UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Gaslevering door het Hoogovenbedrijf. Burgemeester en Wethouders hebben bij den raad een voorstel ingediend om hen te machtigen tot het opzeggen der overeen komst met de gemeente Haarlem inzake de levering van gas en tot het aangaan van een overeenkomst met de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken voor deze levering. In het desbetreffende raadsstuk wordt over deze zaak het volgende meegedeeld In April 1923 vestigden wij er de aandacht van burgemeester en wethouders van Haarlem op, dat in verschillende plaatsen, teneinde het gasdebiet te vergrooten, een nieuwe gasprijsregeling was ingevoerd, hierop berustende, dat, indien bij afname van een zekere hoeveelheid en tegen een bepaalden prijs de exploitatie rekening van het gasbedrijf sluitend is, de meer af te nemen hoeveelheid verkrijgbaar is te stellen tegen een aanmerkelijk lageren prijs. De meerdere M3 gas toch kosten, indien de capaci teit der fabriek voldoende is, niet meer dan de prijs der benoodigde kolen, verminderd met de opbrengst der bijproducten en misschien verhoogd met eenig arbeidsloon. Wij wezen er voorts op, dat de gemeente Velsen, teneinde tot een grooter gasverbruik te komen, ook voor hare verbruikers een prijsregeling, gebaseerd op genoemden grondslag, zou willen invoeren, doch daarin ver hinderd werd door de omstandigheid, dat zij aan de gemeente Haarlem, van welke zij het gas betrekt, voor elke hoeveelheid moet betalen een prijs, berekend naar den kostprijs van het gas in de gashouders der leverende gemeente. Ons college verzocht daarom burgemeester en wethouders van Haarlem, te willen inededeelen of zij bereid zouden zijn mede te werken aan eene zoodanige wijziging van het bestaande contract, dat de gasprijs meer afhankelijk wordt gesteld van de af te nemen hoeveelheid en dat bij bepaling van dien prijs, boven een zekere hoeveelheid, alleen rekening wordt gehouden met de factoren grondstoffen en bijproducten. Nadat hierover door de betrokken wethouders en bedrijfs directeuren wederzijds, besprekingen waren gevoerd, werd onder dagteekening van 26 September 1923 van burgemeester en wet houders van Haarlem bericht ontvangen, dat zij bereid waren aan den raad voor te stellen, hen te machtigen tot het sluiten met de gemeente Velsen van eene overeenkomst, welke in ontwerp daarbij werd gevoegd. Dit concept bevatte de tegemoetkoming, dat de hoeveelheid gas boven 2 millioen M3 zou worden geleverd beneden de fabricagekosten. Voorts zou de betaling'van rente en afschrijving terzake van de persleiding komen te vervallen. Velsen zou afstand doen van hare eventuëele rechten op het bezit dier leiding en van de daarbij behoorende toestellen, ten gunste van Haarlem, tegen betaling van een bedrag van f 2908.97. Met het oog op het mogelijk onklaar-worden van den zinker en de aanhangige kanaal-ver- breeding zou Velsen vrijheid bekomen om het door haar benoodigde gas uitsluitend voor het ten noorden van het Noordzeekanaal bestemde deel harer gemeente van derden te betrekken. Het werd echter als een nadeel gevoeld, dat dit ontwerp was gesteld in den vorm van een nieuwe overeenkomst, geldende voor 25 jaar, vooral daar de bestaande overeenkomst voor onbepaalden tijd is aangegaan en voor Velsen met één jaar en voor Haarlem met drie jaar opzegbaar is. Onze gemeente zou zich dus voor een lang tijdperk moeten binden en juist op een moment, dat de inwerkingstelling van het Hoogovenbedrijf perspectieven opende voor een andere oriënteering op dit gebied. Zou derhalve gedacht kunnen worden aan het aangaan van een nieuw contract op de gunstiger voorwaarden van afname, dan diende de duur belangrijk te worden ingekrompen, minstens tot 10 jaar, opdat Velsen binnen niet te langen tijd van leverancier zou kunnen veranderen, of een eigen fabriek zou kunnen oprichten. Ook gold het als een bezwaar, dat Haarlem na beëindiging van