ORGAAN VOOR D No. 44 Woensdftg 2 April 1924 9a Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge- leente Velsen brengen ter openbare ennis, dat op 26 Maart 1924 bij ben is igekomen een verzoekschrift van H. /itteman, wed. van P. Beentjes van be- oep zonder, wonende te Velsen om ver- unning voor den verkoop van sterken rank in het klein voor gebruik ter laatse van verkoop in de navolgende >caliteit: de benedenlocaliteit van het erceel, plaatselijk gemerkt L 56 en ge- !gen aan den Wijkerstraatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ing dezer bekendmaking kan een ,der tegen het verleenen van deze ver- unning schriftelijk bezwaren bij Bur- emeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 29 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge beente Velsen, brengen ter openbare ennis dat ter Gemeente-secretarie ter nzage ligt een verzoek met bijlagen an N. Dik, te IJmuiden, om vergun- ling tot het uitbreiden zijner slachterij [oor het bijplaatsen van een electromo- van 1 P.K. voor het aandrijven van gehakt-molen, op het perceel kada- itraal bekend Gemeente Velsen, afd. Jmuiden, Sectie I No. 2264; plaatselijk lekend President Steynstraat, Wijk C 10. 64. Op Maandag, den 14 April 1924, des roormiddags te elf uren, zal ten Ge- gelegenheid bestaan om tegen dit verzoek in te bren en deze mondeling en schriftelijk oe te lichten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer C. A. P. Hoogendijk laagde Maandag j.l. te 's Gravenhage oor het diploma 3e stuurman groote aart. Loonactie visscherijbedrijf. Zooals we indertijd hebben bericht, door de leden van de vakorganisa- es in het visscherijbedrijf alhier een sferendum gehouden worden over de >onsvoorstellen der Reedersvereeni- ing. Naar we vernemen hebben 90 procent er leden zich daartegen verklaard, oewel de besturen hadden geadviseerd 0, voorstellen te aanvaarden. Men verwacht nu dat er voor Pa- wel geen nieuwe besprekingen worden gehouden, maar dat zoo- Is tot nu toe op de oude voorwaarden worden gevaren. De handel met Rnsland. Ook voor het visscherijbedrijf is de rkenning van de Russische regeering oor ons land van groot belang. Naar vernemen is een Hollandsche dele- at.ie uit Rotterdam, Amsterdam en Jmuiden naar Rusland geweest, om elaties aan te knopen, wat de IJmui- er reeders aangaat voor den afzet van isch, ook van haring. Men begrijpt van 'elk een groot belang dit voor de ree- erijen en ook voor de opvarenden zou jn, als straks na Paschen alle schepen Duden kunnen blijven varen en men een geregelden export van visch was. Daarvan zal echter eerst sprake kun- en zijn als ons land de Russische re- de jure erkent. Als dit gebeurt ons land zeker heel wat visch in usland kunnen plaatsen. En waar- •hijnlijk zullen de Hollandsche traw- irs dan ook in de Witte Zee kunnen isschen. Zonder deze erkenning denkt e Russische regeering er echter niet handel en visscherij tegemoet te en daarmede overeenkomsten te gaan. Deze kwestie wordt dus voor onze re- een zeer ernstige zaak. Het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmi- a" alhier zal binnenkort deelnemen an twee concoursen, en wel op Hemel aartsdag te 's-Hage en op tweeden inksterdag te Edam. Een bij het uitgaan der R.K. kerk ehouden collecte ten bate van de R.K. i uitgesloten Textielarbeiders in Twente -heeft f 65.68 opgebracht. Het jongmensch, dat voor eenigen I tijd sublimaat had ingenomen en des wege in de stichting „JSt. Joannes de Deo1' te Haarlem moest worden opgeno men, is daaruit weder als hersteiü ont slagen. Afscheid majoor H. de Wilde. Maandagmiddag heeft majoor H. de Wilde, die na 34 jaren dienst het politie corps gaat verlaten, daarvan afscheid