Kwellende pjjnen in kiezen, het kind aanmerkelijk slechter maken of den financieelen toestand van vele gemeenten benadeelen, wellicht het een en het ander. Niet minder dan 120000 kinderen zullen door het voorstel een jaar zon der onderwijs zijn, „op een leeftijd, dat de natuur der kinderen en de traditie van ons land goed georganiseerd on derwijs eischen." Het voorstel wordt wel verdedigd op paedagogische gron den, immers opvoedkundigen van naam zijn van oordeel, dat het lager onderwijs thans aan te jonge kinderen wordt gegeven en zelfs eerst op acht jarigen leeftijd moet beginnen. Maar zij gaan dan uit van een geheel ander georganiseerd voorbereidend onder wijs, dan waarover ons land thans be schikt. Even groot bezwaar maakt het hoofdbestuur van het Nut tegen de stopzetting van het zevende leerjaar. Vele kinderen zullen toch na de zes leerjaren doorloopen te hebben, op school blijven. Zij tellen dan echter niet mee voor de rijksvergoeding. De gemeentebesturen zullen dus overtal lige onderwijzers hebben te bezoldigen en moeten zorgdragen voor voorberei dend onderwijs in bewaarscholen, die uitgebreid of nieuw gesticht zullen moeten worden. Het rijk bezuinigt, door lasten af te schuiven op -den rug der gemeenten, die toch al zulken zwaren finantiëelen last te dragen hebben. Plet hoofdbestuur erkent, dat ook het duurste departement, zooals onderwijs wel is genoemd, deel moet hebben aan de beperkingen, die de nood oplegt. Het komt niet alleen met afkeurende critiek maar wijst ook een beteren weg tot bezuiniging aan. He wil bezuinigen door de verdere oprichting van zeer kleine scholen tegen te gaan en soort gelijke kleine scholen tot grootere sa men te voegen, zonder daarmee de grondslagen der pacificatie aan te tas ten. Verder wil het de uitwassen in het Bezoldigingsbesluit wegnemen. Dit doelt waarschijnlijk op de extra beloo ning voor het bezit van bijzondere ac- tes en andere „buitenkansjes". Ook stelt het vereenvoudiging van het schooltoezicht voor. Men weet, dat dit ook de bedoeling der regeering is. Des noods wil he ohofdbestuur het Des noods wil het hoofdbestuur het derwiizer in het bijzonder bij de kleine scholen verhoogen. En in het uiterste geval overgaan tot een tijdelijke ver mindering van de salarisen der leer krachten over de geheele linie van la ger tot- hooger onderwijs. Dit zijn de bezwaren en de wenschen van een vereeniging, die buiten de po litiek staat, in zake de bezuinigng op het onderwijs. Waarschijnlijk zullen ze bii de komende behandelng van het •rreeringsvoorstel in de Kamer wel •esm-oken worden. Ook tegen de aan- olon maatregelen van het hoofdbe- hiur zijn bezwaren in te brengen Maar ze zijn voor het onderwijs veel minder nadeelig dan die de regeering •oorstelt. waardoor zeker ook om he* ••oote belang van goed volksonderwijs sou «terke actie van verzet onder ons opfs+aan is. Duizenden voelen, dat goed onderwijs ..het eenige" is, dat men zijn kinderen in het leven kan meegeven. 1 onvermoede schatten, die in zijn wil dernissen, oerwouden en bergen zitten verstoken 't Is al botertje tot den boom! Maar de aartsbisschop wijst ook op de keerzijde. Er zijn tegenover deze teekenen van opbloei, welvaart en energie ook teekenen te stellen van ma laise van allerlei aard. Het lijkt alles in België rijker dan het is. Immers de staatsbegrooting wijst een jaarlijksch tekort aan van twee milliard! Daarbij vergeleken is onze schatkist nog boordevol. Het leven is viermaal duurder dan voor de jaren der groote beproeving. De geest van wijze spaarzaamheid ontbreekt. Er is een verkwisting, die door weelde en pracht kwetst. De fortuinen staan vast. De middenstand zit in den druk. De burgerij put haar spaarpenningen uit. De intellectueelen bevinden zich in een bekrompen toestand. De natie heeft op zich