Vrijdagmorgen arriveerde alhier van Zuid-Amerika het s.s. „Amster- land." van de Kon. Hollandsche Lloyd. Dit stoomschip is de Noordzeesluizen gepasseerd met een diepgang van 87 <1.M. De waterstand boven den sluis- drempel was juist voldoende om het stoomscJiip te kunnen laten passeeren. Met een lading, hoofdzakelijk be staande uit Deli-tabak voor Amster dam, Rotterdam en Hamburg arri veerde hier Vrijdagmorgen van Kobe (Japan) en Ned. Indië het s.s. „Saar- brucken", kapt. Jurany, toebehooren- de aan de Norddeutscher Lloyd te Bre men. De „Saarbrücken" behoort naar we in Hl. Dbl. lezen, tot de nieuwe zoo gen. „Stadteklasse" en is een combina tie van passagiers- en vrachtboot. In gericht voor circa 600 passagiers en met een laadvermogen van 9.500 tons is dit stoomschip een bijzonderheid voor het overzeesche verkeer. Twee driedubbel-expansiemachines, samen 4200 P.K., geven het stoomschip een snelheid van 12'/2 mijl per uur. Na lossing van een gedeelte der lading te Amsterdam, vertrekt de „Saarbrüc ken" via Roterdam naar Hamburg. De sleepboot en en het kantoor der fa. Wijsmuller hadden ter eere van de binnenkomst van deze boot de vlag der Lloyd geheschen. In de week van 17 tot 24 Maart zijn alhier door de Noordzeesluizen geschut: Uit zee 50 stoomschepen en naar zee 50 stoomschepen. VISSCHERIJ. Niets is zoo ongeregeld als de aanvoer van visch schrijft men aan Hl. Dbl. Nu eens komen dagen achter een slechts enkele trawlers aan den af slag, dan weer is de aanvoer zoo groot, dat de ruime vischhallen nauwelijks plaats genoeg bieden voor den aanvoer van één dag. Maandag was het weer een ouderwetsche drukte. Veel vaar tuigen en flinke vangsten; er waren dien dag aan den afslag 25 stoomtraw lers (w.o. 1 „IJslander"), 1 Deensche snürrevaadvisscher, 8 stoombeugers, 8 loggers en nog enkele kustvisschers. Nietminder dan ongeveer 5000 kisten moesten worden gepakt, afgeslagen, geledigd, schoongespoeld en weer opge stapeld. En dit alles geschiedt met een vlotheid, waarvan een buitenstaander zich geen denkbeeld kan vormen. Al« de afslagers een gedeele hebben ver kocht.. staan de „spuitgasten" al weer gereed om de gebruikte kisten schoon te spuiten en op te stapelen. Tegen elf uur is de geheele aanvoer verkocht, terwijl eenige uren later ook de kisten weer gereinigd ziin en met het schoon- sryijten van de hallen begonnen kan worden. En des middags wandelen we weer door de hallen, zonder dat iets ons doet. vermoeden, dat des moraen5 on die plaats voor een som van 62 000 ernlden (zooals jl. Maandag) is verhan deld. Tegenover de haven van Alexan dria is een visschersboot. on een miin veloonen. De boot vloog in de lucht, mat het gevolg, dat alle zestien oova- renden jammerlijk om het leven kwa men. Tn den laatsten tiid werden herhaal de!fik miinen in de Egyptische wateren cesignaleerd, zonder dat zij echter konden worden gevonden. SPORT. EXTRA TREIN I Op Zondag 30 dezer zal ter gelegen heid van den voetbalwedstrijd BLAUW-WIT—STORMVOGELS een extra trein van IJmuiden naar Amsterdam en terug, op onderstaande dienstregeling: Heenreis: IJMUIDEN vertrek 11,27 v.m. VELSEN vertrek 11.35 HAARLEM vertrek 11.50 AMSTERDAM C.S. aank. 12.10 n.m. Terugreis: AMSTERDAM C.