genomen. In de koffiekamer van Thalia waren velen samengekomen, om den brigade-commandant der Rijksveld- wacht voor 't laatst van hun hoogach ting blijk te geven. Allereerst werd het woord gevoerd door brigadier Rijnders van Wijkeroog, die den heer de Wilde huldigde als een humaan chef, die al tijd de belangen van de Rijksveldwach ters behartigde en bood hem namens de brigade Velsen een rookstel aan met den wensch, dat hij dit nog lang zou mogen gebruiken. De heer Tuinstra, inspecteur van po litie, sprak namens het gemeentelijk politiecorps en namens de Politie- Schietvereeniging Velsen, waarvan ma joor de Wilde voorzitter was. Spr. deelde mede dat de Commissa ris door bijzondere omstandigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn. De heer Tuinstra dankte majoor de Wilde voor al wat deze voor de Schiet- vereeniging had gedaan en bood hem namens deze Vereeniging en het ge meentelijk corps een armstoel aan Vervolgens spraken nog de heer en Uilenbroek, brigade-commandant te Beverwijk, Vellekoop, gemeente-veld wachter te Wijk aan Zee, N. H. Edsius, hoofdagent van politie alhier en ten slotte de opperwachtmeester, brigade commandant der marechaussee te Be verwijk, die allen den heer de Wilde roemden als goed collega en vriend. De heer de Wilde sprak een woord van dank voor alle goede woorden en wen- schen en voor de stoffelijke blijken van waardeering. Namens de Politie Schietvereeniging Velsen werd meegedeeld dat een schrij ven was ingekomen van een aantal le den, met een voorstel om art. 2 der sta tuten zoodanig te wijzigen, dat leden, die het politiecorps eervol verlaten, lid kunnen blijven. Dit werd onder applaus aangenomen, waardoor de Schietvereeniging den heer de Wilde als voorzitter kan behou den. Men bleef onder een sigaar en een verversching nog eenigen tijd gezellig bijeen. Het politiecorps ging heen met de overtuiging, dat uit zijn gelederen heen ging een goed collega en humane chef, maar men is dankbaar dat men hem als vriend mag behouden. VELSEROORD. Nijverheidsavondschool. Maandagavond had in school D de uitreiking der diploma's en de bevor dering der leerlingen van de Nijver heidsavondschool plaats. Aanwezig waren van de Commissie van Toezicht de heeren Sluiters en Hee- re en de leeraren der school. De direc teur, de heer G. ten Napel, sprak een welkomstwoord en zeide dat men ver heugd is, dat de cursus weer voorbij is wat begrijpelijk is, als men hard heeft gewerkt, waarvoor spr. de leeraren wil danken. Spr. betwijfelt of het met den volgenden cursus nog wel zoo zal gaan, daar het woordje „bezuiniging" noj wel een poosje zal nawerken. Thans werd reeds onder minder gunstige om standigheden gemerkt, daar het lesge ven in dubbele klassen niet meevalt, vooral niet voor de leeraren. Toch is er goed gewerkt. Zijn de aanvangsklassen grooter, la ter worden ze kleiner. Spr. kan begrij pen dat bij een cursus van 5 jaar de leerlingen naar 't einde verlangen, maar, zeide spr., het is toch in hun be lang zooveel mogelijk kennis op te doen De directeur wees er op dat het uit te reiken diploma nog geen diploma van de Nijverheidsavondschool is, daar de ze nog maar twee jaar als zoodanig be staat. Maar met medewerking van den inspecteur kon toch een diploma uitge reikt worden. Spr. maakt dan den uit slag bekend, die is als volgt: Van de Ie naar de 2e klasse bevor derd: P. Geerlofs, R. de Waal, J. Dobbelaar, B. Smit, L Groeneveld, P. Zwart, A. Janson, Fr. Hollenberg, H. Luster, D. Ravensberg, Johs. Wey, H. E. Veen-j stra, P. van Heyst, S. Korver en N. Kor- 1 ver. j Voorwaardelijk: J. v. d. Bogaard, P. Dictus. 