hangen van dit manifest in één dienst- lokaal. Ook bepleitte hij betere bevor deringskansen voor het lagere belas- tingpersoneel, terwijl de heer Oud de wensch uitsprak, dat voortaan het Staatsboschbeheer en niet het departe ment van financiën zich met de duin- aanplant op de domeinen te Schouwen zou belasten. De begrooting van landbouw, die thans een af deeling is van die van binnenlandsche zaken, bracht tal van wenschen naar voren. Op meer overleg met de landbouworganisaties en ver ruiming van de werkgelegenheid ten platten lande, wettelijke maatregelen tegen opvoering der pachtprijzen en regeling van het pachtvraagstuk, waar voor de minister de instelling van een advies-commissie toezegde, werd aan gedrongen. En verschillende afgevaar digden bepleitten de verlaging der uit gaven voor 't hooger- en middelb. land bouwonderwijs, die thans 55 pet., en verhooging van die voor het lager, die maar 75 procent der totaal-uitgaven voor landbouw bedroegen. Naar aan leiding van den toestand van den ak kerbouw, die in tegenstelling met dien van de veeteelt niet erg florisant is, besprak de heer Bierema de wensehe- lijkheid om ons meer op verbouw en uitvoer van zaaigoed en grove land bouwgewassen toe te leggen. Minister Ruys weerlegde de bewering, dat op landbouw extra veel bezuinigd zou zijn met het lijstje: 9,87 procent op binnenlandsche bestuur, 14,53 op land bouw, 19,85 op visscherijen en 79,20 op armenzorg. SPORT. VOETBAL. HET VERSLAG IN DE N. R. Ct. Door omstadigheden werd Woens dag jl. geen commentaar geplaatst on der het verslag van de N. R. Ct. Het volge dan hier: Wij allen kennen de spreekwoordelij ke uitdrukkingen: „Gedeelde smart is halve smart", en „Ge deelde vreugd is dubbele vreugd". Je hebt echter een zeker soort menschen die wel van halveeren en verdubbelen willen weten, maar dan het halveeren doen plaats vinden bij de vreugd en het verdubbelen bij de smart. Dit laatste noemt men leedvermaak, het eerste, la ten we het nu eens minder parlemen tair uitdrukken, „de kift". Het gaat de N. R. Ct. natuurlijk ten zeerste ter harte dat Stormvogels en niet Spar ta het afdeelingskampioenschap heeft behaald, vandaar de minder gunstige rescentie. Gelukkig zijn er andere bladen, dié de prestatie van Stormvogels op juister waarde weten te schatten. Zoo schrijft „De Sport" o.a.: „In Afdeeling II heeft Blauw-Wit het tegen de Stormvogels niet kunnen bol werken en doordat Sparta het tegen A. S. C. niet verder dan een gelijk spel wist te brengen, hebben de IJmuidenaren de finitief beslag gelegd op den kampi oenstitel. Een fraaie prestatie om reeds het eer ste jaar, dat in de eerste klasse gespeeld wordt, de hoogste plaats te bezetten! Aan de sportieve IJmuidenaren, die door hard werken dit mooie resultaat hebben weten te bereiken, onze harte lijke gelukwenschen!" De Amsterdamsche medewerker van dit blad, doet het volgend geluid hoo- ren: Toen Stormvogels Zondag na harden strijd in het Amsterdamsche Stadion met 21 gewonnen had van Blauw- Wit en het dus zoo goed als zeker was, dat de IJmuidenaren daarmede tevens het afdeelingskampioenschap hadden veroverd, hebben niet alleen de talrijke clubsuporters, die uit IJmuiden waren medegekomen, maar ook vele sportief voelende Amsterdamsche toeschouwers het kampioenselftal hartelijk toege juicht. En ook de Amsterdamsche me dewerker van dit blad, hoezeer hij zich uit den aard der zaak ook verheugt in dien een succes aan Amsterdamsche zij de blijft, wenscht dit verslag niet te be ginnen alvorens ook van deze plaats 'n woord van oprechte hulde te hebben ge bracht aan de stoere Stormvogels voor hun fraaie prestatie in dit eerste sei zoen van hun optreden in de eerste klasse, waarmede zij op wel zeer bij zondere wijze historie hebben gemaakt. Ik hoor zoo juist, dat Sparta tegen A. S. C. gelijk heeft gespeeld, zoodat het knmoioenschap van Stormvogels een feit is geworden. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de IJmu idem ren de overwinning on Blauw-Wit volkomen hebben ver diend en afgaande op het door hen in dezen wedstrijd vertoonde spel geloo- vcn wii te mogen vrrwachtcn, dat zij cok in de aanslaande kampioenswed strijden geducht van zich zullen doen spreken; Men leide hieruit evenwel niet af, dat Blauw-Wit een zeer gewillig slachtof fer van de nieuwe kampioenen was; d.anrvnn was geen sprake. En het zou zelfs niet zoo heel verwonderlijk zijn geweest, indien Blauw-Wit het tot een gelijk spel of een kleine overwinning had gebracht. Maar dat neemt toch niet weg, dat de IJmuidenaren beslist beter voetbal speelden dan Blauw-Wit. De Zebra's hadden niets anders tot hun be schikking dan hun enthousiasme, dat zelfs in de eerste helft nog wel iets te wenschen overliet. Doch de gasten hadden een veel betere opvatting van het spel en dat heeft dan ook den door slag te hunnen gunste gegeven. Wij zouden zelfs geneigd zijn te zeg gen, dat de IJmuidenaren in één op zicht boven alle andere elftallen in het geheele Westen onderscheiden, n.l. in het spel op den bal zitten en het snel maar niettemin zuiver afgeven van den bal. Dit was vele jaren ook een der ge heimen van het succes van het nationa le Belgische elftal. Daardoor had het spel der IJmuidenaren steeds iets ver rassends en overrompelends, en het was dan ook voornamelijk door deze eigenschap, dat het Blauw-Wit-doel vele malen zeer gevaarlijk is bedreigd geworden. En tenslotte schrijft Jan v. Buiten, de Rotterdamsche medewerker, in het zelfde blad: De kranige kerels uit IJmuiden van harte gefeliciteerd! Zij verdienen bun succes om hun gestadig goed spel en om de prachtige energie, waarmede zij tot het eind toe hebben volgehouden. Mijn handdruk bij de vele andere. De Sportkroniek laat zich als volgt uit: Er mag dan sprake zijn van een voet bal-malaise, tengevolge waarvan het spelpeil zich in dalende lijn beweegt, een gunstige uitzondering maakt hier op dan toch de kwieke ploeg der Storm vogels, die in het eerste jaar van haar le klasseschap, er in geslaagd is den kam pioenstitel harer afdeeling te bemach tigen. Een kranig kunststuk! Dezen eenvoudigen IJmuidenaren komt 'n bi- zondere pluim toe: zij hebben in hun omgeving een prachtige propaganda ge maakt voor het voetbalspel. Zij belmo ren tot de jongere generatie, die getoond heeft tot grootsche daden in staat te zijn; zoodat dan ook de malaise slechts tijdelijk behoeft te zijn. De club van Jac. de Nobel haar energieke voorzitter en van Witte Jan, Visser, Sint en vele andere flinke kerels, had, vóórdat de algem. vergade ring van den N. V. B. besliste om het aantal le klassers uit te breiden, reeds op het veld het recht verworven om in de hoogste afdeeling ingedeeld te wor den, tegelijkertijd met H. F. C. De IJmui denaren werden geplaatst in afdeeling II met een zestal clubs, die reeds vele jaren aan de spits van het Nederland- sche voetbal stonden, benevens eén drie tal overgangers. Hun taak was dus niet gemakkelijk. Het pleit voor bun energie, dat zij hoewel nog tegen Haarlem in Schoten gespeeld moet worden nu reeds binnen zijn. In de „Telegraaf" lazen we o.a.: „Waar de IJmuidenaren dit seizoen voor de eerste maal in de hoogste klasse uitkwamen, kan dus van 'n schitterend debuut worden gesproken." En voorts: En zij, die ooit de dwaze vraag moch ten hebben gesteld of die promotie ver diend is geweest, zullen thans het ant woord kunnen vinden in het kranige debuut der Stormvogels in de hoogste afdeeling. StormvogelsHaarlem. Voor dezen wedstrijd bestaat natuur lijk groote belangstelling. Wel is Storm vogels reeds binnen, doch onze blauw- witten zullen natuurlijk al bun best doen revanche te nemen voor de onver diende nederlaag op eigen terrein gele den; hun ongeslagen „uitrecord" te handhaven en de sportwereld te toonen, dat hulp van A. S. C. in dezen niet noo- dig was geweest, hoewel ze die hulp na tuurlijk op hoogen prijs stellen. De elf tallen welke elkaar onder leiding van Mr. v. Bisselick zullen bekampen zien er als volgt uit. v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Visser, Sint, Oldenburg Smits, Brakel, Breeuwer, Houtkooper Sr., Dik Terwee, Tekelenburg, Houtkooper Jr. v. Dalen, Schotsman Kaan V. S. V. en Stormvogels II kampioen. De drie kampioenen zijn er! De kra nige Velseroorders, die er steeds na de „downs" den moed toch in houden, heb ben door de 31 overwinning op Helder het kampioenschap hunner afdeeling behaald. Trots woei deze week de V. S. V. -vlag van „Flora". Stormvogels II hield er Spartaan III met 21 onder, wat juist genoeg was om te kunnen juichen. Den beiden kampioenen onze geluk wenschen. EXTRA TREIN! Ter gelegenheid van den Voetbalwed strijd HAARLEM—STORMVOGELS zal op ZONDAG 6 APRIL een EXTRA Slapeloosheid fp brengt U in een toestand van volkomen uitputting. Mijnhardt's Zenuwtabletten overwinnen slapeloosheid spoedig. Koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. TREIN rijden van IJMUIDEN NAAR SANTPOORT en HAARLEM en terug op onderstaande dienstregeling: Heenreis: IJMUIDEN vertrek 12,45 VELSEN vertrek 12.52 SANTPOORT aankomst 1.— HAARLEM aankomst 1,13 Terugreis: HAARLEM vertrek 4.40 SANTPOORT vertrek 4.55 VELSEN vertrek 5.04 IJMUIDEN aankomst 5.10 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Evenals andere jaren zal a.s. Woensdag in de Ned. Herv. Kerk weder een samenkomst voor de oud-aanne- melingen worden gehouden. Gevonden voorwerpen: Een sleutel, een bondenpenning, een smidshamer, een heerenhoed. VELSEN. In de week van 2329 M^nrt is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. De ziekenhuiskwestie. Het comité van actie inzake de Zie kenhuiskwestie heeft zich thans ge constitueerd tot een comité tot stich ting van een niet-Roomsch-Katholiek Ziekenhuis in onze gemeente. Binnenkort hoopt het Comité een be roep te doen op de ingezetenen om fi- nanciëelen steun. Te Alkmaar is 2 April j.l. een Bak kerij-Tentoonstelling gehouden, speci aal voor inzendingen van bakkers, woonachtig in Noord-Holland. De heer H. H. Meyer, Brood-, Beschuit-, Koek en Banketbakker te Wijkeroog, heeft daar behaald voor zijne inzending Wit tebrood een diploma met zilveren me daille, Krentenbrood een diploma met verguld zilveren medaille, Beschuit een diploma en Gebak eveneens een diplo ma. Daar de heer Meyer het grootste aan tal punten behaalde met zijne inzendin gen, heeft hij daardoor tevens den uit geloofden zilveren Éerebeker gekregen. Alzoo heeft hij op die tentoonstelling 4 diploma's, twee medailles en eenen eerebeker ontvangen. Stond er op zijne karren tot nog toe 10 maal bekroond, nu kan hij, als ze weer een verfje noodig hebben er op laten zetten 18-maal be kroond. Kunnen de IJmuidenaren dus met hun „Stormvogels" pronken, wij, be woners van Wijkeroog, kunnen met on zen bakker voor den dag komen. Het feest voor de kinderen van de leden der Ned. Vereeniging v. fabrieks