ORGAAN VOOR D LSEN No. 45 Zaterdftg 5 April 1984 9e Jaargang IJMUIDER COURANT dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Joh. de Beurs, te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden zijner slachterij door het bijplaatsen van een electromotor van 1 P.K. voor het aan drijven van een worstmachine, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie I, No. 1104; plaatselijk bekend Duinstraat, Wijk C no. 10. Op Woensdag, den 16 April 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Ge meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 8 April 1924, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Vermindering van den huurprijs van een gedeelte gemeentegrond. 4. Verzoeken van M. Henneman te Haarlem en J. van der Lijn te Sant poort om aanwijzing van terreinen voor half-open bebouwing. 5. Onderhandsche verpachting van een gedeelte zeestrand. 6. Verzoek van M. W. Jonker te Jan Gijsenvaart om ontheffing van het bepaalde in art. 68, alinea 3, der bouw- en woningverordening. 7. Verkoop van een gedeelte van de Corverslaan, na onttrekking aan den openbaren dienst. 8. Opheffing der betrekkingen van di recteur van het gasbedrijf en direc teur der gemeentelijke waterlei ding, instelling van de functie van directeur voor gas en water en wij ziging der betrekkelijke verorde ningen. 9. Machtiging tot het opzeggen der overeenkomst met de gemeente Haarlem en het aangaan van eene overeenkomst met de N.V. Konin klijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, een en ander be- treffende de levering van gas, zoo mede besluiten welke daaruit voortvloeien. 10. Verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Wijkeroog om de noodige gelden beschikbaar te stel len voor aanschaffing van school- meubelen. 11. Aanvragen van de besturen van bijzondere bewaarscholen om sub sidie over 1924. 12. Wijziging der verordening op de heffing van een straatbelasting. 13. Verzoek van Mej. M. Dammers te IJmuiden om beschikbaarstelling van het gymnastieklokaal van school F te Santpoort voor het. ge ven van gymnastiekonderwijs. 14. Benoeming van: a. een lid der commissie van toe- zich op de Visscherijschool; b. een tijdelijk leeraar in de Engel- sche taal aan de Visscherijschool. 15. Behandeling van het adres van het comité uit de burgerij tot protest inzake de ziekenhuiskwestie, zoo mede van de motie, inzake subsidi- eering van eene niet-Katholieke ziekeninrichting, ingediend door 12 leden van den raad. VAN DEN WACHTTOSSSï Redt kinderen. Als de storm woedt, hebben de hoog ste boomen en- takken het meest te lijden en zij vooral knakken of bre ken, terwijl zwakke struiken en teere mossen daar beneden ongedeerd blij ven. In de menschenwereld gaat het juist omgekeerd. De storm van den nood, die met den oorlog is opgesto ken en zijn kracht nog niet verlov-m heeft, trof en treft nog vooral de kin deren, de vrouwen, de ouden a ar men. Het droevigste is wel, dat in ve le landen tallooze kinderen opgroeien slecht gevoed, mager, klein en zwak, die geen sterke, gezonde mannen en vrouwen zullen worden en wier kroost eens als een vloek van dezen tijd een last van kwalen en zwakheden zal moeten dragen. Een beken*} Amerikaansche genees heer, Dr. Haven Emerson heeft een studiereis door Duitschland gemaakt en in het bijzonder den toestand dei- kinderen daar onderzocht. Twee mil- lioen Duitsche schoolkinderen en een half millioen kleinen onder de school jaren lijden gebrek aan voedsel. Emer son heeft veel medewerking onder vonden van de autoriteiten in Duitsch land en ontving officieele gegevens. In de Duitsche klinieken is er in '23 een toename van 29 gevallen van open tuberculose geconstateerd. In Keulen is het vorige jaar het aantal sterfge vallen door t.b.c. met 14 toegenomen. Er is nu al jaren lang een groot te kort aan melk in Duitschland. De melk wordt voornamelijk gebruikt voor