moeten nemen den last der econo mische herstellingen, van de oorlogs schade, van de pensioenen der oud strijders en vele andere lasten, die Duitschland volgens het vredestrac- taat had móeten betalen. Mercier erkent, dat Duitschland thans zelf uitgeput snakt, om zich te kunnen herstellen. Zoo ziet Mercier nog moeilijke tijden komen voor zijn volk, maar hij geeft don moed niet op. „Wij moeten onze zenuwen intoomen en blijven vertrouwen hebben; het laat ste woord in den economiscTien oorlog zoowel als in den loopgraven oorlog is aan hen, die het langste vol- j houden." Zoo bemoedigt deze geestelijke zijn volk. Hij heeft recht van spreken, want tijdens den oorlog heeft hij met taaie hardnekkigheid de zaak van zijn land gediend en bewezen ook den toorn van een machtigen vijand niet te vreezen. klasse, in het bijzonder de socialisten. Engeland heeft thans zijn Labour-ka- binet. Tusschen City en Labour is ze ker een groote tegenstelling. De City vindt den persoonlijken eigendom hei lig, maar Labour wil socialisatie en gemeenschappelijk bezit der productie middelen. Toch is City tot nu toe niet slecht over de Labour-regeering te spreken. Mac Donald heeft zonder aar zelen de Sovjetregeering erkend. Daar mee was City zeer ingenomen, omdat het thans mogelijk wordt met Rusland zaken te doen en Engeland voor zijn industrie rekent op een drukke klandi zie der Russen. Maar bovendien is City tevreden, omdat het finantieel beleid van Labour voorzichtig is en er ernst gemaakt wordt met bezuiniging. De begrooting voor den burgerlijken dienst is voor 24-25 niet minder dan ruim 400 millioen gulden minder uit getrokken. Dat is wel de moeite waard. Als alle militaire begrootingen zoo besnoeid werden, zouden we op den goeden weg van beperking der bewapening zijn gekomen. Dit alles geeft aan de finantieele wereld vertrouwen in Labour en de regeering van MacDonald zit dan ook stevig in het zadel. Voor een betere verhouding der Europeesche staten en een oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding is het te hopen, dat Labour in Engeland nog lang aan het bewind blijft. tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirïn-Tabietten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De toestand in België. De aartsbisschop van Mechelen, kar dinaal Mercier heeft voor de Vasten een herderlijk schrijven openbaar ge maakt, niet in stijven, zwaren, kerke- lijken stijl maar los en levendig ge schreven. Met zijn grooten invloed heeft Mercier tijdens den oorlog ge vochten voor zijn kerk en zijn kudde Zijn hoogé waardigheid als kardinaal heeft hem daarbij beschermd. De Duit- schers hebben hem ongetwijfeld ont zien. In zijn Vastenbrief geeft Mercier een beeld van België's herleving. Na den oorlog te alle kanten puinen, de grond van Vlaanderen onbebouwbaar, werk plaatsen gesloten, werkmateriaal ge- "oofd of vernietigd, de werkkrachten uitgeput. Thans is alles of bijna alles herbouwd. Er zijn steden gebouwd rij ker en schooner dan die welke werden ernietigd. De landbouw is opnieuw in staat, gesteld. De nijverheid is in op bloei. De fabrieken, door de Duitschers ontredderd, zijn in volle werking. De bedrijvigheid in de haven van Antwer pen is grooter -dan ooit. De kerken zijn voor het meerendeel heringericht voor den eerédienst. De werkloosheid is op gehouden en in den omtrek der groote steden rijzen aanzienlijke groepen nette arbeiderswoningen op. De scholen zijn goed bevolkt, de gestichten voor het middelbaar onderwijs zijn zelfs overbevolkt. De universiteiten zijn in vollen bloei. Belangrijke instellingen werken tot heil der kinderen, ten bate der openba re gezondheid; er zijn sanatoria ge opend, scholen voor ziekendiensten op gericht, de arme kinderkens van Wee non en Hongarije zijn gastvrij ontvan gen enz. De koolmijnen