de overeenkomst rechten zou doen kunnen gelden op de persleiding, waardoor een servituut zou worden gevestigd, waarvan de beteekenis niet ware te overzien. Naast enkele andere opmerkingen nopens het ontwerp, werden deze bedenkingen aan het gemeentebestuur van Haarlem kenbaar gemaakt. Gaande deze onderhandelingen, werd de directie der N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, op haar aandringen, het doen van eene offerte voor de levering van gas toegestaan, waarna de heer Tusenius verlof vroeg om in Uwe vergadering van 25 September 1923 eenige vragen te mogen stellen omtrent de mogelijkheid dienaangaande. Uit den aard der zaak kon slechts in besloten vergadering op deze vragen worden geantwoord. Burgemeester en wethouders van Haarlem toonden zich bij de verdere onderhandelingen bereid, zooveel mogelijk aan de dezerzijds te kennen gegeven bezwaren tegemoet te willen komen. Zij deelden den 10 December 1923 mede, alsnog drie voorstellen te doen tot nadere wijziging van het oorspronkelijke concept, t.w. 1°. Haarlem is bereid, zonder meer, den contractsduur terug te brengen op 20 jaar öf 2°. de contractsduur wordt teruggebracht op 15 jaar, waartegen over de in artikel 10 genoemde kortingen op den prijs van het derde millioen en meerdere afgeleverde M3 gas respectievelijk verminderd worden met '/a cent Per M3öf 3°. de contractsduur wordt teruggebracht op 10 jaar, waartegen over de onder 2 genoemde kortingen respectievelijk ver minderd worden met een halven cent. De nieuwe prijsregeling zoude ingaan op 1 Juni 1923, wanneer nog in dat jaar tot het aangaan van een nieuw contract werd besloten. Inmiddels had de directie van Hoogovens op 26 October 1923 hare offerte ingediend. Een en ander gaf tot verschillende besprekingen, zoowel met den directeur van het gasbedrijf van Haarlem als met de directie van Hoogovens aanleiding. De van laatstgenoemde directie ontvangen aanbieding werd getoetst aan de voorwaarden welke de gemeente Haarlem stelde en waarbij ten slotte met handhaving van de aanvankelijk aange boden reductie de contractsduur tot 15 jaar werd beperkt, terwijl de persleiding het eigendom van Velsen zou blijven. Het resultaat hiervan is geweest, dat 'in een bijeenkomst van raadsleden, gehouden op 20 December 1923, aan de aanbieding van de directie van Hoogovens de voorkeur werd gegeven. Wordt in dien geest een besluit genomen, dan zal het gevolg hiervan zijn, dat te Wijkeroog een gashouder met fitterswoning moet worden gebouwd, terwijl eenige andere kapitaalsuitgaven voor den aanleg van leidingen, het plaatsen van toestellen en vergoeding aan Haarlem terzake van de overname der persleiding zijn te doen. Voor den bovenbedoelden bouw heeft ons college het oog gevestigd op een terrein ter grootte van 4000 M2, gelegen aan den Doodweg, eigendom van de Vereeniging tot bevordering van het gesticht van Het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld. Deze grond kan de gemeente koopen voor den prijs van f2.— per M2 onder voorwaarde dat het perceel niet aan de rubber fabriek verkocht wordt of op andere wijze in het gebruik dezer fabriek komt en dat door de gemeente aan twee zijden een solide twee Meter hooge muur gezet wordt. Met het oog op de ligging, bodemgesteldheid enz. van het terrein, komt ons dit aanbod zeer aannemelijk voor. Daar het gasbedrijf het geheele terrein niet noodig heeft, hoog stens 1100 M2, zal het vrijblijvende perceelsgedeelte later voor andere doeleinden bestemming moeten vinden, hetzij als bouw terrein, hetzij als speelterrein of voor beide. De stichtingskosten van den gashouder c.a. en de fitterswoning worden geraamd op respectievelijk f 46870 en f 3800verder kan worden gerekend dat met de uitvoering van de overige werken een bedrag van f 18120 zal zijn gemoeid, terwijl aan de gemeente Haarlem voor de overname der persleiding, voor zoover deze in de gemeente Velsen ligt, en toestellen, in