3 gaan niet over. Van de 2e naar de 3e klasse bevor- i derd: J. v. d. End, A. v. d. Broek, J. Koomen, I J. de Krijger, J. H. Schoo. Voorwaardelijk: H. Kelderman, A. Pirovano, J. J. Castricum, H. Moleman. Van de 3e naar de 4e klasse bevor derd: W. van Reeuwijk, A. Bosman, S. Jon ker, A. Schoenmaker, H. Jonkman, E. H. Veenstra, J. de Jong, W. K. Moos, C. Put, W. A. de Bruyn, H. Ravensberg, H. van Eeuwijk. Voorwaardelijk. J. Slinger, J. Iskes, C. Stolk. 1 gaat niet over. Van de 4e naar de 5e klasse bevor derd: G. Fons, W. ten Wolde, G. van Offcn- beek, Fr. Vervelde, D. Jaape. Van de 5e klasse komen voor een di ploma in aanmerking: A. van Niekerken, D. v. d. Outenaar, B. Luttikhuizen, M. J. Kok en Joh. van Heijst. Vier leerlingen behaalden het diploma niet. Hierna nam de heer Sluiters het woord, die dank bracht aan directeur en leeraren, om den leerlingen de ken nis bij te brengen, welke zij zoo noodig hebben. Kennis is macht en als de jon gens 5 jaar geleerd hebben, staan ze wat anders in hun vak dan de jongens, die eerst een paar jaar in een tuin hebben gewerkt. Daarom hoopte spr. dat de jongens zouden waardeeren het voorrecht, dat deze school er is en dat ze het als een plicht zouden gevoelen om met. ijver het onderwijs te volgen. Dan volgt ook de waardeering voor de leeraren. Spr. wees er ook op, dat het alles heel wat gunstiger is dan vroeger, toen spr. zelf f 2 en later f 4 per week moest geven voor lossen, waar dan nog reis kosten bij kwamen. Nu is de school in het centrum der gemeente en gemakkelijk te bereiken. Spr. hoopte dat de jongens zouden zorgen dat. de school een aantrekkings kracht wordt voor allen, die later goede vaklieden willen worden. De directeur dankte den heer Slui ters voor deze woorden, waarop de plechtigheid geëindigd was. V. S. V. kampioen. Het eerste elftal van V. S. V. kwam Zondagavond half tien van Den Helder per spoor alhier aan. Reeds was bekend dat door de overwinning V. S. V. kam pioen van haar afdeeling was gewor den. De Harmonie Kunst na Arbeid was aan het station en met muziek voorop ging het door een aantal straten, naar het clublokaal, de zaal Flora, waar de voorzitter van de Harmonie V. S. V. geïukwenschte met het mooie suc ces. De voorzitter van V. S. V. de heer Van der Linden, dankte de Harmonie voor de feestelijke, ontvangst en zeide dat zij wederkeerig op den steun van V. S. V. kon rekenen. Daarop gaf de Harmonie nog een nummertje en bleef men nog -'enigen tijd gezellig bijeen. Vanwee-e de Vereen, tot bestrij ding der Tuberculose Herwonnen Le venskracht, is Zondagavond in het Pa tronaatsgebouw een bioscoopavond ge geven. Het R.K. Mannenkoor Caecilia verleende daarbij zijn medewerking. De heer Anton Smit, thans te 's Gravenhage, heeft bedankt als direc teur van het R.K. Mannenkoor St. Cae cilia alhier. In zijn plaats is tot direc teur benoemd de heer Nico Hooger- werf te Haarlem. Feestavond. Door de afd. IJmuiden van den Jong. Geh. Onth. Bond en door de afd. Vel- seroord van den A. N. G. O. B. was Zon dag een propaganda-feestavond belegd in de Concertzaal Tivoli, die geheel be zet was. Na een openingswaord van den voor zitter van de afd. van den A. N. G .0. B., d< n heer A. van Bodegraven, werd door den J. G. O. B. opgevoerd „De hoed van Tante", een blijspel in één bedrijf van A. C. C. de Vletter, dat braaf den lach lust opwekte. De propagandarede werd uitgespro ken door Henk Witte van den Haag, oud-lid van den J. G. O. B. Het was een woord, dat insloeg en met groote aan dacht werd gevolgd. Daarna werd dooi den A. N. G. O. B. opgevoerd „De schuld der vaderen", tooneelspel in drie bedrijven door Otto Manninga ,dat ge voelvol werd gespeeld. Een, en ander werd afgewisseld door muziek van eenige heeren, welke zeer tot het welslagen bijdroeg. Tot