in Limburg geven aanzienlijke hoeveelheden kolen en de Congo deelt steeds meer van de De Japansche Etas. Reuter deelde onlangs aan de wereld mede, dat de Etas in Japan aandringen op de erkenning van Sovjet-Rusland. Menigeen zal zeker gevraagd hebben, wie toch die Etas zijn. Het antwoord geeft een- correspondentie uit Japan in de N. R. Ct. De Etas zijn de Paria's, een uitgestoo- ten groep der bevolking. In niets zijn uiterlijk van de Japanners onder scheiden, maar toch zal de niet-Eta nooit banden aanknoopen met den Eta. Zij staan even ver van elkander als de tollenaar en de Farizeër in Jezus da gen. Waarschijnlijk waren de Etas oorspronkelijk zwervers, ontvluchte misdadigers, onwettige kinderen, uit het leger gejaagde soldaten. Eeuwen geleden reeds werden zij voor het af schuwelijke werk van den beul en den vilder gebruikt. Toen Japan in '67 zich tot een modernen staat hervormde, be paalde de regeering, dat er voortaan geen Etas meer zouden zijn. Er waren er echter een millioen en die bleven voor de anderen verstootelingen, min derwaardigen, Etas dus. In de steden mochten zij zich al een weinig met de overige bevolking vermengen, op het platteland bleven zij in aparte wijken wonen, van de fatsoenlijke en nette Ja panners gescheiden. In '18 is een ver eeniging opgericht, om de Etas in de overige bevolking te doen opgaan, maar dat gaat zoo makkelijk niet. Ge woonten en vooroordeelen, die eeuwen oud zijn, kan men zoo spoedig niet uit roeien. De Etas zijn door de vervolging en minachting, waaronder zij steeds heb ben moeten lijden, verbitterd en oproe rig geworden. Als er oproer is, staan zij vooraan. Toen er in '18 gebrek aan rijst was en daardoor relletjes ont stonden, weerden de Etas zich het hardst. Nu dringen zij aan op erken ning der Russische regeering, omdat zij in in het communisme een bevrij dende macht zien. Zij hebben hoofd mannen en houden geregeld vergade ringen, om hun belangen te bespreken. Het verschijnsel, dat een zekere groep in de bewolking wordt terugge zet en geminacht, vindt men bij vele volkeren. Onder ons ondervinden dal degenen, die met ruw handenwerk hun brood moeten verdienen en nog meer de zwervers, die bedelend of ventend de wereld doortrekken, die reizen en wo nen in armzalige wagens. Ook onder hen is er een enkele, die zich tot een rustiger en degelijker leven en arbeid weet omhoog te werken, maar gewoon- iik blijft het woonwagen en kermis- schipjesvolk in hun eigenaardigen stand. Leert men ze kennen, dan vallen ze mee; er is onder hen ook koren en kaf; ze zijn dikwijls meer te beklagen dan te verwerpen. Ook het Christen lom heeft deze scheiding niet weten op te heffen. City en Labour. Magnetische behandeling. In „Het Toekomstig Leven", tijd schrift gewijd aan de studie van het spiritisme en aanverwante verschijnse len, (No. 3 van 1 Maart) staat een arti kel van een arts over de magnetische behandeling, waarbij onbekende, gene zende krachten van den magnetiseur uitgaan op den zieke. De meeste medi ci ontkennen het bestaan van deze krachten en het magnetische genees- talent. Onder de leeken neemt het aan tal overtuigden echter snel toe. De schrijver in „Toekomstig Leven" zegt, dat hij, „hoewel een medicus", over tuigd is van de goede werking van een goede magnetische behandeling en hij past ze zelf ook wel op zijn patiënten toe. Maar het zijn niet alle koks, die lan ge messen dragen en ook niet alle mag netiseurs, die strijkingen maken over het zieke lichaam. Vooral in de groote steden geven velen zich voor magneti seur uit en hebben drukke „praktijk". Met hokus-pokusmanieren en een poespas van vreemde woorden maken zij indruk en menige lichtgeloovige voelt zich onder hun behandeling be ter worden. Want er zijn niet alleen in gebeelde ziekten, er zijn ook ingebeelde