Ingekomen zijn nog de volgende stukken. Een verzoek van B. en W. van Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde om adhaesie te betuigen aan een adres aan Hare Majesteit de Koningin inzake wijziging van artikel 36 quater der Middelbaar Onderwijswet en artikel 8 quater der Hooger Onderwijswet. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisge ving aan te nemen, daar een dergelijk adres dient uit te gaan van de Neder- landsche Vereeniging van Gemeenten. Aldus besloten. Een adres van den volgenden inhoud: „Geven te kennen de ondergeteeken- den Ds. W. Luikinga, Doopsgez. predi kant te IJmuiden en G. Voet te Velser- oord, respectievelijk voorzitter en se cretaris van het Comité uit de Burgerij tot protest inzake de ziekenhuiskwes tie; dat zij Uwen Raad hierbij overleggen een motie, welke door 2000 meerder jarige ingezetenen onzer gemeente op zeer normale wijze is aangenomen in verschillende vergaderingen, gehou den in alle deelen onzer gemeente. 't Welk doende enz. (get.) W. Luikinga, (get.) G. Voet, Voorzitter. Secretaris. Velsen, 15 Maart 1924. Motie. gehoord de uiteenzetting, hoe het be sluit van den Raad der gemeente Vel sen dd. 26 Februari 1924, waarbij aan de „Mariastichting" te Haarlem voor den duur van VIJFTIG jaren een sub sidie van f 10.000.'s jaars is verleend tot stichting en instandhouding van een R.K. Ziekenhuis in de gemeente Velsen met de bepaling, dat in de eer ste TIEN jaren van Gemeentewege geen ziekenhuis mag worden gesticht; spreken hunne diepe verontwaardi ging uit over de wijze, waarop deze zaak door Burgemeester en Wethou ders is voorbereid en door den Raad is behandeld, terwijl onze ingezetenen el ke gelegenheid is onthouden om van hunne zienswijze te doen blijken in een zaak van zoo diep ingrijpenden en ernstigen aard; dat hiermede een besluit is genomen tegen den zin van een groote meerder heid der bevolking, terwijl zij dit be sluit niet achten te zijn in het belang der gemeente; dringen er daarom bij den Raad van de Gemeente Velsen op aan, dit besluit ongedaan te maken en verzoeken, het College van Burgemeester en Wethou ders en den Raad, in 't vervolg bij ge wichtige beslissingen een. andere wijze van behandeling te volgen, zoodat de ingezetenen niet de gelegenheid wordt ontnomen, van hunne zienswijze te doen blijken en gaat over tot de orde. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Een schrijven van de commissie van bijstand voor de financiën, dat zij we gens onvoltalligheid harer vergadering geven advies kon uitbrengen. Een verzoek van M. Dammers, tijd. gymnastiek-onderwijzeres te IJmuiden om gebruik van het gymnastieklokaal van school F te Santpoort op Donder dagavond. Naar B. en W. om advies. Alsvoren van J. F. Roodenburg te Santpoort, om in afwijking van de rooi lijn voor den Bloemendaalschen straat weg te mogen bouwen. Naar B. en W. om advies. Een schrijven van het lid van den raad, den heer W. F. Visser, van den volgenden inhoud: „Ondergeteekende, lid van uwen Raad verzoekt den raad, in zijne verga dering van 18 Maart e.k. te mogen in- terpelleeren over de steunverleening, welke thans door de commissie is daar gesteld." B. en W. stellen voor het gevraagde verlof te verleenen en de interpellatie te houden aan het einde der vergade ring. Aldus besloten. Een motie, ingediend door de leden van den raad de heeren H. Groene veld, A. ten Broeke, C. van der Steen, J. C. Dunnebier ,W. C. Wardenaar, F. P. Vermeulen, K. H. Tusenius, J. P. Nijs- sen, C. P. J. Maas, J. Zwanenburg, J. P. Handgraaf en G. P. Langendijk van den volgenden inhoud: „De raad