1JMU3DER COURANT ORGAAN VOOR No. 40 Woensdag 19 Maart 18S4 9e Jaargan* Waterstand IJnmiden. Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 20 2.36 2.50 10.30 10.55 11 34 21 V.M. 3.13 3.30 11.13 1 26 22 3.52 4.07 11.58 23 4.29 4.47 0.15 0.41 24 5.10 5.31 0.54 1.22 25 5.55 6.16 1.36 2 04 26 6.38 7.05 2.15 2.42 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op de Internationale Hondenten toonstelling, gehouden 15—16 Maart te Amsterdam, behaalde „Vesting Eli- ta", Blenheim Spaniël Het Kampi- oenkruis, openklasse 1ste uitmuntend, speciale prijs, mooiste Blenheim. China Victoria „Prince Charles", openklasse 1ste uitmuntend, Nat. Fok kersklasse 1ste uitmuntend, 1ste Kam- Ipioenschapsprijs, speciale prijs mooi ste „Prince Charles". „Karin van IJmuiden", Blenheim Spaniel, 1ste prijs goed in de Puppy klasse, speciale prijs, mooiste inzen ding. Eigenaresse Mevrouw Tismeer de Waard, alhier. Ds. W. Luikinga alhier heeft voor he. beroep naar de Doopsgez. Gem. te Akkrum bedankt. Een arbeider aan het Hoogoven- bedrijf kwam met een zijner handen in aanraking met den electrischen stroom, waardoor zijn geheele hand j werd afgebrand. f Een andere arbeider viel van een i bunkerwagen, maar bekwam daarbij gelukkig slechts enkele lichte verwon dingen. Nu de vischtijd op zoetwatervisch gesloten is en gisteren niet meer in de omgeving kon worden gehengeld, was de trek naar IJmuiden om op de pie- j ren te visschen bijzonder groot. Vele hengelaars zag men gepakt en gezakt langs den Rijksstraatweg peddelen, doch menigeen keerde zonder visch huiswaarts. Zondag zagen wij zelfs een jong- 1 mensch, dat op den bagagedrager van i zijn rijwiel een kameraad torschte, die aan zijn hand zijn rijwiel hield, dat niet meer berijdbaar was. Als die naar f Amsterdam moesten, dus wel een ge zellige rit. Vrijdagmorgen kwam alhier van Britsch-Indië binnen het Engelsche stoomschip „Glan Macmillan" met een groote lading (c. 80.000 balen) rijst, be stemd voor Zaandam en transito. Het vaartuig voerde de quarantaine-vlag, zoodat het betreden ervan was verbo den. Niettegenstaande dit verbod, be- j gaf zich de „runner" J. K. van IJmui den in de buitenhaven aan boord. De geneeskundige, belast met het onderzoek van dergelijke vaartuigen, die van het geval hoorde, waarschuw de de politie. Toen de bemanning, in hoofdzaak bestaande uit Lascaren, door den geneeskundige was onder zocht, mocht genoemde K. het schip weer verlaten, doch hiermede zal de zaak voor hem nog wel niet uit zijn, immers op overtreding van een der be palingen van de wet tot wering van be smetting door uit zee komende sche pen, staat een hechtenis van ten hoog ste ëén jaar of een geldboete van ten hoogste f 500. VELSEROORD. Hoewel een 30-tal schakers ge hoor hadden gegeven aan den oproep om in den lunchroom Eijnthoven te komen ter bespreking van de oprich ting eener Schaakclub, besloot men met het oog op den a.s. zomer daar nog mede te wachten, maar voorloopig iederen Donderdag bijeen te komen. De bazar, alhier gehouden ten bate der vergrooting van de Herv. Kerk, heeft netto ruim f 1000.opge bracht. VELSEN. De Tooneelvereeniging „Concor dia" gaf Zondagavond in het gebouw „Concordia" te Wijkeroog eene uit voering. Opgevoerd werd „Willy's Vrouw" alias „De Kribbebijter". Hoewel het programma sprak van half 8 was het yer over achten toen het doek opging. Vóór dit gebeurde nam de heer De Greef namens den voorzitter, den heer C. Bakker even het Woord om den aanwezigen