Umuider Courant Zaterdag 22 Maart 1924. 2e blad OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van gg|S. Heuvel, te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M no. 421gelegen aan den Zeeweg te Velseroord, een slachterij te mogen oprichten de Naamlooze Vennootschap Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H no. 4010, een timmermanswerk plaats te mogen oprichten, waarin gebezigd zullen worden 4 electromotoren van 5 P.K. elk en 1 van 10 P. K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen de Naamlooze Vennootschap Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H no. 4010, een cellulose-waschinrich- ting te mogen oprichten, waarin gebezigd zal worden een electromotor van 15 P.K. voor het aandrijven van een loopkraan, door hen zijn toegestaan. Velsen, den 19 Maart 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rij kens. Waterstand ZJmuiden. Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 23 4.29 4.47 0.15 0.41 24 5.10 5.31 0.54 1.22 25 5.55 6.16 1.36 2 04 26 6.38 7.05 2.15 2.42 27 L.K. 7.26 8.00 2.57 3.23 28 8.28 9.11 3.43 4.21 29 9.51 10.45 4.50 5.48 30 11.32 6.27 7.29 31 0.19 0.48 7.57 8.44 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Nat. Chr. Geheelonthouders Ver. De afd. IJmuiden der N. C. G O. V. had Woensdagavond een openbare vergadering uitgeschreven in het ge- bom» voor Chr. Belangen. In deze vergadering trad op de heer T. de Jong uit Utrecht, agent der N. C. G. O. V. die tevens een voorstelling gaf met de bioscoop der Vereeniging. Eerst werd een mooie natuurfilm vertoond die het leven der vogels in beeld bracht. Vervolgens sprak de heer de Jong een propagandawoord waarin hij de doorwerking van het lezen der bijbel en die van het drinken van alcohol in hunne tegenstelling met elkander be schreef. Waar de alcohol de zelfcritiek en vastheid van handelen wegneemt brengt juist het lezen der schrift die eigenschappen naar boven. Maar juist daarom is het vrijwel onmogelijk die beide dingen in acht te blijven nemen. Daarna kwam de hoofdfilm van den avond; de groote dramatische schets in 4 acten: Het dubbele leven van Dr. Mo zart. Deze film laat in beeld zien wat zoo zeer slecht in woorden is te be'schrij ven: de velerlei soort van ellende die, niet alleen in het openbaar maar ook in het geheim, onder alle maatschap pelijke kringen geleden wordt tenge volge van het alcoholmisbruik. Te betreuren was het dat, wegens het vergevorderde seizoen, het niet mo gelijk was de kindervoorstelling vroe ger in den avond te doen doorgaan, we hadden ons overtuigd gehouden dat juist in dezen geest ook voor kinderen verheffende bioscoopnummer waren gekomen. De zaal was ongeveer half gevuld dezen avond. Gevonden voorwerpen: Een zakmes; een glacé handschoen, een manchetknoop; een dameshand schoen; een ijzeren gewicht. Het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente meldt dat de heer S. Tijssen morgen 25 jaar het Christelijk onderwijs in verschillende bestuurs functies heeft gediend. Hij was een der oprichters der Vereeniging tot bijstand van het Chr. onderwijs. IJmuider Kunstkring. Door bovengenoemde vereeniging is opgericht een opleidingsklasse in or- kestspel, waarvoor zich reeds een twintigtal leden opgaven. De repetities die onder leiding van den directeur, den heer Sam Vlessing worden gehouden, zullen aanvangen begin April. IJmuider Kustkring. De volgende maand zal de IJmuider Kustkring 20 jaar bestaan. Zij zal dit lustrum herdenken door het geven van een feest-concert, hetwelk direct na de vasten zal plaats hebben. Medewerking zullen verleenen de bekende zangeres Mej. Basilec, (de Nachtegaal), de heer Ph. Vlessing van het Conservatorium te Antwerpen (violencel) en de heer Oostewaal, clarinettist der vereeniging Rede J. E. W. Duys. Door de afdeeling der S. D. A. P. was Donderdagavond in den schouwburg Thalia een vergadering belegd, met als spreker het Tweede Kamerlid, den heer J. E. W. Duys. Deze zeide dat het onderwerp zijner rede was „De Klassenstrijd