der gemeente Velsen; gehoord de besprekingen over het ziekenhuisvraagstuk in de gemeente Velsen; gezien de agitatie die in de Gemeente is gevoerd tegen de subsidie verleend aan de Mariastichting te Haarlem; overwegende dat de raad deze subsi die heeft verleend omdat geen ander aannemelijk aanbod voor de stichting van een ziekenhuis in de gemeente Velsen aan de orde was of kon worden verwacht; overwegende dat thans ernstige po gingen worden aangewend om te ko men tot de stichting van een niet- Katholiek Ziekenhuis; overwegende dat voor de gemeente Velsen de stichting van een niet-Ka- tholiek Ziekenhuis naast de Maria stichting niet van belang is ontbloot; verklaart zich in beginsel bereid om wanneer een voorstel aan den gemeen teraad wordt ingezonden voor de stich ting van een met-Katholiek ziekenhuis aan deze instelling op genjüen voet en onder dezelfde voorwaarden subsidie te verleenen, los van de vraag of de Tuchtschool eventueel aan de Maria stichting of aan een ander ziekenhuis- comité wordt gegund. B. en W. stellen voor, deze motie te behandelen aan het einde der vergade ring. De Voorzitter zegt de beide moties en de interpellatie te willen aanhouden tot het eind der agenda. De heerSehiiiing stelt voor de beide moties aan te houden tot de volgende vergadering. Van de motie der 12 leden is ons nog niets bekend en wij willen er gaarne kennis van nemen.. De heer Vermeulen wil dezen avond een beslissing over de motie van het Comité van Actie. De heer Schilling dacht dat de be leefdheid eischte dat men aan sprekers voorstel voldeed. Als men de motie per sé wil behandelen, fiat. De heer Ver meulen is al weer de spreektrompet van de anderen. De heer Dunnebier is vóór aanhou ding, maar niet als de heer Schilling op deze wijze optreedt. De heer Bosman dringt ook op aan houding aan. Wat is er tegen. De heer Tusenius ziet geen verband tusschen de beide moties. De openbaar heid verlangt dat de eerste motie be handeld wordt. De heer Schuitenmaker zegt dat er wel verband is. Laat men de moties nu aanhouden, als we eerst de agenda af handelen, en de motie komt niet meer in behandeling, dan zullen wij het wel tot morgenochtend 6 uur volhouden. (Verbazing en handgeklap van den heer Wardenaar). De heer Schuitenmaker: Ja, wrant over de motie der 12 heeren wordt buiten den raad gestemd. De Voorzitter protesteert. Wat is dit toch voor een mentaliteit? De heer Schilling: Ja, van mentaliteit moogt u wel spreken. U begrijpt ons niet, maar wij begrijpen u en de ande ren niet. De heer Visser en Sluiters dringen ook op aanhouding aan. Er is wel ver band, zegt de heer Sluiters en het is veel beter de heele zaak in eens te be handelen. De heer Groeneveld wil de moties wel aanhouden, want het petitionnement moet ook nog binnenkomen. Spr. zegt wat te twijfelen aan de 2000 hoorders, er zijn mensehen, die drie en vier ver gaderingen hebben bijgewoond. De heer Vermeulen zegt dat de eerste motie voldoende bekend is. De heer Tusenius: Juist. De heer Schuitenmaker (Tot den heer Tusenius): U hebt al vijf maal geroe pen juist. Wat is dat toch? Het is een genoegen zoo'n lid naast je te hebben. De Voorzitter: Het is vervelend dat men elkander telkens lastig valt. (Tot den heer Schilling): Het is met enkele leden lastig debatteeren, gelukkig dat er van uwe partij ook nog zijn, waar het goed debatteeren mee is. De heer Schilling: U houdt uw com plimenten maar voor u, daar ik er niet van gediend ben. Anders kan ik ook wel met complimenten komen. De heer Vermeulen verdedigt zijn voorstel tot behandeling der motie. Ieder heeft die in tal van