IJmuider Courant Influenza en griep Kuipbad 45 cent. Douchebad 25 cent. lltrdsgïMIMaart 1924. 2e blad aterdag bndag Haandag predikbeurten VOOR ZONDAG a.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. uurDs. Van Oostrom Soede. Schaalcollecte voor de Kerk. i uurDs. Erdman. Schaalcollecte voor de Kerk. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopagax. Gam. Aid. Frot. Bond. 0.30 uurDs. W. Luikinga. oeref. kerk. Ouur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. chr. qeref. kers. 0 uurDs. Croes. 5 uurDezelfde. evangelisatie hoogeberg ondag v.m. 10 uur: Zondagschool. Indag 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga. linsdagavond 8 uurBijbelbespreking. Vcensdag 's avonds 7.30 uur Jongedochters vereeniging. leger des heil8. 8 uur Zanguitvoering. 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3 n. m. Zanguitvoering. 8 Verlossingsmeeling. 8 uur n.m. Guitaar Brigade Amsterdam, insdag 8 Soldatenmeeting oensdag 8 Inzegening j. L. P. O.'s. jonderdag8 Luit. van Pol. /rijdag 8 Bijz. meeting, [alerdag en Zondag worden de bijeen- lomsten geleid door Kommandant en itevrouw Poolsen. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 1 uur: Ds. J. D. J. Idenburg, van Amsterdam, Doopsbed. 5 uurDs. van Oostrom Soede, van IJ muiden GEP.EF. KERK. 'J uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. G. W. C. Vunderink, van Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. j.j Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERS. 0 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. 0 uurDs. H. M. Brouwer, van Heemstede. EVANGELISATIE. Ds, O. Norel, te Heemstede, Dir. inwendige zending. zich voorzien van een paspoort ten spoedigste aan het Commissariaat van Politie der gemeente Velsen te IJmuiden Willemsplein aan te melden. Bij verzuim is aanhouding en uitzet ting van de(n vreemdeling(e) niet uitgesloten, ongeacht strafrechterlijke vervolging. Velsen ,26 Maart 1924. Het Hoofd van Plaatselijke Politie voornoemd, De Commissaris van Politie, jD. DE RIDDER. JACHTWE T-1923. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, bedoeld bij artikel 6, sub b der Jacht wet 1923, brengt ter kennis van hou ders van vervallen jachtakten 1923 1924, dat zij dezen door ondergeteeken- de kunnen doen bevestigen tot den vervaldag. Belanghebbenden kunnen zich daar toe vervoegen aan het Commissariaat van Politie der gemeente Velsen. (IJmuidenWillemsplein). Velsen, 26 Maart 1924 Het Hoofd van Plaatselijke Politie voornoemd, De Commissaris van Politie der gemeente Velsen, D. DE RIDDER. KENNISGEVING Inzake het onttrekken aan den apen baren dienst van een gedeelte van de Corverslaan, te Wijkeroog. 0 uur 0 uur 5 .uur 0 uur OFFICIEEL, DIENSTPLICHT. Vrijgesteld zijn Jan Zwaaij, lichting 1922, voor twee jaren .wegens kostwin nerschap en Hermanus Buijs, lichting 1924, wegens broederdienst. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare .tennis, dat de beslissing op het ver- raek van de Naamlooze Vennootschap l^ereenigde Koninklijke Papierfabrie ken der fa. Van Gleder Zonen, te Vel sen, om vergunning tot het uitbreiden rarer papierfabriek door het oprichten van een transformatorgebouw, op het perceel kadastraal bekend gemeente felsen, sectie H, no. 4010, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Ar beid, bedoeld bij art. 7bis, 2e lid, der Hinderwet, nog niet is ingekomen. