Woengdagr 9 April 18Ï4 Zij Uw Jvmdnt en liepen Jïo. 46 IJ MUIDER 9e Jaargang HINDERWET. en Wethouders der ge- ente Velsen brengen ter openbare mis dat bet verzoek van K. Scbol Jr., IJmuiden, om op bet perceel, kada- bekend Gemeente Velsen, afdee- IJmuiden, sectie I, no. 1431, plaat- bekend Bloemstraat, Wijk C no. zijne bakkerij te mogen uitbreiden ir bet bijplaatsen van een electromo- van IV2 P-K., door ben is toegestaan, 'eisen, 2 April 1924. en Wethouders voorn., )e secretaris, De burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. Huldiging Stormvogels. extra-trein, die bet Stormvogels- ;al en zijn groote aanhang van fami- vrienden en supporters naar paar- had gebracht, bracht te 5.10 ons elftal als overwinnaars van arlem terug. Ook de laatste kamp de competitiewedstrijd van dit sei- n had den Stormvogelshaan victorie m kraaien na een alleszins goed ge wedstrijd en niet minder ver- nde overwinning. het binnenstoomen van den lan- 1 trein getuigde een groote menschen- ssa op en rond het stationsplein, dat iets bijzonders stond te gebeuren. groot aantal rijtuigen en heeren hooge hoeden stonden gereed de in den titanenkamp te vangen. )e eerste begroeting van de spelers het bestuur van Stormvogels had ats op het tweede perron door het bij monde van haar den heer Jongstra, nadat de rmonievereeniging Concordia den in met de spelers en supporters met Wilhelmus had verwelkomd. De 'telijke gelukwenschen met het be kampioenschap, gingen verge- i van de aanbieding van een fraaien werkrans aan den captain van het al, den heer W. Koster. De heer J. Jr. torschte een niet minder alen krans door Haarlem vóór den aldaar aangeboden, terwijl e bloemen het geheel meerderen luis- bij zette. had de feestelijke rondgang IJmuiden plaats onder geweldige angstelling. In den stoet, voorafge- door den heer Inspecteur van Po- e in 'n victoria en gevolgd door het iziekkorps reden mede, de spelers en n echtgenooten of verloofden, het be- van Stormvogels, de trainer de Magner, het huldigingscomité, het Bede elftal, evenals kampioen en ïrwinnaar in dien dag gespeelden «nótiewedstrijd en in enkele versier- auto's de lagere elftallen. Het was zegetocht. is geen club in Nederland, die irmvogels kan verslaan" klonk in al- lei toonaarden. hotel Nommer Een werd de stoet en had even later, in tegen- ordigheid van zooveel leden en da- als de zaal kon bevatten, de meer icieele voorloopige huldiging plaats, nt deze huldiging is naar we verna- slechts de voorloopster van een grootsche betooging, die naar al- hopen een nog grooter gebeuren kan idebrengen. n een pittige en zeer toepasselijke re- waarin de spreker de strijd der ele- in verband bracht met de strijd- den moed, de taaie vol- der spelers huldigde de heer agstra namens het huldigingscomité )rmvogels I met het door haar be- alde schitterende resultaat, terwijl Sormvögels II mede betrok in deze ldiging wegens haar kampioenschap de reserveklasse. )e heer de Nobel, voorzitter van irmvogels sprak daarna het elftal warme woorden toe en deed voor- ing van enkele van het groot aantal brieven met gelukwcn- ïen, waarbij vooral die van Excelsior Rotterdam een hartelijk applaus •wierf. heer W. Koster dankte als aan- van het elftal voor de schitte- ontvangst en zegde namens de filers toe, dat zij hun uiterste best nden doen in den nu volgenden strijd 1 het kampioenschap van Nederland. heer Janzen sprak namens de ver- van de Pers, waarbij in het bijzonder memoreerde de akkundige en steeds opbouwende ortverslagen van de IJmuider Cou rant, waartegen over hij stelde de dik wijls partijdige beschouwingen in de groote dagbladen. De heer J. v. d. Plas herdacht daarna de groote verdiensten