verband met artikel 11 van het thans nog geldende contract, naar raming een som van f 24798.zal moeten worden betaald. De totale kapitaalsuitgaaf is als volgt te specificeeren Aankoop terrein f 8000— Overdrachtskosten 300— Terreinafscheiding geëischt door de verkoopster2700— aan den Doodweg 2000— van het voor het bedrijf benoodigd deel, van het overblijvend perceelsgedeelte1820. Bouw van den gashouder c.a46870. de fitterswoning 3800— Aanleg van leidingen en het plaatsen van toestellen 11600— Overname der gedeeltelijke persleiding en toestellen van Haarlem, vermoedelijk24798— Totaal. f 101888.- Het werkelijk benoodigd bedrag kan als uitbreiding van kapitaal worden verstrekt door de gemeente aan het gasbedrijf in den vorm van eene annuïteitsleening, gedurende 15 jaar op een rentevoet van 6'/2°/o- Voor deze fourneering zal de gemeente geen geldleening be hoeven aan te gaan, omdat zij nog beschikbaar heeft de hierna onder III genoemde bedragen. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor I. ons te machtigen a. aan de gemeente Haarlem, met ingang van 1 Juni 1925, op te zeggen, de overeenkomst betreffende de levering van gas, gesloten den 7/1 October 1910 en gewijzigd den 15/14 Juni 1916 en den 16/13 Januari 1919; b. met de directie der N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken, gevestigd te 's Gravenhage, eene overeenkomst aan te gaan als in concept hierna is opgenomen II. aan te koopen van de Vereeniging tot bevordering van het gesticht van Het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld, voor den prijs van f 2.— per M2 een gedeelte, ter grootte van ongeveer 4000 M2, van het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen Sectie B no. 1731, als is aangegeven op het bij de stukken gevoegde schetskaartje met groene kleur, zulks onder de volgende voorwaarden 1. dat de grond wordt aanvaard voetstoots in den staat, waarin deze zich thans bevindt, met alle daaraan verbonden heerschende en lijdende erfdienstbaarheden, zichtbare en onzichtbare gebreken en in het algemeen met alle rechten, lasten en bezwaren als aan den eigendom verbonden zijn; 2. dat de gemeente het door haar gekochte van het overige perceelsgedeelte zal afscheiden door middel van een muur ter hoogte van 2 Meter; 3. dat het perceel niet geheel of gedeeltelijk aan de rubber fabriek mag worden verkocht of op andere wijze in het gebruik van deze fabriek mag komen 4. dat alle op de overdracht en de levering vallende kosten door de gemeente zullen worden gedragen en betaald III. aan het gemeentelijk gasbedrijf uit de gemeentekas te ver strekken een kapitaal van hoogstens f 102.000.—, in den vorm van eene annuïteitsleening, gedurende 15 jaar op een rentevoet van 6V2 °/o» waardoor belegging wordt verkregen wegens A. storting van gelden voor onderhoud van wegen lo. door de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's-Gravenhage, voor het onderhoud van den Zeeweg, vanaf den straatweg van Wijk aan Zee tot aan den door het Rijk ten zuiden van den onteigeningsgrens aan te leggen contractsweg, ingevolge raadsbesluit van 24 Februari 1920, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 7 April 1920, no. 45 f 6000— 2o. door de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen te Haarlem, voor onderhoud van verschillende wegen in IJmuiden, ingevolge raadsbesluit van 5 April 1921, no. 5, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 29 Juni 1921, no. 56 14340.50 3o. door de N. V. Amsterdamsche Ballast Maat schappij te Amsterdam, voor onderhoud van verschillende wegen in Velseroord, ingevolge Transporteeren f 20340.50 Transport f 20340.50 raadsbesluit van 21 December 1920, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 2 Februari 1921, no. 592648.40 4o. door de Maatschappij „Terras" te Santpoort, voor onderhoud van wegen in Santpoort, in gevolge raadsbesluit van 20 Maart 1923, no. 5, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 