bladen gele zen en men is op de hoogte. Spr. zou gaarne de rust in de gemeente zien weergekeerd en met het oog daarop is het beter de motie te behandelen. De Voorzitter zegt dat men wel aan een fatalen termijn mag denken. De heer Bosman zegt dat er voor het comité geen fatale termijn is. En alles is voor uitstel vatbaar. De heer Vermeulen wil duidelijk zijn; over een week loopt de termijn van inschrijving voor de Tuchtschoolgebou wen en wanneer deze de Mariastichting ontgaan, meent spr. dat zij schadeloos gesteld moet worden. (Stemmen op de tribune: Juist!) De heer Vermeulen wil dus stemming over het voorstel om de eerste motie te behandelen. Dit wordt met 912 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heeren Schilling, Sluiters, Bosman, Dunne bier, Roelse, Schuitenmaker, v. d. Steen, Schaar, Groeneveld, Dalmeijer, Visser en Landeweert. Op voorstel van den heer Vermeulen wordt besloten de motie der 12 raads leden ook aan te houden. De heer Dalmeijer vraagt of niet over 14 dagen vergaderd kan worden. De Voorzitter: Dat is aan mij. De heer Schuitenmaker: Een aantal raadsleden kan toch een vergadering aanvragen. De Voorzitter: Zeker. De heer Schilling: Dan vragen wij een spoedvergadering aan. De heer Landeweert zegt dat het prae- advies inzake een kwestie over gasle vering tegen de volgende vergadering te verwachten is. Waar deze zaak in geheime zitting behandeld is, vraagt spr. of de geheimhouding tegen de verschijning van het prae-advies kan worden opgeheven. De heer Bosman zou dit liever niet in openbare zitting doen. Het regle ment van orde laat dit niet toe. Spr. vraagt het voortaan in besloten zitting te doen. De heer Landeweert zegt dat men de formaliteit toch te ver kan voeren. De heer Schilling ondersteunt het verzoek van den heer Bosman. We heb ben gezien hoe gevaarlijk het kan zijn. Als men weer komt met voorstellen voor geheimhouding er bij te zullen zijn, opdat niet meer gebeurd, wat nu gepasseerd is. De Voorzitter: Men kent mij nogal macht toe, maar het zijn hier in den raad nogal lieve jongens. De heer Bosman zegt nog nooit be leefd te hebben, wat hier in den raad is gedaan. De heer Sluiters stelt voor de ophef fing der geheimhouding aan 't eind der zitting te behandelen. Het voorstel tot opheffing der onbe woonbaarverklaring van de woning Kalverstraat 23 wordt goedgekeurd. Bij eenige verzoeken om kwijtschel ding van de betaling der kosten voor het medegebruik der schoollokalen werd na eenige discussie een voorstel van den heer Schaar aangenomen om de huur 1 Januari j.l. te doen ingaan. Op het verzoek om opheffing van de vuilnisbergplaats te Santpoort en in zake ruiling van grond aldaar wordt afwijzend beschikt. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het verleenen van een vergunning tot het aanleggen van een straat en het be- harden en rioleeren van straatgedeelten te Velseroord. Bij de vaststelling der begrootingen, dienst 1925, voor de Visscherijschool, de Handelsavondschool en de Nijver heidsavondschool voor Ambachtslie den, zegt de heer Landeweert dat hij gaarne zou weten of de post voor de reis van de Lichtstraal geschrapt kan worden. De heer Vermeulen wil evenals ver leden jaar bij de behandeling der ge- meentebegrooting hierop terugkomen. De heer Landeweert: Maar de begroo ting moet toch serieus zijn. Spr. stelt voor den post te schrappen. De heer Schilling zegt dit niet te be grijpen. Spr. wil de reis wel laten doen. In de Commissie van Toezicht waren alle leden daar zeer op gesteld. Laat ons anders de zaak nog aanhouden. De heer Vermeulen: Dit is een bewijs