zwangere vrouwen, voor kinderen be neden de twee jaar en voor zieken. Sinds '14 hebben de meeste kinderen boven de vier jaar geen melk gehad. Levertraan is te duur en in vele plaat sen zelfs niet eens te krijgen. In de ste den is het vleeschgebruik afgenomen met 34 tot 46 Te vergeefs verlan gen naar vleesch de dungekleede, kou welijke stakkers, die voortdurend hon ger hebben, moe zijn van meelspijs en aardappelen, een stuk brood met ha ring, waarvan ze maandenlang hebben moeten leven. Emerson heeft de aandacht van het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs gevestigd op den nood in Duitschland en deze „made no objec tion", wilde wel toegeven, dat de toe name van ziekte en sterven onder de Duitsche kinderen een feit is. Emerson komt er tegen op, dat de haat en de onverschilligheid de beurs gesloten houden voor den nood in Duitschland. Hij pleit voor grootere welwillendheid, die den .rijkdom van over den Atl. Oceaan wil brengen tot redding van Duitsche kinderen. Bezwijken vele kinderen in Duitsch land door den nood, er worden dooi de hulp van het buitenland ook velen gered. Nederland zond 100000 gulden en Engeland 24 millioen voor de Duit sche kinderen. Reeds is er aan 100000 Duitsche kinderen hier gastvrijheid verleend, om wat op hun verhaal t.e ko men. Frankrijk heeft veel gedaan voor de hongerige kinderen van het Roerge bied, maar toen het Fransche comité besloot deze hulp te verleenen zonder onderscheid van godsdienst of nationa liteit, trokken sommige leidende perso nen o.a. de vrouw van Millerand zich terug. Die begrijpen blijkbaar nog niet, dat liefde evenmin als honger de gren zen van kerk en staat kent. In Genève is in '20 een Int. Unie tot hulp aan kinderen opgericht. Deze zal waar schijnlijk 1 Juni tot Alle Kinderen-Dag maken. Dan kan men overal getuigen van het vele, dat voor het kind gedaan is en nog gedaan moet worden. Deze beweging, om de kinderen te red den, is een der lichtpunten in dezen donkeren tijd. Geen nacht geheel zon der sterren! Een kloeke stap naar den wereldvrede. Zoo heeft generaal Smuts, de eerste minister der Zuid-Afrikaansche Unie het besluit van MacDonalds regeering genoemd, om van Singapore geen groo- ten vlootbasis te maken. MacDonald heeft dit besluit op een zeer sympathie ke manier verdedigd. Hij zeide, dat En geland blijk wenscht te geven van het ernstige voornemen, om te trachten een algemeene vermindering van be wapening te krijgen en daarom niets wil doen, dat eenigszins zou kunnen gelijken op een uittarting van andere landen. „Wij zijn overtuigd, dat als wij den aanleg uitgevoerd hadden, deze daad een zeer slechten invloed op de buiten landsche politiek in het algemeen zou hebben gehad." Ook deze uitspraak van MacDonald is merkwaardig, dat de taak eener re geering voor alles moet zijn, een at mosfeer van vertrouwen te scheppen en den thans heerschenden argwaan te stillen. Hij noemde het vrij zeker, dat Engeland in de eerste jaren geen oor log zal krijgen. Deze periode wil hij ge bruiken, om ijverig te werken voor een politiek van verzoening, zonder welke de wereld een nog veel erger ramp te gemoet zal gaan. Hoewel de verhouding tot Japan vriendschappelijk is, zou de aanleg van een grooten vlootbasis dit land er zeker toe brengen zich ter zee te ver sterken. Thans kon de Engelsche ma rine-minister een begrooting indienen ruim f 26.000.000 lager dan het vorige jaar. Dit besluit der Engelsche regeering, die gesteund wordt door de liberalen in dit opzicht, heeft een internationale beteekenis. Het roept aan allen, die deelnemen aan den dwazen, gevaarlij ken en duren wedstrijd in bewapening een krachtig haH toe. Het geeft een ge voel van ven rouwen, dat in de interna tionale verhoudingen, waarbij men ondanks vriendschap altijd de revol ver in de hand houdt, bedarend zal werken. Het sterkt ook het vertrouwen, dat een Volkenbondspolitiek