-S. vertrek 6.10 n.m. HAARLEM aankomst 6.30 VELSEN aankomst 6.44 IJMUIDEN aankomst 6.51 De trein zal alleen vervoeren reizi gers derde klasse. Maandkaarten, abonnementskaarten enz. zijn op dezen trein niet geldig, aan het station zijn voor dezen trein SPECIALE plaats- kaarten voor een reis heen en terug te bekomen tegen den prijs van f 1.12 per stuk. DENK AAN DEN ZOMERTIJD!!! VOETBAL. Overzicht. De Stormvogels beginnen morgen aan de laatste twee loodjes. Zouden ze zwaar wegen? Ongetwijfeld! En Blauw-Wit èn Haarlem zullen haar uiterste best doen Stormvogels te doen struikelen! De wedstrijd tegen Blauw-Wit op, het Stormvogels-terrein ligt nog versch in ons geheugen. Wat weerden de Amsterdammers zich geducht! Spe ciaal het achtertrio. De Stormvogels speelden toen een uitstekenden wed strijd, doch desondanks werd slechts met 10 gewonnen. En nu morgen in het Stadion! Hier zal het zeker niet minder spannen. Uit de verschillende klanken, die we de vorige week in het Stadion opvin gen, is ons afdoende gebleken, dat men algemeen een spannende kamp verwacht. Zal er door Stormvogels ge wonnen worden, dan dient er zeer ze ker beter gespeeld te worden dan te gen Excelsior. In dit opzicht zijn we vrij optimistisch gestemd. Na het in derdaad keurige spel der Stormvogels op Zaterdag j.l. tegen de Haarlemsche combinatie een gevolg van het nieuw toegepaste systeem wil het er bij ons niet in, dat men tegen Blauw- Wit het oude systeem weer zal toepas sen, wat voor Snoeks dan een vrijwel onmogelijke taak zou medebrengen op het breede Stadion-terrein. Als 't meeloopt, kan Stormvogels morgen reeds kampioen zijn. Zelf dient zij dan te winnen en Sparta moet tegen A. S. C. een veer laten. Hoofdzaak is echter, dat onze blauwwitten de Am- sterdamsche Blauw-Witters er onder houden. Stormvogels, aangepakt en ge werkt tot het einde. Geen wedstrijd is gewonnen, of verloren vóór het eind signaal klinkt. Stormvogels komt volledig uit, dus met: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Visser, Sint, Oldenburg. V. S. V. trekt voor de zooveelste maal naar den Helder. Waar daar reeds eer der een 31 overwinning werd be haald, zullen de V. S. V.'ers met het kampioenschap in het zicht zeker niet aarzelen nogmaal Hollands Noordpunt menschen er onder te houden. Stormvogels II speelt een belangrij ken wedstrijd tegen Spartaan III. Winnen de reserves, waaraan wij niet twijfelen, dan hebben we in IJmuiden onzen eersten kampioen. De mogelijk heid bestaat zelfs, dat we morgen drie kampioenen hebben: Stormvogels I en II en V. S. V. I. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. De Ziekenhuiskwestie. Burg. en Weth. stellen voor het adres van het Comité uit de burgerij, met verzoek het raadsbesluit tot subsidieverle ning aan de Mariastichting ongedaan te maken, voor kennisgeving aan te ne men. Aangaande de motie der 12 voor stemmende raadsleden om, wanneer een voorstel aan den raad wordt gezon den voor de stichting van een niet- Katholiek ziekenhuis, aan deze instel ling op gelijken voet en onder dezelf de voorwaarden subsidie te verleenen, merken B. en W. op, dat de mogelijk heid van subsidieverleening ten be hoeve van een andere ziekeninrichting dan die der Mariastichting, ontegen zeggelijk door het raadsbesluit van 26 Februari is opengelaten. De wensche- lijkheid der subsidiëering wordt door B. en W. volkomen beaamd, waarom zij adviseeren de voorgestelde motie aan te nemen. Schriftelijke vragen. De heer D. F. G. Schilling heeft de volgende vraag gesteld: „Het is ondergeteekende bekend, dat momenteel 24 