genezingen en men weet niet, wat het grootste kwaad van beiden is. Zoo is er bij de magnetiseurs veel kaf onder het koorn; de heeren houden alle wetenschappelijk opgeleide ge- neesheeren voor enkel kaf. Dat zijn al len prullen, die geen sterveling kunnen helpen. Maar, merkt de schrijver in Toekom stig Leven" op, de magnetiseurs ne men wel een medicus, als ze zelf of hun huisgenooten ziek zijn, of ze laten zich in een ziekenhuis opnemen. De magnetische behandeling kost racht en vermoeit, zoo schrijft hij verder. Men kan ze niet vaker dan eens of een paar maal per dag toepassen. Maar er zijn magnetiseurs, die dage lijks zestig en meer patiënten onder handen nemen! Het grootste deel er van wordt in het geheel niet geholpen. Ook beoefenen vele magnetiseurs de kruidkunde, zonder er verstand van t.e hebben. Ze maken veel ophef van bun genezingen en stellen die als won leren voor. wat do arts niet zal doen. Soms behandelt de magnetiseur een paar jaar een ongeneeslijken patieni ten slotte komt deze bij den arts te recht, die hem dan zeker pok niet ra eer helpen kan. De magnetiseur is soms niets beter dan de kwakzalver. De arts in „Het Toekomstig Leven" vertelt van een magnetiseur, die een middel tegen tuberculose heette te be zitten. Hij verzekerde, dat het abso luut onschadelijk was en radikaal ge nas. Het prachtmiddel bleek later te bestaan uit fijngewreven uiers van koeien Moet. men aan de magnetiseurs de vrijheid laten, zieken te behandelen? De wet verbiedt het; er is echter een vrij sterke strooming, die de genees- unde niet als een monopolie aan de artsen wil laten. Er is daar inderdaad veel voor te zeggen. Bezit iemand de magnetische gave, dan zou hij zieken kunnen helpen, ook al bezit hij niet de wettelijke bevoegdheid, om de genees kunde toe te passen. Maar er is aan eenige maanden, toen men in het on bezette gebied zooveel goedkooper kon inkoopen dan in het bezette gebied. De dalende franc heeft verder ten oevol&e gehad, dat vooral in het bezet- te gebied groote hoeveelheden Fran- licfde voor zijn naasten, zich geeft om j sche producten ingevoerd en zeer goed- te genezen, maar zich dan ook ont- koop van de zoogenaamde „Coöperatie- houdt van alles wat naar kwakzalverij ve" te verkrijgen waren. Verkeer met Duitschland. j De in Marken uitgedrukte bedragen van postwissels, met verrekening be laste aangeteekende stukken en brie ven en doosjes met aangegeven waarde en van door tusschenkomst van de posterijen in te vorderen quitantien, bestemd voor Duitschland, behooren te zijn afgerond in tientallen van milliar- den. De milliarden zijn aan te duiden met het woord „milliard". (Hand. ber.). Als In „Het Kompas", een levensverze keringsorgaan staat een beschouwing van Swet Marden over het recht ge bruik van den tijd. Een uur per dag, dat anders verloren gaat nuttig be steed en aan studie gewijd, zou ieder met een gewonen aanleg in staat stel len zich op den duur van een geheele wetenschap meester te maken. Als een onwetend mensch een uur per dag studeerde, zou hij in tien jaar een goedontwikkeld man zijn. Als een jon gen of meispe per dag twintig blad zijden goed las, zou hij in een jaar 18 dikke boekdeelen onder de knie heb ben. Hoe groote wonderen zouden dan niet twee, vier of zes uren per dag kunnen doen, die we thans menigwerf verloren laten gaan. Dit alles is waar. Maar men kan wonderen bouwen op het woordje als, het is echter een zwak fundament, waarop niets staan blijft. Als men in een gezin nooit twee lucifers gebruikt, waar een het kan doen, nooit een volle schep maar een half lepeltje sui ker in thee en koffie doet, nooit nieuwe schoenen of kleeren koopt, voordat de ouden geheel zijn afgebruikt, nooit nieuw eten bereidt, voordat de oude restjes op zijn, nooit een cent aan de deur geeft en nooit onnoodig