arbeiders, afd. Velsen, zal plaats heb ben a.s. Zondag 6 April 's middags 3 uur in de nieuwe zaal van „Bloemoord". De afd. Velsen van den Bond voor Staatspensionneering zal Zaterdag 5 April a.s. in bet gebouw „Concordia" zal daarbij hare medewerking verleen en een feestvergadering houden. De Tooneelvereeniging „Concordia" door de opvoering van Willy's Vrouw, Woensdagavond is in de gymnas tiekzaal van de school met den bijbel te Wijkeroog een ouderavond gehouden, die dezen keer een min of meer feeste lijk karakter had in verband met het lè1^-jarig bestaan der school. Dit feestelijk karakter viel bij het binnentreden van bet lokaal direct in het oog, doordat langs de wanden en op verschillende tafels planten en bloemen een gratis versiering door Jac. Groot prijkten. Op bet podium hadden de kinderen der hoogste drie klassen plaats genomen en de heele zaal was bezet met belangstellenden. Op verzoek van den heer L. Broeze werd gezamenlijk gezongen Ps. 150 of No. 376 uit den zangbundel van Joh. de Heer. Hierna ging de heer L. Broeze voor in gebed en las psalm 23 voor, waarna hij meedeelde, dat hij door afwezigheid van den voorzitter, den heer J. Smit, wegens ongesteldheid, de leiding dezen avond op zich genomen had. Hij richtte een woord van welkom tot alle aanwe zigen en bracht in herinnering, dat het nu 121/o jaar geleden is, dat deze school opgericht werd. Boven de deur prijken de woorden „Uw Koninkrijk kome". Het doel der schoolvereeniging is de komst van dit koninkrijk te bevorderen en spr. veronderstelt, dat er onder de aan wezigen wel zullen zijn, die zich reeds afgevraagd hebben, of we dit doel al eenigszins naderbij gekomen zijn. Spr. kan deze vraag niet beantwoorden, maar mochten er zijn, die er aan twijfe len, omdat ze het niet zien kunnen, dan wil hij er aan herinneren, dat dit ko ninkrijk niet met uiterlijken praal komt, het is niet van zekere kerk, maar het ze l olt in ons binnenste, zoo als Jezus dat bedoeld heeft. Kunnen we over de resultaten van on zen 121/2-jarigen arbeid tevreden zijn? Aanvankelijk hebben we veel moeite gehad met het bijeenbrengen der gelden. Na de gelijkstelling is dit bezwaar wel opgeheven, maar nog zijn alle moeilijk heden niet uit den weg geruimd, even wel meent spr., dat er ruimschoots stof tot tevredenheid en dank is. De nieuwe cursus begint weer met 35 nieuwelin gen, dus dat is een mooi getal. Spr. hoopt, dat deze avond voor allen aange naam zal zijn en vruchtdragend voor het doel der vereeniging; bevordering van het christelijk onderwijs. Hierna werden onder leiding van den onderwijzer Oderkerk 4 liederen ge zongen: 1, Wilhelmus, 2. Wien Neer- landsch bloed, 3. Vlaggelied en 4. Volks lied van I. Dacosta. Vervolgens nam de heer L. Broeze weer het woord om meer in het bijzon der over het Jubileum te spreken van de school en twee der bij de oprichting aangestelde drie leerkrachten. Het hoofd, de heer J. Deinum, werd toen bij gestaan door den heer C. Oderkerk en Mej. Liese, welke laatste bij haar huwe lijk de school verlaten heeft. Thans telt de school 7 lokalen en 7 leerkrachten, dus een mooie vooruit gang. De heer Deinum en Oderkerk zijn vanavond dus ook jubilaris en spr. doet het genoegen uit naam van het school bestuur te kunnen zeggen, dat deze hee- ren tot groote tevredenheid van het be stuur gewerkt hebben, dat ze het Chr. Onderwijs gediend hebben, zooals ze het beloofd hadden en hij hoopt, dat ze dit nog vele jaren zullen kunnen doen. Onder leiding van den onderwijzer De Ridder werden nu 4 geestelijke liede ren gezongen: Psalm 100, Geloofslied, Danklied en Gloriezang. Nadat ververschingen