IJmuider Courant PUROL Blanke Handen Blank Gelaat Zaterdag 5 April 1024. 2e blad VISSCHER1J. VISCHAKTEN. BINNEN VISSCHERIJ. De Burgemeester van Veisen maakt bekend, dal ter gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot bet bekomen van een viscb- of bengelakte, voor bet jaar, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belanghebbenden uit bun aan vragen zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.k. aan bem in te dienen. De navolgende akten worden uitge reikt: a. GROOTE VISCHAKTEN, tot bet visscben met alle geoorloofde viscbtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents (f 2,50); b. KLEINE VISCHAKTEN, tot bet visscben met een daarin ge noemd viscbtuig, tegen betaling van een gulden (f 1. c. HENGELAKTEN, tot bet vis scben met meer dan één bengel, tegen betaling van vijftig cents (f 0.50); Voor het visscben met één hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, behoeft geen aanvraag te ge schieden. Kostelooze vergunningen om te vis scben worden niet meer verleend. Geen akte wordt uitgereikt: le. aan bem, wien ingevolge artikel 34, eerste lid, der Visscberijwet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visscben is ont zegd, voor den duur der ontzeg ging; 2e. aan veld- en boscbwacbters, be ambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van justi tie, ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie, beneden den rang v. inspect, der rijksveldwacht en van inspecteur van politie, be ambten van den rijks- en provin cialen waterstaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Velsen, 2 April 1924. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. De toestand der zeevisscherij in Februari. Naar de afdeeling visscberijen van het departement van binnenlandscbe zaken en landbouw ons mededeelt, werd de zeevisscherij "ook in Februari 1.1. met een grooter aantal vaartuigen uitgeoefend, dan in de overeenkomsti ge maand van bet vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroegen volgens voor- loopige opgave respectievelijk 3,741.000 K.G. en f 1.219.600 tegen 3.422.000 K.G. en f 1.239.700 in Februari 1923. De vangsten der stoomtreilers waren aanvankelijk goed, doch later in de maand in ver band met de ongunstige weersgesteld heid schaarsch. De koersdaling der Fransche en Belgische francs belem merde den afzet in België en Frankrijk; daartegenover staat, dat Duitschland weer vrij flink in de markt was. Daar bovendien de aanvoer betrekkelijk niet groot was, werden tamelijk hooge prij zen voor de visch betaald. De besom mingen waren intusschen over het alge meen lager, dan in Februari van bet vorige jaar. Vangst en besomming bedroegen voor de vaartuigen welke hun viscb hier te lande losten, gemiddeld per reis dag respectievelijk 698 K.G. en f 284, te gen toenmaals 706 K.G. en f 296. Het aantal stoomtreilers, dat aan het bedrijf deelnam, was grooter dan in de vorige maand en overtrof ook dat van verleden jaar Februari. In het geheel waren n.l. 134 stoomtreilers in de vaart, waarvan 3 uitsluitend en 18 gedeelte lijk in Engeland aanvoerden, terwijl hun aantal verleden jaar Februari 130 bedroeg en daarvan 36 uitsluitend en 26 gedeeltelijk in Engeland losten. De vaart op Engeland was dus^ thans van veel minder beteekenis. Hier te lande voerden onze stoomtreilers in bet ge heel aan 1,939,400 K.G. viscb, welke f 788.500 opbracht, in Februari 1923 be- duidend minder, n.l. 1,225,000 K.G. met een opbrengst van f 514.200. - De aanvoer door Duitscbe stoomtrei- Iers was van nog geringer beteekenis dan in de vorige maand. Hij bedroeg n.l. .slechts 117.000 K.G. fl. De motorkustvisschers namen druk ker, de zeilloggers en zeilkustvisscïmrs [2j daarentegen minder druk aan de treil- visscherij deel, dan in Februari van het vorige jaar. De zeilloggers vingen thans over het algemeen minder, de motor- en zeilkustvisschers echter be duidend meer. Gemiddeld per reisdag bedroeg de vangst der eerste soort vaar- oij tuigen nl. 152 K.G. (174 K.G. in Februari 1923) en gemiddeld per reis die van de motor- en zeilku^stvisschers respectieve lijk 1103 en 306 K.G. (257 en 105 K.G. in Februari 1923). De vangsten der vaar tuigen van de 7beide laatste soorten be stonden voor een belangrijk deel uit ha ring en