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare tennis dat het verzoek van N. Wild schut, te IJmuiden, om op het perc., ka- iastraal bekend Gemeente Velsen, af- leeling IJmuiden, sectie L no. 359; plaatselijk bekend Kennemerlaan, ÏVijk C no. 5, een koek -en banketbak kerij te mogen oprichten, waarin gebe- :igd zal worden een oven, door hen is oegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 25 Maart 1924. Burgemeester'en wethouders voorn., de Secretaris, de. Burgemeester, f. KOSTELIJK. RIJKENS POLITIE-MEDEDEELING. VREEMDELINGENWET. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, bedoeld bij Artikel 1-sub 2, van het Vreemdelingenreglement, brengt on der de aandacht van belanghebbenden die dienstpersoneel van vreemde nationaliteit (Duitsche dienstboden) in dienst hebben deze aan te zeggen Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen, ingevolge het bepaalde in artikel 46 der Algemeene Politiever ordening, ter kennis van het publiek, dat zij voornemens zijn den gemeente raad voor te stellen een gedeelte van de Corverslaan, te Wijkeroog, kada straal bekend gemeente Velsen, sectie B no. 1061, aan den openbaren dienst te onttrekken. Belanghebbenden worden in de ge legenheid gesteld hunne bezwaren te gen deze onttrekking aan den openba ren dienst binnen 14 dagen na dagtee- kening dezer openbare kennisgeving, bij den gemeenteraad in te brengen. Een kaart, aangevende het bovenbe doelde gedeelte weg, ligt vanaf heden gedurende den bovengenoemden ter mijn van veertien dagen ter secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage. Velsen, 25 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Agenda der vergadering te honden op Dinsdag 1 April 1924, des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 79 te Haarlem. AGENDA: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den Minister van Waterstaat betreffende Rijksweg Leiden- - Haarlem, in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. b. den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, be treffende haringexport Polen, in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen. c. den Minister van Buitenland- sche Zaken, betreffende het vi sumtarief. d. Dijkgraaf en Heemraden van de Haarlemmermeerpolder, betref fende brug- en sluisgelden. 4. Subsidieaanvraag Nationaal Co mité voor vischpropaganda; Beschikbaar stellen medaille HA- MIT. 5. Concept-adressen aan Tweede Ka mer Staten-Generaal, inzake be zuiniging, van Groot- en Klein bedrijf. 6. Rondvraag. 7. Besloten vergadering. Waterstand Irirrf-;»-*-. Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 30 11.32 6.27 7.29 31 0.19 0.48 7.57 8.44 April 1 1.20 1.41 9.05 9.40 2 2.06 2.24 9.57 10.24 3 2.46 3.02 10.40 11.01 0 41 4 N.M. 3.22 3.37 11.19 11.38 5 3.56: 4.11 11.58 kan met nei b^ste bestrijden door net ge bruik der San aplr!n-Tabletten (Mijnhard!). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Hoe wordt een Gemeente bestuurd? Een enkele is dit er opmerking willen we naar aanleiding van het inge- stuk van G. B. in ons blad. Hoe men ook mag denken over het raads besluit inzake de ziekenbuiskwestie, een man, die zichzelf respecteert, zal er zekervoor bedanken, wanneer hij telkens met de kiezers of afgevaardig den van de kiezers zou moeten verga deren over de door den raad te behan delen zaken. Deze vergaderingen van de kiezers commissies zouden dan de eigenlijke raadsvergaderingen zijn, de raadsver gadering zelf zou niet veel beteekenen, want ieder had een opdracht van zoo en zoo te moeten stemmen. Voor zoo'n raadslidmaatschap zouden wij feeste lijk bedanken. Tot welke practijken zoo iets aanleiding kan geven, bewijst wat in Jisp (N.H.) gebeurde. Daar het stelsel, zooal sde heer B. wenscht. Van de 7 raadsleden zijn et 4 afgevaardigd door de kiesvereeniging Gemeentebelang. Deze vereeniging ver gadert telkens