;t U dit iets? Abonneert cp de IJmuider Courant Dagmeisje Burgermeisje nette Dienstbode Burgerwoonhuis gevestigde Zaak Zwaar Karpet INBOEDEL. Woning. Winkelhuis In Nederland ruim 20000 Electrische Jonge Dobbfirman Pincher D. BE WAARD Meeren en DeiKeskleeding. Ledenvergadering (niet spelers) van Stormvogels op Donderdag 3 April 1924 in Hotel Willem Bar endsz 's avonds 8 uur. Bespreking Kampioenschap. Komt allen op. met evenveel TETBEDENHEIDS BETUIGINGEN. scbol als bot, griet als tarbot, wijting f scbelvisch betitelen, wat een Ivissclierman ongeveer m de ooren klinkt als rogge met gerst, tarwe met jjaver te verwarren maar tocli is de jjelaiigstelling duidelijk aan liet ontwa ken en dit weerspiegelt zich ook in de pers, die meer en meer aandacht aan dit belangrijk en interessant bedrijf begint te schenken en met beschrijvingen en jllustratie's de behoefte aan meerdere kennis in dezen tracht tegemoet te ko men. Dit is ook noodig, want de alge- meene onwetendheid op dit gebied heeft een natuurlijke oorzaak, m. de practi sed onmogelijkheid voor den leek om ket bedrijf in werking te zien behalve dan dat van den hengelaar in tegen stelling met dat van den landbouwer, die meer dan ieder ander, „aan den weg timmert". Daaraan scheen nu een maal wel zeer weinig te veranderen. Ook hier echter heeft de techniek groote verandering gebracht. De film kunst maakt het thans den leek moge lijk in zijn fauteuil de geheimen van de visscherij van even nabij waar te ne men als was hij aan boord van het slin gerend schip; zij biedt zijn oog alle ge noegens van de zoo pittoreske en cu rieuze werkelijkheid zelf zonder één ha- rer nadeelen, zonder dat één haring- schub zijn colbertje besmeurt, zonder 'dat de zeeziekte één vinger naar hem [uitsteekt. De toeschouwer ziet verschil lende bedrijfstakken in volle werking [voor zijn oog ontrollen. Een zeer eigen aardig stuk volksleven is hiermede met één slag onder ieders bereik gebracht en ook als folkloristische documentee- jring van een schilderachtig stuk natio nale traditie is de film van bijzondere paarde. Bedoeld Comité, dat tracht om in het belang van den visscher zoo goed als ^lat van den consument de Nederland- sche visscherij en hare producten beter onder ons publiek bekend te maken, meende in dé visscherijfilm dan ook een zeer geschikt middel tot onderhou dende populaire instructie te vinden en s met de filmfabriek, die indertijd het Initiatief tot deze film heeft genomen, jvereengekomen, dat in dienst van hare 3ropaganda de film voor onderwijsin- j stellingen, volksuniversiteiten, nuts- en j mdere lezingen voor volksontwikkeling ;ot een gereduceerden prijs zal mogen worden vertoond, terwijl een der Comi- éleden bereid is gevonden om daarbij jelangeloos een korte voordracht en ien noodigen technischen uitleg te ko- inen geven. Aan verzoeken voor ver tooningen van de film en het houden van bedoelde voordracht zal gaarne worden voldaan, mits de aanvrage tij- Big wordt ontvangen; zij is te richten aan het Secretariaat, Z.O. Buitensin gel 230, den Haag (Telef. Bez. 645). Men herinnert zich het verzoek der fjrker-visschersvereeniging, om te Haarlem een vischafslag te houden. In verband hiermede kunnen we mededee- (en, dat van een dergelijken vischafslag waarschijnlijk niets komt, daar men pan oordeel is, dat deze niet loon end voor de visschers zal zijn en dat de kos ten niet gedekt zullen kunnen worden. De motorlogger Handel en Zee vaart K.W. 160 is Vrijdag alhier van Peterhead aangekomen met 750 tonnen j ten. Daar ten behoeve van bouw- en haring voor de firma Groen. Bij de Staatscourant zijn gevoegd de statuten van de N.V. Visscherij Mij. Denemarken alhier. Het doel der Vennootschap is het uit oefenen der visscherij in haar vollen omvang. Het kapitaal bedraagt f 20.000, ver deeld in aandeelen van f 1000. De sedert maanden nabij Wijk aan Zee gestrande stoomtrawler Heemskerk I J.M. 5 is niet meer te bergen en wordt ter plaatse gesloopt. Men is er in geslaagd den stoomketel woningtoezicht jaarlijks ongeveer 20 watermonsters worden onderzocht en 30 onderzoekingen voor de waterleiding voldoende zijn, achten wij het ge- wenscht aan den keuringsdienst een totaal van 50 onderzoekingen per jaar op te dragen. De kosten daarvan bedra gen f 400.zoodat ten laste van de wa terleiding komt f 240.