dat het beter is dit alles bij de begroo ting te behandelen. De heer Tuseisms: Maar het gaat om deze post. De heer Landeweert: Zeker, de school is duur. De reis bedoelt het oefenen in laveeren enz. Maar dat kan toch wel op andere wijze geschieden. De heer v. d. Steen is niet voor schrap pen. Spr. gelooft dat de leerlingen veel op deze reis leeren, ook met het com- pas. Het is wel goed als de leerlingen een reis met een trawler meemaken, maar deze reis is ook goed. De heer Schilling zegt dat niets zoo noodig is als goede kennis van laveeren met een sloep. Als er wat gebeurt kun nen velen vaak niet roeien of zeilen. De heer Landeweert zegt dat de school toch een zeilsloep of boot heeft. Maar spr. is niet tegen aanhouding. De begrootingen worden vastgesteld. Het voorstel tot wijziging en vaststel- ling-opnieuw der Verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs wordt aangehouden. De wijziging der Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de Vleeschkeuringswet 1919 wordt goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van een hoofd van school C te IJmuiden. Op do voordracht zijn geplaatst de heeren S. v. d. Werf, D. de Vries en J. H. van Da len, onderwijzers resp. aan school A te IJmuiden, school D te Velseroord en school A. De heer Schuitenmaker zegt zijn groo te voldoening te willen uitspreken over deze voordracht. Als wij in onze ge meente bekwame mannen hebben, moe ten zij de hoogste sport op den ladder kunnen bereiken. Spr. gelooft dat. deze voordracht is opgemaakt volgens an ciënniteit en hij meent dat waar nu bij de andere twee verwachtingen zijn ge wekt, men bij nieuwe vacaturen niet aan anderen zal denken. Dan houden wij de goede krachten in onze gemeente De heer Landeweert zegt het voor een groot deel daarmee eens te zijn, maar het mag niet inhouden dat de heeren, die thans 2 en 3 zijn, een volgend maal no. 1 zullen zijn. Het aantal sollicitan ten was thans niet zoo groot, n.l. 20; een volgende maal is er wellicht meer keus. De heer Schuitenmaker is het daar mee eens, maar toch meent spr. goed gedaan te hebben dit te zeggen. De Voorzitter: Maar wij beslissen niet alleen. Stel u voor, dat wij een vol gende maal de beste voorbijgaan. De hee Schuitenmaker: U behoeft geen uitval naar mij te doen, mijn huid is toch te dik. De Voorzitter: Ik doe geen uitval, in tegendeel, ik moet thans van mij afbij ten. De Voorzitter zegt dat er van den heer Dalmeijer een schriftelijke vraag is in gekomen, die de heer Landeweert wel dadelijk wil beantwoorden. De heer Dalmeijer heeft meegedeeld dat op Santpoort de gasverbruikers overtollig gas hebben gebruikt door meerderen druk en vraagt of zij dit meer gebruik betalen moeten. De heer Landeweert antwoordt: dat kwam door verplaatsing van den re gulateur. Spr. gelooft niet dat daar meerder verbruik uit voortvloeide. Sprekers echtgenoote was er zeer mee ingenomen, want het water kookte zoo. De heer Sluiters: De mijne evenzoo. In behandeling komt dan de interpel latie van den heer Visser. De heer Visser zegt dat men de vori ge maal heenging met de gedachte dat de zaak der werkverschaffing en steun verleening nu volkomen in orde was en dat men er niet meer over zou be hoeven te spreken. Alles was goed vastgelegd, bij de werkverschaffing zou 6 dagen gewerkt worden. Op de steunuitkeeringen zou een goede con trole zijn, waardoor zij, die de uitkee- ringen zoo'n beetje als een pensioen gingen beschouwen, werden buitenge sloten. Dat is nu ook in orde. Maar één ding is niet in orde, n.l. het bedrag der uitkeeringen, door de Commissie vastgesteld. Spr. meent