een woord van welkom toe te roepen en eene me dedeeling te doen, n.l. dat door eene ongesteldheid van Mevrouw Bakker Jongejans, dier rol thans vervuld zou worden door Mevrouw Kok, lid van „Varia' var. IJmuiden. Daar het stuk reeds vroeger in dit blad besproken is, toen het door „Va ria" in ditzelfde gebouw opgevoerd werd, zullen we niet spreken over den inhoud en ons slechts bepalen tot de mededeeling, dat de Tooneelvereeni ging „Concordia" en haar regisseur, de heer A. v. d. Bliek, met trots op deze uitvoering kunnen wijzen. Wanneer ze zoo eens op een concours voor den dag kwamen, dan zou succes niet kunnen uitblijven. We willen geen der medewerkenden te kort doen en daarom niet over en kelen in bijzonderheden treden, maar 't is ons onmogelijk om te verzwijgen, dat we het volmaakt met Willy eens zijn, dat de vaderlijke ongenade lang niet kan opwegen tegen het bezit van zulk een vrouwtje. De zaal was geheel gevuld en toon de door daverend applaus de groote te vredenheid over de opvoering van het tooneelstuk, maar tusschen de bedrij ven ook over de ten gehoore gebrachte muziek. Over het stuk zelf, hebben we al ge zegd, zullen we zwijgen om de beken de reden, maar het moet ons toch van het hart, dat ons het tooneeltje met dien brievenbesteller, maar niet be vallen kan. Komt het eenigszins met de werkelijkheid overeen, dat een gul den fooi gegeven wordt voor het be stellen van een brief op een bovenhuis in Den Haag? 't Stuk zou er door winnen, als dit geschrapt werd. Zondag is op Wijkeroog door een onbekend gebleven persoon een val- sche gulden in betaling gegeven. De gulden is in beslag genomen dooi de politie, die een nader onderzoek in stelt. Zondag is vanwege de Zondags- schoolvereeniging alhier voor 't eerst Zondagsschool gehouden in het Vrij- gezellenhuis van het Hoogovenbedrijf. Voortaan zal deze iederen Zondagmor gen van 1011 uur worden gehouden. Door de politie is aangehouden zekere B., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad. Na de boete be taald te hebben, is de man weer vrij gelaten. Zaterdagavond was bestemd voor feest- en propaganda voor den A. N. G. O. B. afd. „Velsen". De bijeenkomst had plaats in Hotel „De Prins" en was vrij goed bezocht. Medewerking verleende het Sympho- nieorkest „Vriendenkring" uit Haar lem, directeur de heer Poppink, welke medewerking blijkens het applaus nog al gewaardeerd werd door het publiek Ook werd zeer op prijs gesteld de mu ziek, welke door de dames Zwart en Schouten respectievelijk op viool en piano ten gehoore werd gebracht. De heer C. E. van Eykern zong eeni- ge levensliedjes, waaronder het beken de „Schooier" en trad als conferencier op, waarmee hij het publiek wel wist te boeien. Door den heer W. v. d. Wal werd na mens het Comité een nieuw vaandel aan den voorzitter, den heer C. Rem, aangeboden waarbij hij den wensch uitsprak, dat onder dit nieuwe vaan del wat meer strijd- en werklust mocht ontbranden. Een woord van dank werd gebracht aan de dames Van der Wal, Kit, Rem en Bergers, die het geld ver zameld hadden, aan Mej. Spoor voof haar mooi borduurwerk en aan den heer Van Eykern als den teekenaar van het ontwerp. De Voorzitter nam het vaandel dank baar in ontvangst en verklaarde ten volle in te stemmen met de hartelijke woorden van den heer Van der Wal. Na de pauze was het woord weer aan de muziek, waarna tot slot de heer Van Eykern in zijne qualiteit van se cretaris van het Hoofdbestuur van den A. N. G. O, B. eene