een brief schrijft, nooit van de tram gebruik maakt, als men zonder ander bezwaar dan een beetje inspanning wandelen kan, dan krijgt men daar een dikken spaarpot. Als men iederen morgen eens een uur eerder opstaat en zeven in plaats van acht uur slaapt en men leert in dat. uur door een boek voor zelfonder richt een vreemde taal, dan kan men na een paar jaar bijna over het heele vasteland heenreizen, zonder ergens met den mond vol tanden maar zonder woorden te staan. Als iedere abonnee ieder jaar minstens een nieuwe aan bracht, dan zou ons blad na eenige ja ren door honderdduizenden gelezen worden en als ieder Nederlander per •aar maar twee gulden meer belasting betaalde, kon het onderwijs blijven, ~ooals het is en als men op ieder ver- oron plekje kool bouwde, zou heel Europa door ons land wel van kool voorzien kunnen worden en als men •looit een non wegwierp, voordat men nv werkelijk niet goed meer mee schrij ven kon en niet wild maar voorzichtig een punt aan zijn potlood sleep, zou men zeker met de helft van de uitga an daarvoor kunnen volstaan. En als iedere rooker per dag een paar pijpjes en sigaren minder rookte, zou hij ieder ia ar een nieuwe fiets kunnen koopen. •M« is de tooversleut.pl tot. kennis, macht, voorspoed, welvaart enz. Maar zweemt." Deze moeilijkheid zou minder groot zijn en misschien geheel verdwijnen, indien de medici wat meer belang stel den in „buitenissige" geneesmethoden en ze niet allen zonder onderzoek en dus zonder kennis verwierpen. Telegrafie dwars door de aarde. De beroemde natuurkundige Nikola Tesla, verklaarde dezer dagen in een intervieuw met een medewerker van de „Daily Mail", dat het veel beter is, energie dwars door de aarde te zenden, dan per kabel of met Hertz'sche (draadlooze) golven. Hij heeft meer dan een kwart eeuw gewerkt aan een systeem van draadlooze kracht-trans missie en verklaart, thans definitieve mededeelingen te kunnen doen. In den tijd, toen Tesla met zijn eerste serieuze proeven begon, vermoedde men, dat zich huiten den isoleerenden dampkring een laag van verdunde lucht met een hoog geleidend vermo gen bevond. „Als dat zoo was," zeide tesla, „zou de aarde een groote Leid- sche flesch zijn van reusachtige capa citeit. Slechts zeer langzame electri- sche trillingen zouden over kleine af standen Overgebracht kunnen worden en een uitgebreide practische toepas sing, speciaal voor draadlooze telepho- niet, zou buitengesloten zijn." „Maar ik ontdekte, dat de aardbol zich gedraagt, alsof hij geheel geïso leerd is in de ruimte, zonder een gelei dend omhulsel. Daardoor kunnen de meest ingewikkelde en complexe tril- lingen, de menschelijke spraak en zelfs electrische energie door de aarde worden overgebracht, veel beter dan door een kabel of een anderen kunst- matigen geleider. Het energie-verlies zal op deze wijze voor de grootste aard- sc.he afstanden, dan b.v. 12.000 mijlen, niet meer dan een vierde procent be- dragen. Hierbij komt een verlies van 4 in den zender en den ontvanger, waartegenover staat een verlies van 20 of meer bij de kabel-telegrafie." De moeilijkheid is natuurlijk, deze energie op de verlangde plaats en tijd ter beschikking te hebben. ..De meeste mensch en denken." zeide Tesla. „dat,, de energie in alle richtingen wordt uitgezonden, zoodat het meeste verlo ren gaat. Dit is het geval met energie- straling, maar niet met. geleiding. Wel is de kracht in alle richtingen even groot, maar dat wil nog niet zeggen, dat de energie gelijkelijk uitgezonden wordt. Men kan de aarde in dezen het best vergelijken met. een bol reservoir waar water in gepompt wordt. Zooals reen weet is dan de drnk van het wa- ter in alle richtingen even groot- Maar pe.e op hrt oogenblik, dat. er water af getapt. wordt, dat een turbine doet loo- r.pn. wordt er energie