onder Co- lijn". De Christelijke arbeiders, zeide spr., hebben ernstig bezwaar om zich te scharen bij de S. D. A. P., omdat de ze den klassenstrijd voert. Maar daar tegenover kunnen wij thans wijzen op den Klassenstrijd onder deze Christe lijke regeering, onder minister Colijn. Als de Christelijke arbeiders dit niet zien, zijn zij stekeblind. Wat is de klassenstrijd der S. D. A. P. Deze is, zegt spr., noodzakelijk, om straks den klassenstrijd te doen ver dwijnen. Spr. geeft een korte definitie van den klassenstrijd, die niet is een strijd tusschen kapitaal en arbeid, maar van de arbeiders tegen het kapi talisme. Zoolang de kapitalisten nog de macht hebben, zoolang de arbeiders bij de productie alleen voor wat loon hun arbeidskracht hebben te geven, zoolang zal er vijandschap blijven tus schen kapitaal en arbeid. Het is eigen lijk geen wereld van menschen onder zulk een regime, maar van dingen, van koopwaar. En als wij als Soc.-Demo- craten vechten voor een maatschappij van menschen, noemen de Farizeesche Christenen ons materialisten, terwijl zij den arbeid in den regel zoo goed koop mogelijk trachten te betalen. Spr. zegt dat de S. D. A. P. den toestand der vijandschap tusschen kapitaal en arbeid constateert en aanvaardt, gelijk een geneesheer een ziekte constateert. Als we hierover spreken en op weten schappelijke gronden verdedigen, ont wijken onze tegenstanders dit steeds en komen gauw op iets anders. Wanneer dus het feit van den klas senstrijd er is, willen wij daarin orga nisatie brengen ten voordeele van het proletariaat. Wij willen de arbeiders brengen in het licht, want al te veel zitten ze nog in het duister, waarin ze de slagen ontvangen, terwijl vrome vrienden ze zeggen dat het nog maar kort duurt en dat ze straks een eeuwig geluk krijgen. Spr. nu wil aantoonen dat de Chris telijke partijen den klassenstrijd ook strijden, maar aan de zijde, van het kapitalisme. In den wereldoorlog heeft ons land geweldige sommen uitgege ven, zoodat onze nationale schuld van 1200 tot 2500 millioen gulden steeg. Bij den verkiezingsstrijd in 1922 ging het dan ook om de vraag: hoe zal het daar mede gaan. We hebben gezien dat het kapitalisme dit niet voor zijn rekening neemt. Maar nu zitten we met de te korten op onze begrooting. Dit kan niet blijven, want ook wij erkennen dat een sluitende begrooting noodzakelijk is. Met tekorten houdt men het niet lang vol, dan krijgen we inflatie en deze acht spr. ook voor de arbeiders nood lottig. Waar het nationaal vermogen van 19141920 steeg van 7 tot 13 mil liard, meenden wij 's lands tekorten te moeten wegwerken door een heffing ineens. De heer Anth. Peek: Voorstel-Mar ch ant. De heer Duys: U is abuis, de Soc.. Dem.-fractie kwam 12 Dec. 1918 met het voorstel tot een heffing ineens en eerst toen dit verworpen werd, kwam Mr. Marchant met zijn voorstel, echter slechts voor de helft. Toen hadden wij als tegenstanders de Christelijke partijen, die geknield liggen voor den mammon. De vader landslievende bourgeoisie wilde ons wel van de schuld afhelpen, maar te gen 6 procent. Wat beduidt, dat thans alleen voor renten 97 millioen gulden jaarlijks op de begrooting paraisseert. Nu hebben wij het program der Christelijke partijen. Spr. vraagt aan te toonen welke maatregel der regeering speciaal de kapitaalkrachtigen treft. Alles drukt op de kleine luiden, op de arbeiders. Spr. wijst op de werkloozen, die honger lijden. Deze Chr. regeering zendt de menschen naar de armbestu ren, zoodat de werkloozenzcmg inplaats van rijkszaak komt te drukken op de gemeenten. Dit is te ernstiger, omdat de meeste werkloozen in de fabrieks steden wonen, waar de fabrikanten uittrekken naar de forensplaatsen. Spr. critiseert dan de onderwijsver- slechteringen, waarmede juist het volk wordt getroffen. Weder een stuk klas senstrijd. Vervolgens noemt spr. ook de 10 verlaging der ambtenaarssalarissen, waarbij een koninklijk gegeven woord verkracht wordt. Spr. zegt dat minister Colijn 50 mil lioen wilde halen uit