dat het niet de bedoeling van den raad was om deze bedragen zoo laag te stellen, n.l. voor ongehuwden op f 3 en voor ge huwden op f 7 per week, plus 50 cent voor ieder kind. Deze bedragen zijn aanmerkelijk lager als die, welke door de armbesturen werden gegeven. Dat ze laag zijn behoeft spr. niet te memo- reeren, hoe kan een man en vrouw van f 7 leven? In 1914 stelde Minister Treub als mi nimum f 6, hier is het f 7 en dat in de zen tijd. Dit is zeer onvoldoende. Als de meerderheid der commissie zich stelt op het standpunt: „recht op steun be staat niet" gelooft spr. weer dat dit niet de bedoeling van den raad is. Op welk recht mag een werklooze zich dan wel beroepen? De heer Schaar: Op dood gaan. De heer Visser zegt dat de werkloozen toch niet de oorzaak zijn van de malai se, ook niet van de rampen, die over ons gekomen zijn. Knappe economen zien nog geen oplossing. Als het niet de taak der werkloozen is te verhongeren, hebben ze recht op steun. Spr. meent dat al gaat de raad niet met zijn argu mentatie acoord, toch wel met zijn be doelen. Spr. dient een motie in, waarin de raad uitspreekt dat de gegeven bedra gen te laag zijn en dat deze moeten zijn voor gehuwden f 10.50 per wc-ek, plus f 1 voor ieder kind onder 16 jaar, tot een maximum van 10 kinderen, voor gehuwden-ongeorganiseerden en nog niet rechthebbenden f 9.50 plus f 1 voor ieder kind; voor kostgangers f 7.50 en voor ieder ongeorganiseerde f 6.50 per week. Spr. weet dat de Commissie de bedra gen zelfstandig kan vaststellen, maar- hoopt dat zij rekening zal houden met de wenschen van den raad. De heer Vermeulen zegt dat straks moties zijn aangehouden, maar dat een motie met. zulke verstrekkende gevol gen nu nauwelijks in den raad wordt geworpen. De heer Schilling kan dit bezwaar begrijpen, maar de bedragen zijn be kend. Er wordt nu minder gegeven dan door de armbesturen. Spr. zou willen vragen of, als de raad meent dat de be dragen hooger moeten zijn, de com missie daarmede rekening wil houden. Dan wil spr. de motie wel aanhou den. De heer Niissen wenscht meerdere in lichtingen. De heer Handgraaf zegt dat de heer Visser wat hard van stapel loopt. Er wordt nog weinig gewerkt, alleen het karwei aan den Middenduinerweg kan geschieden. Daar werken 20 man, die de vorige week f 16 verdienden. Deze week werken ze niet en ontvangen f 10 steun als maximum. Als aan het Ha nenland kan worden begonnen, zullen zooveel mogelijk arbeiders aan 't werk gezet worden. De heer v. d. Steen wil de zaak ook nog aanhouden. De werkloozenkassen betalen f 13.50 steun, als men daar te dicht bij komt, wordt het een soort concurrentie. Dan gaan de arbeiders uit de organisatie en zullen ze zich aan alle zorg onttrekken. De heer Schilling: Dat is wel zoo, maar tal van arbeiders gingen uit de organisaties, omdat ze onmogelijk meer de contributie konden betalen. De heer Bosman dringt ook op een hoogere uitkeering aan. Er is gezegd: moeten allen dan maar dood gaan: Welnu, spr. weet bij ervaring, dat er menschen zijn, die daar ernstig voor in aanmerking komen. De heer Sluiters zou willen dat de Commissie zich in verbinding stelde met de armbesturen. De Voorzitter onderschrijft dit en gelooft dat het beste is de motie aan te houden. De heer Wardenaar acht 42 cent uurloon voor dit werk te laag. De Voorzitter: Maar er kan taak- werk gedaan worden. De motie-Visser wordt aangehouden De heer Landeweert vraagt dan nog- eens opheffing der geheimhouding over de gaskwestie. De heer Schilling hoopt dat dit voor taan altijd zoo zal gaan. Als het met de ziekenhuiskwestie ook zoo