Belofte maakt schuld, maar bijzon- ere omstandigheden kunnen het soms ivermijdelijk zelfs wel eens plicht- atig maken, een belofte niet na te omen. Is dat hier het geval? Al wint e ex-kroonprins het proces, aan popu- friteit zal hij er door verliezen. De hanen en de tijd. I pater H. Schmitz deelt in het Na- jiurhistorische Maandblad een eigen- ardige hebbenlijkheid mee van de ha- pn in Brazilië. Kantekleer begint al jn negen uur des avonds te kraaien en ioudt zich den ganschen nacht niet til. De Duitsche professor Hottinger [eeft een onderzoek naar dit verschijn- ;el ingesteld. De hanen van Brazilië, po is zijn meening, begeleiden met iun gekraai niet de morgenscheme- jng van dat land maar die van Euro- ja. het land van hun oorsprong, van- vaar de hanen toch honderden jaren feleden naar Zuid-Amerika zijn over gebracht. Zij volgen dus den Europee- Lhên tijd en doet dit erfelijk, zonder nch te bekommeren om de afwezig- leid van den prikkel der ochtendsche mering. Het allermerkwaardigste is Lel, dat de hanen ook hun gekraai lichten naar de Europeesche jaargetij- jen met het verschillende tijdstip van [en zonsopgang; in den winter later en II den zomer vroeger. De hanen in Brazilië vergissen zich lus en die vergissing heeft zich door Ie eeuwen voortgeplant. Zij bekomme- len er zich niet om, dat alles stil en lonker is en de zon nog dieper onder len horizon; ze beginnen te kraaien, [ls in Europa de dageraad aanbreekt. Maar er is nog een moeilijkheid bij leze verklaring. De Europeesche ha len hooren hier eigenlijk niet thuis, naar komen uit veel verder naar het Dosten gelegen landen. Men zou nu Eerwachten, dat zij hier hun gekraai ichten naar den Aziatischen tijd, naar dat is niet het geval. Soms be- •int hier wel eens een haan midden n den nacht te kraaien, maar dat is ■een herinnering aan den zonsopgang n het verre Oosten, maar de haan kan ich in den nacht niet stil houden, als lij ook maar eenig leven hoort. Hier jeeft de haan zijn herinneringsfout af- ;eleerd en begroet hij de zon met zijn irachtig en vroolijk gekraai. De kwes- ie wordt daardoor nog ingewikkelder. )e meesten zullen het een kwestie van ;een belang achten, maar toch is ze vel van beteekenis voor de kennis van le dierenziel, die dus nog erfelijk zeer ang nawerkt op gewoonten en erva ringen van eeuwen her. De Brazili- tansche' hanen zijn te beklagen. Ze oeginnen om negen uur 's avonds al te craaien en zullen overdag wel geen jukje nemen. Wanneer slapen ze en sitten ze op stok? In sommige steden van ons land daagt men soms zeer over het buren gerucht, dat de hanen maken, die on- nenschelijk vroeg immers al beginnen ;e kraaien. Maar hoe komen de Brazi- ianen den nacht door, wanneer ze den leelen nacht het niet precies zoete en ïangerige geluid uit de hanenkelen hoeten hooren? De parelindustrie. De parel is eigenlijk een misgroei, sen soort wrat in de schelp van een Dester. In Japan heeft men de kunst uitgevonden, om de parelvorming kunstmatig te bevorderen. Mikimoto beeft zich op het kweeken van deze kunstparel toegelegd en heeft uitge strekte oesterbanken, die hem jaar lijks een heel kapitaal aan parels op- .evercn. Eigenlijk zijn het geen kunst parels, die hij na een kleine bewerking van de schelp na verloop van eenige jaren aldus verkrijgt. Zij zijn van kleur en substantie in niets van de „natuur- parels" te onderscheiden. De Japan ner geeft zelf niet veel om parels of an der edelgesteente. Maar hij is een koopman en weet, dat hij met zijn pa rels in den vreemde beste zaken kan maken. In 1921 heeft Mikimoto een op brengst ter waarde van l1/2 millioen uit zijn paarloesters gemaakt. In het