de reorganisatie der staatsdiensten Toen hebben we links en rechts een beetje gelachen, zegt spr. Want in dit opzicht zou hij mijn man zijn, zegt spr. Maar in de Raamkerk te Amsterdam deelde Co lijn mede dat de 50 al 35 millioen zou den worden. En pas in de Kamer heeft hij verklaard dat het maar 10 millioen zal worden, als men maar wacht tot 1930. Dit alles noemt men Christelijke po litiek, maar spr. vindt het walgelijk. Maar nog meer wil Colijn, hij wil ook 40 millioen opnieuw uit de indirecte belastingen halen, uit de thee en an dere producten. Hij wil u laten betalen, zonder dat ge het merkt. Maar het be- teekent f 6 per hoofd en f 30 per jaar voor een gezin van 5 personen. Nu zegt Colijn, dat men geen thee behoeft te drinken, maar spr. vraagt of de arbeider dan geen enkel genot meer mag hebben. Spr. zegt dat er ruim 13000 menschen in ons land zijn met een inkomen bo ven f 10.000, met een gezamenlijk in komen van 1038 millioen. Als daar 10 procent extra van geheven wordt, zou het geheele tekort gedekt zijn. Dat de kapitalisten dit niet doen, is uw schuld zegt spr.. Wat moet er toch gebeuren, vraagt spr., eer gij, arbeiders, wakker wordt. Want het is uw schuld, dat de ze regeering daar zit. Spr. besluit zijn rede met een peroratie, waarin hij op wekt tot aansluiting, bij de S. D. A. P. Debat was er niet. De heer de Ligt zeide eenige dingen, die weinig of niets met de rede van den heer Duys te maken hadden. De heer G. Voet zeide niet te willen debatteeren, maar wees op dat het socialisme in Engeland nog heel wat anders is dan hier. Spr. had de rede van Ramsay Macdonald, op het congres der Vrije Kerken gehou den, uitgeknipt en noemde die een re de van een Christelijk-sociaal minister. Spr. vroeg ook wanneer wij in ons land eens zoo ver zouden zijn, dat een socialistisch minister zou spreken op een congres van afgescheiden kerken. Spr. had echter een vraag aan den heer Duys. Waar de ziekenhuiskwes tie in onze gemeente aller belangstel ling heeft en de soc.-dem. raadsleden naast Chr.-Historischen en anderen staan, zeide spr., met pijnlijke verba zing gelezen te hebben, dat. de Soc.- Democraten dezen middag in de Ka mer tegen het voorstelSchokking c.s. tot opheffing van het gezantschap bij den Paus gestemd hadden. Spr. zou daar gaarne een verklaring van heb ben, temeer waar vorrgfe jaren de soc.- dem. Kamerleden vóór de opheffing stemden. De heer Duys zeide daarop dat wat in Engeland geschiedde slechts af hangt van den persoon des ministers. Dit zou ook in ons land kunnen, waar bij spr. wijst op de Blijde Wereldgroep in de S. D. A. P. Wat het gebeurde in de Kamer be treft zeide de heer Duys dat de Soc.- dem. Kamerleden er een hetze van de Chr. Historischen tegen de R. Kath. in zagen en aan Godsdienstrelletjes de den zij niet mee. Daarom stemden ze tegen, ofschoon ze tegen het gezant schap bij den Paus zijn. De heer Voet zeide daarop dat, waar de heer Duys zoo tegen deze regeering had gefulmineerd, hier vandaag een kans was geweest om haar te -doen ver dwijnen. Daar toch had de Maasbode op gewezen en dan was er Kameront binding gekomen. De heer Duys noemde dit smoesjes van de R.-K. pers, want deze regee ring is niet weg te krijgen. Met een woord van dank door den voorzitter, den heer de Waal, werd daarop de goedbezochte vergadering gesloten. Bij den uitgang werd gecol lecteerd voor de uitgesloten textielar beiders in Twente. VELSEROORD. Door Mej. M. J. D. is aangifte ge daan van de vermoedelijke diefstal van 5 duiven. De politie stelt een onderzoek in. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een jongensjasje, een barbiersjas, een zakmes, een portemonnaie met in houd, een wollen doek, een pak draad nagels, een rozenkrans, een glecé handschoen, een kinderbontje, een dames-portemonnaie met inhoud, een kindertaschje met inhoud, een gouden kinderringetje, een gouden dameshor loge, een kindermuts, een haan, een damestaschje (inhoudende een R. K. kerkboekje, een rozenkrans, huissleu tel en een manchetknoop.) VELSEN. Door het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond is ter behartiging der belangen van zijne leden in het politiekorps der gemeente Velsen een adres verzonden aan H. M. de Koningin, houdende ver- Wie zenuivachtig is. onrustig en overspannen en een kalm, ge zond mensch wil worden, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 cent. Bij apothekers en drogisten. zoek de in het leven geroepen wacht geldregeling der gemeente Velsen te willen vernietigen en het daarheen te willen leiden, dat de Rijkswachtrege ling door de gemeente Velsen voor ha- e ambtenaren wordt overgenomen. Ook is verzonden een adres aan Ge deputeerde Staten van Noord-I-Iolland ten doel hebbende het Premievrij pen sioen voor de politie-ambtenaren te Velsen te doen handhaven. VELSEN. - De Geref. Kerk in de Burgemees ter Weertstraat wordt te koop aange boden. Zooals men weet wordt aan de Groote Hout- of Koningsweg een nieu we kerk gebouwd. - Het Symphonie-orkest Euphonie te Velseroord geeft a.s. Woensdag avond een concert in Hotel De Prins. In het crematorium te Driehuis hebben wij Donderdag bij een crema tie-plechtigheid een nieuwe compositie van den organist van het crematori um, onzen plaatsgenoot TI. C. van I-Ieyst, gehoord. De heer van I-Ieyst voerde deze compositie, „Via Doloro sa" genaamd, dezen middag voor 't eerst uit. Met genoegen hebben wij dit opus gehoord en kunnen den knappen orga nist er mede gelukwenschen. Eerst zacht het lijden vertolkend, hooren wij den weemoed trillen, daarna meer smartelijk, om in een glanzenden ju bel, sprekend van overwinning te ein digen. Ook anderen roemden deze mooie muziek. Muziekvereeniging „Juliana". Woensdagavond gaf de Chr. muziek vereeniging „Juliana" haar tweede uitvoering in de gymnastiekzaal der Chr. school op Wijkeroog, die geheel bezet was. Eiken keer dat wij, zoo lezen wij in III. Dbl., sinds deze vereeniging staat onder leiding van den heer H. Amse een uitvoering medemaken, valt te constateeren dat er vooruitgang is, zoowel in kwaliteit als in kwantiteit. Een groote aanwinst voor de vereeni ging is de thans in goede handen zijn de saxophones, waardoor het harde der koperen instrumenten wat getemperd wordt. Het programma bevatte naast oenige reeds meer uitgevoerde num mers, ook een viertal nieuwe, waarvan lit eerste „Colonel Bogey" een militaire marsch voor het zaaltje wel wat te zwaar is, zoodat nu en dan van de me lodie niets te hooren was, daar alles zich oploste in een chaos van klanken. De ouverture „Messidor" waarmede de vereeniging als vrij nummer zal deelnemen aan het concours te Alk maar op Hemelvaartsdag, heeft nog wel wat verbetering noodig, dit geldt vooral voor de Bugles, die hun zware partijen nog niet meester zijn, enfin er is nog wel eenige tijd ter beschikking. De bassen daarentegen waren mooi, evenals de bariton, deze ontwikkelen een mooi en niet te zwaar klankvolu me. „Isabella" genoot een heel goede vertolking, hierin blonken uit de saxa- phones, trombone en bassen. De solo- pistonnist moet zich niet te zenuwach tig maken, dit is niet noodig, hij kent zijn partij en trekke zich van het pu bliek niets aan. De fantasie „Freischutz" is, hoewel er ook aardige momenten in voorkwa men, voorloopig voor „Juliana" nog wat te zwaar. Medewerking verleende de pas opgerichte reciteerclub „T. O. G. I. D. O." die eenige kleine stukjes op voerde. DRIEHUIS. - De R.K. Harmonie Soli Deo Glo ria alhier viert morgen Zondag, haar 15-jari bestaan. Aanvankelijk was het een Fanfarecorps, eerst de laatste ja ren is het een Harmoniekapel. In de jaren van haar bestaan behaal de het corps een eereprijs, benevens 7 eerste, 9 tweede en 4 derde prijzen. Wanneer liefde voor de statistiek kenschetsend is voor de orde in een staat, dan moet Engeland wel een der ordelijkste landen ter wereld zijn. En geland organiseert, aldus vertelt be doelde medewerker, van tijd tot tijd zelfs een volkstelling onder de visschen in de Noordzee, hetgeen geen kleinig heid is. Wanneer het