van den heer de Nobel in zijn streven om ook bij het be stuur van den N. V. B. steeds op den bres te staan voor de belangen van de Stormvogels. De toespraken werden afgewisseld door inslaande muzieknummers van Concordia en huldebetoogen aan de di verse spelers, die allen om de beurt een ovatie in ontvangst hadden te nemen. Deze voorloopige huldiging, die zon der eenige wanklank heeft plaats ge had, is een groot succes geweest voor het huldigings-comité, dat zeer spon taan en in zeer korten tijd deze groot sche betooging had geïnstrueerd. De orde was door de politie op voor beeldige wijze geregeld. VOETBAL. HAARLEM—STORMVOGELS 1—2. Stormvogels heeft op alleszins af doende wijze revanche genomen voor de onverdiende nederlaag op eigenterrein tegen Haarlem geleden. Wel drukken de cijfers dit feit niet sterk uit, maar zij, die den wedstrijd hebben bijge woond, zullen het met ons kunnen ge tuigen, dat zeker 3/4 deel van den tijd Stormvogels, en uitsluitend Stormvo gels aan het woord is geweest, terwijl in de resteerende minuten het spel min of meer gelijk op en neerging. Perioden van absolute Haarlem-meerderheid zijn er niet geweest. Dat Stormvogels desniettegenstaande dat slechts een magere overwinning kon boeken, moet, naast het goede verdedigen van Tekelenburg, Daan Houtkooper en Van Daalen, o.i. wor den geweten aan het minder goede schieten der Stormvogelsvoorhoede. Vooral Blinkhoff Sr. en Visser vonden slechts zelden de goede richting. Nu dient erkend, dat zij niet veel gelegen heid tot zuiver richten kregen, maar in vele gevallen lag de schuld toch bij hen zelf, waar zij het spel veel te kort hiel den, wat tegen Tekelenburg geen suc ces heeft. Oldenburg had het zwaar te verantwoorden tegen Houtkooper Jr., die werkelijk keurig vooral na de rust heeft gebackt. De man in de voorhoede was onge twijfeld Sint. Diens spel stond tech nisch zeer hoog. Kalm als altijd heeft hij heel wat openingen in de Haarlem- verdediging gemaakt. Bovendien scoor de hij twee goals, waarvan speciaal de laatste zeer fraai was. Ook Sprokkreeff was er aardig in. Meermalen passeer de hij Van Dalen uiterst handig en bij na scoorde hij met een fraaie kopbal. De lat bleek echter iets te laag. Alleen het nemen van corners is hem nog niet toevertrouwd. In de middenlinie waren Snoeks en Struys weer het best op dreef, terwijl Bakker de eerste helft weer noodig had om op dreef te komen. Het achtertrio vormde een massief blok, waartegen de meeste Ilaarlemaanvallen te pletter lie pen. Zooals reeds gezegd was Haarlem de mindere van Stormvogels. Het rood- broekenteam speelde stukken minder dan in IJmuiden. Natuurlijk beteeken- de het gemis van Houtkooper Sr. en Bioshaar een geduchte handicap. Na de rust speelde Houtkooper weer mede, doch, enkele handigheidjes uitgezon derd, speelde hij lang niet in zijn IJmuider vorm. Tekelenburg en Hout kooper speelden een zeer goede partij, alsook Van Daalen. Kaan hield, wat te houden was. De wedstrijd. Nadat Stormvogels een bloemenhul de van een jeugdigen supporter en supportster en eene van een zeer mede levend lid en diens echtgenoote in ont vangst had genomen, reikte aanvoerder Houtkooper aan Koster een zeer traaie krans aan. Dan geeft Van Bisselick het aanvangsignaal en stellen de elftallen zich als volgt op: Kaan Schotsman Van Daalen Houtkooper, Tekelenburg, Terwee Dik, Brak el, Breeuwer, Yffs, Smit Haarlem pakt direct vinnig aan en weet al direct een corner te forceeren, doordat v. d. Wint een schot van Bra- kel achter de lijn verwerkt. Koster kopt den bal weg, weer wordt het leder in de richting van het doel gewerkt, maar nu doet Blinkhoff's hoofd zijn plicht. Nogmaals komt Haarlem terug, maar nu