propagandarede hield. Hij drong er ten sterkste op aan, wanneer men zich tot de beweging aangetrokken gevoelde, zich aan te sluiten bij den A. N. G. O. B. omdat de ze organisatie zich geheel buiten poli tiek en godsdienst hield, zoodat ieder daarin kon worden opgenomen. Aan de jongeren in de geheelonthou dersbeweging gaf hij den raad alleen datgene te doen wat met hun leeftijd in overeenstemming was en volstrekt niet te doen, alsof ze reeds groote men- schen waren. De IJmuider J. G. O. B. vertoonde een tablau, waarvan geen verklaring gegeven werd en nu zouden wij wel eens willen weten, hoeveel der toe schouwers de goede verklaring gevon den hebben. Na afloop dankte de voorzitter de medewerkenden en het publiek en wekte nogmaals op tot aansluiting bij de afdeeling. Bijna zouden we nog vergeten, dat in de pauze een fraaie fruitmand en een kussen verloot werden. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven 15 Maart 1924: 6 timmerlieden, 2 schilders, 1 mach. houtbewerker, 1 meubelmaker, 1 man denmaker, 3 machinisten, 12 stokers, 1 boord er, 6 bankwerkers, 1 smid, 1 con structiewerker, 1 loodgieter, 1 electri- cien, 3 plaatwerkers, 1 modelmaker, 1 slager, 2 bakkers, 2 kantoorbedienden, 4 visschers, 168 diversen. SANTPOORT. In de vergadering der classis Haarlem van de Geref. Kerken is een commissie benoemd, die de vraag on der de oogen zal zien of te Santpoort een Geref. Kerk tot institueering kan komen. De oude, reeds bestaande com missie, zal de belangen van Santpoort op dezelfde manier blijven behartigen als voorheen. directeuren werden de heeren N. Par- levliet (2 m.l.), P. Meerburg (1 motor- logger), D. Taat (1 motor logger) hieruit, welken kant het opgaat. Een gelijk lot als de bom is, na korteren of langeren tijd, den zeillogger beschoren: hij moet plaats ruimen voor den stoom- of motorlogger. Gedurende de week van 6 t/m. 12 Maart 1924, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 78 Hollandsche-, 4 Duitsche stoom trawlers, 1 IJslander, 25 zeil-, 3 motor- loggers, 14 stoombeugers, 7 sloepen, 15 Engelsche haringdrifters en 120 kust- visschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1449 tot f 6867; Duitsche stoomtrawlers van f 2136 tot f 6298; IJslander van f tot f 13423; zeilloggers van f 85 tot f 737; motorloggers van f 492 tot f 953; stoombeugers van f 746 tot f 4604; sloe pen van f 199 tot f 1574; Engelsche haringdrifters van f 509 tot f 1390, ter wijl de kustvisschers totaal f 10142.62. besomden. De aanvoer bestond uit 647500 K.G. trawlvisch, 49579 K.G. beugvisch, 76620 K.G. IJslandsche visch en 3082 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 296.770.38 WITTK IKUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per Jaar dus cent per week is men lid en heeft dut recht op kostelooze hulp van een der ijkzusters en tevens gebruik van vei- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap geliev- men te richten aan den Administrateu - den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 Velseroord. Nat. Chr. Geheel-Gnth. Vereeniging. Het Districts-Comité Noord-Hol land der Nat. Chr. Geh.