— De jaarwedde van den directeur voor gas en water dient o.i. gelijk te zijn aan die van den directeur van openbare werken. Wij stellen U derhalve voor, met in gang van 14 April 1924: a. op te heffen de betrekkingen van te bergen en dezen naar hier te sleepen.directeur van het gasbedrijf e£ direc. teur der gemeentelijke waterleiding; SCHEEPVAART.k. jn stellen de functie van direc- teur voor gas en water; Velsen, Aangekomen ^7 Maart: c benoemen tot directeur voor Brookside, st., Antwerpen, ledig. J gas en water de heer A. de Wit met ge- Vertrokken 29 Maart: Brookside, st., üjktijdig eervol ontslag als directeur Grimsby, papier. IJnmiden. Vertrokken 29 Maart: Zembra, st., Rotterdam, ledig. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Directie gas- en waterleiding. In ver band met het overlijden van den heer J. Bos, directeur der waterleiding, is bij B. en W. de vraag gerezen of het moge lijk zou zijn de waterleiding en het gas bedrijf onder één directeur te stellen. Na overleg met de commissie voor gas ep water zijn B. en W., in overeen stemming met het advies dier commis sie, tot de conclusie gekomen, dat dit mogelijk is en, vanuit een economisch standpunt bezien, gewenscht. Aan bei de bedrijven zijn dezelfde administra tieve ambtenaren verbonden, op tech nisch gebied kan zoodanige combinatie ook gebeuren. Verder schrijven B. en W.: Verschillende werkzaamheden als meteropnemen, geldophalen en fitters- werk, welke thans gedaan worden voor 5 elk bedrijf afzonderlijk door het eigen J g. personeel, kunnen dan voor beide be-1 7 drijven ten deele gelijktijdig worden g_ verricht. In de toekomst zal dan wel- 9 van het gasbedrijf d. ons te machtigen het wateronder- zoek op te dragen aan den keurings dienst van waren voor het gebied Haar lem onder de voorwaarden, welke daar omtrent geldende zijn. Tenslote bieden B. en W. een verorde ning voor deze bedrijven aan ter vast stelling. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gisteravond is ter zake van open bare dronkenschap in arrest gesteld de stoker V., thuisbehoorende te Rotter dam. licht op loon kunnen worden bezui nigd, terwijl in elk geval uitbreiding van personeel daardoor wordt verscho ven. Hierbij zij uitdrukkelijk aangeteekend, dat, naar onze bedoeling, een en ander geen comptabele vereeniging van het gasbedrijf en de waterleiding zal te weegbrengen. 1-Iet blijft gewenscht de boekhouding van beide bedrijven streng gescheiden te houden, zoodat POSTKANTOOR IJMUIDEN. Onbestelbaar 2e helft Maart. Brieven Binnenland. Mej. S. de Jong Amsterdam. Huurcomissie Velsen. Briefkaarten Binnenland. J. Dekker Egmond aan Zee. J. Dekker idem. Mini van Dijk Gouda. P. Flach Roterdam. A. de Jong idem. P. G. Hoogendijk idem. M. Faassen Amsterdam 10. Mej. A. v. Sprinkhuizen den Haag 11. Mej. C. van Steenbergen, Rotterdam 12. Annie Kerkhow p. a. J. H. Aangeenbrug IJmuiden VELSEROORD. De dammers en schakers die spe len in de Lunchroom Eynthoven hebben thans besloten wedstrijden te spelen ter bepaling van de rangschikking aan de borden. Zoowel voor schaken ten alle tijde een juist beeld van elks als voor dammen zijn twee groepen ge- resultaat kan worden verkregen. Tot directeur voor gas en water ware te benoemen de heer A. de Wit, thans directeur van het gasbedrijf. Daar de t heer de Wit niet kan verrichten het chemisch en microscopisch onderzoek van het water, dient dit elders plaats te hebben. De keuringsdienst van waren te Haarlem is bereid dit onderzoek overeenkomstig het daaromtrent gel dende tarief, te