geheel brengt Japan voor 12 millioen parels voort. Voor het duiken worden meest vrouwen gebruikt, die langer onder water kunnen blijven dan de mannen. Zij fluiten veel en lang, om te leer en hun adem in te houden. Van twee tot drie minuten kunnen ze on der water blijven. Ze zien er gezond en krachtig uit; alleen wordt hun huid wat ruw en hun haar rood door het zeewater. De grootte der parels varieert van een pil tot een speldenknop. Er {gaat een jaar of acht mee heen, voor plat de parel in de schelp volgroeid is. fer zijn roofvisschen, die aan de oesters soms groote schade doen of zeewieren, die den groei der oesters tegenhouden. Ook de paarlboerderij heeft haar te- geslagen. De kunstparel heet in de Ja- pansche taal: Yoshoku Shinju. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aangezien voor den door de Duit sche filmmaatschappij gekochten logr ger geen bewijs van zeewaardigheid kan worden verkregen en het vaartuig j dus niet met een bemanning de haven j mag verlaten, heeft men het plan moe- j ten opgeven. Naar wij vernemen zal j de logger naar Geestemünde worden j gesleept en de rest van het drama in j de Duitsche wateren worden opgeno- j men. Met een zieken schipper kwam hier Dinsdagmorgen binnen de IJmui- der stoomtrawler „Olga". De schipper i was kort na het vertrek, dat j.l. Zater- -j dag plaats vond, ernstig ziek gewor- den, zoodat men de reis heeft moeten i afbreken. Hl. Dbl. j H. S., drogist alhier, was naar Hl. Dbl. meldt, beschuldigd in de maand Februari aan J. A. als geneesmiddel een vloeistof te hebben afgeleverd, waarin zich een hoeveelheid van 300 m.gr. sublimaat bevond; hoewel de minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking van 1 Februari 1906 heeft aangewezen dat het geneesmid del sublimaat beneden een hoeveelheid van 50 gram slechts mag worden ver kocht door de apothekers en door de geneeskundigen tot het afleveren van geneesmiddelen bevoegd. Beklaagdes verweer kwam hierop neer, dat de vloeistof door hem niet als geneesmiddel was verkocht, maar als een desinfecteerend middel voor uit wendig gebruik nadat iemand er hem om had gevraagd om de handen er mede te wasschen. Het O. M. deed ech ter opmerken dat de wet nu eenmaal sublimaat wel als geneesmiddel be schouwt. Het requireerde tegen den bekl. f 25.boete of 10 dagen. Uit de voorlezing van het proces verbaal bleek, dat de vloeistof door iemand was gebruikt als middel om te trachten zich van het leven te be- rooven. Door een tijdig ingrijpen was dit nog kunnen worden voorkomen. Bekl. zeide nog, dat de drogisten reeds lang op een wijziging van lijst C hadden aangedrongen en dat er nu misschien'een wetswijziging zal ko men. Alles goed en wel, oordeelde de kantonrechter, maar zoolang de be- staandë wet er is moet die worden na geleefd. Bekl. werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. Verwacht wordt, dat H. M.'s i „Heemskerk" met den Prins aan boord den 25en dezer te IJmuiden zal bin nenkomen, na den 22en van Pasages, de Spaansche havenplaats aan de Noordkust, te zijn vertrokken. VEESEROORD. Openbare les. Woensdagmiddag had in de Gemeen telijke Bewaarschool de openbare les plaats. De belangstelling daarvoor was zeer groot, zoowel van ouders als van' belangstellenden. Dit was nu wel vleiend voor de goede reputatie van onze Bewaarschool, maar eigenlijk was de belangstelling nu te groot en wellicht wil het hoofd der school, als die belangstelling zoo groot blijft, de volgende maal de les wel over twee middagen verdeel en. Het zal de open bare les zelf ton goede komen. Want nu was het in de speellokalen soms al te vol. Voor de ouders is het een genot hun