schiet Breeuwer hard naast. Langzamerhand werkt Stormvogels zich los. De Haarlem-verdediging krijgt het zwaar te verantwoorden, maar zij weert zich goed. Toch verkeert het doel meermalen in gevaar. Sprokkreeff passeert enkele malen handig zijn be wakers en zet dan fraai voor. Telkens is er echter een Haarlem-been of hoofd, dat redding brengt. Na een trough- pass van Snoeks gaat Visser er vlug van door. Op het juiste moment geeft hij aan Blinkhoff Sr., die hard inschiet, maar Kaan staat op de juiste plaats. Het valt op, hoe weinig de Haarlem voorhoede heeft in te brengen. De bin- nenspelers helpen meestentijds druk verdedigen, wat wel noodig is, daar Schotsman er totaal uit, is. Sint speelt een keurige partij voetbal en houdt in tegenstelling met de beide andere bin- nenspelers het spel goed open. Dan weer profiteert Oldenburg, dan Visser, Blinkhoff Sr en zelfs Sprokkreeff van zijn goed geplaatste ballen. Eens komt Blinkhoff Sr. alleen voor Kaan te staan, doch hij faalt met schieten. Ook Visser breekt eens snel door, doch op het be slissende moment wordt hij gehaakt, wat Van Bisselick niet bestraft. Tegen het einde van de eerste helft werkt Haarlem zich wat los, dank zij het energieke werken van Tekelenburg, Houtkooper Jr. en Van Daalen. Een ko gel van Yffs stopt v. d. Wint fraai en een dito schot van Breeuwer vliegt naast. Een goed geplaatste bal van Snoeks belandt bij Sprokkreeff, die er snel van door gaat. Zijn voorzet bezorgt Visser een kans, maar ook deze schiet naast. Als weer wordt, begonnen, ziet de Kaarlem-voorhoede er als volgt uit: Yffs, Houtkooper Sr., Breeuwer, Brakel en Smit. Als rechts-half treedt Dik op, terwijl Houtkooper Jr. rechts-back speelt. Het begin is thans voor Stormvogels. Kaan wordt direct aan het werk gezet. Zoo stopt hij o.a. twee schoten van Ol denburg vlak na elkaar. Plotseling gaat het binnentrio er vlug samenspelend vandoor, waartegen zelfs Tekelenburg niets vermag en voor men goed weet wat er gebeurt, heeft Sint den bal achter Kaan geplaatst (01). Lang beleeft Stormvogels van den dien voorsprong geen pleizier, want na een Haarlem- uitval maakt Breeuwer met een fraai schot via de paal gelijk (11). Na een corner van Struys kogelt Sint hard tegen Dik, waarna Oldenburg naast trapt. Dan even een staaltje fraai samenspel op den Stormvogels-linker- wing. Een voorzet volgt, welke Sprok kreeff tegen den onderkant der lat kopt. Een keurige worsteling volgt, doch het slot is, dat de bal wordt weggewerkt. Plotseling een Haarlem-uitval. Via Houtkooper Jr. en Breeuwer komt de bal bij Brakel, die alleen op Van de Wint afgaat. Hij kan echter den bal niet in zijn macht krijgen, waardoor v. cl Wint kan redden. Bakker, die thans met Koster den rechterwing vrijwel in be dwang heeft, zorgt voor verder trans port Sprokkreeff zet schitterend voor, maar de bal rolt langs het geheele doel zonder aangeraakt te worden. Haarlem komt thans nog eens opzet ten. Houtkooper Sr. zet fraai voor, waarna Blinkhoff Jr. den bal omhoog kopt. Brakel krijgt nu de kans van den dag, doch schiet rakelings naast. Een voorzet van Yffs vangt v. d. Wint keu rig. Als deze dan nog een schot van Breeuwer heeft gestopt, weet Sint na goed werk van Sprokkreeff en Snoeks op bijzonder handige wijze en met een dito schot te scoren (12). Van Daalen gaat nu in de voorhoede wat niet wegneemt, dat Stormvogels blijft aanvallen. Een schot van Sint laat Kaan vallen, doch hij weet het le der nog juist voor den toesnellendon j Blinkhoff Sr. weg te slaan. Spoedig is het dan tijd en heeft. Stormvogels een j zeer verdiende overwinning behaald. Oldenburg, Sint, Visser, BlinkhoH Sr,{ j ZaterdaHmiddagcompetttie. Bakker, Snoeks Bakker