rond gediend waren verkreeg de heer Markerink het woord, die als afgevaard. der Ouder commissie het bestuur en het personeel der school feliciteerde en dank bracht voor wat ze gedaan hadden voor de be vordering van het schoone doel van bet chr. onderwijs: de kinderen te brengen tot Jezus. Onder leiding van den onderwijzer De Ridder werden nu 3 Oud-Vaderlandsche liederen gezongen: 1. O, Heer, die daar... 2. Geluckig is het lant.... 3. Aan den Buitenkant. Nadat nu weer gezamenlijk no. 135 van den zangbundel gezongen was, ging de heer Deinum over tot het uit reiken van de getuigschriften en bijbels aan de 7 meisjes en 9 jongens, die na volbrachten leertijd de school gingen verlaten. De getuigschriften waren keurige voortbrengselen van de kunst vaardige hand van den onderwijzer Oderkerk. De heer Deinum hield tot ieder der kinderen een kleine toespraak naar aanleiding van de keuze van beroep of bezigheid en sprak den wensch uit, dat het hun wel zou gaan, terwijl ze, zoo ze raad of steun noodig zouden hebben bij het onderwijzend personeel niet ver geefs zouden aankloppen. Hierna richtte hij een woord tot het bestuur, waarvan hij in 't bijzonder wilde noemen de heeren Job. Broeze, J. Smit en Jongens, die nu reeds 121/2 jaar zitting hadden. Hij roemde de samen werking van bestuur en onderwijs krachten en hoopte, dat dit zoo zou blij ven. Tot. hiertoe heeft God ons geholpen zei spr. en hij hoopte, dat God Zijne gunst zou blijven schenken. De school is gegroeid van 3 tot 7 lokalen en het is een schoon gebouw geworden, dank zij de wet-De Visser, die in 1921 gelijkstel ling bracht, en dé bouwkunst der firma Van Heyst. Spr. eindigde met den wensch, dat het Chr. onderwijs steeds in bloei zou toenemen. Twee vertrekkende leerlingen over handigden thans den heer Deinum met een klein toespraakje een mooie bloe menmand, waarvoor deze zijn dank bracht. Op het programma prijkte het woord Diversen en de voorz. zeide, dat dit woord er op stond op verzoek van den heer Oderkerk, dus dat het wel heel wat bijzonders zou zijn. Deze, het woord ver krijgende, begon met te zeggen, dat hij ook eens gehoord had: 't komt van den heer Oderkerk, dus het zal wel niet veel bijzonders zijn, maar hoe het zij, 't was een aardige causerie, die hij hield en waarin hij o.a. deze les aan zijne oud-leerlingen meegaf: Gaat nooit op een plaatsje staan of neemt nooit een baantje aan, dat Jezus niet zou willen. Hierna zong hij twee liederen met de kinderen, Van een Jager en een Koe koek en Van een Meisje, dat om een boodschap ging, welk laatste nummer na een daverend applaus herhaald werd. Onder gebruik van ververschingen werd nu nog gezamenlijk gezongen No. 512 van den Bundel, waarna de heer Broeze nog eenige woorden van dank bracht aan het onderwijzend personeel, zijne medebestuursleden der school vereeniging, de ouders en alle vrienden van het bijzonder onderwijs, Dr. De Sop- per en Ds. Eggink, welke beide predi kanten tijdens hun verblijf in deze ge meente zooveel voor de bijzondere school gedaan hebben. Met den wensch, dat allen het bijzon der onderwijs zouden blijven steunen in het bijzonder met hun gebed, eindig de spr. en verzocht toen gezamenlijk aan te heffen Gez. 180 waarna hij do bijeenkomst met een dankgebed sloot. Bij den uitgang werd gecollecteerd. SANTPOORT. Nat. Blauwe Week. In een te Utrecht gehouden vergade ring van gedelegeerden der verschillen de richtingen in de Ned. Drankbestrij ding (behalve de R.