kleinen ook eens in de leslokalen bezig te zien met allerlei fröbelwerk en om die leuke liedjes te hooren. Maar de spelletjes in de speellokalen vorm-m toch de groote attractie: Wij konden alleen maar het Sinterklaasfeest der klasse van Mei. Vijlbrief zien, maar gaarne hadden we ze van de andere klassen ook gezien, want, wij weten bij ervaring hoe goed en hoe mooi het is. Zijn wij nu zoo enthousiast, dat wij geen fouten zouden zien. Zoo zal men allicht vragen. Maar dan antwoorden wij dat het de pers er heusch niet om te doen is om c.ritiek te zoeken. Als al les goed is, moeten wij het zeggen en wij mogen gerust zeggen, dat onze ge meentelijke Bewaarschool een model school is. Maar dit geeft het personeel tevens een zware verantwoordelijk heid, n.l. dat zij de roeping hebben de ze reputatie hoog te houden. VELSEN. Aan het verslag van de Koninklij ke Papierfabrieken der firma Van Gel der Zonen, is het volgende ontleend: De totale productie onzer fabrieken in het afgeloopen jaar is grooter ge weest dan in eenig voorgaand jaar. Echter zijn de financieele resultaten zeer ten achter gebleven bij het jaar 1922, ten gevolge van de nog steeds heerschende malaise en de scherpe buitenlandsche valuta-concurrentie, waardoor wij slechts voldoenden afzet konden vinden voor onze artikelen door een gestadige verlaging onzer ver koopprijzen, die voor sommige soorten beneden kostprijs kwamen. Voor uit breidingen en verbeteringen werd ruim f 1.000.000 (475.ooo) uitgegeven. De aangenomen prijzen cler grondstof fen bij de inventarisatie per 31 Dec. 1923 zijn gelijk aan die, welke op het oogenblik, dat wij dit verslag schrij ven, gelden en zijn niet boven inkoops prijs. Het reservefonds werd met 5 rente of f 54.532 (43.526) verhoogd en zal na goedkeuring van de balans f 1.224.282 bedragen. Het nieuw begonnen boekjaar laat zich nog niet gunstig aanzien. De pa- pierprijzen hebben hunne dalende be weging in de eerste twee maanden van 1924 voortgezet, terwijl deze daling niet voldoende wordt gecompenseerd door een evenredige verlaging der fabrica- tiekosten. De gang van zaken zal veel afhangen van het verloop der wissel koersen in de papier-produceerende landen. Het batig saldo der exploitatiereke ning bedraagt f 1.736.228 (2.637.206), waarbij komt interest f 6389 (27.309), totaal 1.742.618 (2.664.515). Hiervan komt in mindering: afschrijvingen f 951.559 (898.710), zoodat het winstsal do bedraagt f 791.058 (1.765.805). Aan het reservefonds wordt toegevoegd f 79.105 (176.580), terwijl wordt uitge keerd op de cum. pref. aandeelen 6 (v. j. 6.6 is f 270.000 en op de gewone aandeelen 4 (v. j. 9 is f 420.000. Voor belasting wordt gereserveerd f 62.445 (112.401), waarna een onver deeld saldo blijft van f 6785 (47.278). De balans op 31 Dec. 1923 bevat de volgende posten: Activa: tereinen, gebouwen, ma chines, woningen, vaartuigen enz. f 8.016.100 (7.953.900), kas f 36.355 (v. j. f 41.021 en f 1.000.000. Ned. schatkist- prom.), effecten f 94.014 (97.677), grond stoffen en voorraden f 6.312.958 (4.448.988), debiteuren f 4.007.458 (5.109.612). Passiva: gewoon aandeelenkapi taal geplaatst f 10.500.000 (onv.), 6 cum. pref. aandeelonkapitaal geplaatst f 4.500.000 (onv.), crediteuren f 1.483.374 (935.299), onverdeeld dividendsaldo f 47.278 (36.031), reservefonds f 1.145.176 (914.063). Door C. van P. op Wijkeroog werd aangifte gedaan dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit een schuur 80 K.G. voererwten zijn ont vreemd. Door H. v. d. S. op Wijkeroog werd aangifte gedaan dat een dames trui, die op een drooglijn achter het huis hing, is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. DRIEHUIS. - In