j Doordat V. I. O. S. Zaterdag j.l. wist Koster, Blinkhoff Jr. te winnen is het kampioenschap van v. d. Wint. Afd. B ook in IJmuiden gekomen. Met pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruikt dan de heerlijk verzachtende en sn--l genezende PvSn doezen vsi 30, 60 en 90 chHij 'ipolhekers en drogisten. niet minder dan 8—0 moest Kennemer- land II do suprematie van V. I. O. S. er kennen. Dit is de 2de keer dat V. I. O. S. dit kampioenschap behaald, terwijl ver leden jaar ook het kampioenschap der geheele Zaterdagmiddagcomp. behaald werd door Kennemerland I, dat kam pioen van afd. A was, te verslaan. Ook nu is dit elftal weer kampioen van afd. A. en zal er weer gekampt moeten wor den. Wij voorspellen voor V. I. O. S. een zeer zwaren strijd waarm alle zeilen hij- gezet moeten worden, wil men het ge- wenschte succes bereiken, maar achten het dan ook wel mogelijk. PLAATSELIJK NIEUWS. TJMUIDEN. Met het oog op cle passieweek heeft, het. Christ. Fafarecorps „Wilhel- mina" alhier besloten op Zaterdag 1.9 April, ter gelegenheid van de verjaring van Prins Hendrik geen concert te ge ven in de muziektbnt op het Willcms- plein. Gouden Bruidspaar. Woensdag 16 April a.s. hopen onze plaatsgenoten, Jan Goos en Trijntje Bijl den dag te herdenken dat zij voor 50 jaren te Enkhuizen in het huwelijk traden. Bruid en bruidegom, die resp. 72 en 73 jaar oud zijn genieten nog steeds een goede gezondheid, zoodat Goos nog steeds zijn werk als havenarbeider al hier kan verrichten gelijk hij dat al zoo vele jaren deed. Wij voegen, bij de vele wensehon die de oudjes zullen bereiken, de onze dat zij nog lang zich, tot vreugde hunner 5 kinderen, in elkander mogen verhon ger - Ds. .J. B. G. Crop'alhier ontving een beroep naar dc Chr. Gcrof. Gemeen te te Snoek. Ds. Croes heeft echter voor dit beroep moeten bedanken, daar hij het beroep van de gemeente Bussum heeft aangenomen. Zaterdagavond is wegens openba re dronkenschap en mishandeling der politie in arrest gesteld zekere D. Zon dagmorgen is hij weder vrij gelaten. Ernstig scheepsongeval. Twee dooden. Zondagmorgen kwam alhier de Vis- schershaven binnen de Duitsche stoom- I ra wier Halle O. N. 98 met op sleeptouw den stoomtrawler E. T. (IJ.M. 19). Beide schepen voerden de vlag halfstok, zoo dat de E. T. een doode aan boord moest hebben. Helaas bleken er twee dooden aan boord te zijn. De E. T. had op zee een ernstig ongeluk gekregen. Wij vernamen hierover van den schip- por Bakhuizen het volgende: De E. T. IJM. 19, van de Visscherij Mij. Noorderlicht, was Donderdagna middag op de Noordzee visschende. Het was góed weer en er waren andere traw. Iers in de nabijheid. Opeens klonk een geweldige slag, als van een kanonschot. Men dacht natuurlijk aan een mijn. De schipper, die in de stuurhut was, vloog aan dek. Door den geweldigen luchtdruk werden de stuurman en een matroos overboord geslingerd. Na den slag vlogen wolken stoom omhoog, maar ook groote stukken steenkool uit de bunkers. Het geleek een eruptie, een krater, die werkte. Men kan zich de ont steltenis aan boord begrijpen, maar toch verloor men zijn koelbloedigheid niet en dadelijk werden pogingen in het werk gesteld om de overboord geworpe- nen te redden, wat met goed succes be kroond werd. De mannen zagen er door de kolen-eruptie als negers uit. Toen het ongeluk plaats had, lag de machinist in de kooi, maar dadelijk was hij bij de hand. Bij onderzoek bleek het zgn. slikdeksel van den ketel ge- sprongen te zijn. Dit, deksel werd 50 meter ver weg in zee geslingerd. In de j machinekamer vond men den stoker J. Plugboer uit Velseroord, die nog j eenige oogenblikken leefde, maar spoe- dig den geest gaf. In den bunker vond