ten slot te de politiek van den gewapenden vrede zal verdringen. Het gevaar van een oorlog in de Stille Zuidzee wordt er ook aanmerkelijk kleiner door. De kans daarentegen, dat de groote staten in den geest van de conferentie te Was hington onderling afspreken hun be wapening te beperken, heeft er aan merkelijk door gewonnen. Het prijs ge ven van het Singapore-plan is het een met het ander een van de meest be langrijke en moedgevende gebeurte nissen van den laatsten tijd. Klassenieg oïsme. De voorzitter van het Leidsche Stu dentencorps heeft geklaagd over een wetenschappelijk proletariaat, dat te genwoordig de Leidsche academie be zoekt. Steeds meer menschen, zoo zei- de hij, grijpen naar een hoogere ont wikkeling. Iedereen wil studeeren en iedereen meent alleen door het behalen van een titel en het verwerven van ken nis, slechts voor dien titel vereisclit, een beschaving deelachtig te worden; die in werkelijkheid pas na meerdere geslachten verworven kan worden. Zoo oordeelde deze student, niet uit de la gere volksklasse opgekomen maar uit de aanzienlijke familie Dudok van Heel. Hij zag in dit verschijnsel een ver plaatsing van den klassenstrijd uit de fabriek naar de universiteit. Dit oordeel is even zelfgenoegzaam als onrechtvaardig. Intellect is geen klassebezit, de kans, om te studeeren niet geheel meer. Een enkele vlugge, arme jongen weet met heel veel moei te en strijd zich de gelegenheid tot studeeren te veroveren. Men moet zich hierover verheugen. Voor de maatschappij is het winst. Deze vlug ge, energieke jongelui weden later bekwame geestelijke leiders. Gelijke ontwikkelingskansen is een mooi ideaal; men moet respect heb ben, wanneer het jongelui gelukt er te komen ondanks de nog steeds be staande ongelijkheid. Op één dag van Amsterdam naar Londen heen en terug. De ontwikkeling der verkeersmid delen is een der wonderen van den nieuweren tijd. Wie een eeuw geleden van Groningen naar Amsterdam reis de, nam dan afscheid van familie en vrienden, alsof hij naar een ander we relddeel heenging. Hij reisde met post wagens of trekschuiten en was vele dagen onderweg. Thans reist men per sneltrein van het Noorden naar de hoofdstad, is daar een uur of vijf stil en kan des avonds weer thuis zijn. Maar het vliegtuig is gekomen en ondanks alle pessimistische voorspel lingen begint het al meer een vertrouw baar en steeds meer gebruikt verkeers middel te worden. De Kon. Luchtvaart- Maatschappij is van plan in de Mei maand uit Amsterdam om zeven uur des morgens een vliegtuig te doen ver trekken, dat om 10 uur in Londen zal aankomen en vandaar om vier uur weer vertrekken, om in Amsterdam om kwart over zeven weer terug te komen. In de maanden Juni en Juli zal het vliegtuig een uur later dusom vijf uur uit Londen vertrekken, zoodat men daar zeven uur tijd heeft om zaken te doen en dan 's avonds om 20.45 weer in Amsterdam'te wezen. De dienstre geling van de Kon. Luchtvaart-Mij. ge bruikt een andere uurtelling dan wij doen. Daarin wordt als uur van terug komst 20.45 genoemd; wij zouden zeg gen 8.45 in den avond, kwart voor ne gen dus. Wanneer men tien jaar geleden voor speld had, dat men uit Amsterdam naar Londen zou kunnen vliegen, daar zeven uur stil kan zijn en dan weer des avonds in Amsterdam terug zijn, zou men aan Jules Verne denken. Maar een groot deel der fantasiën van Verne zijn reeds werkelijkheid geworden. Onze overgrootvaders zouden natuurlijk om de mogelijkheid van zulken vliegdienst gelachen hebben. Maar wie vt laatst lacht, lacht het best, dat is de zaken man, voor wien tijd geld is en die nu op een dag van Amsterdam naar Londen en terug kan reizen en daar voldoen den tijd heeft, om heel wat zaken af te doen. Reclame voor vreemdelingenverkeer. Een heel leelijk woord is vreemde lingenindustrie, waarmee men dan be doelt al de pogingen van allerlei aard, om vreemdelingen