aan de pomp ont- leend. V(miens rriin «w.rteem woMU de eper j o-jo bh wüze van snreken. door een Mok^ipf beschermd. Slechts rti. die de j -omhiu/'tie kennen, kunnen naar wil- De handel in het bezette gebied. De moeilijkheden, waarmede zoowel le groot- als de kleinhandel te kam den hebben, zijn sedert het laatste be- •icht niet geringer geworden. Liet is •coral hot gebrek aan kapitaal, dat j door vergeetachtigheid, gewoonte, na- Irn handel drukt. Een verbetering ia latnrheid. luiheid en zwakheid van wil den echter in zooverre ingetreden, dat de aanhoudende stabiliteit van de mark, slechts onderbroken door een korte da ling in het. buitenland, ten gevolge ge had heeft, dat de premie, welke de banken bij het verleenen van kredieten in den rentevoet tegen een verdere da ling van de mark insloten, steeds ge ringer geworden is, zoodat de rente, verminderde. Deze rente is echter ook thans nog hoog genoeg en bedraagt te- erknoeien wij dien sleutel en de ve- lerlei schatten, die wij ons door dat I kleine woordje als zouden kunnen ver- l werven, gaan daarom voor ons verlo- ren. Een zonderling proces. i Wanneer ons een cadeau wordt be- j loofd en het is kant en klaar, maar i men geeft het ons niet, dan zullen wij er niet om vragen en er ten minste l geen proces over beginnen. De ex- genwoordig bij goede groote firma's j kroonprins denkt er anders over. Toen ongeveer 2 per maand. Een verdere j hij in 1905 trouwde werd hem door de verbetering wordt gezien in het groote burgemeesters van alle steden in Prui- /-> »-i rl nrrAudü cionVinH van o-f»Pfl PT*PV1 cpv» non +a -fpl oorvioo van 'ziI-stpy» nr en dringende aanbod van goederen. Dit sterke aanbod heeft tegenover de betrekkelijk geringe koopkracht van het grootste gedeelte van het volk een daling der prijzen en een verzachting der koopcondities ten gevolge. Vele verkoopers zijn weer geneigd om aan sen een tafelservies van zilver en kristal aangeboden. De vervaardiging duurde zoolang, dat het geschenk bij het uitbreken van den oorlog nog niet geheel klaar was. De kroonprinses heeft het goed gevonden, dat het kost bare geschenk in de kelders van de den kooper kredieten te geven. Ook de j rijksbank werd opgeborgen. Verschil- deze vrijheid ook een niet gering ge- De Engelschen zijn kort en krachtig vaar, dat de wonderdokterij en de ook in hun taal. De City is de kantoor- kwakzalverij geheel vrij spel wordt ge- wereld in Londen, de oude stad, die j laten. reheel zakenstad is en met den naam We lezen in „Het Toekomstig Leven" City wordt dan ook vooral de handel j deze juiste opmerking in dit verband: aangeduid. Labour is arbeid maar het j „De moeilijkheid zit hier in het vinden woord wordt tegenwoordig veel ge- j van het cirium, wie werkelijk een bruikt voor de strijdende arbeidende goed magi. Aeur is, die vervuld met buiteb!andsehe leveranciers zijn in ve le gevallen hier weer toe bereid. De laatste daling van den Franschen frank heeft een grooten invloed op den handel gehad. Voor zoover men daar toe in staat was, werd in Fransche franken ingekocht. Maar verder werd door de snelle da ling van den franc het geheele prijspeil bezette gebied plotseling zoo lende van de steden, die aandeel aan het cadeau hadden, behooren niet meer tot Pruisen. De andere steden zijn verarmd en het past niet meer zooveel geld voor een cadeau uit te ge ven, bovendien is de lust, om den ex- kroonprins een cadeau te geven, niet bijster groot meer. Maar deze kan het geld best gebruiken. Hij zou geld kun nen krijgen met het tafelzilver als on- in het veel lager, dat men aan de grens van derpand of zelfs verkoopen. Hij eischt het bezette gebied nu juist de omge-het thans op en er zal over geproce- keerde beweging meemaakte van voor deerd worden.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2