gegaan was, was het heel anders geloopen. De Voorzitter: Ik geloof juist an ders. Het was nog veel erger geworden. Spr. zegt dat er toen een verzoek van den raad was en hij heeft toen beloofd daaraan te zullen voldoen. De heer Bosman: U hebt nog heel wat anders beloofd. De heer Sluiters: Dat is nu niet meer aan de orde. De heer Roelse (tot den heer Slui ters): Je bent toch geen onder-voorzit ter. De heer Schuitenmaker: De Voor zitter is vol vuur om de zaak uit te vechten. De Voorzitter: Ik heb 't vuur nog niet verloren. De heer Sluiters wil de geheimhou ding in besloten zitting opheffen. Spr. heeft nog eenige vragen te stellen. De Voorzitter: Ik heb dit zien aan komen. Wil men vragen stellen, dan moet dat natuurlijk in geheime zitting. De heer Roelse: Laten we ons ook formeel aan het reglement houden. De heer Tusenius: Over 't algemeen is het gevaarlijk teveel in 't geheim te vergaderen. (Hilariteit). De heer Roelse: Kan de vergadering niet geschorst worden, om de volgende vergadering een voortgezette te doen zijn? De heer Vermeulen: Daartegen is een formeel bezwaar, daar besloten is de moties in een volgende vergadering te behandelen. De heer Schilling: Dat is onzin. De heer Tusenius: Wanneer is 't Co mité klaar? Daarna gaat de raad in geheime zit ting. waarin besloten werd de geheim houding inzake de gaskwestie tegen de verschijning van het prae-advies van B. en W. op te heffen. SPORT, Veldloopen te IJmuiden. Het parcours voor de Veldloopen te IJmuiden is als volgt samengesteld: Tegeltjesmarkt, Havenkade, Trawler kade, om den Vuurtoren, Haringkade en dan langs Semaphore en Zeestrand tot de Zuidpier; vervolgens via Bin- nenduinpad (tot Haringkade) en Ha venkade weer naar de Tegeltjesmarkt. Dit geldt voor den 6 K.M. loop. Voor de 10l]2 K.M. komt er 4 K.M. strand bij. De 31/-; K.M. valt binnen 't bovenstaan de parcours. De kleedgelegenheid is in de zaal .Thalia". Om aan de vele verzoeken te vol doen, deelen wij mede, dat de 31/2 K.M. open is voor iedereen. Men wordt er aan herinnerd dat de inschrijving sluit 20 Maart a.s. Waar blijven de inschrijvingen voor den 1500 Meter loop voor dames? Het inschrijfgeld bedraagt f 0.60. Het secretariaat is bij den heer W.A. Sparreboom, Amstelstr. 6, IJmuiden. VOETBAL. HollandBelgië. Zooals onze lezers natuurlijk reeds weten is Visser van Stormvogels uitverkoren Hollands eer tegen België mede te helpen ophouden. In plaats van links-binnen speelt hij rechts binnen, wat voor hem evenwel naar onze meening geen bezwaren zal opleveren. Zijn partner is nu Oroosjohan, de handige V. O. C-SDeler, van wiens knap spel hij zeker kan profiteeren en als Visser den V. O. C.-er nu doet profiteeren van zijn enthusiast spel, dan kunnen de Belgen nog pleizier beleven van den Hollandschen rechtervleugel. En dan als de kroon op je werken een fraai doelpunt Viiser! Zaterdagmiddag-competitie. Niet alleen in de hoogste regionen der voetbalwereld heerscht spanning wie de bovenste plaats zal bereiken, zij is evenzeer te vinden in de Zaterdagmiddag competitie der H. V. B. In afd. B daarvan speelt a.s. Zaterdag 22 Maart V. I. O. S. hare laatste thuiswedstrijd en wel tegen O. F. C. I, de gevaarlijkste mededinger voor die plaats. V. I. O. S. zal zeker aile zeilen moeten bijzetten tegen deze uiterst vlugge ploeg, wil zij de punten in IJmuiden houden. Vooral nu 2 der beste krachten niet mee kunnen doen omdat ze zich in militaire dienst moeten begeven. Maar, jongens flink op den bal zitten en vlug doorgeven, dan maken jullie nog een beste kans.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2