men het lijk van den tremmer C. Vel- lekoop uit Vlaardingen. Er waren dus twee dooden te betreuren. De Halle O. N. 98, die in de nabij heid visschende was, stoomde onmid dellijk ter hulp. Daar de machine van de E. T. onbruikbaar was geworden, werd het schip door de Halle op sleep touw genomen en zette men koers naar IJmuiden, waar men Zondagmorgen aankwam. Het stoffelijk overschot dei- twee verongelukte mannen werd gekist en naar de Algemeene Begraafplaats vervoerd. Schipper Bakhuizen was zeer onder den indruk van het ongeluk, dat hij moeilijk verklaren kon. Het gebeurt wel eens, dat de pakking van het slik deksel wegslaat, maar hier was het heele deksel uit de pakking gespron gen. Er heerschte verslagenheid aan den kant en velen kwamen kijken naar de twee schepen, die naast elkander la gen, de E. T. met, de Hollandsche en de Halle met, dc Duitsche vlag halfstok. Als een tragische bijzonderheid kun nen we nog melden, dat de tremmer Vèllekoop, zijn eerste reis met de E. T. maakte. Door de IJmuider Federatie is aan het bestuur der Reedersvereeniging het volgende schrijven gezonden: ,Het noodlottig ongeval op den stoomtrawler E. T. YM. 19 heeft twee onzer kameraden het leven gekost. De manier, waarop hun stoffelijk overschot werd vervoerd, heeft een storm van verontwaardiging gewekt en ons werd opgedragen of het werke lijk waar was, dat zulks was geschied door gebruik te maken van een vuilnis wagen. Gelukkig is ons gebleken dat deze bewering onjuist was, maar dat het vervoer wel heeft plaats gehad door den reinigings- en ontsmettings- dienst. Dit nu wordt altijd gedaan, of schoon wij het liever anders zagen. Maar de bevoegdheid om het anders te doen, ligt niet op den weg van den di recteur van dezen dienst. Ons verzoek aan u is thans of in 't vervolg, indien weder lijken door een trawler worden aangebracht, op kosten der reeders gebruik gemaakt mag wor den van een lijkwagen, om het stoffelijk overschot te vervoeren. Aangenaam zal het ons zijn hierop een gunstig antwoord te mogen ontvan gen. Vice-consul. De heer H. J. Balfoort is erkend en toegelaten als vice-consul van Noorwe gen te IJmuiden en omstreken en de kust van Noordwijk aan Zee tot en met Egmond aan Zee. VELSEROORD. Door de politie is aangehouden zekere B. alhier, verdacht onlangs Ds. Croes te IJmuiden voor f 5 te hebben opgelicht, welke hij vroeg om reisgeld. Gebleken is dat hij nog twee andere per sonen, waarvan een te Beverwijk, op deze wijze heeft opgelicht. B. heeft voor al deze gevallen een be kentenis afgelegd. Aan de electrische centrale scheen men Zondagavond wel een beetje erg ;n de war te zijn'. Het licht moet tot 12 uur blijven branden, maar het was bij kans overal om goed half twaalf al uit. Alleen in een gedeelte der Trompstraat brandde het nog. Ook in de week constateeren wij meermalen dat het licht een kwartier te vroeg uit is. VELSEN. Bij beschikking van den minis ter van justitie is benoemd tot brigadier-majoor der Rijksveldwacht in cle brigade IJmuiden de brigadier A. J. Heynders alhier. Het kiescollege der Ned. Herv.. Ge meente heeft Maandagavond beroep uitgebracht op Ds. W. S. van Leeuwen te Ellewoutsdijk (Zl.). Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven 5 April 1924: 1 timmerman, 2 machinisten, 10 sto kers, 4 bankwerkers, 2 smeden, 2 chauf feurs, 1 electricien, 1 loodgieter, 1 plaat werker, 1 voorslaander, 1 metaaldraai er, 1 zeilmaker, 2 bakkers, 7 visschers, 4 kantoorbedienden, 169 diversen. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een zilveren heerenhorloge met kast, een herdershond met lederen halsband, een damesportemonnaie met inhoud.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1