verrichten. Volgens dit vormd. Men rekent eind Mei met de wedstrijden-klaar te zijn, de spelers ko men tweemaal tegen elkaar uit. Concert. De Harmonievereeniging Kunst na Arbeid alhier, directeur de heer H. Am- se te Velsen, gaf gisteravond een con cert voor leden en donateurs in de concertzaal Tivoli. Wij hebben het corps weder met tarief wordt bij het verrichten van ten groot genoegen gehoord. Hoe frisch en minste 50 onderzoekingen per jaar, een krachtig werd de eerste marsch „Colo- reductie van 20 gegeven op de kos-nel Boquey" van J. Alford geblazen. Bij- 2 zonder mooi werd de ouverture „Croix dTionneur" van Michel Bléger uitge voerd. De gedragen melodie en de mooie gedeelten nu eens voor de houten blaasinstrimenten, dan weer voor het koper gaven veel te genieten. Wij ge- looven dat de directeur hard werkt om er een mooi ensemble van te maken, men bemerkt dadelijk dat er met groo te ambitie wordt gewerkt en dat bij alle leden de wil er is om naar het beste te streven. Minder voldeed ons het volgende nummer „Les Muses" van Andrieu, hoewel ook hierin zeer mooie gedeelten voorkomen. Maar als compositie kon ons dit werk niet zoo bekoren. Medewerking verleenden de heeren J. Schouten, viool en W. F. van Tilburg, piano. Dat was een mooie afwisseling, deze muziek en het publiek wist dit dan ook ten zeerste op prijs te stellen. Het was een mooie avond, waarvan wij alleen het eerste gedeelte hebben bijgewoond. Na de pauze werd „La dame Blanche- van Boieldieu uitgevoerd, dat is het vrije nummer, waarmede het corps zal uitkomen op het Nat.'concours op 29 Ju ni a.s. te Wormerveer. Van harte wen schen wij ons corps veel succes. VELSEN. Prov. kieskring Velsen. Zaterdag hield, de R.K. Kiesvereeni- ging in den Prov. Kieskring Velsen hare jaarlijksche vergadering in het w bouw „St. Bavo", te Haarlem, zooals we reeds kort meldden. De plaatselijke kiesvereenigingen waren alle vertegen woordigd, behalve Wijk aan Zee. De voorzitter, de heer J. J. Bisschop (Beverwijk) memoreerde in zijn ope ningswoord den gunstigen uitslag der Statenverkiezingen in 't vorig jaar. Door den heer P. Heilker, le secreta ris, werden de notulen en het jaarver slag gelezen. Aan dit laatste ontleenen wij: dat 26 kiesvereenigingen zijn aan gesloten, en Spaarndam zich had afge scheiden; en de opmerking, dat meer en meer in 't algemeen en ook binnen den kieskring Velsen de ideëele en hoogere belangen moeten wijken voor de bot- materiëele, hetwelk vooral zich uit bij candidaatstellingen en dat zoodoende de principiëele grondslag der vereeni- gingen meer en meer gaat ontbreken, hetwelk mede oorzaak is van het voort woekeren der splijtzwam. De heer H. J. Post, bracht daarop zijn financieel verslag uit, nadat de com missie uit Jan Gijsenvaart gunstig rap port had uitgebracht ten aanzien dei- boekhouding van het jaar 192223. De bestuursverkiezingen hadden het volgende verloop: gekozen als bestuurs lid werden de heeren P. J. Piepers te Wijkeroog, Jac. Annes te Bovenkerk, G. van der Zwaan te Aalsmeer en H. van Schooten te Hoofdorp. Tot plaatsver vangend bestuurslid (vacature-Annes) werd gekozen de heer J. van der Zwaan te Bovenkerk. Na eenige discussie werd een voor- stel-Bovenkerk e.a. aangenomen, over 1924 geen contributie door de plaatse lijke kiesvereenigingen te'laten betalen aan de kas Velsen; echter werd er op gewezen, dat de afdracht van 5 cents per lid aan de Kamercentrale moet ge schieden. Een tweede voorstel-Bovenkerk c.a„ behelzende den bestuursleden recht te verleenen op vergoeding van reis- en verblijfkosten, wordt in zooverre aange nomen, dat alleen recht op vergoeding van reiskosten wordt toegestaan. Het andere deel van het voorstel werd inge trokken, wijl geen enkel bestuurslid vergoeding van verblijfkosten verlang de. De heer Rings achtte het consequent, dat ook de afgevaardigden der plaatse lijke kiesvereenigingen dezelfde ver goeding uit de kas-Veisen zouden ver