Drukkerij Sinjewel worden verleend tot het leggen, hebben, onderhouden en zoo noodig vernieuwen van de in artikel 2 bedoelde persleiding met alle toebehooren, aan de gemeente Velsen, hierna genoemd „Velsen", al het buiten het op aangehechte kaart rood omlijnde gebied in die gemeente benoodigde en in aangrenzende ge meenten, mits ten zuiden van het Noordzeekanaal, tot een hoe veelheid van hoogstens 20 procent der totaalafname door Velsen te distribueeren gas te leveren tot in de gashouders van Velsen binnen die gemeente. Als maatstaf wordt voor de eerste maal aangenomen de in de periode van 1 Juni 19241 Juni 1925 van Haarlem betrokken hoeveelheid gas. Hoogovens is niet verplicht in eenig etmaal meer gas te leve ren dan overeenkomt met 1/250 van de totale, in de laatst ver- loopen 12 maanden afgenomen hoeveelheid. Hoogovens is gerechtigd zelf gas te leveren aan haar eigen en san andere bedrijven, welke gelegen zijn binnen het hierboven genoemde gebied, benevens aan de bewoners der woningen in dit gebied, voor zoover gelegen ten westen van de lijn AB, Het aan Velsen geleverde gas wordt gemeten door in de nabijheid van de in het eerste lid van dit artikel bedoelde gas houders te plaatsen hoofdmeters, die eigendom van Velsen zijn en blijven. Artikel 2. Ten behoeve van deze levering zal door en voor rekening van Hoogovens een persleiding van voldoende capaciteit wor den gelegd, onderhouden en zoo noodig vernieuwd, vanaf de plaats van gasfabricatie tot aan den gashouder, welke alsnog door Velsen te bouwen is in Wijkeroog en tot aan den in het Noordzeekanaal, op de plaats door den Rijkswaterstaat te bepalen, gelegen zinker. Tevens zal het onderhoud van het gedeelte persleiding, gelegen tusschen zinker en gashouders ten zuiden van het Noordzeekanaal, hetwelk eigendom van Velsen is, door Hoogovens geschieden, evenals de eventueele verwij dering van condensatiewater uit de syphons van bedoelden zinker. Velsen daarentegen onderhoudt den bedoelden zinker met toebehooren, waarborgt de bedrijfszekerheid daarvan, onver minderd hare hiervoren genoemde verplichtingen, en vergoedt de schade en winstderving, door Hoogovens geleden, indien het gastransport naar den zuidoever van het Noordzeekanaal (behoudens geval van overmacht) geheel of gedeeltelijk belem meringen ondervindt. Alle toestellen, noodig voor het overbrengen van het gas, worden door Hoogovens en voor hare rekening bedrijfsvaardig opgesteld, onderhouden en zoo noodig vernieuwd. Velsen draagt zorg, voor zoover zulks van haar afhangt, voor vergunningen, die noodig zijn tot het verrichten van werkzaam heden aan voornoemde persleiding met bijbehoorende toestellen. Voor zoover bovenbedoelde persleiding c.a. in gemeentegrond of openbare wegen mocht komen te liggen, zal Hoogovens deswege aan Velsen geenerlei vergoeding of belasting verschul digd zijn. Artikel 3, Hoogovens geeft aan Velsen toestemming, waar geen distri butieleidingen aanwezig zijn, huisaansluitingen te maken op de in artikel 2 bedoelde persleiding. Het over deze aansluitingen gebruikte gas zal voor de helft tegen den in art. 10 bepaalden prijs, aan Hoogovens worden vergoed. Artikel 4. De benoodigde gashouders zullen door en voor rekening van Velsen worden opgericht en onderhouden en een inhoud hebben van minstens 70 van de grootste in 24 uur aan hare afnemers af te leveren hoeveelheid gas. Velsen draagt zorg voor de distri butie van het gas aan hare verbruikers. Artikel 5. Velsen verbindt zich, zoolang deze overeenkomst van kracht is, behoudens in geval van niet-levering conform deze overeen komst door Hoogovens, van geen ander gas te zullen betrekken, noch zelf een gasfabriek in eigen beheer te exploiteeren, noch, zoolang deze overeenkomst niet is opgezegd, aan anderen concessie te zullen verleenen voor oprichting van een gasfabriek of het leggen en hebben van gasbuizen. Daartegenover verbindt Hoogovens zich om, zoolang deze overeenkomst van kracht is, aan geen ander, buiten het gebied bedoeld in artikel 1, in de gemeente Velsen gas te zullen leveren, zonder toestemming van Velsen. Artikel 6. Ingeval van twijfel aan de juiste aanwijzing van de hoofd meters van Velsen, kan Hoogovens op kosten van ongelijk een onderzoek eischen. Indien bij dit onderzoek blijkt, dat de afwij king meer dan 1.5 bedraagt, strekt zich de verrekening van het verschil niet verder uit dan tot een maand, onmiddellijk voorafgaande aan den datum, waarop de eisch tot onderzoek schriftelijk is te kennen gegeven. Elk der partijen heeft het recht, op hare kosten herijking van de gasmeters te doen plaats vinden. Hoogovens ontvangt als