dekking der kosten werden een mooi geborduurd kussen en kleedje en eenige boekwerken vei-loot. Tot slot vertoonde de J. G. O. B. eeni ge tableaux „Jeugd zonder en met idea len". Namens den J. G. O. B. sprak Henk Blok een slotwoord, waarin hij allen dankte voor het helpen welslagen van dezen avond. Biljarten. Donderdag 3 April, des avonds 7 uur, zal in 't café Kraak, Zeeweg, alhier een belangrijke biljartwedstrijd plaats heb ben tusschen B. C. Haarlem en V. S. V. alhier. Daar het hier de laatste voor deze competitie gespeelde wedstrijd betreft en beide clubs een zeer goede plaats voor het kampioenschap innemen, re spectievelijk no. 1 en 2 en beide clubs over zeer goede krachten beschikken, zal hier voorzeker voor de zoo prachti ge monepole-wisselbeker geducht ge streden worden. De vijftallen komen als volgt uit: B. C. Haarlem V. S. V. Cr. Okel J. v. d. W. A. F. Tabbers J. Machielsen. A. C. Timmer J, Zeilmaker M. J. Duisterhof J. Moussen J. L. Okker J. Kraak. Res. v. Tiggelen. H. H. C. alhier was beschuldigd zich aan diefstal van rood kabeldraad, kabellood en een koperen plunger van een terein nabij de nieuwe in aanbouw zijnde sluizen te IJmuiden te hebben schuldig gemaakt. Bekl. zeide dat hij het van een mon teur had gekregen. Deze monteur, H. B., als getuige gehoord, verklaarde dat hij den bekl. inderdaad had gezegd dat hij den afval wel kon weghalen. Ik ben daartoe, als vertegenwoordiger van de firma S en H. bevoegd, deed get. opmerken. ITet was waardelooze afval. Dat bij den afval ook de koperen plun ger was, een niet meer gebruikte, die een werkman er had neergelegd, wist get. niet. Onder deze omstandigheden requi- reerde het O. M. vrijspraak. De Politie rechter sprak den bekl. vrij. Maandag is door de politie alhier tegen zekere G. uit IJmuiden proces verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap en verzet. G. heeft het de politie bij de arrestatie erg moeilijk gemaakt, hij gaf den agent eenige klap pen in 't gezicht en stelde zich heftig te weer. Dinsdagmorgen is hij, na voor don commissaris te zijn geleid, weer op vrije voeten gesteld. VELSEN. Bij het eindexamen der Ambachts school te Haarlem verwierf P. N. Vlaar- kamp alhier het diploma voor smeden. Nieuwe Chr. School. Aan den Koningsweg nabij de nieuwe woningen van het Hoogovenbedrijf, zal vermoedelijk eerlang een Chr. school voor lager en uitgebreid onderwijs wor den gebouwd. Deze school zal zich aan sluiten bij de Ver. v. Chr. Nat. School onderwijs. Verschillende ouders hebben reeds geteekend tot een totaal van 111 kinde ren. Dit zal dan de tweede Chr. school op Wijkeroog worden. Aldus luidt een bericht, waarvan wij het doel nog niet begrijpen. Want het is niet vermoedelijk, maar alleszins on waarschijnlijk, dat deze school er ko men zal. Evenmin als de Hervormden te Velseroord op 't oogenblik kans heb ben een school te stichten, evenmin hebben de Gereformeerden dit op Wij keroog. Wij begrijpen daarom niet wat men met zulk een bericht wil, tenzij dan dat men de school zelf geheel wil bekos tigen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 29 Mrt. 1924: 3 timmerlieden, 1 schilder, 1 meubel maker, 4 machinisten, 7 stokers, 4 bankwerkers, 1 smid, 2 chauffeurs, 2 loodgieters, 2 plaatwerkers, 1 modelma- ker, 1 voorslaander, 2 ketelmakers, 1 slager, 1 bakker, 8 visschers, 3 kantoor bedienden, 179 diversen. I Door den veldwachter Bosman is in beslag genomen een dood kalf van W. S. en tegen dezen proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der Vleeschkeuringswet. Eendracht is Macht. Den lsten Maart 1904 werd het on dersteuningsfonds „Eendracht is Macht" opgericht. Het doel er van is: allen leden, die door ziekte of