vlak vóór de raadszit ting en behandelt dan de raadsagenda. Wij hebben zoo'n verslag eens gelezen. De voorzitter, zelf raadslid n.b., con stateerde dat de raadsleden in de ver gadering van den raad niet erg in den geest van Gemeentebelang spraken. Nu is hij natuurlijk de man bij de kie zers. Vervolgens werd afgesproken dat de raadsleden zóó moesten stemmen voor een schoolhek, dat zij mochten stemmen voor f 100 subsidie aan het Burg. Armbestuur enz. Ieder voelt wel dat dit een bespotting is van regeeren .Trouwens, regeeren doet het college van B. en W., niet de de gemeenteraad. Maar men weet dat wij daarom de houding van B. en W. en van. de meer derheid van den raad inzake de zie kenhuiskwestie niet kunnen goedkeu ren. Hier gold het precies: over ons, zonder ons en voor ons. Regeeren en besturen is ontzettend moeilijk, slechts zij, die dienen willen, zijn er toe ge schikt. En onze groote grief inzake de ziekenhuiskwestie is dat noch het col- lege van B. en W.. noch de meerder heid van den raad. heeft willen dienen, maar heeft willen heerscheu. Dat. blijkt zeer juist uit wat in dit ingezonden schrijven wordt medegedeeld over den heer v. d. Steen. In deze zoo belangrij ke kwestie, waarbij de ingezetenen persoonlijk zooveel belang hebben (want het kan iedereen overkomen, naar een ziekenhuis te moeten), had de publieke opinie een woord mogen mee spreken. En daartoe is niet de minste gelegenheid geschonken. De meerder heid van den raad heeft het tot een machtskwestie gemaakt en daarmede zelf aanleiding gegeven tot ingezonden stukken als deze. Wij hopen daarom dat uit deze onver kwikkelijke historie nog wat goeds ge boren zal worden, n.l. dat de raadsle den, aan wie de kiezers toch voor jaren hun vertrouwen hebben gegeven, zich steeds zullen beraden om dit vertrou wen waardig te zijn. En dan doet men een zoo belangrijke zaak als de zieken huiskwestie, waarhij het. ging om gees telijke dingen fen niet alleen om li chamelijke) niet af op een wijze, zooals nu is geschied. Maar voor ons is wat de inzender wil verwerpelijk, omdat wij de bron van bet souverein gezag niet zoeken in den volkswil, ook niet in de wet en ook niet in de kerk. G. V INGEZONDEN KEDEDEELING. monden Huidwondjes Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden Schrammen, Ontvellingen geneesi men met PUROL Doos 30 - CO en 90 ct. B/j Apoth. en Drogisten, 289 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vereeniging „Ziekenzorg" IJmuiden. Verslag over het 16e boekjaar. In het afgeloopen jaar traden 13 nieuwe leden en donateurs toe, ter wijl 63 bedankten wegens vertrek of om andere redenen. Twee leden verlaagden hunne con tributie en een verhoogde deze. Aan het einde des jaars telde onze vereeniging 244 leden en donateurs. Aan alle tot ons gerichte aanvra gen kon worden voldaan, dank zij on ze leden, donateurs en werkende le den. Aan 177 patiënten werden uitgereikt 2639 liters melk en 448 eieren, voor 6 zieken is 84 maal gekookt en aan 2 personen 53/4 pond vleesch ver strekt. Van de f 200.die op de vorige le- *T" denvergadering voor anderen doel einden beschikbaar werden gesteld, is f 160.gebruikt om een zwak kindje in een vacantiekolonie te doen verblijven, verder is een gift van f 15.- aan de T. B. C.-Commissie geschon ken. Van den inhoud der linnenkast is in het afgeloopen jaar geen enkele maal gebruik gemaakt en bleek dus geen verdere aanvulling noodzakelijk Over den finantiëelen toestand kun nen we U de navolgende cijfers geven: het voordeelig saldo op 1 Februari 1923 bedroeg f 607.08 in 1923/24 ontvangen bijdragen: van donateurs te IJmuiden f 91. leden te IJmuiden 415.