16 Mei 1923, no. 127 3017.55 5o. door F. J. Kochx en W. F. J. Meijer te Velsen, voor onderhoud van een gedeelte Schoolstraat te Velseroord, ingevolge raadsbesluit van 3 Juli 1923, no. 10, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 22 Augustus 1923, no. 165 89.60 60. door de Coöperatieve vereeniging Particuliere Woningbouw vereeniging „Wijkeroog" te Velsen voor het onderhoud van een straat in Wijker oog, ingevolge raadsbesluit van 21 November 1922, no. 6 312.50 7o. door de N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amsterdam voor het onderhoud van een straat in Santpoort, inge volge raadsbesluit van 28 December 1922, no. 9 450— B. verkoop van eigendommen enz. 1°. afbraak van twee woningen op het terrein, be stemd voor de te bouwen Rijks hoogere burger school te Velseroord105— 2°. afbraak van twee woningen op het Hanenland te Velseroord in verband met den bouw van een Rijks hoogere burgerschool765— 3°. verkoop van het perceel grond kadastraal be kend sectie I, no. 1084, aan J. J. P. Spruijt, ingevolge raadsbesluit van 3 October 1922, no 3, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 25 October 1922, no. 57100— 4°. als voren, kadastraal bekend sectie L no. 1534, aan de firma P. Heere en Zoon, ingevolge raadsbesluit van 28 December 1922, no. 6, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 24 Januari 1923, no. 7590— 5°. alsvoren, kadastraal bekend sectie F no. 2379, aan J. Veldhoven, ingevolge raadsbesluit van 28 September 1917, gewijzigd den 19 Maart 1918 en 16 September 1919, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten respectievelijk bij besluiten van 21 November 1917, no. 62, 3 April 1918, no. Ill en 8 October 1919, no. 59650— 6°. voor het doen van afstand ten behoeve van de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's-Gravenhage, van alle even- tueele rechten welke de gemeente kan doen gelden op het gedeelte Schulpweg vanaf den onteigeningsgrens tot aan den Zeeweg, ingevolge raadsbesluit van 24 Februari 1920, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 7 April 1920, no. 45 456— C. storting voor waarborgsommen, in verband met den bouw enz. van bijzondere scholen op grond van de Lager Onderwijswet 1920: door de Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Wijkeroog 16616.84 door het bestuur der vereeniging tot bevordering van het gesticht van het Arme Kind Jezus te Simpelveld, vormende het bestuur der bijzondere lagere school te Wijkeroog 281.89 door de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Velsen 119.61 D. verkoop van een gedeelte van de Corverslaan te Wijkeroog aan de N.V. Vereen igde Koninklijke Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen (zie voordracht van burgemeester en wethou ders, opgenomen in gemeenteblad no. 54 van 1924) 35000— E. een deel der gelden, opgenomen in de geldlee ning van f 400.000— voor uitbreiding der bedrijven, voorzoover daaraan nog geene be stemming is gegeven 20957.11 Totaal f 102000— IV. ons te machtigen, de werken te doen uitvoeren, welke in verband met de overeenkomst, sub Ib bedoeld, noodig zijn. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. Haar advies is bij de stukken gevoegd. Concept-Overeenkomst. Burgemeester en wethouders van Velsen, daartoe gemachtigd bij het besluit van den raad dier gemeente van no. en de directie der Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, gevestigd te 's Gravenhage, die Vennootschap wettig vertegenwoordigende krachtens artikel 22 harer Statuten, en daartoe gemachtigd bij het besluit van den raad van commissarissen van verklaren het volgende te zijn overeengekomen. Artikel 1. De Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, hierna genoemd „Hoogovens", verbindt zich, onder voorbehoud dat haar op aannemelijke voor waarden door de betreffende autoriteiten toestemming zal

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6