een onge luk verhinderd zijn te werken, een we- kelijksche uitkeering te doen, mits ziek te of ongeluk niet door eigen schuld of door sport zijn veroorzaakt. Leden der Vereeniging kunnen wor den alle mannelijke personen in de ge meente Velsen woonachtig, die tus schen 16 en 50 jaar oud zijn. Deze vereeniging bestaat dus thans 20 jaar en dit feit werd Zaterdagavond j.l. in Hotel De Prins feestelijk herdacht. Er was geen enkel plaatsje in de zaal meer over. De voorzitter, de heer C. J. van Heijst Pz., opende de bijeenkomst met een woord van welkom namens het bestuur en de Feestcommissie tot de leden en hunne dames en tot de afgevaardigden der zusterverenigingen. Van IJmuiden was kennisgeving van verhindering ge komen, evenals van het oudste lid der Vereeniging. Hierna kreeg de heer P. Honig, voor zitter der feestcommissie het woord, die zich aansloot bij de woorden van wel kom, die zoo even door den voorz. van het bestuur gesproken waren, maar er in het bijzonder op wenschte te wijzen, dat het bestuur van harte gefeliciteerd moet worden met het jubileum van de zen avond, omdat dit zulk een moeilijke taak te verrichten heeft en dit met zoo veel lust en ijver doet, niettegenstaande de lakschheid der leden, blijkende uit de slechte opkomst op de gewone leden vergaderingen. Hierna gaf hij een kleine schets van de levensgeschiedenis der vereeniging, die 1 Maart 1904 het eerste levenslicht aanschouwde in het nu reeds lang overleden café „De Morgenzon" in de Kerkstraat te Velsen. Aanvankelijk sloten zich 17 leden aan, allen bezield met den krachtigen wil door te zetten, terwijl als bestuurs leden optraden de heeren G. Kleuver, P. H. Apetz, E. Tuyn, H. Duin en J. Gijzen. Steeds groeide het aantal leden en is nu tot 314 geklommen, dat echter nog meer opgevoerd moet worden en spr. hoopt, dat, wanneer het 25-jarig be staan gevierd wordt, het aantal leden zoo groot geworden is, dat de thans ge bruikte zaal veel te klein zal zijn om het getal feestvierende leden te bevat ten. Gaarne had spr. hier een der oprich ters, den heer G. Kleuver, thans te Nieuw-Amsterdam, provinéie Drente, zien optreden als redenaar en deze is daarvoor ook uitgenoodigd, maar was tot zijn spijt verhinderd. Daar het feestprogramma nog al uit gebreid is, zal spr. het hierbij laten en hoopt, dat de aanwezigen een genoeg lijken avond zullen hebben. Hierna trad het Symphonie-orkest „Caecilia" van Santpoort op, directeur de heer Louis H. Delachaux en gaf een elftal mooie numers ten beste, waaron der een solo voor piano en een nummer voor viool, violoncel en piano. Blijkens het daverend applaus was het orkest er zeer wel in geslaagd de muzikale gevoe lens te bevredigen en de voorzitter der feestcommissie meende dan ook de tolk der aanwezigen te zijn toen hij het or kest met zijn directeur den hartelijken dank bracht voor het gepresteerde. Nu was het woord aan Humorist, Fluitist, Piano en Viool, zooals het pro gramma luidde. We hebben het eind niet afgewacht, maar wat we van de voordrachten gezien hebben, was van dien aard, dat we gerust kunnen zeg gen, dat ieder zeer bevredigd kon zijn. De heeren Steer en Van der Wal, naar we hoorden beiden van Velseroord, heb ben de lachspieren geducht aan 't werk gezet, vooral bij: „Twee klantjes van de Diaconie" en „Fiselefasie". We kun nen nog meedeelen, dat op voorstel der feestcommissie het bestuur besloten heeft aan alle zieken, aangesloten bij het fonds, die niet aanwezig konden zijn op dezen feestavond, één dag extra- uitkeering te verstrekken. Voor de heropening der concertzaal „Bloemoord" was Zondagavond heel wat belangstelling en blijkens het da-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1