de Dinsdag gehouden jaarlijk- sc.he algemeene vergadering werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Overeenkomstig het be stuursvoorstel is het dividend bepaald op 10 op de aandeelen en f 50.per i bewijs van deelgerechtigdheid. De heer F. der Kinderen Jr. periodiek aftredend. werd" als bestuurslid herkozen. De Bisschop van Haarlem heeft den heer J. R. F. Versteeg, kapelaan alhier, als zoodanig benoemd te Voor schoten. Als zijn opvolger is benoemd de heer A. G. de Boer, thans kapelaan te Haarlem, in de parochie van de I-I. Liduina. SANTPOORT. Woensdag zijn hier door de Rijks commiezen uit Haarlem, in samenwer king met onze politie, twee geheime branderijen ontdekt, waar jenever werd gestookt; nl. bij H. J. P. in de Ha- geveldstraat en bij R. V., Hagelinger- weg 215. Verschillende voorwerpen, bij de stokerij gebruikt, werden in beslag ge nomen. BINNENLAND. De vrijwillige Verkeerspolitie. Zooals men zal gelezen hebben, is er in onze provincie sinds eenigen tijd een vrijwillige verkeerspolitie. Over dit nuttig instituut schreef een inzen der in De Zaanlander van 8 Maart j.l. het volgende: Nu het begin van een goed doel er is, is het misschien wel noodig iets van de voor te stellen Vrijwillige Verkeers politie bekend te maken. De behoefte aan zoo'n corps voelt iedereen direct als er maar over gesproken wordt, en tevens de ontvangen sympathie betui gingen bewijst dit. Personen, die uit de zaak veel op de buitenwegen verkee- ren, hetzij per auto, motor of rijwiel, ondervinden maar al te veel wat er te doen is en vooral op de toch al zoo smalle wegen in Noord-Holland. De vele plattelandbewoners en ook de stadsbewoners helaas, weten nog heel weinig van de regelen van den weg, en zij die het wel weten vergeten dit al te dikwijls, waadoor dan ook meer dan eens de ongelukken ontstaan, omdat op het kritieke moment de menschen niet meer weten welken kant uit te wijken, en juist daardoor dengeen, die het wel goed wil, in een toestand bren gen van gevaar. Schijver dezes, geregeld per motor Noord-Holland bezoekend, ondervindt maar al te dikwijls de last van het ver keerd uitwijken of niet op zij gaan enz. enz. Ik schrijf dit altijd niet toe aan' onwil, doch meer aan onwetendheid, hetgeen de berijders van motorrijtui gen enz. met mij eens zullen zijn. Ook onder deze categorie zijn elementen, die meenen den weg alleen voor hen te hebben en ook deze moeten eens be hoorlijk tot rede gebracht worden. Nu het blijkt, dat in Gelderland en Friesland de verkeerspolitie zulke uit stekende diensten verricht en in Alk maar ook de eerste stappen zijn ge daan, vond ik 't meer dan noodzake lijk om te trachten aan de Zaanstreek ook zoo iets tot stand te brengen, wat naar ik verwacht, wel lukken zal, dank zij het werkend aandeel van „De Zaan lander". Om het geheel goed op touw te kun nen zetten en geheel Noord-Holland te kunnen bewerken, had ik gemeend Alkmaar daarin te moeien, wat tot re sultaat had, dat de voorloopige leiders in deze de Zaanstreek bij hun aan sloten, zoodat er op 't oogenblik in ge heel Noord-Holland boven 't Y, in ver schillende plaatsen, personen zijn, die voorloopig de correspondentie waar nemen, totdat het geheel definitief is tot stand gekomen. Binnenkort is er een algemeene vergadering van deze en zullen de plannen om dit zeer om vangrijke werk tot stand te brengen, uitgewerkt worden. Om het geheel goed te doen slagen, moeten de personen, die zich hiervoor vrijwillig beschikbaar stellen, ten eer ste een auto of een motor bezitten en genegen zijn, om zoo nu en dan, wan neer dit noodig blijkt, een traject be rijden met