gezinnen, wonende in de woningen van de z.g.n. „veertig" reeds een week zonder drinkwater zijn, doordat de eigenaar de leiding niet wenscht te laten nazien. Verzoekt Burgemeester en Wethou ders die maatregelen te willen nemen, welke in dit geval gebiedend zijn." Hierop wordt door B. en W. het vol gende geantwoord: „Den 19 Februari j.l. werd op het gas- en waterleidingbedrijf telefonisch bericht ontvangen, dat in een water leidingbuis in den Hoeksteeg een lek as ontstaan. Een terzake ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat van het blok van 24 woningen welke collectief over één meter zijn aangesloten, de leiding, achter den meter, onklaar was, zoo dat de stopkraan vóór den meter moest worden afgesloten. Daar de defecte leiding eigendom was van den huis eigenaar, werd voor hem de boodschap achtergelaten, dat hij voor reparatie had zorg te dragen. Deze heeft echter eenige dagen gewacht alvorens de j herstelling te laten verrichten, zoodat 'huiten schuld van het betrokken be- drijf de gezinnen eenigen tijd zonder i water zijn geweest. Den 5 Maart d.a.v. is een en ander echter weer in orde ge- i bracht. Arnlïem, de Middelbare Technische school te Groningen; Venlo; de Bre- dasche brandweer. Uitgever is H. C. Pons te 's Gravenhage. Van De Camera" uitgave Hof- wij ckstraat 9 den Haag, ontvingen wij no. 3 van den 16en jaargang. Dit nr. bevat o.a. „Wat ons interesseert", Hoe fotografeeren wij rijp-landschappen?; Expressie; Bij Quedenfeldt's werk; Vereenvoudigde Pinatypie, De eerste Foto-tentoonstelling in Indië een suc ces, enz. Van" de N.V. Draisma van Val- kenburg's Levertraanhandel te Leeu warden ontvingen wij een brochure: „Levertraan en hare bizondere genees krachtige eigenschappen" door Prof. Dr. E. C. van Leersum, directeur van het Nederlandsch Instituut voor volks voeding te Amsterdam. In het eerste gedeelte worden meer algemeene beschouwingen en ge schiedkundige bizonderheden betref fende dit genees- en voedingsmiddel gegeven, terwijl in het tweede gedeelte speciaal ook voor den ontwikkelden leek, belangwekkende mededeelingen worden gedaan over vitamines in het algemeen en het vitamine A in het bij zonder. De uitkomsten van talrijke proeven, door den schrijver op ratten uit de rattenstallen van zijn laborato rium genomen, zijn daarbij verduide lijkt door de in het boekje voorkomen de naar photo's vervaardigde afbeel dingen. Wie er prijs op stelt op de hoogte te blijven van de belangrijke vraagstukken en onderzoekingen van dezen tijd, vrage gratis toezending van dit boekje bij de N.V. Draisma van Valkenburg's Levertraanhandel te Leeuwarden. Symphonia, Tijdschrift gewijd aan de instrumentale muziek, uitge ver J. J. Lispet te Hilversum, heeft in het Maartnummer artikelen over „Ontwikkeling van piano, het piano spel en de pianoliteratuur" door J. Vincent; „De zang als grondslag der muziek" door M. C. v. d. Rovaart; Frie- drich Smetana; De waardebepaling van strijkinstrumenten; Muziekbe sprekingen; Gemengde Berichten enz. Uilslag en puisten en gele gelaatskleur worden vaak veroorzaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ontlasting. Genees en voorkom deze ver schijnselen door hetgehruik van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bijapolh.en drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. NIEUWE UITGAVEN Het Geïll. Gemeenteblad van Mrt. 1924 bevat: Prof. Mr. J. Oppenheim; Amstelodamiana; de Nieuwe Uitleg te IJMUIDEN. Bij Kon. besluit is de heer H. Bal- foort alhier erkend en toegelaten als consul van België voor IJmuiden, de kantons Alkmaar, Enkhuizen, Helder en de eilanden Texel, Vlieland, Ter schelling, Ameland, Schiermonnikoog en Wieringen. In het berichtje van het beroep aan Ds. Croes was de plaatsnaam uit gevallen, dit moest zijn Bussum. Leger des Heils. In verband met het a.s. Jaarfeest van het Leger des Heils, 29 Maart a.s., meldt men ons het volgende: De reeks bijzondere samenkomsten worden geopend door een Muziek- en Zanguitvoering te geven door de Hoofdkwartier Zangbrigade, die reeds eerder in IJmuiden met veel succes een uitvoering gaf. Ook des Zondags middags een uitvoering van dit koor. De samenkomsten van Zaterdag, en alle bijeenkomsten van den Zondag worden geleid door Kommandant en Mevrouw Poolsen, leiders van het Le ger des Heils in Nederland. Maandag 31 Maart Guitaar-Brigade onder leiding van Adjudant F. J. Bui tenman. Dinsdag uitsluitend voor leden, on der leiding der Divisie-Officieren, Ma joors Könitz. Woensdag inzegening van Jonge lieden, Plaatselijke Officieren en Compagnieleiders. Donderdag als speciaal Luit. v. Pol (voormalige Officier dezer plaats). Vrijdag een extra speciaal en Zater dag en Zondag 5 en 6 April sluiting der feestweek met als leider Stafkapi tein Beekhuis met een aantal Kadet- ten uit de Kweekschool. Iedere week samenkomst des avonds 8 uur en des Zondags 7 en 10 uur v.m. en 3 uur en 8 uur n.m., zijn openbaar, behalve des Dinsdags. Donderdag vond de politie te Amersfoort aan het station twee Duit- schers, die niet van geldige papleren waren voorzien. Uit 'n onderzoek bleek dat de twee aan een derden Duitscher een pakje hadden gegeven. Daar ze opgaven uit Velsen afkomstig te zijn, werd het commissariaat alhier met het geval in kennis gebracht. Het bleek dat de Duit hers hier niet waren in geschreven. De derde man met het pakje was al naar de grens vertrokken Daar men dacht aan den inbraak al hier werd deze man aan de grens aan gehouden en onderzocht, maar dit le verde een negatief resultaat op. De Duitschers zullen echter wel heb ben bemerkt, dat het niet zoo gemak kelijk meer gaat hier zonder papieren te reizen. Gevonden voorwerpen. Een ijzeren gewicht, een geelbruine hond, een damestaschje met inhoud, een bonten boezelaar, een witte haar kam, een zilveren beursje met inhoud, een rozenkrans, een zakdoek, een roodkralen halskettinkje met sluiting, een witgebreide kinderhandschoen. VELSEROORD. Een onbekend gebleven persoon heeft volgens Hl. Dbl. twee honden, tocbehoorende aan bewoners van den Velserduinerbuurtweg, vergiftigd. Een der gestorven dieren is een mooie ras hond, die een waarde van circa 50 gld. vertegenwoordigt. De Harmonie „Kunst na Arbeid", directeur de heer H. Amse, geeft a.s. Dinsdagavond een concert voor leden en donateurs in de concertzaal Tivoli. Ook hier is men thans begonnen met het leggen der ondergrondsche ka bels voor het electrische net. We zullen hopen dat we straks helder licht zullen hebben, want ondanks onze groote Argentalampen zaten we vaak bij een stumperig lichtje. VELSEN. De onlangs opgerichte afdeeling der Vereeniging tot facult. lijkverbran ding stelt blijkens advertentie in dit nummer haar leden, huisgenooten en belangstellenden in het vraagstuk der crematie in de gelegenheid, a.s. Zon dagmorgen 11 uur het crematorium te bezichtigen. De adj.