krijgen, welke meening echter door an deren werd bestreden, als in 't geheel niet consequent volgende. Ten slotte wordt besloten de in kas zijnde gelden voortaan bij een bank te deponeeren; waarna sluiting der ver gadering volgt. In de daarop volgende bestuursbijeenkomst werden de func ties verdeeld als volgt: J. J. Bisschop voorzitter, C. Bergman vice-voorzitter, P. Pleilker, le secretaris, N. Telman, 2e secretaris en H. J. Post, penningmees ter. N. Hl.Ct. In de week van 24—29 Maart 1924 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt 28 kuipbaden, 51 douchebaden. Tarief Kuipbad 45 cent. Douchebad 25 cent. LAATSTE BERICHTEN. IJMUIDEN. Bezoek van Prins Hendrik aan hef HoogovenbedrljV. Hedenmorgen half elf arriveerde hier Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden om een bezoek te brengen aan het Hoog- ovenbedrijf. De Prins, die vergezeld was van zijn adjudant, Jhr. Laman Trip, werd op het terrein ontvangen door den com missaris, Ir. J. Muysken, directeur van Werkspoor en de leden der directie, Ir. Kessler en Ir. Ingen Housz. De regeerings- commissaris, de heer Lambrechtsen van Ritthem, was door ziekte verhinderd. De Prins bezichtigde eerst de cokesovens onder leiding van Ir. Petit, daarna de hoog ovens, waar de chef d^r hoogovens, Dr. Wehrheim, de noodige inlichtingen ver strekte. Tenslotte werd een bezoek aan de electrische centrale gebracht, waar Ir. Thierens werd voorgesteld. Vervolgens ging het gezelschap naar het Casino, waar eenige ververschingen werden gebruikt en waar de heer Muysken Z. K. H. den Prins dankte voor het bezoek. De Prins dankte voor de ontvangst en zeide met groote belangstelling het eerste Neder- landsche Hoogovenbedrijf bezichtigd te hebben en sprak zijn beste wenschen uit voor de ontwikkeling van het bedrijf. Te ruim 12 uur vertrok de Prins weder naar Amsterdam. GEVRAAGD zelfstandig kunnen werken van 7 30—7.30 uur. Aanmelden tusschen 68 uur. Mevr. Scheffer, Zeeweg H 239, Driehuis. Gevraagd voor direct in klein gezin een net eenvoudig Meisje voor dag en nacht. Brieven onder No. 2220, bureau van dit blad. Direct gevraagd in klein gezin te Heemstede, bij Zandv. laan nette Noodhulp of Meisje alleen, hulp van Werkster aanwezig, zelfst. kunn. koken en werken. Aanmelden Donderdag- of Vrijdagavond Amaryllislaan 12, Heemstede. Mevrouw Ringers, de Wetstraat 1 vraagt een tweede Meisje voor noodhulp, niet jonger dan 16 jaar. gevraagd, voor direct in klein gezin te Santpoort, voor noodhulp of vast, liefst v. d. dag. Adres Stationsw. g30 h. Molenstraat, Santpoort. Zoo spoedig mogelijk gevraagd in een Chr. gezin te Haarlem een P.O. Brieven Mevr. Zomer, Schoter- aingei 157, Haarlam. TE KOOP, wegens vertrek een soiied Billijke prijs. Rijksstr. 27, Velseroord. TE KOOP een in Kruidenierswaren. Prijs billijk. HUIS TE HUUR. Fr. Br. onder no. 2221, bureau van dit blad. te koop, beige met groene rand. Te bezichtigen tusschen 6 en 7 uur. Adres te bevr. bureau van dit blad. Wegens plaatsgebrek TE KOOP een z. g. a. n. Crémé Kinderwagen Te bevr. Koekoekstr. 16, Velseroord. Wegens vertrek naar Buitenland te koop EEN NETTE INBOEDEL. Tevens 2 DAMES- en 2 HEEREN RIJWIELEN enz. enz. Zanderstr. 38, Velseroord. Ambtenaar, met klein gezin, zoekt tegen 1 of 15 Mei eene Brieven met opgaaf van ligging en huurprijs onder no. 2222, aan 't bureau van dit blad. TE HUUR GEVRAAGD of ter OVERNAME, te IJmuiden, voor menschen zonder kinderen. Brieven onder letter S, bureau van dit blad. TE KOOP. Adres: Kortenaerstr2, Velseroord. Kalverstraat 41 - Velseroord Telefoon 146 is steeds kooper van net gedragen Laat zich ook aan huis ontbieden. Het voorloopige Comité. 0FZUIGERS merk PREMIER Wij maken helUookmogelijkeen PPCIlllCr aan tC schaffen. Vraagt inlichtingen en GRATIS DEMONSTRATIE by de N. V. Electrische Installatie Mjj. v.h. TAN TREDE BAIS WfLLEMSPLEIN Telefoon 116-145. i

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3