sardijn, welke in groote scholen nabij onze kust voorkwamen, doch dooi den lagen prijs van deze vischsoorten bad dit niet veel invloed op de gemid delde besomming dezer vaartuigen. De ze was intusschen grooter dan verleden jaar Februari. De geldelijke uitkom sten der zeilloggervisscherij waren over het algemeen ongunstiger dan toen maals. De beugvisscherij werd uitgeoefend door 22 stoom- en 9 zeilvaartuigen (ver leden jaar Februari door 20 stoom- en 9 zeilschepen en 1 motorvaartuig). Voor het bedrijf der zeilbeugers was de weersgesteldheid, vooral in de twee de helft der maand, niet gunstig. Zoo wel deze vaartuigen als de stoombeu- gers vingen over bet algemeen minder dan in Februari 1923. De vangst en be somming bedroegen gemiddeld per reis dag voor de stoombeugers respectieve lijk 411 K.G. en f 255 (517 K.G. en f 312 in Februari 1923) en voor de zeilbeugers respectievelijk 127 K.G. en f 70 (155 K.G. en f 90) in Februari 1923. De hoeveelheid en opbrengst van alle aangevoerde beugvisch bedroegen respectievelijk 233.700 K.G. en f 143.300 (243.000 K.G. en f 145.900 in Februari 1923.) Drijfnetvisscherij op haring werd als naar gewoonte in deze maand niet uit geoefend. Een kleine hoeveelheid versche ha ring en makreel werd door Britsche stoomdrifters aangevoerd. Gedurende de maand Februari 1924 zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 324 stoom trawlers met f 788.497 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 203 stoomtrawlers met f 514.198 besom ming en in de eerste twee maanden van dit jaar 603 stoomtrawlers, die f 1.550.843 besomden tegen in de eer ste twee maanden van het vorig jaar 450 stoomtrawlers met f 1.084.957 be somming. Verder kwamen van de trawlvisscherij in Februari van dit jaar binnen: 10 motortrawlers met f 9255 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 7 motortrawlers met f 5525 besomming en in de eerste twee maanden van dit jaar 16 motortraw- lers met f 16.650 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 9 dier schepen met f 7548 besomming; 135 zeiltrawlers met f 88.228 besom ming tegen in Februari van het vorig jaar 14-5 dier schepen met f 118.764 be somming en in de eerste twee maanden van dit jaar 191 zeiltrawlers met. f 149.630 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 221 zeil trawlers met f 165.654 besomming; 6 sleepboottrawlers met. 3408 besom ming tegen in Februari van het vorig jaar 4 dier schepen met f 3139 besom ming cn in de eerste twee maanden van dit jaar 7 sleepboottrawlers met. f 4046 besomming tegen in de eerste twee maanden van het vorig jaar 13 dier schepen met f 8363 besomming: 413 motorkustvaartuigen met f 20.050 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 107 dier vaartuigen, die f 3355 besomden en in de eerste twee maanden van dit jaar 482 motorkust vaartuigen met f 25.613 besomming te gen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 228 dier vaartuigen met f 7430 besom ming; 11 zeilkustvaartuigen met f 223 be somming tegen in Februari van het vorig jaar 22 dier vaartuigen met f 401 besomming en in de eerste twee maan den van dit. jaar 21 zeilkustvaartuigen met f 579 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 23 dier sche pen met f 419 besomming; 4-2 open booten, die f 839 besomden legen in Februari van het vorig jaar 31 open booten met f 356 besomming en in de eerste 2 maanden van dit jaar 120 open booten met f 2831 besomming te gen in gelijk tijdvak van het, vorig jaar 77 open booten met f 982 besomming; Van vreemde nationaliteit kwamen in Februari van dit jaar binnen 12 Duitsche stoomtrawlers met f 34.113 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 136 Duitsche stoomtrawlers met f 351.757 besomming en 1 Duitsche motortrawler met f 746 besomming, en in de eerste twee maanden van dit jaar 1 Engelsche zeiltrawler met f 709 be somming, 37 Duitsche stoomtrawlers met f 133.637 besomming en 1 Duitsche motortrawler, die f 1267 besomde te gen in de eerste twee maanden van het vorig jaar 2 Engelsche stoomtrawlers met f 3092 besomming, 311 Duitsche stoomtrawlers met f 763.035 besom ming en 2 Duitsche motortrawlers met f 2491 besomming. Van de beugvisscherij kwamen in Februari van dit jaar hier binnen 44 stoombeugers met f 107.237 besomming j en 17 zeilbeugers (sloepen) met f 14.447 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 34 stoombeugers met f 97.631 besomming, 2 motorbeugers met f 2330 en 11 zeilbeugers met f 13.881 besom ming en in de eerste twee maanden van dit jaar 78 stoombeugers met f 237.506 en 32 zeilbeugers met f 35.900 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 70 stoombeugers met INGEZONDEN HEDEDEEUNG. Doos 90 - 60 - 30 ct. j April a.s. wordt ook de dienst tusschen Velsen en Haarlem opgeheven. Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. in de gemeente Velsen. f 191.207 besomming, 2 motorbeugers met f 2330 en 29 zeilbeugers met f 29.702 besomming; Van de haringvisschcrij kwamen in Februari van dit jaar binnen 4 Engel sche stoomdrifters met f 13.925 besom ming tegen in Febr. van het vorig jaar geen enkel vaartuig en in de eerste twee maanden van dit jaar 6 Engelsche stoomdrifters met f 25.936 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 2 Engelsche stoomdrifters met f 6274 besomming. De in consignatie aangevoerde visch- zenüingen brachten in Februari van dit jaar op f 43.191 tegen die van Fe bruari van het vorig jaar f 36.902 en in de eerste twee maanden van dit jaar brachten die zendingen op f 86.594 te gen die in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 74.579. De opbrengst van de in Februari van dit jaar aangevoerde visch is f 1.123.417 tegen die van Februari van het vorig jaar f 1.148.990 terwijl de to- taalcpbrengst van de in de eerste twee maanden van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 2.271.747 tegen f 2.348.784 in de eerste twee maanden van het vorig jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In het verslagje van het afscheid van majoor de Wilde stond dat de Schietvereeniging en het gemeentelijk corps een armstoel aanboden. Dit was foutief, de armstoel was een geschenk alleen van de Politie-Schietvereeniging. De Haarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den diefstal aan boord van den stoomdrif- ter Sumatra IJ.M. 253 op den eersten Kerstdag. A. C. K„ stoker, zonder be kende woon- of verblijfplaats, werd we gens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, na aftrek der preven- tievc hechtenis. A. de R., stoker te Ilil legersberg, werd vrijgesproken. Wij vestigen de aandacht op de buitengewone reclame thans door de IJmuider Drogisterij Kanaalstraat 54 gemaakt, waar bij aankoop van een stuk Palmoline-zeep. a 30 cent gratis eeir st.uk wordt ontvangen. Daar de prima kwaliteit van deze zeep genoegzaam bekend is, zal van deze re clame wel een gretig gebruik gemaakt worden. Adv. ,T. A. B. van hier stond terecht we gens het vervoeren van ondeugdelijk vleesch. Gebleken was dat het vleesch gedeeltelijk ongekeurd en gedeeltelijk ondeugdelijk was. Bekl. zeide dat hij het vleesch voor zijn vader had moeten halen en dat hij niet wist dat het ondeugdelijk was. Naar aanleiding daarvan requireerde het O. M. f 10 boete of 10 dagen hechte nis. Bekl. werd veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. VELSEROORD. J. van E., koopman alhier, die te IJmuiden van het terrein eener expe ditiemaatschappij een niet meer ge bruikten expeditie wagen had weggeno men is door de rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Het O. M. had gevorderd 3 maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. In De Graafschap-Bode van Dins dag lezen wij het volgende berichtje uit Doetinchem: De fa. v. Zadelhoff alhier werd dezer dagen „vereerd" met een flinke bestel ling van „mijnheer" Zoontjes uit Vel seroord", met de opmerking, dat een en ander maar liever niet „rembours" ge zonden moest worden en tevens de be lofte, dat zoo de bestelling naar genoe gen werd afgeleverd, de fa. op uitste kende referenties kon rekenen, wat ver der flinke bestellingen in het vooruit zicht stelde. Men is echter zoo verstan dig geweest de fraaie order voor ken nisgeving aan te nemen. Voor hen, die de „gunst" van dit heerschap nog nim mer genoten, zij ten overvloede no£ eens medegedeeld, dat men hier met. een brutalen flesschentrekker -,c doe i heeft, tegen wiens praktijken niet ge noeg gewaarschuwd kan worden. Men loope er niet in! S .D. A .P Vanwege de afd. Velseroord der Soc.