-directeur, de heer Blauw, zal het gezelschap rondleiden. „Euphonie". Het Symphonie-orkest „Euphonie" van Velseroord, directeur de heer M. Adam, gaf Woensdagavond in Hotel „De Prins" een concert, dat door on geveer 130 personen werd bijgewoond. Dit orkest begint zich in Wijkeroog al meer en meer in te burgeren en aan genaam te maken. Het was een mooi programma en de nummers werden zeer naar genoegen uitgevoerd, wat voldoende bleek uit het applaus, dat telkens uit de zaal op klonk, vooral na het succes-nummer „Dichter und Bauer" van F. v. Suppé en „Berceuse de Jocelyn" van Benja min Godard, waarin de heer Los op zeer verdienstelijke wijze de viool-solo ten gehoore bracht. „Ases Tod" van Grieg hadden we al eens van de Harmoniekapel „De Een dracht" gehoord, maar al willen we aan het kunnen van „De Eendracht" niet te kort doen, we hooren het num mer toch liever vertolken door instru menten als van „Euphonie". Woensdagmiddag wilde op den Rijksstraatweg, even door het dorp Velsen, een bakkersjongen met zijn rijwiel, waarop een groote mand, een auto passeeren. De afstand was echter te klein zoodat hij even in botsing kwam met den auto, met gevolg de fiets onderstboven, de brooden uit de mand en over de straat. Verder liep het zonder ongelukken af zoodat zijn roe keloosheid hem niet te zwaar te staan kwam. De chauffeur van den auto ■merkte er niets van en had ook geen schuld. Algemeen wordt door de chauf feurs van automobielen en vooral van autobussen geklaagd over de bruggen der nieuwe pont, in hoofdzaak bij het afrijden, daar men dan een te groote helling heeft. Het is reeds eenige ma len voorgekomen dat bij het afrijden een veer brak, de autobushouders over wegen daarom, niet meer van de „Wij keroog" gebruik te maken. Bij het bestuur van de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders, is thans bericht ingekomen, dat op de feestvergadering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan op Zon dag 13 April, als spreker zal optreden: de heer R. Stenhuls, voorz. van het N v- V. Hl. Dbl. Dr. A. H. Edelkoort te Dedems- vaart heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. De Commissaris van politie te Hellevoetsluis waarschuwt belang hebbenden tegen de flesschentrekkers- practijken van Jan Holm, te Hellevoet- sluis. Bedoelde Holm noemt zich nu eens practizijn, dan weer uitgever of hypo theekbezorger enz. enz. en gebruikt, om zijn slag te slaan, voor zijn corres pondentie briefpapier, waarop mooi bedrukt hoofd, onder meer, J. Holms, Advocaten- en Practizijns-kantoor", J. Holm, Bedrijfsleider der Commandi taire Vennootschap Voornsche Druk kerij en Uitgeversmaatschappij", „Hy potheekkantoor", „Agentuur en Cor respondentiebureau", enz. Uit de klachten, die de laatste dagen zijn in gekomen blijkt, dat hij reeds verschei- denen heeft gedupeerd. De levering van 250 M3 rivier zand voor het bedrijf Openbare Wer ken is gegund aan den laagsten in. schrijver, den heer J. Manak te Am-I sterdam, voor f 3,29 per M3. De nieuwe kiezerslijst voor deze gemeente bevat de namen van 13867 kiezers. '3 Zondagmorgen, ongeveer 0 uur, ge- raakte, doordat haar fiets in de tramrails kwam, Mej. N. van Driehuis, onder een melkwagen der N.V. „Algemeen Belang", waarbij zij zich aan beide beenen ernstir verwondde. Na bij den heer B. te zijn binnengebracht verleende