— verschillende maatschap pijen 72.50 donateurs te Velseroord 21.50 leden te Velseroord 47.50 rente Boazbank 26.65 Het Consultatie-Bureau van da Var- eenlglng tot bestrijding der tuberculose ls voortaan gevestigd Brinlostraat, Vel seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder roek ls kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Onders laat vooral uw kinderen on- detzeaken! Uitgaven f 1281.23 646.05 Saldo op 1 Februari 1924 f 635.18 waarvan echter nog f 115.betaald moet worden voor loopende rekenin gen. DRIEHUIS. Het maken der installatie voor de centrale verwarming in het nieuwe Missiehuis is opgedragen aan het Al gemeen Technisch en Industrieel Bu reau van Rijns en Keuls te Heerlen. Het crematorium op Westerveld. Wij lezen in Het Vaderland het vol gende: De laatste Berichten en Mededeelin- gon van do Vereeniging voor Faculta tieve lijkverbranding zijn bijzonder be langrijk. Zij berichten omtrent een buitenge wone algemeene vergadering, welke 26 April te Utrecht zal worden gehou den. De vergadering is hoofdzakelijk belegd in verband met den noodzake lijk geworden bouw van een nieuw columbarium, aangezien het oude bij na geheel is gevuld. De kwestie heeft ook een groot aesthetisch belang, daar een oplossing moet worden gezocht welke geen schade doet aan den mooi- en gevel van het Crematorium, een ontwerp van den architect M. A. Poel te Apeldoorn. Oorspronkelijk had het hoofdbestuur Prof. v. d. Steur uitgenoodigd een ont werp te geven. Dit kwam te duur uit en Prof. v. d. Steur adviseerde daarop Ir. S. Franco uit le noodigen tot het maken van een plan. Dit ontwerp werd reeds in de December-vergadering van 1923 ter tafel gebracht. Bij de discussie bleek, dat de architect van het Crema torium niet alleen niet tot het maken van een ontwerp was uitgenoodigd, maar ook dat de heer Franco zelfs geen ruggespraak met den heer Poel had ge houden. De Algemeene Vergadering besloot alsnog den heer Poel uit te noodigen en de ontwerpen met toelichting in de eerstvolgende Berichten en Mededee- lingen te doen opnemen. Dit is nu geschied. Prof. v. d. Steur zocht de oplossing in eenigszins gebogen galerij aan weerszijden van het Crematorium, met twee kleine paviljoens als eindpun ten. Ir. Franco zocht eerst de oplossing aan de achterzijde van het gebouw, maar hij gaf deze op als te kostbaar en ook, omdat het bedrijf een vrijen uitgang eischt. Hij besloot dus tot de oplossing aan de voorzijde, waartoe volgens hem het heuvelachtig terrein zich bijzonder leent. Het nieuwe Colum barium wil hij bouwen onder den in gang van het Crematorium; door ge deeltelijke afgraving van den heuvel waarop het Crematorium staat en een geringe omlegging van den toegangs weg, krijgt hij een aparten, lager gele gen ingang voor het Columbarium. De kosten worden geschat op f 4o.OUU. Het nieuwe Columbarium zal 750 nis sen kunnen bergen, welke een op brengst zullen geven van f 116.380. De heer Poel zoekt de oplossing aan de achterzijde. Hij ontwerpt een open hof van 16.5 X 33 M. en bouwt daarom heen een gesloten Columbarium met aansluitende, naar den hof open gale rijen De hof wordt van de dienstruim ten van het Crematorium afgesloten door een 2 M. hoogen muur. Zijn plan kost f 57.000, maar het geeft ruimte voor ruim 2500 mssen, welke f 270.UUU zullen opbrengen. De heeren Poel en Franco hebben op verzoek der Alg. Vergadering, eerst met elkaar geconfereerd, doch zij kon den het niet eens worden, zoodat de heer Poel, ook dat op verzoek der Alg. Vergadering, een geheel eigen ont werp indiende. Het Hoofdbestuur, dat eigenlijk in de December-vergadering 