- Democratische Arbeiders Partij vas een openbare vergadering uitgeschre ven waar als spreker optrad de heer A B. Kleerekooper, lid der Tweede Kamer De zaal was stampvol toen de voorzit ter, de heer P. Schaar, de vergadering opende en eerst aan de arbeiders- ang- vereeniging „De stem des Volks" gele genheid gaf om op uitstekende wijze eenige liederen te zingen. Zich aan een dezer liederen aanslui tende begon de heer Kleerekooper, de dichter van dat lied, die het gemaakt heeft ter gelegenheid van de begrafenis van wijlen den heer H. Spiekman. Juist dezen dag had hij op dezelfde begraaf plaats den ouden heer P. J. Helsdingen ten grave zien dalen en hij wenschte te beginnen met voor de jeugd van heden een eeresaluut te brengen aan dezen ge storven pionier der Socialistische be weging die daaraan eens zooveel offerde maar die ook de partij groot heeft zien worden. In het heetst van den strijd kweekt een partij groote mannen en zoo was dit woord van weemoedige herinnering aan dezen en andere grooten in de ar beiderspartij spreker het aanloopje om te komen tot zijn onderwerp van dezen avond: Is Colijn een groot man? Om eerlijk in zijn beschouwing te zijn wil hij eerst zeggen dat de S. D. A. P. al lerminst een partij is die er naar streeft dat alle menschen niets zullen doen. Zij willen hebben dat de menschen allen genoeg hebben, niet dat zij ge noegzaam zijn. Als het Handelsblad dan ook schimpt op menschen die socialist zijn omdat men daar ijvert voor een dubbeltje meer loon en een kwartier korter werken heeft dat alleen zin als men begrijpt dat. die heeren zich alleen druk maken als het gaat om rijksdaal ders en een vacantie van maanden. De S. D. A. P. wil ook dat de gulden zijn waarde houdt en dus dat de uitga ven der staat in evenwicht met de in komsten zijn. Dus er zal wel bezuinigd moeten worden maar het verschil zit er waarop die bezuiniging moet worden toegepast. In Engeland bezuinigd MacDnald ook niettegenstaande het vorig jaar Baldwin dat ook reeds met kracht heeft edaan. De kruisers die MacDonald wil laten bouwen zijn slechts het overschot der 8 groote en een eskader kleine sche pen die de zuinige Baldwin nog moest hebben. Bovendien beweert geen enkele sociaal-democraat dat de grootmachten in de wereld zonder onderling overleg tot ontwapening kunnen overgaan; dat kan alleen een klein land als het onze omdat we toch in ons heele land geen geld hebben om een bewapening te be talen. Maar hoe wil Colijn de begrooting sluitend maken? Hij legt een hoogst on billijke belasting op de thee en op fiet sen maar voor militair onderwijs wordt f 5.374.000 uitgegeven, hoewel men niet hoopt daar ooit eenig profijt van te zul len genieten 212 matroosjes te Gorin- chem kosten f 600.000, dat is 3000 gulden per hoofd, maar op de kinderen waar dwangopvoeding noodig was bezuinigd men f 1.117.000. Alleen voor de burger wachten en vrijwillige landstorm is nog f 875.000 disponibel en ook kunnen de dienstpaarden voor de onbereden offi cieren niet afgeschaft worden. Verder wordt er bezuinigd op open bare leeszalen, volksuniversiteiten, tu berculose- en drankbestrijding, zelfs op zuigelingenbescherming. Maar de groo te massa moet komen van de onderwijs verslechtering. Spr. gaat dan in den breede na dat door de verhooging der leeftijdsgrens de begeerde aansluiting toch niet, komt en alleen tot gevolg kan hebben dat het arbeiderskind niet vol doende ontwikkeling voor zijn later le ven meekrijgt. Maar dat. gevolg is, volgens hem, dan ook alleen de spil waarom het gansche bezuinigingsplan Colijn draait. De S. D. A. P. hoopt dat dit voornemen niet zal gelukken. Voor de verwerkelij king harer idealen heeft zij ontwikkelde arbeiders noodig. Hoe verder dat wij voortschrijden op den weg hoe moeilij ker de problemen zijn die opgelost moe ten worden. En daarom is goed onder wijs een hoofdbelang voor de S. D. A. P. Toch behoeft men voor dezen strijd geen vergadering-geestdrift op te wekken bij de menschen want allen willen het bes te voor hunne kinderen. Arbeiders, zorgt, er dan voor dat de school voor uwe kinderen goed wordt, aldus eindig de spreker zijn herhaaldelijk door ap plaus onderbroken rede. Naar aanleiding van een vraag van den heer Stek besprak de heer Kleere kooper