een daarvoor beschikbaar gestelde politie-man, om indien dit noodig blijkt, daadwerkelijk op te tre den. Op welke manier dit verder zal gebeuren, komt wel ter vergadering in orde, dit is ook nog niet bekend. De steun van verschillende politie korpsen is reeds verkregen, doch dit zij voorop gezet, dat het doel van de vrijwillige verkeerspolitie is, geheel opvoedend te werken en alleen indien noodig, sterker op te treden. Ik geloof zeker, dat met goeden wil en met over leg, ook met de verschillende auto- diensten, vooral ook aan de Zaanstreek en niet het minst het publiek, heel veel is te bereiken, door het steeds op het gevaar te wijzen, dat door verkeerd uit wijken, midden op don weg of links •wandelen, kan ontstaan. Als alle groe pen hun belang begrijpen, kan het niet anders of het geheel zal slagen. Wij kunnen hieraan toevoegen dat deze vrijwillige verkeerspolitie ook den steun van het politiecorps in onze ge meente zal ontvangen. De commissaris van politie in onze gemeente is tot. me dewerking bereid en hoopt zelfs dat de- re verkeerspolitie ook tot het zuidelijk deel onzer gemeente en tot Haarlem en omstreken zal worden uitgebreid. Be bokswedstrijden ook te Schoten verboden. Wij lezen in Haarlem's Dagblad: Dezen winter werden te Schoten in de zaal van den heer Slot, twee boks wedstrijden gehouden. Men weet, na dat Haarlem dit verboden had, vonden de boksliefhebbers genade in de oogen der Schotensche politieautoriteiten, die zich eerst wilden overtuigen van den aard van deze sport. Wij vernemen dat ook deze autoriteiten, na persoon lijk te hebben aanschouwd, geen be wonderaars zijn van boksen, zoodat het. geven van deze wedstrijden in het openhaar niet meer wordt toegestaan. Mussek erbestrijding en vogel bescherming. De minister van Binnenl. Zaken heeft, naar de Tel. verneemt onder de aandacht v. d. burgemeesters gebracht, dat het verdelgen van sommige vogels, net name van musschen, dikwijls op een wijze geschiedt, welke in elk op zicht is af te keuren. Een dezer methoden is het uitloven van premies voor het inleveren van eieren en pooten van musschen. Deze wijze van verdelging liedt tot het doo ien van talrijke nuttige vogels,, die niet uit hun pooten en zelfs vaak niet uit de eieren kunnen worden herkend. Bovendien leidt dit stelsel tot verru wing der jeugd. Het is toch voorgekomen, dat de poo ten van levende vogels werden afge knipt, die daarna weder werden vrijge laten. Ook het inleveren van eieren is sreen doeltreffend middel tot mus- schenbestrijding, daar de musch, die van haar eieren wordt beroofd, zeer spoedig nieuwe legt. In plaats van deze methoden wordt aanbevolen om gedurende het najaar en den winter in welken tijd de musschen zich in de nabijheid der wo ningen ophouden een volwassen persoon te belasten met het schieten dier vogels in de vroege morgenuren. Na begin April komen te veel andere vogels aan, in welker belang de mus- schcnbcstrijding moet eindigen.^ Aanbevolen wordt in die richting een proef te nemen, of wel een^ andere wijze, zonder lierenmishandeling, toe te passen. Een vrijgevige toepassing bij het uitreiken van vergunningen in gevolge de ogelwet, welke niet aan jeugdige personen mogen worden ver strekt, kan in deze wellicht goed re sultaten opleveren. VISSCHERIJ. De trawlvisscherij. De Scheveninger schrijft: De laatste weken waren voor de trawlvisscherij niet erg moedgevend. De besommingen waren zeer laag. Wel waren de vischprijzcn hoog, maar de aanvoer van visch was zeer gering. Nu eens had de vloot met ruw weer te kampen, dan weer was het zoo stil van wind, dat men niet behoorlijk vis- schen kon. Voor de zooveelste