzindelijkheid, die daar onder het Egyptische volk heerscht, die moet ontzettend zijn, tengevolge waarvan dan ook het aantal lijders aan oogziek ten verbazend groot is en de kinder sterfte grooter is dan ergens anders. Na de pauze leidde spreker ons aan

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2