-Kath.) is besloten, dit jaar voor de zesde maal tusschen Hemelvaart en Pinksteren een nationa le blauwe week te houden. Ze zal ingezet worden met elf prov. meetings ten gunste van het wetsont- werp-Rutgers c.s. in zake Plaatselijke Keuze, en worden gesloten met een de monstratie op Boschbeek te Santpoort. Als sprekers zullen optreden ds. A. v. d. Heide, Ned. Herv. pred. te Britswerd; ds. L. W. C. Ekering, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, en de heer H. Witte van den Haag. Met een concert in de St. Bavo te Haarlem zal deze dag besloten worden. Voor de blauwe week zal een door den heer A. Hahn Jr. ontworpen artis- stieke kleurenplaat uitgegeven worden, alsmede een propagandablad. Het traditioneel© blauwe bloempje zal in 200.000 ex., ditmaal in linnen, ten verkoop aangelx>den worden. Ook hier hebben we onzen melk- oorlog. Dezer dagen ventte een veehou der zijn melk uit voor 10 cents per liter Het gevolg was, dat de melkprijs der handelaren, die pas van 16 op 15 cent was gebracht, Donderdag j.l. twee cent omlaag ging, zoodat we thans 13 cent, betalen. Menig huismoeder hoopt, dat de melk strijd nog maar eenigen tijd mag voortduren. WITT* KRUIS. Stel niet uit lid te worden van hel Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt" komt onverwachts, het noodlidmaat. schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per laar ilin 3 cprit per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de- wijkzusters en tevens gebruik van v«r- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu ren heer J F de Liefde, Lagers?"* it I i te V>»«eroorrt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de Koninklijke Handelmaatschap pij Boeke en Huidekoper, te Haarlem, namens de Naamlooze Vennootschap Haagsche Maatschappij tot Exploitatie van Boter- en Margarinefabrieken, te 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een Margarinefabriek, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H, No. 3205, plaatselijk bekend Rijksstraatweg, Wijk G no. 185 door hen is verdaagd op grond dat het, technisch onderzoek nog niet is geëin digd en het bericht van den Hoofinspee- t.eur van den Arbeid, bedoeld bij artikel 7, 2e lid, der Hinderwet, nog niet is in gekomen. Velsen, den 4 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn.. De secretaris, De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VELSEROORD. Benzinereservoir gesprongen. Gistermiddag heeft alhier een onge val plaats gehad, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. De heer C. Ouds hoorn, autobushouder, was op het erf van den heer Sluiters bezig met het sol- deeren van een reservoir van een auto bus. Het was een heel klein gaatje, dat men met een benzine-soldeerbout wilde dichtmaken. De heeren O. en SI. zaten op het meer dan een meter lange re servoir, dat opeens met een geweldigen J knal uit elkaar spatte. Door den groo- ten luchtdruk werden de menschen op y zij geworpen, een jongen kwam zelfs in een boom terecht. Wonder boven won- P der kwamen de heeren O. en SI. er goed af, ook kleine kinderen, die erbij ston den. Niet zoo goed kwam de hr. Smit, conducteur op de groote autobus, en het jongmensch Scholtz, eveneens in dienst van den heer O., er af. Beiden werden getroffen door wegspringende stukken van het reservoir en allebei be- kwamen ze beenbreuken en min of meer ernstige wonden aan de beenen. Zij werden door Dr. Oosterwijk verbon den en daarna naar hun woning ver voerd. Het groote vierkante reservoir was heel rond getrokken en een der drie t schotten was tientallen meters ver weg geslingerd. De heer O. deelde mee dat het reservoir reeds van Maandag af J leeg stond. Het benzinerestrvolr la door de politie in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2