maal zal het blijken, dat de trawlvisscherij geen winstgevend, maar een noodlij dend bedrijf is. Men moet wel steke blind zijn, als men dit niet ziet. Helaas, er zijn nog menschen wier oogen zoo beneveld zijn, dat zij maar niet kun nen zien, hoe dat bedrijf steeds geld kost. Energiedoodend werkt de trawlvis scherij hier en we kunnen er zeker van zijn, slechts enkele schepen zou den er dit jaar gevaren hebben, wan neer de Gemeentesteun voor het bedrijf ware uitgebleven. Wat. is toch wel de oorzaak dat de trawlvisscherij zoo weinig loonond is? Zien we naar Katwijk b.v. dan bemer ken we wel hoe ook daar de besommin gen lager zijn dan enkele weken terug, maar zoo laag als ze hier zijn, waren ze daar nog niet. Kwamen daar niet besommingen van f 2000.en meer voor? We stemmen toe, het waren er slechts enkele, maar die enkele missen we toch hier ook. De hoogste besom ming hier was tot heden lang geen f 2000.per reis. Wel kwamen hier enkele besommingen voor van f 1200.- tot f 1400.maar naar wij meenen, kwam men hier niet hooger. Mocht het dan ook zoo blijven door gaan, dan kan men er zeker van zijn, dat zoo spoedig als het einde van de subsidie-termijn is aangebroken, ver schillende schepen wel zullen eindi gen, tenzij er nog een gunstige wen ding mocht komen, wat nog wel eens tegen het eind der maand Maart ge beurt, om dan evenwel spoedig weer in te zinken. De weergesteldheid is een factor die geduchtig mee spreekt. Voor de a.s. haringvisscherij heeft men goede hoop. Trouwens, dit zegt. nog niet veel. Wanneer ging men niet ..hoopvol" naar zee en kwam verkeerd uit. wat zoo vurig gewenscht werd. Toch kan men zeggen, dat er voor goede hoop grondigen reden is. Het blad wijst ter staving van deze bewering op het, mislukken van de laatste reis verleden jaar, de erken ning van de Sovjet.regeering door En- e-eland en de stabiliseering van de Duitsche Mark. SPORT. IJmuider Korfbalclub „6. S. D." G. S. D. I—Kraaien II 3—0. Zondag j.l. vond bovengenoemde Korf bal wedstrijd plaats, welke in een overwinning van de thuisclub eindigde Dit was voor G. S. D. I de laatste wedstrijd voor de competitie en moet zij nu afwachten, wat de andere clubs in hun afdeeling nog zullen doen. G. S. D. staat momenteel boven aan, alleen Advendo III kan nog met een gelijk aantal punten eindigen, waarna dan het doelgemiddelde zal be slissen wie er kampioen der afdeeling zal zijn. Als om drie uur de scheidsrechter beginnen fluit, zien wij dat de Kraaien één dame en twee heeren te kort heb ben, waarom G. S. D. laat uitvallen. Al gauw blijkt het dat beide partijen aan elkaar gewaagd zijn. Vele malen komen de doelen in gevaar maar nie mand heeft het geluk de mand te vin den. Eindelijk na 35 minuten spelen heeft Mej. S. Bais voor G. S. D. succes 10. Twee min. later weet J. Bosman de voorsprong voor G. S. D. te vergroo- ten, door met een welgericht schot een prachtig doelpunt te maken 20. Niet lang hierna is het rusten. Als weer begonnen is heeft de aan val van beide partijen verwisseld met de verdedigingen en zullen die elkaar de doelpunten gaan betwisten. Mooie, vlugge momenten krijgen we te zien, maar steeds wordt er naast of om ge schoten. Dan denken we de Kraaien een tegenpunt te zien maken, maar de bal vliegt weer uit de mand. Geheel te gen de verwachting in, weet v. d. Well dan voor G. S. D. te scoren 3—0. Alles wordt er bij de Kraaien opgezet om een tegenpunt te maken, maar de ver dediging van G. S. D. houdt, stand en als dan de scheidsrechter einde fluit is de laatste wedstrijd door G. S. D. I in een welverdiende 30 overwinning ge ëindigd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3