regel maandelijks afschrift van door Velsen gedane aflezingen en is bevoegd die te controleeren. Artikel 7, Aan den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Velsen of door burgemeester en wethouders van Velsen aan te wijzen personen, zal door Hoogovens ten allen tijde toegang tot het kooksovenbedrijf worden verleend, teneinde zich op de hoogte te stellen of aan alle eischen der gaslevering, in deze overeen komst genoemd, wordt voldaan. Hoogovens zorgt dat steeds iemand aanwezig is, die de noo- dige inlichtingen kan verstrekken en bij eventueele verzoeken van Velsen handelend kan optreden. Artikel 8. Velsen is verplicht haar toestellen, noodig voor de gasvoor- ziening, in zoodanigen staat te houden, dat de gaslevering door Hoogovens niet wordt belemmerd, terwijl tevens door Velsen de hoofdmeters op peil moeten worden gehouden en zoodanig ingebouwd dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, een juiste meting van het gas is verzekerd. Artikel 9. Indien door het niet-voldoen aan het bepaalde bij art. 8, als anderszins, de juiste aanwijzing van de hoofdmeters gestoord is, wordt de geleverde hoeveelheid gas in onderling overleg vast gesteld. Artikel 10. Hoogovens zal het benoodigde gas leveren aan Velsen tegen onderstaande prijzen per kalenderjaar: de eerste twee millioen M3 a 3,5 cent per M3; het meerdere a 2,5 cent per M3; gedeelten van een kalenderjaar naar verhou ding. De genoemde gasprijzen gelden bij een kolenprijs van f 16. per ton. Bij hoogeren of lageren kolenprijs worden de genoemde gas prijzen per 1000 M3 geleverd gas verhoogd, respectievelijk ver laagd, met 1,25 maal het verschil in kolenprijs. Onder kolenprijs wordt verstaan de gemiddelde prijs per ton, franco voor den wal, subsidiair vrij op het aansluitspoor van Hoogovens, daadwerkelijk door Hoogovens betaald voor de ondèrscheidene hoeveelheden kookskolen, in het loopende kalenderjaar aange- gevoerd. Voor de controle van dezen kolenprijs zal Velsen het recht van inzage hebben van alle daarop betrekking hebbende bewijs stukken. Mocht bij deze controle blijken, dat zich verschil punten voordoen, dan wordt getracht door onderling overleg daaromtrent tot overeenstemming te komen. De prijs van het gas, geleverd gedurende de perioden korter dan een jaar, welke voorkomen bij het begin en aan het einde van de geldigheid dezer overeenkomst, wordt, wat de kolen- clausule betreft, berekend naar den gemiddelden prijs van de in die perioden aangevoerde kolen. Indien tijdens den duur van deze overeenkomst door Hoog ovens aan andere gemeenten voor distributie-doeleinden gas tegen billijker voorwaarden geleverd wordt, dan zal Velsen het recht hebben, op gelijke voorwaarden gas te betrekken. Artikel 11. In het begin van iedere maand wordt van het door Hoogovens in de vorige maand geleverd gas bij den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Velsen een rekening ingediend, waarna de verschuldigde gelden door Velsen uiterlijk op den 15den dier maand ten kantore van Hoogovens of een door haar aan te wijzen bankinstelling worden betaald. De maandrekeningen zullen gebaseerd worden op een telkens in onderling overleg aan te nemen kolenprijs. Prijsverschillen, voortvloeiende uit de in art. 10 genoemde kolenclausule, zullen, wanneer overeenstemming is bereikt, vóór den laatsten Vrijdag van de maand Januari, volgende op het jaar, waarop de levering betrekking had, worden vereffend. Artikel 12. Door Hoogovens zal aan Velsen geleverd worden kooksoven- gas, gezuiverd en technisch vrij van teer, ammoniak, naphtaline, cyaan en zwavelwaterstof, overeenkomstig hetgeen te dien aan zien bij de gemeentegasfabrieken in Nederland gebruikelijk is, met een calorische bovenwaarde van ten minste 4000 calorieën bij 15° C. en 760 mm. kwikdruk. Hoogovens verplicht zich ervoor te zorgen, dat de dagelijks in Velsen benoodigde hoe veelheid gas in 18 uur kan worden overgebracht. Ter verrekening van verschillen in de te leveren hoeveelheid, die het gevolg zijn van temperatuurverschillen, zal de in elke maand geleverde hoeveelheid worden vermenigvuldigd met de volgende formule: TH1 273 TH0 273 Hierin beteekent: THl de temperatuur, die aangenomen wordt als basis en die het gemiddelde is van de temperaturen, opgemeten gedurende ongeveer één jaar aan den inlaat van den gashouder te Velsen, welke het gas, alsnog door Haarlem te leveren vóór het inwer kingtreden van deze overeenkomst, blijkt te bezitten; TH0 de temperatuur van het door Hoogovens geleverde gas, welke geregeld gemeten wordt aan den inlaat van de gashou ders van Velsen, De persdruk zal onmiddellijk achter den compressor, zonder goedkeuring van Velsen, niet hooger zijn dan 2 M. waterkolom. Zoodanige goedkeuring zal echter niet worden onthouden, wanneer daaruit geen bezwaren voor Velsen voortvloeien of deze door Hoogovens voor hare rekening kunnen worden uit den weg geruimd. Artikel 13. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor onbepaalden tijd. Bij opzegging der overeenkomst zal worden in acht genomen: a) ingeval de opzegging door Hoogovens geschiedt, een termijn van drie jaar; b) ingeval de opzegging door Velsen geschiedt, een termijn van één jaar. Hoogovens verbindt zich, vóór 31 December 1940 deze over eenkomst niet op te zeggen, tenzij wegens stopzetting van het kooksovenbedrijf. Opzegging der overeenkomst door Hoogovens ontneemt nim mer aan Velsen het recht, om harerzijds daartoe ook over te gaan. Artikel 14. Hoogovens zal de gaslevering en Velsen de afname van het gas aanvangen op 1 Juni 1925. Ingeval van vertraging zal, indien Hoogovens voor de vertra ging aansprakelijk is, Hoogovens aan Velsen een schadever goeding verschuldigd zijn van f 400.— voor eiken dag vertraging; indien Velsen daarvoor aansprakelijk is, zal Velsen daarvoor aan Hoogovens een vergoeding van f 200.— verschuldigd zijn voor eiken dag vertraging. Artikel 15. Indien Hoogovens niet voldoet aan het bepaalde omtrent de samenstelling of de calorische waarde van het gas, zal voor eiken dag, dat hinderlijke afwijkingen worden geconstateerd, door Hoogovens aan Velsen een boete worden betaald, groot f50.—. Mocht door stagnatie in de gaslevering Velsen geen voldoen den voorraad gas ontvangen om in de behoefte te voorzien, dan zal, tenzij in geval van overmacht, waaronder niet begrepen die gevallen, waarbij de stagnatie bij nauwlettende zorg van de zijde van Hoogovens had kunnen voorkomen worden, voor elk uur of gedeelte van een uur, dat de aflevering van gas aan de ver bruikers moet worden stopgezet, Hoogovens aan Velsen een boete betalen, groot f 100,echter met een maximum van f 10.000.per maand. De betaling van deze boeten vrijwaart Hoogovens van elke aanspraak voor schade, die het gevolg mocht zijn van het ver zuim, doch verkort in geen enkel opzicht het recht van Velsen om naleving der overtreden bepalingen te vorderen en bij inge- breke blijven van Hoogovens zelve de door haar noodig geoor deelde maatregelen voor eene behoorlijke gasvoorziening te treffen. Indien over meer dan 14 dagen Velsen geen voldoende gas ontvangen heeft of de samenstelling daarvan niet voldoet aan de eischen van deze overeenkomst, zal zij bevoegd zijn deze overeenkomst onmiddellijk of op een door haar te bepalen ter mijn op te zeggen. Artikel 16. Indien tengevolge van een arbeidsconflict de gaslevering aan Velsen zou moeten worden onderbroken, is Hoogovens ver plicht, voor zoover van Hoogovens afhangt, hangende de beëin diging van dit conflict, die arbeiders, welke voor regelmatige voortzetting van de gaslevering aan Velsen onmisbaar zijn, aan het werk te houden op zoodanige voorwaarden, als, bij gebreke van een minnelijke schikking, door één, in overleg met Velsen te benoemen neutralen arbiter zullen worden vastgesteld. Bedoelde arbitrage zal zich bepalen tot de voor de voortzet ting van de gaslevering onmisbare arbeidskrachten en niet prejudiciëeren op de condities, welke ter beëindiging van den strijd tusschen partijen mochten worden overeengekomen. Artikel 17. Alle geschillen met betrekking tot deze overeenkomst zullen door partijen worden onderworpen aan de uitspraak van drie arbiters. Door ieder der partijen wordt één arbiter aangewezen, die te zamen een derden aanwijzen. Bij gemis van overeenstemming zal de benoeming van den derden arbiter geschieden ten ver zoeke van de meest gereede partij door den Kantonrechter van het ambtsgebied, waartoe de gemeente Velsen behoort. De scheidslieden oordeelen als goede mannen naar billijkheid in hoogste instantie. Artikel 18. Onmiddellijk nadat één der beide partijen de overeenkomst heeft opgezegd, heeft Velsen het recht om alle zoodanige maat regelen te nemen, welke noodig zijn voor een andere wijze van gasvoorziening, zonder evenwel de levering door Hoogovens te belemmeren. Artikel 19. Deze overeenkomst wordt beheerscht door het burgerlijk recht. Artikel 20. De kosten van zegel en registratie dezer overeenkomst worden door beide partijen gedragen, ieder voor de helft. Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 Levert alle Boek- en Handels drukwerken n spoedignet afgewerkt t t t s t t en tegen b ill ij kst H) berekende prijzen W i 't

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 7