-Onthouders Vereeniging houdt zijn voorjaarsverga dering op Maandag 21 April (Tweeden Paaschclag) te Wormer in het Evange- lisatiegebouw. Behalve de jaarsver slagen bevat de agenda de volgende referaten: „Is samenwerking met den drankhandel mogelijk en gewenscht?" door den heer W. P. J. Overmeer te Haarlem en „De predikanten in Noord-Holland en onze strijd" door Ds. R. J. v. d. Meulen te Purmerland. Voor een vacature in het bestuur zijn candidaat gesteld Ds. J. F. van Duyne te Zaandam, Ds. W. Kroese te Velser oord en de heer H. Farjou te Amster dam. VISSGHERIJ. Men deelt ons mede: Door den heer P. Prins alhier zijn aangekocht twee stoomtrawlers, ge hoüwd door de firma Burgerhout te Rotterdam, welke alhier in de vaart zullen komen onder de naam Witte Zee en Zwarte Zee. Het aantal schepen van de Kat- wijksche visschersvloot, schrijft de Rott., is tot en met 1917 voortdurend gestegen. Telde men in 1915 nog 117 loggers, in 1916 was dit getal reeds tot 131 aangegroeid, en het volgend jaar was het aantal niet minder dan 138. Met de schuiten behoeft hier naast geen rekening gehouden: zij zijn als sneeuw voor de zon verdwenen. In 1915 nog 16, was de collectie een jaar later reeds tot 6 geslonken en 1917 had nog slechts 2 bommen over. Voor 1918 vindt men dan ook dit vaartuigtype niet meer vermeld. Loopt de wereld oorlog met z'n verwoesting en maat schappelijke ontwrichting ten einde, dan zinkt ook plotseling het visscherij- bedrijf tot een lage niveau terug. Het gaat dan verder met de Katwijksche vloot den kreeftengang. In 1918 telt zij 130 loggers, in 1919 123, terwijl in de I twee daarop volgende jaren het aan tal resp. 109 en 110 bedraagt. Het getal stoomloggers onderging in de eerste jaren na den oorlog eenige vermeerde- ring; men telde hier in 1920_pen zeven tal. En thans, nu de vooruitzichten voor de aanstaande haringvisscherij weer aanmerkelijk hoopvoller worden, valt ook reeds weer een toeneming van het getal visscherijschepen te con- stateeren. Door aankoop is de vloot nl. vermeerderd met 5 vaartuigen, waarvan 4 motorloggers. Eigenaars of Postkantoor IJmuiden. Onbestelbare brieven Binnenland. 1. Hoofdinspecteur Volksgezondheid, 's Gravenhage. 2. F. J. Martens, Velseroord. Onbestelbare Briefkaarten Binnenland 3. P. v. d. Wal, Amsterdam. MlJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Bij Apofh. en Drogisten. UIT DE GEMEENTE. Werkverschaffing. De raadscommissie inzake de werk verschaffing maakt bekend dat inge volge de machtiging van den gemeen teraad door B. en W. is besloten dat door de burgerlijke armbesturen der ge meente zonder hun toestemming geen (behalve ziekenhuisverpleging) meer mag worden verstrekt aan personen, welke in staat zijn óm te werken of waar een kostwinner anders dan het hoofd van het gezin aanwezig is. De raadscommissie zal aan hen, die werken kunnen en niet aan het werk worden gesteld voor zooveel zij zulks noodig oordeelt, ondersteuning ver strekken. Zij, die zich niet voor de werkverschaffing hebben opgegeven, krijgen geen steun. Het bewijs van in schrijving bij de arbeidsbemiddeling moet bij de aanmelding worden mede gebracht. Zij, die niet bij de arbeidsbe middeling zijn ingeschreven, kunnen zich niet voor werkverschaffing aan melden. Eiken Woensdag om 7 uur zal tot nadere aankondiging gelegenheid be staan zich voor de werkverschaffing te laten inschrijven ten gemeentehuize. Alleen zij, die zich voor werkver schaffing hebben opgegeven en daarbij niet te werk gesteld zijn en voor onder steuning in aanmerking meenen te komen, moeten zich des Vrijdagsmid dags om half drie aanmelden op het gemeenteterrein alhier, onder opgaaf van de genoten verdiensten van den Zaterdag te voren af tot en met den dag van aanmelding. GEMEENTERAAD. Vergadering van 18 Maart 1924. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een dankbetuiging van Dr. N. Bak ker te Santpoort voor de toegestane verlaging van huur der bij hem in ge bruik zijnde woning. Alsvoren van de R.K. Volkshuishoud school te Velseroord voor de toegeken de bijdrage over 1924. Het verslag van den reinigings- en ontsmettingsdienst over 1923. Het verslag omtrent hetgeen met be trekking tot verbetering der volkshuis vesting gedurende het jaar 1923 is ver richt. Verslagen der commissiën tot wering van schoolverzuim over 1923. Een adres van Mevr. C. M. Boreel van Hogelanden, geb. van Weede, te Velsen, waarbij zij aan de gemeente om niet afstaat dertien groote iepenboo- men (olmen), staande bij het dorp Vel sen, vanaf den Rijksstraatweg tot den ingang van Velserbeek, onder voor waarde de boomen niet te amoveeren, alvorens de veiligheid van den weg zulks noodzakelijk maakt. B. en W. stellen voor dit aanbod on der de gestelde voorwaarde te aan vaarden en de schenkster dank te be tuigen. Goedgekeurd. Een adres van het bestuur der Vereeni- ging voor Ambachtsonderwijs in Ken- nemerland, om voor het jaar 1925 een subsidie te willen verleenen van f 19.083.35. Te behandelen bij de be- grooting voor 1925. Een verzoek van de Noordholland- sche vereeniging „Het Witte Kruis" om een subsidie te verleenen ter tege moetkoming in de tekorten op hare ontsmettingsdiensten. B. en W. stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken omdat, sinds de gemeente zelf een ontsmettingsoven in exploitatie heeft, zij van de ont smettingsdiensten der vereeniging geen bruik meer maakt. Aldus besloten. Alsvoren van het bestuur van de af deeling IJmuiden van den Jongelieden- Geheelonthoudersbond, waarbij ver mindering van rechten voor het mede gebruik van schoollokalen verzocht wordt (te behandelen bij punt 3 der agenda) Alsvoren van Mej. J. van der Lende te IJmuiden, houdende verzoek, haar te willen benoemen tot gemeente-vroed vrouw op een jaarwedde als geldt in gemeenten, welke met Velsen op één lijn kunnen worden gesteld (naar B. en W. om praeadvle9). Mededeeling. Naar aanleiding van een in de raads vergadering van 9 Januari 1924 aange nomen motie, ingediend door den heer Dalmeijer inzake bestrijding van kos ten bij het volgen van een andere wijze van bestrating voor hoofdverkeerswe gen, deelen wij U mede, dat door ons het hierna opgenomen schrijven is ge zonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat het in ons voornemen ligt om enke le hoofdverkeerswegen in deze ge meente op andere wijze te gaan bestra ten, waardoor zij meer bestand zullen zijn tegen de zware lasten, welke daar over worden vervoerd. Hiertoe zal eerst worden overgegaan, zoodra een nieuwe bestrating noodza kelijk is. Door een andere wijze van bestrating te volgen, zal de gemeente evenwel grootere uitgaven hebben te doen. Nu is de vraag bij ons college gere zen, of het verschil in kosten tusschen de gewone wijze van bestrating en die nu zal worden gevolgd, gebracht kan worden ten laste van den kapitaaldienst Wij zullen het zeer op prijs stellen Uw antwoord hierop te mogen ontvan gen." Op dit schrijven kwam het volgende bericht in: „In antwoord op Uw nevenvermelden brief hebben wij de eer U mede te dee- j len, dat, indien de wijze van bestraten j het karakter draagt van eene algeheele vernieuwing van het plaveisel, er geen bezwaar tegen gemaakt zal worden als gehandeld wordt, zooals door U wordt l aangegeven in meergenoemden brief".

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1