naar ons land te trekken niet alleen om hun mooie oogen maar hoofdzakelijk om hun beurs. Juister ware het van bezoekin- dustrie te spreken. De vele vereenigin- gen voor vreemdelingenverkeer hou den zich daarmee bezig. Zij vormen samen de Alg. Ned. Ver. v. Vreemde lingenverkeer, die aan ons land goede diensten bewijst. Zij dient toch niet al leen het belang van de hotelhouders, winkeliers, spoorweg- en stoomvaart maatschappijen en zaken van luxe en antikwiteiten, die in de vreemdelingen vaag beste klanten hebben. Het bezoek van vreemdelingen dient ook een meer algemeen belang. Ons land, onze han del, landbouw, wetenschap worden er door bekend over de grenzen. Er komen betere betrekkingen door tot stand tusschen ons en de anderen, die ons nog heel slecht kennen. Over het alge meen sterkt dit bezoek den internatio nalen geest. Wat doet nu de A. N. V. V., om vreem delingen te trekken? Tn Engelsche en Amerikaansche tijdschriften vindt men vele gratis aanbiedingen van boekjes, vaak heel goed geïllustreerd van be paalde merkwaardige streken met de verschillende lijnen, die ze met de ove rige wereld verbinden en de hotels, waar men het beter nog heeft dan thuis We hebben eens een aantal van die boekjes laten komen. O.a. van Califor- nië en Colorado en vonden ze zeer inte> ressarit. De tijd, dat een spoorwegmaat schappij geen reclame maakte en dit verre heneden haar waardigheid acht te, is lang voorbij. Volgens den direc teur van de A. N. V. V. zijn er 50000 exemplaren van een aardig boekje over Holland in Amerika en Engeland ver spreid, verder 15000 exemplaren van een hoekje: Come to Holland!, dan een groote massa prentbriefkaarten met stadsgezichten en nationale costuums (die niet meer gedragen worden!), nog 300000 kleinere biljetten enz. enz. De regeering, de directies van de groote verkeersmiddelen enz. steunen dit pro pagandawerk. Of de vreemdelingen zullen komen? Men rekent op druk bezoek van Duit- schers. Onze hotelprijzen zijn thans la ger dan de Duitschen. Het kan verkee- ren! Er komen 1000 Amerikanen dezen zomer in Amsterdam voor een Roomsch-Kath. Congres. Tn Londen verwacht men uit de verschillende En gelsche koloniën en uit Amerika 25 mil lioen bezoekers voor de Britsche Rijks Tentoonstelling. Een klein deel zal naar men verwacht, vandaar ook wel een uitstapje naar ons land maken. Zoo wachten de vreemdelingenindu strie dit jaar goede zaken. En dat is van wijder belang dan men gewoonlijk denkt. Het is niet om het geld, dat ze achterlaten, maar om de indrukken, die zij meenemen, een algemeen belang, dat menschen uit vele landen en we- velddeelen hier een kijkje komen ne- UIT ONS PARLEMENT. Bij de algemeene beschouwingen over de oorlogsbegrooting hadden de sociaal-democraten al aangekondigd, dat ze wilden trachten aan het leger zijn karakter van oorlogsinstrument zooveel mogelijk te ontnemen en daar mee een millioen of 40 op de begrooting meenden te kunnen bezuinigen. En aan die toezegging hebben ze zich bij de behandeling der verschillende af- deelingcn en afzonderlijke artikelen gehouden. De heer Van Zadelhöff had reeds uiteengezet, dat het standpunt der S. D. A. P. ten opzichte van het le ger sinds 1914 veranderd was. Voor dien stond ze een volksleger voor ter landverdediging, thans hadden ze ook daarvan afgezien. Was het omdat ze de opvatting van den heer Van Raven- steyn deelden, dat die verdediging toch onmogelijk was en we alleen een leger konden onderhouden ter levering van hulptroepen aan groote mogendheden? In elk geval hebben ze zich blijkbaar door soortgelijke gedachten laten lei den. En terwijl de heer Van Ravcnstevn een langademig betoog hield om te be wijzen, dat de militairisten en ook de heer Colijn een leger wenschten om on ze internationale positie te handhaven en onze verplichtingen na te komen als lid der internationale gemeenschap en dat de andere bedoeling: handhaving onzer neutraliteit toch geen resultaat kon hebben en ook in den oorlog Duit- schers en Engelschen zich niet ter wil le van ons leger maar uit vrees voor politieke nadeelen van schennis onzer neutraliteit hadden laten weerhouden, terwijl dus deze commissies de theore tische bestrijding voor zijn taak nam, had blijkbaar de heer Ter Laan het practische werk gekozen door overeen komstig de gedane toezegging door middel van amendementen tot een zeer belangrijke verlaging der kosten en enorme inkrimping van ons leger te komen. Zoo stelde hij achtereenvolgens voor geen nieuwe toelagen meer aan officie ren te geven, de plaatselijke staven op te heffen, onze legersterkte zoodanig te verminderen, dat er op art. 14 1 milli oen kon bezuinigd worden, de artille rie en de cavalerie op te heffen, dit jaar geen geld voor de herhalingsoefenin gen uit te trekken, waarvoor f 1.220.000 op het budget stond, de Stelling Am sterdam op te heffen, de kosten voor de luchtvaartafdeeling met 1 millioen te verminderen enz. Maar behalve dat hij van den minis ter de toezegging kreeg, dat geen nieu we toelagen aan officieren zouden wor den gegeven, had hij met zijn voorstel len niet het minste succes. Voor zoover zijn amendementen in stemming kwa men, werden ze verworpen. Andere trok hij, overtuigd van haar verwer ping in. Zijn partijgenoot Van Zadelhöff was met zijn amendement tot verlaging van den post voor leger-predikanten en aalmoezeniers, waarmee hij geleide lijk tot afschaffing van dit instituut wilde komen, al niet gelukkiger. En ook de hr. Oud zag zijn motie om geen scha devergoeding wegens het houden van dienstpaarden aan officieren van de niet-bereden wapens te geven, na ver zet van den minister, verworpen. Even min wilde de minister hooren van een verdere inkrimping van den genees kundigen dienst, waarvoor vooral me juffrouw Westerman zich warm maak te, waar het aantal officieren van ge zondheid reeds was ingekrompen van 98 tot 50 en het aantal militaire hos pitalen van 45 tot 8 en een kern voor oorlogsorganisatie noodig bleek. Maar ook tegen verhooging van den post voor steun aan slachtoffers, voor wie de heer Ter Laan in tegenstelling met zijn bezuinigings-amendementen f 200.000 in plaats van f 30.000 uitge trokken wilde zien, verzette de minis ter zich heftig, nadat de heer Schreuer ernstig in twijfel had getrokken, of deze door den dienst invalide geworden personen eigenlijk wel aanspraak had den op steun van het departement van ocrlog. Een verhooging als de heer Ter Laan met dit laatste amendement, stelde ook de heer Van Gijn bij de behande ling der begrooting van binnenland- sche zaken voor door voor de rijksbij drage voor krankzinnigenverpleging f 465.000 inplaats van f 115.000 te wil len uittrekken. Maar, toen de minister die betwijfelde of de gemeenten wel een historisch recht hadden op deze Staatsbijdrage en meende, dat zij haar begrootingen toch wel sluitend konden krijgen, definitief verklaard had het amendement niet te kunnen aanvaar den, trok de heer Van Gijn het in. Het voornemen van de regeering om die werkloozen, die geen uitkeering uit de werkloozenkassen kregen, naar het armwezen te verwijzen, bleek het ver zet van den heer I-Iiemstra uit te lok ken. Over bestrijding der werkloosheid door werkverschaffing spraken ver schillende afgevaardigden. En de heer Ebels k'wam tegen werkverschaffing door de gemeenten op. De heer Ter Laan verdedigde bij de behandeling der begrooting van finan ciën de politieke vrijheid der ambtena ren, naar aanleiding van het feit, dat twee commiezen-verificateurs te Vlis- singen, die in een wachtlokaal een ma nifest tegen de Vlootwet hadden opge hangen, met degradatie bedreigd wa ren en een berisping hadden gekregen, die naar het zeggen van minister Co- lijn alleen een gevolg was van het op-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1