nog het standpunt der gelijk stelling van de openbare en bijzondere scholen. De S. D. A. P. was voor die ge lijkstelling sinds de Groninger motie van 1902 omdat zij niet wenschte dat de wig van het geloof de eenheid der strij dende arbeidersklasse verbreken zou. Bij de uitgang der stampvolle zaal werd gecollecteerd ten bate der textiel arbeiders. VELSEN. Maandag 7 April zal de stoomtram voor het laatst dienst doen. Dinsdag 8 „Aanzien doet gedenken". De winter-campagne gehouden door het D. C. werkzaam voor bovengenoem de vereeniging, is zoo goed als afgeloo- pen. Eene uitvoering te geven door de Christelijke zangvereeniging „Looft den Heer" rest nog. Het is te wenschen dat als dan geen plaats onbezet is. Met groot genoegen kunnen de dames op hun werk terug zien, het heeft de Ver. in staat gesteld, het Lighallen- terrein zoodanig uit te breiden dat er voor 16 patiënten plaats is, die in het schoone bosch (wederom welwillend af gestaan door den heer Jhr. Boreel van Hoogenlanden) herstel van gezondheid en krachten zullen kunnen vinden. Zeer veel is er vernieuwd en aange schaft moeten worden om een zoo gun stig mogelijke verpleging te geven. Het is af. Zoodra het geheel in gereedheid is, dan hoop ik dat de „Pers" aan de uit- noodiging zal gevolg geven om het ge heel in oogenschouw te nemen, en hun bevinding wel te willen publiceeren. Doch niet alleen het D. C. komt alle hulde toe! De Vereenigingen, hunne di recteuren, houders van zalen, de dames naaikranzen, de bestuurderen van Ver. en samenkomsten of bij de spelen, komt hulde toe wegens: het werken, het gratis afstaan der za len met verwarming en verlichting, het maken van linnengoed, het houden van collectes en het toestaan van verkoop van vlaggetjes op hun terreinen. Alles met groote welwillendheid en liefde ge geven. Hulde komt toe aan onze winkeliers, die zeer fraaie artikelen afstonden voor verloting of verkoop. Aan die allen een hartelijk woord van dank. Ook een hartelijk woord van dank aan onze geachte ingezetenen, die nooit of te nimmer schroomen om goed in de beurs te tasten als het voor de T. B. C.- vereeniging is; zooals men dat uitdrukt. Allen gevoelen het. Wij strijden mede tegen Vrouwe T. B. C. Het bestuur gevoeld dat dan ook, en is zeer dankbaar voor die moreele steun, het is hoogst tevreden en voldaan. Gij allen, ga en zie de uitkomst van Uw arbeid. „Zomer- Campagne". April, grasmaand. Maand van het Emmabloempje Ik heb ze al ontvangen, ze zijn mooi, er mag er dan ook geen een overblijven. Al zijn de tijdsomstandigheden on gunstig, toch moogt gij ons niet in de steek laten (en dat wilt gij ook niet). Al is het aantal bloem-collectes, die in navolging van de onze gehouden worden, nog zoo toegenomen, bedenkt, dat de Emmabloem-Collecte de oudste rechten heeft en dat haar opbrengst aan T. B. C.-lijders van alle gezindten ten goede komt. Tooit n daarom allen met de Emmabloem, die u in deze maand zal worden aange boden. Gij steunt daarmede de T. B. C. lijders uit de plaats uwer inwoning. Helpt allen mede. Leg nu reeds uwe gaven terzijde. Let op de fiets-propagandaclub; let op een zwaar bellende auto; denk dan 1/10 seconde na en geef dan spontaan. IJmuiden's Voetbalclub is kampioen! Laat ons ook kampioen worden, dat kan, als we maar zorgen, dat onze bloempjes meer opbrengen als andere plaatsen met een gelijk aantal inwo ners. Aan u allen de eerl Velseroord, April 1924. „Prop." 1 April is als huisbezoekster voor de Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. in dienst gesteld, mej. L. Danzer, die zoo spoedig mogelijk alle patiënten hoopt te bezoeken, hopende hetzelfde vertruwen te mogen ontvangen als haar voorgangster, zuster J. H. Bakker. Dames helpt ons bloempjes verkoopen. Gij kunt u aanmelden bij: Mevr. Van Veen, Wilhelminakade, IJmuiden. Mevr. Bus, Wijkeroog. Mevr. Belgrave, Velseroord. Mej. van Wordt, Santpoort. Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose Is voortaan gevestigd Brtnlostraat, Vel seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 2—3 wordt hier spreekuur gehonden. Het onder zoek is kosisloos en geschiedt deor Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vaoral nw klndsren en- deneekenl

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5