Dr. Hanneman de eerste hulp, waarna zij naar haar woning kon worden, overgebracht. De bestuurder der melkwj gen treft geen schuld. Door Mej. A aan den Stationsweg werd aangifte gedaan dat een stuk uit haar mantel gebeten werd door de hond van B. uit den Koekoekstraat. De politie stelt een onderzoek in. Tegen J. K. de F. is proces-verbaall opgemaakt wegens mishandeling van- zekere K. „Kindervreugd". Wie herinnert zich niet de welge-, slaagde kinderfeesten van bovenge noemde vereeniging te Wijkeroog? De feesten van '21 en '22 mochten er zijn,: doch in '23 werd er om allerlei redenen# van het houden van een kinderfeest' afgezien en velen zullen zich misschiet al eens afgevraagd hebben of de Ver eeniging ter ziele was, daar ze in lan gen tijd niets van zich liet hooren. Gelukkig kunnen we thans mededee- len, dat het ijverig bestuur dien tijd niet stilgezeten heeft en zijn uiterste best heeft gedaan om één der doelein den der Vereeniging te bereiken. We hebben hier het oog op het ver krijgen en exploiteeren van een speel terrein voor de kinderen te Wijkeroog en thans kunnen we berichten, dat het bestuur reeds ruim l'/2 jaar volijverig bezig is om dit doel te bereiken. Na veel teleurstellingen en mislukte on derhandelingen is er een lichtpuntje verschenen en als we goed ingelicht zijn, is de quaestie van de exploitatie in een ver stadium van voorbereiding gekomen. Grootsche plannen maakt het be stuur bij een eventueele opening van het terrein. Vooraleer echter deze aan gelegenheid definitief zal worden ge regeld, wordt er nog eene openbare vergadering uitgeschreven en zeet waarschijnlijk zal dit reeds binnen enkele weken kunnen gebeuren. Een jubileum. Woensdag j.l. was het 12'/2 jaar ge- 'eden, dat Jacobus Wientjes, als 17-ja rig jongeling in dienst trad van H. H Meyer, brood-, koek- en beschuitbak ker te Wijkeroog aan de Kanaalkade. Toen waren er nog geen wetten, dïi verhinderden, dat van de 24 uren val een etmaal er wel meermalen 20 wer kende werden doorgebracht. Baas er. knecht hebben met vereen de krachten en begunstigd door For- tuna de zaak omhoog gewerkt, zooda thans in de inmiddels naar den Wij kerstraatweg verplaatste zaak naasi d- n patroon 7 bakkers en 2 looper: werkzaam zijn. AI dien tijd heeft K< zijn uiterste best gedaan om den bloe der zaak te bevorderen en was steeds een aangenaam huisgenoot, gee: wonder dus, dat deze dag niet onge merkt voorbij ging. Ko werd een paar uren verwijden en in dien tijd werd huiskamer, keu ken en. bakkerij versierd en toen hi weer thuis kwam, vond hij een groo gezelschap, dat hem feliciteerde me zijn jubileum. Door den patroon waren Ko's elder wonende ouders, twee zusters en eei broer eveneens uitgenoodigd, zooda de jubilaris zeer verrast was. Onder zeer hartelijke toesprakei ontving Ko van den patroon een gou den horloge met inscriptie^ en van he personeel een gouden ketting, van d- afgevaardigden van de Vereenigin, van Bakkers-patroons een bloemen mand, van zijn ouders een goudei dasspeld, van de kegelclub Excelsio een vulpenhouder en daar de kindere van den patroon alsmede eenige vrier den Ko ook nog met bloemen en plat ten bedacht hadden, leek de kamer w( een lusthof. Het doet ons aangenaam aan, als v in den tegenwoordigen tijd nog zul een ouderwetsche aangename verhol ding tusschen werkgever en werkir mer zien. a

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2