1923 het ont werpFranco liefst ineens aangeno men had gezien, stelt thans voor, een commissie van deskundigen te benoe- ln de week van 15—22 Maart 1924 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt 25 kuipbaden, 50 douchebaden. Tarief: men, die advies over de ontwerpen zal uitbrengen. Het wil den Ned. Bond van Architecten uitnoodigen, om de le den van die commissie aan te wijzen. De Algemeene Vergadering zal zich verder bezig houden met een nieuwe organisatie in het beheer der Vereeni ging. Het -hoofdbestuur stelt voor, het algemeen secretariaat en het algemeen penningmeesterschap te ontlasten door aanstelling van een bezoldigden administrateur. Daarmee zal dan ge paard gaan een aanzienlijke verlaging van het salaris van den Alg. Secreta ris. Men wil van het algemeen secre tariaat in de eerste plaats een belang loos eereambt maken. Verder wijzen de Berichten en Me- dedeelingen op de feestelijke herden king van het 50jarig bestaan der Ver eeniging, die in December zal plaats hebben in de stad, waar de Vereeniging werd opgericht: den Haag. Do Oprichtersvergadering, waaraan 61 personen deelnamen, had plaats 28 December 1874 in het Gebouw v. K. en W. alhier. Voorzitter was dr. L. J. Egeling, secretaris Dr. J. Rutgers. Het geheele aantal oprichters bedroeg 501. De eerste vergadering van de ge stichte vereeniging had plaats 2 Juli 1875 in Diligenta. De oudste afdeeling is Rotterdam (12 Aug. 1875). De eerste Alg. Vergadering werd gehouden 16 September 1876 in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Rotterdam, waar de afdcelingen den Haag, Dordrecht, Nijmegen, Schiedam, Zutphen, Leiden, Delft en Botterdam vertegenwoordigd waren. De eerste algemeene voorzitter is ge weest dr. J. de Vrij, oom van den Inte ren algemeenen voorzitter dr. J. de Vrij. Den 23en Maart 1924 heeft in het Crematorium de 1373e verassching plaats gehad. SANTPOORT. Voor de Haarlemsche rechtbank diende andermaal de zaak van den chauffeur B. van V., die beschuldigd was onder Santpoort een meisje dat daar op den Rijksstraatweg fietste te hebben aangereden.' Nadat nog een getuige was gehoord nam het O. M. zijn requisitoir. Het O. M. zeide dat eerst alleen verluidde dat het meisje als een gevolg van het on geluk eenige weken bedlegerig was geweest, maar dat later was gebleken dat ze een lichte schedelbreuk had op- geloopen. Het O. M. requireerde 1 maand ge vangenisstraf. Bekl. verzocht hem een voorwaardelijke straf op te leggen, daar iemand hem net aan een zaakje wilde helpen en indien hij moest zitten dit alles in de war loopen zou. VISSCHERIJ. De motorlogger Sint Jacob IJ.M. 381 van de Visscherij Mij. Charlotte Elisabeth alhier, directie de firma Rey- gersberg en Zn., is verkocht aan den heer N. Parlevliet Lz. te Katwijk aan Zee. De stoomtrawler Derika V IJM. 418 van de P. E. M. alhier zal als eerste Hollandsche trawler uitgerust worden met het Vigneron-Dahl patent visch- tuig. Een Fransohe instructeur zal de eerste twee reizen met het schip mee maken, om de bemanning met deze nieuwe methode van visschen ver trouwd te maken. In de Donderdag gehouden verga dering der N.V. Noordzee Exploitatie Mij. werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De commissie, bedoeld in art 2 van het reglement voor de visscherij- examens (Machinist-stokers en machi nisten), zal, aanvangende 15 April a.s. zitting houden te Amsterdam. De aanvragen om tot dit examens te worden toegelaten moeten den voor zitter der commissie, den heer J. W. van Aalst, Molenstraat 15, 's Gravenha- ge, vóór 5 April a.s. hebben bereikt.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5