echter blijkt, dat de haringen of schelvisschen schaar- scher zijn geworden, komen die visch- soorten meteen tegen hooger prijzen aan de markt. Daarmee staat de staat huishoudkundige beteekenis van deze statistiek boven twijfel vast. Terwijl men evenwel van eën staatsburger verlangt, dat hij ten behoeve van de volkstelling een vragenlijst invult, kan men zich in dat opzicht de visschen niet verlaten. Men komt daarom den visschen wat meer tegemoet dan den menschen welke laatsten er trou wens heelemaal niet jaloersch op zijn. Er worden nl. ieder jaar eenige vaar tuigen op zee gestuurd, aan boord waarvan zich hoofdzakelijk deskundi gen bevinden. Zij halen een week lang honderden „monsters" uit zee op monsters in de beteekenis van proef exemplaren, stalen. Wat ze daarbij in handen krijgen, wordt gesorteerd, ge- geworden. teld en vervolgens weer in het water Dan stoomt men een halve mijl op, zoodat men er zeker van kan zijn, niet nog eens dezelfde visschen te tellen. Bij de vorige telling bleek de visch, die het meest voorkwam, witvisch te zijn, die bestemd is, door schol en schelvisch te worden opgegeten. Men heeft uitgerekend, dat er op een gebied van 1200 vierk. K.M. in de buurt van de Doggersbank 4 billioen 680 mil liard (4.68o.ooo.ooo.ooo) jonge en 560 milliard oude exemplaren aanwezig zijn, te zamen een gewicht vormende van 19.000 ton. Den laatsten keer zijn de deskundigen zéér bedrukt naar huis teruggekeerd. De kleine witvisch was erg achteruit gegaan. Of de schollen en schelvis schen hebben het laatste jaar een ge weldigen eetlust gehad, óf wel de wit- visschen, in rade vereenigd, hebben be sloten, naar een streek te vertrekken, waar ze minder gevaar loopen, opge peuzeld te worden. Hoe het zij, de schollen en schelvis schen uit de contreien van Doggers- bank hebben 15.000 ton etenswaar min der. Ze hebben het blijkbaar nog niet gemerkt, anders zouden ze niet nog op volle sterkte rondzwemmen. Maar dat ze er binnenkort achter zullen ko men, begrijpen de experts heel goed, en de visschers hebben daaruit hun con clusie reeds getrokken: de laatste da gen is de schol en de schelvisch in prijs gestegen. De onlangs door Gebr. Hof alhier aangekochte Engelsche stoomtrawler Elf L. T. 735 zal binnenkort in de vaart komen onder den naam Johanna IJ. M. 12. Woensdag is alhier van Wich aangekomen de logger Margaretha Cornelia K. W. 135 met 720 tonnen ha ring voor den heer N. Parlevliet. Gedurende de week van 13 t.m. 19 Maart 1924 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen 76 Hollandsche-, 1 Duitsche stoomtrawler, 1 Duitsche IJslander, 32 zeilloggers, 4 Motor- loggers, 9 stoombeugers, 3 sloepen, 2 Deenschemotor-kotters, lOEngelscheharing- drifters, en 117 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Jacob, zoon van Arie Visser [en Neeltje Broek. Overleden: Jacobus de Vust, 83 jaar, echtgenoot van Johanna Hendrina Bremer. VISSCHERIJ. In een geordende maatschappij: zoo mediteert een medewerker in het „Berliner Tageblatt", houdt men om de zooveel jaar volkstellingen. Het is goed recht van een land, na te gaan over hoeveel inwoners het beschikt, en of hun aantal vermeerderd of vermin derd is. Stoomtrawlers ven 1 550.— lot f4533.— Duitsche Stoomtrawlers f f 3568.— Duitsche IJslander f J» f 8201.— Zeilloggers M f 466.— f 997.— Motorloggers f 706.- f1096.- Stoombeugers f 1317— f 3552.— Sloepen n f 277.- f 595.— Deensche Motor-kotters H f 1985.— f2630. Engelsche Haring-drifters H f 233— f1173 terwij! de kustvisschers totaal f 9575.— be- somden. De aanvoer bestond uit 741700 K.G trawlvisch, 30400 K.G. beugvisch, 34225 K.G. IJslandsche visch en 1500 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 237.740,72. Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose ls voortaan gevestigd Brlnlostraat, Vel seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 2—3 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat veoral uw kinderen on- dezmekenl

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5